بسیار جالب است که شخص رئیس‌جمهور ایالات متحده پیشنهاد ساخت سریالی ضدایرانی را می‌دهد.

مشرق- هاروارد گوردون تهیه کننده سریال homeland در مصاحبه خود با هفته‌نامه پنجره رسماً اعلام کرده این سریال را به پیشنهاد شخص رییس‌جمهور آمریکا ساخته است. نوشته حاضر دربردارنده نکاتی پیرامون این مسئله است.

۱- دشمنی دشمن فراگیر است و از هر عرصه‌ای برای ضربه زدن به ما بهره می‌برد ایالات متحده با همه امکاناتش در صدد تضعیف ما است و ما هم باید در تمامی زمینه‌ها آماده دفاع و حمله متقابل باشیم.

۲-خوشبینی است اگر فرض کنیم فضای مذاکرات پیش رو در زمینه هسته‌ای، به دنبال تلطیف روابط پیش آمده. این پشت میز نشینی، صحنه‌ای از نمایش خصومت آمریکا است و در کنار آن، همه گزینه‌ها با تمام قدرت دنبال می‌شوند تا جایی که همان رئیس‌جمهور مشتاق به حل مسالمت‌آمیز مناقشه با ایران، شخصا برای ایران‌هراسی و خراب کردن وجهه ما وقت می‌گذارد و پروژه‌ای را مدیریت می‌کند.

۳- راز ابرقدرت شدن آمریکا صرفا در انبارهای تسلیحاتی و اقتصاد قدرتمند این کشور نیست، دیپلماسی عمومی و دیپلماسی فرهنگی این کشور همسو و هم‌سطح با عرصه‌های سخت قدرت فعال و اثرگذار است نوع این تاثیر همیشه از نوع قوی و خوب نشان دادن خود نیست. تخریب چهره حریف نیز یکی از استفاده‌های جدی رسانه و هنر است به راستی در عرصه سینما سیاست ما در برابر این همه فیلم ضدایرانی چیست؟

۴- بسیار جالب است که شخص رئیس‌جمهور ایالات متحده پیشنهاد ساخت سریالی ضدایرانی را می‌دهد انصافا این امر توجه و ابزارشناسی او را نشان می‌دهد. مسئله قابل تامل‌تر این است که ما چقدر در این زمینه بی‌تحرک و ساکت هستیم!

۵- در حالی که روشن‌فکران آمریکایی این‌گونه در کنار سیاستمداران خود با دشمن‌شان دشمنی می‌کنند عموم روشنفکران ایرانی در حسرت قدم‌زدن در پیاده‌روهای نیویورک روز را به شب می‌رسانند و با هیچ دشمنی مبارزه نمی‌کنند و اصولا نسبت به هیچ ظلمی در این عالم بزرگ، سر تاسفی نمی‌جنبانند.

۶- توجه رئیس‌جمهور آمریکا به ساخت مجموعه‌های تلویزیونی ضدایرانی، اهمیت سینما و آسیب‌پذیری ما در این عرصه و لزوم توجه ما به ساخت انواع محصولات سینمایی را می‌رساند.

مجالی است تا به همین مناسبت از کلیه کسانی که دغدغه فعالیت‌های فرهنگی همسو و هوشمند (عاری از شعار) را دارند تشکر کنم شایسته است در این روزها به گردانندگان جشنواره عمار هم خسته‌نباشید بگویم. فضای این جشنواره کمک می‌کند تا صدای سینماگران ظلم‌ستیز و ضدآمریکایی که دغدغه‌های اصیل انقلابی و اجتماعی دارند بهتر شنیده شود و نیز صف مقابله با دشمن انسجام بیشتری یابد.

فریدالدین حداد عادل


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  خب سیاستمداران کشور انقلابی ایران هم رد پاسخی دندان شکن به دشمن جشنواره افق نو را تعطیل می کنند! اگر خون گریه کنیم باز کم است
 • ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  مث ..... ما
 • ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  مثل پدر ، تیزبین و دغدغه مند.
 • سینا ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  اگه ایران این کار رو کرده بود میگفتن سینمای نفتی و سینمای سانسور و سینمای سفارشی و... حالا که آمریگا این کا رو کرده شما یه صدایی از این جماعت میشنوید؟
 • ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  سگ های زرد در روستای فطرت ما!
 • ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  0 0
  عوضش رئیس جمهور ماهم رئیس جمهور آمریکا رو فردی با ادب و باهوش خطاب می کنه!! این به اون درررررررررررررررر
 • ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 0
  سیاستمداران ما بیشتر باملت خوددشمنی میکنند تابا امریکا انها لبخندهای اوباما و جان کریه را به جان میخرند
 • محمد ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 0
  به نظرمن اکثریت به اصطلاح هنرمندان عرصه سینماوفرهنگ ما خودشا ضدفرهنگ وهمسوبابی بندوباری هستندوحتی کسانی که ادعای ایران دوستی دارندهم دروغ میگن چون جبهه تهاجم برعلیه مانه تنهااسلام راهدف گرفته بلکه ماهیت تمدن ایران وتاریخ ماراهم هدف گرفته نمونش فیلم 300هست وگفتگوی شبکه bbcکه میگه ایران مثل کشورهای همسایش یه کشورجعلیه.ای مردم اگه میخواین هم ماهیتتان وهم دینتان حفظ بشه دست ازاین هنرمندای کثیف بردارین وبه اسلام خودتان پایبندباشین.آیت الله بروجردی درزمان حکومت شاهنشاه ملعون که خط فارسی درخطربود گفتندمگرازروی جنازه ماردبشن که خط فارسی راتغییربدن.اینه مرجعیت دینی که هم به فکرایران هست هم به فکراسلام
 • ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 0
  این جماعت یانکی بسیار بیشرف تشریف دارند پخمگی که به این جماعت اطمینان کرد.
 • ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 0
  مرحبا آقا فرید. احسنت
 • صابر ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
  0 0
  اصولا فرهنگ یکی از ابزارهای بسار مهم در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعین شده و تعریف شده در این کشور ها است و امریکایی ها از این ابزارکه ما کشورهای جهان سوم از ان غافلیم به بهترین نحو ممکن داره استفاده میکنه واهالی سینمای ایران علاوه بر اینکه در خواب غفلت به سر میبرند با معدود افرادی که دغدغه کار در این عرصه را دارند به مقابله و مجادله میپردازند(اظهار نظر درباره جشنواره مردمی عمار و........)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس