کد خبر 309024
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۴

موسوی چلک با اشاره به لزوم فراهم ساختن شادی برای مردم گفت: در شرایط فعلی مسیر آسیب‌های اجتماعی در ایران به سمت مواد مخدر صنعتی،‌ جرایم سایبری، زنانه شدن و در مجموع آسیب‌هایی که شادی آنی را به همراه دارند، پیش خواهد رفت.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران،‌ با اشاره به آسیب‌های اجتماعی پیش روی جوانان کشور و آسیب‌های اجتماعی آینده کشور اظهار داشت: متاسفانه آسیب‌های اجتماعی کشورمان در آینده به سمت و سوی آسیب‌هایی پیش خواهد رفت که بتواند شادی‌های آنی و سطحی را برای جوانان تامین کند و از این رو می‌توان مدعی شد که مسیر آسیب‌های اجتماعی در ایران به سمت مواد مخدر صنعتی،‌ جرایم سایبری، زنانه شدن و در مجموع  آسیب‌هایی که شادی آنی را به همراه دارند پیش خواهد رفت.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر ضرورت تامین شادی برای مردم جامعه گفت: وقتی بستر شادی واقعی برای مردم ایجاد نشود و شادی واقعی برای آن‌ها امکانپذیر نباشد، خواه ناخواه مردم به سمت شادی‌های آنی پیش خواهند رفت و سعی می‌کنند تا از طرق مختلف شادی را در زندگی خود تجربه کنند که متاصفانه این شادی‌های آنی بیش از هر چیز دیگر، خانواده‌ها را تهدید می‌کند و این نهاد حساس را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به بحران هویت در جوانان کشورمان،‌ عدم چاره‌جویی در برابر این آسیب را، تهدیدی برای آینده کشور عنوان کرد و افزود: متاسفانه اگر به همین شکل موجود پیش برویم، بحران هویت در آینده ما را تهدید خواهد کرد که رشد آیین‌های نوظهور، فرقه‌های ضاله و گروه‌های زیرزمینی موسیقی و عرفان‌های کاذب از جمله نمودهای این آسیب و بحران هویت در جامعه ماست.

موسوی چلک با انتقاد از وضعیت فعلی جامعه و افت مسئولیت پذیری مردم در برابر رویدادهای اجتماعی و دیگران، اظهار داشت: متاسفانه وقوع حادثه جنایت سعادت‌آباد و ماجراهای مشابه که در آن شاهد حضور تماشاگر گونه مردم در برابر چنین حوادثی هستیم که نشان دهنده افت مسئولیت‌پذیری مردم در برابر حوادث پیرامونی آن‌هاست که باعث شده تا مردم به راحتی به عنوان یک تماشاگر از کنار آسیب‌های اجتماعی بگذرند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی کشور را یکی دیگر مسائل پیش روی مسئولان در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و با اعلام خبر انعقاد تفاهم نامه میان انجمن مددکاران اجتماعی با وزارت مسکن و شهرسازی به منظور ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور گفت: طبق بررسی‌های انجام شده بیش از 850 سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد که ساکنان آن تنها از حداقل امکانات و خدمات عمومی بهره‌مندند که برای ساماندهی این اماکن باید با رویکرد فرهنگی به دنبال حل این مساله بود. باید برای حل مشکلات ساکنان این مناطق، با رویکرد اجتماعی ورود پیدا کرد تا اثرگذاری آن بیشتر باشد.

وی با انتقاد از رویکرد «بولدوزر درمانی» در محله خاک‌سفید تاکید کرد: متاسفانه برای حل بحران خاک‌سفید، خانه‌های این منطقه تخریب شد ولی آیا فرهنگ ساکنان آن تغییر کرد؟! لذا در تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت راه و شهرسازی منعقد شد قرار شد تا با همکاری مددکاران اجتماعی، بانک اطلاعاتی این سکونتگاه‌ها، ارزیابی اجتماعی آن مناطق و گزارشی از برنامه‌های انجام شده تهیه شود تا با رویکردی اجتماعی این سکونتگاه‌ها ساماندهی شوند.

موسوی چلک در پایان با انتقاد از جدی نگرفتن آسیب‌های اجتماعی و مشاوره‌های اجتماعی در دولت یازدهم گفت: متاسفانه جای مشاوران اجتماعی در کنار رئیس جمهور خالی است چراکه به عنوان مثال اگر یک مشاور اجتماعی در کنار رئیس جمهور حضور داشت نتیجه مشارکت مردم در بحث یارانه ها اینچنین نمی‌شد ولی متاسفانه عمده مشاوران و تصمیم‌گیرندگان اطراف رئیس جمهور با دید بنگاهی و اقتصادی به مسائل نگاه می‌کنند؛ لذا امیدواریم با کم توجهی به مسائل اجتماعی به جایی نرسیم که بگوییم دیگر کاری از دستمان بر نخواهد آمد.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.irارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha