هنگامی که علی محمد باب فتنه بابیت را در شیراز آغاز کرد از جمله افرادی که به حلقه‌ی مریدان او پیوست میرزا رضا قناد، پدر حبیب الله عین الملک (پدر بزرگ امیر عباس هویدا) بود.

گروه تاریخ مشرق- امیر عباس «ممدوح» که بعدها نام خانوادگی خود را به «هویدا» تغییر داد در سال 1285 ش در تهران متولد شد. پدرش حبیب الله عین الملک و مادرش افسرالملوک، نتیجه عزت الدوله، تنها خواهر تنی ناصرالدین شاه بود. تنها برادر وی «فریدون» نام داشت که بعد ها با خواهر حسنعلی منصور ازدواج کرد.
*میرزا رضا قناد و بهاء
هنگامی که علی محمد باب فتنه بابیت را در شیراز آغاز کرد از جمله افرادی که به حلقه‌ی مریدان او پیوست میرزا رضا قناد، پدر حبیب الله عین الملک (پدر بزرگ امیر عباس هویدا) بود.
هم چنین پس از مرگ باب، میرزا رضا از جمله افرادی بود که«حسینعلی» بهاء ملقب به «بهاءالله» را تا عکا واقع در  اسرائیل همراهی کرد.
پس از مرگ بهاء و جانشینی «عباس افندی» وی همچنان از افراد نزدیک وی محسوب می شد و بارها از طرف وی مورد مدح قرار گرفت حتی برای مدتی هم فرزندانش نام خانوادگی «ممدوح» را انتخاب کرده بودند. میرزا رضا از جمله افراد 9 نفری بود که هنگام قرائت وصیت نامه ی عباس افندی بالای سر او حاضر بودند.

{$sepehr_album_11347}

(برای دیدن سایز اصلی تصاویر بر روی آن کلیک کنید)

*سفر به دمشق


حبیب الله عین الملک هم راه پدر را در پیش گرفت و به سلک بهائیان پیوست و از طرفداران عباس افندی شد. امیر عباس دو ساله بود که پدرش به عنوان سر کنسول ایران در دمشق منصوب شد و خانوادگی به آن جا رفتند.
این در سالی است که هنوز میرزا رضا قناد زنده است و عباس افندی هم آخرین سال عمرش را سپری می کند و این مأموریت با توجه به حضور بهائیان در عکا از موارد قابل تأمل است.
حدود سه سال بعد پس از بازگشت به ایران و اقامت حدود هشت ماهه دوباره به همان پست مشغول شد بااین تفاوت که این بار سرزمین فلسطین و هم چنین دفتر کنسولی ایران در بیروت هم به حوزه ی کارش اضافه شد.

*پیوستن به گروه تمپلرها

امیر عباس تحصیلات ابتدایی خود را در دمشق آغاز کرد و پس از این که پدرش تصمیم گرفت ادامه ی کار خود را در بیروت انجام دهد در مدسه ی فرانسوی آن جا به ادامه ی تحصیلات پرداخت.

او در این مدرسه به گروهی موسوم به تمپلرها(templar) پیوست. از لحاظ تاریخی تمپلر ها سلحشورانی بودند که در جنگ های صلیبی علیه مسلمین می جنگیدند. عده ای بر این عقیده اند که همین تمپلرها بودند که هسته ی اولیه ی فراماسونری را تشکیل دادند. این مدرسه شاخه ای بود از «آلیانس جهانی اسرائیل» که در جهت همدردی با یهودیان و رسیدگی به گرفتاری های آنان در سراسر جهان بر پا شده بود. هم چنین مدتی هم در مدرسه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و تحت آموزش تعالیم امپریالیستی و صهیونیستی قرار گرفت.

هویدا در بیروت به دختری به نام «رنه دومان» علاقه ی خاصی پیدا کرده بود و تا پایان عمر هم رابطه اش را با وی حفظ کرد. رنه دومان می گفت:«برای من و امیر رفاقت مهم تر از عشق است.عشق زود گذر است و هرگز عمری نمی پاید.رفاقت همه عمر باقی است»

*سفر به اروپا

هویدا پس از گذراندن مراحل اولیه تحصیلات، راهی اروپا شد. تنها کتابی که به همراه داشت «مائده های زمینی» نوشته آندره ژید بود که از کتاب های محبوب وی محسوب می شد.کتابی که نویسنده  آن اعلام میکرد که «دیگر به گناه ایمانی ندارم».
او آرزو داشت تا در دانشگاه فرانسه درس بخواند. ابتدا به انگلستان رفت و طی مدت یک سال زبان انگلیسی راتکمیل کرد و آماده بود تا برای دانشگاه به فرانسه برود که ناگهان در روابط بین ایران و فرانسه بحرانی حاصل شد و او نتوانست ویزا ی تحصیل در آن جا را بدست آورد و لاجرم به بروکسل رفت و در رشته ی علوم سیاسی به تحصیل پرداخت.
هم چنین حسنعلی منصور نیز از طرف وزارت خارجه برای مأموریتی به پاریس آمد. در این جا بود به دوستی بین حسنعلی منصور و امیر عباس شکل گرفت.دوستی که تاپایان عمر ادامه داشت.  

*جناس «شاه» با «شا»
داستان از این قرار بود که در یکی از نشریات فرانسه کلمه ی «شاه» در فارسی را با کلمه ی «شا» در فرانسه به معنی گربه جناس شده بود و همین امر باعث شد تا رضاشاه سفیر ایران را از فرانسه احضار کند.

هویدا پس از پایان تحصیلات در سال 1321 شمسی به ایران بازگشت و به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و در سمت کارمند اداره دفتر وزارتی مشغول به کار شد.وی همچنین در همین سال برای گذراندن خدمت وظیفه به دانشکده افسری رفت و پس از اتمام دوره ی یکساله ی آن به وزارت خارجه بازگشت و در سمت کارمند اداره اطلاعات مشغول کار شد.پس از مدتی به بیروت رفت تا مقدمات بازگشت مادرش به ایران را فراهم کند و در پس از بازگشت به تهران به عنوان وابسته ی سفارت ایران در پاریس در مرداد1324 ش به فرانسه رفت. هنگامی که امیر عباس در فرانسه بود فریدون هویدا(تنها برادر امیرعباس که چهار سال از او کوچک تر بود) در رأس هیأتی وارد پاریس شد.
هم چنین حسنعلی منصور نیز از طرف وزارت خارجه برای مأموریتی به پاریس آمد. در این جا بود به دوستی بین حسنعلی منصور و امیر عباس شکل گرفت.دوستی که تاپایان عمر ادامه داشت.

*قاچاق مواد مخدر
در این زمان مسئله ی مهمی که رخ داد داستان قاچاق بود .هنگامی که فرانسه درگیر جنگ جهانی دوم بود گروهی از ثروتمندان آنجا توانسته بودند که دارایی خود را به بانک های کشور سوئیس منتقل کنند و حال که اوضاع آرام بود در پی این بودن که اموال خود را به فرانسه بازگردانند. به همین دلیل به سراغ افراد دیپلمات می رفتند چرا که آن ها عنوان «پیک سیاسی» داشتند.افراد زیادی در این دام افتادند که ازجمله ی آن ها امیر عباس هویدا بود.
رادیو پاریس اعلام کرد:«عده زیادی از ایرانیان مقیم پاریس بازداشت شده اند و جرم آن ها قاچاق مواد مخدر بوده است.در میان بازداشت شدگان نام عده ای از اعضای سفارت دیده می شود.» در گزارش ساواک اسم امیر عباس هویدا آورده شده است.
این واقعه تنها با تکذیب نامه ی هویدا و حسنعلی منصور پایان یافت که از جمله علل آن می توان به منصوب شدن انوشیروان سپهبدی به وزیر خارجه و هم چنین اوضاع آشفته  داخلی ایران که دائما شاهد تغییر دولت ها بود اشاره کرد.

*اعزام به اشتوتگارت
در همین زمان عبدالله انتظام که هویدا را به عنوان پسرخوانده پذیرفته بود و هویدا هم او را «patron» یا ارباب خطاب می کرد به ریاست دفتر کنسولی ایران در اشتوتگارت منصوب شد. در نتیجه امیر عباس هویدا راهی اشتوتگارت گردید و حسنعلی منصور هم به آن جا آمد.
در سال 1328 شمسی با منصوب شدن عبدالله انتظام به عنوان وزیر مختار راهی لاهه شد و امیر عباس هم به ایران بازگشت.اوضاع کشور با توجه به فعالیت های مصدق و آیت الله کاشانی بحرانی بود.
به همین سبب هویدا به فکر خارج شدن از کشور افتاد و توانست تا سمتی را در کمیسیون پناهندگان در ژنو برای خود بدست آورد و در سال 1330ش به آن جا رفت.«ارنست وان هک» که نقش اساسی در ایجاد لژ های فراماسیونی در ایران داشت حامی سر سخت او در این مأموریت بود.
پس از کودتای 28 مرداد عبدالله انتظام به عنوان وزیر امور خارجه تعیین شد و تصمیم به بازگرداندن هویدا به ایران گرفت اما بنا به درخواست وان هک هویدا تا سال 1335ش در تشکیلات سازمان ملل در ژنو باقی ماند.
گروهی هویدا را از اعضای «شورای آمریکایی صهیونیزم» (AZL) می دانند که فعالیت های او در سازمان ملل پوششی بر عضویت او در این شورا بوده است.
در این سال زمینه از هر لحاظ برای بازگشت هویدا به ایران فراهم بود.حسنعلی منصور رییس دفتر نخست وزیر بود، عبدالله انتظام هم به دلیل خدماتش به کنسرسیوم به عنوان وزیر مشاور مشغول به کار بود تا برای ریاست شرکت ملی نفت آماده شود. هم چنین منصور هم به او گفته بود که باید ایران بازگردد چراکه رابطینش در آمریکا وعده کرده اند که «نوبت ما به زودی خواهد رسید». با این حال با کمک رجبعلی منصور –پدر حسنعلی-که سفیر ایران در ترکیه بود امیر عباس به آن جا رفته و به عنوان نفر دوم سفارت مشغول کار شد.

*گردآوری افراد بهائی مسلک
هویدا افرادی از هم مسلکان بهایی خود را گردآورد از جمله:
-«فؤاد روحانی» که از بهائیان تحصیل کرده در انگلستان بود که در زمان نخست وزیری هویدا مشاور عالی او بود و هم چنین هویدا قصد داشت او را دبیر کل سازمان همکاری منطقه ای ایران، ترکیه و پاکستان کند.
 -«هوشنگ فرخان» تحصیل کرده در رشته مهندسی نفت در امریکا که از بهاییان بود و از اعضای لژ فراماسیون آفتاب و هم چنین مدیر عامل شرکت ملی گاز
-«یدالله شهبازی»، تحصیل کرده در رشته حقوق، که از بهاییان بود و از افراد مورد اعتماد افسران اسرائیلی که با دکتر المودی-فرماندار سابق تا آویو-رفت و آمد های نزدیک داشت.
-«وجیهه معرفت»؛ زنی که به علت ارتباطات خصوصی اش با مردان مختلف از نظر ساواک فردی منحرف بود و البته تا پایان عمر کاری هویدا همواره منشی مخصوص او بود.
-«پرویز راجی» که با اشرف پهلوی روابطی داشت و رییس دفتر هویدا در شرکت نفت و هم چنین نخست وزیری را برعهده داشت.
  او در 1338 با «ساواک‌» نیز مرتبط شد و به عضویت این سازمان درآمد. در 1340 ش. حسنعلی منصور به پیشنهاد امریکایی‌ها تشکیلاتی به نام «کانون مترقی‌» به وجود آورد. این تشکیلات که بعدها به حزب «ایران نوین‌» تغییر نام داد، با پوشش کمک به اصلاحات ارضی و اصلاحات اقتصادی و سیاسی در کشور به وجود آمده بود و در آن جمعی از نخبگان و تحصیل کردگان دانشگاه‌های امریکا و اروپا شرکت داشتند. هویدا نیز به دلیل سابقه دوستی با حسنعلی منصور از ابتدا وارد این تشکیلات شد.
در آبان 1342ش به علت مخالفت انتظام با زیاده روی های اسدالله علم نخست وزیر ،منوچهر اقبال به جای او برگزیده شد. رابطه ی وی با هویدا خوب نبود.

*نخست وزیری حسنعلی منصور
پس از این که حسنعلی منصور در هفدهم اسفند همین سال به نخست وزیری رسید هویدا هم به وزارت دارایی منصوب شد. هویدا با این که علاقه داشت در رأس وزارت خارجه قرار گیرد اما به وزارت دارایی رفت تا در گزارش های نفتی جانب اربابان خود را نگه دارد چراکه مأمور اصلی تهیه ی بیلان و فعالیت های کنسرسیوم بود. علاوه بر این به دلیل اختلافی که بین منوچهر اقبال و منصور بوجود آمده بود منصور او را وزیر دارایی کرد تا از نظر اداری اقبال زیر نظر او قرار گیرد. حدود 42 روز قبل از صدور فرمان نخست وزیری منصور خبرگزاری آلمان خبر نخست وزیری او را مخابره کرد!

*وزارت دارایی

 از جمله اقدامات هویدا در زمان وزارت دارایی تصویب لایحه ی دریافت200 میلیون دلار وام و هم چنین خرید 25 هزار تن ذرت از امریکا و خرید 60 هزار تن گندم از شوروی بود.
همچنین وی نظام کامپیوتری مدرنی در وزارت دارایی به راه انداخت.از جمله مواردی که در دوران وزارت دارایی هویدا باعث ایجاد تنش در جامعه شد مسئله ی گران کردن بنزین و نفت بود که می خواست با این کار مقدمات شکست منوچهر اقبال را در مذاکرات نفت فراهم کندتا بعدا خود در رأس شرکت نفت قرار گیرد.

*چگونگی به صدرات رسیدن هویدا

عمر آشنایی منصور و هویدا حدود بیست سال بود. در ساعت 10 صبح 1/11/1243 ش حسنعلی منصور توسط محمد بخارایی جلوی مجلس شورای ملی ترور شد و او را به بیمارستان پارس که رئیس آن دکتر منوچهر شاهقلی،پزشک بهایی و عضو مؤسس کانون مترقی بود بردند.این که چرا او را به نزدیک ترین مرکز درمانی نبردند از نکاتی است که باید بررسی شود.
هنگامی که تیم پزشکی خبر مرگ منصور را به هویدا دادند در حالی که هنوز دکتر ها در اتاق پیش هویدا بودند او با شاه تماس گرفت و این خبر را به زبان انگلیسی به این نحو به شاه رساند:                               «Your majesty, he is dead »

*بی پروا در روابط جنسی

هویدا اولین ارتباط خود را با «رنه دومان » شروع کرد که تا آخر عمر ادامه داشت. هم چنین هنگامی که در سال 1321ش به ایران بازگشت با زنی به نام «پروین» رابطه داشت که البته گویا با اولین مأموریت او به فرانسه رابطه اش با این زن قطع شد.هنگام اقامت در اشتوتگارت هم زنان زیادی با او در ارتباط بودند؛ اما اولین و آخرین همسر رسمی وی «لیلا امامی» نوه  دختری وثوق الدوله، عاقد قرارداد 1919، بود که به طور رسمی 5 سال با یکدیگر زندگی کردند اما تا آخر عمر با یکدیگر رابطه داشتند.

*نامه ی امام خمینی(ره) به هویدا

امام خميني در27 فروردين 1346 طي نامه‌اي به اميرعباس هويدا نخست‌وزير وقت، خيانتها، خطاها، وابستگي‌ها و جنايات رژيم شاه را بر شمرد و فجايع حكومت نسبت به دين و دنياي مردم را محكوم كرد.

بسم‌ الله‌الرحمن الرحيم
 
و لا حول و لا قوه ‌الا بالله العلي العظيم
 
5 محرم الحرام 1387
 
 «جناب آقاي هويدا! لازم است نصايحي به شماها بكنم و بعضي از گفتني‌ها را تذكر دهم چه مختاردر پذيرش آن باشيد يا نه. اين مدت طولاني كه به جرم مخالفت بامصونيت امريكايي‌ها كه اساس استقلال كشور را در هم شكست، از وطن دور هستم و برخلاف قانون شرع و قانون اساسي در تبعيد به سر مي‌برم مراقب مصيبتهايي كه به ملت مظلوم و بي‌پناه ايران وارد مي‌شود بوده‌ام و ازآنچه به اين ملت اصيل از ظلم دستگاه جبار مي‌گذرد كم و بيش مطلع شده و رنج برده‌ام.

 موجب كمال تأسف است كه نغمه ناموزون اصلاحات شماها تقريباً از حدود تبليغات راديو و روزنامه‌هاي غير آزاد و بعضي نوشته‌هاي مشحون به گزافه تجاوز ننموده و هر روز بر فقر و بيچارگي ملت افزوده مي‌شود ورشكستگي بازار و بازرگانان محترم روز افزون است. نتيجه اين همه هياهو و تبليغات سرتا پا گزاف بازار سياه براي اجانب است و ملت را به حالت فقر و عقب‌افتادگي به اسم ملت مترقي نگهداشته است. حكومت پليسي غير قانوني شما و اسلاف شما به خواست آنان كه مي‌خواهند ملل شرق به حال عقب‌افتادگي باقي باشند حكومت قرون وسطائي، حكومت سرنيزه و زجر و حبس، حكومت اختناق و سلب آزادي، حكومت وحشت و قلدري است.

به اسم مشروطيت بدترين شكل حكومت استبداد و خودسري و با نام اسلام بزرگترين ضربه به پيكر قرآن كريم و احكام آسماني است، با اسم تعاليم عالية اسلام يك يك احكام اسلام را زير پاي گذاشته و اگر خداي نخواسته فرصت يابيد خواهيد گذاشت و با گزافه دعوي تعالي وترقي، كشور را به حال عقب‌افتادگي نگه‌داشته‌ايد. اينها حقايق تلخي است كه بايد دنيا را مطلع كنم و انگشت روي بعضي بگذارم تا آنها كه غافل هستند يا تغافل مي‌كنند احساس وظيفه كنند و از رياكاري‌ها و سالوس‌بازيهاي شماها گول نخورند.

جشنهاي غير ملي كه به نفع شخصي در هر سال چندين مرتبه تشكيل مي‌شود و در هرمرتبه مصيبت‌هاي جان گداز براي اسلام و مسلمين و ملت فقير پا برهنة ايران ببار مي‌آورد، يكي از آنها است. با سر نيزه پليس از مردم بيچاره بي‌پناه خرج‌‌هاي گزاف آنها گرفته مي‌شود، يكي از جشنها كه من نمي‌توانم اسمي روي آن بگذارم جز هوس و شهوت و بازي با احساسات ملت، گفته مي‌شود چهار هزار ميليون ريال خرج شده است كه نصف آن از خزانه ملت و نصف ديگر بي‌واسطه از بازار و غيره با زورو ارعاب اخاذي شده، خون دل فقرا خرج نامجويي و خودكامگي است و تا اين ملت در اين حال است و به وظيفه خود و حقوق خود آشنا نشده است هر روز براي شماها عيد و شادي و براي ملت بدبختي و نكبت است.

توأم با اين جشنهاي ناميمون آن قدر هتك نواميس مسلمين و اسلام بوده است كه قلم را عاراست از ذكر آن. شماها در كاخ‌هاي مجللي كه در هر چند سال تغيير مكان داده و با ميليونها تومان خرجهاي گزاف كه تصورش براي ملت ممكن نيست نشسته‌ايد و مخارج آن را از كيسه اين ملت بدبخت اخاذي نموده‌ايد و ناظر فقر و گرسنگي ملت و ورشكستگي بازار و بيكاري جوانان فارغ‌التحصيل هستيد، ناظر وضع اختلال فلاحت و زراعت، اختلال وضع بازار و تسلط اسرائيل بر شئون اقتصادي كشور بلكه به طوري كه گزارش داده‌اند دخالت اسرائيل در فرهنگ مي‌باشيد.ناظر فقدان ضروريات اولية زندگي در غالب دهات نزديك به مركز چه رسد به دهكده‌هاي دور افتاده از قبيل آب آشاميدني سالم، حمام و وسائل بهداشت هستيد.

 ناظر ترويج فساد اخلاق، سلب امانت و ديانت در اعماق دهكده‌ها هستيد. ناظر تشكيل صندوق به اسم تعاون و اخاذي و غارتگري مأمورين از دهقان گول خورده و پشيمان هستيد. بالاخره ناظر حبس‌ها و ارعابها و تهديدهاي غير قانوني هستيد و در خوشي و عياشي و بازيهاي خجلت‌آور غوطه‌ خورده و به قبرستاني كه نامش ايران است فاتحه مي‌خوانيد. چه طور وجدان خود را راضي مي‌كنيد براي حكومت زودگذر اين قدر چاپلوسي از اجانب كرده ذخاير ملت را به رايگان يا به مقداري ناچيز تسليم آنها نموده و ظلم وستم به زير دستان يعني ملت بدبخت مي‌كنيد؟ چرا راضي مي‌شويد حكومت خود و ملت خود و مملكت اسلام را عقب‌ افتاده به دنيا معرفي كنيد؟ نقض قانون اساسي سند عقب‌افتادگي است.
رفراندم غير قانوني و در عين حال قلابي سند عقب ‌افتادگي است. آزاد نگذاشتن ملت براي انتخاب وكيل و نصب اشخاص معلوم‌الحال به دستور ديگران بي‌‌دخالت ملت دليل ضعف و عقب‌افتادگي است. شماها مي‌دانيد اگر ملت سرنوشت خود را در دست بگيرد وضع شماها اين نحو نيست و بايد تا آخر كنار برويد.
و اگر ده روز آزادي به گويندگان و نويسندگان بدهيد جرائم شما بر ملاء خواهد شد... تسليم به خواستهاي دولت پوشالي اسرائيل و به خطرانداختن اقتصاد مملكت، سند ضعف و نوكري است و سند خيانت به اسلام و مسلمين است.اعطاي مصونيت به اجانب سند بزرگ عقب‌افتادگي و بي‌حيثيتي و تسليم بي‌قيد و شرط است... كوبيدن حوزه‌هاي علميه و حمله مسلحانه به مدرسه فيضيه و صحن مطهر قم و كشتار دسته جمعي پانزده خرداد جز خدمت كوركورانه به صاحبان دلار چه اسمي دارد؟ فشار به مراجع اسلام و علماي اعلام و محصلين حوزه‌هاي علميه و تاخت و تاز به دانشگاه جز خدمت به اجانب چه نتيجه داشت؟ آنها نمي‌خواهند قرآن كريم و احكام آن حاكم بر ملل اسلام باشد تا ذخائر آنها را به يغما ببرند و كسي حرفي نزند و در عوض آنها را مصونيت دهد. آنها نمي‌خواهند ما در بين ملت آزاد باشيم و گويندگان ما آزاد باشند و شماها مع‌الاسف مأمور اجرا هستيد. مأمور چشم و گوش بسته. مأمور بي‌چون و چرا. .. چرا محصلين علوم دينيه را يك روز راحت نمي‌گذاريد؟ چرا با دانشجويان در خارج و داخل اين نحوه معامله مي‌كنيد؟ آقاي هويدا من وظيفه دارم شماها را نصيحت كنم. شماها از اين ملت و در اين آب و خاك پرورش

پيدا كرده و صاحب عناوين شده‌ايد. اينقدر با حيثيت اين ملت بازي نكنيد. به جاي اين همه گزافه و جنجال، خدمتي به اين سر و پا برهنه‌ها كنيد يا لااقل اينقدر با بهانه‌هاي مختلف آنها را رنج ندهيد.... از قهر خدا بترسيد. از قهر ملت بهراسيد، با احكام خداي تعالي به نام مترقي ‌بازي نكنيد؛ با اسم قرآن به احكام اسلام لطمه نزنيد، با حوزه دينيه به اسم سرباز وظيفه پوچ بي‌فايده و با خدمتگزاران به فرهنگ و ملت اين نحو سلوك وحشيانه نكنيد و بالاخره علماي امت را وادار نكنيد كه با شما به طور ديگر سلوك كنند. اينها شمه‌اي از فجايع شماها است نسبت به دين و دنياي ملت و گفتني زياد است، مي‌گويم شايد شماها متنبه شويد و به خود آييد.

شايد مراجع اسلام و علماي اعلام و خطبا گرام احساس وظيفه كنند، شايد طبقه جوان و روشنفكر و اصناف مختلف بيدار شده احساس وظيفه كنند، شايد جوامع بشري و مدعيان بشردوستي احساس وظيفه كنند، شايد سازمان ملل و غير آن بيش از اين به نفع كشورهاي بزرگ راضي نشوند ملل ضعيف پايمال شوند. شايد هيئت حاكمه و دستگاه جبارتا دير نشده به خود آيند.
 (ان ربك لباالمرصادـ والله من ورائهم محيط والسلام علي من اتبع الهدي)
 روح‌الله الموسوي الخميني

*هویدا و بهائیت
میرزا رضا قناد،پدر بزرگ هویدا دو پسر داشت؛ عین الملک و میرزا جلیل.پسران میرزا جلیل هویدا هم به وسیله ی همان دست هایی که امیر عباس را به قدرت رساندند به دیوان سالاری پهلوی راه یافتند. امیر عباس هم در سال 1321 ش پس از بازگشت به ایران شهرت خود را از «ممدوح» به «هویدا» تغییر داد و نام خانوادگی عموزاده های خود را دارا شد.
در سال 1341 ش که قرار می شود هویدا دارای سلاح کمری باشد ستاد ارتش برگه ای را تنظیم می کند که در آن آمده است:«طبق دستور شماره 41301/59679-3/9/21[13] اداره کل آمار،نام خانوادگی نامبرده از کلمه(ممدوح) به (هویدا) تغییر یافته است.»
در این زمان بهائیان مأمور به تقیه بودند و مأمور بودند تا خود را ظاهرا مسلمان نشان دهند.به همین دلیل در فرم های استخدام دین خود را اسلام می نوشتند. هم چنین بزرگ بهائیان هم به تقیه در نماز جماعت اهل سنت شرکت می کرد.
فعالیت های او در کمیسری عالی سازمان پناهندگان در ژنو را هم باید در راستای ایجاد دولت مورد علاقه اش، دولتی که تنها پادزهر سامی ستیزی باشد، دانست.
دريكي از گزارش هاي ساواك اشاره شده است:
«... آقاي امير عباس هويدا به پشتيباني بيت العدل اعظم مدت سيزده سال بر ايران حكومت كرد و جامعه بهائيت به پيشرفت هاي قابل توجهي رسيد و افراد متنفذ بهايي پست هاي مهمي را در ايران اشغال كردند و پولهاي مملكت را به خارج فرستادند. »
    
هویدا بهائیان را بر دیگران برتری داد و پس از رسیدن به منصب صدارت گروهی از وزرای بهایی را جایگزین گروهی دیگر کرد.ازجمله فرخ رو پارسای را وزیر آموزش و پرورش کرد.هم چنین اظهارات حسن ارفع در باره ی انتقال هویدا از ترکیه نیز گویای این مطلب است.پس از ترکیه هویدا بسیار علاقه داشت تا به دمشق برود و در آن جا فعالیت کندتا تسهیلات بیش تری را برای بهائیان فراهم کند اما به شرکت نفت آمد تا تسهیلات لازم برای کنسرسیوم نفت اسرائیل را که کعبه ی مقصود بهائیان بود تأمین کند.
هویدا تا زمانی که در خارج از کشور بود خدماتش به بهائیان زیاد در داخل کشور بازتابی نداشت اما با ورودش به ایران و ادامه ی اقداماتش چشم های متعددی او را زیر نظر گرفتند.

مثلا حسین کی استوان دخالت مستقیم هویدا در جلوگیری از مالیات دو میلیون تومانی صاحب پپسی کولا که حبیب ثابت پاسال از بزرگان فرقه بهائیت بود افشا کرد.
و یا این که پس از تصادفی که در بازگشت از شمال با رانندگی لیلا امامی رخ داد فردی به نام قاسم اشراقی نامه ای به دکتر فرهنگ مهر ارسال کرد که در آن صراحتا به بهائیت هویدا اشاره شده است:«جناب آقاي دكتر فرهنگ مهر معاون محترم دارايي به مناسبت پيشامدي كه براي جناب آقاي هويدا وزير محترم دارايي رخ داده، خواهشمند است مراتب تأثر وتأسف اينجانب و برادرانم را به عموم هم مسلكان، بخصوص جناب آقاي ثابت پاسال مدير محترم تلويزيون ايران كه بزرگترين خدمتگزار فرقه ما هستند، ابلاغ فرماييد. احترامات فائقه را تقديم مي دارم. قاسم اشراقي»
ماجرای خودکار 5 ریالی چه بود؟

نقل است از امیر عباس هویدا که پس از انقلاب گفته که در دوران نخست وزیری من، قيمت خودکار بیک 5 ريال بود و تا پايان آن که 13 سال طول کشيد 5 ريال باقي ماند؛

طبق نظر کارشناسان تاریخی از جمله عبدالله شهبازی، خسرو معتضد و مسعود رضایی این حرف تنها شایعه ای است که نه مستند تاریخی دارد و نه با واقعیت تطبیق دارد،چرا که پس از انقلاب در جامعه گرانی مطرح نبود بلکه به دلایلی ارزانی آمد از جمله در مورد مسکن ، بنابراین دلیلی نداشت که وی چنین حرفی بزند.

هم چنین این حرف که یک کالا در 13 سال افزایش قیمت نداشته باشد اصلا موضوعیت ندارد. علاوه براین در ایام نخست وزیری هویدا تورم از جمله در مورد مسکن وجود داشت. در سال 55 بحران افزایش قیمت ها به بحرانی تبدیل شده بود که برای مقابله با آن «ستاد مبارزه با گرانی» ایجاد شد. برای بررسی کارنامه اقتصادی زمان هویدا باید به این موضوع توجه داشت که در زمان وی تا چه حد به زیرساخت های اقتصادی کشور توجه شده است، پول نفت در چه راهی خرج شده است، وضعیت بندرگاه ها چگونه بوده است، چه میزان راه آهن و جاده در کشور ساخته شده است. این ها مسائلی است که باید هویدا در برابر تاریخ به مردم ایران پاسخگو باشد.
*دستگیری صوری هویدا

رژیم تصمیم گرفت تا به شکل صوری گروهی از چهره های منفور را دستگیر کند تا عصبانیت مردم کاهش یابد.از جمله ی این افراد امیرعباس هویدا بود که در تاریخ 17/8/57 دستگیر شد.
در تاریخ18/8/57 در نوفل لوشاتو امام در جواب خبرنگاران در باره ی توقیف هویدا فرمودند:«توقیف هویدا هم اثری ندارد، این هم یک مانوری است که خیال می کنند برای اسکات مردم این گونه امور تأثیر دارد»

هم چنین فردای آن روز دوباره در جواب خبرنگاران دیگری فرمودند:«تمام این ها تشبثاتی است که هیچ کدام ارزش و واقعیت ندارد. هویدا از شرکاء شاه و یک شریک ضعیفی بود که در خیانت ها با شاه شرکت داشت و شاه ظاهرا هویدا را برای نجات خودش دستگیر کرده است. غرض این است ملت را فریب دهد که می خواهد اصلاحات کند.»

و نیز در مصاحبه با روزنامه ی لبنانی النهار فرمودند:«گرفتن هویدا و امثال او که در دزدی و فساد شریک شاه بوده اند برای فریب مردم است، این ها هم تأثیری ندارد.»
هنگامی که نیروهای ارتش اعلام بی طرفی کردن و نگهبانان هویدا که ساواکی بودند فرار کردند هویدا فرار نکرد و خودش را تحویل نیروهای انقلاب داد. وی به ظاهر می گفت که من که کاری نکرده ام که نگران باشم اما در واقع وی به این فکر بود که در کودتایی که شکل خواهد گرفت نیروهای انقلابی شکست خواهند خورد و او  قدرت را در دست خواهد گرفت اما این نقشه ی او غلط از آب در آمد و این کودتا در 21 بهمن ماه با درایت و تدبیر امام(ره) خنثی گردید .

هویدا پس از تشکیل دو دادگاه به ریاست آقای خلخالی در 18فروردین 58 به اعدام محکوم شد.
 
امام خمینی(ره) در حالی که دشمنان داخلی و خارجی انقلاب از این اعدام اظهار تأسف کردند فرمودند:«پانزده سال این هویدا یا سیزده سال تقریبا این هویدا نخست وزیر بود و تمام جنایات گردن نخست وزیر است.ما هر نخست وزیری که در آن عصر پیدا شد ، اگر پیدا کنیم، مثل شریف امامی، مثل بختیار، محکوم به قتلند این ها، این ها مفسدند.»


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 27
 • غیر قابل انتشار: 102
 • حسین ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  28 2
  هویدا قبل از اینکه بسیاری از مسائل را اعتراف کنه و حتی حکم اعدامش رسما توسط قاضی (آقای خلخالی) صادر بشه بصورت ناگهانی توسط گلوله آقای هادی غفاری اعدام شد و بسیاری از مسائل پشت پرده را با خودش به گور برد در اون زمان بسیاری از بچه‌های انقلابی به این کار هادی غفاری به شدت مشکوک بودند ولی‌ با توجه به گرفتاریها و مسائلی‌ که بود کم‌کم فراموش شد در سال‌های اخیر با توجه به مسائلی‌ باز هم مشکوک از طرف فرد فوق الذکر به نظر میاد باید یک جورایی دوباره به این مسئله رسیدگی بشه چون اون افراد و جریانات هنوز یک جورایی وجود دارند .
 • قشقایی ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 18
  واقعا چرا باید عده ای بویژه در دوره پهلوی دوم و از سالهای میانه ده چهل خورشیدی به بعد بر خود لازم می بینند که کمر همت ببندند تا ایان و ایرانی را از غیرت و عرق ملی و دینی خالی کنند؟ چرا باید مفاسد و بی غیرتی و بی دینی و نداشتن غیرت دینی و ملی بصورت روشمند در کشور اجرا شود؟
 • هاشم ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 77
  آقای غفاری هیچ گلوله ای به سمت هویدا خائن بهائی زاده شلیک نکرده است چون بنده از شاهدان اصلی اعدام سوال کردم و جواب منفی دریافت کردم. لطفا شایعه پراکنی نفرمائید.
 • سید مهدی ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  66 2
  کلاً همه بد بودن، شیطان پرست بودن، فراماسون بودن... فقط مشرق خوبه و شریعتمداری!
 • علی ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  13 1
  مشرق!چه گیری دادین به هویدا .... مهمتر وجنجالی تر از این موضوع رو پیدا نکردین
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  35 3
  خلخالی از هویدا پرسید پدرسوخته 13 سالی که نخست وزیر بودی چه غلطی کردی؟ هویدا پاسخ داد روز اولی که اومدم خودکار 5 ریال بود وبعد 13 سال هم که رفتم 5 ریال است.
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  26 0
  یه ذره هم در مورد مدیریت اقتصادی وکنترل تورم در زمان دولت هویدا بگید.
 • آشنا ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  11 1
  درست که اعدام شده ولی طورخدا اینقدر ایرانیها بااینکاراذیت نکنید گذشته ها گذشته بفکرحالاباشید .به دیگران نیزتوهین نکنید که عاقبت ......
 • هویدا شکن ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  3 2
  تاریخ رو تحریف نکن مشرق... اصل قصه دورغه نه هویدایی در کار بوده و نه چیزی هویدا شده و نه در اینده چیزی هویدا خواهد شد
 • ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 11
  آخه اگه شما اون سر مزدور بیگانگان نیستید چرا اعدامش کردید.....اینو باید نمایشی اعدام می کردن ...بعد یه جراحی پلاستیک و فلج کردن دوتا پاش برای تخلیه اطلاعاتی برای چندین سال زیر فشار نگهش می داشتن......در ضمن مریض روانی هم خودتی مزدور یهودی
 • مصطفی ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  6 0
  بابا این حرف طعنه است به دولت روحانی بابا این مشرق هنگ کرده در دولت احمدی نژاد ، می خواهد یک جورایی فرا فکنی کنه . مشرق تو در باره ملت و شعور ایرانیا چی فکر کردی؟
 • حجت ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 10
  الانم اگه تمام درای مملکتو باز بگذارند و آمریکایی ها مشغول غارت بشن. هر ننه **** می تونه این کارو بکنه
 • mhr ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  3 1
  عکسهاش قدیمیه چند سالی میشه منتشر شده
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  18 1
  همه ما جهنمی هستیم به غیر از مشرق و کسانی که مثل این سایت فکر می کنند
 • ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 0
  در بخشی که عنوان "وزارت دارایی" دارد نوشته اید: وی نظام کامپیوتری مدرنی در وزارت دارایی به راه انداخت. آن زمان و کامپیوتر؟! کمی پایینتر در مورد ترور منصور نوشته اید: او را به بیمارستان پارس ... بردند. اینکه چرا او را به نزدیکترین مرکز درمانی نبردند از نکاتی است که باید بررسی شود! برادر من، خب معلومه. چون پارس مجهزترین بود و آن زمان ترافیکی هم نبود. من نمی دانم این افاضات اضافه برای چیست؟
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  29 1
  مشرق یه همه پرسی کن ببین هویدا بهتر بود یا خلخالی ....
 • شاهد ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  7 2
  ایشالله با حاجی هویدا محشور بشی سید جان
 • ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 25
  برادر من هويدا رو بعنوان مفسد اقتصادي يا اختلاس كننده ، ناتواني در اداره اقتصاد و ... محاكمه نكردند كه بخواد اين اراجيف رو بگه !!! جرم اون و مابقي حضرات خيانت به كشور و مردم بوده !!! از نظر اقتصاد هم كه بخوايد بررسي كنيد شما مقايسه كن جمعيت 30 ميليوني ، صادرات 5 ميليون بشكه اي و قيمت بشكه اي 15 دلار رو در سالهاي دهه 50 و بعد اوضاع زندگي مردم در اون زمان رو !!! پس اين پولها رو كجا خرج كردند ؟!!!
 • ناشناس ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  16 1
  یکی از منتقدان ومخالفان تورم بودند ودر دوران ایشون قیمتها ثابت بود واین برای مردم اصلا خوب نبود اصلا تورم نمک زندگیه چرا باید سالها قیمتها ثابت باشن!!!!!!!!(میدونم چاپ نمیکنید)
 • ناشناس ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 5
  طبق نظر کارشناسان تاریخی از جمله عبدالله شهبازی، خسرو معتضد و مسعود رضایی این حرف تنها شایعه ای است که نه مستند تاریخی دارد و نه با واقعیت تطبیق دارد،چرا که پس از انقلاب در جامعه گرانی مطرح نبود بلکه به دلایلی ارزانی آمد از جمله در مورد مسکن ، بنابراین دلیلی نداشت که وی چنین حرفی بزند. هم چنین این حرف که یک کالا در 13 سال افزایش قیمت نداشته باشد اصلا موضوعیت ندارد. علاوه براین در ایام نخست وزیری هویدا تورم از جمله در مورد مسکن وجود داشت. در سال 55 بحران افزایش قیمت ها به بحرانی تبدیل شده بود که برای مقابله با آن «ستاد مبارزه با گرانی» ایجاد شد. برای بررسی کارنامه اقتصادی زمان هویدا باید به این موضوع توجه داشت که در زمان وی تا چه حد به زیرساخت های اقتصادی کشور توجه شده است، پول نفت در چه راهی خرج شده است، وضعیت بندرگاه ها چگونه بوده است، چه میزان راه آهن و جاده در کشور ساخته شده است. این ها مسائلی است که باید هویدا در برابر تاریخ به مردم ایران پاسخگو باشد.
 • ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 0
  هاشم خان انتظار داشتی بهت چی بگن ؟!
 • ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  3 2
  یک نفر به نام پاسدار کریمی ناگهانی با کلت کمری به زیر گلوی هویدا شلیک کرد .
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 2
  سید همینه که هست میخوای به خواه نمیخوای نخواه
 • احمد ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 0
  مثب دادم چون که ایشون درسته یه خورده به نظر خودش مثلا طعنه زده ولی حرفش همچین غلط هم نیست لازم نیست که حتما شیطان را بپرستی که بشوی فراماسون ، همینکه با آنها مرزبندی نداشته باشی می شوی شیطان پرست
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 1
  طلبه ای از نجف اشرف : خدا همه ما رحمت کند
 • amir ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  9 0
  چی بگم والا ... ولی تثبیت نرخ کالا در هر مملکتی یه نعمته ها !!!
 • ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 10
  این آقا عامل دستگاه ظلم بود و همین هم برای محاکمه اش کافی بود. ذکر اینکه پدر او هم به بابیت و هم به بهایت (!! ؟) کمک کرده موضع انقلاب اسلامی را تضعیف میکند چون این گمان را تقویت میکند که طرف به خاطر خورده حسابی که مسلمانها با بابیت و وهابیت داشتند و البته بخاطر کارهای پدرش سختتر محاکمه شده. افراد مختلفی این نکته رو بیان کردند که هویدا خارج از نوبت اعدام شد چون دولت موقت با اعدام او مخالف و انقلابیون به روایتی میترسیدند به فرار هویدا کمک شود.
 • احمدی نژادی ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 33
  روح خلخالی شاد
 • ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  11 0
  در جریان محاکمه هویدا"دادگاه بی گناهی هویدا ثابت شد و خلخالی هم نتونست اونو محکوم کنه.ولی... بعدها خلخالی توی مجلس شورای اسلامی گفت هویدا انسان شریفی بود"برای شادی روحش فاتحه بفرستید.یک بار هم خلخالی در اواخر عمرش گفت من از اعدام خلخالی ناراحت شدم
 • ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  4 0
  چه با ارامش خوابیده
 • مهدی ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  26 0
  این خلخالی بایت اینهمه اعدام در پیشگاه خداوند چه جوابی خواهد داشت؟؟
 • علی ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  24 2
  از کشوری که اعدام در آن با افتخار تمجید و تعریف می شود بیزارم
 • صلح طلب ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  18 0
  به نظر من هیچ کس را نباید به خاطر اعتقاداتش کشت. در غیر این صورت ما با واهابی ها چه فرقی داریم. آنها کشتن شیعه را حلال می دانند و با شیعه برخورد می کننداگر تفکرات شیعه انقدر پویا و عقلانی است چرا این چنین برخورد جبری می کنید؟
 • محمد ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  8 0
  آقایون بی انصافی تا کجا؟ در پاراگراف 2 ((هم چنین پس از مرگ باب، میرزا رضا از جمله افرادی بود که«حسینعلی» بهاء ملقب به «بهاءالله» را تا عکا واقع در اسرائیل همراهی کرد.)) اون زمان اونجا خاک فلسطین بود عمر اسراییل 60 ساله
 • فرشاد ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  5 1
  اینا همه اش حرف داستان حضرت علی فرمودند تا چیزی رو ندیدی باور نکن من این حرف و باور ندارم و این داستان و تورم میخواید گرونی میخواید همین جا مملکت ما چرا کسی از نخست وزیری های بعد از انقلاب نقد نمی کنه اونا بد اینا خوبن الته نخست وزیرا هرکی هر کا باشه پول بیت المال دستش باشه دزدیم میکنه
 • ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 4
  به جهندم !!!!
 • محسن ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 1
  شما دیدین که حضرت علی این حرف رو زدند؟ یعنی اون جا بودین؟؟!! اگه نبودین که نباید باور کنین دیگه!! نه؟؟!!! حرف حضرت رو اشتباه نفهمین لطفا!! خود حضرت تاکید روی خوندن تاریخ و عبرت گرفتن از اون داشتن (اگر اشتباه نکنم در توصیه هاشون به امام حسن علیه السلام) البته این که وقت قضاوت و سخن گفتن در مورد هر کسی باید جانب انصاف رو رعایت کرد نکته ی درستیه!! منم نمی دونم که این جا مشرق انصاف رو رعایت کرده یا نه، اما این که تاریخ رو چون ندیدیم باور نکنیم خیلی حرف خنده داریه!! البته با عرض معذرت خدمت آقا فرشاد
 • ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  11 1
  میگن از پشت سر بهش شلیک کردن... نهایت نامردی در حق یک اسیر
 • ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 17
  خدا عذابشو زیاد کنه هویدا باعث جدایی بحرین از ایران شد
 • ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 0
  اشتباهی مثبت دادم
 • ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 16
  اون اعدام ها حق بود.الان کشور احتیاج شدیدی به چند نفر خلخالی برای قوه قضاییه"وزارت داریی"وزارت اطلاعات و ... داره تا بتونه جلوی فساد اقتصادی"بی لیاقتی"مدیریت بد و ... که داره کشور و مردم نابود میکنه بگیره.حالا اون بنده خدا یه هویدا رو اشتباهی اعدام کرده اینو بکنین بهانه"از کاه کوه بسازین. این انقلاب این مردم این اسلام احتیاج به نواب صفوی ها"خلخالی ها"بهشتی ها و از همه مهمتر احتیاج به ابراهیم های بت شکن داره
 • جاسم ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 3
  هرچه نوشتید خواندم ولی اکثر افراد دست اندر کار ان نظام از جمله هویدا که در این باب مشهور بود مسئله ی مهمی که شئون و حیثیت و عزت کشور و اعتقادات مردم را زیر سوال میبرد مسئله اخلاق و پاکی از فساد به تمام معنی بود ای کاش اخلاق اسلامی اجازه دهد و در هتل اهواز چه میگذرد باز گو کنم استحقاق بالاتر از اعدام دارد
 • ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 0
  پس تو تو آمریکا چی کار میکنی حاجی یا چرا مشرق نیوز با وی پی ان باز میکنی اخوی
 • ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 0
  بیمار
 • ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 5
  ناشناس : ۱۶:۱۶ - یکی شمر بی گناه بود ! یکی هم این حرام زاده بهایی ...
 • ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 2
  پ ن پ ، حرامیان بهایی بهشتی هستن !
 • ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 12
  هویدا که یک حرامزاده و مزدور کثیف بود ، خلخالی هم اصلاح طلب بود .
 • ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 0
  و جنایتکاران را لعنت کند .چقدر هم مشخصه طلبه هستی و از نجف اشرف !!!!
 • ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 0
  از کسانی که به کشور خود خیانت می کنند نفرت دارم ...
 • ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 2
  آخه جوجه فکلی کی گفته این مزدور رو به خاطر اعتقاداتش کشتن ؟
 • ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 9
  خوش به حال کسی که توفیق پیدا کرد این حرامزاده را به درک واصل کند .
 • ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  1 0
  پ ن پ هویدا هم بهشتیه ؟!!!!!
 • محمد محسنی جانباز ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  0 1
  فکر نان باش که خربزه اب است دیروز تمام شد با این سرمایه عظیم مالی و انسانی به فکر ساختن فردای ایران اسلامی مان باشیم
 • کاپیتان ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  0 0
  نگو عکس منتشر نشده!!!! همش تکراری بود قبلا" دیده بودم
 • ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  0 0
  بیش از این ادب و تربیتت رو به رخ نکش.....
 • مشهود ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 0
  هر موقع در مورد قاتل خانوادت این حرفو زدی حرفت ارزش داره
 • ناشناس ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  0 0
  خود گویید و خود خندیید عجب مردان هنرمندی...
 • شاهرود زاده ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  0 9
  بی مدرک حرف زدن یاوه است.به تاریخ مراجعه کنید.هویدا در یکی از سفرهای خود به شاهرود در منزل فرماندار وقت شب ماندگار می شود نیمه شب به خاطر دیدار بال دوست همجنس خود از منزل خارج وبه ساختمان فرمانداری وقت می رود.همسرش مشکوک می شود وبه دنبال او می رود وعاقبت اورا در ساختمان فرمانداری شهر ودر حالت....با دوست همجنسش می بیند .اما بعدها به خاطر حفظ ظاهر وگرفتن حق السکوت سخنی در این مورد نمی گوید اماقضیه توسط عمال هویدا بعدا علنی می شود وبه گوش اعلی حضرت بد تر از نخست وزیر می رسد واو نیز سخن مشهور را می گوید.همین عمل هویدا برای اعدام او کافی بود.(در صورت درخواست مدرک حاظرم آدرس بدهم)
 • بی انصاف ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 2
  آخه با انصاف اگه ذره ای فکر کنی می فهمی منظور این است که شما بفهمی عکا الان در کجا قرار داره
 • حجت ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 0
  چشم. :) اما ادبیات دوستان بعضی از دوستان به ما سرایت کرده
 • ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 0
  آقاب ناشناس 16:16 چرا دروغ ميگيد خاطرته خلخالي هست کاملا با اعادام موافق بوده وحمايت هم کرده و اصلا هم پشيمان نبوده مشرق هر دروغي را منتشر نکن
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  0 0
  كدام بهتر است؟ براي ديدن سايز اصلي... براي ديدن اندازه اصلي....
 • ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  0 0
  از سال 30 کامپیوتر بوده ولی در حد ماشین حساب ما بوده
 • محمد ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  2 1
  ریسک خدمت کردن به مردم ایران؟!! این خیانت نیست! اینکه خواهان اعتدال و نمک شناسی باشی عکس خیانت هست.
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  1 0
  حتماً به یک روان پزشک مراجعه فرمایید.
 • حمید ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  1 0
  احتمالا اومده سراغ تو
 • ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
  1 0
  مشرق اسرائيلو به رسميت شناخته اونم قبل از پيدايش آن !!
 • محمد حسن ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
  7 1
  نه الان خوبه كه هرروز قيمت ها متفاوته هيچ كاري نمي توني بكني اونم با نبود درامد كافي خدا عقلت بده
 • امید ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  1 0
  مشرق الحق که رسانه ای واسه حرف دل مردمی(فعل جمله منفی شود)
 • حشمت ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
  2 0
  از مردمی که بدون تحقیق و بحث عملی را محکوم می کنند بیزارم!
 • علیرضا ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶
  5 0
  در هر انقلابی تر و خشک باهم می سوزند. شاید هویدا جزایش اعدام بود ولی می بایست مدتی می ماند تا حقایق زیادی روشن شود. ضمنا به نظرم خلخالی چندان احکامش درست نبود به هر حال هردو رفتند ولی کارهای هر دو در تاریخ ماند. قضاوت صحیح نیاز به تاریخ و کتب صحیح دارد نمی توان به استناد تنها یک دیدگاه طرف را محکوم کرد!
 • شناسه ملی ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۳
  2 0
  نظری ندارم
  • حمید IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
   0 0
   من ادم خوب توی ایران ندیدم شماهم نخواهید دید
 • خسرو IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  0 0
  هویدا یک اقتصاددان یک نخست وزیر پاک دست و وطن پرست بود . روحش شاد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس