شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز اولین تغییر در هرم قدرت آل سعود بود که به جانشینی ولیعهد منصوب شد. بحران جانشینی در آل سعود از سال‌های قبل به معضلی برای پادشاه تبدیل شده بود تا در نهایت پادشاه تغییرات در پست‌های حساس را کلید بزند. گزارش ویژه مشرق، مواضع شاهزاده مقرن و پیشینه او را بررسی خواهد کرد.

گروه گزارش ویژه مشرقبحران جانشینی که چند سالی در میان شاهزادگان سعودی تشدید شده بود، پادشاه عربستان را در نهایت به تغییر در رأس ساختار قدرت آل سعود واداشت؛ تحولی که از انتخاب جانشین ولیعهد آغاز شد و با تغییر رئیس سازمان اطلاعات ادامه پیدا کرد و زمزمه‌های برکناری سعود الفیصل وزیر خارجه نیز به گوش می‌رسد. http://www.mashreghnews.ir/fa/specialreport

زندگی شخصی مقرن؛ 15 فرزند، دوست‌دار شعر و موسیقی

مقرن بن عبدالعزیز سی و پنجمین و آخرین پسر بنیانگذار آل سعود، ملک عبدالعزیز است. وی دوبار به صورت رسمی ازدواج کرده که از این دو زن صاحب پانزده فرزند است: مضاوی، فهد، مشاعل، عبطه، عبد العزيز، نوف، فيصل، لمياء، تركي، منصور، بندر، جواهر، ساره، لينا و نوره.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی///ویرایش///

وی علاقه بسیاری به ستاره‌شناسی، مطالعه، شعر و ادبیات عرب، موسیقی و نوازندگی دارد و صاحب کتابخانه‌ای با بیش از ده هزار جلد کتاب است. از جمله ویژگی‌های بارز اخلاقی مقرن بن عبدالعزیز صراحت وی است. روزنامه عکاظ در یکی از مطالب خود به این صراحت مقرن اشاره کرده و می‌نویسد: در جریان کنفرانسی که با موضوع ارتباطات الکترونیک در شهر ریاض برگزار شده بوده، مقرن به انتقاد از سیستم کنترل ترافیک می‌پردازد و اعلام می‌کند مخالف طریقه به کار گرفته شدن دوربین‌های فعلی برای کنترل نامحسوس است و به صراحت می‌افزاید: اگر قصد از انجام این کار دریافت مبالغ بیشتر و درآمدزایی برای وزارت دارایی باشد که موضوع چیز دیگری است! اما اگر هدف از انجام این کار سلامت شهروندان است، باید به شهروندان در مورد این دوربین‌ها و محل‌های آنها به صورت علنی توضیح داده شود؛ عکاظ این اظهارات مقرن را نمونه آشکار رک‌‌گویی وی به خاطر مردم عربستان می‌داند.


گزارش تلویزیون سعودی از انتصاب مقرن، پیام مقرن به پادشاه و پیام تبریک دیگر شاهزادگان به مقرن بن عبدالعزیز

از دیگر نمونه‌های صراحت مقرن می‌توان به اظهارات وی در مورد بانک‌های عربستان پس از انتصابش به جانشینی ولیعهد سعودی اشاره کرد. مقرن در مراسمی که در موسسه خیریه ملک خالد برگزار شد، اظهار داشت: "بانک‌های ما مثل ارّه هستند که وقتی جلو می‌رود، می‌بُرد و وقتی به عقب برمی‌گردد هم می‌بُرد. بانک‌ها در مقابل آنچه از دولت و شهروندان دریافت می‌‌کنند و بهره می‌برند، بازدهی بسیار کمی دارند. وی خطاب به حاضران گفت: برای نمونه، یک بانک را به من نشان دهید که قدمی در راه خیر برداشته باشد یا از موسسه‌ای حمایت کرده باشد". (العالم)

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی///ویرایش///شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی///ویرایش///

مقرن بن عبدالعزيز آموزش های اولیه خود را  علوم هوایی را در مرکز نمونه ریاض گذراند و در سال 1964 به نیروی هوایی عربستان ملحق شد. در سال 1968 مقرن خلبانی ورزیده بود و تحصیلاتش در رشته علوم هوایی را در انگلیس به پایان رساند. در سال 1980 مقرن امیر منطقه "حائل" و سپس در سال 1999 امیر مدینه شد.

در اکتبر 2005 پس از برادرش نواف، سمت ریاست سازمان اطلاعات سعودی را برعهده گرفت و تا سال 2012 در این مقام باقی ماند. گفته می‌شود ناتوانی مقرن در مقابله با نظام سوریه و اعتراض او به ترور دوستش آصف شوکت که رییس دستگاه اطلاعاتی سوریه بود، موجب برکناری او شد. در اولین روز از فوریه 2013 معاون دوم نخست وزیر شد؛ جایگاهی که معمولا به ولیعهد آینده عربستان تعلق می‌گیرد. اندکی بیش از یکسال گذشت تا مقرن با فرمان پادشاه، جانشین ولیعهد عربستان شود. هم اکنون شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، وزیر دفاع و معاون نخست وزیر عربستان است و در صورت کناره‌گیری ملک عبدالله از قدرت – که به دلیل کسالت و اوضاع نامناسب جسمانی احتمال آن تقویت شده است – وی پادشاه بعدی عربستان و مقرن نیز ولیعهد او خواهد بود.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی///ویرایش///

پادشاه، ولیعهد و جانشین ولیعهد عربستان 

رسوایی قاچاق موادمخدر و آثار باستانی مصر توسط مقرن و فرزندانش

اخبار فساد شاهزادگان سعودی با توجه به تلاش بسیار مقامات این کشور جهت سرپوش گذاشتن بر آن‌ها، مرتب در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

در میان فسادهای رنگارنگ نوادگان عبدالعزیز، فرزندان مقرن بن عبدالعزیز نیز از این قافله عقب نمانده‌اند. چند سال پیش یعنی زمانی که مقرن رئیس سازمان اطلاعات سعودی بود فردی به نام "السبعانی" در یک افشاگری از قاچاق تعداد بسیاری از آقار باستانی مصر توسط دختر مقرن "لمیاء" و یکی از پسرانش به نام "منصور" خبر داد، قاچاق این آثار با کمک بازرگان فراری مصر "حسین سالم" صورت گرفته بود.


گزارش پرس‌تی‌وی از جدال شاهزادگان سعودی بر سر جانشینی

السبعانی به دنباله این افشاگری یک سوال مطرح کرده و خطاب به مردم گفته بود: حتما از خود می‌پرسید چرا شاهزادگانی با این سطح رفاه و وضعیت مالی باید به اینچنین اقدامی دست بزنند؟! وی اینگونه پاسخ می‌دهد: این شاهزادگان به عقده خودکم‌بینی مبتلا هستند و صفت دزدی و غارت را از اجداد خود به ارث برده‌اند به همین دلیل می‌بینید که شاهزاده‌ای با میلیاردها دلار دارایی به اموال مردم چشم می‌دوزد... اما در مورد فرزندان مقرن که الگویی مانند پدرشان دارند دیگر نیازی به توضیح نیست؛ مقرن فردی معتاد به موادمخدر است و زمانی که فرمانده منطقه "حائل" بود به قاچاق موادمخدر و قرص‌های روانگردان "کپتاگون" از طریق فرودگاه حائل می‌پرداخت.


شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی +تصاویر و فیلم

یکی از محموله‌های کشف‌شده مواد روان‌گردان (عمدتا کپتاگون) در سوریه

کپتاگون از جمله مواد روان‌گردانی است که مصرف آن در میان تروریست‌ها و تکفیری‌های حاضر در سوریه شیوع بالایی دارد و نشانه‌های مصرف آن سرخوشی، احساس لذت، عدم احساس درد و رنج خود و دیگران است که صحنه‌های فجیع ذبح مردم سوریه را با فریادهای شادی رقم می‌زند.

مقرن بن عبدالعزیز هم چنین از اختلالات روانی ناشی از احساس حقارت نیز رنج می برد، زیرا مادر وی از جمله کنیزان یمنی بود که به عبدالعزیز هدیه داده شده بود و وی در مقابل برادرانش که مادرانی از خانواده‌های سرشناس داشتند احساس حقارت می‌کرد. مقرن تلاش نمود با گرفتن زنی مانند "عبطه بنت حمود" که از خانواده‌ای سرشناس بود به این مسئله پایان دهد، اما نگاه برادران و خواهرانش به وی و فرزندانش حتی پس از ازدواج چندان تغییری نکرد.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

مواضع ضدایرانی مقرن بن عبدالعزیز؛ فشار برای تشدید تحریم‌های ایران

مقرن بن عبدالعزیز به داشتن مواضع تند ضدایرانی و به ویژه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان معروف است و با وجود اینکه مقرن زیاد در کنفرانس‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای ظاهر نمی‌شود اما روزنامه‌های غربی اعراب به مواضع سیاسی او در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران بسیار می‌پردازند

ویکی‌لیکس در سال 2008 یک تلگراف دیپلماتیک از سفارت آمریکا در ریاض را منتشر کرد که در آن مقرن بن عبدالعزیز بر افزایش تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرده بود. هم‌چنین دیپلمات‌ها از تلگرافی دیگر در سال بعد خبر دادند که مقرن در آن بر هلال شیعی حمله برده و گفته بود اگر تدابیر لازم اتخاذ نشود این هلال به زودی به ماه کامل تبدیل می‌شود.

در یکی دیگر از اسناد منتشرشده ویکی‌لیکس آمده است که در دیدار محرمانه ملک عبدالله با رایان کروکر سفیر سابق آمریکا در عراق در حضور شاهزاده نایف،سعود فیصل وزیر خارجه و شاهزاده مقرن رئیس وقت سازمان اطلاعات عربستان، مقامات سعودی از آمریکا خواسته‌اند تا "سر مار" را در عراق قطع کند و از گسترش نفوذ ایران در این کشور جلوگیری کنند. همچنین عادل الجبیر مشاور سابق ملک عبدالله و سفیر عربستان در آمریکا که پیش از این توهم ترورش توسط عوامل ایران نیز به او دست داده بود، خواستار حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران و پایان دادن به این پرونده شده بود.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

اما مقرن بن عبدالعزیز و سعود الفیصل در این باره با احتیاط بیشتری اظهارنظر کردند. مقرن در این دیدار از آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها بر ضد ایران را تشدید کنند و به طرف آمریکایی تصریح می‌کند که برخی تحریم‌ها نیازی به گذشتن از کانال سازمان ملل را ندارند و باید بر روی این تحریم‌ها تکیه کرد. سعود الفیصل هم در این دیدار پیشنهاد وضع تحریم سفر مقامات ایرانی را مطرح می‌کند.

هم چنین مقرن که از پیشگامان حمله علنی به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است در دسامبر 2001 و در انجمن خلیج [فارس] و جهان که در ریاض برگزار شد اظهار داشت: دولت‌های خلیج [فارس] نمی‌توانند فقط گزراش‌های ویژه برنامه هسته‌‌ای ایران را دنبال کنند بلکه باید به دنبال استراتژی‌های جدید جهت تامین امنیتشان باشند. وی سپس مدعی می‌شود این امنیت باید بر اساس اتخاذ مکانیسم‌هایی بر پایه احترام به حاکمیت کشورها، عدم دخالت در امور دیگران، و عدم به کارگیری زور و خشونت در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی تامین شود.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

مقرن در سخنانی دیگر سقوط صدام و ظهور ایران به عنوان یک قدرت نظامی دارای چشم‌اندازها و بلندپروازی هسته‌ای را از جمله دلایل ضرورت استمرار شورای همکاری عنوان می‌کند و از اعضای این شورا می‌خواهد به آرامی و اعتدال جلوی طرح‌های ایران را بگیرند؛ طرح‌هایی که به ادعای وی امنیت خلیج (فارس) را هدف قرار گرفته است.

بازتاب‌های تعیین مقرن بن عبدالعزیز به عنوان جانشین ولیعهد از سوی پادشاه سعودی

تعیین مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولی ولیعهد سعودی در هرم پادشاهی سعودی با واکنش‌های بسیاری روبرو شده است. مقرن در فاصله سال‌های 2005 تا 2012 رئیس سازمان اطلاعات سعودی بوده و بسیاری پس از اعلام خبر منصب جدیدش به تشریح نقش فعال وی در آن زمان پرداخته‌اند. شاهزاده مقرن در طول آن سال‌ها دیدارهای متعددی با سران پاکستان و افغانستان داشته و توانسته ارتباطی هماهنگ میان این دو کشور با عربستان برقرار کند. طی سال‌های طولانی، بسیاری از تحلیلگران فکر می‌کردند مقرن به منصبی رسمی در راس امور خانواده پادشاهی دست نخواهد یافت زیرا مادر وی یمنی است و بنابراین او فرزند مادری نیست که وابسته به یکی از خانواده‌های سرشناس منطقه نجد باشد؛ مسئله‌ای که در ساختار قدرت در عربستان مهم به حساب می‌آید.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

این گمانه در سال 2012 تقویت شد؛ زمانی که پسر برادر مقرن یعنی بندر بن سلطان به جای او به عنوان رئیس اطلاعات عربستان انتخاب شد. اما با وجود این، دیپلمات‌ها اذعان داشتند مقرن بن عبدالعزیز در جلسات مهم میان ملک عبدالله و مقامات بلندپایه سعودی به صورت مستمر حاضر می‌شود و وی یکی از افراد حلقه بسته مقامات عربستان در تعیین سیاست خارجی است. مجله فارن پالیسی به همین موضوع اشاره می‌کند و صفت "رهبر در سایه" را به مقرن بن عبدالعزیز می‌دهد. بعضی از نزدیکان خانواده پادشاهی سعودی معتقدند مقرن همان کسی بود که بندر بن سلطان را پس از سال‌ها دوری از مناصب حکومتی، به راس امور بازگرداند.

مدیر برنامه‌های خلیج فارس اندیشکده واشنگتن "سیمون هندرسون" معتقد است که این تصمیم در سایه احتمالات سیاسی و مالی تردیدهایی را در مورد آینده امیر سلمان و هفت شاهزاده سدیری از جمله عبدالرحمن بن عبد العزيز، تركي بن عبدالعزيز دوم و أحمد بن عبدالعزيز ایجاد کرده است. علاوه بر اینها، فرزندان سلمان نیز همچنان فشار وارد می‌کنند تا وی را به عنوان پادشاه آینده عربستان سعودی معرفی کنند . دکترحمزه الحسن کارشناس مسائل سیاسی عربستان معتقد است که این تصمیم یک سازش در راستای سناریویی است که بر اساس آن قرار است منصب ولایتعهدی به متعب بن عبدالله برسد، البته به شرطی که محمد بن نایف نیز ولیعهد دوم عربستان سعودی شود.


ورود اوباما به ریاض و آغاز تغییرات در هرم قدرت عربستان

پیام‌های انتصاب مقرن چیست؟ http://www.mashreghnews.ir/fa/specialreport

تمام این اتفاقات می‌تواند بعد از رسیدن مقرن به مقام پادشاهی عربستان صورت گیرد، این سناریو هم ملک عبدالله و هم آمریکایی‌ها را راضی می کندپیش از این نیز هندرسون در مقاله‌ای که اندیشکده واشنگتن آن را منتشر کرد، به این موضوع اشاره کرده بود. هندرسون در زمینه باز کردن راه رسیدن مقرن به پادشاهی عربستان اعتقاد دارد که تحرک احتمالی به این صورت است که در بازی شطرنج سعودی‌ها، ملک عبدالله تیم پزشکی نزدیک به خود دارد که اعلام خواهند کرد که امیر سلمان از لحاظ سلامتی شایستگی رسیدن به پادشاهی عربستان را ندارد، این موضوع زمینه را برای رسیدن مقرن بن عبدالعزیز به منصب جانشینی پادشاه فراهم می‌کند.

"عبدالله بجاد العتیبی" نویسنده معروف سعودی در مقاله خود که در الشرق الاوسط به چاپ رسید این اقدام پادشاه سعودی را حامل پیام‌هایی برای داخل و خارج می‌داند. العتیبی معتقد است پادشاه با اعلام این عزل و نصب، به تمام دولت‌های جهان پیام داده که کشورش در آرامش و امنیت به سر می‌برد و راهش را اعتدال‌گونه ادامه می‌دهد و دولتی مانند عربستان، با این حجم از درآمدهای نفتی و وضعیت اقتصادی کنونی، روابط خارجی و تعدد هم‌پیمانانش، آرام و پابرجا خواهد ماند.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

اما ملک عبدالله با انتصاب مقرن دو پیام به دوستان و دشمنان منطقه‌ای خود دارد: پیام وی به دوستانش این است که ما پشت خود را محکم می‌کنیم تا هم‌پیمانیمان با آرامش و امنیت بیشتر ادامه یابد. پیام پادشاه سعودی به مخالفانش این است که اهداف خصمانه شما به نتیجه نخواهد رسید و آرزوهای شما به مسائلی می‌انجامد که برایتان خوشایند نیست. العتیبی مهم‌ترین بخش را پیام ملک عبدالله به ملت خودش در حوزه داخلی می‌داند و می‌افزاید پادشاه با این اقدام با شفافیت تمام مردم را در مراحل انتقال حکم قرار داد و بر برخی شایعات غرض‌ورزانه خط بطلان کشید و به همگان اعلام کرد او کاملا مراقب رهبری کشور و مصالح عمومی است. 

به هر حال می‌توان گفت اکثر این گمانه‌زنی‌ها این است که آیا تعیین شاهزاده مقرن به عنوان معاون دوم نخست وزیر بدان معناست که وی در صف منتظران جانشینی پادشاه قرار می‌گیرد یا این که این اقدام تنها در حد اقدامی اداری بوده است و ملک عبدالله که به سبب تحت درمان بودن از به روز بودن در رسیدگی به امور و تحولات بازمانده است، تصمیم گرفته او را در نهاد شورای وزیران داشته باشد و این در حالی است که فرزند پادشاه، یعنی متعب بن عبدالله در این نهاد حضور دارد. ناظران بر این باورند که هر دو احتمال مطرح هستند و مورد دوم محتمل‌تر است. در این میان احتمال دیگری نیز وجود دارد و آن این که در صورت رسیدن شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد تعیین شود، اما با توجه به این که تعیین پادشاه توسط افراد قدرتمند خاندان حاکم صورت می‌گیرد و افراد زیادی از این خاندان به این پست چشم طمع دوخته‌اند، به این ترتیب نمی‌توان این احتمال را پذیرفت.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز؛ از ایران‌ستیزی تا قاچاق موادمخدر و آثار باستانی+تصاویر و فیلم

ملک عبدالله تلاش می‌کند در واپسین‌ روزهای زندگی، هرم قدرت آل‌سعود پس از خود را، به دست خود بسازد

برخی از رسانه‌های عربی در روزهای گذشته، خبر از وخیم‌تر شدن حال ملک عبدالله داده اند. وخامت حال شاه سعودی، بعد از بیماری‌های مکرر او در سال‌های اخیر صورت می‌گیرد که باعث شده تا از اداره امور مملکتی ناتوان شود. در گذشته نیز اخباری درخصوص مرگ شاه سعودی و ظهور بدل او منتشر شده بود. عبدالله‌بن عبدالعزیز 89 ساله در جریان دیدار اخیرش با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در ریاض، از طریق یک لوله اکسیژن تنفس می‌کرد. شاه سعودی خود را برای انتقال قدرت به فرزندش متعب وزیر گارد ملی کنونی بعد از تعیین مقرن‌بن عبدالعزیز به جانشینی ولیعهدی سلمان‌بن عبدالعزیز ولیعهد کنونی آماده می‌کند؛ سلمان بن عبدالعزیز بیماری آلزایمر دارد و عملا شانسی برای جانشینی ملک عبدالله نخواهد داشت. 

به نظر می‌رسد تا کنون ملک عبدالله توانسته بحران جانشینی بعد از خود را با عزل و نصب‌هایی مهار کند، اما بعد از به پایان رسیدن مدت حکومت مقرن بن عبد العزیز (به عنوان آخرین فرزند عبدالعزیز)، شیوه انتقال قدرت عمودی که در حال حاضر جاری است باید به انتقال قدرت افقی تغییر پیدا کند و آن‌گاه باید دید که این تغییر سقوط آل سعود را در پی خواهد داشت و یا نوادگان عبدالعزیز راهی دیگر میندیشند. http://www.mashreghnews.ir/fa/specialre

port

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 56
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • راشد ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  2 0
  خوشبختم که می بینم مثل.....از سعودی مترسین وهر روز علیه اش مطلب میکذارین
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 2
  سعودی روزهای پایانی خودش رو طی میکنه و ما هم از تماشای این فروریختن داریم لذت می بریم....دلیل مطالب زیاد هم همینه...
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  ما داریم نوچه های دشمنمون یعنی اسرائیل را تحلیل میکنیم وگرنه یه مشت وهابی مارمولک خور در حد دشمن بودن هم نیستن.
 • محمد ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  لعنت به ال ابوسفیان
 • رضا ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  آخ که شما ها چقدر ترسناکین..... بدبختا خودتون رو کشتین نتونستین از گسترش تفکر شیعی جلوگیری کنیین....فان حزب الله هم الغالبون
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  6 0
  آخه سعودي ترس داره بدبخت امريكا با اون قومپزش هيچي نيست اينا كه استفراغ اونا هم نيستن
 • ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  در جواب راشد: ادب داشتن یکی از اصول اسلام است. در ضمن عربستان سعودی عددی نیست که ما بخواهیم ازش بترسیم این خاندان نحس خودشون جرات حمله به کسی رو ندارن فقط با پول افرادی رو اجیر میکنن تا کشوری رو بهم بریزن مثل سوریه وحشی ترین موجودات روی زمین رو در سوریه عربستان تغذیه میکنه
 • علي ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  اتفاقا" اگه متن را كامل بخوني و به اون مغز كوچيكت كه چيزي جز عصاره ملخ و مارمولك نيست فشار بياري متوجه ميشي كه اربابان وهابي‌ات از ايران مثل سگ- كه حيفه سگ حيوان وفاداري است - مي‌ترسند. تو و اربابان وهابي‌ات كه فقط شكم و شهوت را اسيريد از ترس بچه شيعه‌ها حرف نزن. اللهم عجل لوليك الفرج.
 • ناشناس ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  خفه بابا مارمولک خور هم ترس داره؟ بد بخت دارن رگ و ریشت رو بهت یاداوری می کنن بدونن شما ها چه جونورایی هستین
 • ناشناس ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  سوسمار می خوای میل کنی؟
 • ناشناس ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  سعودی حیا کن سوریه وبحرین را رها کن،انتخابات آزاد به پا کن
 • ناشناس ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد،الراشد ببین تو بعثی نیستی؟
 • محمد ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد ملخ خور شما سوسکتوله هارو زیر پامون له میکنیم وهابی احمق
 • حامد ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  برادر ایرانیه شیعه از هیچیزی نمیترسه غیر ازخدا ولی ال یهود به زودیه زود سرنگونه واگه فکر میکنن که بچه شیعه هایه ایران ازشون میترسن میتونن امتحان کنند البته تویه سوریه از این امتحان روفوزه شدند.
 • موحد ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  حرف خیلی بی ربطی نیست!
 • اسمال ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  شما محکوم به نابودی هستید.ما هم از شما نمترسیم ! جیگرررررررر
 • حسن ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  طبیعیه از موجودات دیوانه، نکبت و احمق باید ترسید
 • الف ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  اگر تحولات عربستان را دائما پیگیری و رصد می کنیم به این دلیل است که در پی مرگ خائن بزرگ جهان اسلام و سقوط آل سعود، منتظر تحقق وعده های الهی هستیم که اخبار آن از فرزندان حضرت امیرالمومنین علی (ع) و سیدة النساء العالمین به ما رسیده است. حضرت روح الله فرمود: ما منتظر رؤیت خورشیدیم ...
 • یه بنده خدا ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  تا سیه روی شود هر که در او غش باشد! مردک ! بد نیست سری به گفته ها و نوشته های روزنامه های تهوع آور سعودی + شبکه العبریه و مفتی های صهیونیست سعودی وهابی بزنی تا بفهمی که چه کسی از ترس ایران و قدرت ایران شبها خودشو خیس میکنه!
 • hossein ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد نمیدونم چرا از این جمله ای که نوشتی بی اختیار خندم گرفت
 • سید باقر ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد تو و ملک عبدالله وخانواده اش و هرکسی که از اینها حمایت می کند احمق هستند
 • ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  شماهایید که مثه ..... از ایران میترسید و رفتید تو بغل امریکا و اسراییل بدبخت ما ایرانی ها هستیم که الان لبنان , سوریه و فلستین رو نگه داشتیم وگرنه شما ها که غیرت ندارید اگه کمک ما ایرانی ها نبود تا الان اسراییل همه خاورمیانه رو گرفته بود. شماها اگه جرات دارید یه تیر ( فقط یه تیر ) به سمت اسراییل شلیک کنید می دونم که نمی تونید چون اربابتون اسراییل و امریکا ست.
 • ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد وهابی....
 • لبخند ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  به قول احمدی نژاد آب بریز همان جا که میسوزه!! از سوریه سوختی نه؟؟؟
 • morteza ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  آخه قشنگ اين سعودي هاي مفت خور عددي نيستن كه كسي بخواد ازشون بترسه
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  خداییش از کجا ناراحتی ها؟؟؟ سوریه لبنان فلسطین انرژی هسته ای کاردستی های ابوصاروخ (موشک ها) از چی ؟؟؟؟
 • عمار علی ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  فقط توی ایران امام خامنه ای میلیون ها فدایی داره. توی عربستان یک سوسمار فدایی پادشاه پیدا میشه؟ آرزوی ما اینکه سختی آهن و سرخی آتش رو به خاطر تخریب قبور ائمه توی همین دنیا به وهابی ها بچشونیم . من داوطلبم هل من مبارز؟
 • سید علی ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  پسر خوب، اونی که هر صبح و شب مثل ... بخودش میلرزه و ... و راه و بیراه به هر ریسمون پاره برای فرار از خشم ایران و شیعیان منطقه آویزون میشه، سرسپردگاه وهابی شما هستن و خودتم اینو خوب میدونی، قابل حاشا کردن هم نیست شاهد مثال نقدش هم التماس و تمنای مکرر از غاصبای صهیونیستی هستش که از ترس رسوایی این ارتباطات، دائما در حال انکار و... هستید حیف که اینجا مجالش نیست، وگرنه هزار و یک دلیل از رسانه ها و دولتی های خودتون برات میاوردم که بفهمی حرفت چقدر نامربوط و بی خردانه بود تابعد
 • saiedeses ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد هم باباش ملک عبدالله است دیگه
 • ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  مطمئن باشین حکومت بعدی که فرو خواهد پاشید حکومت آل سعوده
 • ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  الهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و اخر تابع له علی ذالک الهم لعنهم جمیعا
 • کوروش کبیر ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  بنظرم....هایی مثل تو از سعودی میترسن چون اولا سعودی یعنی سگ اسرائیل و تو هم... اسرائیلی هستی دوما سعودی جرات داره یه گلوله شلیک کنه اینور.....
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  همانا ظلم نابود شدنیست، ال سقوط هم نابود می شود
 • شهیدزنده ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  قطعا با انهدام صهیونیسم تکفیرستان آل سعود و وهابیت ضد انسان سرنوشت دیگر نوکران امریکا را پیدا خواهد کرد. وهابیت و امریکا باید درک کند ایران امروز با ایران ممد دمغ که بدون اجازه سفیر امریکا نزد باصطلاح زنش نمیرفت از زمین تا آسمان تفاوت کرده است.امروز امریکا و صهیونیسم با آل سعود دل خوش به عربده های چهار تا منافق هستند که عکس داماد همیشه (رجوی خاین)را در اروپا دست گرفته و دور هم بچرخن اونم واسه چهار قران گدایی از سرمایه گذاری صهیونیستها
 • مجید ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  دنیا مثل ... از ما ایرانیها میترسه جاش برسه جنگ با عربستان بشه خودم میام سرتو میبرم تا مارمولک خورهای مثل تو و دار و دستت ویز ویز نکنند !
 • albert ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  پس این یارو یه پا سرهنگه برای خودش!!
 • ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  سعودى:پشه
 • قاسم ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  قابل توجه راشد به نام خدا روزي پيامبر گرامي اسلام (ص) فرمودند: خدايا منطقه شام ويمن را براي ما مبارك گردان صحابه پرسيدند : منطقه نجد را چطور ؟ حضرت سخن اول خود را تكرار كردند و صحابه نيز دوباره منطقه نجد (محل ظهور فرقه وهابيت) پرسيدند ، پيامبر اكرم فرمودند : در نجد زلزله ها و فتنه ها به وقوع خواهد پيوست و شاخ شيطان از انجا طلوع خواهد كرد. منبع: صحيح بخاري جلد 8 صفحه 95 حديث 7094
 • سید وحید ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  راشد و هر وهابی و سفیانی که نظرات خیال پردازانه میزارید شیعه اثنی عشری هیچ ترسی از شما و امثال شما کفار و مشرکین نداره از هر جائی که شده دولت شیطانی شما تروریست اجیر کرده و قصد داره همه جا رو مثلا زیر سلطه خودش و اربابان مشرکش بگیره بترسید از این همه خونهای مظلومین..........
 • منتقد ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  امثال بدبختی مثل تو ترسو هستن اگر حکم جهاد داده بشه عربستان با خاک یکسان میشود
 • persian ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  مسج اولی دکتر نوری زاده از سعودی ههههه
 • انتي وهابي ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  مثل روز برام روشن است كه اين حرامزاده ها طبق روايات و احاديث بعد از هلاك شدن ملك عبد الله ال سقوط حكومتشان به يكسال نمي كشد و يكي پس از ديگري همديگر را مثل سگ غارت و مي درند نمونه اش بندر بن سلطان مثل كفتار اماده انتقام گيري هست اين خط --- و اينم نشان # اما تو هي راشد وهابي كه در عربستان زندگي ميكني بدبخت كارتان تمام است به مرگ ملك عبدالله راست ميگم در دو سال اينده همچين اختلافي بين اين حرامزاده ها پيش بيايد ان سرش ناپيدا باشه اينده از ان شيعيان قهرمان عربستان است .
 • لعنت بر ال سفيان ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  عربستان وهابي در چه فكريه ... سوريه قهرمان پر از بسيجيه ...
 • ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  توی فوتبال که بدجور به عربستان می بازیم استقلال و تراکتور در عربستان حذف شدن
 • رضا ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  خاک تو سرت وطن فروش
 • ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  هر وقت پیاز جزء میوه ها شد، سعودی هم میشه جزء قدرتا!!! جوجه...هه هه هه هه(به سبک پسرعمه زا بخونش راشد جان)
 • ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  ما از گاو میترسیم چون عقل ندارد
 • ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  0 0
  harumzadei sehiunie Adam kosho mikoshim
 • ناشناس ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  بله ممکنست یک آدم عاقل از یک سک یویوانه بترسد
 • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  در ضمن اين را نيز بايد اضافه كرد كه هر وقت يك دهات را در سرزمين حوثي ها گرفتيد اون وقت دم از حمله به ايران مهد شيران بزنيد.
 • ناشناس ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  ما اهل عملیم نه حرف
 • محمد ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  ایرانی شیعه هیچگاه از آل سعود و بزرگتر از او هم نترسیده . ترس اینکه بزدلی مثل شما دل بدهید به این بد بختا
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  وطن فروش
 • قاسم ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  فدایی داری راشد عزیز,این مشرقی ها نفسشون از جای گرم بلند میشه همشون اسمشون عمره دانشجویی پدر ومادرشون حج تمتع مینویسن اینجا میان کمپین میکشم میکشم راه میندازن ول کن عربستان واسراییل نیستن,بس بابا
 • Sina ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۲
  0 0
  خوشم مياد اين سوسمار خورها خودشون هيچي نيستن و هميشه زير پرچم ما هستن تو عكسشونم فرش دستباف ايران زير پاي اين شير شتر خورهاست
 • اسمال ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
  0 0
  امریکا هم تو قوتبال به خیلی از کشورها میبازه ولی ابرقدرته واسه خودش.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس