مقامات زندان ترکمنستان به منظور آزار و اذیت زندانیان ایرانی حتی حاضر نشده‌اند اقدام به جابه‌جایی بدن یک متوفی از زندان کنند.

گروه بین‌الملل مشرق- علی‌رغم وعده و وعیدهای وزارت خارجه به خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان، هنوز هم شرایط این زندانی‌ها هر روز بدتر می‌شود. طبق اخبار واصله از درون زندان "ماری" ترکمنستان، مطلع شدیم که متأسفانه آقای ه. ن یکی از راننده‌های ایرانی زندانی شده در ترکمنستان، به دلیل شرایط بد زندان فوت کرده است. با این حال مقامات زندان به منظور آزار و اذیت بقیه زندانیان ایرانی حتی حاضر نشده‌اند اقدام به جابه‌جایی بدن متوفی از زندان کنند. با توجه به گرمای شدید هوا در تابستان‌های ترکمنستان، وجود بدن این زندانی ایرانی موجب شیوع بیماری در بین سایر زندانیان شده است.

بر اساس آمار فعالان بین‌المللی حقوق بشر، تعداد زندانیان ترکمنستان 534 نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت و یکی از بالاترین آمار از این حیث در جهان است. اگر این شاخص را با توجه به جمعیت ترکمنستان در نظر بگیریم، تعداد زندانیان این کشور بیش از 27.500 نفر تخمین زده می‌شود. منابع خبری بین‌المللی نیز با "رقت‌انگیز" توصیف کردن شرایط زندان‌های ترکمنستان، به نقل از مؤسسه ابتکار حقوق بشر ترکمن گزارش داده‌اند که زندان‌های ترکمنستان تا 330 درصد ظرفیت خود پر شده‌اند.

به علاوه، آن‌چه به ابعاد این مشکل می‌افزاید این است که سیستم زندان‌های ترکمنستان یکی از بسته‌ترین سیستم‌های زندان در جهان است. اطلاعات بسیار اندکی در مورد آن‌چه که در پشت دیوار زندان‌های این کشور اتفاق می‌افتد، منتشر می‌شود. به ندرت مشاهده می‌شود که زندانیان سابق در مورد زمانی حرف بزنند که در زندان سپری کرده‌اند، زیرا از دوباره زندانی شدن به خاطر این صحبت‌ها بیم دارند. مقامات ترکمنستان دسترسی ناظران خارجی به وضع زندان‌ها را نیز محدود کرده‌اند. آخرین سازمان بشر دوستانه که فعالیت خود را در ترکمنستان در آوریل 2010 به دلیل مشکلات غیر قابل حل در همکاری با دولت این کشور قطع کرد، "پزشکان بدون مرز" بود.

بدرفتاری با زندانیان در ترکمنستان پدیده تازه‌ای نیست و بر خلاف ادعاهای مقامات این کشور به جرائم مربوط به مواد مخدر هم محدود نمی‌شود. حدود شش سال پیش بود که هشت گروه مدافع حقوق بشر در يک نامه سرگشاده به رئيس جمهور ترکمنستان، به صورت مشخص خواهان رهايي "آنا قربان امان قليچ‌اف" و "صفر دردی حاجي‌اف" شدند. اين دو تن در سال 2006 به خاطر همکاري با يک تلويزيون فرانسوی جهت ساختن يک فیلم مستند در مورد ترکمنستان، به هفت سال زندان محکوم شده بودند.

برای مردم و مقامات ایران به طور خاص، وضعیت زندانیان ایرانی در ترکمنستان اهمیت فوق‌العاده ویژه‌ای دارد، چرا که به نظر نمی‌رسد نهادهای بین‌المللی برای شهروندان ایرانی همان حقوق اساسی را قائل باشند که برای مردم سایر کشورها قائل هستند. بنابراین تنها مرجعی که می‌تواند و وظیفه دارد به وضعیت زندانیان ایرانی در ترکمنستان، چه زندانیان متهم به جرایم وابسته به مواد مخدر و چه زندانیان سیاسی، رسیدگی کند، سفارت کشورمان در عشق‌آباد است.

اتباع ایرانی در ترکمنستان اخیراً با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند و به ویژه ایرانی‌های زندانی‌شده در این کشور اغلب به دلایل کاملاً واهی و ساختگی و بر خلاف قوانین بین‌المللی بدون اطلاع خانواده و یا مقامات کشورمان متهم و محاکمه می‌شوند. اولین مشکلی که در ترکمنستان وجود دارد، پدیده رشوه‌گیری است که بیداد می‌کند. برای انجام ساده‌ترین امور درخواست رشوه می‌شود و اگر شما نخواهید این رشوه را پرداخت کنید، با مشکل مواجه می‌شوید.

مسئله دیگر هم این است که نظامیان ترکمنستان به ازای کشف مواد مخدر هم درجه می‌گیرند و هم پاداش‌های قابل توجهی دریافت می‌کنند. اغلب ایرانی‌هایی هم که در این کشور دستگیر شده‌اند، می‌گویند: ما گرفتار توطئه شده‌ایم. بی‌شک کسی به ترکمنستان سفر می‌کند از قوانین و سخت‌گیری مقامات این کشور درباره مواد مخدر باخبر است و هیچ‌کس حاضر نمی‌شود جان خود را به خطر بیندازد و در این کشور مواد مخدر با خود حمل کند.

مشکل بعدی هم این‌که شرایط زندانیان در ترکمنستان واقعاً غیرانسانی است. گزارش‌هایی که از زندان‌های ترکمنستان مخابره می‌شود تکان‌دهنده است. یکی از زندانیانی که آزاد شده است تعریف می‌کند که ایرانی‌ها در زندان‌های نزدیک مرز نگه‌داری می‌شوند و شرایط آن‌ها آن‌قدر وخیم است که به جای درخواست آزادی، تقاضای زندانیان این است که به زندان دیگری منتقل شوند. این در حالی است که مقامات ترکمنستان در پاسخ گفته‌اند که هر کدام از زندانیان باید هزار دلار پول بدهد تا زندان بهتری برای ایرانی‌ها ساخته شود.


نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • عبدالله ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  بیست و سه سال است اتباع ایرانی که بطور عبوری، حمل بار، تجارت به ترکمنستان سفر می کنند یا از این کشور تردد می کنند به اتهامات گوناگون اموالشان به یغما می رود، وسائط حمل بارشان مصادره می شوذ، خودشان به زندان می افتند اما تاکنون هیچ قدمی مسئولان در دفاع از حق و حقوق اتباع ایران برنداشتند. در دوره سفارت آقای هاشمی گلپایگانی وضع به مرحله اتفجار رسیده ولی برعکس به عوض چاره جوئی توسط وزارت امورخارجه، سخنگو ی، معاون منطقه ای وزارت امور خارجه از ایشان دفاع می کنند. همین طور تلاش دارند اقدامات جنایت کارانه دولت ترکمنستان را توجیه و اتباع ایرانی را گناه کار جلوه دهند. درست برعکس دیگر دولت ها که اتباع مجرم خود را بی گناه می دانند. معاونت کنسولی هم خواب است و اصلا نه به این امور رسیدگی می کند و نه از وضعیت خبر دارد. معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه نیز فقط مسئول سفر به ژنو است. پس فقط باید در ماه مبارک زمضان دست به درگاه خق تعالی برد و از خداوند خواستار آزادی زندانیان دربند شد. امبدی به این وزارت و مسئولین آن نبیت.
 • ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 1
  خوب با این وضع مگه مجبورن برن اونجا!
 • كريم ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  حيف ايراني كه به تركمنستان بره باعث تاسفه
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  شرم آوراست.متاسف شدم
 • ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  به احسان علخانی بگیم یک برنامه برای این موضوع کارکنه بلکه تو این ماه عزیز دعای مردم باعث ازادی اینها بشه
 • خلبان ایرانی ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
  0 0
  از ماست که بر ماست.... کی جرات داشت به ایرانی نگاه چپ کنه؟؟؟؟
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  0 0
  باید یه برخورد قاطعانه با جبر و زور با این کشور بشه تا درس عبرتی بشه برای بقیه کشورها و گرنه این روند ادامه پیدا میکنه
 • t5yu6t6 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  0 0
  حتما مجبورن
 • جواد ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
  1 0
  من خانواده مرحوم رو میشناسم. خدا به خانوادش صبر بده
 • احمد ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۰
  0 0
  کاش دولت ايران کمي به خود زحمت بدهد و به جايه اين همه تقدير تشکر از دولت ترکمنستان کاميونهاي به ناحق مصادره شده را به خانوادهاي بيکناه وبيکار باز کرداند
 • احمد ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۰
  0 0
  دو سال است کاميون من به مصادره ترکمنستان در امده راننده خطا کار در نشست ريس جمهور در اينجه برون ازاد شده من به عنوان صاحب ماشين دستم به هيج کجا بند نيست راننده خطا کرده جرا صاحب کاميون بايد تقاص پس بدهد کاش دولت فکري براي صاحبان بيکناه کاميونها بکند که جوبه اعتمادشان را ميخورند
 • مریم ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  0 0
  شوهر من راننده هستش. افغانستان که زنده زنده راننده ها رو میکشن. ترکیه که درگیریه. عراق دست داعشه. پس فقط مجبوره بره ترکمن. اگه نره باید گدایی کنیم. از سر دل خوشیتون نظر ندید.
 • مسعود ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
  0 0
  وضعیت زندانهای اونجا آنقدر وحشتناکه که آدم حتی میترسه یه سفر بره اونجا،
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
  0 0
  تجاوز در زندانهای ترکمن بیداد میکنه حتی توسط سگ های آموزش دیده متأسفم برای غیرت مسؤلین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده