کد خبر 237976
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۹

همه خرده‌فروشان از میدان تره‌بار، میوه‌ می‌خرند اما قیمت میوه در میوه‌فروشی‌های شمال تا جنوب تهران تا ۵۰ درصد متفاوت است؛ به گفته کارشناسان دلیل اصلی گرانی میوه در سطح شهر عدم نظارت سازمان تنظیم بازار است.

به گزارش مشرق به نقل از ایلنا، اگرچه بنابر قانون میوه‌فروشی‌ها می‌توانند حداکثر با ۲۵ تا ۳۵ درصد بیشتر از فاکتور رسمی خرید میوه‌ها را بفروشند اما متاسفانه قیمت ‌انواع میوه در سطح شهر به صورت سلیقه‌ای از طرف مغازه‌داران اعمال ‌می‌شود.

با توجه به قیمت چند برابری انواع میوه در مغازه‌های سطح شهر اغلب شهروندان برای تهیه مایحتاج خود روانه میادین میوه و تره بار می‌شوند که هزینه‌های حمل و نقل شهری نیز به بهای میوه اضافه کرده است.

علی امامی بازرس و کار‌شناس میادین میوه و تره‌بار اظهار داشت: در میادین به دلیل وجود ناظران و کار‌شناسان هیچ گونه گران فروشی وجود ندارد.

این بازرس و کار‌شناس میادین میوه و تره بار ادامه می‌دهد: دلیل اصلی گرانی میوه در سطح شهر عدم نظارت سازمان تنظیم بازار است بر همین اساس خرده فروشان یا‌‌ همان مغازه‌داران اقدام به فروش انواع محصولات با قیمت‌های سلیقه‌ای می‌کنند.


**قیمت خرید انواع میوه‌ها از باغداران هیچ گونه افزایش قیمت نداشته‌است

همچنین مجتبی شادلو رییس اتحادیه باغداران در همین راستا گفت: قیمت خرید انواع میوه‌ها از باغداران درسال جاری نسبت به سال گذشته هیچ گونه افزایش قیمت نداشته‌است و حتی در برخی موارد کاهش قیمت نیز داشته‌ایم.

شادلو نبود نظارت دقیق و تخصصی در بازار میوه را دلیل افزایش قیمت غیر منطقی آن در برخی از نقاط مختلف تهران عنوان کرد و افزود: همه خرده‌فروشان از میدان تره‌بار، میوه‌ می‌خرند اما قیمت میوه در میوه‌فروشی‌های شمال تا جنوب تهران تا ۵۰ درصد متفاوت است.

رییس اتحادیه باغداران ایران تاکید کرد: در تعیین قیمت میوه باید قیمت تمام شده را منظور کرد و همچنین تدابیر ویژه در نظر گرفت تا از زیان باغداران و مصرف کنندگان جلوگیری شود.

**بهای انواع میوه در میادین میوه و تره‌بار

براساس این گزارش، قیمت‌های هرکیلو گوجه فرنگی ۶۰۰ تومان، سیب زمینی ۱۲۵۰ تومان، پیاز زرد ۶۰۰ تومان، پیاز صدفی ۷۵۰ تومان در میادین به فروش می‌رسد.

همچنین هر کیلوگرم کلم سفید ۳۰۰ تومان، کلم قرمز ۴۰۰ تومان، باقالای فیروز کوه ۶۰۰ تومان، لوبیا سبز کرج ۹۰۰ تومان و انواع سبزی کیلویی (قورمه، پلویی، خوردن و..) ۵۵۰ تومان عرضه می‌شود.

صیفی‌جاتی همچون خربزه کیلویی ۱۰۰۰ تومان، طالبی کیلویی ۶۵۰ تومان و هندوانه کیلویی ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

شلیل (شبرنگ) کیلویی۱۵۰۰-۲۵۰۰تومان، آلبالوکیلویی ۲۷۰۰ تومان، انگورکیلویی ۲۰۰۰-۱۵۰۰ تومان، هلوکیلویی ۲۵۰۰-۱۵۰۰تومان وگیلاس کیلویی ۳۰۰۰-۵۰۰۰ تومان در میادین عرضه ‌می‌شود.

**بهای انواع میوه در سطح شهر

در حال حاضر در سطح شهر قیمت هر کیلو خربزه ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، هر کیلو هندوانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان وهر کیلو طالبی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

دیگر میوه‌ها همچون شلیل کیلویی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، شابلون (آلو سیاه) ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، گیلاس ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، انگور ۶۰۰۰ تومان و هلو ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان در سطح شهر عرضه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس