کد خبر 273376
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴

در دوران نخست‌وزیری فابیوس، فرانسه فراورده‌های خونی آلوده به کشورهای دیگر، از جمله ایران، می‌فروخت. در اثر این جنایت هزاران نفر به ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

به گزارش مشرق، فابیوس در 1946 در پاریس از پدر و مادری یهودی متولد شده است.او در سال 1974 به حزب سوسیالیست فرانسه پیوست. پله‌های ترقی در دنیای سیاست را به سرعت پیمود ودر دولت فرانسوا میتران به عنوان جوانترین نخست‌وزیر تاریخ فرانسه (86-1984) این سمت را به عهده گرفت.از 2000 تا 1988 رییس پارلمان فرانسه بود. در دولت لیونل ژوسپنمسئولیتوزارت اقتصاد (2002-2000) را به عهده داشت و هم اکنون نیز (از ماه می2012) در دولت ژان مارک آیروبه مقام وزارت امور خارجه رسیده است.

فابیوس در 1946 در پاریس از پدر و مادری یهودی متولد شده است.

فابیوس و خوش خدمتی برای اسرائیل

فابیوس به عنوان یک اشکنازی همیشه طرفدار سیاست‌های اسرائیل بوده و قانون فابیوس-گسو یکی از ده‌ها خوش‌خدمتی او به صهیونیست‌ها می‌باشد.فابیوس به همراه گسو نماینده کمونیست پارلمان فرانسه درسال 1990 قانون خنده‌داری را در پارلمان این کشور به تصویب رساند که براساس آن اگر کسی درباره وجود اتاق‌های گاز و آمار جعلی کشتار شش میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم سؤالی مطرح کند از یک ماه تا یکسال به زندان محکوم شده و باید جریمه نقدی پرداخت کند و همچنین کار خود را نیز از دست می‌دهد.

فابیوس به عنوان یک اشکنازی همیشه طرفدار سیاست‌های اسرائیل بوده است.

رسوایی‌های فابیوس در دوران نخست‌وزیری

لوران فابیوس که در دوران فرانسوا میتران در سمت نخست وزیری فرانسه دردسرهای زیادی را تجربه کرده بار دیگر در اوضاع اسفناک اقتصادی کنونی این کشور در دولت فرانسه حضور دارد. او دو رسوایی تاریخی را در دوران نخست‌وزیری‌ در کارنامه‌‌اش به ثبت رسانده است. یکی از این رسوایی‌ها در جولای 1985 اتفاق افتاد که طی آن کشتی جنگجویان رنگین‌کمان، متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبزکه بر علیه آزمایشات اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد، توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با برنامه‌‌ریزی و به عمد منفجر شد و در جریان آن یک عکاس نیز به قتل رسید.فابیوس در سمت نخست وزیری، ابتدا از دخالت دولتش در این عملیات اظهار بی‌اطلاعی کرد اما پس از انتشارگزارش تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع کابینه را مجبور به استعفا کرد.

  

قانون فابیوس-گسو یکی از ده‌ها خوش خدمتی فابیوس به صهیونیست‌ها می‌باشد.

پرونده خون‌های آلوده فرانسوی

اما رسوایی دیگر فابیوس تبعات بسیار گسترده‌تری داشت که تا کنون نیز هم برای او و هم برای قربانیان ادامه داشته است. در دوران نخست‌وزیری او خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فراورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروسHIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و ... صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبک‌سری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIVو بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

تبعات توزیع و صدور خون‌های آلوده فرانسویهم برای فابیوس و هم برای قربانیان همچنان ادامه دارد.

هرچند بازه زمانی توزیع خون‌های آلوده در فرانسه و صدور آنها به کشورهای دیگر توسط دولت فابیوس 6 ماه بود؛ اما مشکلات آن برای مردم مصرف کننده سال‌ها ادامه داشته است. سازمان‌های فرانسوی مربوط به بیماران هموفیلی در آن زمان اعلام کردند در سایه سهل انگاری دولت فابیوس 8 هزار نفر در فرانسه به ویروس ایدز آلوده شده‌اند. درباره ویروس هپاتیت اوضاع بسیار وخیم‌تر بود. 400 هزار نفر فرانسوی نیز در اثر تزریق خون‌های آلوده به این ویروس مبتلا شده بودند.

در سایه سهل انگاری دولت فابیوس 8 هزار نفر در فرانسه به ویروس ایدز آلوده شدند.

فابیوس: تهمت و افتراست!

4 هزار نفر از کسانی که خون‌های آلوده دریافت کرده بودند؛ بیماران هموفیلی بودند. وضعیت بیماران مبتلا به هموفیلی که باید درد و مشکلات دو بیماری خطرناک دیگر مانند ایدز یا هپاتیت را تحمل می‌کردند بسیار اسفناک‌تر از دیگران بود. از آنجا که کشورهای وارد کننده بیشتر به دنبال دریافت فراورده‌های خونی برای مصارف خاص بودند؛ این مشکل برای بیماران هموفیلی در این کشورها بسیار شدیدتر رخ داد و قربانیان فراوانی در پی داشت.

4 هزار نفر از کسانی که خون‌های آلوده دریافت کرده بودند؛ بیماران هموفیلی بودند.

با این که استادان علوم پزشکی در مصاحبه‌های متعدد رادیویی و تلویزیونی از دیدگاه علمی و فنی دولت فابیوس را به دلیل این رسوایی بزرگ متهم به سهل‌انگاری و سرزنش می‌کردند اما فابیوس گفته‌های آنها را تهمت و افترا می‌نامید. در حالی که روزانه ده‌ها نفر از مبتلاشدگان به ایدز و هپاتیت در اثر تزریق خون‌های آلوده فرانسوی در خود این کشور و کشورهای مختلف جهان جان خود را از دست می‌دادند فابیوس خود را مشغول بحث و جدل با شرکت‌های بیمه کرده بود تا از زیر بار پرداخت غرامت به قربانیان شانه خالی کند! در واقع قربانیان بسیاری وجود داشتند که حتی قبل از این که ارتباط بیماری ایدز و هپاتیت آنها با خون‌های آلوده فرانسوی تایید شود جان خود را از دست داده بودند.

فابیوس اظهارات کارشناسان را تهمت و افترا می‌نامید.

لوران فابیوس، برخی از اعضای دولت، از جمله دو وزیر، جورجینا دوفوئی (Georgina Dufoix) وزیر امور اجتماعی و ادموند هرو (Edmond Herve) وزیر بهداشت، و تعدادی از مدیران ارشد بهداشت فرانسه به دلیل صدور مجوز در سال 1985  برای تجاری‌سازی خون‌های آلوده به ویروس ایدز دادگاهی شدند. نکته قابل توجه این است که این مجوز در زمانی صادر شده بود که فن‌آوری مورد نیاز برای تشخیص و جداسازی ویروس ایدز از خون در دسترس بوده است.

جورجینا دوفوئیوزیر امور اجتماعی فابیوسیکی از وزرای محاکمه شده بود.

2 میلیارد دلار درآمد

دادگاه این پرونده برای فابیوس و دو وزیرش تا سال 1999 به تاخیر افتاد. تا زمان برگزاری دادگاه حدود400 فرانسوی در اثر بیماری‌های ناشی از آلودگی خونی مرده بودند. اتحادیه ملی بیماران هموفیلی فرانسه معتقد بود دولت فابیوس به دلیل در نظر گرفتن منافع اقتصادی از خرید سیستم تصفیه خون صرف نظر کرده است. به علاوه فابیوس از طریق فروش خون‌های آلوده حدود 2 میلیارد دلار برای فرانسه درآمد جمع کرده بود.

ادموند هرو، وزیر بهداشت فابیوس، از آلودگی خون‌های توزیعی آگاه بوده است.

وزیر بهداشت فابیوس، در دادگاه اعتراف کرد که باید از تابستان سال 1984 خون‌های توزیعی آزمایش و خالص‌سازی می‌شدند که در این زمینه سهل‌انگاری شده است. با این حال مدیران ارشد خدمات بهداشتی خود را بی‌تقصیر دانسته و دولت را مسئول رسوایی به وجود آمده معرفی می‌کردند. اما فابیوس خود و دولتش را از هرگونه مسئولیتی درباره سهل انگاری سال 1985 مبری می‌دانست.

هرو می‌گفت دولت درصدد بود وقت را برای رساندن خون به مردم از دست ندهد!

تعدادی از مدیران میانی درگیر در توزیع خون‌های آلوده به زندان محکوم شدند. هرچند فابیوس حاضر شد از حق مصونیت سیاسی خود چشم‌پوشی کرده و در دادگاه حاضر شود اما تبرئه شده و هیچگونه مجازاتی متوجه او نشد. این در حالی بود که وزیر بهداشت فابیوس، ادموند هرو، در دادگاه پذیرفته بود که از آلودگی خون‌های توزیع شده مطلع بوده است اما مدعی بود که کارشناسان به او اطمینان داده‌ بودند که استفاده از منابع خونی تصفیه نشده برای مدت محدود و گذرا (ژوئن تا اکتبر 1985) مشکلی نخواهد داشت.

فابیوس نمی‌خواست بازار اغوا کننده فروش فراورده‌های خونی را به آمریکایی‌ها ببازد.

رقابت با آمریکا

هرو می‌گفت دولت درصدد بود وقت را برای رساندن خون به مردم از دست ندهد! اما واقعیت این بود که فابیوس نمی‌خواست بازار اغوا کننده فروش فراورده‌های خونی را به آمریکایی‌ها ببازد. آمریکایی‌ها هم از نظر مقدار تولید و هم کیفیت محصول جلوتر از فرانسوی‌ها بودند و فابیوس برای کم نیاوردن در برابر رقیب به زعم خود از بخش غیرضروری تولید فراورده‌های خونی چشم‌پوشی کرده بود!

رئیس سازمان انتقال خون منصوب فابیوس در دادگاه خون‌های آلوده فرانسوی

از سوی دیگر محکومان این پرونده در دادگاه‌های فرانسه به کیفرهای سبکی محکوم می‌شدند و این موضوع با خشم و ناباوری عمومی روبه‌رو می‌شد. این درحالی بود که بعد از جنگ جهانی دوم دادگاه خون‌های آلوده اولین دادگاهی در فرانسه محسوب می‌شد که در آن وزرای دولت محاکمه می‌شدند. در شدیدترین احکام، متهمین به دو یا چهار سال زندان محکوم می‌شدند و دادخواست‌ها به گونه‌ای تنظیم می‌شد که سختگیری زیادی علیه مدیران دولت فابیوس انجام نگیرد. 

فابیوس در طول دادگاه سرسختانه از عملکرد وزرایش دفاع می‌کرد.

خشم عمومی هنگامی افزایش یافت که مردم مطلع شدند روش‌های تصفیه خون برای دولت فابیوس در دسترس بوده است و آمریکایی‌ها از این فناوری بهره می‌برند.وزرای بهداشت و خدمات اجتماعی فابیوس متهم بودند که نه تنها با وجود اطلاع از فناوری آمریکایی تصفیه خون این تکنولوژی را وارد فرانسه نکرده‌اند بلکه حداقل اقدامات لازم برای کاستن و یا از بین بردن آلودگی خونی که عبارت از یک گرمادهی ساده بوده است را نیز انجام نداده‌اند. 

خانوده‌های قربانیان: بهتر است به جای محاکمه به ایشان نشان شجاعت و افتخار اعطا شود!

با این حال فابیوس در طول دادگاه و در برابر نظرات کارشناسان سرسختانه از وزرایش دفاع می‌کرد و آنها را از ارتکاب هرگونه اشتباه مبرا می‌دانست! این گونه رفتارهای فابیوس خانوده‌های قربانیان را به شدت آزار می‌داد. برخی از خانواده‌ها با مشاهده عدم برخورد مناسب دستگاه قضایی فرانسه با فابیوس و مدیرانش پیشنهاد می‌دادند بهتر است به جای محاکمه به ایشان نشان شجاعت و افتخار اعطا شود!

تاکنون 125 بیمار ایرانی در اثر استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده فرانسوی جان خود را از دست داده‌اند.

خون‌های آلوده فرانسوی در ایران

آمارهای غیررسمی بیماران هموفیلی قربانی فرآورده‌های خونی آلوده فرانسوی در ایران را 300نفر می‌دانند.براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تا کنون 125 تن از بیماران هموفیلی، هپاتیتی و کلیوی در اثر استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس ایدز جان خود را از دست داده‌اند. درواقع این سهل‌انگاری دولت فابیوس بود که موجب شد اولین بیمار ایدزی در ایران شناسایی و ثبت شود.هم اکنون حداقل1800 ایرانی شناخته شده‌اند که در اثر خون‌های فرانسوی به هپاتیت و ایدز مبتلا هستند. ایران در اوایل دهه 60 از واردکنندگان فراورده‌های خونی از انستیتو مریو فرانسه بود. در سال 1364 فرآورده‌های خونی آلوده این شرکت به بیماران هموفیلی ایرانی تزریق می‌شد.

شرکت فرانسویمریودر اوایل دهه 60 خون‌های آلوده به ایران فروخت.

مدتی است که بیماران و خانواده‌های متضرر شده از خون‌های آلوده فرانسوی مسیر پیگیری قضایی این واقعه دردناک را در پیش گرفته‌اند. باید اشاره کرد که پرونده خون‌های آلوده فرانسوی موضوعی جدا از پرونده معروف هموفیلی‌هاست اما رسیدگی به آن در کنار این پرونده معروف انجام می‌گیرد. دکتر احمد قویدل مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران درباره وضعیت این بیماران می‌گوید: «با طرح شکایت در رابطه با محصولات داخلی، پرونده شکایت آلوده شدگان به ایدز که از طریق محصولات وارداتی از فرانسه در سال های 1361 تا 1363 اتفاق افتاده بود دوباره مطرح و به این شکایت پیوست و رنج نامه پدر دو بیمار هموفیلی که به ویروس ایدز آلوده شده بودند به مقام معظم رهبری، منجر به دستور رسیدگی مقام معظم رهبری به قوه قضائیه گردید.» 

سیاستمدار خون‌های آلوده، دوستی نزدیک با سیاستمداران خون‌خوار دارد.

سازمان انتقال خون ایران نیزدر سال 1387 با تشکیل پرونده‌ای نسبت به اعلام شکایت از شرکت فرانسوی مریو اقدام کرد و در ادامه وزارت بهداشت و دفتر حقوقی ریاست جمهوری وارد مسیر پرونده شدند. با اثبات کوتاهی شرکت فرانسوی در تولید محصول سالم، سایر کشورها نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانستند خسارات خود را دریافت کنند.ایران تنها کشوری است که هنوز موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است.مریو مدتی است اعلام ورشکستگی کرده و  سهام خود را به شرکت دیگری واگذار کرده است.

*تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 9
 • fam ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  خیلی کثیفه . . . . namard
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  نجف زاده همین گزارش را زد از فرانسه اخراج شد.
 • سالاری ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  2 0
  مرگ بر فرانسه تروریست پرور مهد دزدان و قاچاقچیان
 • هومن ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  مرتیکه حقه باز کلاه بردار شارلاتان باید به او ویروس ایدز تزریق کرد
 • محمد ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  والا اگه من با چشم خودم دیدم میگم تمام این خون هایی که توی بیمارستانها به مردم تزریغ میشه همش آلوده ست، بطور مثال من دیدم تو یه مرکز افزاد معتاد میرفتن خون میدادن و پول میگرفتن برای خرج مواد مخدرشون و این مرکز بصورت غیر قانونی خون هارو با کیسهای مهر سازمان انتغال خون به بیمارستانها میفروخت! در ضمن حالا گیریم هم سازمان انتقال خون ایران و وزارت بهداشت هم با این شرکت قرارداد بسته بود پس چطور رئیس سازمان انتغال خون 3 سال پیش اعلام کرده بود که تمام کیسه های حاوی خون های سازمان انتقال خون از خونهایی اهدایی مردم تو کشور هستش و ما از هیچ کشوری خون وارد نمیکنیم! حالا قضیه اینه که این وسط کیـ راسـ میگه و کیـ دروغ! شایدم یه سوژه پیدا کردن که گناهو بندازن گردنش و چه سوژه ایی بهتر از این آقا و شرکتش!
 • بنده خدا ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  مرگ بر دولت ظالم فرانسه
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 1
  خوبی ؟؟ اوضاع روبراهه ؟؟ چی میگی واسه خودت
 • اسمال ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  با این همه جنایت در حق ایران از بابت این اشغال شیطان صفت واسه چی پای شرکت های فرانسوی رنو و پژو رو به ایران باز کردند؟!!
 • رضا ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 1
  اونوقت ظریف آدمی با این سوابق رو بعد از امضای توافق نامه بغل کرد! کاش عکس اونم می ذاشتید...
 • حمید ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 1
  عمو جون سلام یادت رفت
 • حمید ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 1
  راستی عمویی، شما توی مرکزی که افراد معتاد میرفتن خون میدادن و پول میگرفتن و ... چیکار میکردی؟؟؟ نگو که سر خیابون واسه معتادان گرامی بساط اهدای خون پهن کرده بودن!
 • سید یاسر ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  بر پدرش لعنت خاک بر سرو
 • سهیل بشردوست ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  2 0
  خدا بیامرزتت هیتلر، فقط تو بودی که با زبون اینها با خودشون صحبت می کردی...
 • ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 1
  آخه دروغ گفتن هم یه حساب کتابی داره....از معتادها خون میگرفتن؟؟؟؟!!!!!
 • ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  بینید یارو توی فرودگاه نمیومد دیدار ولایتی!!؟؟
 • علی جعفری ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  لعنت خدا بر دشمنان بشریت خدایا صمصمام منتقم را برسان
 • ناشناس ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  1 0
  از یه صهیونیست کثیف بیشتر از این انتظار نمیره.
 • حسین ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  نگفتید این خونهای آلوده را کی آورد و بیماران هموفیلی را مبتلا به ایدز و هپاتیت و... کرد. ها شاید بردن اسم (ف - ه) هم صلاح نباشه؟
 • ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  مرگ بر معاویه مرگ بر یزید مرگ بر شمر مرگ بر فابیوس مرگ بر نتانیاهو مرگ بر اوباما مرگ بر ملکه انگلیس صغیر مرگ بر آدمکشان جنایتکار بلند بگو
 • ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 1
  نگید که پادتم ها و داروهی ضد ایدز ساخت فرانسه است ! بگید شرکت های فرامنطقه ای !!!
 • رضا ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  اونوقت ... آدمی با این سوابق رو بعد از امضای توافق نامه بغل کرد! کاش عکس اونم می ذاشتید...
 • محمود ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  برو مردكه اسرائيلي
 • حامد ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
  0 0
  باید گردنش زد
 • ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  0 0
  خودش تولید کننده و توزیع کننده عمده انواع ویروسه، تزریق نیاز نداره
 • ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  0 0
  اگه پدر داشت که این نمی شد
 • صفری ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  1 0
  اصلا معتاد بدبخت خون تو بدنش داره که بخواد بفروشه؟؟؟ بهتر بگو اصلا رگ داره؟؟ راستی دادا تو تا حالا معتاد دیدی؟؟؟؟؟؟؟؟
 • مهدی90085 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  0 0
  وزارت خارجه : ماباید با تمام دنیا رابطه دوستانه داشته باشیم؟؟؟؟؟......
 • فرهادی ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
  0 0
  خدا شفات بده
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
  0 0
  جالبه این شرکت فرانسوی در کشورهای دیگر محکوم به پرداخت غرامت شد اما در ایران محکوم نشد . الان فروختن به شرکت صنوفی فرانسوی و نمایندشم تو ایران کوبل دلرو بزرگترین شرکت دارویی ایرانه هیچ غرامتی هم نمیده.
 • ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
  1 0
  شما ساقیتو عوض کن عزیزم
 • navid ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  رابطه دوستی ایران با جهان جدای این مساعل بدونیم . آدمایی مثل این حیوون فابیوس اگه واقعیت داشته باشه توی همین خاک زنده به گورش کر . سرفراز باشم ایرانیان مسلمان
 • ناشناس ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
  0 0
  فابيوس در اون دوران نخست وزیر نبود بلکه خودش وزیر امور خارجه در دولت نخست وزیر وقت فرانسه بود.یعنی مثل الآنش.
 • علی ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
  1 0
  بعد به هیتلر می گویند جنایتکار این ها از هیتلر هم وحشی ترند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس