پشت کوه‌های تیان‌شان در ۱۲۰ کیلومتري آلماتي و در نزديکي مرز قرقيزستان، شهر کوچکی به نام "مرکه" وجود دارد که معروف به "قم قزاقستان" است؛ شهری که مردم آن شیعيان ایرانی هستند و به زبان آذري حرف می‌زنند و هنوز چشم امید دارند تا روزی گروهی از مسؤولان ایراني بیایند و آن‌ها را به سرزمین مادری‌شان ببرند.

گروه بين‌الملل مشرق - در نقشه آسیا اگر به آسیای میانه توجه کنید کشور قزاقستان را می‌بینید که از نظر وسعت دوبرابر کشور ما اما جمعیت آن نصف جمعیت ایران است. نام قزاقستان و قوم قزاق را که ساکنان این کشور هستند با قزاق‌هایی که در کشور ما خیانت‌های مختلفی انجام  دادند رضاخان پهلوی را روی کار آوردند یکی ندانید؛ چرا که قزاق نام واحدی نظامي در روسیه تزاری بود که در مناطق مختلف از جمله ایران اخلال‌گری می‌کرد.

بر اساس آخرين آمار مجمع جهانی اهل‏‌بیت(ع) از شیعیان‏ قزاقستان که در سال 2008 ميلادي برآورد شده است از مجموع 15 ميليون و 346 هزار نفر جمعيت قزاقستان، 354 هزار و 850 نفر شيعه هستند که نسبت آنها به کل جمعیت اين کشور حدود 2.3 درصد است.

جمعیت شیعه در این کشور ریشه و فرهنگ و نژاد و زبان ایرانی دارند و هنوز هم چشم امید دارند تا روزی هموطنان‌شان در ایران آن‌ها را به سرزمین اصلی‌شان (ایران) برگردانند.

قزاقستان کشوری است که که در زمان روسیه تزاری، شبیه تبعیدگاه بود و دولت روسیه تزاری برای خلاص‌شدن از دست هر گروهی آن‌ها را به این سرزمین تبعید می‌کرد برای همین در این کشور از ملت‌های مختلف می‌توان پیدا کرد و در آن بیش از ۱۰۰ ملیت مختلف زندگی می‌کند.

در قرن هفتم و هشتم میلادی بود که اسلام به قزاقستان رسید مردم این سرزمین اسلام را پذیرفتند اما آگاهی‌شان درباره اسلام کم بود تا اینکه در قرن نوزدهم حرکت بزرگی بین قزاق‌ها به وجود آمد که آنها را تبدیل به مسلمان‌های معتقدی کرد و به‌رغم تلاش روس‌ها برای جلوگیری از مسلمان‌شدن قزاق‌ها، خللی در اعتقادات آنها به وجود نیامد و مردم قزاق، مسلمان ماندند. قزاق‌ها سنی‌مذهبند و پیرو مکتب حنفی و بین آنها صوفی‌گری رواج زیادی دارد.


شيعيان قزاقستان کجا ساکنند؟
اما در قزاقستان اقلیت شیعیانی هم وجود دارند که خیلی‌ها از وجود آنها باخبر نیستند. در قزاقستان پشت کوه‌های تیان‌شان در ۱۲۰ کیلومتری پایتخت و در نزديکي مرز قرقيزستان، شهر کوچکی به نام "مِرکه" وجود دارد که معروف به "قم قزاقستان" است. شهری که مردم آن شیعه ایرانی هستند و به زبان آذري حرف می‌زنند و هنوز چشم امید دارند تا روزی گروهی از مسؤولان ایراني بیایند و آنها را به سرزمین مادری‌شان ببرند.سال‌ها قبل زمانی که  جمهوري آذربایجان از کشورمان جدا نشده بود، مردم آذربایجان در تمام منطقه پراکنده بودند و خیلی‌ها اقوام و بستگاني در باکو داشتند و خیلی از عشایر هم گوسفندهای‌شان را به آن سوی رود ارس می‌بردند اما پس از توطئه‌های روس‌ها و جنگ‌هایی که در گرفت بخشی از سرمین ایران جدا شد ولی هنوز هم بسیاری از مردم آذربایجان در دو سوی رود ارس با هم رفت‌وآمد داشتند تا اینکه در سال ۱۹۱۸ میلادی حکومت شوروی، مرز ایران را بست و بسیاری از ایرانیان در آن سوی مرز گرفتار شدند و به آنها اجازه داده نشد تا به کشورمان برگردند. زن و مرد و پیر و جوان، سال‌ها در پشت مرزهای بسته ماندند تا شاید روزی مرزها باز شود. در سرما و گرما با فقر و بدبختی زندگی کردند تا شاید روزی کسی برای نجات‌شان بیاید ولی کسی نیامد. آنها ۲۰ سال پشت مرزها انتظار کشیدند و عاقبت حکومت شوروی که می‌ترسید این عده که هزاران نفر بودند دست به آشوب بزنند در یک شب، همه آن‌ها را با دست‌های خالی سوار بر واگن‌های قطار کرد تا به هزاران کیلومتر آن طرف‌تر تبعید کند. بعد از روزها قطار از حرکت ایستاد و همه را پیاده کرد. آنها در منتطقه نامعلومی پیاده شدند که بعدها معلوم شد قزاقستان است.

اکنون ۷۰ سال از روزی که هزاران نفر از مردم کشورمان را به قزاقستان تبعید کردند می‌گذرد. مردمی که جز کشاورزی و دامداری کاری نداشتند.

در آن زمان مسلمان‌بودن و انجام مراسمات مذهبی جرم بود اما این شیعیان باغیرت چند سال بعد در آن منطقه که "مرکه" نام داشت مسجدی را به‌صورت مخفیانه ساختند. مسجد را در انتهای کوچه‌ای باریک در میان چند خانه ساختند تا کسی جز خودشان از وجود آن با خبر نباشد. در همان مسجد بود که نماز می‌خواندند و در ایام محرم برای سیدالشهداء عزاداری می‌کردند.

سال‌ها بعد پیرمردی از شیعیان "مرکه" به مسافری از ایران گفته بود که آنها از عشایر منطقه "مشکین‌شهر" و "بیله‌سوار" بوده‌اند و سال‌هاست که چشم امید دارند تا عده‌ای از ایران بیایند و آنها را به کشورشان برگردانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین "لطفعلی سلیمانی" که از فعال‌ترین چهره‌های شیعی در آسیای مركزی است به‌عنوان مبلغ در كشورهای قزاقستان و قرقیزستان به ترویج مكتب اهل بیت علیهم السلام و مدیریت فعالیت‌های تبلیغی شیعیان مشغول است.

وي درباره چگونگي کشف شيعيان در منطقه "مرکه" قزاقستان، مي‌گويد: «ما فعالیت‌های خود را در آسیای مركزی از حدود 10 سال پیش آغاز كردیم. در آن زمان من به درخواست مسؤولان سفارت ایران در بیشكك به قرقیزستان رفته و سپس همراه آنها عازم شهر "مركه" كه در مرز بین قزاقستان و قرقیزستان قرار دارد شدیم. در آن زمان رفت و آمد بین این دو كشور بدون محدودیت صورت می‌گرفت و حتی ایرانی‌ها هم به‌راحتی بین این دو كشور رفت‌وآمد می‌كردند. علت رفتن ما به مركه این بود كه سفارت ایران در قرقیزستان اعلام كرده بود كه ما در آنجا شیعه كشف كرده‌ایم؛‌ با وجود اینكه تصور نمی‌شد كه در آنجا شیعه‌ای سكونت داشته باشد. كیفیت كشف شیعیان هم به این صورت بود كه شخصی در شهر مركه به سفارت ایران در "بیشكك" مراجعه كرده و زمان شروع محرم را پرسیده بود و هنگامی كه مسؤولان سفارت از علت این پرسش جویا شدند، آنها خود را شیعه معرفی كرده و گفتند كه هر سال در ماه محرم به عزاداری می‌پردازند و بدین‌سان كار ما در قرقیزستان و قزاقستان شروع شد. در آن زمان، مردم آن منطقه هویت مذهبی خودر ا تحت تأثیر فعالیت‌های نظام كمونیستی شوروی از دست داده بودند.»وي مي‌افزايد: «شیعیان با اینكه نسبت به مذهب خود تعصب داشتند و در مجالس اهل سنت شركت نمی‌كردند از این امر مستثنی نبودند. به همین دلیل كار ما در اوایل بسیار سخت بود. نظام كمونیستی شوروی سابق سخت‌گیری خاصی نسبت به علمای دینی و به ویژه علمای شیعه داشت و با آنها به شدت برخورد می‌كرد. به صورتی كه ما در بازدیدی كه از قبرستان یكی از مناطق شیعه نشین داشتیم متوجه شدیم كه بعضی از مدفونین آن قبرستان از علمای شیعه بوده‌اند و حتی تعدادی از آنها در نجف به تحصیل پرداخته بودند. ولی همه این‌ها پس از مرگ‌شان معلوم می‌شد، چون اگر نظام كمونیستی به عالم مذهبی‌بودن كسی آگاهی می‌یافت او را به وضع فجیعی شكنجه كرده و به قتل می‌رساند. این مسأله و مسائل دیگری از این قبیل باعث شده بود كه شیعیان هویت مذهبی خود را از دست بدهند. تنها سیمی كه آنها را به تشیع و مكتب اهل بیت علیهم السلام وصل می‌كرد، ‌عشق به امام حسين و حضرت ابوالفضل العباس علیهما السلام بود. وقتی ما از علت شیعه‌بودن‌شان جویا می‌شدیم، از عشق آنها به امام حسین و حضرت ابوالفضل عليهما السلام باخبر می‌شدیم. اغلب آنها حتی نام پیامبر(ص) و سایر امامان علیهم السلام را نمی‌دانستند و افراد انگشت‌شماری قادر به خواندن نماز بودند. شدت این دوری از مذهب به صورتی بود كه روحانی آنها كه در بیشكك زندگی می‌كرد فقط قادر به خواندن سوره حمد، آن هم به صورت ناقص بود. همان مقدار كم را هم نه از روی خط عربی، بلكه از روی خط كریل كه خودشان نوشته بودند می‌خواند.»

اکنون حدود ده‌هزار شیعه در این منطقه زندگی می‌کنند و همه آن‌ها مقلد امام خمینی(ره) هستند. در مسجد امام علی(ع) این شهر تصویر بزرگی از امام خمینی(ره) بر دیوار زده‌اند که اوایل پیروزی انقلاب یکی از اهالی مرکه که برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد آمده بود آن را تهیه کرده و برای مردم شهرش سوغات برده بودنها سالها بود که امام خمینی(ره) را می‌شناختند؛ از زمانی که نامه امام(ره) به گوباچف را شنیده بودند. یکی از شیعیان مرکه مي‌گويد: «ما از قدیم‏‌الایام و به پیروی از گذشتگان‌مان از آقا سید ابوالحسن اصفهانی تقلید می‏‌کردیم و به تقلید او باقی بودیم چرا که تنها او را می‏‌شناختیم و به او عشق می‏‌ورزیدیم تا اینکه در یکی از سال‌های خفقان، دوستی توضیح ‏المسائل امام خمینی(ع) را به این منطقه رساند. ما نشسته و رساله امام را مو به مو با رساله آیة‏الله اصفهانی تطبیق کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این دو از یک سرچشمه سیراب گشته‏‌اند و علم هر دوی آنها علم آل محمد(ص) است و احساس کردیم که در حال حاضر مرجع تقلید واقعی امام خمینی است و در جمع عمومی اعلام کردیم که ما مقلد آقا شده‌ایم.»

مرکه اکنون سه مسجد دارد و اگر مسافری از ایران قدم به این شهر بگذارد فکر خواهد کرد که وارد یکی از شهرهای آذربایجان شده است. اینجا ایران کوچکی در دل قزاقستان است اما کوچکترین ارتباطی با ایران ندارد و حتی رادیوها هم در این منطقه نمی‌توانند شبکه‌های ایرانی را بگیرند.

روزهای محرم که می‌شود همه شهر سیاه‌پوش می‌شود و دسته‌های عزاداری به راه می‌افتد؛ گویا که مرکه اردبیل است و فریاد "یا حسین" در آسمان شهر طنین می‌اندازد.

در این منطقه هنوز هستند کسانی که شناسنامه‌های ایرانی‌شان را به‌سختی نگه داشته‌اند و نگذاشته اند روس‌ها از آن‌ها بگیرند تا شاید زمانی شناسنامه‌های‌شان را به گروه‌های ایرانی نشان بدهند و بگویند که ما ایرانی هستیم.

زمانی که برف، کوه‌های تیان‌شان را سفیدپوش می‌کند و گرمای خورشید بی‌فروغ می‌شود هنوز قلب شیعیان مرکه به امید برگشتن به ایران می‌تپد.

منابع:
ويکي‌مپيا
غريبي
مجمع جهاني اهل بيت(ع)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 14
 • تربیزلی ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  20 4
  از بس انقلاب رو به ونزوئلا و باهاما و جزایر موریس و .... صادر کردیم، از بغل گوشمون غافل شدیم. اگر میتونستم حتماً امکاناتی براشون فراهم می کردم. مسئولین تو اینجور موارد باید به فکر باشند
 • راد ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  32 5
  میخوان بیان ایران چه بکنند همانجا وایستید خیلی بهتره لااقل اونجا دلال ندارین که خونتان رابمکه
  • متین IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
   4 3
   نه باید بیان ایران
 • مهدی11 ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  14 18
  شیعه یعنی مظلوم مقتدر همچون مولایش علی اندکی صبر سحر نزدیک است
 • ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  10 14
  قابل توجه دوستان روحانی و طلبه آذری زبان : همت کنیم و چند نفر از دوستان برای تبلیغ دین رسول خدا(ص) به این منطقه اعزام شوند. یاعلی !
 • ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  4 9
  قابل توجه دوستان روحانی و طلبه آذری زبان : همت کنیم و چند نفر از دوستان برای تبلیغ دین رسول خداص به این منطقه اعزام شوند یاعلی !
 • محسن ترک ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  5 4
  خوب پسچرا کسی کاری انجام نمیدهد برای شان؟
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  10 3
  کدام‌يک از سفارتخانه‌هاي ما در خارج کاري براي کسي انجام مي‌دهند که اين دومي‌اش باشد؟
 • لواسان بزرگ ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  1 2
  داداش محسن معلومه دیگه چون دشمن مارا به جون خودمون انداخته وداریم در داخل کله وپاچه همدیگر را بار می زاریم واز اهداف عالی بازمون داشته
 • ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  0 3
  آفرين به اين پيشنهاد
 • سعید ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  2 3
  سلام دوستان در متن اگه دقت کنند متوجه میشوند که دوستان سفارت و روحانی برای انجا اعزام شده است..سعی کنیم از جاده انصاف خارج نشوییم...ودشمن را به یک منطقه حساس نکنیم
 • حسین ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  4 1
  نوشتن این مقاله‌ها خوبه به شرط اینکه بعدش پیگیری کنید و از نهاد مسول بخواید که نتیجه کار اعلام کنه و نه اینکه همینطور مقاله نوشته بشه و بعد فراموش بشه کما اینکه در بیشتر موارد اینطور بوده. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی چیکار میکنه؟مراکز اسلامی در اروپا لازم هست ولی‌ آیا یک جمع ‌شیعه و مظلوم کمتر از مسلمانان اروپایی‌ نسبتا متمول هستند که احتیاج به هیچ پشتیبانی‌ ندارن؟
 • فریدون کنگرلو ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  5 1
  الحمدولله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی ابن علی(ع)" امیدوارم مرکه روزی پایگاهی برای نشر تشیع در قلب آسیای میانه باشد و خواهد شد به یقین, چون ترکان ایرانی غیرت و مردانگی تو ژنشونه و روس که سهله روس پریم هم نمی تونه روح ایرانی رو تسخیر کنه .به این امید که مسئولین ما برنامه جامعی برای هموطنان‌مون آماده کنند.
 • علیرضا محمدی ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  3 2
  همه کشور ها دنبال این هستند که دوستانی در کشور های همسایه داشته باشند. مشرق حالا میگوید که شیعیان قزاقستان منتطرند تا ما انها را برگردانیم. مشرق جان ! ابو موسی اشعری جان ! وقتی ادم های ابله سایت خبری راه می اندازند میشود مشرق!
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  3 1
  مشرق بنیوسیم یا غضنفر ؟؟؟
 • محسن ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  1 1
  گزارش جالب و غم انگیزی بود کاش مسئولین کاری برای این عزیزان انجام بدن همشهری های عزیز ما تو غربتن
 • ایرانی ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  3 3
  باید هر چه زودتر شرایط بازگشتشون به ایران فراهم بشه امیدوارم به زودیه زود خبر برگشت هم وطنای عزیزمو تو مشرق بخونم
 • ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  1 3
  يعني انتظار داري مشرق خلاف واقع بگه. يعني شيعيان مرکه که ميگن ما رو برگردونيد ايران، مشرق بياد بنويسه: اينها ميگن ما رو برنگردونيد ايران؟!؟ آره؟؟ اينو ميخواي بگي؟؟
 • مصطفی ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  2 2
  باید اونا همونجا بمونن ولی شرایط رفت و آمدشون به ایرانو تسهیل کنیم تا اونا مبلغ تشیع باشن.
 • سید جلال ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  3 1
  اگر باز هم از این دست خبرها را منتشر کنید باعث دلگرمی شیعیان خواهد شد . با تشکر از اطلاع رسانی خوبتان
 • ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  3 1
  اگر مسئولان کاری بخوان بکنند، پس کی اختلاف و دعوا کنه؟ اینجا هم باز خود مردم باید پیش قدم شوند. دست طلبه های آذری این برادران شجاعمون رو میبوسه
 • ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  4 3
  سرافراز وپاینده باد شیعه مولا علی یاعلی
 • ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  4 3
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • حسن ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  4 1
  لطف کنید درباره مسائلی که نسبت به آن آگاهی ندارید نظر ندهید.
 • vahid ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  2 2
  امیدوارم هموطنان عزیزمان که نا خواسته آواره کشور دیگر شده اند به وطن عزیزمان برگردند.
 • سونیا ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  5 2
  امان از درد های که کشیده ای ای هم وطن .......
 • رنگو ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  1 1
  تکلیفتو با خودن معلوم کن ببم جان ازچی ناراحتی؟؟
 • از آستارا ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  2 6
  کشف کردن؟ اغلب کسانیکه بعد از بسته شدن مرز قوم یا اقوامشان پشت مرزها ماندند دردهه 90 فهمیدند که آنها را به قزاقستان فرستادند. چطور وزارت خارجه ودستگاههای عریض وطویل دیگر............ نمیدانستند؟؟؟ همین سیایت را جور دیگری ج.آ انجام داد وبا استقرار جنگ زده های قره باغ وبرخی دیگر از اقوام این کشور که در شمال زندگی میکردند در جنوب وهم مرز با ایران سعی می کند ترکیب جمعیتی این مناطق وبخصوص مناطق مرزی را بهم بزند(اصالتا اکثر کسانی که در منطق مرزی با ایران هستند ایرانی اند)
 • حسن ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  4 0
  من اهل گرگانم جالبع بدونید تقریبا در گرگان به همین تعداد قزاق داریم که تو محلیه قزاق محله گرگان که معروف به بلیش محله است زندگی می کنن.
 • محمد ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  3 2
  خب یکی یه فکری بکنه این بدبختا برگردن.... وقتی انقد عاشق کشور مادریشونن بخدا گناه دارن
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  3 1
  ای گل گفتی.
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  6 3
  بهتره همونجا بمونن و پايگاهي براي تشيع باشند اما بايد ايران به انها رسيدگي كند
 • سینا ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
  2 1
  حسن اینجا که جلسه رسمی عرصه خواص نیست این جا عرصه عمومیِ هر کسی حق داره نظرش رو بده ضمنا با تبریزلی هم موافقم
 • احسان ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  1 1
  مدتهاست در اصفهان تعدادی گرجی الاصل بودند که سالهای اخیر سفارت گرجستان هماهنگ کرد رفتند به همشون مجددا تابعیت گرجی دادند.یعنی ما از اونها کمتریم؟!!
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   0 0
   بله مسئولین ماخیلی کمترهستن
 • ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  2 1
  سلام ایران میتواند امکانات رفاهی برای آنها تامین و ارسال کند. به نظر میرسد بهتر است در همان محل خودشان بمانند چون هم به اونجا عادت کرده اند و هم میتوانند ندای ملکوتی ائمه طاهرین (ع) را به جانها و گوشهای منتظر برسانند
 • علی ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  2 1
  باسلام.اینجانب به عنوان یک فرهنگی و دانشگاهی حاضر به همکاری با مسئولین این ایران کوچک هستم.موفق باشید.
 • ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۲
  4 1
  باید هرچه سریعتربه ایران بازگردانده شوند تافک وفامیل خودراپیداکنن انشاالله
 • ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
  4 2
  یارانه فراموش نشه
 • علی ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
  2 1
  با سلام وخسته نباشید به مسولین ایران . پیشنهاد میکنم مسولین ایران موانع رفت وآمدبرادران شیعه رابه ایران برطرف نمایند تاآنهابتوانندبه راحتی باایران در رفت وآمدباشند ومسولین آنهاراازهرلحاظ تحت پوشش قراردهندتاآنهادرهمان محل سکونت خود بتوانند مذهب شیعه راترویج نمایند وگستردگی شیعه روز به روز دردنیا افزایش یابد . انشا اله بیاری خدا هرچه زودترشیعیان حضرت علی علیه سلام باین آرزو دست پیداکنند
 • یه آذری ایرانی ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۷
  3 2
  من معتقدم اگه ذره ایی از عدالت حضرت علی تو زندگی ما ایرانیا جاری هست با یدبه اون هموطنامون کمک کنیم تا راحتتر زندگی کنن بخدا غربت سخته ضمنا قدر مملکت شیعه امام زمانیمونو بدونیم
 • محمد بدرخانی ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  5 3
  من طلبه هستم ودوست دارم برم قزاقستان برای تبلیغ دین اسلام09331 7
 • ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
  4 2
  از بس تو فکر صادر کردن انقلاب هستید با این کارتون فقط دشمن زیاد می کنید، داخل رو بسازید خارج ایران رو ول کنید بهتره
 • محمد موسي ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
  2 0
  ابتدا از همه كسانيكه در اين خصوص اقدامات لازم را انجام داده اند تشكري ميكنم اما آيا گاهي هم به فكر شيعيان افغانستان كه پيشينه ايراني دارند افتاده ايد ؟ بسيار است افغانهاي شيعه كه اصالت ايراني دارند
 • ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
  1 0
  ای جونم ، ای جونم ، کشته مرده این حستم
 • ایلامی ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  1 1
  هم شهریهای من با قاچاق و .. سر از اندونزی و گینه نو در آوردن . پیشنهاد من اینه که مردم استان منو با اونها سر به سر عوض کنین هم ما راحت میشیم هم اونها . قول هم میدیم که بی سروصدا زندگی کنیم
 • ایلامی ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  3 1
  هم شهریهای من با قاچاق و .. سر از اندونزی و گینه نو در آوردن . پیشنهاد من اینه که مردم استان منو با اونها سر به سر عوض کنین هم ما راحت میشیم هم اونها . قول هم میدیم که بی سروصدا زندگی کنیم
 • زهرا US ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
  1 0
  چی بگیمممم والا بیا جامونو عوض کنیم
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  0 0
  سلام من دلم گرفت.برای.غربت.عزیزان.درمرکه.ولی.ما.هم.تومملکت.خودمون.که.اکثرأشیعه هستیم باهم خیلی غریبه ایم
 • امیر حسین IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  0 0
  ای کاش لااقل همونجا در اذربایجان شوروی میموندن...لااقل از اذریها دور نبودن و غریبه محسوب نمی شدن..
 • مملی RO ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  2 0
  داخل متن نوشتید که روحانی اونا حتی سوره حمد بلد نبود چطور همشون رساله آیت اله اصفهانی داشتن ولی ...
 • محسن IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  0 0
  من حاضرم برم اونجا زندگی کنم،

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس