آیا تنظیم آیین‌نامه پوشش‌ متعارف برای‌ دانشجویان تنها در دانشگاه‌های ایران صورت می‌گیرد؟ آیا دانشجویان‌ در کشورهای غربی‌ در محیط دانشگاه تنها تابع‌ سلیقه و یا مد روز هستند؟ گزارش ویژه مشرق، آیین‌نامه رفتار و پوشش دانشجویان در محیط دانشگاه‌های معتبر جهان را بررسی می‌کند.

گروه گزارش ویژه مشرق - قانون و مقرّرات در هر اجتماع و مجموعه‌ای تنظیم‌کننده و نظم‌دهنده افراد آن مجتمع یا مجموعه می‌باشد و هر اجتماعی مبتنی بر هر مذهب و یا ایدئولوژی، متناسب با فرهنگ و رسوم خود با وضع قانون و مقرّرات سعی در رسیدن به ایجاد نظم در میان افراد و دوام ارزش‌های خود دارد.
حتی در ایدئولوژی‌ها و مکاتب غیردینی این وضع قانون با شدّت بیشتر و به نحو سخت‌تر از مکاتب دینی و مذهبی وضع و اجرا می‌شود؛ چرا که به دلیل نبود و یا کمرنگ بودن گزاره‌های دینی در این جوامع، تنظیم‌کنندگان و متصدّیان امر برای جلوگیری از ازهم‌گسیختگی جامعه، قانون و لزوم تبعّیت از آن را جایگزین گزاره های دینی می‌نمایند. 

از ابتدای زندگی، افراد با کوچک‌ترین اجتماع پیش روی خود یعنی خانواده در ارتباط هستند و در این محیط متناسب با اوامر و تکالیف والدین و سرپرستان خود عمل می‌نمایند و سپس وارد محیط آموزشی، محیط کار و دیگر اجتماعات می‌گردند که متناسب با هر محیط اختیارات و یا تکالیفی برعهده دارند.
 


دانشگاه نیز به عنوان محیط و مکان اجتماع دانشجویان فارغ از این موضوع نمی‌باشد. همه دانشگاه‌های دنیا طیّ ضوابطی محدودیت‌ها و قوانین خود را در دانشگاه پیاده می‌کنند. در این گزارش سعی شده است تا با مقرّرات تعدادی از دانشگاه‌های برجسته جهان آشنا شویم.

با مطالعه و پیگیری این ضوابط پی خواهیم برد که حتّی کشورهایی که شعار رهایی و آزادی انسان از قید و بندها را سر می‌دهند و به زعم خود بر گزاره‌های دینی و توحیدی خطّ بطلان کشیده‌اند، باز در عمل با ایجاد مقرّرات سعی در پیاده‌کردن همان گزاره‌های توحیدی هستند. 

الف) پوشش و وضعیت ظاهری دانشجویان
 

نقض ضوابط پوششی

* دانشگاه تگزاس‌ آمریکا (US Texas State University):
 


آرایش صورت برای مردان و زنان در صورتی مجاز است که برای بهبود ظاهر طبیعی فرد به کار رود و موجبات کاستی در ظاهر وی را به همراه نیاورد، از این رو هرگونه آرایش غلیظ و نامتعارف در این دانشگاه ممنوع است.

پوشش دامن زنان نباید از هفت سانتی متر بالای زانو کوتاه‌تر باشد و همچنین نبایستی بیش از حدّ تنگ و بدن‌نما باشد. دامن و پیراهن چاک‌دار نیز ممنوع است.

پوشیدن شلوارک و هرگونه پوشش تنگ و چسبان برای مردان و زنان ممنوع است، همچنین پوشیدن شلوار ورزشی و کِشی (ساپورت) در محیط دانشگاه ممنوع است.

 
ضوابط پوششی در قالب Dress Code به اطلاع دانشجویان می رسد.

استفاده از هرگونه عطر و ادکلن غیرمتعارف و و با بوی تند و تحریک‌کننده در محیط دانشگاه ممنوع است.

موها در مردان و زنان بایستی تمیز و مرتّب و به رنگ طبیعی و متعارف باشد، هرگونه استفاده از رنگ های غیرطبیعی ممنوع است. موهای بلند نیز بایستی پشت سر جمع شده و بسته شوند.

مردان موظّفند ریش خود را کوتاه و مرتب نگاه دارند و سبیل درصورتی مجاز است که مانع از امور امنیتی و محافظتی نشود.
 

استفاده از هرگونه عطر و ادکلن با بوی تند و تحریک‌کننده ممنوع است.

استفاده از دمپایی و صندل‌های راحتی در محیط دانشگاه ممنوع است و پاشنه کفش برای زنان نبایستی بلندتر از هفت سانتی‌متر باشد.
هرگونه استفاده از عینک‌های آفتابی در مکان‌های مسقّف برای تمامی دانشجویان تنها با مجوّز پزشک مجاز است.
خالکوبی‌ها به هیچ عنوان نبایستی قابل رؤیت باشند و در صورت رؤیت با فرد خاطی برخورد انضباطی صورت می‌گیرد.
 
موها در مردان و زنان بایستی تمیز و مرتّب و به رنگ طبیعی و متعارف باشد، هرگونه خالکوبی ممنوع است.

زیورآلات برای زنان بایستی متعارف باشد و سوراخ کردن بدن تنها در گوش ها مجاز است. استفاده از بیش از دو گوشواره و یا گوشواره‌های نامتعارف ممنوع است.

ناخن‌ها بایستی کوتاه و تمیز باشند و طول ناخن نبایستی بیش از یک سانتی‌متر از نوک انگشتان باشد.


* دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University ):
 


دانشجویان این دانشگاه موظفند در محیط خوابگاه و رستوران بلوز، پیراهن یا ژاکت یقه‌دار و یا بدون یقه بپوشند. پوشش شلوار آنها نیز بایستی بدون پارگی و ضخیم باشد.

پوشیدن کفش چرمی یا متعارف در محیط دانشگاه و خوابگاه الزامی است.

در بعدازظهر شنبه و یکشنبه‌ها که دانشجویان برای صرف شام بیرون می‌روند، مردان موظّفند ژاکت یقه دار به همراه کراوات و زنان نیز لباسی مناسب و شایسته داشته باشند. افرادی که مایل به شرکت در برنامه‌های ورزشی هستند بایستی لباس و پوشش مناسب داشته باشند.

در باشگاه خصوصی وابسته به دانشگاه هاروارد، به استثنای رستوران، در همه جا مردان بایستی تنها پیراهن یقه‌دار بدون کراوات و زنان نیز باید پوششی متعارف و مناسب داشته باشند. دانشجویان موظّفند مهمانان خود را از این قوانین پوششی مطّلع نمایند.
 


در این دانشگاه دانشجویان در طول شبانه روز نظام و ضوابط پوششی متفاوتی دارند.

در تمامی ایّام هفته در رستوران و به هنگام صرف نهار مردان بایستی یک ژاکت و در هنگام صرف نهار یک ژاکت به همراه کراوات برتن کنند. زنان نیز موظّفند پوششی مناسب اعمّ از پیراهن و یا لباس بلند و متعارف داشته باشند.

 پوشیدن کفش ورزشی در رستوران به طور کلی ممنوع است.پوشیدن شلوار جین مناسب(بدون زدگی و پارگی) تنها در اتاق چارلز ریور(The Charles River Room)و بالکون ها و در آخرهفته ها در سرتاسر باشگاه مجاز می باشد و در سایر اماکن ممنوع است.
 

پوشش شلوار جین در همه انواع آن درمحوّطه دانشگاه ممنوع است.

لباس‌های چسبان، لباس راحتی، عرق‌گیر، لباس بدنسازی، شورت ورزشی و شلوارک در هیچ زمانی و هیچ مکانی مجاز نیست مگر در مواردی که فرد در قسمت مربوطه و یا اتاق خواب خویش حضور دارد.


* دانشگاه باب جونز آمریکا (Bob Jones University):
 

دانشگاه باب جونز ایالات متّحده

موهای مردان بایستی سبک طبیعی و سنّتی خود را داشته باشد. تراشیدن موها، درهم و آشفته نمودن آنها (Fashion) مجاز نیست. 

همچنین رنگ کردن و های‌لایت کردن موها برای مردان ممنوع است.

استفاده از گردن‌بند، گوشواره و یا دستبند برای مردان در دانشگاه ممنوع است.

استفاده از هرگونه کلاه در محوّطه داخل دانشگاه به استثنای محیط باشگاه ورزشی ممنوع و خلاف آیین نامه پوششی است.
 
ترجمه: لباس فرم (دانشجویی)، هویت شماست!

در این دانشگاه انواع ضوابط پوششی در صبح و بعدازظهر تعریف شده است:

ضوابط پوششی در صبح برای آقایان:

الف) پيراهن رسمي به جز پیراهن‌های كتان با مدل راه‌راه و يا پیراهن‌های جين، به همراه كراوات، شلوار غيررسمي بدون پارگی به جز شلوار جين یا شلوار مارك كارگو و شلوارهاي گشاد و نامناسب، كفش رسمي يا كفش چرم ساده و معمولي

ب) پوليور به طوري كه يقه پيراهن و گره كراوات نمایان باشد به همراه پوشش شلوار و کفش مذکور در مورد الف.

ضوابط پوششی در بعدازظهر برای مردان:

پيراهن رسمي يقه‌دار، شلوار غيررسمي بدون پارگی، كفش رسمي يا غیررسمی به جز صندل و دمپايي‌هاي خواب و ساده.
پوشش روز تعطیل هفتگی (يكشنبه) عبارت است از:

كت و شلوار رسمی، پيراهن رسمي، کراوات و كفش رسمي

ضوابط پوششی برای خانم‌ها:

تاپ‌هایی که خانم ها برتن می‌کنند بايد به اندازه كافي بلند باشند تا شكم یا قسمت‌های دیگر بدن نمایان نباشد. پوشش پیراهن و یا لباس بدون آستين ممنوع است و درصورت پوشیدن بایستی با یک بلوز آستین‌دار یا ژاکت یا پولیور همراه باشد. خط يقه لباس خانم‌ها نبايد از 4 انگشت پایین تر از خطّ گردن باشد.

اندازه دامن یا هرنوع لباس دیگر نبایستی از سر زانو بالاتر برود.
 


مدل‌هاي موی زنان بايستی مرتب باشند. از كوتاه‌كردن موها به سبك مد روز و بسيار كوتاه كه مدل موهاي مردانه را به ذهن متبادر مي‌‌سازد يا به فرد جلوه‌اي مردانه مي‌بخشد بپرهيزيد.

تاتو كردن و سوراخ نمودن اعضاي بدن به جز گوش ها قابل قبول نيست. گوشواره‌ها نیز تنها در نرمه گوش و حداكثر يك جفت در هر گوش منع ضوابطی ندارد.

آرايش بيش از حد قابل قبول برای زنان قابل قبول نیست.


* دانشگاه آکسفورد انگلستان(Oxford University):
 


دانشجویانی که خواستار شرکت در مراسم فارغ التّحصیلی خود هستند بایستی صرفاً لباس و پوشش مصوّب دانشگاه را داشته باشند و از فارغ‌التّحصیلی دانشجویانی که بدین موضوع توجه نداشته باشند جلوگیری می‌گردد.
 

از فارغ التّحصیلی دانشجویانی که لباس مصوّب دانشگاه را برای مراسم به تن نداشته باشند جلوگیری می‌گردد.

کلیه دانشجویان دانشگاه باید پوشش رسمی دانشگاه، که معاون دانشگاه بعد از مشاوره با دیگر مسئولین و اعمال صلاحدیدها مصوّب می‌کند، را رعایت نمایند.

 مردان بايستی از كت و شلوار تيره، پيراهن سفيد ساده، كراوات و جوراب استفاده نمایند. زنان نيز بايد دامن تيره يا شلوار، بلوز سفيد، كراوات سياه، كفش سياه و در صورت نياز يك كت تيره بپوشند.

لباس زنان در دانشگاه نباید پشت باز و یا آستین کوتاه باشد. دامن و شلوارک نباید بالاتر از زانو باشد. هرگونه آرایش نامتعارف ممنوع است.
 

دامن و شلوارک نباید بالاتر از زانو باشد. هرگونه آرایش نامتعارف ممنوع است.

رنگ موها باید طبیعی باشد و بلند گذاشتن و مدل های غیرمتعارف موها مجاز نیست. ریش ها نیز باید کوتاه و مرتّب باشند.
هرگونه خالکوبی ممنوع می باشد و با خاطیان برخورد می شود.


*دانشگاه بریستول انگلستان (University of Bristol ): 
این دانشگاه براي دانشجويان پزشكي مقرّرات و ضوابط پوششی وضع نموده است و دانشجویان را ملزم به رعایت آنها می‌داند.

پوشش لباس دانشجویان بايستی حداقل بدن آنان را از شانه تا زانو بپوشاند و لباس‌ها بايد تميز و اتوكشيده باشند. درضمن لباس‌ها نبايد حاوي علائم، نشان‌ها و تصاوير برجسته باشند.

پوشش شلوار نیز بایستی متناسب و متعارف باشد، پوشیدن شلوار جین و کماندویی ممنوع است.
 

نمونه ای دیگر از ضوابط پوششی یک دانشگاه، پوشیدن شلوار جین و کماندویی در دانشگاه بریستول ممنوع است.

دانشجويان بايستی بدین نکته توجّه نمایند كه پوشيدن لباس‌هاي محرّك جنسي ممنوع است. 

كفش‌ها نيز بايد تميز و مرتب باشند. پوشیدن كفش ورزشي مجاز نيست.

زيورآلات بايستی در كمترين ميزان ممكن مورد استفاده قرار گيرد. گوشواره‌هاي آويزان و همچنین سوراخ كردن اعضاي صورت ممنوع است.

ب) وضعیت رفتاری دانشجویان
 

خودت را به نظام نامه شرف و احترام ملتزم نما: کمال، احترام، مسئولیت


* دانشگاه تگزاس‌ آمریکا (Texas State University):


دانشگاه ایالت تگزاس ضوابط رفتاری متعدّدی برای کنترل دانشگاه و مدیریت آن وضع نموده است و تخطّی از آنها را موجب اعمال تنبیه انضباطی می‌داند، به طور مختصر به برخی از این ضوابط اشاره خواهد شد:

قمار یا بخت‌آزمایی در دانشگاه ممنوع است.

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر ممنوع است و در صورت اثبات دو مورد آخر اخراج را به همراه دارد.
 

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر ممنوع است

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای اتاق‌های دانشجویان ممنوع است.

در محیط خوابگاه (اتاق‌های دانشجویان) نیز فرد نبایستی به گونه‌ای مست گردد که احتمال رفتار آشوبگرایانه یا خارج از نزاکت داشته باشد.

به همراه داشتن و یا استفاده از هرگونه سلاح گرم و یا ماکت آن به طوری که یک انسان عاقل و منطقی تفاوت آن با سلاح واقعی را متوجّه نشود، ممنوع است.

دراختیار داشتن، استفاده، فروش یا توزیع مواد انفجاری و یا آتش بازی به طوری که احتمال آسیب به افراد را داشته باشد مجاز نیست.
 

به همراه داشتن ویا استفاده از هرگونه سلاح گرم و یا ماکت آن ممنوع است.

دزدی، تخریب، آسیب رساندن و یا سوءاستفاده از اموال دانشگاه یا اموال شخص دیگری ممنوع است.

آزار و اذیت دانشجویان یا اساتید به هرنحو ممنوع است و پیگرد انضباطی دارد.

هرگونه اقدام به روابط جنسی، آزار و اذیت جنسی، سوءاستفاده جنسی و یا تحریک دیگران در محیط دانشگاه ممنوع است.

ورود بدون اجازه دانشجویان به قسمت‌های مختلف اعمّ از اتاق‌ها و تأسیسات دانشگاه و یا استفاده بدون مجوّز آنان از تجهیزات و اموال دانشگاه پیگرد انضباطی به دنبال دارد.

استفاده بدون مجوّز دانشجویان از کلیدهای مسئولین دانشگاه و یا کپی کردن آنان خلاف آیین نامه انضباطی است و با شدّت برخورد می‌شود.

هرگونه تقلّب و اقدام به آن و یا هرگونه اقدامی که از آن به تقلّب یاد شود در زمان امتحانات (رسمی و کلاسی) ممنوع است.


* دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University):

دانشگاه هاروارد نیز ضوابط رفتاری مشابه با دانشگاه ایالت تگزاس وضع نموده است و به طور کل دانشجویان را موظّف به رعایت ضوابط ضمیمه کتاب راهنمای خود (Student Handbook Appendix) نموده است.

معمولاً تمامی دانشگاه‌های ایالات متّحده ضوابطی را در کتاب راهنمای دانشجو می‌آورند و بدان عمل می‌نمایند. در ذیل به برخی موارد این کتاب راهنمای دانشجو اشاره می نماییم:

آزار و اذیت جسمی، کلامی، شفاهی یا کتبی که فراتر از مرزهای آزادی بیان تصوّر شود نسبت دانشجویان یا اساتید خلاف آیین‌نامه انضباطی دانشجویان است و ممنوع است.

هرگونه اقدام به رابطه جنسی، آزار و اذیت جنسی  ویا سوءاستفاده جنسی از دانشجویان و یا اساتید ممنوع است و به شدّت با متخلفین برخورد می‌شود.

 اقدامات تحریک‌کننده جنسی دانشجویان در محیط دانشگاه ممنوع است.
هرگونه اقدام تلافی‌جویانه علیه هرشخصی در محیط دانشگاه یا خارج از آن برای دانشجویان ممنوع است.

به همراه داشتن یا استفاده هرگونه سلاح در محوّطه دانشگاه یا در برنامه‌های آن مجاز نیست و با شدّت برخورد خواهد شد. سلاح به هرجسم یا ماده‌ای تعلّق می‌گیرد که برای تحمیل یک زخم یا آسیب به فرد دیگری استفاده می‌شود و موارد تفنگ ساچمه‌ای، چاقو، ضامن چاقو، پنجه فلزی، باتوم و... را دربرمی‌گیرد.

البته به همراه داشتن سلاح پلاستیکی یا اسباب‌بازی یا هرگونه وسیله‌ای که انسان عاقل و منطقی در یک نظر آن را سلاح می‌پندارد و موجب رعب و وحشت می‌شود نیز ممنوع است.
 

به همراه داشتن یا استفاده هرگونه سلاح در محوّطه دانشگاه یا در برنامه های آن مجاز نیست و با شدّت برخورد خواهد شد.

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر منع انضباطی دارد و باشدّت با خاطیان برخورد می‌شود.

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای محیط خوابگاه دانشجویان ممنوع است. البته مصرف مشروبات الکلی در محیط خوابگاه نیز تنها برای دانشجویانی که به سنّ قانونی رسیده‌اند مجاز است و در ضمن مصرف آنها نبایستی خارج از عرف و به گونه‌ای باشد که منجر به رفتار خارج از نزاکت و یا رفتار خشونت‌آمیز ناشی از مستی شود.
 

به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای محیط خوابگاه دانشجویان ممنوع است.

تقلّب و اقدام به آن و یا هرگونه سرقت ادبی در زمان امتحان یا هر فعالیت آموزشی ممنوع و پیگرد انضباطی دارد.


* دانشگاه باب جونز آمریکا ( University of Bob Jones):
 


دانشگاه باب جونز ایالات متّحده نیز ضوابط رفتاری خاصّی را برای دانشجویان خود وضع نموده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌نماییم:

این دانشگاه در قانونی پیرامون رفتار جنسی، مقدّمه‌ای بیان می‌کند و در ادامه هرگونه رفتارجنسی در محیط دانشگاه را ممنوع اعلام می‌دارد.

« دانشگاه باب جونز اعتقاد دارد که هرشکلی از بی‌اخلاقی جنسی مانند زنا، همجنس‌بازی، زنای با محارم، خشونت جنسی و... گناه است و در درگاه خداوند ناپسند شمرده می‌شود».
 

هرگونه رفتارجنسی در محیط دانشگاه اعمّ از آزار جنسی و... را ممنوع است.

دانشجویان نبایستی در محیط خوابگاه یا محوّطه دانشگاه، دانشجویان دیگر یا اساتید را دست بیاندازند یا آزار و اذیت نمایند.

دانشجویان موظّفند از پیاده رو و یا محل‌های تعیین‌شده عبور نمایند و عبور از روی چمن محوّطه دانشگاه یا خوابگاه دانشجویی ممنوع است.

غیبت‌های مجاز دانشجویان بایستی تنها در مواقع بیماری شدید و مُسری و یا برای شرکت در دیگر فعالیت‌های دانشگاه مانند مسابقات و یا مراسمات مهم خانوادگی مصرف شود.

دانشجویان موظّفند رأس ساعت مقرّر در کلاس حاضر باشند. تا بیست دقیقه آغازین کلاس تأخیر و بعد از آن ثبت می‌شود. به ازای هر سه تأخیر یک غیبت در آن کلاس ثبت می‌گردد.

هرگونه تقلّب یا سرقت ادبی ممنوع است. شدّت برخورد با پدیده تقلّب یک موضوع آموزشی است و بسته به نوع آن تغییر می‌کند ولی ممکن است به اخراج منجر شود.

جرائم زیر تعلیق فوری دانشجوی خاطی را به دنبال دارد:

الف) قصور اخلاقی ویژه مشتمل بر بی‌اخلاقی، رفتار جنسی، پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) و یا مصرف الکل یا مواد مخدّر

ب) دزدی 

ج) گزارش ندادن جرم صورت پذیرفته در پیش از ثبت نام و پس از آن.

د) ترغیب و یا کمک رساندن به دانشجویی قصد انجام عملی خلاف و مستوجب برخورد انضباطی دارد.

و ضوابط بسیار دیگر که مجال ذکر همه آنان وجود ندارد.


*دانشگاه کلمبیا آمریکا ( University of Columbia):

 


تمامی دانشجویان دانشگاه موظّفند با حُسن نیّت و کرامت و احترام متقابل با تمامی اعضای جامعه دانشگاهی رفتار نمایند.

تمامی دانشجویان در روند انجام تکالیفشان بایستی منطبق با دستورالعمل‌های دانشگاه باشند.

دانشجویان موظّفند به ممنوعیّت دراختیارداشتن، استفاده و توزیع مشروبات الکلی در محیط خوابگاه و دانشگاه احترام بگذارند.

هرگونه دراختیار داشتن و استفاده از سلاح گرم یا هرسلاحی که احتمال دارد به دیگران آسیب برساند در محوّطه دانشگاه و خوابگاه ممنوع است.

تمامی دانشجویان موظّفند به گونه‌ای در کلاس‌ها شرکت نمایند و در محوّطه دانشگاه حضور یابند که اختلالی در ارائه درس و یا فراگرفتن درس از سوی دانشجویان دیگر و یا اختلالی در برنامه‌های دانشگاه ایجاد ننمایند. دربرابر بی‌انضباطی‌های زیر تسامح و تساهل به خرج داده نخواهد شد:

الف) رفتار آشوبگرایانه در محوّطه دانشگاه یا کلاس

ب) آزار و اذیّت مشتمل بر سوءاستفاده‌های جنسی یا غیرآن

ج) سوءرفتار کلامی مشتمل بر بی احترامی، توهین و...

د) تهاجم و زد‌وخورد با شخص دیگر

ه) مداخله در فرصت‌های آموزشی سایر دانشجویان و ایجاد اختلال درآن

و) شرکت در کلاس‌ها درحالی که اثرات حاصل از استعمال موادّ مخدّر یا شرب خمر همچنان باقی است.
 

آزار و اذیّت مشتمل بر سوءاستفاده های جنسی یا غیرآن از نگاه دانشگاه قابل تحمّل و تسامح نیست.

دانشگاه‌هایی که در بالا بررسی نمودیم و ضوابطی که آنها بیان کردیم تنها نمونه‌ای بسیار کوچک از آنچه هست بود. سایر دانشگاه‌های مطرح دنیا نیز وضع مشابهی دارند که پرداختن کامل به تمامی آنها از حوصله بحث خارج است و لذا به صورت مختصر به چندی از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم:

*دانشگاه گرين ويل شمالي‌ آمریکا (North Greenville University):
 


آرايش‌كردن برای زنان و مردان به نحوی که تحریک‌کننده و خارج از عرف باشد ممنوع است. همچنین پوشيدن لباس‌هاي بدن‌نما مجاز نیست.

هر نوع پيراهن و بلوزي كه شكم و ناف را نمايان مي‌سازد، ممنوع است.


*دانشگاه مسيحي آبيلن آمریکا (Abilene Christian University):

 


استفاده از لباس‌هاي نامناسب و خلاف شئونات مسيحيت ممنوع است. همچنین دامن باز، شلوارك و تاپ مجاز نیست.

سوراخ كردن بدن به هر شكل يكي از نگراني‌هاي متخصصين بهداشت است و در برخي موارد برخلاف شريعت مسيحيت نیز هست و سوراخ کردن افراطی و جاهایی از قبیل ناف، شکم، زبان و... ممنوع است.
 

استفاده از لباس‌هاي نامناسب و خلاف شئونات مسيحيت ممنوع است.


*دانشگاه مديريت ماهاريشي آمریکا (Maharishi University):

 


دانشجویان نبایستی موهای بلند داشته باشند و موهای آنان نباید از سر شانه بلندتر باشد.

پوشش شلوار «لی» مجاز نیست و پوشش فرد بایستی با وقار و مناسب باشد.
 

پوشش شلوار «لی» مجاز نیست و پوشش فرد بایستی با وقار و مناسب باشد.Sites:

1-http://student-rules.tamu.edu/

2- http://www.dos.txstate.edu/handbook.html

3- http://www.liberty.edu/undergrad/index.cfm?PID=23646

4- https://www.ccis.edu/policies/index.asp

5- http://www.columbia.edu/cu/compliance/index.html

6- http://www.dfa.cornell.edu/treasurer/policyoffice/policies/volumes/governance/policies.cfm

7- http://www.strathmore.edu/dos/policies.php

8- https://www.dso.ufl.edu/sccr/process/student-conduct-honor-code/

9- http://www.ntu.edu.sg/SAO/Pages/default.aspx

10- http://westcampus.scusd.edu/student-handbook

11- http://www.udel.edu/stuguide/13-14/index.html

12- http://www.hamptonu.edu/student_life/

13- http://www.howard.edu/policy/academic/codeofconduct.htm

14- http://studentlife.wvu.edu/office_of_student_conduct/student_conduct_code

15- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810201359

16-uodos.uoregon.edu/StudentConductandCommunityStandards/StudentConductCode/ ExamplesofStudentMisconduct/tabid/255/Default.aspx

17- http://www.westga.edu/handbook/index.php

18- http://www.txstate.edu/honorcodecouncil/The-Honor-Code-Council.html

PDFs:

1-  TEXAS STATE UNIVERSITY ASSOCIATED STUDENT GOVERNMENT CODE OF ETHICS, AMENDED (August 2011)

2- Student Handbook 2013-2014- University of Bob Jones

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 170
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 49
 • میترا1 ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  8 1
  آیا تنظیم آیین‌نامه پوشش متعارف برای دانشجویان تنها در دانشگاه‌های ایران صورت می‌گیرد؟ مگه ایران ائین نامه ای تو این زمینه داره ؟؟؟ کافیه سری به دانشگاهها بزنین تا دستگیرتون بشه !
 • محسن ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  5 0
  احسنت اما کو گوش شنوا
 • سید امیر ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  13 0
  وضعیت در دانشگاه ازاد خیلی افتضاح شده اصلا کک اقایان مسوولن هم نمیگزد ...
 • ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 8
  این مقاله بیشتر می کنه مشکلات جامعه رو چون در ایران کسی از بودن محدودیت ها ناراحت نیست بلکه از محدودیت های غیر معقول ناراحته...
 • محمد ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  9 0
  حالا مقایسه کنین با پوشش دانشجویان تو دانشگاه های ایران از هفت دولت آزاده صد رحمت به این خارجیها حداقل متناسب با فرهنگ کشورشون لباس میپوشن چیزایی ادم تو دانشگاه های این مملکت میبینه که باورنکردنیه.
 • محمدامین ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  8 1
  ممنون - خیلی جالب بود ، لطفا در مورد شرایط غذایی ، وسایل آزمایشگاهی ، نوع تدریس ، فضای سبز دانشگاه ها و امکانات علمی و تفریحی این دانشگاه ها هم یه مقاله جامع مثل این مقاله ای که زحمتشو کشیدید تهیه کنید !!!
 • ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  8 10
  بابا روتونو برم!!! خودتون رو دارید با کجا مقایسه میکنید؟
 • ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  13 7
  اینا که تا دیروز غرق فساد بودن حالا چی شده از اخلاق اینا میگید کدوم راسته
 • ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  3 1
  جالب بود
 • عزت ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 6
  گزارش و خبر بسیار جالبی بود ممنون از شما ولی پرسش اینکه در بیرون چی می پوشند؟
 • مریانج ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  9 1
  ماشالله بر پوشش دانشجوهای ایرانی ایکاش ماهم در دانشگاه قوانینی مطابق با نظاممون داشتیم ((((و یه آن عمل میشد))))))
 • احمد ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 1
  اولین پاسخ تندروهای شست و شو داده شده ماهواره ایه نق نقوی لجباز همه چیز دان: دروغ میگید!! والا تو دانشگاه ها مخصوصا آزادگاه دیگه رسما بعضی خانما انگار اومدن پارتی! مسولین هم فکر میکنن اکه حرفی بزنن ورودیشون کم میشه برای ترمهای بعد! بنده خدا نسل حدید تعداشون کمه اونو ول کن غضتفرو بگیر
 • کاپیتان ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  بعد از یه مدت دوباره یه گزارش خوب دیدیم تشکر یه سوال: این طور گزارشات ویژه مشرق رو تو کدوم قسمت برم همش هست؟
 • ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  3 3
  تو دانشگاه ما نمیذارن تی شرت بپوشی! یعنی جامعه و عرف جامعه تی شرت رو قبول نمیکنه؟! هوچی گری نکن بازم 1000سال نوری با این دانشگاهها فرق داریم و محدودیت های من درآوردی تو ایران بیشتره
 • امیرحسین ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 10
  در کل که دانشجویان ما هر چی که باشن از لحاظ عفت در بالاترین سطح جهان قرار دارن.
 • ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  کوزه گر از کوزۀ شکسته آب میخوره
 • علی ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 3
  برادر بزرگوار مام خارج کشوریم، یک کلام بگو که ما مسلمونیم و برای اثبات اندیشه هامون نیاز به این نداریم که شاهدی از بیرون داشته باشیم و همه میدونن که دامن کوتاه هیچ سوادی نمیاره پس نذارین اینا رو. این خبرا نیست و هیچ قاعده ی خاصی در لباس پوشیدن نیست. من دیگه بیش از این توضیح ندم.
 • بیتا 0 ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  این جور که معلومه، ایران از نظر پوشش صحیح در محیط دانشگاه ها، از اروپا و آمریکا عقب تره، وااااااای بر ما که آبروی اسلام رو بردیم
 • علی ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  جالب بود.دانشگاه های ما هتله
 • ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  3 0
  وای بر ما که مثلا مسلمونیم
 • بیتا 0 ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 0
  اینارو به وزیر علوم و وزیر فرهنگ و ارشاد هم نشون بدین، شاید فرجی شد
 • ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  آیا نویسنده این مطلب حتی یک روز از عمرش را در محیطی دانشگاهی خارج از ایران گذرانده است؟
 • ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  واقعا قوانین سامان دهنده جامعه است
 • ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  احسنت گزارش متفاوت و خوبی بود بخصوص برای اونایی که کدخدا را می پرستند که بفهمند در ده کد خداهم ازادی هم حد وحدود داره !
 • علی ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  احسنت به شما گزارش بسیار کاملی بود تو دانشگاه ها بخصوص دانشگاه آزاد دانشجو با وضع بسیار نامناسب ظاهر میشن
 • سید احسان ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  3 0
  یه سر به دانشگاه آزاد بزنند بد نیست..
 • ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 1
  تو دانشگاه های ایران همه اینها مجازه.
 • ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 2
  مشرق جان ماشااله شما حزب الهی هستید این عکس چیه تو سایتتون گذاشتید قرار نیست برای آگاهی بخشی عمل خلاف شرع انجام بدیم طبق فتوای مراجع دیدن بدن زن چه در عکس وچه در فیلم حرام است خواهشمندم دقت کنید.
 • بهمن ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  همیشه باید همچین مثالهایی بیاریم تا بعضی ها تو کشورمون قانع بشن؟ چرا به فرهنگ دینی و اسلامی خودمون ایمان نداریم باور کنید ما بر صراط مستقیمیم، بیدار شید از خواب غفلت و با رهبرمون همراه شیم
 • ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 0
  آقا بالاخره اونا خوبن یا بدن؟ اگه بدن چرا تبلیغتشون رو میکنید؟ غرب زده ها! به جای این مسخره بازی ها دو تا مدل اسلامی بدین بیرون بعد بگید چرا دانشجوها بد لباس اند؟ همه نشستند فقط حرف میزنند ریشه مشکلات واضحه حرف زدن و عمل نکردن
 • محمد ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 1
  ماباییستی به دستورات اسلامی خود توجه کنیم وچندان مهم نیست که اونا این مسایل رارعایت میکنند یانه
 • مجتبی ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مشرق عکسای منشوری گذاشتی...بدم فیلترت کنن؟؟؟
 • ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  واقعا جای تأسف داره که این کشور که به قوانین دانشگاه های مملکت ما گیر میده،‌خودش بدتر از همه هست حالا یک عده جوون میگند که مشرق دروغ میگه و تو ماهواره و فیلمها چیز دیگه ای هست و نشون میده
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ین ها را به کسانی بگویید که مدام تبلیغ می کنند غربی ها به هیچ قاعده ای پایبند نیستند
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  دانشگاه ازاد چی؟!؟؟؟
 • ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 2
  خوب نیست به اسم "کار فرهنگی"، عکسهای "نامناسب" که با "فرهنگ اسلامی" تعارض دارند در سایت قرار داده شود!!!!! به هر حال بعضیها مثل بنده، امّل هستند!!!
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  بسيار جالب بود. مخصوصا با توجه به اينكه صرفا برهنگي غرب در ايران تبليغ مي شود. اينگونه مطالب را براي شورايعالي انقلاب فرهنگي ارسال كنيد تا از بيان مقررات اسلامي شرم خود باختگي از غرب را نداشته باشند
 • متوسلیان ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 1
  این چیزایی که گفتید پیش کش! در ایران هنوز کسانی که آستین کوتاه میپوشند برای استخدام مشکل دارند الا کسانی که دارای پارتی هستند!!!
 • سلمان ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  والا در دانشگاه های ما فقط چند مورد رعایت نمیشه : در خانمها نداشتن آرایش ، نپوشیدن مانتو کوتاه ، بیرون ندادن گوش از مقنعه ، رنگ کردن موها ، پوشیدن لباسهای بدن نما و ... ؛ اما در آقایون هم فقط چند مورد کوچیک البته تاکید دارم که فقط چند مورد کوچیک مثل عدم حمل سلاح سرد ، آوردن مواد مخدر به محیط دانشگاه و خوابگاه ، رفتارهای تحریک آمیز جنسی ، مراودات خلاف شرع با جنس مخالف و ... همین چند مورده وگرنه کی میتونه بگه جو فرهنگی دانشگاه های ما ناسالمه !!!!!!
 • هادی ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  واقعا هم باید این طوری باشه تو دانشگاه های ایران هر کس هرجور لیاسی که داش میخواهد میپوشه باید یک نوع لباس دانشگاهی وجود داشته باشه هم برای پسرها وهم برای دختر ها واین جوری دانشگاه به یه سرو وضع خوبی میرسه فکر کنید همه تو دانشگاه به یک رنگ ولباس بپوشند واقعا دیدنی میشه دانشجو هم ازدانشگاه لذت بیشتری میبره تشکر فراوان از مشرق نیوز به خاطر زحماتی که میکشند ومطالبی رو ارائه میدهند که به درد جامعه واجتماع میخوره
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  راحت باش مشرق!
 • مهدی90085 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 0
  بابا اینا دیونه هستند اگر بدانند دانشگاه آزاد چه حالی میده همه میان اینجا......
 • ماسون ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  بله.. ما که نرفتیم و ندیدیم حتما.. شما همیشه راست میگی!
 • محمد ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مشرق فدایی داری!دمتون گرم!
 • ناشناس ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  آخ گفتی
 • ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  اونوقت تو کشور اسلامی گروههای خود فروخته دنبال فرهنگ غرب هستن
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ایشا الله ماشا الله
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مطلب خوبی بود متشکر ضمنا در هم آشفتن مو= fashion :)
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  3 0
  شما به اجبار محدود میکنید نتیجه کارتون هم ببینید توی جامعه و دانشگاه . دانشگاهها انگار عروسی هست
 • Hamid ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  گزارش جالبى نبود.
 • محمد ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  ملاک ما نه سبک این و آن بلکه انسانیت و بندگی خدا باید باشد. (البته اگر قصد بندگی خدا داریم.)
 • رضا ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  عزیزم مقایسه اونا با ماها که هفتاد و اندی نسل از اونا عقبتریم قیاس مع الفارغه
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  فرهنگ غربی در این مملکت اسلامی راهی تدارد!!!
 • ایرانی ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  اونوقت توی فیلمهاشون نشون می دن که دانشگاهاشون چقدر آزاد و باحال و قروقاطی و کلا صفاسیتیه . آدم می گه چه صفایی می کنن دانشجوهاشون ! ولی در اصل ما چه صفایی می کنیم با دانشگاهاهمون .
 • ناصر ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  با سلام لازم است از تهیه کننده مقاله تشکر و قدردانی صورت پذیرد واقعا ای کاش دانشجویانی که محیط دانشگاه ها را با مجالس عروسی و یا مکان های مشابه اشتباه گرفته و با چنان آرایش غلیظ و زننده و رفتار های دون شأن دانشجو در این مکان ها حضور پیدا کرده و به خودنمایی مشغول می شوند که موجبات مزاحمت برای سایر افراد می شوند از مطلب ارزنده بالا درس گرفته و در رفتار خود تجدید نظر نمایند علی رغم دستورات اکید و صریح فقهی و قرانی در این زمینه ، مطلب فوق نیز دلیلی محکم بر لزوم رعایت شئونات اجتماعی و اسلامی در فضاهای علمی و مکان های عمومی کشور است ای کاش نویسنده محترم تصاویری نیز از برخی مکان های عمومی کشور و بعضی دانشگاه ها در پایان مطلب خود اضافه می نمود با تشکر
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ولی تو فیلمهای هالیودی دانشگاههاشون طور دیگری نمایش داده میشوند
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 3
  حتما لازم نبود هر عکسی را بذاری به قول امام خمینی (ره) هدف وسیله را توجیه نمیکنه
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  برخی مکان ها در هر کشوری خطوط قرمز خاص خود را دارند، محیط های اکادمیک در کشورهای غربی هم چون محل حضور افراد با شخصیت است ضوابطی دارند مثل پوشش و نحوه ی ارایش استادان،کارمندان و دانشجویان که باید طبق عرف جامعه باشد. البته پوشش در دانشگاه های ایران از کشورهای غربی بسیار بهتر است (گرچه عالی و 100 درصد اسلامی نیست) و دانشجویان ممکن است در ارایش مو و صورت زیاده روی کنند. متأسفانه ضوابط پوشش در دانشگاه های ایران بیش از حد سخت گیرانه است و این تأثیر عکس بر دانشجویان گذاشته است.
 • یکی ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  حال میکنم با گزارشاتت مشرق جان
 • بنده ی خدا ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  در جواب رضا 10.33 باید ازیشان پرسید اولا این هفتاد واندی سال عقب ماندگی خودت رو چه جوری به دست آوردی دوم اینکه اگر کمی تاریخ رو مطالعه کرده باشی میبینی که اون مقا طعی از تاریخ که اروپا وغرب وحشی درحال جنگ و خونریزی در سرزمینهای خود بودند مردان وزنان ایران بزرگ درحال فتح قله های علم واخلاق وانسانیت بودند
 • محسن ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 1
  یکی بیاد اینا رو به دانشجوهای ما بگه
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مشکل ما ورود افرادی با تفکر مهدی90085 به دانشگاه هاست.افرادی با ذهنیت خراب
 • سهیل ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  ملاک ما اسلام وقرآن است نه این چیزها که شما نظر می دهید باید دردانشگاه ها اسلام وهر آنچه همر فرموده عمل شود والسلام
 • ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  عقب افتاده
 • محمد ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  از چه نظر میگی ؟از فرهنگ که اون وحشی ها از حیوانات هم بد ترند!
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  اونا از اجرای قانون نمیترسن ولی ما !!!!!!!
 • ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  اشتباهی + دادم!
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  تو اصلا میدونی قیاس مع الفارغ یعنی چی؟
 • ناشناس ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  عقب موندگی خودتو به دیگرون تعمیم نده عزیز جان
 • ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  این نشون میده که دانشگاههای ما بدون قانون اداره میشه .. البته بجز حوزه مالی
 • علی ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  اونها برای چیزی که فکر میکنن درسته هرکار درستی میکنن و ما برای چیزی که فکر میکنیم درسته هیچ کاری نمیکنیم. اگر هم بخواهیم کاری بکنیم یا شتاب زده است یا بی برنامه یا بدون پایه و اساس و یا ....
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  پس لخت شیم به تمدن برسیم !؟؟؟؟؟؟
 • علیرضا ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  جالب بود تشکر
 • مجیدجون ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مع الفارقه
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  دیدید کافه سینما برای شما تیتر زده : http://www.caffecinema.com/new/index.php/social-networks/item/1860-%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%82-%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2.html با تیتر : " خطوط قرمز تغییر کردند: تصاویر غیرمنتظره‌ای که یک سایت معروف اصول‌گرا، از دانشجوهای زن کشورهای جهان منتشر کرده است!/ گزارش "کافه سینما" را ببینید "
 • سعید ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  غیر مذهبی های ایران اگه اینا رو بدونن که دیگه فرار مغز ها به صفر می رسه!!!
 • محسن ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  خواندن این مطلب برای اونایی خوبه که فریاد وامصیبتا واآزادی و وا حقوق بشرمیدهند خوب است. البته روزی یک بار زیر نظر پزشک.
 • شاید ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  تویه ایران قوانین پوشش تویه دانشگاه دقیق بشه خوبه
 • م ن ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ايول مشرق خيلي زحمت كشيدي خدا خيرت بده
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  آزادی پس چی می‌شه؟!
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  متاسفانه ریاست جدید دانشگاه علم و صنعت در سخنرانی بین دانشجویان حراست دانشگاه را از کنترل معاف ودخترانه دیده شده با ساپورت به دانشگاه می آیند مسئولین شما را به خدا و خون شهدا قسم می دهیم به داد این بی حجابی برسید
 • ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مع الفارق !!!
 • راحله ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 0
  مقاله جالب و مفیدی بود.فقط اگر جریمه و نوع مواجه با دانشجو را هم در صورت تخلف بیان میکردید کامل میشد.ممنون.
 • آزیتا ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ما برعکس اوناییم تو دانشگاه ....
 • سامان ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  دانشگاه آزاد که ارث پدری هست
 • amir ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  میدونستی تو اون دنیا به خاطر وارونه کردن حقایق و نشون دادنشون به طوری که دوس داری چقد باز خواست میشی ؟!
 • زهرا ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  چرا حرف بی دلیل می زنی. من کارمند شرکت نفت هستم و هیچ منعی برای پوشیدن آستین کوتاه نیست .. چه با پارتی چه بی پارتی پیر یا جوون. استادای دانشگاهی که توش درس می خونم هم (اکه کارمند محسوب میشن) آستین کوتاه می پوشن بدون محدودیت!
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  من تا حالا کامنت یکی از بچه های بالا رو از نزدیک نخونده بودم خیلی خوشحال و ذوق زده شدم وای خدای من
 • ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  Merci
 • ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  فسادهاشون مثل همجنسگرایی و سریالهای فارسی وان برای ماهاست قطعا اگر میتونستن که کلا اینا رو بدن به ماها و خودشون حجاب رو حفظ کنن این کار رو میکردن
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  خیلی جالبه هاروارد خیلی سختگیره خداییش اما دانشگاه آستین تگزاس رو بزنین ببینید چقدر این دانشگاه سخت گیره دانشگاه آزاد یه سری بزنید می فهمید آزاد که هیچ اونور آزادیند
 • ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  پس جناب مشرق از این به بعد از اینکه نمی زارن مثلا بعضی جاها حجاب داشته باشن گله نکن
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  یعنی دمت گرم ...
 • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  شاید شما خودت رو پست تر از اونا می دونی ولی ما همچین احساسی نداریم..........
 • ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  قانوناشون خوب نیست! شلوار کماندویی رو ممنوع کردن. پس چطوری بریم دانشگاه؟
 • سلمان ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  خود کافه سینما که آخر تصاویر به قول خودشون غیر منتظره هست ، البته گذاشتن این تصاویر یا کلیپهای کوتاه ناجور از فیلمهای هالیوودی رو کاملا میشه از سایت کافه سینما انتظار داشت
 • ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  شما ایین نامه تنظیم کن مثل اونا ازادیهای اونا رو هم بده، چشم
 • ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  ینی ما 3 برابر موارد مجاز اونجا لباس بپوشیم مشکل نداره؟ کلا همیشه پای استدلال طالبانی ها میلنگه
 • Ali ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  خاطرم میاد تبریز هفته اول ترم اول بودیم زمان دانشجویی. با دوستی‌ بودم که بعد‌ها شاگرد اول دانشگاه و بعد تر شاگرد اول شریف شد و خوب طبقه معمول ایالات متحده! شلوار جین داشت و پیراهن آستین بلند و یه ژاکت. جناب سرهنگ وسط خیابون نگاهش داشت. زد تو گوشش و بهش گفت این شلوار که تو پوشیدی شلوار ....هاست. اون همون موقع قسم خورد من اگه یک روز به عمرم مونده باشه میرم از اینجا! ...
 • گلپور ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  میخوای بریم دنبال فرهنگ روسیه؟
 • گلپور ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  میدونی پلانگتون یعنی چی؟
 • ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  نه بابا مرغ همسایه غازه مگه نمیدونی شما؟
 • رضا در پاسخ دوستان ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 0
  از این نظر از اونا عقبتریم که هر سالمون بدتر از سال قبلمون هست از هر لحاظی که فکرشو بکنی .دومش هم اینکه تو ایران فقط بلدیم حرف بزنیم و شعار بدیم و بدجوری هم ادعامون میشه دچار خود برتربینی شدیم
 • ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  سلام البته همه در دانشگاه آزاد اینگونه پوششی ندارند که بشه گفت افتضاح هستند ولی آنهایی که پوششان بد و نامتناسب هست واقعا افتضاح هستند خیلی هم افتضاح. مسولان باید پیگری کنند واقعا چون در چنین شرایطی فکر کسی پیش درس خوندن نمیره و میره اونجا که نباید!
 • ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  البته اونا بیرون از دانشگاه میتونن هرطوری که بخوان لباس بپوشن
 • احمد ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  2 0
  یعنی واقعا هوشت در همین حده؟! این مقاله میخواد بگه در عمق فساد غرب بازم دانشگاه هاشن قوانین سختگیرانه تری از ایران دارن. یکم فسفر بخورید بعد اظهار نظر کنید. فقط میشیند پای ماهواره هر جملشو یه بت میکنید که هیچ چیزم نظرتون رو نمیتونه عوض کنه.کمی انصاف داشته باشید و زا لج بازی دست بردارید
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مگه مجبورت کردن سریال نگاه کنی؟
 • ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 1
  ملت ما با دیدن چندتا عکس بی کیفیت از بدن زن تحریک میشن دیگه وای به حالشون بشن مث آمریکا
 • جمال ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 1
  سلام بر همه: اصلا گیریم هیچ قانونی در دانشگاههای دیگه نیست ما با اونا چه کار داریم ؟بدون غرض شما نظرتون در مورد پوشش دانشگاههای ما چیه؟بعضی ها میگن سر کلاس هواسمون پرت میشه .واقعا اینطوره؟
 • ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  1 1
  نه دوست عزیز اگه دقیق نگاه کنی ما زا خود محدودیت ها ناراحتیم. می دونیم حجاب برای خودمون، برای خونواده هامون و برای جامعه مون چه قدر خوبه ولی چون حس می کنیم محدودیته نمی پذیریم. می دونیم سرعت بالای ۱۲۰ تو جاده خطریه و می بینیم سالانه چه قدر کشته تو مملکت می دیم. این هرگز محدودیت غیر معقولی نیست ولی ما گوش نمی دیم.... و تا دلت بخواد از این مثالا هست. اکثر ما ولو این که می دونیم این یک محدودیت لازم و عقلانیست خوشمون نمی آد زیر بارش بریم.
 • ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  دانش
 • ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  سوال خوبیه. اونا - مخصوصا جووناشون - غرق در فساد هستند؛ ولی اونایی که از سراسر دنیا اومدن توی هاروارد درس بخونن، صبح تا شب خر می زنن. دانشگاه هم برای نگاه داشتن جو علمی و شرایط دانشگاهی مقررات این چنینی وضع می کند. (دقت کنید اونا هیچ انگیزه ی دیگه ای برای اعمال این قوانین این ندارن) نمونه ی کوچیک ترش رو اگه بخوای ببینی مثل بچه های دانشگاه آزاده در برابر شریف. خوب شریف جو علمی تری داره و بچه هاش سمت یه چیزایی نمیرن.
 • ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  آیا نویسنده ی این مطلب یک عکس با شورت ورزشی دارد؟
 • ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  گفتم شاید ندونی: اگه می خوای راجع به تخم مرغ یه گزارش بنویسی، لازم نیست قبلا تخم گذاشته باشی. الآن می خوای چی بگی با حال؟ خوبه رفرنس گزارشو هم داده
 • ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  غرب زدگی به معنی کپی کردن ارزشهای فرهنگی و حتی علمی و تکنولژی غرب است بدون توجه به زمینه های تاریخی-فرهنگی شکل گیری این ارزشها. آسیب ناشی از این نگرش میتواند متوجه هر قشر و طبقه ای از مذهبی تا غیر مذهبی شود. حتما خودروی آتش نشانی تمام دیجیتالی که اخیرا سر به زنگاه از کار افتاد و دو نفر در جریان یک آتش سوزی در تهران نیز جان خود را از دست دادن را به خاطر دارید. واقعا اگر در صحنه آن آتش سوزی یکی از خودروهای قدیمی و دستی حضور داشت شاید به احتمال زیاد آن دو هم وطن ما هم جان خود را از دست نمیدادند. با تشکر از سایت مشرق به دلیل رویکرد جدید و واقعبینانه نسبت به نگاه به فرهنگ غرب , امیدوارم که در مقاله های تحلیلی دیگری , شاهد چنین نگاه مشابه ای به سایر جنبه های زندگی اجتماعی و فرهنگی در غرب باشیم. از نحوه ساختمانسازی و قوانین و مقرارت رانندگی تا شرایط زندگی اجتماعی زنان و........
 • امیر تبریز اوغلی ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  مخصوصا دانشجویان عمران و پزشکی
 • نیما ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  نظرتون چیه؟!!
 • ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  تو کشوری که ما هستیم جز اراذل و نوجوون های شر کسی آرایش ناجور یا خالکوبی و... نمی کنه. در دانشگاه پوشش معقول دارن والا رفتار و پوشش دانشجوی ایرانی (بعضا) با هیچ عرف و شرعی سازگار نیست
 • محمد رضا ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  فکر نکنید در دانشگاههای دولتی و پیام نور وضع بهتره...یه سر بزن به دانشگاه تهران... یه سر برو دانشگاه امیر کبیر...مثلا قطب علمی کشور هستند خیر سرشون...
 • ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
  0 0
  حداقل دانشگاه تهران که اول هر ترم یا اول هر سال یک تعهد نامه از آئین نامه و ضوابط پوششی میگره، اما کیه که بفهمه و عمل کنه و کیه که نظارت کنه...!!
 • ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  1 1
  والا من تجربه دانشگاه واترلو در کانادا رو دارم که در انجا همه نوع آزادی در پوشش بود از ساپورت گرفته تا سلوارک، انواع تاپ، شورت. من هیچ محدودیتی ندیم. حتی مردم انقدر ازاد زندگی می کنند که آرایشی در صورت و ظاهرشان دیده نمی شود طوری که گاهی ادم دلش می خواهد که کاش آرایش داشتند تا قیافشان قابل تحمل می شد. وقتی انجا صرفا برای علم اموزی دانشگاه می روند انحرافات نسبتا کمتره ولی وقتی در ایران از بی کاری و بی شوهری ملت می رن دانشگاه انتظار بهتر از این نداشته باشید.
 • نوید ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 0
  خوش به حال ایرانی هایی که در دانشگاه های معتبر دنیا ادامه تحصیل میدن.واقعا اون جا یه دنیای دیگه ایه
 • علی ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 0
  من اصلا از اونا نمیخوام سند بیارم تا خودم را توجیه کنم. اگه اسلام و فرهنگ اصیل ایران کاری را زشت بدونه فقط میدونم اون کار پسته.
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 0
  آخه چه ربطی داره!چرا مسائلو باهم قاطی میکنی؟؟؟ هر حوزه و بخشی باید با حوزه مربوط به خودش مقایسه بشه.پوشش چه ارتباطی با فضای سبز و غذا و ... داره؟!
 • یاور خان ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 1
  خب اینا که کافر هستند و نماد استکبار ما نباید از اینها تبعیت کنیم مشرق غرب زده شدیا وای بر ما چه بر سر شعار نه شرقی نه غربی آمده است
 • ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 0
  روی تو رو برم داره ضوابط انضباطی یه کشور سکولار رو با یه کشور دینی مقایسه میکنه سخته فهمیدنش؟ یا باید حتما چمناشونم با هم مقایسه کنه تا مقایسه درست باشه؟
 • ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 1
  میخوای الکل و مواد رو آزاد کنن تا فاصلت با اینا کم شه؟
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 1
  انرژی هسته ای و اتمی هم خواهیم داشت میشیم روسیه و آمریکا،نانوتکنولوژی هم خواهیم داشت میشیم روسیه و آمریکا؛سلو ل های بنیادی و موشک و فضا پیما و قاره پیما و....خواهیم داشت میشیم روسیه و آمریکا،آنچه که از دست خواهیم داد اخلاق، معنویت و انسانیت است....
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 1
  بله بله ملت اونا خیلی جنبه دارند نزدیک دومیلیون بارداری جوانان دوروبر هیجده سال و آمارهای وحشتناک دیگه ناشی از این ظرفیت بالای اروپایی ها و آمریکایی هاست،جان بالا بری پایین بیای،میخوای قبول کن میخوای نه،تحریک شدن توسط نامحرم فطرت انسانه تغییر هم نخواهد کرد و بروزش بستگی به اخلاق و معنویت داره
 • ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 0
  کی ازاخلاق گفته ، منظوراینه که اونابااین همه فسادبازتومحل علمی قوانین وضوابطی دارن که باید رعایت کنند وبهشایبندندوگرنه فساداخلاقی که بیدادمیکنه اونجا
 • ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  0 0
  باید فرهنگ دانشگاهی ،علمی ومحیط علمی ،دارای فرهنگ اسلامی باشد وگرنه انسان فرهیخته ودانشمندازش بیرون نمیادیااگربیاد درصدش کم خواهدشد باید درتمام جهات دانشگاه یک انقلاب فرهنگی ایجادشود بحث علم دینی وامکانات وپوشش مناسب و...همه باید نهادینه وجزءمقررات اجتناب ناپذیر باشد تاشاهدپیشرفت علمی همراه اکمال عقل و انسانیت واخلاق وکمرنگ شدن فسادباشیم .
 • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
  0 0
  تنهادانشجویان ایران براساس فرهنگ وارزشهایش لباس نمی پوشند
 • نازگل ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
  0 0
  واقعا مطلب جالبی بود.
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
  2 0
  مدل اسلامی مثلا چه جوریه؟!! دیگه از چادر بالاتر که نداریم؟!! ما که نمیگیم همه دخترا چادر سر کنن و پسرا هم کت شلوار بپوشن!! بابا جوری باشن که آدم رغبت کنه تو دانشگاه سرشو بلند کنه . ماشالا انقد سرخاب سفیداب میمالن که آدم حالش بهم میخوره!!! :-@
 • مریم سراوانی ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
  0 0
  دانشگاه آسکفورد امریکان خیلی خاطره انگیز بودش
 • ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
  1 1
  واقعا حجاب و پوشش هم حق الناس است یه دانشجو نمی تونه بگه دلم میخواهد بپوشم چون به بقیه ظلم کرده و حواسشان را از علم و فرهنگ پرت میکند. خدایی هرکی بشینه حساب کنه چقدر حق الناس به گردنشه؟
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
  1 0
  ریشه همه این تفریطها برمیگرده به افراطهاییکه اوائل انقلاب بنام دین وارزش صورت گرفت وباعث نفرت وسرخوردگی مردم ونسل جوان از ارزشهای دینی شد وحالا اینگونه اعتراض ومخالفت خود را نشان میدهند.از اول نباید آن تندرویهاییکه شخص آستین کوتاه را میگرفتند ودستانش را رنگ میزدندونظایر اینها صورت میگرفت.الان هم دیگه کاری نمیشه کرد مگربا تبلیغ مناسب و باب طبع سلیقه روز جوانان.
 • قاسم ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  0 0
  یه عده از دانشجوهای روشنفکر ایران رو بفرستید تو اون دانشگاهها تا برای رواج آزادی شعار بدهند
 • رسا ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۲
  0 0
  بابا بعضی عکسا واقعا مسخرس نو یس میگم دقت کنید
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  دوست عزیز آزاده باش نه آزاد امیدوارم آزادی غیرمشروع کاملا ریشه کن شود هرچند از این دولت امیدی نیست
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  حتما تهیه کنید هر چند با این وزرای علوم امیدی به بهبودی اوضاع نیست ولی تهیه کنید
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  مدل اسلامی هست، کسی عمل نمیکنه تازه چهار نفر که میخان کار فرهنگی کنند مسخره میشن
 • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  علی آقا تو که راست میگی در ضمن وظیفه سرهنگ های ایران توجه به لباس دانشجویان نیست شاید آلمان اینجوری باشه!!!
 • ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  دانشگاه آزاده دیگه باید کلا آزاد باشه متوجهی که
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  مطالب رفرسنس داره این چه حرفیه که میزنی کی گفته هر چی مشرق گفت درسته شما برو تحقیق کن مشکلاتش رو بگو یه حرکتی کن بی مصرف نباش
 • ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  این جا مملکت اسلامیه شما بگو جواب بی قانونی چیه؟
 • در جواب رضا ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 1
  آره آمریکا با 16 ترلیون دلار بدهی خارجی و با ترویج همجنس گرایی و با این جنبش 99درصدی و جنایاتش در عراق و سوریه و راه اندازی داعش و... هر سالش بهتر از سال قبلشه. ما هر سالمون بهتر از سال قبلمون میشه اگر خودمون بخواهیم
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  شما بیشتر تحقیق کن و دشمن رو بیشتر بشناس
 • محمد ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  1 0
  مشکل ما فرار مغزها نیست مشکل ما ماندن بی مغز هاست خوب گفتی سعید.
 • مهدی ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۴
  0 0
  سلام واقعا ممنون از مطالب مفیدتون. ولی واقعا آدم برای کشورخودس متاسف میشه.
 • صنم مبارز ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
  0 0
  باید در دانشگاه فرهنگ اسلامی رعایت گردد . لباس مناسب پوشید .نبیلا از افغانستان تخار
 • فینیا ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
  0 0
  عالـــــــــــــــــــی
 • عاطفه ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
  0 0
  همون طور که میبینین همه جا این قوانین وجود داره اما اینکه چقدر رعایت میشه خب باید برید سراغ امار های دیگه اون وقت متوجه میشید چقدر فساد از همه نوعش تو همون دانشگاهها با همین قوانین وجود داره میشه گفت تو وسایل ارایش وضعیت دانشجویان ما بدتره ولی تو پوشش مسایل اخلاقی استفاده از الکل خب خیلی ما بهتریم پس لطفا شرایط اونا رو تو سر دانشجویان ما نزنید. به نظرم این قوانین چه تو دانشگاههای ما چه هر جای دیگه ناکارامده و نمیتونه جلوی تبلیغات گسترده رسانه ها رو بگیره. در ضمن فکر نکنید اونا همشون در راه راستن فقط جوونای ما مشکل دارن
 • ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  میگن یه دختر توی دانشگاه هیچی نشه یه ارایشگر خوب میشه الان قوانین اونارو بخون خودت تفسیر کن
 • ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  والا شما تهرانیا نوبرین منو گردنمو بزنن با این که پسرم حاضر نمیشم با شلوارک برم تو حیاط خونمون چه برسه به دانشگاه اگه هم هزار سال نوری فرق داریم کاملا درسته ولی بر عکس اینی که تو فکر میکنی
 • ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  دمت جیز اون سیزده نفر هم که منفی دادن احتمالا مال همونجان میخوان لو نرن
 • ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  عزیز من تو خود شبکه قران تلوزیون هم نشون میده اینارو فعلا مملکت داره تو سرش میزنه ماهواره هارو جمع کنه اینا که اطلاعات عمومیه
 • ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  عزیز من همه زیست شناسایی که میرن درباره مثلا گوسفند تحقیق میکنن الان بهشون توهین کردی بگم بیان برت ببرنت؟پ
 • ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  عزیزم اجبار نیس برو ژاپن اونجا درس بخون دامن نپوش هیچ اجباری نیس فوقش میوفتی زندان
 • ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  تحریک ایرانی یعنی این خخخخخ یه چی میگی دوازده تا میگیری کلا ایرانیارو به علم اگه بشه تحریک کرد فرداش امریکارو کردن تو جیبشون به جاننننننننن تو
 • ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  0 0
  نظرت مال سال نود و سه هس واس همین + دادم اگه واس الان بود میومدم برت
 • ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  1 0
  عزیز توی اونا فرهنگ سازی شده شخصیت هفت قطبی ندارن
 • ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  2 0
  علمی و تکنولوژی غرب زدگی نیس ما بش میگیم اشتراک اگ بخوای این قد تعصب داشته باشی که ایران همین در حال توسعه هم نی میره تو جهان سوم
 • ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
  1 0
  علم که خواهیم داشت اخلاق معنویت و انسانیت نیز خواهیم داشت مشکل ما نداشتن علم است
 • بهناز ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۹
  0 0
  سلام. خیلی جالب بود.ولی درجریان باشید که همونطور که ایین نامه های انضباطی در ایران رعایت نمیشه دانشجویان آنجا هم رعایت نمیکنند.پس زیاد بحث نکنید. من از اساتیدم که چندین سال در آنجا تحصیل کردند پرسیدم میگن که اونجا دانشجویان خیلی راحتند و بیشتر قشر مرفه و بسیار رسمی که خانواده های خیلی اصیل و رسمی دارند بیشتر رعایت میکنند. با تشکر از مطالب جالبتون
 • ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  والا این دانشگاهایی که میگی ما ندیدیم که نظر بدیمفقط یه بار استادمون که سابقه تدریس تو کالج های امریکا رو داشت تعریف میکرد که یارو صندلی جلوش خالی بود پاشو گذاشته بود لب اون نوشیدنی میخورد تو کلاس....
 • فرید ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۳
  0 0
  به نظر من نظم و انظباط و وقت شناسی خیلی خیلی مهمه ، مسوولیت پذیری ، اینکه هر کسی وظیفه شو درست انجام بده ، اینکه استاد دیر نره سر کلاس ، اینکه دانشگاه سر دانشجو رو کلاه نزاره ، به ازای پولی ک میگیرن چیز یاد بدن ، خیلی ها هم هستن ک میرن دانشگاه منتها تو جو درس و دانشگاه نیستن که ایران همینجوره کشور های دیگه هم مدینه فاضله نیست. تنها کار اینه که ادامه بدی و از وضعیت فعلی دانشگاه ت بری جای بهتر.موفق باشید
 • مهسا ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۵
  2 1
  به نظر من درسته قوانینی برای پوشش در دانشگاه هامعین میشه ولی اگر بخوایم واقع بین باشیم همه ی افراد دانشگاه اون رو رعایت نمیکنن
 • ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  0 0
  بی دلیل نیست ک دانشگاهای بسیار مشهور اینچنین قوانینی دارند چون اینطور قوانین در حد اینگونه دانشگاه هاست .پس ما با مطالعه ی این موارد متوجه شدیم ک بی بندو باری هیچ افتخاری نداره و پوشش و طرز رفتار ما شخصیت و هویت ما رو نمایان میکنه .و اتفاقا هم در دین اسلام به نوع پوشش و حد و عرف آن بسیار اشاره شده و ملت عزیز ایران مخصوصا دانشجویان گرامی این موضوع رو بهتره رعایت کنن تا شان و شخصیت و فرهنگ خوبشون رو نمایان کنند .پس این معلوم شد ک رفتارهای هنجار و عادی جامعه رو بسوی عالی شدن هدایت میکنه.
 • محس IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  عالی بود برای من این سوال مطرحه که ردا وکلاه به شکل مخصوصی که معمولا در اکثر دانشگاه ها می پوشند آیا به احترام ابن سینا است!؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس