کد خبر 308421
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۹

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد،آمادگی هلال احمر ایران در پاسخگویی به حوادث را خوب ارزیابی کرد و گفت: ایران در این زمینه تاکنون از سازمان ملل کمکی نخواسته است و این ثابت میکند همه چیز تحت کنترل است. البته شاید هر لحظه تهران بلرزد.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، گری لوئیس ، در تشریح وضعیت بلایای طبیعی ایران اظهار داشت: کاهش بلایا در کشورهای دنیا جزو برنامه‌های مهم آژانس‌های سازمان ملل در ایران به حساب می‌آید. البته آژانس مربوطه در این حوره از نظر بودجه کمترین اعتبارات را دریافت می‌کند.

وی افزود: موضوعی که بسیار باید بهبود پیدا کند تلاش برای کاهش بلایا به خصوص تمرکز بر زلزله است. بنابراین دفتر سازمان ملل در ایران بیشترین تلاشش در حوزه هماهنگی در مواقع زلزله و حوادث طبیعی در ایران است.

لوئیس ادامه داد: نمایندگی سازمان ملل در ایران مهمترین وظایفش در حوادث طبیعی، هماهنگی و هدایت نهادهای بین المللی با ایران است که ما نیز در این راستا با سازمان مدیریت کشور و سازمان مدیریت تهران همکاری می‌کنیم و اخیراً نیز بنده با آقای نجار رئیس سازمان مدیریت بحران ملاقاتی داشتم و از همان لحظه این مطالب را مطرح کردم.

وی با اشاره به آشنایی خود با آقای نجار که زمانی استاندار کرمان بودند، گفت: امیدواریم همکاری قدرتمند و مفیدی در زمینه مقابله با حوادث طبیعی داشته باشیم، زیرا ایران یکی از کشورهای آسیب‌پذیر در حوادث طبیعی به حساب می‌آید، به نوعی که از ۴۳ نوع بلایای طبیعی در جهان، ۳۴ حادثه در ایران اتفاق می‌افتد، یعنی ما به نوعی بر روی مشکل نشسته‌ایم و خبر بدتر آن است که بر اساس پیش‌بینی‌ها ۳۰ سال از زلزله‌ای که باید در تهران رخ می‌داد گذشته است. بنابراین شاید هر لحظه در تهران زلزله رخ دهد.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد ادامه داد: ایران یک مدیریت پاسخ به بلایای بسیار آماده‌ای را دارد و پس از زلزله بم، کدها و شاخص‌های بررسی سازه‌های ساختمانی نیز به خوبی به اجرا درآمد.

لوئیس در جمله ای به مزاح با اشاره به اینکه وقتی به من مسؤلیت هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران را دادند، این مسئله را نمی‌دانستم و زمانی متوجه شدم که به ایران مأمور شده بودم، تصریح کرد: من از منطقه (کارائیب) می‌آیم که بلایای طبیعی به خصوص طوفان‌های زیادی رخ می‌دهد و تنها راه حل مقابله با بلایای طبیعی نیز این است که آماده باشیم و تمرین کنیم.

نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد ادامه داد: بنده سطح آمادگی سازمان مدیریت بحران کشور و هلال احمر ایران را خیلی خوب ارزیابی کردم، بنابراین نقش سازمان ملل در مواقع حوادث طبیعی این است که در بحران‌ها کمک کند و این کمک‌ها ادامه یابد و بیشتر نیز متمرکز به هماهنگی نهادهای بین المللی با ایران خواهد بود.

لوئیس خاطرنشان کرد: بعد از اینکه بنده به عنوان هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد به ایران آمدم سه تا چهار زلزله رخ داد، ما نیز از دولت پرسیدیم که آیا نیاز به کمکی دارند که عنوان کردند، خیر. و این مسئله ثابت کرد که همه چیز تحت کنترل است. ولی در مجموع سازمان ملل برای هر نوع کمکی در زمینه مقابله و پاسخگویی به حوادث طبیعی در ایران آماده است.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.irارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
    0 0
    چشم،