پس از سفر هیلاری کلینتون و تاکید بر انجام اصلاحات در میانمار تاکنون 50‌ هزار مسلمان میانماری کشته شده و به بیش از 5 هزار زن مسلمان نیز تجاوز شده است.

گروه بین‌الملل مشرق کشور میانمار (یا برمه - نامی که استعمارگران انگلیسی بر آن نهادند) از کشورهای جنوب شرقی آسیا و در همسایگی کشورهای چین، تایلند، لائوس و بنگلادش همسایه است. برمه در سال 1842 توسط بریتانیا اشغال و ضمیمه خاک هند تحت استعمار شده و "برمه بریتانیا" نام گرفت. استقلال برمه در سال 1948 مورد موافقت بریتانیا قرار گرفت و پس از استقلال به همراه منطقه آراکان، به میانمار تغییر نام داد.

در حدود یک میلیون نفر از جمعیت 55 میلیونی میامار را مسلمانان روهینگا تشکیل می‌دهند.

ورود اسلام به میانمار به قرن اول هجری و بوسیله تجار عرب به این کشور بازمی‌گردد. اما از زمان کودتای نظامی "نی‌وین" در سال 1962، مسلمانان از مناصب حکومتی و نظامی طرد شدند.

مسلمانان روهینگا عمدتا در غرب میانمار و در شمال ایالت راخین متمرکز هستند. دولت میانمار از 1962 هیچ‌گاه این اقلیت را به رسمیت نشناخته و آن‌ها را مهاجران غیرقانونی نامیده‌است. اما سازمان ملل در مورد مسلمانان میانمار معتقد است نسبت به این اقلیت ظلم بسیاری رفته و حقوق بشر در مورد آن‌‌ها رعایت نمی‌شود. مسلمانان روهینگا در میانمار از حمله فقیرترین افراد ساکن این کشور هستند که اکثریت جمعیت آن را بودائیان تشکیل داده‌اند.


سفر سال گذشته هیلاری کلینتون به میانمار در مسیر سفرش به قاهره و دیدار با مرسی، تیر خلاص اصلاحات غربی بر پیکر مسلمانان این کشور بود. محور اصلی سفر کلینتون به میانمار بهبود مناسبات آمریکا و میانمار اعلام شد و وزیر خارجه آمریکا در دیدار با تین سین، رئیس جمهوری میانمار از دولت این کشور خواست به اصلاحات در این کشور ادامه بدهند تا ثابت کنند که با جامعه جهانی همراه هستند.


پس از این دیدار  تین سین در یک سخنرانی اعلام کرد: مسلمانان روهینگیا باید از کشور اخراج و به اردوگاه‌های پناهندگان سازمان ملل منتقل شوند.

دولت میانمار همچنین به صورت رسمی دستور داد که مسلمانان دیگر حق بنا کردن مساجد جدید یا ترمیم مساجد قدیمی را ندارند. همین مصوبه کافی بود تا افراطیون بودایی و هندی نزدیک به ۷۲ مسجد را ویران کنند.

پس از این سفر و مصوبه دولت میانمار، آتش اختلافات و درگیری‌ها زمانی شعله‌ور شد که ارتش میانمار 11 مسلمان این کشور را در ماه مه 2012 کشته و در حمله یک گروه از بودائیان به اتوبوس مسلمانان در ایالت راخین نیز 10 نفر کشته شدند. در طرف مقابل نیز یک بودائی نیز در پاسخ به این کشتارها به قتل رسید که رسانه‌ها برای تحریک بیشتر بودائی‌ها آن را تجاوز به یک دختر بودائی و قتل وی عنوان کردند.

به دنبال آغاز درگیری‌ها درغرب میانمار، بودایی‌ها با حمله به مناطق مسلمان نشین بیش از 2000 منزل مسکونی متعلق به مسلمانان را به آتش کشیدند و بیش از یک صد هزار نفر را آواره و بی خانمان کردند.


این هجوم وحشیانه بودائی‌ها و به آتش کشیدن خانه‌ها و تجاوز به زنان و دختران مسلمان و قتل عام فجیع مسلمانان، این اقلیت را به پناه بردن به مرزهای مشترک با بنگلادش وا داشت و اکنون در شرایط اسف‌باری از نظر بهداشت و غذا و دارو به سر می‌برند.

اما خشونت علیه مسلمانان، که سال گذشته تنها به ایالت غربی راخین محدود شده بود، امروز در سرتاسر کشور میانمار گسترش یافته است. گروه‌های مهاجم خشمگینی از بودایی‌ها، که برخی با جنبش نظامی "9 6 9" كه به معنای «ويژگی‌های نه‌گانه بودا، شش راه بودا و ويژگی‌های نه‌گانه رهبانيت» است در ارتباطند، در شهرهای میکتیلا، نایپیادا، باگو و به تازگی نیز یانگون، بزرگ‌ترین شهر این کشور، به مسلمانان حمله‌ور شده‌اند. بسیاری از مسلمانان یانگون، باگو و دیگر شهرهای بزرگ جرأت رفتن به مسجد، وارد شدن به فروشگاه‌های مواد غذایی مسلمانان یا نشان دادن مسلمان بودنشان خارج از خانه‌ها و مغازه‌هایشان را ندارند. در دوسال گذشته، دستکم 100 هزار مسلمان آواره، و هزاران مسلمان دیگر نیز کشته شده‌اند.


بسیاری از رهبران مسلمان از ماه‌ها پیش نسبت به چنین حملاتی هشدارداده بودند. با این که دولت این کشور تمام تلاش خود را می‌کرد تا سرمایه‌گذاران، خبرنگاران و دیپلمات‌های خارجی را متقاعد کند که خشونت در ایالت راخین در سال 2012 مسأله‌ای منحصر به همان ناحیه است، حقیقت آن است که حتی سال گذشته نیز حملاتی به مساجد و برخی از فروشگاه‌های مسلمانان در بخش‌های دیگر این کشور صورت گرفت.

اما احساسات ضدمسلمانان (و گاهی ضد چینی، ضد هندی، و ضد هر کسی که از نژاد برمه‌ای یا بطور دقیق تر بودایی - نیست) به روشنی طی دو سال گذشته در میانمار، یکی از متنوع‌ترین کشورهای آسیا از نظر نژادی و مذهبی شدت یافته است (ولی همچنان، بودیست‌ها اکثریت جمعیت مذهبی این کشورند). در نتیجه جنبش 9 6 9، طی دستکم یک سال گذشته سخنرانی‌ها و راهپیمایی‌هایی علیه مسلمانان صورت گرفت و دی وی دی‌هایی با محتوای تند علیه مسلمانان توزیع شده است.


در این مدت، اینترنت میانمار نیز، با این که تنها کم‌تر از 5 درصد جمعیت این کشور به آن دسترسی دارند، از سخنان نفرت‌آمیز علیه مسلمانان، هندی‌ها، چینی‌ها و دیگر اقلیت‌های نژادی پر شده است.

احساس تنفر و حملات فزاینده نژادی ممکن است این کشور را به نسخه قرن بیست و یک یوگسلاوی پس از جنگ سرد تبدیل کند.

نژادپرستی بودائیان، میانمار را به آشوب خواهد کشاند

در شرایطی که میانمار می‌کوشد از یکی از سرکوبگر‌ترین رژیم‌های روی زمین به سوی دموکراسی گذار کند، این احساس تنفر و حملات فزاینده نژادی ممکن است این کشور را به نسخه قرن بیست و یک یوگسلاوی پس از جنگ سرد تبدیل کند. با این که میانمار در طول سه سال اصلاحات پیشرفت‌های شگرفی کرده، چنان چه اقدام مناسبی برای پایان بخشیدن به این خشونت نژادی و مذهبی صورت نگیرد، این کشور فاصله چندانی با هرج و مرج و آشوب نخواهد داشت.


اکثریت بودائی این کشور با حمایت‌های آمریکا و عروسک حقوق بشری آنگ سان سوچی رهبر مخالفان و برنده جایزه صلح نوبل که مدتی است با آزاد شدن از حبس خانگی بصورت دوره‌ای مهمان حامیان آمریکایی و غربی خود است، راه گذار به دموکراسی و تحول خود را نسل‌کشی اقلیت مسلمان این کشور یافته‌اند. بنا به توصیه راهب اعظم بودائیان میانمار، مسلمانان روهینگا یا باید از این کشور مهاجرت کنند یا بدست بودائیان کشته شوند و خانه و اموالشان سوزانده شود.


میانمار پیشینه دور و درازی از بیگانه‌هراسی و تنش‌های درون نژادی دارد، که تاکتیک‌های "تفرقه بیفکن و حکومت کن" استعمارگران انگلیسی و حکومت سرکوبگرانه ارتش این کشور به مدت 5 دهه به آن دامن زده است. در سال 1962، دولت به اجبار بسیاری از هندی‌ها را از این کشور بیرون راند، و ارتش نیز، تحت سلطه برمه‌ایان، از زمان به دست آوردن استقلال در سال 1948، با بیش از پانزده شورش از سوی اقلیت‌های قومی مبارزه کرده است.

در سال 2010، ارتش این کشور تغییراتی را در جهت یک دولت غیرنظامی آغاز کرد، از جمله برگزاری انتخابات که در نهایت به پایه‌گذاری پارلمانی غیرنظامی کمک کرد. اما ارتش همچنان قدرتمندترین بازیگر در این کشور است، و رئیس جمهور غیرنظامی، تین شین، که به روشنی دارای گرایش‌های اصلاح‌طلبانه است، پیش از آن که به ریاست جمهوری برسد، خود زمانی از ژنرال‌های بلندپایه بود.

تین‌سین رئیس جمهور میانمار از جمله مدافعان اخراج مسلمانان از کشورشان است

اما پیدایش سریع این فضای باز به آزاد شدن نیروهای خطرناکی نیز منجر شده است. ارتش به طول کامل تحت سلطه شهروندان نیست، و برخی از رهبران مسلمان اعضای نیروهای امنیتی را به شعله‌ورتر کردن آتش خشونت‌ها متهم می‌کنند. تین شین نمی‌تواند به فرماندهان محلی خود برای پیروی از دستوراتش اعتماد کند، و باید در نظر داشته باشد که اگر اختیار کنترل ناآرامی‌ها را به نیروهای مسلح بدهد، آن‌ها نیز برای وخیم‌تر کردن اوضاع، دست به اقدامات وحشیانه خواهند زد. پلیس این کشور دارای منابع یا آموزش‌های اندکی در زمینه روش‌های غیرخشونت‌آمیز کنترل جنبش‌های مردمی است.


کشتار مسلمانان میانمار به دست بودائیان افراطی - **(حاوی صحنه‌های دلخراش)**

دانلود

در این مدت، با این که فضای سیاسی بازتر شده، نه دولت و نه آنگ سان سوچی مدعی، هیچ یک طرحی عملی درمورد چگونگی ایجاد دولتی فدرال‌تر، که در کشوری با این میزان اقلیت‌های قومی و اعتماد اندک به دولت مرکزی ضروری است، ارائه نکرده‌اند. برخلاف بی‌اعتمادی عمیق اقلیت‌های قومی نسبت به دولت ملی، از میان بلندپایه‌ترین مقام‌های اتحادیه ملی دموکراسی، یعنی جناح سوچی، تقریباً تمامی رهبران آن مخالف فدرالیسم هستند.

نادیده گرفتن اقلیت‌ها با هدف پاکسازی نژادی

آنگ سان سوچی پس از آزادی از حبس خانگی و فعالیت سیاسی رسمی در میانمار، به طور رسمی مدل جدیدی از یک حکومت فدرال را تبلیغ کرده، و به دیدگاه پدرش، که در کنفرانس و توافق پانگ‌لانگ در سال 1947 به روشنی اعلام شد، ادای احترام کرده، و احتمالاً وی تنها برمه‌ایست که رهبران اقلیت‌های قومی برای ریاست یک دولت فدرالی جدید به او اعتماد دارند. با این حال وی مسأله اقلیت‌ها را ستون اصلی سیاست‌های خود از زمان پیوستن به پارلمان در سال گذشته قرار نداده است.


از آن گذشته، در شرایطی که مناطق دربرگیرنده اقلیت‌های قومی و مذهبی بیش از مناطق دیگر به کمک و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های فیزیکی نیاز دارند، مقامات نایپیدا هنوز هیچ نشده در حال رقابت برای باز کردن مجراهای کمک و سرمایه‌گذاری خارجی به مناطقی با اکثریت بودائی هستند، که به اندازه دیگر مناطق نیازمند جاده، برق و نیازهای اولیه دیگر نیستند. در ضمن، اهداکنندگان نیز در تقلا هستند که به میانمار راه یابند، چرا که طی دو سال گذشته اکثر کشورهای غربی تحریم‌های خود را برداشته‌اند. بخش ناچیزی از این کمک‌های جدید به تنش‌های قومی اختصاص می‌یابد، و بخش زیادی از آن نیز بدون هماهنگی با اهداکنندگان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گونه که می‌نماید، نژادپرستان بودائی به خوبی سازماندهی شده‌اند، چرا که خشونت‌های اخیر علیه مسلمانان به سرعت و به شکلی سازمان‌یافته گسترش یافته است. در بسیاری از شهرها، مسلمانان و اقلیت‌های قومی محلی گله‌مندند که پلیس و ارتش هیچ اقدامی برای محافظت از آنها دربرابر متجاوزان انجام نمی‌دهند و حتی در مواردی خود نیز در تجاوز به مسلمانان سهیم هستند.

ائتلاف کشورهای عرب بر ضد مسلمانان/دلارهای نفتی که برای کشتار مسلمانان خرج می‌شوند

دولت، سوچی، و سازمان‌های خارجی که طی دو سال گذشته پایشان به میانمار باز شده باید هرچه سریع‌تر نسبت به پایان بخشیدن به این فاجعه اقدام کنند. از سوی دیگر کشورهای مسلمان نیز که تا کنون سکوت مرگباری در پیش گرفته‌اند و تمام توان خود را در کمک به القاعده در سوریه معطوف کرده‌اند نیز از متهمان این نسل‌کشی خواهند بود. مسلمان‌کشی و شیعه‌کشی در کشورهای مختلف به بخشی از سیاست‌ آلوده آل خلیفه و آل سعود و دیگر خاندان‌هایی شده است که نام اسلام و جهان اسلام را بر دوش می‌کشند و بیشترین صدمات و فجایع را در آن رقم می‌زنند.


کشورهایی نظیر قطر و عربستان که دلارهای نفتی خود را سخاوتمندانه در اختیار تروریست‌ها، گروه‌های سلفی تکفیری و شورشیان مسلح در سوریه و عراق و لبنان و ... قرار می‌دهند تا کنون حتی یک ریال عربستان هم به مسلمانان ستم‌دیده و فاجعه‌زده میانمار نه تنها کمک نکرده‌اند، بلکه زحمت حمایت سیاسی و لفظی را هم به خود نداده‌اند. البته در این میان با وجود مواضع مسئولان کشورمان در سطوح مختلف، انتظار حرکت جدی‌تر تا حصول نتیجه‌ای مطلوب از سوی جمهوری اسلامی می‌رفت که این نیز تا کنون محقق نشده است و کشتار و تصفیه نژادی در میانمار همچنان بصورت خاموش ادامه دارد.

نسل‌کشی مسلمانان با موافقت صریح دالایی لاما

اين بوداييان نژادپرست که تحت تأثير آموزه‌هاي "دالايي‌لاما" قرار دارند، معتقدند که کسي که مسلمان شده باشد نژاد او ديگر ميانماري نيست و بايد کشته شده و يا از اين کشور اخراج شود.


البته دالایی لامای به ظاهر صلح طلب، به مانند آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل همواره ژست‌های خندان با جملات قصار بشردوستانه را چاشنی دیدارها و صحبت‌های خود می‌کنند، اما واقعیت این صلح‌طلبان بودائی نیز چیز دیگری است.

از میان دروغ‌های زیادی که در مورد دالایی لاما گفته می‌شود، مهمترین آنها ادعای صلح‌طلب بودن وی است. واقعیت این است که از اواسط دهه 1950 تا اواسط دهه 1970 یک جنبش مسلحانه تبتی وجود داشت که توسط سازمان سیا مورد حمایت قرار می‌گرفت.


بر اساس یکی از اسناد وزارت امور خارجه به تاریخ 9 ژانویه 1964، دولت آمریکا حمایت‌های مالی گسترده‌ای را به شبه‌نظامیان و همچننی شخص دالایی لاما اختصاص می‌دهد.

سازمان سیا علاوه بر کمک‌های آموزشی و نقدی به شبه‌نظامیان طرفدار دالایی لاما در برنامه فرار وی از تبت از نیز نقش داشت. بنا بر اسناد سازمان سیا که اخیرا منتشر شده‌اند، نیروهای آموزش دیده توسط سیا که دالایی لاما را همراهی می‌کردند به صورت مستقیم با مأمورین سیا در ارتباط بودند. در پیام زیر همراهان دالایی لاما درخواست دریافت سلاح می‌کنند.

دالایی لاما در اسرائیل

دالایی لاما در سال 2009 میلادی، قبل از دیدار با اولمرت به یک مراسم عبادی دعوت شد که در این مراسم شرکت کرد. به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی، مدرس حوزه و دانشگاه و نگارنده 9 جلد کتاب در باب جنبش‌های نوظهور معنوی، اگر کسی با کلاه خاخامی در مقابل دیوار "توبه یا ندبه" در اورشلیم، پایتخت فلسطین اشغالی تعظیم کند، این عمل بدین معنا است که وی رسماً اعلام کرده عضوی از جامعه صهیونیزم جهانی است.


در سوی دیگر، سکوت معنادار دیگر برنده صلح نوبل میانمار را که مدعی دفاع از حقوق مردم این کشور است، باید در کنار آموزه‌های نژادپرستانه بودائی‌ها و دالایی لاما قرار داد.

 آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل تا کنون نه تنها هیچ موضعی نسبت به کشتار وحشیانه مسلمانان کشورش نگرفته، بلکه تلویحا اقدامات بودائیان را نیز همواره توجیه کرده است.

رهبر مسلمانان میانمار دکتر محمد یونس نیز سکوت کشورهای مسلمان در کنار کشورهای غربی و مجامع حقوق بشری را علت ادامه یافتن کشتار مسلمانان این کشور می‌داند. به گفته وی بودیست‌های افراطی مسلمانان را در میان خود نمی‌خواهند و به همین دلیل جوانان و به خصوص تحصیل کرده های مسلمان را دستگیر کرده و به نقطه نامعلومی می برند و به زنان مسلمان تجاوز می کنند.

گفتنی است تا کنون آمار رسمی در مورد تعداد دقیق کشته‌های نسل‌کشی مسلمانان میانمار وجود ندارد اما گزارش‌های غیررسمی ناظران محلی از کشته شدن 30 تا 50 هزار مسلمان روهینگا و تجاوز به بیش از 5 هزار زن مسلمان میانماری حکایت دارد.

اصلاحات مد نظر آمریکا که پس از سفر هیلاری کلینتون به میانمار در این کشور آغاز شد، همچنان در بایکوت کامل خبری در جریان است.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 11
 • محمود ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  5 0
  اللهم عجل لولیک الفرج عجل عجل عجل . .. ...
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  16 1
  فقط این میدونم مسلمانی همه ما زیر سوال است.روز قیامت هیچ جوابی نداریم بدیم.
 • بسیار بسیار مهم ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  3 0
  هرجور به مسئله میانمار نگاه میکنم ، احساس میکنم که یه طرح بلند مدته! برای بعد از بحران سوریه و... که به قول مقام اطلاعاتی چین که گفته بود مسلمانان تا قلب پکن میرسند ، سلفی ها و اسلامگرایان امریکایی به بهانه ظلم و کفر و... با شرقی ها در گیر بشوند! جناب چین حواست باشه!
 • بسیار بسیار مهم ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  هرجور به مسئله میانمار نگاه میکنم ، احساس میکنم که یه طرح بلند مدته! برای بعد از بحران سوریه و... که به قول مقام اطلاعاتی چین که گفته بود مسلمانان تا قلب پکن میرسند ، سلفی ها و اسلامگرایان امریکایی به بهانه ظلم و کفر و... با شرقی ها در گیر بشوند! جناب چین حواست باشه!
 • حسین ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  نظم نوین جهانی‌ = استعمار و ظلم نوین جهانی‌ استعمار هنوز ادامه داره و دامنه اون وسیعتر شده و استعمارگرآن در ابعاد میلیونی آدم میکشن ولی‌ ابزار جدید و رسانه‌ دارند که کارشون را تطهیر و حتی تقدیس میکنه چند نفر در یک شهر آمریکا به قتل رسیدن کل دنیا به صورت ریل تایم وقایع را دنبال میکردن و پوشش خبری بود ،میلیونها مسلمان مستقیما یا توسط زائده‌های شوم آمریکا و انگلیس و صهیونیستها کشته میشن فقط در حواشی و بصورت ملایم اون هم از روی ناچاری ۲ خط خبر چند گزارش تلویزیونی فانتزی پخش می‌شه. یا سیدی ادرکنا یا مهدی ادرکنا.....
 • رضا ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  آه ضعیف زود اثر میکند بترس. . .
 • سعید ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  5 1
  بابا یه کاری بکنید چرا ما فقط منتظریم امام زمان بیاد.
 • ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  ما چرا وایسادیم فقط نگاه می کنیم؟ خداوند مارا ببخشد!
 • هموطن ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  الا لعنة الله علي القوم الظالمين
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  5 0
  مرگ بر دالایی لاما اوباما و همه بودایی های افراطی
 • ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 1
  وهابی ها و سلفی ها بروند از مردم میانمار دفاع کنند و آدم کشی در سوریه به راه نیاندازند
 • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  اله اکبر
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 1
  چرا ميكشيد? يه جارو در دنيا درست كنيد همه ي فلسطينيا و ميانماري هارو ببريم اونجا همه ي هزينه هاش هم ما تقبل ميكنيم اونجا زندگي كنن يه كشور تشكيل بدن.
 • مهدی ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  لااله الا الله الهم عجل لولیک الفرج
 • ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  البته که کار خیلی بدیه این کشتارا ... یه مشت وحشی و ابلهن که نمی فهمن دارن چه غلطی می کنن ! اما به عنوان یه مسلمان همیشه یه سوال واسه من پیش میاد و اون اینه که چرا بیشتر مسلمونای میانمار (طبق فیلما و اسنادی که از این کشتارا بیرون میاد) از خودشون دفاع نمیکنن !!!! مگه دین اسلام نمیگه جنگیدنو مردن بهتر از وایسادنو مردنه (به جنازه هاشون دقت کنین) یه فیلمی میدیدم یارو وایساد ، اتیشش زدن و با چوب و لگد هی میزدن و یارو هیچ کاری نمی کرد. به نظر من الان باید یه سری از این سپاهیارو بفرستیم اونجا که به اینا اتحاد و جنگیدن با قاتلاشونو یاد بدن ، چون با این جمعیت مسلمانی که من دیدم به راحتی میتونن خودشون مشکلشونو با اتحاد و جنگیدن حل کنن بدبختی اینجاست که اگه ما هم بخوایم رسما یه لشکر ادم بفرستیم اونجا به خاطر دشمنی عربا و غرب با ما وضعشون بدتر میشه :(
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 1
  به سزای عمل کثیف شان میرسند نزدیک است
 • ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  4 0
  عجب صبری خدا دارد....
 • سبحان ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  ولابد باز وزارت خارجه فقط محکوم کرد غیرت میرت رو بیخیال همونطوری که الان دخترها با ساپورت نازک میان بیرون وما عین خیالمون نیست تازه لذت هم میبریم اگه هزار هزار مسلمون دیگه روهم بکشن این رگ که چه عرض کنم مویرگ غیرت ما هم یه تکون نمیخوره این قاصم شوکه المعتدین
 • عماد ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  شرافت... مردونگی... نه اینها رو نمیخواییم... یه اپسیلون انسانیت... به خدا راست میگم... هیچ حیوانی این کارهایی رو که اینها میکنن، نمیکنه.... لعنه الله علی قوم الظالمین...
 • ناشناس ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  اینها ادم نیستند حیوان هستند ؟ منتظر ظهور اخر زمان هستیم یا مهدی
 • دانیال ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  اینها از سپاهیان عمرسعد هم پیشی گرفته اند
 • مشتی ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  عجل لولیک فرج
 • ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  اللهم عجل لولیک الفرج امام ما تورو خدا زودتر بیا...
 • ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  حرکت، حرکت، حرکت، این تنها عامل ظهوره
 • محمد ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  2 0
  مرگ بر آمریکا حامی اصلی این آدم کش ها. اللهم عجل لولیک الفرج
 • رضا ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  1 0
  هولوکاست علیه مسلمانان برمه حقوق بشر غربی و بودائیان بی دین وبت پرست علیه مسلمانان ایکاش بجای برادرکشی بودایی کشی که بت پرستی است میکرده اند. همانگونه که انبیا بت ها را شکسته و عرب جاهلیت را مسلمان کرده اند .
 • yaser ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  0 0
  "اصلاحات در این کشور ادامه بدهند تا ثابت کنند که با جامعه جهانی همراه هستند." خاک بر سرتون با اون جامعه جهانیتون ، انشالله تلافیش رو سرتون خواهیم آورد با جامعه جهانی مدنظر خودمون :) گزارش خوبی بود
 • ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  0 0
  بودائتيان بت پرس همانند مشركان عصر پيامبر اسلام (ص) هستند لعنت خدا بر قوم ظالمين مرگ دالايي
 • عليرضا ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  0 0
  خيلي دلخراشه خدا آنها را لعنت نمايد
 • سعید ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
  0 0
  اگه با اوضاع اقتصادی مشکلی ندارن بیان ایران زندگی کنن اون یه عده نا شکر برن میانمار
 • مهدي ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
  0 0
  فقط مي توانم بگويم و با اعتقاد مي گويم خدا دير گير ولي سخت گير است يكي از گناهني كه در همين دنيا صاحبش مجازات مي شود ظلم است آيا آنچه در ميانمار اتفاق مي افتد طلم نيست
 • سید حمید ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
  0 0
  آیا مهدی ناجی ما نمیاید؟تاکی مسلمان کشی؟تاکی ظلم مگه خداصدای بچه بیگناهی رو که گردنش بریده میشه رونمیشنوه .کی صدای لبیک بلند میشه.کی به هرنحوی از تنبلی مامسلمانان سواستفاده شه؟بیدارشید ای مال دوستان ای دنیا پرستان.
 • امید رحیمی ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
  0 0
  هر جا مسلمانی زیر ظلم و ستم کافر باشد اگر .......... اما افسوس که فقط سوریه و لبنان مهم هستند افسوس و هزاران افسوس
 • ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
  0 0
  تازمانی که مردم خاورمیانه از لحاظ مذهبی در جنگند کسانیکه ادعای مسلمانی می کنند به جان هم افتاده اند دیگر از کسانی دیگر نمی توان انتظار داشت .
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
  0 2
  اقا جان چرا راه دور میری . من دیروز تو همین تهران با یه وهابی دعوا شد برای اینکه قسم حضرت ابولفضل رو می خورد البته به دروغ بعد با قلدری می گفت من وهابیم. واقعا من آدم خشک مذهبی نیستم ولی خونم به جوش اومد . اینجا همیشه در مورد وهابیت سلفی ها می خوندم . درک نمی کردم ولی حالا درک می کنم . واقعا ما شیعیان مظلومیم
 • مهدی ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۹
  0 0
  خدایا ظهور حجتت را نزدیکتر بگردان
 • لیلیا ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۸
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • سینا ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۲
  0 0
  مهدی جان بیا تورو خدا چ
 • بهار ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  1 0
  خدا مارو ببخشه اینطوری که نمیشه باید یه حرکت اساسی بشه ما در قبال اونها مسولیم حتی به اندازه یک صلوات اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم
 • ahmad ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  3 0
  به عنوان یک مسلمان دارم از ناراحتی منفجر میشم صحنه هایی رو دیدم که دلم به درد اومد وگریه کردم ولی متأسف شدم برای اسلامی که بازیچه دست غرب شده اسلامی که فقط اسم اسلام رو یدک میکشه چرا کاری نمیتونیم بکنیم به خدا در این راه شهید شدن نعمته در سوریه و عراق و افغانستان وسایر کشورها داره برادر کشی میشه مسلمانها رو انداختن به جون هم این اسلام کی میخواد متحد بشه اتحاد اسلام در سایه اتحاد شیعه وسنی جون میگیره و اسلام ابر قدرت میشه من اسلام بی عکس العمل درمقابل این کشتار رو نمیتونم اسلام بدونم متأسفم برای خودمو واسلامم، که از مسلمانها هیچ دفاع فیزیکی نمیکنه فقط بیانیه و محکوم کردن بلده مگه ما چقد عمر میکنیم تو این دنیای بی ارزش.....
 • بهرام ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
  0 0
  نصر من الله و فتح قریب ...
 • زهرا ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 0
  خیلی متاسف شدم و به حالشون گریه کردم .از اینکه کاری از دستمون برنمیاد بیشتر ناراحت می شم. تنها می تونم برای نجاتشون دعا کنم . اللهم عجل لولیک الفرج. ما مسلمانهای دنیا نسبت به هیچ مذهب و ملیتی کینه ورزی نمی کنیم در حالی که می دونیم کامل ترین دین رو داریم ولی بقیه مذاهب با ما دشمنی میکنن به زودی نتیجه تمام دشمنی هاشون رو می بینن.
 • مهاجر ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸
  3 0
  ای خدا یکی بگه چی کار میتونیم بکنیم
 • ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  0 0
  khoda ya che sabri dari age ba man bod.........
 • عبد ضعیف ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
  0 0
  آقا جان ما رو لایق نمی دونی که ظهور نمی کنید . لعنت خدا بر باعث و بانی این آدم کشی ها ، حیوانات این قدر وحشی نیستن
 • سبحان فصیحی ازغدی ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
  0 0
  سلام من یک جوان 15 ساله ام.... میخواستم فقط بگم ای برادر و خواهر مسلمان ای برادر و خواهر اهل تثنن بیاید دست به دعا برداریم تا خدا نسل اینهارو برداره من بعد از دیدن این عکس ها دلم لرزید خدایا خودت نجاتمان بده از دست این خون اشام ها آمین
 • ابوعمر ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
  0 0
  سلام دیدن این صحنه های وحشتناک و دلخراش هر انسان ازاده ای را به درد می اورد تنها راه ما مسلمانان اتحاد ویکی شدن است همانطوریکه که در گذشته های دور بوده ایم.از خدا میخواهم روزی را ببینیم که موشکهای شهاب ایرانی در کنا رمجاهدین عرب ترک کرد بلوچ فارس وسنی وشیعه بر پیکر بوداییهای نجس فرود میاید. و پرچم اسلام در برمه به اهتزاز در می اید.ان شاالله مرگ بر امریکا انگلیس وهمه جانیان
 • علی محمد ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶
  0 0
  السلام علیک یا ابا صالح المهدی ادرکنی به این حکومت و این کشور باید تذکر داده بشه و در صورت عمل نکردن به تذکرات مسلمانان جهان همگی باید دست به کار شوند، در غیر این صورت ما هم مسلمان نیستیم،کمک باید صورت گیرد ، دولت های اسلامی بخصوص ایران باید کمک کند از دست ماهم که کاری برنمیاد جز دعا برای آمدن آقا امام زمان برای حل تمامی مشکلات جهانی، که دعا بهترین کار است امیدوارم که خدای عالَم صبر و استقامت به برادران دینی ما عطا کند به امید فرج آقا و اسلامی شدن جمهوری های دنیا به خصوص آمریکا و اسرائیل
 • خدارحم ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  باما یا لاما. او یا دالایی یکی شتر کوهان داره یکی شتر بی کوهان .شتر شتره هر دو نفر. نفرند ولی انسانیت ندارند. قال الله العظیم :افلا ینظرون الی الابل کیف خلقت.روی خلقت و رفتار این شترها باید خیلی دقت کنیم.گه گاهی خطرناک می شوند.خدا مردم دنیا رو از شرشان حفظ کند.
 • عباس ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  0 0
  مرگ بر آنسان سوچی کثیف نژاد پرست که نسبت به کشتارمسلمانان میانمار بی تفاوت است.
 • محمود ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
  1 0
  به فرمایش پیامبر عظیم الشان حضرت محمد ص اگه مسلمانی صدای برادرش را-که از روی ظلم نسبت به وی-بلند شده بشنود به یاری اش نشتابد-از امت ما نیست. بلاخره نباید نسبت به مسائلی که در دنیا خصوصا در کشور های اسلامی اتفاق می افتد بی تفاوت ماند.......
 • ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
  4 0
  مرگ بر آمریکا کثیفتر از آمریکا کسایی هستند که به آمریکا دلخوشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس