مبلغ 50 هزار تومان به عنوان خمس های فوت شده (محض احتیاط) داده شود. کمک به فقرا فراموش نشود.

گروه جهاد و مقاومت مشرق- مدتی بود که سپاه برای تامین امنیت غرب و شمالغرب کشور با گروهک‌های معاند و ضد انقلاب مسلح می جنگید؛ دهها پاسدار شهید شدند تا توانستند امنیت امروز را برای مردم این مناطق به ارمغان بیاورند.

از جمله آنها، 3 پاسدار شهید «مهدی فطرس»، «وحید شیبانی» و سعید فنایی بودند که یک سال قبل در اول اسفند ماه در استان کردستان به شهادت رسیدند.

آنچه در زیر می خوانید، مروریست کوتاه بر زندگی پربرکت یکی از این شهدا با نام شهید سعید فنایی.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار


به روایت مادر:

اول مهرماه سال 58، همزمان با غروب آفتاب به دنیا آمد. چون اولین نوه دو خانواده در عین حال بچه مظلومی بود خیلی دوستش داشتند. کلاس دوم ابتدایی که بود به کردستان رفتیم. در مهدیه سنندج به عنوان مداح در مراسم ها شرکت می کرد و سه شنبه ها دعای توسل و پنج شنبه ها دعای کمیل را هم می خواند.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

سال سوم دبیرستان از بس که علاقه به امام زمان داشت یک شب آمد گفت: «خواب دیدم که در مهدیه تهران در حال مداحی بودم و تعدادی خانوم هم گریه می‌کردند. آمدم به دوستم هادی گفتم آقا هادی قرار نبود خانم ها شرکت کنند که گفت: این خانم حضرت زهرا(س) هستند که به همراه تعدادی دیگر آمده‌اند برای عزاداری. بعد هادی اشاره به مردی کرد و گفت: آقا سعید! ایشان هم آقا امام زمان(عج) هستند که جلوی در ورودی ایستادند.»

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

به شهر مبارکه آمدیم. مسجد آنجا کم فعالیت می‌کرد. سعید گفت: مامان انشالله این مسجد را راه اندازی می‌کنیم . یک اتاقی داشتند که آن را کرده بود اتاق معراج شهدا و تمام عکس شهدا را زده بود.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

هر وقت به ماموریت می رفت، ما دلهره داشتیم که او برنگردد. البته اینطور نبود که آمادگی نداشته باشیم ولی خیلی سخت است.

بعد از شهادتش آمدند در خانه و گفتند سعید زخمی شده است. من رفته بودم مجلس روضه و از آنجا زنگ زدم که سعید چه شده است؟ دوستانش گفتند سعید به آرزویش رسید. از پله های آن حسینیه که داشتم می آمدم دوستانم را بغلم کردم و گفتم که سعیدم شهید شده است.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

خطبه عقدشان را آقای بهجت خواندند بعد هم یک جشن عقد در سنندج برایش گرفتیم که خیلی باشکوه بود. بعد یک نوار هست که مدح و ثنای حضرت رسول الله(ص) است آن را گذاشتند و بعد یکدفعه آمد بیرون و گفت مامان احساس می کنم خدا خیلی خوشحال است چون گناه انجام نمی شود.

به روایت پدر:

هفت هشت ماهی بود که روحیه عجیبی پیدا کرده بود وقتی می آمد منزل می نشست و فکر می کرد. به او می گفتم بابا چرا فکر می کنی؟ می گفت چندتا از رفیقام شهید شدند.به مادرش می گفت دیگه زندگی اصلا معنی ندارد من هم باید در این راه قدم بردارم. حدود یک سال پیش عکسی  آورد گذاشت تو منزل، مادرش عکس را نگاه کرد گفت این عکس برای کیه به مادرش گفت نمی شناسی این خودمم اینجا نوشته "شهیدسعید فنایی" اصلا چیز عجیبی بود هفت هشت ماهی بود عاشق شده بود به ما می گفت دعا کنید.


فردای روزی که رفت، همکارهایش آمدند و گفتند می خواهیم بیاییم برای یک نفر تحقیقات کنیم. بعد که آمدند، گفتند سعید یک مسئله ای برایش پیش آمده و باید شما بیایید بیمارستان و رضایت بدهید تا عملش کنند. گفتم راستش را بگویید. گفتند: آقا سعید با دو نفر دیگر از همکارانشان به شهادت رسیدند.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

روز قبل از شهادت زنگ زد گفت بابا میای بریم اصفهان گفتم چرا الان؟ می گذاریم عید می رویم، گفت: پس من می روم ماموریت و بر می گردم و می رویم اصفهان من می خواهم بروم با همه خداحافظی کنم، عید نمی توانم بیایم. گفتم: چرا؟ گفت: من عید اینجا نیستم، ماموریت دارم باید بروم و 20 روز نیستم. سه بار گفت عید نیستم بابا.

عشق و علاقه زیادی به بچه هایش داشت. روز آخر هم در پیامگیر تلفن، پیامی برای بچه هایش گذاشت و دو مرتبه «بشری» و «طهورا» را اسم برد یک خداحافظی کرد که تا بحال همچین خداحافظی از ایشان نشنیده بودیم.

دلتنگ که می شوم می نشینم به عکسش نگاه می کنم ؛ وقتی که مبارکه می رم سر قبرش می شینم دلم آرام میشه. هنوزم باور نمی کنم که رفته است جمعه که میشه می گویم الان سعید می اید خانه مان. به آرزویی که می خواست رسید ما نتوانستیم برسیم و از ما پیشی گرفت .

به روایت همسر:

خانواده شان که برای خواستگاری آمدند من گفتم حضرت آقا خطبه عقدمان را بخوانند که بعد ایشان هم خوشحال شد. تماس گرفت و گفتند: امکانش نیست بعد تلاش کردند و یکی از دوستانشان گقتند آقای بهجت می توانند خطبه بخوانند. سحری که برای عقد آنجا رفتیم خیلی ساده و بی آلایش و معنوی بود. بعد از نماز صبح بود و ایشان به من گفتند که خیلی خوشحالم که زندگیمان با نفس آیت الله بهجت شروع شد.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

خیلی به حضرت آقا علاقه داشتند و گفتند چون نام دختر آقا، بشری است اسم دخترم را بشری می گذارم.

برای دختر دومان هم ارومیه بودیم. گفت یک اسم خیلی قشنگ انتخاب کردم که اگر دختر بود آنرا می گذارم. اسم خوبی هم انتخاب کرده بود.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

جمعه از ماموریت آمدند و گفتند هفته دیگر هم می خواهم به ماموریت بروم. من هیچ وقت دلهره نداشتم ولی به ایشان گفتم که ایندفعه دلهره عجیبی دارم که شما می خواهی به ماموریت بروی.

کمی ناراحت شدند و گفتند شما نباید بترسی. من می‌روم و برمی‌گردم بعد همان جمعه وصیتنامه شان را آوردند بیرون و به روزش کردند.

من خیلی ناراحت شدم ولی واقعا فکر می کنم بهش الهام شده بود که می خواهد برود.

همرزم شهید:

"اگر در وصیتنامه سعید دقت کرده باشید می بینید سعید فرد عادی نبوده ؛من واقعا به اینکه همچین شخصی در مجموعه ما بوده غبطه می خورم ؛این وصیتنامه یک فرد عارف است اول با خدا راز و نیاز کرده و گناهانش را گفته بعد در آنجا به ولایت پذیریش دقیقا اشاره می کند و حتی نحوه شهادت خودش را به نوعی بیان می کند و مضمونی دارد که اگر جنازه من طوری بود که قابل دیدن نباشد من تاکید می کنم به اعضای خانواده ام که جنازه من را نبینند؛ سعید یک فرد ولایت پذیر به تمام معنا بود"


وصیتنامه شهید فنایی:

بسمه تعالی

خدایا دلم خیلی گرفته دعا که می کنم می بینم دارد 30 سالم می شود داره پیمونم پر میشه؛ خدایا بدنم را که نگاه می کنم می بینم خیلی تازه است و هنوز چین و چروک بهش نیافتاده است؛ چشام از بس اشک نریخته زرد شده به فاصله ام با تو که نگاه می کنم از خودم ناامید می شوم به خودم می گویم آخر خط رسیده ام و آب از سرم گذشته و عجیب هنوز دست و پایی می زنم به خودم می گم خدا هنوز بهت امید داره نقطه بزار سر خط و شروع کن؛ اما بازهم و بازهم سرعت گیرهای معصیت رمق را از من می گیرد خدایا می ترسم از جون دادن و غسل شدن و کفن شدن و در تابوت قرار گرفتن و تشییع شدن داخل قبر رفتن و چال شدن .

خدایا، حبیب من، مولای من، تو مرا می شناسی که چه بودم و چه شدم. یاد بعضی از عنایات تو میافتم، جگرم آتش می گیرد. حتماً بهتر از الان بودم که آن رویای صادق را نصیبم فرمودی.

خدایا اگر قرار است بقیه عمرم صرف گناه شود زودتر مرا ببر، مرا ضایع نکن، غریبه نیستم، هرچی باشد مال خودت هستم.

خدایا وقتی مردم منو توی قبر گذاشتن و رفتن، منتظرم ...منتظر شنیدن (انا اُضَیفُک) تو، امیدوارم به ضمانت امیرالمومنین، فاطمه، زینب، حسین، رقیه ، رباب، امام رضا، امام رضا، که خیلی موقع جون دادن منتظرشم.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

خدایا دوست داشتم بنده بهتری برای تو، فرزند دلسوزتر و اهل تر و راضی کننده تر برای پدر و مادرم، همسری صبورتر، مهربان تر و خوش اخلاق تر برای همسرم، پدری بهتر برای فرزندانم و فردی مشکل گشاتر برای اطرافیانم باشم..

از ائمه هدی شرمنده ام، پیرو خوبی برایشان نبودم، حافظ میراث آنها نبودم، از امام رضا شرمنده ام خیلی کم به زیارت مرقد مطهرش مشرف شدم، به شفاعتش امید و طمع دارم. از همه و همه حلالیت می طلبم. خدا را شاکرم که توفیق هجرت به خطه خونرنگ شمال غرب را نصیب این حقیر کرد. هجرتی که باعث نزدیکتر شدنم به خداوند تبارک و تعالی گردیدو در قدمگاه شهیدانی همچون بروجردی، کاظمی، حنیف پا گذاشتم.

و اما چند خواهش:

- حال که از این دنیا رفته ام، زود فراموشم نکنید، شب اول قبر تنهایم نگذارید ، حواستان به مراسم و مردم پرت نشود، به فکر من بیچاره هم باشید، برایم صدقه بدهید، روضه بخوانید، هفته ای یکبار سری به قبرم بزنید. آدم های خوب غسل و کفن و دفن و تشییع مرا انجام دهند. تربت ابی عبدالله یادتان نرود. دردهانم روی سینه ام درون قبرم.

- برایم جوشن کبیر بخوانید، صبور باشید، بی تابی نکنید، در نالیدن چشم و هم چشمی نکنید، اگر اشکتان نمی آید زور اضافی نزنید. در تشییع جنازه ام چند آدم حسابی و مومن را هم دعوت کنید، تلاش کنید در تشییع جنازه ام عزیزان مومن زیادی شرکت کنند، مخصوصاً همکاران و مسئولان عزیزم موقع دفن جسمم به فکر من باشید، اعتقاداتم را یادآوری کنید. اگر جسمم در راه خدا خونین است بدانید به آرزویم رسیده ام ، پس بی تابی نکنید، برایم قرآن بخوانید و استغفار کنید.

سفارش‌های 50هزار تومانی در وصیتنامه یک پاسدار

- اگر می شود زیر جنازه ام را افراد مسئله دار نگیرندو دست به جسمم نزنند.

- رفقای روضه خوان ، اگر زحمتی نیست روضه بخوانند و برایم حواله کنند من هم پیش خود نگه می دارم تا روزی به دادشان برسد.

- آه حسرت نکشید و به فکر باشید که نوبت شما هم دیر یا زود خواهد رسید.دعا کنید که با صورت خونین در راه خدا ، از این دنیا بروید.

- مبلغ 50 هزار تومان بعنوان صدقه از طرف کسانی که به من حق دارند، داده شود.

- مبلغ 50 هزار تومان بعنوان خمس های فوت شده (محض احتیاط)داده شود.کمک به فقرا فراموش نشود.

خدایا آمدم به حضورت با جسمی خونین؛

خدایا گناهانم بس بزرگ و گران است اما به پاک شدنم به بهانه خونم امیدوار.

خدایا گناه مرا در نظرت خوار و خفیف کرده اند اما به عزیزشدنم به بهانه خون دادنم در راه تو ، امیدوار.

خدایا از روی دو ملک سوار بر دوشم خجلم. بوی تعفن ناشی از گنهکاریم آزارشان می دهد اما دلم به این خوش است که بوی بدم بواسطه جاری شدن خونم در راه تو مبدل به بوی خوش شود.

و السلام علی عبادالله الصالحین

سعید فنایی

5/11/91


{$sepehr_album_9818}


نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  هر جای دنیا هم که بریم و باشیم تا مهر ایرانی بودن رو پیشونیمونه مدیون این شهدا هستیم
 • ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  1 0
  هر جای دنیا هم که بریم و باشیم تا مهر ایرانی بودن رو پیشونیمونه مدیون این شهدا هستیم
 • ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  1 0
  هر جای دنیا هم که بریم و باشیم تا مهر ایرانی بودن رو پیشونیمونه مدیون این شهدا هستیم
 • محمد ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  آنانکه خاک را بنظر کیمیا کنند آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند؟ آقا سعید خوش به سعادتت دعا کن ما هم به شما ملحق بشیم(اللهم ارزقنا شهادت فی سبیلک تحت رایة النبیک مع اولیائک وارزقنا توفق زیارت الحجتک)
 • ساسان ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  شهید نظر می کند به وجه الله. امام خمینی(ره)
 • ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  شهدا البته محدود به مرز ایران نیستند.
 • saeedi ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  هر جای دنیا هم که بریم و باشیم تا مهر ایرانی بودن رو پیشونیمونه مدیون این شهدا هستیم
 • هادی ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  احسنت بر تو
 • بازدید کننده ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  باید جوری عمل کنیم تا خون شهیدها خدا نکده پایمال نشه. باید خیلی مراقب بود. باید به دانسته هامون عمل کنیم.
 • محمد ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  آقا سعید روحت شاد ، دلم تنگ شما شده
 • مهدیار ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  فقط می گیم شهداء شرمنده ایم فقط همین
 • ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  0 0
  رحم الله و رحمه واسعه. وحشره مع محمد و آل محمد
 • ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  0 0
  انشاالله با حضرت اباعبدالله (ع) مخشور شوند و توفیق ما هم شود.
 • زادهوش ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  0 0
  سعیدجان تو را به خدا دست ما را هم بگیر. خداوندا سعید ها را از ما و این انقلاب نگیر. الهی سعادت سعید شدن به ما هم بده. والله شرمنده ی شهدا هستیم.
 • علي ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  0 0
  درحديث هست كسي در راه وطن كشته بشه شهيد چرا بعضي اسم ايران مياد ........
 • محمد ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
  0 0
  آقا سعید انسان شریف و نازنینی بود... بسیار دوست داشتنی... یادش به خیر!... اسباب کشی خانه اش با اخوی کوچکترش سجاد... مفتخر بودم وصیت نامه شهید را در مسجد پیامبر اعظم بخوانم....
 • بیسیمچی ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  0 0
  روحش غرق نور
 • ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۹
  0 0
  مشرق دمت گرم.. مشتری هر روزت خودم هستم...
 • محمدرضا خواجوی ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
  0 0
  سلام علیکم خداوند شمارا در جبهه فرهنگی ودفاع از ارزشهای الهی ونظام اسلامی موفق نماید. دوست دارم برای شهدا در وبلاگم تصاویر متحرک بگذارم آیا می شود کد ابزار آن را برایم بفرستیدوراهنمایی لازم را بفرمایید.
 • مجتبی ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
  0 0
  خداوند توفیقی حاصل نماید تا ما نیز بتوانیم راهش را ادامه دهیم
 • مجتبی ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
  0 0
  خداوند توفیقی حاصل نماید تا ما نیز بتوانیم راهش را ادامه دهیم
 • عمار شهیدی ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۲
  0 0
  تو خونه های سازمانی سنندج با هم همسایه بودیم . برادرش سجاد با من همکلاسی و دوست بود . خدابیامرز صدای خیلی دلنشینی داشت . هرگز تلاوت قرآنش یادم نمیره . تکخوان گروه تواشیح مهدیه سنندج هم بود . وقتی با خواهر دوستم ( اقای محمدی ) ازدواج کرد ، اینقدر مراسمشون ساده برگزار شد که نقل محله بود . اون نوار مولودی که تو عروسی گذاشته بودن خیلی جالب بود . همچین انسانی حقش شهادت بود که نصیبش شد .از نوجوونی با همه بچه های محل فرق داشت . یجورایی نوربالا میزد . خدا میدونه چه کسی رو پیش خودش ببره
 • بهنام ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۸
  0 0
  سلام.جاتون خالی امشب سر مزار شهیدفنایی بودیم. ادم اروم میشه .خیلی زیاد..من که از خدا میخواهم مثل ایشون زندگی کنم وقول دادم هر وقت بشه برم سر مزارشون اری اری .همزاد کویرم تب باران دارم در سینه دلی شکسته پنهان دارم در دفتر خاطرات من بنویسید من هر چه که دارم از شهیدان دارم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس