آیا می دانید هولوکاست واقعی در ایران رخ داده است؟از قحطی بزرگ در ایران چه می دانید؟ آیا می دانید مابین سالهای 1917 تا 1919 بیش از 40 درصد جمعیت ایران جان خود را از دست دادند؟ برای آشنایی با چگونگی هولوکاست 9 میلیون ایرانی با طراحی بریتانیا، با گزارش ویژه مشرق همراه شوید.

گروه گزارش های ویژه مشرق؛ طی سال های 1917 تا 1919 ایران با وجود اعلام بی طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به 10 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه بندی شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن ها ممانعت می کند. گزارش زیر با توجه به کتاب "قحطی بزرگ" نوشته دکتر محمد قلی مجد نوشته شده است که یکی از منابع انگشت شمار موجود درباره هولوکاست 9 میلیون نفری ایرانیان بوده و با استناد به اظهارات شاهدان و برخی اسناد تاریخی در دسترس نوشته شده است. عکس های مربوط به تلفات قحطی برگرفته از کتاب دکتر مجد و دیگر منابع تاریخی است.

با کشته شدن ولیعهد اتریش در سال 1914 جرقه جنگ جهانی اول زده شد. کشورهای روسیه، فرانسه و بریتانیا تحت عنوان "دول متفق" و کشورهای اتریش و آلمان به عنوان "دول محور" آغاز شد و سپس عثمانی، ایتالیا و ژاپن نیز با پیوستن به این گروه، میدان جنگ را به آسیا و خاورمیانه نیز گسترش دادند.

در زمان آغاز جنگ جهانی اول، وضعیت داخلی ایران بسیار متزلزل بود. اوضاع آشفته و نابسامان اقتصادی و سیاسی و مداخله بدون حد و مرز قدرتهای خارجی، ایران را تا آستانه یک دولت ورشکسته پیش برد. هشت روز پس از تاجگذاری احمدشاه قاجار، جنگ جهانی اول آغاز شد و مستوفی الممالک نخست وزیر ایران رسما موضع بی طرفانه ایران را به دول متخاصم اعلام نمود.
احمدشاه، شاه بی کفایت ایران در 18 سالگی تاجگذاری کرد

با وجود اعلام بی طرفی ایران، نیروهای متخاصم انگلیس و روس از نقاط مختلف وارد کشور شدند. جدا از دلایل ژئوپلتیک و منابع حیاتی ایران که برای ادامه جنگ ضروری بود، یکی از دلایل این تعرض به ایران، شکل گیری احساسات همسو با آلمان از طریق یکی از مقامات دربار بود و بریتانیا از بیم وقوع کودتای آلمانی در ایران، نیروهای خود را تا پشت دروازه های پایتخت پیش آورد.

ورود نیروهای متفقین - روس و انگلیس - به ایران

دولت عثمانی نیز با بهانه تراشی در مورد حضور نیروهای روس در آذربایجان، از مرزهای شمال غرب نیروهای خود را وارد کشور کرده و توقف نقض بی طرفی را به خروج روسیه از آذربایجان موکول کرد. قواي روس در شهرهاي آذربايجان، اردبيل، قزوين و انزلي، حضور داشتند و بخشهايي از جنوب كشور از جمله بوشهر و بندر لنگه نيز در اشغال نيروي انگليس بود.

همچنین واحدهايي از سربازان انگليسي به همراه نیروهای هندي تحت امر خود از بحرين وارد آبادان شدند و اين شهر را اشغال كردند. عمده ‏ترين توجيه ورود اين نيروي نظامي، ضرورت محافظت از تأسيسات استخراج نفت در منطقه خوزستان بود.

با انقلاب اکتبر 1917 روسیه، نیروهای روس از ایران خارج شدند و انگلیس برنامه ریزی خود برای پر کردن جای این نیروها را با بزرگ نمایی خطر آلمان ها و عثمانی آغاز کرد و بدین ترتیب انگلیسی ها از سال 1917 ایران را تحت اشغال خود درآوردند.

به گزارش مشرق، حكومت مركزي صرف نظر از معضلات سياسي، با بحرانهاي متعددی در ابعاد اقتصادي نیز مواجه بود و به دلايل گوناگون از جمله : دخالت بيگانگان، درگيريهاي سياسي جناحهاي حاكم، بي لياقتي و فساد جمعي از دولتمردان، فقر و محروميت توده ‏هاي مردم که به طرز اعجاب‏ انگيري رو به گسترش بود،  اوضاع نابسامان موجود را پيچيده تر كرده بود.

اجساد گرسنگان در گوشه و کنار کوچه و بازار هیزم وار بر روی هم انباشته شده بود

در همین زمان قحطی در ایران بیداد می کرد و همه روزه کودکان، زنان و سالمندان بسیاری را به کام مرگ می کشاند. نیروهای اشغالگر انگلیس تمامی منابع و تولیدات کشاورزی را برای گذران نیاز نظامیان در جنگ خود، خریداری کرده و احتکار می کردند. عجیب تر اینکه ارتش بریتانیا مانع از واردات مواد غذایی از بین النهرین و هند و حتی از آمریکا به ایران شد.

سربازان انگلیسی علاوه بر این بدلیل عدم رعایت بهداشت موجب شیوع بیماری هایی نظیر آنفولانزا و وبا در ایران شدند که بدلیل قحطی و عدم توانایی مردم برای مقاومت در برابر بیماری ها، مبتلایان جان خود را از دست می دادند.

جعفر شهری نویسنده و شاهد این قحطی بزرگ می نویسد: "در همين قحطي نيز بود كه نيمي از جمعيت پايتخت از گرسنگي تلف شده، اجساد گرسنگان در گوشه و كنار كوچه و بازار هيزم‏ وار بر روي هم انباشته شده، كفن و دفن آنها ميسر نمي‏گرديد و قيمت گندم از خرواري 4 تومان به 400 تومان و جو از من 2 تومان به 200 تومان رسيده، هنوز دارندگان و محتكران آنها حاضر به فروش نمي‏شدند."

میرزا خلیل خان ثقفی - پزشک دربار - در خاطرات خود از اوضاع حاکم بر تهران می گوید که نشان دهنده عمق فاجعه در پایتخت است:

"از يكي از گذرگاه هاي تهران عبور مي‏كردم. به بازارچه‏ اي رسيدم كه در آنجا دكان دمپخت‌پزي بود. رو به روي آن دكان، دو نفر زن پشت به ديوار ايستاده بودند. يكي از آنها پيرزني بود صغيرالجثه و ديگري زني جوان و بلندقامت. پيرزن كه صورتش باز بود و كاسه گليني در دست داشت، گريه‏ كنان گفت : اي آقا، به من و اين دختر بدبختم رحم كنيد؛ يك چارك از اين دمپخت خريده و به ما بدهيد، مدتي است كه هيچ كدام غذا نخورده‏ ايم و نزديك است از گرسنگي هلاك شويم.

گفتم : قيمت يك چارك دمپخت چقدر است تا هر قدر پولش شد، بدهم خودتان بخريد. گفتند: نه آقا، شما بخريد و به ما بدهيد چون ما زن هستيم، فروشنده ممكن است دمپخت را كم كشيده و ما متضرر شویم. يك چارك دمپخت خريده و در كاسه آنها ريختم. همان جا مشغول خوردن شدند و به طوري سريع اين كار را انجام دادند كه من هنوز فكر خود را درباره وضع آنها تمام نكرده بودم، ديدم كه دمپخت را تمام كردند. گفتم: اگر سير نشده‏ ايد يك چارك ديگر برايتان بخرم، گفتند : آري بخريد و مرحمت كنيد، خداوند به شما اجر خير بدهد و سايه‏ تان را از سر اهل و عيالتان كم نكند.

قحطی بزرگ در ایران مردم را به مردار خواری وا داشته بود

از آنجا گذشتم و رسيدم به گذرِ تقي خان. در گذر تقي خان يك دكان شيربرنج فروشي بود. در روي بساط يك مجموعه بزرگ شيربرنج بود كه تقريباَ ثلثي از آن فروخته شد و يك كاسه شيره با بشقابهاي خالي و چند عدد قاشق نيز در روي بساط گذاشته بودند. من از وسط كوچه رو به بالا حركت مي‏كردم و نزديك بود به دكان برسم كه ناگهان در طرف مقابلم چشمم به دختري افتاد كه در كنار ديواري ايستاده و چشم به من دوخته بود.

دفعتاَ نگاهش از سوي من برگشت و به بساط شيربرنج فروشي افتاد. آن دختر، شش، هفت سال بيشتر نداشت. لباسها و چادرش پاره پاره بود و چشمان و ابروانش سياه و با وصف آن اندام لاغر و چهره زرد كه تقريباَ به رنگ كاه درآمده بود بسيار خوشگل و زيبا بود. همين كه نگاهش به شيربرنج افتاد لرزشي بسيار شديد در تمام اندامش پديدار گشت و دستهاي خود را به حال التماس به جانب من و دكان شيربرنج فروشي كه هر دو در يك امتداد قرار گرفته بوديم دراز كرد و خواست اشاره ‏كنان چيزي بگويد اما قوت و طاقتش تمام شد و در حالي كه صداي نامفهومي شبيه به ناله از سينه ‏اش بيرون آمده، به روي زمين افتاد و ضعف كرد.

من فوراَ به صاحب دكان دستور دادم كه يك بشقاب شيربرنج كه رويش شيره هم ريخته بود آورده و چند قاشقي به آن دختر خورانديم. پس از اينكه اندكي حالش به جا آمد و توانست حرف بزند. گفت : ديگر نمي‏خورم، باقي اين شيربرنج را بدهيد ببرم براي مادرم تا او بخورد و مثل پدرم از گرسنگي نميرد.»

نیروهای انگلیس تمام محصولات کشاورزی را با قیمت بالا از کشاورزان می خریدند و برای سربازان خود احتکار می کردند


محمد قلی مجد در کتاب "قحطی بزرگ" خود می نویسد: بر اثر چنین فاجعه عظیمی بود که جامعه ایرانی به شدت فروپاشید و استعمار بریتانیا توانست به سادگی حکومت دست نشانده خود را در قالب کودتای 1299 بر ایران تحمیل کند. مجد چنین نتیجه میگیرد: «هیچ تردیدی نیست که انگلیسیها از قحطی و نسل کشی به عنوان وسیله ای برای سلطه بر ایران استفاده میکردند.


احمدشاه بزرگترین محتکر غلات در زمان قحطی بود

بدتر از هر مصیبت دیگر، مشاركت شاه و جمعي از حواريون او در احتكار مايحتاج عمومي است كه نشان از بي مايگي و بي اعتنايي به تنگدستي مردم به روزگار اشغال كشورش از سوي اجانب دارد. در اين برهه ميرزا حسن خان مستوفي‏ الممالك با جديت و تلاش فراوان، به رغم درگير شدن با عوامل آشكار و نهان انگليس و روس، با وضع برنامیه اي درصدد نجات هموطنان خود از اين وضع آشفته، مقابله با محتكران و اتخاذ تدابيري براي خريد عادلانه ارزاق عمومي به ويژه گندم، برنج، جو و توزيع آن ميان هموطنان بود. 


 احمدشاه با وجود قحطی فراگیر حاضر به توزیع گندم های انبار شده در میان مردم نبود

يكي از محتكران عمده غلات، احمدشاه جوان بود كه تن به پيشنهاد خريد منصفانه رئيس‏ الوزراي خود نيز نمي‏داد و مقادير زیادی گندم و جو در انبارها ذخيره كرده بود. شاه قاجار در برابر پيشنهادهاي خريد صدراعظم خود اظهار مي‏داشت « جز به قيمت روز به صورت ديگر حاضر براي فروش نيستم».

در زمان قحطی نانوایان و خانه داران از جو و سایر غلات به جای گندم استفاده می کردند

شاه قاجار گندم مورد نیاز مردم برای پخت نان را جز به قیمت روز نمی فروخت

در زمان قحطی، شکل همه عوض شده و مردم دیگر به انسان شباهتی نداشتند. همه با چشمانی گود افتاده چهار دست و پا می خزیدند و علف و ریشه درختان را می خوردند. هر چه از جاندار و بی جان در دسترس بود به غذای مردم تبدیل شده بود. سگ، گربه، کلاغ، موش، خر و ...

داناهو افسر شناخته شده اطلاعات نظامی انگلستان و نماینده سیاسی آن دولت در غرب ایران در سالهای 1918 و 1919 درباره قحطی درغرب ایران اینگونه می نویسد:

"اجساد چروکیده زنان و مردان، پشته شده و در معابر عمومی افتاده اند. در میان انگشتان چروکیده آنان همچنان مشتی علف که از کنار جاده کنده اند و یا ریشه هایی که از مزارع در آورده اند به چشم می خورد؛ با این علفها می خواستند رنج ناشی از قحطی و مرگ را تاب بیاورند. در جایی دیگر، پابرهنه ای با چشمان گود افتاده که دیگر شباهت چندانی به انسان نداشت، چهار دست و پا روی جاده جلوی خودرویی که نزدیک می شد می خزید و در حالی که نای حرف زدن نداشت با اشاراتی برای لقمه نانی التماس می کرد."

قحطی 1917؛ بزرگترین فاجعه تاریخ ایران

قحطی بزرگ ایران در سالهای 1917 تا 1919 از حمله مغول در قرن سیزدهم میلادی نیز بسیار عظیم تر بوده است.

از گزارش‌های مطبوعات آن زمان کاملا روشن است که در تابستان 1917 ایران در آستانه قحطی قرار داشت و برداشت محصولات تنها وقفه‌ای کوتاه در آن ایجاد کرده بود. روزنامه ایران در 18 اوت 1917 چنین گزارش می‌دهد: «بر اثر تلاش‌های دولت، هم‌اکنون مقدار قابل توجهی غله در حال ورود به شهر است و دیروز قیمت جو در هر خروار از 35 تومان به 30 تومان کاهش یافت». اما این تسکینی گذرا بود. ایران در 21 سپتامبر 1917 می‌نویسد: «نبود غله دارد در سراسر ایران قحطی به وجود می‌آورد. تاثیر کمبود غله بویژه در کاشان مشهود است و هیچ ترفندی نمی‌تواند اوضاع را بهتر کند، زیرا حمل غله از قم یا سلطان‌آباد به کاشان ممنوع است و مازاد غله این مناطق به شهرهای شمالی ارسال می‌شود».

بدلیل ممنوعیت ورود غله از قم و سلطان آباد به کاشان بسیاری از مردم این شهر از گرسنگی کشته شدند

«جان لارنس کالدول» در گزارشی با عنوان «فقر و رنج در ایران» به تاریخ 4 اکتبر 1917 به تشریح قحطی فزاینده پرداخته و می‌نویسد: «کمبود مواد غذایی، بویژه گندم و انواع نان، سراسر ایران بویژه مناطق شمالی و حاشیه‌ای و نیز تهران را چنان در برگرفته که پیش‌ از آغاز زمستان، فقر و رنج وسیعی پدید آمده است. تردیدی نیست که زمستان امسال مرگ و گرسنگی چند برابر خواهد شد... حتی در این موقع از سال، قیمت ارزاق به بالاترین حد خود طی چندین سال گذشته رسیده و کمبود غله و میوه‌جات حقیقتا هشداردهنده است».

گرسنگی فراگیر در تمام نقاط ایران

مجد در کتاب خود با اشاره به تلگراف ها و مکتابات موجود و همچنین روزنامه های آن روز از فراگیر شدن قحطی در تمام نقاط کشور اینگونه می نویسد:

از ژانویه 1918، کارد به استخوان رسید. در گزارش روزنامه رعد در یازدهم ژانویه 1918 چنین آمده است: «به گزارش نظمیه، هفته گذشته 51 نفر بر اثر گرسنگی و سرما در خیابان‌های تهران جان باخته‌اند». در همین مقاله به اقدامات امدادی انجام گرفته برای مقابله با قحطی در تهران اشاره شده است: «تا پایان دسامبر، کمیته مرکزی صدقات اقدامات زیر را برای فقرای شهر به انجام رسانده است: اختصاص باغ اعتماد حضور با اتاق‌های زیاد و با اسباب و اثاثیه مورد نیاز و گرمایش برای اقامت مستمندان، اختصاص باغ مجزایی برای زنان مستمند و کودکان، پناه دادن به یک‌هزار نفر ایجاد یک حمام برای آنها، تأمین البسه مورد نیاز، تأمین جیره روزانه برای چای، آش و برنج، معالجه بیماران، نگهداری از زنان باردار و تأمین شیر نوزادان یتیم، تأسیس یک مریضخانه 30 تختخوابی، ایجاد کارخانه‌ای برای قالیبافی زنان و کودکان که تاکنون 8 دستگاه دار قالیبافی در حال کار در آن مستقر شده است و تعیین معلمی برای تعلیم علوم دینی به کودکان».

رعد در بیستم ژانویه درباره بیماری و گرسنگی می‌نویسد: «در چند روز گذشته تعدادی بر اثر وبا در بارفروش و دیگر نقاط نزدیک دریای خزر درگذشته‌اند».


اجساد قربانیان بیماری و گرسنگی در گوشه کنار شهرها و جاده ها دیده می شد

رعد در 28 ژانویه درباره اوضاع قم می‌نویسد: «اوضاع شهر قم از نظر مواد غذایی اسفبار است. طی هفته گذشته، بیش از 50 نفر بر اثر گرسنگی و سرما جان باخته‌اند و تعدادی از آنها هنوز دفن نشده‌اند. برخی از مردم برای غذایشان تنها خون گوسفند در دسترس دارند».

این روزنامه در شماره 29 ژانویه درباره پیشنهاد گشایش نانوایی‌های دولتی در تهران می‌نویسد: «دولت بنا دارد 20 دکان نانوایی برای فروش نان ارزان به فقرا باز کند و نانوایان دیگر هم می‌توانند به هر قیمت که بخواهند نان بفروشند». رعد در 5 فوریه 1918 درباره آمار مرگ و میر در خیابان‌های تهران می‌نویسد: «حاکم تهران به وزارت داخله گزارش داده است، طی 20 روز گذشته تعداد مردگان بویژه به‌خاطر قحطی در تهران به 520 نفر رسیده است، یعنی به‌طور متوسط در هر روز 36 نفر».

کالدول در تلگرافی به تاریخ 22 ژانویه 1918، چنین گزارش می‌کند: «در شهر‌های گوناگون به امداد فوری نیاز است. روزانه چندین مرگ گزارش می‌شود. در ولایاتی که دولت ایران قیمت‌های خاصی را تعیین کرده حجم محدودی از گندم، برنج و دیگر مواد غذایی را می‌توان خرید.


زنان روزها در صف نانوایی منتظر دریافت نان بودند و نهایتا بسیاری از آنها دست خالی و گرسنه باز میگشتند

سخت‌ترین مشکل، تأمین امکانات دارویی و پزشکی است. واردات مواد غذایی اگر غیرممکن نباشد بسیار سخت است. قیمت‌ها گزافند، گندم هر بوشل 15 تا 20 دلار... مردم و مقامات مسؤول با هم همکاری می‌کنند اما موضوع از توان آنها به تنهایی خارج است. سازمان‌های محلی ماهانه 20 هزار دلار در تهران هزینه می‌کنند اما این مقدار تنها نیاز 10 درصد نیازمندان شهر را پاسخ می‌دهد. در دیگر ولایات نیز شرایط به همین منوال است».

کالدول در اول فوریه 1918 اینگونه تلگراف می‌زند: «مشکل قحطی کاهش نیافته است». کالدول در گزارش مطبوعاتی دیگری برخی اخبار قحطی را در اختیار مطبوعات قرار می‌دهد. در 14 فوریه 1918، دکتر ساموئل جردن، رئیس کالج آمریکا در تلگرافی چنین می‌نویسد: «تنها در تهران 40‌هزار بینوا وجود دارد. مردم، مردار حیوانات را می‌خورند. زنان نوزادان خود را سر راه می‌گذارند».

گزاش های وایت و ساوترد

در ماه آوریل 1918، فرانسیس وایت دبیر سفارت آمریکا از بغداد به تهران سفر می کند. کالدول می نویسد: " مفتخرا به ضمیمه، یادداشت دبیر سفارت را که حاوی اطلاعاتی است که نامبرده طی سفر خود از بغداد به تهران گردآوری کرده و ممکن است مورد علاقه آن وزارتخانه قرار گیرد، ارسال می کنم." وایت وضع گرسنگی را چنین تشریح می کند:

در سرتاسر جاده ها کودکان لخت دیده می شوند که فقط پوست و استخوان اند. قطر ساقهایشان بیش از سه اینچ نیست و صورتشان مانند پیرمردان و پیرزنان هشتاد ساله تکیده و چروکیده است. همه جا کمبود دیده می شود و مردم ناگزیرند علف و یونجه بخورند و حتی دانه ها را از سرگین سطح جاده جمع می کنند تا نان درست کنند. در همدان چندین مورد دیده شد که گوشت انسان می خورند و دیدن صحنه درگیری کودکان و سگها بر سر جسد و یا بدست آوردن زباله هایی که به خیابان ها ریخته می شود عجیب نیست.

قحطی و وبا، بهار 1918

در بهار 1918، قحطی شدت گرفت. در اول مارس 1918، کالدول تلگراف زیر را مخابره کرد: "کابینه به علت اوضاع سیاسی و قحطی استعفا می دهد." در شانزدهم مارس 1918، شولر دبیر کمیته امداد آمریکا در ایران به چارلز ویکری در نیویورک چنین تلگراف می زند که: "وضع نگران کننده اضطراری ادامه دارد. صدها نفر مرده اند. غذای نزدیک به بیست هزار نفر در تهران تامین شده اما کارهای امدادی به مشهد، همدان، قزوین، کرمانشاه و سلطان آباد نیز تسری یافته است." در 17 آوریل کالدول تلگراف می زند که: "گرسنگی شدت گرفته و ناآرامی در شمال غرب ایران افزایش یافته است."


این اوضاع اسفبار بهار 1918 در مروسله ای از سوی کالدول توصیف شده است. به رغم فعالیت های وسیع کمیته امداد نجات و تغذیه بیش از هزاران گرسنه، کالدول می گوید:

هزاران نفر که کمک به آن ها میسر نشد به علت گرسنگی و بیماری به ویژه در تهران، مشهد و همدان جان خود را از دست دادند. اطلاعات موثق حاکی از آن است که فلاکت و گرسنگی چنان مهیب است که صدها نفر از مردم از علف و حیوانات مرده تغذیه کرده اند و حتی گاه از گوشت انسان ها نیز خورده اند...فلاکت گسترده حتی بر شهرهای کوچک و هزاران روستای ایران حاکم بوده است.

اما دسترسی به این اماکن به سبب فقدان تسهیلات حمل مواد غذایی به این نواحی دور افتاده کوهستانی و متروک تقریبا غیرممکن است. به نظر می رسد ایرانیان اصیل به دیدن مرگ درفجیع ترین شکل آن، یعنی مرگ در اثر گرسنگی، عادت کرده اند. و حتی خارجیان اینجا تا حدودی به سبب مشاهده فلاکت فراگیر در مقابل آن مقاوم شده اند.

یک شاهد عینی ایرانی در خاطراتش شمار افرادی که در سال نخست قحطی در تهران به علت گرسنگی جان خود را از دست دادند دست کم سی هزار نفر می داند و می گوید اجساد در کوچه ها و خیابانهای پایتخت پراکنده بودند. به علاوه، در مرده شویخانه نیز اجساد روی هم انباشته شده و در گورهای دسته جمعی دفن می شدند. هر جا که قحطی از بین می رفت، وبا و تیفوئید شروع می شد.

چند تن از افسران بریتانیایی حاضر در ایران در زمان قحطی بزرگ

سرگرد داناهو در خاطرات خود می گوید:

بریتانیایی ها در تأمین آذوقه مردم همدان هم بسیار ضعیف عمل کردند. به گفته داناهو: در این زمان شمار مرگ و میر به علت گرسنگی افزایش یافته بود و نان که تنها غذای فقرا و وعده اصلی غذای آنان به شمار می آمد به شدت گران شده و به 14 قران در هر من رسیده بود. همدان به شهر وحشت تبدیل شده بود.

نبود دولت مقتدر تشدید کننده احتکار و گرانی

طی تابستان و پاییز 1918، به رغم محصول خوب، قحطی با همان شدت ادامه یافت. کالدول در تاریخ 22 ژوئن 1918، در مورد بهای اقلام ضروری در فصل برداشت محصول چنین گزارش می دهد: " گندم برای هر بوشل 12 – 15 دلار، جو هر بوشل 7 -9 دلار و برنج هر پوند 55 سنت... بود. از دیدگاه کالدول این قیمتها حاکی از کمبود آذوقه و قحطی در فصل برداشت محصول ایران است.

کالدول سپس در صدد یافتن علل افزایش قیمت ها بر می آید:

شرح موقعیت دوگانه طبقه فقیر ایران که در میان انبوه محصول دچار گرسنگی بودند به این توضیح نیاز دارد. صرف نظر از ذخایری که قشون خارجی در ایران خریداری کردند، محصول 1917 احتمالا برای تامین آذوقه جمعیت کشور کافی بود، اما به علت نبود دولت مقتدر و در حقیقت به دلیل نبود هیچ دولتی، محصولات محدود گندم و جو را که اقلام اصلی غذای فقراست، انبار و احتکار کردند تا قیمت ها بشدت افزایش یافت.

بهبود اوضاع تهران در بهار 1919

رالف ایچ بادر کنسول آمریکا در گزارش هفتم اکتبر 1918 خود با اشاره به انتصاب لامبرت مولیتور بلژیکی به سمت ناظر مواد غذایی در تهران و حومه می گوید:

به وی اختیار تام داده اند تا به وضعیت غذایی رسیدگی کند. تلاش می شود انبارهای غله دولتی را پر کنند و همین منظور دستور داده اند نیمی از کل گندم وارد شده به تهران را به قیمت فعلی بازار به ناظر مواد غذایی تحویل دهند. تمام ولایات با سرعت تمام گندم خریداری می شود و کشاورزانی که محصول خود را به دولت نمیفروشند، هر ماه 10 درصد گندم خود را غرامت می دهند.

کاهش جمعیت ایران 1914 – 1919

مقایسه جمعیت ایران بین سال های 1914 و 1919 حاکی از آن است که حدود ده میلیون نفر طی این سال ها به علت قحطی و بیماری جان خود را از دست دادند. بر خلاف ادعای برخی نویسندگان قبل از جنگ جهانی اول، که جمعیت ایران را فقط ده میلیون نفر اعلام کرده اند، ادعایی که برخی از نشریات انگلیسی در دهه های 60 تا 70 تکرار کرده اند، جمعیت واقعی ایران دست کم نزدیک به 20 میلیون نفر بوده است. و در سال 1919 این رقم به 11 میلیون رسید. چهارسال طول کشیده بود تا ایران به جمعیت سال 1914 رسید و تا پیش از سال 1956 جمعیت ایران به این رقم نرسید. قحطی سال های 1917 – 1919 به یقین بزرگترین فاجعه تاریخ ایران و شاید فجیع ترین نسل کشی قرن بیستم بوده است.


ایران با وجود اعلام بی طرفی، نیمی از جمعیت خود را بر اثر جنگ جهانی اول از دست داد

جمعیت ایران در سال 1914

برای مقامات آمریکایی مقیم ایران در سال های پیش از جنگ جهانی اول، تلاش زیرکانه روس ها و انگلیس ها برای کم تخمین زدن و اندک جلوه دادن جمعیت ایران کاملا ملموس است. دبلیو مورگان شوستر مدیر کل آمریکایی مالیه ایران در خصوص جمعیت ایران در اوایل قرن بیستم چنین می نویسد:

"درمورد جمعیت ایران به نحو عجیبی آمار نادرست ارائه می دهند: آمار به اصطلاح سرشماری شصت سال پیش ظاهرا پایه ارقام پایینی است که در برخی از کتابها ارائه می شود و خارجیان آن را می پسندند. درست است که پس از آن هیچ سرشماری صورت نگرفته است اما اروپاییانی که با اوضاع آشنا هستند کل جمعیت را بین 13 تا 15 میلیون برآورد می کنند. جمعیت تهران طی چهل سال گذشته از 100 هزار به 350 هزار نفر افزایش یافته است."

از برکت نتایج انتخابات تهران در پاییز 1917 نزدیک به 75 هزار رای در تهران و روستاهای اطراف جمع آوری شد. به گزارش روزنامه ایران دوازده نماینده منتخب بیش از 55 هزار رأی بدست آورده بودند. با در نظر گرفتن آنکه مردان 21 سال به بالا حق رأی داشتند و با در نظر گرفتن متوسط جمعیت برای هر خانواده در حدود شش نفر، جمعیت تهران و حومه در سال 1917 به راحتی می توانست 500 هزار نفر باشد که با اظهارات شوستر هماهنگی دارد. به علاوه برآورد شوستر از جمعیت ایران در حدود سال 1900 بالغ بر 13 تا 15 میلیون، با برآورد جمعیت 20 میلیونی در سال 1914 توسط راسل، همخوانی دارد.

به عنوان مثال کشیش راسل طی گزارشی در خصوص مناسبات ایران و روس به تاریخ 11 مارس 1914 می نویسد: ایران به بزرگی استرالیا، آلمان و فرانسه با جمعیتی در حدود 20 میلیون نفر است. راسل در گزارش مورخ 14 ژوئن 1914 حجم عظیم آراء در انتخابات مجلس ایران را مورد بررسی قرار می دهد و به "اهمیت مبارزه انقلابی 20 میلیون آریایی در ایران اشاره می کند."

در حالی که در سال 1917 جمعیت تهران براساس آراء انتخابات دست کم 400 تا 500 هزار نفر بود، در سال 1924 رابرت دبلیو ایمبری نایب کنسول آمریکا جمعیت تهران را 150 تا 200 هزار نفر برآورد کرد..


بازیابی جمعیت پس از 40 سال

پس از این قحطی چهل سال طول کشید تا ایران به جمعیت 1914 خود بازگردد. چارلز سی هارت سفیر آمریکا جمعیت ایران در سال 1930 را 13 میلیون نفر تخمین زده است. در سرشماری سال 1956 بود که جمعیت ایران به بیش از 20 میلیون نفر رسید.

قحطی در ایران در سالهای 1917 تا 1919 یکی از بزرگترین قحطی های تاریخ بود و بدون تردید بزرگترین فاجعه ای است که ایران به آن مبتلا شد. تنها نکته بسیار روشن در این فاجعه، قربانی شدن ایران "بیطرف" در جنگ جهانی بود. هیچ یک از طرف های متخاصم خواه به صورت نسبی و خواه مطلق، تلفاتی با این وسعت متحمل نشدند. فاجعه ای که منجر به فروپاشی جامعه ایرانی، تثبیت تسلط استعمار بریتانیا بر ایران،  تشکیل حکومت های وابسته به بریتانیا و کودتا علیه دولت های منتخب مردمی شد.


هولوکاست افسانه‌ای یهودیان

در حالیکه رسانه های تحت کنترل یهودیان هر روزه به ذکر مصیبت هولوکاست خیالی 6 میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم می پردازند، اما هیچ نامی از هولوکاست واقعی 9 میلیون ایران در این رسانه‌های به اصطلاح بی‌طرف چیزی شنیده نمی‌شود. این در حالیست که اسناد متعدد تاریخی صحت وقوع هولوکاست در ایران را تایید می کند ولی حتی یک سند! در تایید افسانه هولوکاست یهودیان تا به امروز از سوی حامیان آن عرضه نشده است! و تمامی محققینی که نقد کوچکی به این موضوع وارد سازند، بلافاصله روانه زندان شده و مورد پیگرد قضایی قرار می‌گیرند؛ گویی مصائب خیالی یهودیان بر مصائب حقیقی دیگر ابنای بشر برتری دارد.

الی ویزل

یهودی دروغ پردازی که برای هر سخنرانی و دروغ پراکنی در مورد هولوکاست چند هزار دلار تقاضا می کند

الی ویزل، دروغ‌پرداز مشهور هولوکاست، جمله جالبی در این خصوص دارد: «هولوکاست راز همه رازهاست.» براستی این جمله چقدر دقیق است؛ در صورتیکه پرده از راز هولوکاست خیالی یهود برداشته شود، هولوکاست واقعی 9 میلیون نفر در ایران آشکار خواهد شد!


منابع و مآخذ:

کتاب "قحطی بزرگ" نوشته دکتر محمد قلی مجد / ترجمه محمد کریمی

The Great Famine and Genocide in Persia 1917 -1919

قحطی بزرگ سالهای 1917 - 1919 بررسی اسنادی، فصل دوم ، دکتر محمد قلی مجد/ ترجمه معصومه جمشیدی


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 464
 • در انتظار بررسی: 98
 • غیر قابل انتشار: 106
 • مصلح ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  تو روح انگلیس و انگلیسی ... زنده باد ایران اسلامی به فضل خدا انشالله خودش به قحطی بیفتند
 • اساکره ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  70 18
  خیلی خیلی زیباست دمتون گرم... یا علی مدد..
 • محمد ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  این عاقبت سرسپردگی به غرب
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  158 5
  واقعا به این قحطی بزرگ خیلی کم پرداخته شده است صدا و سیمای بی لیاقت ما تا به حال هیچ برنامه ای در مورد این اتفاق پخش نکرده متاسفم
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  62 7
  خدا خیر بده به مسولین مشرق واقعا گزارش عالی بود
 • ناشناس ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  56 9
  سلام برای این هنر بازان متاسفم بجای نشان دادن حقایق تبدیل به دلقکهای فرنگی شده اند...
 • ناصر ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  67 5
  بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
 • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  78 5
  لعنت بر روح احمد شاه وطن فروش.. مرگ بر اينگليس استمارگر كه مردمان زيادي رو در طول دوران به مرگ كشوندند.
 • علی ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  63 0
  این مطلب باید جهانی بشه
 • حسن ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  44 3
  خدا انشاالله تابعين وهمراهان داخليه انگليس راهلاك كند
 • سید حسن ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  44 11
  این فقط ایران خودمون بود که تحت استعمارشون هم نبود ببنید تو کشورهای تحت سلطشون چکار کردند تو افریقاااا
 • ناصر ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  29 3
  بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  11 7
  چه چیزش زیباست؟ آگاهی دادن در مورد اقدامات استعماری غربیان یا مشاهده مرگ و میر هموطنان؟
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  48 1
  مشرق جیگرم را کباب کردی با این گزارش یک چیزهایی میدونستم از این واقعه اما نه تا به این اندازه برپدر مادر انگلیس و انگلیسی لعنت ! توی حرومزادگی رودست ندارند
 • رسول ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  43 1
  واقعا اينو خوب اومدي. صدا و سيماي ما واقعا بي لياقته چرا نبايد مردم ظلمي رو كه در حقشون شده از جانب انگليس اطلاع نداشته باشن
 • ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  42 1
  گزارش تکان دهنده ایی بود چرا در منابع درسی و مدارس ودانشگاهامون این موضوع تشریح نشده خیلی مهم این خیانتهای استعمار پیر انگلیس
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  17 2
  ایول مشرق با این گزارش البته متاثر کننده خیلی عجیبه که تا حالا روی این موضوع به این مهمی و معرفی جنایتها و خباثتهای انگلیس در حق این مردم در سطح کشور وبین المللی مانور داده نشده واقعا دست مریزاد که مثل سایتهای دیگه فقط کپی کار نیستید
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  33 3
  اقا اشکمون را دراوردید از جنایتهای این استعمارگراهای از خدا بی خبر در حق هموطنها مون جا دار صداوسیما یک گزارش ویژه روی این موضوع کار کنه
 • ناصر ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  17 3
  بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
 • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  35 8
  بی خود نیست رهبری هرقت میخوان اسم انگلیس را بیاوردند میگن دولت خبیث انگلیس واقعا گزارش جالب ودر عین حال تکان دهنده ایی بود
 • khwv ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  23 1
  اگه صداسیما بخواد برای این چیزا وقت بذاره کی سریالهای آبکی شو بسازه؟
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  22 3
  این انگلیسی های استعمار گر همین الان هم دست از جنایتهاشون در حق این مردم برنداشتند نگاه کنید به پدر سوختگی ها وتحریمهایی که برسر این ملت دارند هرروز اعمال میکنند لعنت برهمتون با این سابقه سیاه
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  25 2
  نفرتم از این انگلیس جنایتکار استعمارگر با خوندن این گزارش صد برابر شد بی شرفهای بی وجدان
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  28 3
  مرگ بر این انگلیسی ها پست تر از حیوان
 • روشن ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  27 4
  انگلیس همون اشغالی که بود هنوزم هست لطفا جندتا نسخه برای اون بعضیایی که وقتی میگن غرب همه رو میگن جز انگلیس بفرستید ! چند نسخه هم بدید به اقایان خواهان نشستن پای مذاکره با پیش شرط ! یکیشم بدید به اونی که میگه ما میخوایم با همه رابطمون گل و بلبل باشه ی
 • ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  34 0
  در عجبم که چطور راجع به این جنایت خوکهای کثیف انگلیسی تا حالا اطلاع رسانی درستی انجام نشده بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بازهم به شما
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  20 2
  کمترین تردیدی درخباثت انگلیسی ها نیست و البته انتظاری جز دشمنی هم ازانها نمی رود ولی نکته کلیدی تشابه در وضعیت است آنزمان هم حکومت بی کفایت قاجار درد و دغدغه مردم نداشت
 • حسین ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  25 9
  لطفاننویسیدبریتانیای کبیربلکه ازواژه ی بریتانیای صغیراستفاده کنید.
 • مهاجر ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  11 1
  باسلام . ممنون از گزارش بسیاری عالی تون. البته عالی از این گزارش نپرداختن به این اتفاق بزرگ در کتب تاریخی جهان و به ویژه خودمان .همیشه مورخان وقایع اواخر قاجار و اوایل پهلوی زا با یک جهش قراردادی مطرح کرده اند.10 میلیون انسان از بین رفته اند و همه بی خبرند.مثل 6 قرن حکومت مسلمانان بر اروپای قدیم با تمدن سازی و قدرت و بی خبری گذشته و حال و آینده ما مسلمانان از آن چنان که انگار اتفاقی در چند لحظه بوده و گذشته است . کس نخارد پشت من / جز ناخن انگشت من
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 0
  بهترین راه ترویج و یادآوری این حادثه تاریخی بسیار مهم اینست که این موضوع در کتب درس تاریخ آموزش و پرورش وارد شود. همچنین یک عنوان واحد برای این حادثه انتخاب شود مانند "نسل کشی بزرگ یا قحطی بزرگ " سپس این عبارت بصورت گسترده و در مناسبت های مختلف در ادبیات سیاسی و اجتماعی ما بکار برده شود. ساختن فیلم های داستانی از این ماجرا نیز مفید است اما درعین حال واقعا دردناک و تکان دهنده خواهد بود.
 • یک ایرانی ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 23
  یک سوال منطقی دارم اگر مردم ایران لیاقت داشتند، انگلیس می تونست این کار رو علیه اونها انجام بده؟ بهرحال انگلستان یک ابرقدرت بود
 • ناشناس ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  28 2
  از ماست که بر ماست ... وقتی تعدادی خود فروخته در رده های بالا خوشون رو به سفارت خانه های استعماری می فروشند بهتر از این نمیشه . این دردیست که از قبل بوده و اکنون نیز گاها" مشاهده می شه . برای ریشه کن کردن این استعمار باید اول ریشه نمایندگان استعمار در هر کشوری خشکانده شود .
 • reza ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 1
  اتفاقا صدا سیم مستندی را در شبکه خبر با استناد به کتاب آقای مجد حوالی ظهر در چند قسمت نشوت داد می توانید به آرشیو بروید
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  10 0
  بهترین راه ترویج و یادآوری این حادثه تاریخی بسیار مهم اینست که این موضوع در کتب درس تاریخ آموزش و پرورش وارد شود. همچنین یک عنوان واحد برای این حادثه انتخاب شود مانند "نسل کشی بزرگ یا قحطی بزرگ " سپس این عبارت بصورت گسترده و در مناسبت های مختلف در ادبیات سیاسی و اجتماعی ما بکار برده شود. ساختن فیلم های داستانی از این ماجرا نیز مفید است اما درعین حال واقعا دردناک و تکان دهنده خواهد بود.
 • ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  14 0
  خدا لعنتشون کنه. من اهل یکی از روستاهای اصفهان هستم. پدر بزرگ نود و دو ساله ام از اواخر این قحطی بزرگ و آثار باقی مانده از آن که در کودکی اش اتفاق افتاده بود چیزهایی به یاد دارد و همچنین از تعریفهای پدرش بیشتر اطلاع کسب کرده بود که میگفت در بیابانها اجسادی که به دنبال علفی یا جانوری رفته بودند انباشته بود تا حدی که معروف است فردی از شدت گرسنگی دست فرزند مرده اش را در دیزی پخته و خورده بود!!!
 • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 1
  خدا لعنتشون کنه. من اهل یکی از روستاهای اصفهان هستم. پدر بزرگ نود و دو ساله ام از اواخر این قحطی بزرگ و آثار باقی مانده از آن که در کودکی اش اتفاق افتاده بود چیزهایی به یاد دارد و همچنین از تعریفهای پدرش بیشتر اطلاع کسب کرده بود که میگفت در بیابانها اجسادی که به دنبال علفی یا جانوری رفته بودند انباشته بود تا حدی که معروف است فردی از شدت گرسنگی دست فرزند مرده اش را در دیزی پخته و خورده بود!!!
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  6 1
  چرا ازقحطي آذربايجان چيزي ننوشتيد خدابيامرز مادربزرگم همه اينها راكه دراروميه وروستاهاي اروميه درزمان روسها وحمله ارمنيها كه معروف به جلولوق بوده رابراي ماتعريف مي كرد.
 • ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  8 3
  در تمام کامنت های نوشته شده همه به انگلیسیها فحش میدن یکیشون به احمد شاه محتکر چیزی نمگه.
 • ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 1
  بخدا از فشار روحي نتونستم تا آخر مطلب رو بخونم خدا لعنت كنه انگليس و طرفدارانش
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 1
  ارزومیکنم تاوان اینهمه جنایت و ظلم را زودتر پس بدن
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  7 9
  چه جراتی!!!!!!این مطاب رو من 5سال پیش خونده بودم بعد توسط رائفی پور شنیدم الانم توسط سایت زررد شما...افرین بر سایتتون
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 0
  شک دارم تو ایرانی باشی ای خائن
 • امیر ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 12
  شیطان در دو چیز با انسان شریک میشه: مال حرام و اولاد حرامزاده. این ها همه فرزندان شیطانند که در قالب انسان دست به کار هایی میزنند که خود شیطان رو هم از سجده نکردن به انسان پشیمان کردن. با اوج خشم و تنفرم نسبت به این شیاطین میدانم که خدا انتقام مارو از شما انگلیسی ها و استعمارگران به فجیع ترین شکل میگیره. فعلا کـــه دوره شماست در دنیا.ولی بالاخره اون روز که خورشید ما طلوع کنه فرا میرسه و ما با امام زمانمان دنیا رو براتون جهنم میکنیم. و آن روز بسیار بسیار نزدیک است.ان شاء الله ...
 • ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  19 8
  بر پدر و مادر انگلیس لعنت اما یادمون نره حاکم بی کفایت ما رو به اینجا رسونده . قبل از انگلیس باید به طایفه قجر لعنت فرستاد که جز ذلت و خواری هیچی واسه ما نداشتن . و قبل از همه اینها باید به اون شاه سلطان حسین احمق و نادن لعنت فرستاد که ریشه همه این بدبختی هاست . یادمون نره رهبر در انتخابات قبلی گفتن نگذارید شاه سلطان حسین ها بیایند سرکار.
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  10 4
  آقای همیشه سبز . شما که این موضوع رو 5 سال پیش خونده بودی خیلی ببخشید خاک برسرت که به بقیه هموطن هات اطلاع رسانی نکردی حتی از طریق وبلاگ و کامنت . بازم به معرفت دکتر رائفی پور و مشرق نیوز .
 • مسلمان ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  23 5
  بعضی از مردم *احمق* ما هنوزم که هنوزه به بی بی سی و من و تو و رسانه های شیطانی این ها اعتماد میکنن و خودشونو تو این جنایات شریک میکنند لعنتیا تا کی باید با ... خوری انگلیسی ها و بهایی های جاسوس خیانت کرد به این کشور.دارین با خون مردم بازی میکنین نفهم های منافق.
 • ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  17 0
  بعضی از بازمانده های این نسل کشی همین الان هم زنده اند.باید یک پژوهشگر بلند شه بره با تحقیق میدانی ازشون اطلاعات بیشتر بگیره.
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 0
  با توجه به اینکه این بدبختی ها هم لابد زیر سر فلاسفه بوده! ای کاش اونهایی که سینه چاک غربند هر روز برای رفتن به سرزمین کسانیکه سالها پیش پدران و مادران مارا به بیرحمانه ترین شکل می کشتند، جلوی سفارتهای صف می کشند ، تا بعد از رفتن برای اون عین‌النجاست‌ها نوکری کنند ، این مطالب رو ببیند و یک مقدار تفکر کنند .
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 0
  دست های کثیف اجازه این کار را نمیدن مطمئن باش. این کار نیاز به همت مردمی داره و مردم خودشون باید اطلاع رسانی کنند.
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 0
  لطفا از این موضوع عبرت بگیرید و جلوی از بین رفتن زمینهای کشاورزی رو بگیرید و همچنین جلوی مهارجت بی رویه از روستاها به شهرها رو هم بگیرید که فاجعه بزرگ برای ایران رخ نده
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 0
  مرگ برانگليس
  • زهرا ریاحی IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
   7 1
   مرگ برسلبریتیهای ندید بدید که فرقی بارقاصه های قبل انقلاب ندارن
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 0
  اجازه می خواهم اول از جامعه هنری کشور عذر خواهی کنم بعدا عر ض کنم که اروپاییها برای جرایانات سراسر ظلمشون مثل جنگ جهانی دوم صدها فیلم ساختن اون وقت بعضی هنرمندای کشور ما این همه سوژه از دفاع مقدس و مسایل تاریخی و دینی و نمونه های بالا رو داره ولی دیگ تعهدش که به جوش میاد تازه یه فیلمی درست می کنه که صهیونیست ها و انگلیسی های خبیث براش هورا بکشند !
 • حقگو ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  7 1
  متاسفانه در كتب تاريخ دانش آموزان ما اصلا به اين موضوع شايسته و بايسته پرداخته نشده. ضما هنوز صد سال از آن واقعه تلخ نگذشته چرا بعضي مراكز مثل سازمان اسناد و ... ؛تاريخ شفاهي يا دسته دو اين ماجرا را در قالب كتابي جامع و كامل تا به حال جمع آوري نكرده.
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 9
  فرهنگ مقاومت و مجاهدت و ایستادگی مقابل زورگویان در هیچ مردمی به اندازه مردم ایران "امروز" وجود نداره. این فرهنگ از مذهب تشیع داره به همه دنیا منتقل میشه.نمونش هم تو این انقلاب های منطقه میتونیم ببینیم. ولی اونها نه شیعه هستن و نه تجربه 30 ساله مارو دارن.به همین دلیل انقلاب هاشون مصادره میشه توسط غربی ها.
 • عباس ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 0
  مرگ برروباه پیرانگلیس
 • ایرانی ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 7
  مرگ بر دولتها و حکومتهای بی کفایت در زمان قاجار بی کفایتی های دولت های قاجار را به پای دیگرکشور ها نگذارید
 • ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 4
  بابا صد رحمت به این دولت با همه کم و کاستی که داره حداقل عزت و شرفمون رو حفظ کرده و با همه این گرونی ها و فشارها دیگه شاهد یک اجنبی تو کشورمون نیستیم. تف ولعنت بر شاهان قبلی که این بلا رو سر کشور و ملت و اجداد ما آوردند.
  • محمد IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۴
   0 0
   آره واقعا دولت که شاهکاره،اصلا یه وضعی! میدونم عمرا منتشر نمیکنی مشرق خان اما این نیز بگذرد آخرش میخواید چیکار کنید
 • ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  16 0
  با توجه به نظام فئودالیستی و کاستی یا نظام منحط ارباب رعیتی آن روز بیشترین طبقه ای که از آن قحطی بزرگ صدمات بزرگ جانی و معنوی دید طبقه متوسط به پایین جامعه بوده است. والدین من برایم تعریف کرده اند از زمان پدر بزرگ و مادربزرگم در اواخر سلسله ملعون قاجاریه که بعنوان رعیت در روستاهای شمال زندگی می کردند با آنکه کشاورز و دهقان بودند آذوقه آنها توسط حکومت وقت به یغما رفته و تا من آخر بزور مصادره و چنان قحطی دامنگیر آیشان می گردد که چندین فرزند خردسالشان را قحطی و بیماریهای ناشی از آن به کام مرگ می برد من خودم به شخصه بارها شاهد تألم و تأثر مادر بزرگم در اثر از دست دادن فرزندانش در این نسل کشی بوده ام. حالا شما تصور مرگ و میر را در یک خانواده دهقان و مولد در یکی از حاصلخیزترین نقاط ایران را بکنید پس وضع مردم در نقاط شهری و نقاط غیر مولد با توجه به اقتصاد کشاورزی آنروز چطور بوده است؟؟؟ در این ماجرا چند عامل به عمد دست به دست هم داده تا دشمنی اش را به ملت ایران بروز دهد که از آن جمله همراهی شاهان بی کفایت قاجار با استعمار کثیف انگلیس بوده است!!!!! به هر حال آنها هیچ وقت درصدد اعتراف به جنایات خویش نخواهند بود این واقعه و هولوکاست ایرانی نیاز به تحقیق وسیع علمی دارد و لااقل نه فقط برای جبران خسارت که خسارت و نسل کشی 10 میلیون انسان بی گناه در دادگاههای دنیایی غیر ممکن است ولی برای رسوا کردن چهره کریه استعمار کثیف انگلیس این کار باید صورت گیرد.
 • شيعه ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  16 2
  اللهم عجل لوليك الفرج
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  23 3
  با این که مدتی انگلیس زندگی کردم ولی صراحتا اعلام میکنم سگ تو روحت انگلیس
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  23 0
  پرفسور اون دولتهای بی کفایت را همون جنایتکاران و استعمارگران انگلیسی سر کار گذاشته بودن و میچرخوندن / ساده ایی ها
 • یک محقق ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 16
  رائفی پور دکتر نیست مطالب مشرق هم هیچ ربطی به این آقا نداره نوع بحث و نحوه ارائه مطالب از سوی امثال افرادی چون رائفی پور بیشتر باعث لوث شدن مباحث میشه تا فهم دقیق. لطفا از شخص پرستی پرهیز کنید و خود به دنبال حقایق باشید
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 1
  مشرق زرد نیست
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  9 1
  تف بر این ذات کثیفت انگلیس
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  6 1
  خدا سلسله قاجار رالعنت كند ولي در بعضي از سريالهاي تاريخي سيما چهره تقريبا مثبت ويا حداقل خنثي از احمد شاه قاجار نشان ميدهند من اين مطلب محتكر بودن اين شخص رادفعه اول است ميبينم
 • ایران ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  8 1
  مرگ برانگلیس روباه پیروحامیانش
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 1
  خودت زرد کردی ! همه را زرد میبینی
 • وحيد عسگري ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  14 0
  پدرم خيلي وقتها درباره سختي هايي كه در دوران كودكي كشيدن تعريف مي كرد. وقتي اين مطالب رو خوندم ناخواسته ياد اون حرفها افتادم به نظرم كاملا كار لازميه اگر يك مركز يا مرجعي از اين همه مراكز مطالعاتي تاريخ كه موجود هستن بياد همت كنه و تا كساني كه اون دوران رو درك كردن كاملا از بين نرفتن و همه نمردن، خاطرات شفاهي اونها رو جمع آوري كنه.
 • ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  13 0
  اخه اون اشغال هم دست نشونده همون انگلیس بود
 • ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  20 6
  این اتفاق برای آن ها افتاده بود 500 تا فیلم و سریال و مستند ازش ساخته شده بود تا الان. هولوکاست بسیار تخیلی یهودیان برای تمام دنیا شده ملکه ذهن.ولی هیچ مردمی تو دنیا از این نسل کشی که برخی بازماندگانش هنوزم زندن خبر نداره. برخی مردم خودمونم که بی بی سی بهایی شده واسشون آیه قرآن. خدایا این چه زندگی جاهلانه ایست ؟
 • شيعه ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  9 1
  اللهم عجل لوليك الفرج
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  15 0
  خدا لعنت كند سلسله خبيثه قاجار كه اين مورد احتكار ارزاق مردم نمونه كوچكي از خيانت انهاست ازدست دادن قفقاز مرو خوارزم بخارا و..... ولي در سريالهاي سيما جهره تقريبا مثبت از اين نيمچه پادشاه نشان ميدهند
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  13 0
  فقط میخوام تقی به توقی بخوره اول ازهمه وقبل از این امریکایی ها باید دمار از روزگار این انگلیسی های خبیث و جنایتکار دراورد که در طول تاریخ از هیچ جنایت وظلمی در حق این ملت کم نگذاشتن
 • ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  16 1
  اقا حالم بد ودگرگون شد گزارش و عکسها را که دیدم پدر این انگلیسی های بی شرف رو باید یک جوری در اورد
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  5 2
  تو احمق ایرانی هستی!!!!!!
 • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  ماشالله شاهان قاجار مسابقه بی کفایتی به راه انداخته بودن... لعنت بر همه شون
 • علی ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  4 12
  انگلیس مشکل نداشته... زرنگ بوده و زرنگی کرده(البته خیلی غلط کرده) ایراد از شاه خودمون بوده... ....
 • ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  صدا وسیما به جای سریال کاه پهلوی با ید این فاجعه انسانی به دست خوکهای انگلیسی رو به تصویر می کشید
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 1
  علی اقای دانشمند ! اون شاه بی کفایت قاجار وکلا همه شاه های بعدی با دخالت مستقیم همین انگلیس و پس از اون امریکا سرکاربودن این اسمش زرنگی نیست جنایت درحق بشریتی است که این مدعیان حقوق بشر دارند
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 1
  بی بی سی فارسی سرسپرده ی بدبخت تحویل بگیر ویک گزارش پخش کن ببینیم !
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 1
  احسنت به خاطر این مقاله ارزشمند. پاسخ به ناشناس: سریال کلاه پهلوی داستان غارت آثار باستانی ایران در دوره رضاشاه را به تصویر کشیده که در تحقیق دیگر دکتر محمدقلی مجد با عنوان "غارت بزرگ" بیان شده. صبر کنید و ببینید.
 • ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  اصلاح فرمایید: محمدقلی مجد درست است نه محمدعلی مجد.
 • کاظمی ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 1
  باسلام برای احقاق حق ملی خودمان چند کار بر علیه انگلیس خبیث باید انجام شود: 1- تهیه گزارش از معدود شاهدین عینی مانند پدر بزرگ من که از جنایات انگلیسی ها خاطرات زیادی دارند قبل از اینکه این افراد را از دست بدهیم 2- ارجاع شکایت بر علیه انگلیس و درخواست غرامت به اندازه جنایتشان 3- تعطیلی سفارتخانه ( جاسوس خانه) انگلیس پلید
 • رضا ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  باید انگلستان کثیف از رو زمین محو بشه
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 1
  چون احمد شاه هم دست نشانده انگليس بوده، كلا از زمان ناصرالدين شاه به بعد، شاهان ايران نصف سال را در لندن بوده اند.
 • ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  دوست عزيز، وقتي گفته مي شود قحطي در ايران، طبيعتا شامل آذربايجان هم مي شود.
 • ناشناس ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  انشاء الله تا چند وقت دیگر تو اروپا و انگلیس بیحیا و بی ناموس قحطی بیاد و هولوکاستی برای خودشان درست کنند نامردهای بیکفایت و کثیف احمق
 • سید ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  12 0
  تز انگلیسی در تضعیف ملت هاست ، آنهم به هر قیمت و وسیله ائی .
 • امین اله ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  13 0
  لعنت خدا بر انگلیس پست فطرت و کثیف انشالله روزی برسه که انتقاممون رو ازشون بگیریم. اللهم عجل لولیک الفرج
 • محمد ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  مرگ بر انگلیس مرگ بر این دولت خبیث که در ذاتش چیزی جز خباثت نیست. و خاک بر سر هر کسی که ذره ای دلش برای انگلیس غنج برود. ایرانی بودن یعنی نفرت از انگلیس از این بریتانیای صغیر و حقیر
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 14
  احمق بی شرف نادونی شاه ایران رو چه ربطی به انگلیس داره؟ ملتی احمق هستند که مشکلات خود را به گردن دیگران میاندازند و این ملت تا اخر بیچاره هست
 • ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  4 0
  بیچاره توی احمقی که نمیفهمی اون شاه دست و پا چلفتی را انگلیس توی کت این ملت کرده بود و با زور سرنیزه سالها این ملت را چپاول کردن نادون !، اینکه عقب موندگی ما ریشه تاریخی داره هیچ شکی درش نیست
 • محمد رضایی ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  رسانه ها باید تا ابد روی این قضیه مانور بدن و ما این حقیقت رو تا ابد مثل چماق روی سر ایادی استکبار نگه داریم.
 • ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  اشتباهی مثبت دادم
 • ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  عاقبت یه ملت به دست حاکمان که یا انگلیسی بودند و یا بی لیاقت و عامل انگلیس و بی دین همین میشه
 • ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 1
  انشالله مسئولین به این کارها توجه بیشتری کنن و ارزش بدن بهش و تقدیر کنن
 • ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  تو مسائل تاریخی و توی ظلم هایی که بهمون شده خیلی عقبیم خیلی هنر کنیم از انقلاب به بعد رو همش تکرار میکنیم...هیچوقت یه نگاه دورتر به مسائل تاریخی و مصائبی که بر سر مردم ایران اومده نداریم
 • ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  فکر کن صدا و سیما از سریال ها و برنامه های تکرار مکررات مناسبتی و بی خاصیت خودش بگذره و کار جدید و تولیدی انجام بده...
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  حیوانات هم غذا میخورن ته مونده غذاشون رو برای حیوانات دیگه میذارن...
 • ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 8
  قحطی در تمام شهرهای ایران بوده...قحطی فراگیر بوده...در تمام شهرهای ایران شرایط مشابهی بوده
 • ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  اون احمدشاه کثافت دست پخت اون انگلیسهای عوضی بود...مرگ بر احمدشاه عوضی محتکر
 • مجتبی ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  سلام خسته نباشید من در مورد این نسل کشی از چندسال قبل اطلاع پیدا کردم ولی از اونموقع تا حالا به جز معدود سایت هایی مثل مشرق ، مصاف و... اطلاع رسانی خاصی ندیدم به خصوص از دولت و رسانه های تصویری. باز هم دمتون گرم که اینقدر جامع به این مسئله پرداختید. خواهشا طوری برنامه ریزی کنید برای اطلاع رسانی که این مسئله در دروس درسی دبیرستان و دانشگاههای ما گنجانده شود و روزی به این نام در تقویم برای یادبودشان نامگذتری شود و همچنین مسئولین در سخنرانیهای بین المللی افشاگری کنند. اگر ما مردم و شما رسانه ها بخواهیم میشود. التماس دعا
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 2
  مردک زردک...زرد خودتی و این نظرت...تو خیلی عقبی که 5 سال پیش خوندی...این جنایت 90 سال بیشتر گذشته ازش..رائفی پور هم کشف نکرده این جنایت رو...اسناد انگشت شمارش بوده اما امثال تو انقدر فهم و درک ندارن که بدونن هر سال هم به این مسائل پرداخته بشه کمه...این صهیونیست های بی وجود یه هولوکاست خالی بندی رو 60 ساله دارن میکوبن تو سر مردم جهان...بد تو نادان اومدی میگی 5 سال پیش خوندی و دیگه نباید بهش پرداخته بشه..! زردک
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  مرگ بر انگلیس و دست نشانده هاش بگیم بهتره
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  گویا اصلاح شده ... دستشون درد نکنه
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 6
  واقعا باید رابطه با آمریکا بر قرار بشه و رابطه با انگلیس قطع بشه کلا...از ریشه باید با انگلیس همه روابط رو قطع کرد...جانوریه که دومی نداره...
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  رسانه ها فعلا سرشون مثل کبک زیر برف هستش...
 • ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  6 1
  متاسفم از اینمقدار خود کم بینی وحس حقارت!!تو می دانی با همه این جنایتها روباه پیر نتوانست به ارزوی استعمار ایران وایرانی برسد!!اسم رییسعلی دلواری به گوشت خورده؟؟؟؟ 8 سال جنگ کجا بودی؟؟غیرت داری؟؟؟ادمی؟؟؟؟؟؟
 • ناصر ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 1
  با سلام به مشرق و مشرقیون. من هم مثل بعضی دوستان مشرقی نتواتستم تا اخر این گزارش را تمام کنم. و اما در جوابیه بعضی متکبرین داخلی که کامنت میگذارند و برعلیه مردم خودشان نظرمیدهند باید عرض کنم که. لااقل از حکومت ناصرالدین شاه قاجار علمای ما به انحای مختلف برعلیه استعمار مبارزه کردند و از جمله انها میرضای شیرازی. شیخ فضل الله نوری و میرضارضای کرمانی شاگرد جمال الدین اسعدابادی و.... حال در دوره تشدید استعمار انگلیس جرثومه های داخلی انها هم بطور مضاعف وارد صحنه شدند و خون مردم سرزمین مارا مانند زالو مکیدند. نمونه امروزی ان تحریمها علیه کشور.مردم . نظام ما را رقم زدند و عوامل داخلی انها هم در کشور و نبض اقتصاد مارا بدست گرفتند. و سرسپردگان داخلی انها هم هر روز در نقاط مختلف داخل و خارج تریبون به دست بجای دفاع از منافع کشور حمله به نظام می کنند.عجب شباهت ملموسی وجود دارد بین سالهای 1917 . 2012. خداوند سایه سید علی را از سرما کم نکند. با تشکر ناصر از کیتو - اکوادور
 • یوسف ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  سلام ... برای اونایی خوبه از قطع رابطه ایران وانگلیس ناراحتنو برای اونایی خوبه که از دولت هایی حمایت میکنن که نوکر انگلیس بودند .... سگ پیر استعمار...یاعلی
 • علی ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  3 0
  از ابوی مرحوم که در آن زمان یک روستایی و زارع بوده است خاطراتی شنیده بودم امادر این حد از عمق فاجعه خبر نداشتم اما باید از آن انسان نمایی که که بعنوان مثلا پادشاه بر این کشور حاکم بوده و در آن قحطی به فکر نرخ روز گندمهای احتکار ی خود بوده است باید به بدی یاد کنیم و لعنت ابدی خدا را برایش آرزو کنیم و از خدای رحمان و رحیم بخواهیم که به حرمت آبرومندان درگاهش هیچ کشوری را و بویژه ایران عزیز را گرقتار شر این گونه موجودات انسان نما نفرماید . درود و رحمت خدا به روان پاک امام خمینی که با توجه به رنجهای ملت در سالیان گذشته با تمام وجود بر تحقق شعار نه شرقی و نه غربی وجمهوری اسلامی اصرار فرمود . و مرگ بر انگلیس و دارو دسته اش و نفرین برکسانی که در سختی روزگار عامه به فکر مطامع شخصی خود هستند .
 • محمد ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  سلام اگر در همین مورد هولوکاست اصحاب فرهنگ برنامه های مختلف به زبانهای گوناگون بسازند ببینید چه جهنمی برای انگلیس پیر کثیف درست می شود
 • فرزاد ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  پدر علم منطق! این جوری نظر میدی که بگن چه قدر رئالیسته و روشن فکر! خدا رو شکر که آدم های بی لیاقتی نظیر تو توی ایران امروز کاره ای نیستن و گرنه یه قحطی دیگه رو باید تجربه می کردیم اون هم با اشغال ایران توسط ابر قدرت امروز
 • فرزاد ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  به خط اول منفی دادم به بقیه اش مثبت؛ کاش این قدر عوامانه، سینه ات رو برای فلاسفه چاک نمیدادی. در نقد امثال ما بر فلسفه اگر حرفی داری منتشر کن و الا مانند کنیزکان کفگیر خورده نق نزن
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  وسط دعوا نرخ تعیین نکنیم ، قحطی و اشغال ایران چه ربطی به ارمنی ها داشت؟
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  هم خودت زردی هم نظری که دادی اگه مشرق به این جنایاتی که علیه ایران و ایرانی شده - مثل پوریم - نپردازه تا صد سال دیگه هم صدا از کسی در نمیاد تو هم هنر کردی 5 سال پیش خوندی...بیا یه جایزه بهت بدیم چهره ماندگار بشی
 • سعید ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 1
  من اهل کاشان هستم . از پرد بزرگم فیل گرفتم که از زمان بعد از قحطی میگه . که زنان بچه های خودشون را میخوردن ... میتونید فیلم را دراپارات ببینید . http://www.aparat.com/saedt
 • مجتبی ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  سلام خسته نباشید من در مورد این نسل کشی از چندسال قبل اطلاع پیدا کردم ولی از اونموقع تا حالا به جز معدود سایت هایی مثل مشرق ، مصاف و... اطلاع رسانی خاصی ندیدم به خصوص از دولت و رسانه های تصویری. باز هم دمتون گرم که اینقدر جامع به این مسئله پرداختید. خواهشا طوری برنامه ریزی کنید برای اطلاع رسانی که این مسئله در دروس درسی دبیرستان و دانشگاههای ما گنجانده شود و روزی به این نام در تقویم برای یادبودشان نامگذتری شود و همچنین مسئولین در سخنرانیهای بین المللی افشاگری کنند. اگر ما مردم و شما رسانه ها بخواهیم میشود. التماس دعا
 • ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  چرا به مردم توهين ميکني؟ فکر ميکني خودت کي هستي؟
 • مهگانه ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  تا وقتی ... و قراداد های سریال های بی بو و بی خاصیت را برای پرداخت پول زیاد به پیمانکارهاشون برهر چیزی حتی بر حیثیت و آبروی کشور ترجیح میدن وضع همینه
 • ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  کتاب قحطی بزرگ رو می تونم تهیه کنم. کسی می خواد؟
 • سروش ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  این بی شرفها از زمانی که چیزهایی درباره آینده ایرانیان فهمیدند قصد کردند تا ایرانیان را یا عقیم کنند تا نسل ایران و ایرانی را براندازند حتی شده با نسل کشی چه چیزی در طالع ایرانیان هست که این اروپائیان و انگلوساکسونهااینطور وحشت زده شده اند نمی دانم هرچه هست خدا می داند و این بی شرف ها حدس هایی زده اند می خواهند نسل کشی کنند حتی با برنامه ریز هایی شبیه به کنترل جمعیت مقام معظم رهبری خوب فهمیده اند.
 • ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  این مطلب رو من 3ساله پیش از زبان استاد رائفی پور شنیدم که متاسفانه الان باید داخل یه سایت خبری اعلان بشه!
 • مهگانه ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  از مشرق نیوز تشکر می کنم و پیشنهاد می کنم برای اینکه رسالتش را در این مورد تکمیل کند این گزارش و کتاب مرتبط با آنرا به آگاهی نمایندگان که هم اینک سرگرم لابی گری با یکدیگرند برساند تا با تصویب قانون اولاً صورت ساده و واضحی از تاریخچه آنرا در کتب درسی ابتدائی و متوسطه و بعد کاملترش را در دروس سال اول پایه کلیه رشته های دانشگاهی منظور نمایند و ثانیاً با ارجاع به مراجع حقوقی و قضائی پیگیر طرح آن در دادگاه بین المللی لاهه شوند و ثالثاً آنرا بعنوان ابزار هجومی در سیاست خارجی در وزارت خارجه برعلیه دولت امپریالیست انگلیس و سایر شرکای امپریالیستش استفاده نمایند . بخاطر داشته باشیم طرح اینکه ایران در 200 سال گذشته به کشوری حمله نکرده از سوی رئیس جمهور محترم چقدر در رسانه ها و مجامع و مراجع خارجی و عمدتاً غربی اثر مثبتی برای کشورمان داشت و در صحنه داخلی پس از طرح آن در این چند ساله همانطور که از کامنت ها برمی آید ، چقدر در نزدیک نمودن و همدرد شدن هموطنان و همگرائی آنها مثمر بوده است . با تشکر
 • ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 1
  بابا این جمله رو حذف کنید نا مردا.حتما باید دوباره بهتون فحش بدم
 • ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  فک تو ببند وتن فروش
 • ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  معلومه انگلیسی هستی!!!!
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  مشرق جان خدا پدر و مادرت بیامرزه، دمت گرم با اینکه قبلا استاد علی اکبر رائفی پور درباره اش صحبت کرده بود ولی مثل مشرق نتونسته بود مثل بمب خبری باشه، اجرتون با شهدای ایران زمین، مرگ بر انگلیس و طرفدارهای خائن داخلیشون همونهایی که همیشه یه پاسپورت زاپاس انگلیسی دارن و یه پاشون هم همیشه اونوره
 • وحید ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  مرگ بر منافق وطن فروش
 • رسول ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  مشرق خدا خیرت بده این یکی از سوالایی بود که همیشه توی ذهنم بود چون همیشه بابام از روسها میگفت که اومده بودن من توی یه روستا نزدیک تبریز به دنیا اومدم یه سری قلعه ها هست بابام میگه روسها اونجا میموندن بعدش هم کلی اتفاقات درگیریها بینشون رو میگه که با چوب و چماغ باهاشون درگیر میشدن چند نفر انموقع گم شدن چرا اینارو هیچجا ننوشتن یا من ندیدم.خیلی اتفاقات اونموقع رو که بابام تعریف میکرد الان مثل یه رویا بودن.وقتی تیترتونو دیدم دلم گرفت حالمو خراب کردین مشرق اعصابم ریخت به هم
 • ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  این سال معروفه به گندم منی 50 تومن(درامد یک کارگر 1 ریال بوده اون زمان یعنی باید 50 تا کارگر کار میکرده اند تا میتونستند فقط 3 کیلو گندم بخرند ) شرم بر روباه پیر
  • IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
   0 1
   دستمزد 500 تا کارگر میشده 50 تومان
 • ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  4 0
  سگ تو روح ملکه انگلیس ...
 • ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  تو روح ملکه انگلیس و هرچی انگلوساکسون است! به روح اعتقاد دارند مگه؟
 • مزاري ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  افرين بر مردم شجاع افغانستان كه ابرقدرت هاي سابق جهان را به كام مرك كشاندند (شوروي،بريتانيا)
 • ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  بازم دمه امریکا گرم که اذوقه مردم را تامین کردند که اوضاع بدتر نشه امریکا شرف داره به انگلیس انگلیسیهای نامرد و حرومزاده به هیچ صراطی مستقیم نیستند
 • سید ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  این صدا و سیما کجاست؟این آموزش و پرورش کجاست؟این سازمان اسناد کجاست؟همه گرفتن تو خونه ها شون خوابیدن.فعلا مثل اینکه دونگ ای و این جور واردات فرهنگی واجبتره تا بیان حقایق.باید همه یه داد درست و حسابی سر صدا و سیما بزنیم.موافقید؟
 • العبد ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  واقعا انگليس مصداق اين آيه شريفه است ...أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ
 • فرزاد ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  مشرق! جون هر کی که میپرستیش چرندیات این خوکهای کثیف بی سواد و بی تربیتو منتشر نکن اعصابشو نداریم
 • ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  اینا چرا منفی میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی سوال بزرگیه!!!!!
 • ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  چند وقت پیش هم رئیس جمهور تو یکی از صحبتهاش به این موضوع اشاره کرد وتااونجای که یادم میاد دستور تشکیل کمیته ای برای دریافت غرامت از قوای متفین را داد
 • ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  1 0
  واقعا همینه ، غربیا اول دینمون می گیرن و بعدش هم دنیامون رو. خدا یا صاحب زمانه رو برسون
 • ساءل ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  4 0
  دوستان عزیز!آگاه هستید که الان هم انگلیس در ایران مشغول نوعی نسل کشیه!البته نه از راه فحطی،بلکه توسط رواج فرهنگ فرزند کمتر،زندگی بهتر.این شعار اونقدر قوی شذه و جا افتاده که زوجهای جوان برای داشتن فرزند دوم خجالت میکشند،چون به بیفرهنگی محکوم میشن. اینطوری نه نیروی کار کافی میمونه و نه نیروی نظامی. و این ضعف در هرکشوری یعنی "یکی بیاد کشورم رو غصب کنه". جالب اینکه انگلیس با اون کشور فسقلی -البته جدای از مستعمراتش- فرهنگ فرزند آوری رو اونقدر جا انداخته که غالب خانواده ها دارای فرزندان متعددند. تغییر یک فرهنگ خیلی تاثیرگذارتر از قحطی و حتی قتل عامه.درباره این مسیله خیلی حرف دارم که از حوصله شما دوستان خارجه.اما علاقمندم که نظرم رو تکمیل کنید.
 • ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  2 0
  گریم گرفت.اینا اجداد ما بودن که انگلیسا به این روز انداختنشون
 • ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  میرزا درسته نه میرضا
 • ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
  0 0
  ببند پوذتو ابله
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  لعنت خدا بر روح احمد شاه قاجار. لعنت خدا بر او . لعنت خدا بر اجداد و ادامه دهندگان راهش
 • ناشناس ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  مرگ بر اسرائیل مرگ بر امریکا مرک بر انگلیس
 • حسین ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  به نظر من الان روحیه استکباری که دارن در حال حاضر به مراتب خیلی بدتر آن زمان است و خاک بر سر کسانی که فکر می کنند که سازش با این حرامیان باعث پیشرفت ایران می شود
 • ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  حتی همین الان هم انگلستان در کتب ما نفوذ داره تو کتابهاب تاریخی ما این موضوع واینکه انگلیس قسمت بیشتری از خاک مارو نسبت به روسیه جنایت پیشه جدا کرده نیومده مرگ بر همه دشمنای مردم ما مخصوصا انگلیس و اذناب داخلیش حالا هی بی بی سی فارسی نگاه کنید اینا یه رود راست تو شکمشون نیست
 • ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  تف براین انگلیس شیطان زمانه و این احمدشاه قاجار بی غیرت وسلسله قاجار که دودمان ایران وبه باد دادن.
 • علی ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  واقعا مافیای رسانه جهانی غرب با اتحادشادن در مورد انچه که نداشتن چیکار ها که قادرن انجام دهندو هر دروغی را تبدیل به راست و واقعیت می کنند ولی متاسفانه دولت های اسلامی هر کدام راه و مسیر خودشان می روند و با سهل انگاری انها واقعیت های ما تبدیل به دروغ می شود .به امید اتحاد تمام مسلمین با یکدیگر
 • ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  گزارش دردناکی بود سوژه ی بسیار ناب وخوبی برای تبلیغات علیه مدعیان حقوق بشرسیاه روی غرب است حیف که مغفول مانده
 • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  چرا صدا وسیما فیلمی در این رابطه نمی سازه تا انگلیس و استکبار پیش از این رسوابشن
 • میترا ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  اینم مثل وقایع دیگه بزودی از یادمون میره !!!!!!!!!!!! به قول مقام معظم رهبری مفاهیم را باید از طریق هنر منتقل کرد. متاسفانه دستهایی در کاره و درکاربوده تان جنابتها هیچ وقت رو نشه .پیگیری نشه . اینگونه مطالب باید 1 در کتب درسی نهادینه بشه 2 از طریق هنری مثل رمان فیلم کارتون نقاشی و.............. روش کار بشه .دوستانی که بلدن و واردن بسم الله . مرگ بر انگلیس وایادیش
 • جید ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  بعضی ها این جنایتکار کثیف رو مقصر نمیدونن و میگن تقصیر شاه بود نفرین بر روباه پیر استعمار
 • ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  امریکا بدتر از انگلیس ، انگلیس هم بدتر از امریکا هردوشون روسیاه ترین کشورها در حقوق بشرند و ظلم جنایتهایی که کردند بقول معروف سگ زرد برادر شغاله
 • مسعود ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  اروپا و آمریکا دشمن بشریت و اسلام اند.کی باید این را بفهمیم؟
 • kkk ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  تا شعور و اگاهی ملت بالا نباشه همیشه وضعمون همین خواهد بود.مگه خود امریکا مستعمره انگلیس نبود.اما ما ملت خودخواه و نادانی هستیم.همه حماقتمان را گردن شاه ها وانگلیس میذاریم.همش دارن فیلم بازی میکنند واسه ملت فهیم ایران
 • ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  این فیلم ها ساخته میشن اما فقط به ضد پهلوی مدار صفر درجه یادتون نیست یا الان کلاه پهلوی ... چرا هیچ کی نمیگه رضا خان مملکت رو از اون وضع در اورد
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  خیلی برام عجیبه سایت شما اینقدر دموکراتیک شده همه کامنت ها رو منتشر میکنه حتی اگه یه ادم قربتی به مرگ 9 میلیون ایرانی بگه .خیلی خیلی زیباست
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  پدر بزرگ مرحوم من یه چیزهایی از اون دوران تعریف میکرد که قحطی به شدتی بوده که مرده را از بین دیوارها خارج میکردند و ...! لعنت خدا بر مسببان مزورش! جالب اینجاست که این روباه پیر امروز خیلی از هموطنان ما رو با رسانه فریبکارش ، میفریبه!
 • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  اونم از ملکه انگلیس
 • صاعقه ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  وقتي اينها رو ميبينم به ياد جنايات فرهنگي سال ... مي افتم لعنت خدا بر شياطين انسان نماي داخلي و فرزندان سگ انگليسي
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  مردك درست صحبت كن تو هم جز مردمي مگه غير از اينه؟
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  درست صحبت كن به ملكه چيكار داري!!
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  یک طرفدار میترایسم: در جواب میترا، این ها پدران خودشون هم تو ماجرا دست داشتن (خیلیهاشون از فئودال های ظالم بودن) بعد بیان چی را افشا کنن (هرکی راببینی یا یهودی بوده یا نوکر انگلیسیها).......مثل قضیه دلار که فکر کردن قحطی اومده ،با هر قیمتی می خریدن (ایران سرزمین سرمایه داران بی شرف بوده و است)
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  چرا به سر كله ي همديگه ميپرين شاه قجار بي عرضه بوده بي لياقت بوده اينگيليس هم از اين موضوع سواستفاده كرده به جاي فوش به اينگليس به شاه بي كفايت قاجار فوش بدين كه ازوغه به مردم نميداده در انبارها رو بسته بوده.
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  "متاسفانه" رو برای این باید بگی که تا الان هیچکس بهش نپرداخته...خوشبختانه الان یه سایت خبری بهش پرداخته... این مسئله مال 90 سال قبل بوده و هر از گاهی خیلی کم رنگ ازش حرف زده شده...اما هیچوقت جرات نکردیم در سطح وسیع مثل صدا و سیما بهش بپردازیم... این جای تاسف داره
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  حالا بنده خدا از اون سر دنیا نظر گذاشته دیگه ملا لغتی نشید...دمت گرم آقا ناصر
 • ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  بیچاره خودتی...خاک به سرت کنن بی وجود وطن فروش
 • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  تو چه کاره ملکه انگلیسی که ازش دفاع میکنی؟ تف تو روح ملکه انگلیس و اجداد پفیوزش و خونواده نکبت فعلیش.
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  این بنده خدا رائفی پور نیت خیر داره ولی یه جوری شده که الان باید رونالدو رو ول کنی غضنفر رو بگیری... بعضی حرفهاش داره به ضرر جبهه داخل تموم میشه...
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  هو گوسفند درست حرف بزن. من هم به احمد شاه فحش میدم هم به انگلیس نکبت.تو که سگ در خونه ملکه الیزابتی جوش نیار.یه تیکه استخون میخوای که اونم برات میارن...البته با اعمال شاقه!
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  بابا این بیچاره مطلب رو میگه خیلی خیلی زیباست...! اصل گزارش رو گفته..نه قحطی و مرگ 9 میلیون ایرانی
 • ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  چون انگلیس بد بوده بریم با امریکا رابطه برقرار کنیم؟؟؟ برو بچه.برو از آب گل آلود ماهی نگیر.تحریم همین پدرسگ های امریکایی بود که باعث شد هواپیمای 727 ایران ایر چرخش باز نشه و جون آدمای بی گناه تو خطر بیفته.این فقط یه نمونه بود.
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  استاد! تند نرو. شاه بی کفایت بود انگلیس اگه خیلی شعور داشت اوضاع رو بدتر نمی کرد.ازش محبت نخواستیم فقط دشمنی نکنه. الانم برو یه آب قند بخور بعد بشین فک کن
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  بابا راس میگه دیگه.چرا اینجوری بهش بد و بیراه میگین؟ یعنی میگین اعتماد به دشمن از *احمقی* نیست؟ هست دیگه. بعدشم گفت :"بعضی از مردم"
 • ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  الحمدلله که حکومت فعلی یه وجب از مواضعش کوتاه نمیاد. آقا فرمودن :"غرب کوچکتر از آنست که ملت ایران را به زانو در آورد". اگر روزی کوتاه اومدیم در تاریخ مینویسند :"حکومت قاجار تکرار شد...ترکمانچای و گلستان تکرار شد." اما زهی خیال باطل ، ما نمیگذاریم تاریخ دوباره تکرار بشه.در تاریخ نخواهند نوشت :"ایران تسلیم شد، نخواهند نوشت سید علی تنها ماند". ما نمیگذاریم. للحق
 • ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  من که انقد بهم سخت گذشت نتونستم تا آخر بخونم. دلگیرم از هموطن هام که بی بی سی رو نگاه می کنن و من و تو میبینن.یه دونشو تو خونواده داریم؛نماز هم میخونه و عبادت می کنه.اما از بس این چیزا رو نگاه کرده یه تحلیل های آبکی ای میده که به سنگ بگی از خنده ریسه میره... ای خدا عجل لولیک الفرج ای خدا دست ما رو بگیر،این مردم با نجایت رو حفظ کن که تو این شرایط پای نظام وایسادن تا هیچ وقت عزتشون زیر سوال نره. این ملت نمونه نداره.خدا حفظ کنه این مردم رو و سختی ها رو براشون هموار کنه. آمین
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  ما ایرانی ها باید یاد بگیرىم اگر قوی نباشیم هر حکومتی بیاد باج خواهد داد.،قدرت هم فقط در اتحاد سلایق..
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  قابل توجه کسانی که دل به دل بی بی سی میدن
 • محمد ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  حالا چرا اینقدر کبیر کبیر میکنی ؟البته حق میدم توی پست فطرتی و رذالت خیلی کبیرن
 • سعید ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  جالب اینه ایه حرومزادگی که بهشون داریم میگیم فحش نیست بلکه حقیقته. خودشون امار میدن دو سوم بجه هایی که متولد میشن نامشروعن.
 • ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  ديگر نمي‏خورم، باقي اين شيربرنج را بدهيد ببرم براي مادرم تا او بخورد و مثل پدرم از گرسنگي نميرد.» جالب بود......
 • saeed ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  من خوندم ولی با اشک و بغض و غضب. واین بغض مقدسمم رو هم تا اخر عمرم نگه میذارم/
 • اژدر ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  حطی در ایران در سالهای 1917 تا 1919 یکی از بزرگترین قحطی های تاریخ بود و بدون تردید بزرگترین فاجعه ای است که ایران به آن مبتلا شد
 • ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  دکتر جان، ده روز نه هشت روز پس از تاجگذاری احمدشاه قاجار، جنگ جهانی اول آغاز شد
 • ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  در شأن یک مومن نیست که از چنین الفاظی استفاده کنه
 • رادی ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  مجد در کتاب خود با اشاره به تلگراف ها و مکتابات موجود و همچنین روزنامه های آن روز از فراگیر شدن قحطی در تمام نقاط کشور اینگونه می نویسد: از ژانویه 1918، کارد به استخوان رسید. در گزارش روزنامه رعد در یازدهم ژانویه 1918 چنین آمده است: «به گزارش نظمیه، هفته گذشته 51 نفر بر اثر گرسنگی و سرما در خیابان‌های تهران جان باخته‌اند». در همین مقاله به اقدامات امدادی انجام گرفته برای مقابله با قحطی در تهران اشاره شده است: «تا پایان دسامبر، کمیته مرکزی صدقات اقدامات زیر را برای فقرای شهر به انجام رسانده است: اختصاص باغ اعتماد حضور با اتاق‌های زیاد و با اسباب و اثاثیه مورد نیاز و گرمایش برای اقامت مستمندان، اختصاص باغ مجزایی برای زنان مستمند و کودکان، پناه دادن به یک‌هزار نفر ایجاد یک حمام برای آنها، تأمین البسه مورد نیاز، تأمین جیره روزانه برای چای، آش و برنج، معالجه بیماران، نگهداری از زنان باردار و تأمین شیر نوزادان یتیم، تأسیس یک مریضخانه 30 تختخوابی، ایجاد کارخانه‌ای برای قالیبافی زنان و کودکان که تاکنون 8 دستگاه دار قالیبافی در حال کار در آن مستقر شده است و تعیین معلمی برای تعلیم علوم دینی به کودکان». رعد در بیستم ژانویه درباره بیماری و گرسنگی می‌نویسد: «در چند روز گذشته تعدادی بر اثر وبا در بارفروش و دیگر نقاط نزدیک دریای خزر درگذشته‌اند».
 • رادی ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  11 0
  مجد در کتاب خود با اشاره به تلگراف ها و مکتابات موجود و همچنین روزنامه های آن روز از فراگیر شدن قحطی در تمام نقاط کشور اینگونه می نویسد: از ژانویه 1918، کارد به استخوان رسید. در گزارش روزنامه رعد در یازدهم ژانویه 1918 چنین آمده است: «به گزارش نظمیه، هفته گذشته 51 نفر بر اثر گرسنگی و سرما در خیابان‌های تهران جان باخته‌اند». در همین مقاله به اقدامات امدادی انجام گرفته برای مقابله با قحطی در تهران اشاره شده است: «تا پایان دسامبر، کمیته مرکزی صدقات اقدامات زیر را برای فقرای شهر به انجام رسانده است: اختصاص باغ اعتماد حضور با اتاق‌های زیاد و با اسباب و اثاثیه مورد نیاز و گرمایش برای اقامت مستمندان، اختصاص باغ مجزایی برای زنان مستمند و کودکان، پناه دادن به یک‌هزار نفر ایجاد یک حمام برای آنها، تأمین البسه مورد نیاز، تأمین جیره روزانه برای چای، آش و برنج، معالجه بیماران، نگهداری از زنان باردار و تأمین شیر نوزادان یتیم، تأسیس یک مریضخانه 30 تختخوابی، ایجاد کارخانه‌ای برای قالیبافی زنان و کودکان که تاکنون 8 دستگاه دار قالیبافی در حال کار در آن مستقر شده است و تعیین معلمی برای تعلیم علوم دینی به کودکان». رعد در بیستم ژانویه درباره بیماری و گرسنگی می‌نویسد: «در چند روز گذشته تعدادی بر اثر وبا در بارفروش و دیگر نقاط نزدیک دریای خزر درگذشته‌اند».
 • اردوغان نامرد ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  دولت عثمانی نیز با بهانه تراشی در مورد حضور نیروهای روس در آذربایجان، از مرزهای شمال غرب نیروهای خود را وارد کشور کرده و توقف نقض بی طرفی را به خروج روسیه از آذربایجان موکول کرد. قواي روس در شهرهاي آذربايجان، اردبيل، قزوين و انزلي، حضور داشتند و بخشهايي از جنوب كشور از جمله بوشهر و بندر لنگه نيز در اشغال نيروي انگليس بود.
 • ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 1
  این یعنی چی؟
 • ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  موافقم
 • ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  مرگ بر انگیلستان خبیث
 • ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  گل گفتی سید جوان
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  شاه قاجار اگر شاه بود مثل نادر و کورش و حتی چنگیز مغول از مملکتش دفاع میکرد
 • ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  حیوان هم از حریم و خونش دفاع میکنه، سگ هم از محدوده خانواده اش دفاع میکنه خاک بر سر پادشاهان و حاکمان انگلیس پرست ایراندر دوران قاجار...
 • ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  درود بر شهیدان ایران که هشت سال مقاومت کردند و یک وجب عقب نیامدند
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 1
  تو که راست میگی
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  اردوغان همان آتاتورکه؟
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  سودای بازگشت قدرت عثمانی در سر حاکمان ترک...!!!!
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  اسمت خیلی قشنگه
 • رابرت گیتس ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 3
  راست میگه زیبا بود شما ایرانی ها رو باید همینطوری پوکوند
  • امیر IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
   1 0
   شما اروپایی ها همتون نژاد پرستین انشا الله داعش بره اروپا تا بفهمید زجر کشیدن چه حسی داره
  • مریم IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
   1 0
   تو رو چجوری باید پوکوند.؟
 • ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  خاک بر سرت که به این میگی زیبا این تاسفه و مرگ
 • پاشایی ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  این اساکره یه جورایی مشکوک میزنه بچه ها چون از کلمه یا علی مدد علیه ما استفاده کرده ..
 • ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 1
  بروبابا
 • ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 1
  همون انگلیس حقتونه شما...
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  زیبا قبر ...تو است نامرد...
 • حدیث ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  سلام
 • ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 0
  یعنی میخوای انگلیس و شاهان بی کفایت را مثلا تطهیر کنی !!!
 • ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 1
  مرگ بر انگلستان و شاهان ایرانی که سرسپرده انگلیس بودند / نامه تمام
 • درج کن ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  سلام به دوستان خوبه بدونید استاد رائفی چند گروه مستند سازی رو به "آوج" قزوین و "وانان "شهر کرد و یکی از روستاهای سبزوار فرستاده اند چون در اونجا پیرمرد ها و پیرزن های بالای صد سالی داریم که اون روزها رو یادشون میاد . ظاهرا قراره از شبکه عصر پخش بشه. استاد شمس الدین رحمانی هم در کتاب جدیدش اسناد جدیدی رو مرتبط با این حادثه اورده و به کتاب محمد قلی مجد اکتفا نکرده البته هیچ کس مثل استاد رائفی به سبب شهرتش نتونست این واقعه رو بین جوون ها جا بندازه و بعد از اون از سمت برخی داخلی ها مورد سنگین ترین هجمه ها قرار گرفت که بعضی از این کثافت های جیره خور انگلیس در برخی بخش ها مسئولیت هم داشتند
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  همه این کارها بدون کمک یهودیان ایران که همه طرفدار انگلیس بودند زیرا طرفداری از انگلیس کاری بود که "برای بقیه یهودیان خوب بود" امکان پذیر نبود. اگر الان هم یهودیانی که در حال نابودی اقتصاد ما هستند رو از سیستم حذف نکنیم چه اونهایی که تو خیابان فردوسی شغل حرام صرافی رو دارند چه اونهایی که مانند.... ادای اسلام در میارند هولوکاست بعدی با نابودی ارزش پولمون در راه است.
 • ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  ای نو قبر پدر اون انگلیسیهای پلید سگ .....................
 • ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  دمتان گرم از اطلاع رساني كاملتان
 • مهرداد ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 0
  راستی از اقازاده ها هم بگید که الان تواگلیسو نزد استعمارگر پیر بسر میبرند
 • ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  دستتان درد نکند اما بدانید که عوامل انگلستان هنوز در کشور حضور دارند
 • ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  3 0
  تنها مسئول بلندپایه ایرانی که به این موضوع اشاره کرده است آقای احمدی نژاد می باشد خدا حفظش کند دشمن انگلیسی هاست
 • حیرت زده ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  2 0
  با دیدن این مدارک برق از کله ی آدم میپره.صهیونیستها از هیچی و دروغ محض(هولوکاست) کوه ساختند!!!!!! ولی ما از این حقیقت بزرگ و بسیار هولناک که مثل کوه واضحه تقریبا هیچی نشون ندادیم!!!!!!!صدا و سیما در مورد این فاجعه یه برنامه هایی نشون داده بود ولی خیلی خیلی کمه
 • ali ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  0 1
  تا اونجا که من فهمیدم روسها جنایاتشون کمتر از انگلیسیها نبود. چرا همه اینجا به انگلیسیها فحش میدان؟
 • ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
  1 3
  کلّ جمعیت ایران در سال ۱۹۱۷ نزدیک به 22میلیون نفر بوده و تغییر بسیار کمی‌ تا ۱۰ سال بعدش داشته. بعدش شما میگی‌ ۹ میلیون نفر از قحطی مردن؟ کم دروغ ببافید بابا.
 • مملی ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  3 2
  لعنت به اینگیلیس و طرفداراش
 • تماشاگر ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  سال گذشته سریال مستندی در 26 قسمت از شبکه خبر پخش شد به نام "اشغال" که به مقوله حضور نیروهای متفقین طی جنگ های اول و دوم جهانی در ایران می پرداخت که با عکس و تصاویر و اسناد تکان دهنده ای همراه بود. چند قسمت از این سریال مستند به همین مسئله قحطی بزرگ و هولوکاست 9 میلیون ایرانی اختصاص داشت که برای اولین بار تصاویر و فیلم های بسیار وحشتناکی به همراه اسناد مهمی از آن واقعه غم انگیز و قتل عام 9 میلیون ایرانی توسط انگلیسی ها نمایش داده شد. همچنین خاطرات کسانی که خود شاهد آن قحطی بودند. پیشنهاد می کنم صدا و سیما یک بار دیگر با اعلام قبلی این مجموعه ارزشمند را پخش کند.
 • ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 2
  khak bar saretun ba in maghaleo cherto pertash vaghean khak bar saretun konan,,ba in arajif kheyr saretun khastin az irani defa konin?!
 • ناشناس ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 0
  فحش نده اونوقت سپرده های خارج رفته بر نمی گرده.
 • سعید ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 4
  شما فکر میکنید الان ما مستعمره نیستیم؟که اینطور جوش میزنید
 • ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  2 0
  اونقدر بی دانش فرصت طلب بی خاصیت و نادان هستید که فقط بلدید بدون ذکر منبع اخبار جفنگتر از خودتون رو بی زحمت کپی پیست کنید اونم از جهان نیوز ....
 • ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 4
  دروغه این عکس جنازه ها مربوط به جاهای دیگه است ما با 200 سال پیش کاری نداریم حالا چرا مردم ایران بزرگ با این همه ثروت خدادادی باید گرسنه و قحطی زده باشن با این تحریمهای کمر شکن مسئولین که فشار نمیکشن فشار بردوش مردمه
 • ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 0
  این قحطی و مرگ و میرها متاسفانه تا قبل از مدرن سازی ایران چیزی طبیعی بوده. مانند الان نیست که چند سال خشکسالی با واردات گسترده گندم و فروش نفت جبران بشه. من پس از خوندن این مطلب کنجکاو شدم جستجو کردم تا ببینم در مورد تعداد کشته ها زیاده روی شده یا واقعا 9 میلیون از گرسنگی مرده اند. و در دل دعا میکردم این موضوع دروغ باشه، چرا که کسی نیست که آرزو داشته باشه این موضوع تلخ در مورد کشورش حقیقت داشته باشه. ولی متاسفانه این موضوع (فارغ از شدت اون و کم و زیاد گویی ها و اینکه واقعا 9 میلیون کشته شده اند یا زیر 1 میلیون) حقیقت داشته. این موضوع به هیچوقت توسط غربی ها انکار نشده و حتی این موضوع در کتاب هایی مستند شده است. در سال 1870 هم قحطی دیگری وجود داشته که در آن هم رقم خیره کننده ای معادل 2 میلیون ایرانی جان خود را از دست داده اند. انگار ما بازمانده تعداد زیادی قحطی هستیم. این نشون میده که نظریه تکامل داروین و جنگ بقا تا همین 100 سال پیش برقرار بوده و ضعیف ها جان خود را از دست میدادند. نکته دیگر اینکه قحطی مشابه در سرزمین های روسیه در سال 1921 رخ داده و 5 میلیون نفر هلاک شدند. این از طرفی نشون میده که حضور خودبخودی نیرو های نظامی خارجی نمیتونسته تنها دلیل بحران باشه و یکی از دلایل آن بی لیاقتی حکومت در مدیریت قحطی بوده است. مسئله ای که بیشتر آدم را آزار میده اینه که دولت ایران نتونسته (همانند سوییسی ها) کشورش را پس از اعلام بیطرفی از اشغال حفظ کنه. دوم اینکه انقدر تدبیر نداشته اند که پس از اتفاقات مشابه در سال 1870 که تاریخ نزدیکی هم هست اقدام به برنامه ریزی و ذخیره سازی گندم و غذا بکنند.
 • ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  من اشتباه مثبت دادم!!!!!!!
 • ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 1
  این موضوع با هولوکاست قابل مقایسه نیست. چون از طرفی یادآور این موضوع میشیم که دولت بی عرضه ای داشته ایم که نتوانسته جلوی اشغال و از همه مهم تر قحطی را بگیرد مردم شاه و حکومت نالایق زمان خود را سرنگون نکردند. دلیل دیگری که میگویم مقایسه آن با هولوکاست غلط است این است که مگر ما میخواهیم به بهانه آن کشوری را اشغال کنیم؟ اونا مسئله نسل کشی هیتلر را بهانه جنایت های دیگری کرده اند. ما که مانند آنها خرد باخته نیستیم که در دام چنین رذیلتی بیافتیم. بله دولت زمان بی عرضه بود که نتونست تو اون اوضاع نیروهای خارجی را پرت کنه بیرون. ولی نرخ سواد در آن سال ها زیر 10 درصد بوده و شعور مردم کم بوده وگرنه تن به این خفت نمیدادند.
 • doost ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 2
  اینقدر به انگلیس گیر میدین، ولی‌ اون قدرت داشته قدرت هم ظلم، و فساد میاره، استیمرگر بوده، تقصیرِ اصلی‌ از خود ملت بوده، که هکمهی بیعرض رو قبول میکردن، اینقدر نگین، حکومت دست نشاندهٔ انگلیس بوده، مردم اگه نمیخواستن، نمی‌شد، هر بلایی بیاد به خاطره بی‌ لیاقتیِ یه عده از ملت هست
 • ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  dwed
 • ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  یعنی چه متاسفانه؟ یعنی مشرق کار بدی کرده که این مطلب را تولید کرده؟ واقعا به عقل بعضیا باید شک کرد!
 • ماه ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  متاسفانه کاملا بی اساس فرمایش می کنید! 100 ساله در ایران نفت کشف شد 70 سال اون قبل از انقلاب بود....که چی؟؟؟ 200 سال اخیر 1000000 هکتار از خاک ایران خدا شد من خجالت می کشم به 200 سال اخیر ایران فکر هم می کنم.. شما نمی کشید شاید ایرانی نیستید...
 • ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 0
  عاقب چشم چشم کردن به هر قدرتی جز حقارت نیست....عاقب نه نه کردن هم جز جنگ نیست.. بهترین کار سیاست داشتن هست...زمانی به جنگ و زمانی به صلح!.......
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  بي كفايتي شاهمون بوده. خيلي بي غيرت بوده. الن هم بهتره احمدي نژاد بجاي رد هولوكاست اين موضوع رو در مجامع بين‌المللي مطرح كنه.
 • علی و راد ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  پرونده هولوکاست واقعی در ایران هنوز باز است و تمام گزینه ها روی میز. بحث شخص احمد شاه نیست, بلکه بحث سر طرز فکر سلسله "ش آه ان" قاجار کار را به اینجا کشاند که سریال کلاه پهلوی را بسازند, ساخت فیلمی مستند در مورد هولوکاست واقعی در ایران میتواند به جنگ با انگلیس ختم شود, شوخی نیست, تمام گزینه ها روی میز است.
 • محمد کریمی ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 1
  همکاران مشرق نیوز، سلام. من محمد کریمی مترجم «قحطی بزرگ» اثر دکتر محمدقلی مجد هستم. از اینکه به این اثر توجه کرده و بخش هایی از آن را برای خوانندگان خود گذارده اید از طرف خودم و آقای دکتر مجد تشکر می کنم. من لینک این گزارش را برای ایشان که در آمریکا اقامت دارند، ارسال کردم و ایشان نیز از توجه مردم خشنود شدند. فقط یک نکته را یادآور می شوم و آن اینکه در متن کتاب از هیچ تصویری استفاده نشده است. تصاویری که در اینجا آمده بدون ذکر منبع آمده اند. از این رو تقاضا دارم در کنار تصاویر توضیحات منبع و شرح عکس با دقت بیشتری تنظیم گردد. ضمناً آقای دکتر مجد در سایت یوتیوب به برخی پرسش ها نیز پاسخ گفته اند که می توانید به آن نیز رجوع کنید.
 • ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  تاريخ اينه اي پيش وي ماست اين روايت حقيقي بسيار تلخ براي انسانهاست حالا كه اين واقع در سرزمين ما رخ داده بسيار قلب من آزرده...بيايم با كنكاش عوامل آن را شناسايي كنيم و رفع ضعف هاي خود كنيم كه ديگر چنين اتفاقي در سرزمين ما(يا ديگر سزمينها)نيفتد..
 • احمد ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  پدر بزرگ اینجانب که الان در قید حیات نیست دلیل زنده ماندن خودش را در آن زمان داشتن یک کیسه نان خشک می دانست
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  برپدر ومادر هر خائنی به این مملکت لعنت
 • علي ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 2
  قحطي سالهاي جنگ جهاني اول گسترده و دهشتناك بود اما اين آمار ٩ ميليون تلفات حرف غلط است. با كمي دقت تناقضات بسياري در اين گزارش يافته مي شود. اول اينكه ٨٠ درصد جمعيت ايران روستايي يا عشاير بودند و آذوقه خود را تامين مي كردند و خيلي كمتر از شهر نشينان دچار قحطي مي شدند... !
 • داغدار ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  الان دوست دارم تمتم انگلستان رو با خاک یکسان کنم، فقط خدا میدونه چقدر گریه کردم، حالا اون بی شرفهایی که تو فتنه دنبال اهداف انگلیس و آمریکا بودن رو به من بدید تا حسابمونو با این کثافتها صاف کنیم.... رسانه ها هم خجالت بکشن که از این فاجعه عمیق هیچ خبری تو رسانه ها نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • قدرت ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  قدیمی های شهر ما هم البته از پدرانشان تعریف میکنند که شخصی در همان سالها بخاطر ناتوانی در تامین غذای فرزندانش یکی از آنها را در زاغه ای رها کرده و در سنگی آن را می بندد تا از گرسنگی بمیرد. و از زنی دیگر هم سخن می گویند که از فرط گرسنگی بچه اش را خورده بود
 • وظیفه نشناس ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  برزگترین جنایتکار دولت انگلیس ..
 • ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  اولا اثباتکن که دروغه. کنتور که نمیندازه بشین و تهمت بزن!! ثانیا قحطی؟گرسنگی؟ کو ؟ مردک خجالت بکش.نشستی با خیال راحت پای اینترنت بعد میگی از قحطی داری میمیری؟ بگو از حرص و طمع داری میمیری....
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  نه به استکبار همیشه جواب میده.حتی اگر جنگ بشه. این سیاستی که میفرمایین نتیجش ترکمانچای نمیشه احیانا ؟؟؟
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  اما فقط بی کفایتی شاهمون نبوده. بی شرفی انگلیس هم بوده.چرا سعی میکنید انگلیس رو تطهیر کنید؟ چه سودی میبرید؟ احمدی نژاد در کنار رد هولوکاست باید هولوکاست ایرانی رو مطرح کنه. شما از هولوکاست دروغین یهودی چه سودی میبری که میگی احمدی نژاد نباید مطرحش کنه ؟؟؟
 • ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  قابل توجه وطن فروشان خائن. مرگ بر اجنبی خائن. ایرانی بمانیم در پرتو دین مبین اسلام .
 • hamid ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  نویسنده عزیزاولاروس وانگلیس بوده نه فقط انگلیس پس روسیه جونمون هم بوده ثانیا احمدشاه مثلاپادشاه مشروطه بوده ومجلس هم مجلس مشروطه بوده وتاحدی انتخاب خود ملت دوران هم جنگ جهانی بوده پس سعی دراحساسی کردن مردم برضدکشورانگلستان فعلی فقط یه موضوع سیاسیه
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  جناب مشرق نيمي از اين عكس ها مربوط به اين واقعه نبود ...دوم اين كه قحطي به خاطر بي كفايتي حكومت پيش آمد سوم اين كه من به شما تبريك مي گم به خاطر خوانندگانتون شما كه به خوبي تاريخ را تحريف كرديد دست كم فحش ها و دشنام ها را منتشر نمي كرديد و به همان اشاعه كذبيات خود بسنده مي كرديد...
 • ع ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  راست میگه بعضی مردم احمقن .. چشمهاشون کوره عبرت نمیگیرن ...
 • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  آمریکاییها اجداد همین انگلیسیهای خبیسن ...
 • ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 0
  محترم جان!!...پس حتما خط کش انگلیسی که افغانستان و بحرین و بصره رو هم از ایران جدا کرد..خواست مردم ایران بوده!!! انتخابات سوری پادشاهانی که جز حرم سراهای پر از زنان سفید ساکسون و روس و... دغدغه دیگری نداشتند و اسناد وابسته و مزدور بودن آنها حتی توسط خود سفیر انگلیس در ایران تایید شده...کاملا روشنه..
 • ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  اتفاقآ تمام عکس ها مربوط به همین واقعه هست...و 99% عکس ها به دلایل اخلاقی قابل انتشار عمومی نیست...
 • ایرانی ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  بنده هم به شما تبریک می گم که حتی 1% وطن پرستی همان ساکسون های امریکایی و انگلیسی و روس و....رو هم نداری...... و 0.1 درصد تعصب همین اتحادیه اروپا علیه ایران و اسلام را!! تاریخ رو امثال رزل های روشنفکرانی که از قضا همه مشاوران پادشاهان فاسد و وابسته و مزدور روس و انگلیس بودند تحریف کردند... هر چه خواستند کردند و آخر بهانه تراشیدند و تحریف پشت تحریف..چرا فکر می کنید باید چیزی که شما فکر می کنید درست باشه حتی اگر سند تاریخیش نباشه!! واقعا فکر کردید ما ایرانی ها احمق هستیم اسناد نوشته شده استعمارگران و مزدوران انگلیسی و روسی رو درباره توجیه جنایاتشان در ایران باور کنیم؟؟ کسانی که عامل اصلی موفقیت کودتاها تجزیه خاک ایران و ترور تمام رهبران ملی و دینی ایران مثل جنگلی ها امیر کبیر ها و... که میلیون ها ایرانی حامی اونها بودند تا قیام قیامت هستند اون روزی که رضا خان به زور مردم رو کشف حجاب می کرد....با حمایت کدوم خواست مردمی بود ... اون روزی میرسه که اروپایی و امریکایی خدمتکار ما ایرانی ها باشند......
 • ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  بدشانی ما ایرانی ها این هست که در منطقه ی رقابت و جنگ استعمارگران شرق و غرب بودیم...و حتی هنوز هم هستیم....!!
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  درباره مطرح کردن این موضوع به عنوان هلوکاست ایرانی اصلا فکر هم نکنید درست هست اغلب مردم غرب نبستآ همراه سیاست مداران و دول خود نیستند اما به اندازه کافی غربی ها با این تحریم های اخیر تعصب ضد ایرانی و اسلام خودشون رو نشون دادند.... با این کار روی آتش بنزین می ریزید.. کار رو به جایی نرساند که دولت های متعصب غربی برای تک تک شهرهای ایران یک بمب اتمی خرج کنن....... که در تاریخ خواهند نشوند ایرانی ها منقرض شدند...
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  مرگ بر نوکر پول انگلستان
 • ناصر ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  1 0
  پدر بزرگ من بارها این موضوع رو گفته.... در شهر رامهرمز استان خوزستان بخاطر همین موضوع چنان قحطی مواد غذایی شد...که پیرمردها و پیر زن های رو به مرگ و افراد بیماری که دکترها جوابشون کرده بودند را از شهر خارج کردند و به غارهای اطراف شهر بردند مقداری غذا و آب برای آنها گذاشتند و در غار را بستند... من باور نمی کردم که حجم قحطی چقدر بوده که مجبور شده بودند برای حفظ جان جوانان و بچه هایی که آینده داشتند چنین جان فشانی ای رو بکنند..... یکی از آن نوجوانان پدر بزرگ من بود... خاطره های زیادی از انگلیسی ها داره......در ساخت راه آهن جنوب و چاه های نفت خوزستان هم برای انگلیسی ها کارگری می کرده...
 • mansour ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  سلام. من کاری با این تحقیق ندارم ولی‌ پدر و پدر بزرگم تعریف میکردند قحطی وحشتناکی‌ اومده بود بخاطر این که غلات را به سربازای خارجی‌ می‌دادن. پدرم تعریف میکرد مردم ارزن و خاک اره را قاطی میکردن باش نون میپختن. خودتون حسابشو بکنین.
 • ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  ایجاد این قحطی برای روی کار آوردن رضا خان و سلطه برنفت ایران بود. همون نقشه را الان نیز دارند دوباره پیاده میکنند. اونها منافع میخواند براشون هیچی مهم نیست. مسئولین باید به هوش باشند.
 • hassan ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  chera az englis minalin az khianat khodi va ehtekar harf nemizanin?
 • سهراب ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  من کاری به 200 یا 60 سال پیش ندارم...الانش رو بگو که غربی ها با پر رویی تمام مارو تحریم میکنن و تهدید به جنگ...اما بازم بعضیا سنگ اونا رو به سینه میزنن و میگن چرا ما از حقمون کوتاه نمیام تا اونا مارو تحریم نکنن؟نمیدونم با این همه ادعای تاریخ و تمدن چجوری راضی میشن تن به خفت در مقابل زورگویان بدن...آیا بعد انقلاب هم ما داشتیم بمب اتم میساخیتم که صدام رو انداختن به جونمون یا تحریم رو آغاز کردن؟ یا اونموقع که برای دو سال همه فعالیت های هسته ای کنسل شد چی؟؟؟؟محور شرارت شدیم
 • یک ایرانی ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  ایران در حال حاضر دارای قدرت زیادی است اولا بایدقدرت همه جانبه را روز به روز بیشتر کند دوم اینکه نفوذی دشمنان را پیدا کرده و در ملاء عام مجازات شدید کند و سوم باید تمامی دشمنان را از داخل کشورشان به دست خودشان ودچار هولوکاست نمود چون حقشان است
 • سعید ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  به خواست خدا روزی میاد که عوضشو درمیایم
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  غرامتی که انگلیس باید بدهد که صدها میلیارد دلار است رو پیگیری کنید
 • حسین ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
  0 0
  شما که خردمند هستید چرا مدرک نمیاورید؟ تهمت میزنید و بدون مدرک این مشرق که مدارکش رو آورده و ارجاع داده شما که مورخید بفرمایید این عکسها مال کجاست مثلاً؟
 • ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  اولش که نوشته تصاویر برگرفته از منابع دیگری هست...حالا شما چطوری میخوای ثابت کنی که عکس مال 100 سال پیش هست یا نیست...!؟ بی کفایتی حکومت دست نشانده انگلستان بوده و رذالت نیروهای انگلیسی که این قحطی رو بوجود آوردن نکته بعد اینکه بعد از انقلاب 1917 روسیه، نیروهای این کشور از ایران خارج شدن و تمام کشور به دست انگلستان افتاد... تو که وی پی ان هم داری! بیا بطور مستند این کذبیات رو رد کنید و روایت صحیح رو بگید که ما بدونیم
 • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  تو ازون دسته آدمهایی هستی که به ماه اشاره میکنن ولی تو چشمت به همون انگشت اشاره میمونه....بابا نصف جمعیت ایران کشته شدن...اونم زمانی که کشور تحت اشغال کامل انگلیسی ها بوده...بعد تو اومدی میگی نیمی از عکس ها مربوط به واقعه نیست...؟ اینکه عکس ها درست هست یا نیست چیزی از ارزش مطرح کردن این موضوع کم نمیکنه...در ضمن تو چطوری میخوای ثابت کنی این عکسها مربوط هست یا نیست؟؟؟ خوب یاد گرفتیم بدون ارائه مستندات تکذیب کنیم همه چی رو...
 • ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  روسیه در سال 1917 تمام نیروهاش رو از ایران خارج کرد و نیروهای انگلستان جای اونها رو گرفتن..روسیه جونتون نبوده... انگلستان ماهیتش فرقی نکرده از 200 سال قبل...به همون میزان رذل و پلید هستن هنوزم..الانم اگه دستشون برسه بدشون نمیاد شرایط مشابهی ایجاد کنن که ملت رو به بند استعمار خودشون بکشن...و الانم تمام زورشون رو دارن میزنن که در کشور کمبود و قحطی و بحران درست کنن.
 • محمد 110 ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  یه مرد پیدا بشه یه فیلم در باره هلوکاستی که انگلیس بر ما تحمیل کرده بسازه
 • میلاد ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  من کاملاً قبول دارم که در حق مزدم ایران ظلم شده ولی به این هم فکر کنیم اگر همون موقع کشاورزا نمیفروختن چی میشد؟ یا همین الان اگه بعضیا به جای انبار کردن ، و فقط به فکر خود بودن کمی به فکر مردم هم میبودن چی میشد؟
 • میلاد ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  اونا وحشیگری کردن ولی تو با این پیامت ما رو جنگ طلب نشون میدی
 • میلاد ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  منبع آمارت چیه ؟ کاح سفید؟
 • ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  وای ما چقدر ترسیدیم ! گزینه گزینه میکنی برای ما ما تو جنگ به دنیا آمدیم ، تو جنگ زندگی کردیم ، تو تحریم بزرگ شدیم پس بدون گزینه های ما هم ، روی میزه نترس
 • میلاد ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  بله بیکفایتی شما و امثال شما هم بوده اجنبی دوست
 • میلاد ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  چه ربطی داشت؟
 • میلاد ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  تو سر خودت !
 • میلاد ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  منبع شما چیه بی بی سی؟
 • میلاد ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  نادان خودتی آمریکایی انگلیس یا هر کشور دیگه ای فرقی نداره ، این جنایت بزرگیه
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  نترس عموجون...چرا هول بر داشته تو رو؟؟ اونا اگه دل و جیگر اینکارا رو داشتن که تا حالا مهلت زندگی به من و تو نمیدادن...پس نترس و سر جات وایسا...
 • ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  لطفا عکسها را اصلاح کنید لود نمیشن
 • فاضلی ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  سلام و خسته نباشید به عنوان یک کارشناس تاریخ از توجه سایت وزین مشرق به حوزه های مهم و کمتر توجه شده تاریخ معاصر ایران تشکر می کنم.
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
  0 0
  مادر بزرگم ميگفت در جهرم پول داشتيم نون نداشتيم مردم هسته خرما آرد ميكردند با يك غذاي آبكي قاطي مي كردند تا سير شوند در فسا نانوايي آمده بوده خدمت آقاي بحراني روحاني شهر توبه كه پهن در نان مردم ميكردم
 • ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
  0 0
  باید کمی به عقب برگردیم و ببینیم چه گونه این انگلیسیها به ایران آمدند. در آن زمان آیا پادشاهان سلسله صفویه به فکر ثبات خود بودند یا حفظ و حراست از ایران ؟ آیا این پروژه استعماری از اواسط سلسله صفویه کلید نخورده ؟ در کشوری که استعمار حاکم شود جان ملت چه اهمیتی دارد ، حال یک نفر یا 9 میلیون نفر . اگر هم دولتی همچون زندیه قصد مقابله داشته باشد باز استعمار آن را سرنگون و سلسله وابسته قاجار را علم میکند تا با استفاده از بی سوادی مردم فقر را بر کشور حاکم کند . البته هر چند عدد 9 میلیون زیاد منطقی به نظر نمی رسد ولی این مقاله مهری بر بی کفایتی حکام و مظلومیت مردم ایران و همزمان سیاست و تحقیق و برنامه ریزی دقیق پیر استعمار انگلیس و همراهانش می باشد. با شعارهای مرده باد و زنده باد چیزی درست نمی شود - باید و باید خودمان را درست کنیم تا راه را درست رویم . --- به امید آن روز ---
 • ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
  1 0
  اصل خباثت با بریتانا کشف شده است انگلیس یعنی خبث
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
  1 0
  نوکر مزدور خاک تو سر جیره خور انگلیست که یا ایرانی نیستی یا اگه هم هستی از نوع بیغیرت و وطن فروشت هست.
 • حسین ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  0 0
  هر حمله به ایران ، چیزی از اسرائیل و عربستان و قطر و نیروهای آمریکا در منطقه باقی نمی گذاره و گرنه فکر کردی اونها انسانند و بخاطر انسانیت حمله نمی کنند ؟نترس دشمنان جنایتکارمون فکر اونجاش رو کردن ، بنازم به موشک های پرقدرت ایرانی ، درود به روان پاک و تابناک شهید حسن تهرانی مقدم
 • محمودی ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  0 0
  این کامنت آخر را احتمالا یک یهودی نوشته همان یهودی که هر ساله کشتار ایرانی ها رو در عید پوریم جشن می گیره با پررویی می نویسه که این حادثه با هولوکاست قابل مقایسه نیست واقعا چقدر وقیح اند این یهودیا هولوکاست 6 میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم یک افسانه مسخره است که به هیچ وجه ثابت نشده در حالیکه هولوکاست 9 میلیون ایرانی یک حقیقت مسلمه که اسناد متقن فراوانی داره واقعا این یهودیای خدانشناس مردم رو نادان فرض کردن از سایت مشرق هم بسیار بسیار ممنونم بابت این مطلب لطفا در مورد هولوکاست خیالی یهودیان هم مقاله بنویسید تا سیه روی شود هر که در او غش باشد
 • ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  0 0
  چه ربطی داشت؟ عقل هم خوب چیزیه
 • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  0 0
  مقاله استر و نتانیاهو در سایت حامیان آزادی قدس هم در این ارتباط خوندنیه
 • ناشناس ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
  0 0
  ولی من تا امام زمان رو دارم از هیچ قدرتی هراس ندارم نه انگلیس خبیث و نه آمریکای جنایتکار مطمئنم با اشاره ای آنها را نابود خواهد کرد
 • ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
  0 0
  باز هم راحت بعضی ها بشینید پای بی بی سی فارسی و اون رو مرجع فکری و تحلیلی خودوشن قرار بدن .اقعا تاشف باره
 • ايراني غير مسلمان ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
  0 1
  خوش تون نيومد نه؟ بده خداييش كه آدم! تو مملكت خودش هم .. مي دونم اين كامنت! رو نميزارين اما بد نيست بدونين خدايي ببين چه مملكتيه بد اوضاعيه اين به اصطلاح هولوكاست چه ربطي داره به مردم امروز ايران؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی و راد ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
  0 0
  تو چقدر خوش شانس و نترسی ناشناس, این دو تا گزینه هم برای تو و بقیه ناشناس های امثال تو . تمام گزینه ها روی میز است ولی پاش بیفته گزینه یک تعداد از ناشناس ها سه شماره میره زیر میز.
 • یکی از این دیار ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
  1 0
  با توجه به نفوذ انگلیسیها و ضعیف شدن احمد شاه انگلیسیها پدیده ی دیکتاتور و نژاد پرست تاریخ ایران رضا خان رو به وجود آوردند
 • یکی از این دیار ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
  0 0
  با توجه به نفوذ انگلیسیها و ضعیف شدن احمد شاه انگلیسیها پدیده ی دیکتاتور و نژاد پرست تاریخ ایران رضا خان رو به وجود آوردند
 • شیما ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
  0 0
  همیشه همینه دولت ها با هم جنگ می کنن و عامه ی مردم ضرر میبینن
 • ali ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
  0 0
  اميدوارم اينده تموم انگليسي ها مثل بنان گذار شاه قاجار اغا محمد علي شاه بشن
 • محمود ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  0 0
  اسد الله هم 8 ماه پيش گفت كه "در ايران قحطي مي ايد" و ديديم كه با گران كردن ارز چه كار كردند ولي خدا را شكر كه يهوديان جديد در مقابل "ولي فقيه" و يك رييس جمهور شجاع خوار شده و به هدف خود نرسيدند.
 • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
  1 1
  آمن از قدیمیا شنیدم که می گفتن از شدت گرسنگی و نبود مواد غذایی پهن با ماست می خوردن! حتی چوب برخی از درخت ها رو اره می کردند و خاک اره رو با بلوط پودر شده قاطی می کردند برای درست کردن نان! جالب اینکه این کسایی که می گن قدیم خوب بود و زمان شاه از الان بهتر بود خودشون نمی دون منشا این حرف مال سالهاییه که قحطی کم کم تموم شد و مردم از پهن خوردن!!! راحت شدن هیچ وقت و در هیچ برهه ای از تاریخ رفاه به اندازه ی امروز(با حساب همه ی تحریم ها و ....) نبوده بعضیا دوست دارن که دوباره از اون غذاهای قدیمی!!! بخورن می گن بیاید با آمریکا رابطه برقرار کنیم.
 • ناشناس ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
  0 0
  متاسفم برای صدا و سیما به جای اینکه وقایع اینچنینی رو به تصویر بکشند میان بازیگراشون رو گریم آنچنانی میکنند و فیلمی مثل کیف انگلیسی یا مدار صفر درجه و امثال اینها رو درست می کنن. فیلم درست کنن و یاد بدن که وقتی کالای آدم (مثل خونه، گندم و ...)رو به قیمت گزاف بفروشیم حتما یه کاسه زیر نیم کاسه است.
 • حامد ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
  0 0
  این ادبیات در شان سایت و خوانندگان فخیمه سایت مشرق نیست - حتی اگر طرف یک انگلیسی باشد ، کلام یک بچه شیعه "حرمت" دارد
 • ماهینی از بوشهر ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۹
  0 0
  1- بجای استفاده از بریتانیای بزرگ از کلمه انگلیس روبای پیر استفاده شود . 2-رسانه ها باهمکاری صدا و سیما میبایست هلوکاست 9میلیونی ایران را پس از آگاهی مردم از جنایتهای بیشمار روباه ی پیر و غربیها ،خبر آنرا جهانی کنند . 3- به آگاهی مردم باید رسانیده شود که هر جای این عالم گرفتاری و یا جنگ میباشد از تدابیر انگلیسی هی خبیث میباشد که نقش رسانه ها و صدا وسیما در معرفی این روباه پیربه جهان بسیار موثر میباشد . 4-ازاطلاع رسانی شما تشکر مینمایم ولی بیش از پیش باید جهت بالابردن سطح آگاهی مردم تلاش نمود. زیرا بادشمنانی قدر ،حلیه گر و وحشی و جنایتکار روبرو هستیم
 • ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 0
  احسنت واژه خنر باز رو پسندیدم. اینا واقعا هنر رو بازی میکنن و به بازی میگیرن وگرنه از هنر بهره ای نبردن.
 • ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 0
  اتفاقا خیلی هم ربط داره. اگه تاریخ رو درست میدونستی میفهمیدی که در زمان عثمانی وقتی اروپا و روسیه کمر همت به شکستن کمر امپراطوری عثمانی بسته بودند چون دیدن زورشون نمیرسه توطئه کردند و مثل امروز ایران اومدن از اختلاف قومی و مذهبی برای ایجاد شکاف و مشکل داخلی استهاده کنن. چند ارمنی مارکسیست که در اروپای شرقی زندگی مکردند دو حزب ساسی بولشویک مانند درست کردند و از خارج اقدام به سازماندهی و مبازره در خاک عثمانی و بر ضد جکومت نمودند. آنها که باسم مبارزه قومی دینی با عثمانیها درگیر شده نبودندد هیچ اعتقادی به دین نداشته ولی مردم را به خاطر مسیحی بودن به شورش تحریک میکردند. اونا پس از مستحکم کردن و مواضع و یارگیریهای فراوان ارمنیهای مقیم ترکیه آنزمان را وادار به جنگیدن با دولت کردند و هر ارمنیی که از این امر سر باز میزد بدست خود همین افراد به قتل میرسید. پس از مدتی جنگ مسلحانه و درور شخصیهای دولتی حکومت عثمانی توسط ارمنی نژادهای مارکسیست بالا گرفت و این در حالیست که در همان زمان عده زیادی از ارامنه و کردها دارای مناسب عالی نظامی و سیاسی در دربار عثمانی بودندو... خلاص اینکه با تحریک اروپا و پشتیبانی روسیه ارامنه جنگ مسلحانه را به شهرهای کردنیشن ترکیه و آدری نیشن ایران کشاندند و چندین هزار نفر کرد را طی جند روز از زن ومرد و پیر وجوان قتل عام کردند و اموالشان را به غارت بردند. و این در آستانه جنگ اول جهانی ضربه مهلک برای ایران بود و وضعیت آدربایجان غربی را در یک پیش جنگ و پیش قخطی زودرس برد. اما هیچ جای جهان از قتل عام اکراد و آذریها بدست ارامنه حرفی نمیزنه و بعدها که قشون عثمانی برای انتقام از ارامنه با آنها و روسها جنگید و ضمن آن چند هزار ارمنی و نزدیک به دویست هزار سرباز ترک کشته شدند (در اثر سرما در ارتفاعات و درگیری با روسها و ارامنه) دنیا کشته شده گان ارمنی را پیران عمان کرد (جون مسیحی بودند) و ترکیه را به قتل عام ارامنه متهم کردند که ارات آن هنوز مشهود است. آرمنستان بعدها ( چند سال پیش) با لشکر کشی به جمهوری اذربایجان قتل عام دیگری نیز مرتکب شد که کسی از آن هم حرفی به میان نمیاورد!
 • ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 0
  عزیم احمد شاه نه احمق شاه درسته!
 • ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 0
  جواب اونایی که گفتن حمله ارامنه چه به قحطی و جنگ جهانی اول و... اتفاقا خیلی هم ربط داره. در جنگ جهانی اول هدف اصلی جنگ اسلامزدایی از دنیا و نابودی امپراطوری عظیم عثمانی و نابودی کامل اسلام و سلطه کامل به خاورمیانه بود که در این میان ارامنه نقشی کلیدی در تضعیف امپراطوری عثمانی که بعدها منجر به شکست آن شد بازی کردند. و شکسن عثمانی زمینه تسلط انگلیس و روسیه را بر ایران هموار کرد و شد انچه که نمیباید میشد. اگه تاریخ رو درست میدونستین میفهمیدین که در زمان عثمانی وقتی اروپا و روسیه کمر همت به شکستن کمر امپراطوری عثمانی بسته بودند چون دیدن زورشون نمیرسه توطئه کردند و مثل امروز ایران اومدن از اختلاف قومی و مذهبی برای ایجاد شکاف و مشکل داخلی استفاده کردن. بعد از اینکه کشورهای اروپای شرقی را که در آنزمان جزو قلمرو عثمانی محسوب میشدند بنام قیام دینی و نژادی به استقلال فراخواندند و آنانرا به جنگ و تضعیف عثمانی در حدود غربی آن واداشتند با خریدن و همراه کردن چند ارمنی مارکسیست که در اروپای شرقی زندگی میکردند دو حزب ساسی بولشویک مانند درست کردند و از خارج اقدام به سازماندهی و مبازره در خاک عثمانی و بر ضد جکومت نمودند تا علاوه بر غرب عثمانی را در شمال و شرق درگیر و تضعیف کنند. (ضمن اینکه از عناصر و سردمداران بهایی در اراضی اشغالی برای دزدیدن و احتکار آذوقه و ایجاد قحطی کاذب در میان قشون عثمانی از یک طرف و گشودن دروازه های شهر بر روی قشون انگیسی و دادن کل اذوقه به آنان از طرف دیگر که موجب شکست عثمانی در آن جبهه شد و تاثیر زیادی بر شکست امپراطوری عثمانی در جنگ جهان اول و اشغال نه تنها قلمرو عثمانی بلکه کشوری مثل ایران شدند نیز استفاده نمودند که نتیجه وحشتناک آن قحطی بزرگ و مرگ میر نیمی از مردم ایران شد) ارامنه مارکسیست که باسم مبارزه قومی دینی با عثمانیها درگیر شده نبودندد هیچ اعتقادی به دین نداشته ولی مردم را به خاطر مسیحی بودن به شورش تحریک میکردند. اونا پس از مستحکم کردن و مواضع و یارگیریهای فراوان ارمنیهای مقیم ترکیه آنزمان را وادار به جنگیدن با دولت کردند و هر ارمنیی که از این امر سر باز میزد بدست خود همین افراد به قتل میرسید. پس از مدتی جنگ مسلحانه و ترور شخصیهای دولتی حکومت عثمانی توسط ارمنی نژادهای مارکسیست بالا گرفت و این در حالیست که در همان زمان عده زیادی از ارامنه و کردها دارای مناسب عالی نظامی و سیاسی در دربار عثمانی بودندو... خلاص اینکه با تحریک اروپا و پشتیبانی روسیه ارامنه جنگ مسلحانه را به شهرهای کردنیشن ترکیه و آدری نیشن ایران کشاندند و چندین هزار نفر کرد را طی جند روز از زن ومرد و پیر وجوان قتل عام کردند و اموالشان را به غارت بردند. و این در آستانه جنگ اول جهانی ضربه مهلکی برای ایران بود و وضعیت آدربایجان غربی را در یک پیش جنگ و پیش قحطی زودرس برد. اما هیچ جای جهان از قتل عام اکراد و آذریها بدست ارامنه حرفی نمیزنه و بعدها که قشون عثمانی برای انتقام از ارامنه با آنها و روسها جنگید و ضمن آن چند هزار ارمنی و نزدیک به دویست هزار سرباز ترک کشته شدند (در اثر سرما در ارتفاعات در زمستان و درگیری با روسها و ارامنه) دنیا کشته شده گان ارمنی را پیراهن عثمان کرد (جون مسیحی بودند) و ترکیه را به قتل عام ارامنه متهم کردند که اثرات آن هنوز مشهود است. ارمنستان بعدها (چند سال پیش) دوباره به آذریهای جمهوری آذربایجان حمله کرد و هزاران نفر رو قتل عام کرد که از این مورد هم کسی حرفی نمیزنه چون همه میخوان باکلاس باشن و هیچ گی مکیخواد آقا معلم از سر کلاس بیرونش کنه!
 • ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 0
  طبق چه سندی مشرق دروغ میگه و تو راست؟
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  0 1
  اشدا علي الكفار رحما بينهم رو اشداء علی الکفار باش حاک بر دلداری اغیار پاش عزیز من در شان مومن نیست که از دشمن کافر ظالم دفاع کنه. با اینا هر چه بیتربیتر و خشنتر برخورد بشه بهتره.
 • mohsen ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
  1 0
  من 313 مین نفرم که به این متن رای میدم مرگ بر انگلیس درود بر رزمندگان اسلام مرگ بر اسرائیل
 • ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۱
  0 0
  به ناشناس تاریخ فهم! تاریخ گذشته را هر کسی بسود خودش میتواند بازخوانی بکند و این که هر کسی بسته به انگیزه های و گرایشهای قوم پرستانه خودش! (که در مورد شما کاملا آشکار است) تاریخ را تفسیر بکند دلیل بر این نمیشود که شما تاریخ را بهتر میفهمید و دیگران چیزی "نمیدونستند" ، اتفاقا از هم فروپاشیدگی حکومت عثمانی بدست خود پانترکها که مزدور غرب بودند و هستند پدید آمد چون تا پیش از آنها ( جنبش ترکهای جوان)در حکومت عثمانی قومیتگرایی نبود و پس از آنها در هر جای عثمانی قومپرستی بوجود آمد( پان ترک وپان عرب و پان کرد و پان ارمنی...), و سرانجام هم عثمانی از هم فروپاشید چون آنها برخلاف ایران هیچ میراث فرهنگی ملی ریشه داری نداشتند، از سخنان شما بر میآید که انگار دلتان برای عثمانی ها بیشتر میسوزد و خیلی آنها را بالا میبرید("اروپا و روسیه کمر همت به شکستن عثمانی بسته بودند..") تا برای ملیونها ایرانی که در همه جای ایران قربانی قحطی شده بودند دلسوزی کرده باشید و اینکه دولت عثمانی به ایران تاخت (بقول شما آذربایجان ) برای دلسوزی مردم ما نبود زیرا که همین عثمانی ها بارها و بارها به ایران تاختند و تنها خواسته شان چیرگی بر ایران بود که نیاکان باغیرت مان آنها را به پس راندند (نه مانند بعضیها !که بیگانه پرستند و وطنشان را جای دیگری! میدانند)اتفاقا عثمانی ها در همه این تجاوزها به خاک ایران بسیاری را هم کشتند و غارت کردند و چون آنها ضد شیعه بودند و هستند آنها را از کثیفترین دشمنان ایران باید بشمار آورد و اگر شما خودتان لطف کنید و تاریخ را بی گرایشهای قومپرستانه مطالعه کنید از گوشه ای از فجایع یورش عثمانی ها به خاک ایران آگاه خواهید شد تا اینکه بروید برای سربازان خونخوار عثمانی دلسوزی بکنید .
 • من ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  0 0
  البته اینم بگو که اون موقع روزی میلیون میلیون بشکه نفت نبود که بفروشیم اما الان چی؟ بازم باید با فروش روزانه میلیون ها بشکه نفت بیایم و پهن با ماست بخوریم؟یکم فکر کن آخه اون موقع شرایط با الان یکی بود؟ عقل هم خوب چیزیه.الان کشورمون جزء چند کشور اصلی تولید علم در جهانه و منابع فراوانی داره.وقتی می خوای مقایسه کنی یکم فکر کن.با این همه تحریم و فشار بازم ایستادیم و تسلیم نشدیم.حداقلش اینکه کشورهایی مثل انگلیس کثیف برامون تصمیم نمی گیره.
 • ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
  0 0
  نخست اینکه واقعا این جای پرسش دارد که شما بجای دلسوزی برای میلیونها ایرانی قربانی یورش و اشغال ارتشهای بیگانه "عثمانی و انگلیسی و روسی"دارید برای سربازان عثمانی فاتحه میخوانید و آنها را قربانی میدانید ، البته من مطمئنم که شما تنها ورژنی از تاریخ را میخوانید که در کشور ترکیه نوشته شده باشد برای همین این نکته را نادیده میگیرید که از زمان صفویان عثمانی ها بارها و بارها به سرزمینمان یورش بردند و کشتند و غارت کردند و بردند و در آن روزگار خبری از مارکسیست و نفوذ ارمنی هم نبود تنها کینه عثمانی های سنی مذهب بر علیه ایران شیعی بود که نیاکانمان (بویژه نیاکان آذریمان ) جلوی آنها ایستادند و در جنگهایی پیاپی آنها را به پس رانداند ( نبرد چالدران را شما بیاد بیاورید) ترکهای عثمانی هیگاه برای دلسوزی به جایی لشکر کشی نمیکرده اند و همه جا ویرانی و قتل عام ببار میآوردند و در این میان آنها کینه بزرگی بر ضد شیعه ها و دیگر ملتهای وابسته به ایران دارند و بسیاری از تبارهای شیعه مذهب(افشار و شقاقی و پازوکی و..) مجبور شدند تا از ضلم و بیدادی عثمانی ها از آناطولی به ایران بکوچند و همانها بودند که سختترین نبردها را با عثمانیها کردند و هزاران تن از آنها قربانی هجوم همین سربازان عثمانی شدند که شما برایشان اشک میریزید و حالا خیلی رو میخواهد که شما بیایید و سنگ عثمانی خونخوار را به سینه بزنید و میلیونها ایرانی را نادیده بگیرید و از خودتان آمار و شمار قربانی های عثمانی را برخ ما بکشید که همانها دستشان به خون میلیونها بیگناه آغشته بوده است ، حتی صفویان که خود آذری نسب بودند بر علیه عثمانی ها فتوا داده بودند و آنها را بزرگترین دشمن ایران و تشیع میشمردند و همین جمهوری باکو که شما از آن جانبداری میکنید یکی از ایرانستیزترین کشورهای جهان است و آرزوی نابودی ایران را دارد و همه بزرگان ایران را(نظامی و مولانا و خاقانی و ابن سینا ..) غیر ایرانی میشمارد ، آقای ناشناس بجای تفسیرهای یکجانبه و تحریف شده پانترکان از تاریخ به شما توصیه میکنم خود تاریخ را بخوانید و اگر ایرانی باشید (که من شک دارم) وطنتان را همه جای ایران بشمارید و بیگانه پرست نباشد .
 • ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  0 0
  آقای منتقد به ظاهر وطنپرست! شما فراکوش نکنید که اظارات اینجانب در دفاع از عثمانها نیست و پیش زمینه تاریخی برای میان چگونگی نقش ارمنه مارکسیست در قتل عام و اکراد و ترکها و قحطی در ایران بویژه در آدربایجان و کردستان و کرمانشاهان و... است. مخظ مطالع بیشتر و کسب آگاهی بد نیست مطالب زیر را مصالعه بفرمایید: داشناک فدراسیون انقلابی ارمنی‌های هِغاپوخاکان داشناکتسوتیون (ARF) موثرترین حزب ارمنی میباشد که عقاید آنان سابقا و اکثرا در نشریه دروشاک (بیرق) منتشر میشد.لازم به تدکر میباشد که فعالیت امروزه این حزب به مسله کتاب ربطی ندارد و این کتاب فعالیت حزب را در دوران نسل کشی بررسی مینماید.البته در ایران نیز یپرم خان ارمنی نیز چنین گروهی را تشکیل دادند که نمونه جنایات آنها طراحی قتل ستارخان سردار ملی بود. طاهر زاده بهزاد اساس این حزب را در کتاب قیام آذربایجان بر اساس اساسنامه حزب نازی میداند. در سال 1890 توسط سه ارمنی به نام‌هاي ميكائيليان ـ زاواريان و رسـتوم حزب داشــناك در تفلیس گرجستان بر پا گرديد.حزب داشـــناك براي اعلام وجود ابتدا حملة مسلحانه به كردهاي ساكن بيـــتلـــيس را در ابتداي سال 1891 انـــتخاب نمود. جمال کوتای محقق ترک در ارزیابی جالب و آموزنده خود چنین نتیجه گیری میکند: هینچاک اولین کمیته انقلابی و مخفی ارامنه بسال 1882 و در شهر لوزان سوئیس توسط کمیته چی بنام نیازبیگ که مادرش گرجی و پدرش از ارامنه قفقاز بود پایه گذاری گردید .ارامنه‌ای که بعدها بسال 1890 از هینچاکها جدا شده و در سال 1892 کمیته‌های تروشاک و تاشناک را بوجود آوردند، خود از ارامنه خارج و تحت تأثیر نیروهای بیگانه تشکیل میگردیدند. از جمله مهمترین عضو آن میتوان به گارگین نژده‌ اشاره کرد او به قهرمان ملی ارامنه معروف است و در نخجوان زاده شد و در سیبری درگذشت. مورخ ارمنی وارانجیان در مورد داشناکها چنین میگوید: «شاید هیچ حزب شورشی حتی حزب نازودوولتز روسیه و یا چاربونالیلری ایتالیا که در ترورخبره هستند و از هیچ چیزی فرار نمی کنند مانند داشناکها تروریست پرورش نداده‌اند. صدها سلحشور و شمشیر بدست برای رسیدن به هدف اماده کرده‌اند.» البته و هزار البته که بنده نه ترک هستم و نه پانترکیسم را پشیزی میدانم ولی ترک زبانان ایران را هموطن و ترک زبانان دنیا را انسان و قابل احترام میدانم. و در اصل معفقدم که آدریها یا آذاریها ایرانیند و زبان آذری زبانی است از خانواده زبان‌های ایرانی غربی که در منطقه آذربایجان (آتورپاتکان) پیش از گسترش زبان ترکی رایج بوده‌است و امروزه گستره آن محدود شده‌است. بیشتر دانشمندان ایران‌شناس، در بازگویی ریشه تاریخی زبان دیرین مردم آذربایجان، باور دارند که زبان باستانی آذری بازمانده و دگرگون شده زبان مادها است و ریشه آریایی دارد که تاریخ‌دانان و جغرافی‌نویسان اسلامی آن را فارسی(ایرانی)، فهلوی و آذری خوانده‌اند. هر چند که مطالعه بر روی این زبان پیشینه طولانی در نزد خاورشناسان غربی دارد، اما نخستین پژوهش گسترده روی آن در ایران توسط احمد کسروی انجام گرفت. احمد کسروی، تاریخ‌نویس ایرانی، در کتاب آذری یا زبان باستان آذربایجان نمونه‌هایی از این زبان و ارتباط آن را با زبان تاتی نشان داد. زبان‌شناسان با اشاره به وجود زبان‌های تاتی و هرزنی در چندین روستای آذربایجان شرقی، اردبیل، نمین، خلخال (کلور)، عنبران، پیله رود و میناباد آنها را از بقایای آن زبان باستانی می‌داند. همچنین این زبان به زبان تالشی نزدیک است.[۱] زبان «آذری»، یکی از شاخه‌های زبان پهلوی است که پس از حمله عرب‌ها و هجوم اقوام ترک همچنان به زندگی خود ادامه داده‌است. ولی با پا گرفتن زبان ترکی در آن دیار، رفته رفته زبان «آذری» رو به سستی و نابودی نهاده‌است. گو اینکه هنوز در پاره‌ای از روستاها و بخش‌های آذربایجان نقشی و نشانی از آن باقی است.( به نقل از ویکیپیدیای فارسی) پس هر حرکت غیر معقول و غیر ارزشی و نژادپرستانه و جدایی طلبانه چه از ترک یا کرد و.... را مردود مشمارم. بنده همچنین اعتقاد دارم که واژه ماد یک اصطلاح لاتین است و به معنای میانه و واسطه کاربرد دارد که در دیاضیات و آمار نیز کاربرد دارد . واژه ماد هیچ ارتباطی به قوم کرد نداشته و یونانیها و روم شرقی از آن برای یاد کردن از مرمانی یاد میکردند که در میان (وسط یا میانه) آنان و امپراطوری ایران قرار داشتند. واز طرفی این مردم واسطه یا رابط رسیدن آنان و پیروزی بر ایران بودند و این واسزه یا میانه یا مردمانی که در وسط قرار داشتند کسی نبودند جز پهلوانان و جنگاوران کشکریان ایران که در میان دو امپراطوری قرار دشتند. و علاوه بر در میانه بودن بعنوانه رابط یا واسطه هم از آنها یاد میشد چون برای تسلط به ایران یا میبایست این افراد را میخریدند و یا شکست میداند. پس یا مانعی در وسط راه بودند و یا واسطه ای برای برقراری ارتباط و نفوذ. این جنگاوران که در آن رمان لقب گرد داشتند نظیر گرد اسفندیار و... که واژه گرد در شااهنامه هم دیده میشود بعدعا پس از حمله و تسلط اعراب به ایران دچار دگرگونی و تعریب شده و بدلیل نبود حرف گاف در عربی در نوشته های آنان کاف جایگزین گاف شد و گرد را کرد نوشته و خوانده و نامیدند و آنانرا به جمع اکراد لقب دادند. و این اکراد کسی بنودند جز همان جنگاوران و سربازانی که در سرحدات بودند و اولین کسانی بودند که با اعراب روبرو شده و بعدها با آنها مسالمت آمیز زندگی کردند. البته که این گردها و سربازان الزاما همگی از منطقه غرب کشور نبودند که توجیهی شود برای کرد بودنشان. و چون امروزه این سربازان و جنگاوران یا همان گردها از اقصی نقاط کشور گرد هم آمده بودند و بارز ترین دلیل بر این امر حضور رستم فرخزاد سیستانی در میان سپاهیان جنوب غرب کشور است. چرد به معنای پهلوان و جنگ آور همچون لقب و درجه نظامی امروزی پیش از نام افرا بکار میرفت بطوریکه ابن لقب یا پیشوند در معرفی افراد بکار میرفت و لذا اعراب آنرا جزوی از ماهیت آنان دانستد و سالها بعد در زمان تسلط آنان بر ایران تاریخی جز آنچه آنان بر ما نوشته بودند بنود و از اینرو در تواریخ به غلط به قومی اقب داده شده که امروزه مرد نامیده میشوند. اصیل ترین و دستنخورده ترین این مردم که در ارتفاعات صعب العبور کوههای فرب کور ماندند هورامیها هستند که زبانشان از دستور تا لهجه و کلمات به شدت با دیگر گویشهای کردی تفاوت دارد و جز آنچه در اثر همجواری و تردد میان آنان با همسایکانشان در چندین سال اخیر که موجب کاربرد مشترک برخی واژه ها در میان آنان شده شباهت زیادی میان زبان هورامی/اورامی/گورانی و سایر زبانهای کردی وجود ندارد بلکه اورامی نزدیکتر به زبان اوستاست که ایرانیان کهن در زمانی بدان تکلم کرده اند و... بنده همه این قومگراییها و جدایی طلبها را نشانه نفوذ عمیق استعمار در میان این ملت فریب خورده از فارس و ترک وکرد و بلوچ و ... میدانم که نشان از موفقیت استعمار در اجرای طرحهایش در این آب و خاک میباشد میدانم. حتی فارس بودن ما به شکل امروزی و اغاز ما به هخامنشان را یک جعل ساسی تاریخ میدانم و برای اثباتش دلایل کافی دارم. پس لطفا سعی نفرمایید که بنده را به قومگرایی و ... آنچه که در شان خودتان است نسبت دهید.
 • ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
  0 0
  آقای محترم تاریخ شناس، نخست اینکه من بعنوان ایرانی و آذری- نسب افتخار میکنم که وطنم را دوست داشته باشم (هر چند وطن پرست نیستم چون پرستش تنها خدا را سزاست)و من طعنه شما را همچون تعریف میشمارم، و دیگر اینکه : - این مقاله مشرق درباره قحطی ایران به دلیل اشغال نیروهای بیگانه بوده است من نمیفهمم که شما چه اصراری دارید تا موضوع اصلی را که هیچ ربط مستقیمی به جدال میان پانترکان و ارمنی ها (که بخودشان مربوط میشود) را به قحطی همگانی سرزمین ایران ربط بدهید و جان میلیونها ایرنی را نادیده بگیرید و برای سربازان عثمانی (به گفته شما مضلوم !) احساس همدردی بر بیانگیزیذ و من نمیدانم این شمارش قربانیان عثمانی ها را از کجا آورده اید . - این شما هستید که بازخوانیتان از تاریخ دقیقا با دیدگاه رسمی عثمانیهای قدیم و نوین! همخوانی دارد - شما این واقعیت را نادیده میگیرد که عثمانیها در زیر نفوذ حرکت "ترکان جوان" خودشان بدست خودشان سیاست نسل کشی و قوم پرستی را آغاز کردند و سرانجام هم دودش بچشم خودشان رفت چون همه امپراطوری عثمانی از همان آغازش هیچ ریشه فرهنگی نداشت و ارتش سلجوقی ها آناطولی و شمال آفریقا و کشورهای عربی را بزور و کشتار فتح کردند . - شما جنبه ضد شیعی عثمانی ها را از همان آغاز بنادش نادیده گرفتید و ترجیح دادید تا ازشیعه ستیزی و نسل کشی شیعیان قلمرو عثمانی ها تا به امروز چیزی نگویید -آیا لشکر کشی عثمانیها به ایران را در این پانصد سال گذشته را شما از دلسوزی عثمانی ها میدانید تا جلوی مارکسیستهای ارمنی را بگیرند یا اینکه این یورشها را برای گسترش قلمرو خودشان کرده بودند -متجاوز به خاک هیچ کشوری نمیتواند و نباید ستوده شهروندان آن کشور گردد این کار شما (در دلسوزی از نیت عثمانی ها) مانند اینست که کسی از متجاوزین بعثی در جنگ تحمیلی برای دلسوزی از عربهای ایران ستایش بکند در حالیکه تجاوزگر و اشغالگر تنها پاسخش نبرد است نه دلسوزی و مظلوم نمایی آنها، -شما مینماید که خودتان از جریانات داخلی عثمانی خیلی آگاه باشید خوب این چه ربطی به ایران داشت که قربانی اشغال توسط عثمانی ها باشد و دعوای ارمنی و پانترک را به داخل ایران بکشانند . - شما میگویید عثمانی به تحریک اروپا و روسیه ایران را اشغال کردند اما با این همه تاریخ دانیتان انگار پهنه میدان نبرد جنگ جهانی اول را از یادتان بردید که آلمان(پادشاهی آلمان) با اطریش و عثمانی بایکدیگر همپیمان بودند و با انگلیس و روسیه و فرانسه میجنگیدند و چون ایران در زمان قاجارها ضعیف و بی درو پیکر شده بود موقعیت را غنیمت شمردند تا هر کدام بخشهایی از ایران را برای جبهه گیری بر علیه یکدیگر اشغال کنند و این برای دلسوزی مردم ما نبود یا به دیگر سخن ،تجاوزگر تجاوزگر است و فرقی نمیکند که انگلیسی باشد یا عثمانی و یا عرب . -اینکه ترکیه را متهم به قتلعام ارمنیها میکنند اول اینکه نه ربطی به ما دارد نه ربطی به موضوع اصلی مقاله مشرق که قربانی شدن میلیونها ایرانی را توسط تجاوزگران بررسی میکند و من وارد آن بحث نمیشوم ، اما دلم برای آن سربازان عثمانی هم نمیسوزد چون آنها را مظلوم و بیگناه نمیشمارم. - شماهویت فرهنگی ملت را با هویتهای قومی بخطا میگیرید اینکه ایا مادها و عیلامیها و کاسپیها کاسیها و....چه ریشه ای داشتند جای بحثهای بیپایان دارد ولی هویت امروزی ما هویتی فرهنگی است نه قومی زیراکه شاید اصلا فارسی نمانده باشد بلکه ایرانی جدای از گویش آدمهایش آمیخته ای از همه تبارهای این سرزمین است و شاید فارس زبان اصلیتش ترکنژاد باشد و ترکزبان اصلیت ژنتیکیش فارس باشد ..اما که چه؟ هویت ما تنها فرهنگ و ادبیات و دین و و ارزشهای ماست و با زندگی در میان ملتهای دیگر به چگونگی فرهنگ بومی ام پی برده ام. - شما که مینماید در تاریخ مطالعه و بررسی داشته باشید باید بدانید که تاریخ همانند دانشهای دقیق همچون ریاضی و فیزیک نیست و آنرا میتوان به هزاران روی تفسیر کرد ولی نمیدانم چه اصراری دارید تا تاریخ رسمی شده و پذیرفته شده عثمانی ها را تنها منبع مستند بشمارید . -آیا در جنگ میان ارمنستان وجمهوری باکو هر دو طرف مقصر بوده اند و جنایاتی کرده اند و یا اینکه تنها ارمنستان مقصر بوده است ؟ از دیدگاه شما کاملا پیداست که شما تنها یکطرف را مقصر میدانید در حالیکه مارکسیسم ها دیگر قدرتی ندارند و من هر دوی آنها را مقصر میدانم و اصلا آنرا مربوط به خودشان میدانم ولی باید دانست که هیچ حکومتی به اندازه حکومت باکو بطور رسمی به تاریخ و جغرافیا و فرهنگ ایران را بسود خودش جعل نکرده و به ملت ما اهانت نکرده است پس دفاع کاملا کورکورانه شما از این باکوییان برای چیست؟ آیا شما از کتابهای درسی تاریخ وجغرافیای باکو نشینان خبری دارید ؟راستی به نطر شما آیا باکو خواهان پایداری ایران است و یا خواهان نابودی و از هم فروپاشی ایران است؟ -اگر روزی عثمانیهای نوین(ترکیه) دوباره با بهانه های به قول شمادلسوزانه شان!؟ به ایران تاختند چه؟ حتما در آینده کسی مانند شما پیدا خواهد شد تا برای سربازان ترکیه ای اشک بریزد و قربانیان ایرانی و اشغال کشورشان را نادیده بگیرد . -در پایان من با قومگرایی مخالفم ولی کشورم را و فرهنگش را دوست دارم و نمیتوانم بپذیرم که کسی با سخن پردازیهای روشنفکرنمایانه اش بخواهد کار زشت تجاوزگر را (هر که باشد) توجیه بکند .
 • ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  مشرق جان نظرات دیروز من لطفا یادت نره!
 • ناشناس ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  عشايرايران منجمله بختياري ها فرزندان خود رابه رودخانه ها مي انداختندتاشاهدمردن آنها از گرسنگي نباشند.
 • ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  مشرق!!! این به چه دردی میخوره این که فقط درخواست من رو درج کردی نظراتم رو که دیروز نوشتم بزار
 • ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  شما انگار کلا حالتون خوب نیست!
 • ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  دست گلتون درد نکنه برین با بابا اتی و دواء الملک برگردین! ۳ تا کارگر بودن نو شرکت گاز کار میکردن. یکی وظیفه ش کندن کانال بود. دومی کار گذاشتن لوله و سومی پر کردن کانال. یه روز دومیه مریض شد نرفت سر کار اون دو تای دیگه رفتن. اولیه تند تند چاله میکد و دومی تند وتند پر میکرد. مردم دیدنشون خیال کردن دیونه ن. گفتن چرا میکنید چرا پر میکنید؟ گفتند که ما سه نفریم و هر یک وظیفه ی خاصی داریم. امروز اونی که مسئول لوله گزاریه مریضه نیومده. ما هم چون آدمای وظیفه شناسی هستیم به مریضی اون کاری نداریم و وظیفه خودمون رو انجام میدیم. حالا مسئول نظرات دیروز انگار امروز نیست مسئول امروز فقط کار خودش رو میکنه و درخواسهای من و اعتراضاتم رو به عدم درج نظرات دیروز پخش میکنه بدون اینکه فکر بکنه خوب که چی؟ گیرم ما اینا رو هم نوشتیم تکلیف نطرای دیروز چی میشه!
 • ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  یه چیزی گفتی ها! یا تو فاط زدی یا اونا! کسی که نمیتونه شاهد گرسنگی بچهش باشه چطور میتونه شاهد مرگش باشه!
 • ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 0
  آهان حالا فهمیدم چرا درج نکردین! چون نوشتم ... هستم شما هم فکر کرید که من ... هستم مثلا میخواین حالم رو بگیرین! باشه مشرق بزار اینجوری باشه.
 • ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
  0 1
  انگار هیچ کی نگرفت این بابا چی میگه! اگه متوجه نشدین بگین یکی براتون توضیح بده! گفته این بابا عین ترجمه آیه: ان الله لا يغير ما بقوم حتى يغيروا ما بانفسهم یعنی خداوند سرنوشت هیچ قومی رو عوض نمیکنه مگر اینکه اون قوم خودش بخواد عوض بشه. یعنی: ما موسی کش و فرعون پرستیم. تا وقتی که حاضری شرف و آزادی و عزتت رو با یه لقمه نون و یه لخت گشتن تو خیابونا و یه ماشین خوشگل عوض کنی و فیلم از داخل بگری بفرستی برای بی بی سی که بگن آفرین چقدر آزادیخواهی آش همین آش و کاسه همین کاسه ست. تا وقتی که بری تو بغل کسی گریه کنی که عامل همه بدبختیا و عقب موندگیهاته حال و روزت نه تنها از این بهتر نمیشه بلکه بدتر هم میشه! تا زمانی کهتو دشمن رپ نشناسی و دشمن بودنش اعتراف نکنی چه جوری میشه دم از بد بودنش بزنی؟ تا زمانیکه برای چندر غاز برای بی بی سی و فارسی و وان و من وتو و... فیلم بگیری بفرستی و یا سریالهای مبتذلشون رو دوبله کنی کب بزاردن خواهر مادرت ببینن یعنی که هون رو دشمن حساب نکردی و دوستش داری. پس دیگه به کسی گیر ندین که چرا فلان کس و فلان کس رو تطهیر میکنی. اول معنی حرف رو بفهمین بعد باهاش موافقت یا مخالفت کنین.
 • ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
  0 0
  خواهشا از مسئولین صدا و سیما بخواهید که این فاجعه رو تو برنامه هاشون منعکس کنند
 • ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
  0 0
  مشرق میشه یه توضیح بدی که چرا نوشته های من رو یکی در میان حذف میکنی؟ ایدکه آیا بدیل اینکه سایت رو مال خودتون میدونید احساس گردن کلفتی میکنید و حذف میکنید یا دلیل دیگه ای داره؟ اگه مورد داره چرا حتی تو غبر قابل انتشارها هم نمیاد؟ اگه نداره چرا غیب میشن؟
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
  0 0
  مشرق میشه یه توضیح بدی که چرا نوشته های من رو یکی در میان حذف میکنی؟ ایدکه آیا بدیل اینکه سایت رو مال خودتون میدونید احساس گردن کلفتی میکنید و حذف میکنید یا دلیل دیگه ای داره؟ اگه مورد داره چرا حتی تو غبر قابل انتشارها هم نمیاد؟ اگه نداره چرا غیب میشن؟
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
  0 1
  مشرق میشه یه توضیح بدی که چرا نوشته های من رو یکی در میان حذف میکنی؟ ایدکه آیا بدیل اینکه سایت رو مال خودتون میدونید احساس گردن کلفتی میکنید و حذف میکنید یا دلیل دیگه ای داره؟ اگه مورد داره چرا حتی تو غبر قابل انتشارها هم نمیاد؟ اگه نداره چرا غیب میشن؟
 • ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۶
  0 0
  این به چه دردی میخوره این که فقط درخواست من رو درج کردی نظراتم رو که دیروز نوشتم بزار
 • مجمد ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  0 1
  اینم نتیجه قلدری رضا شاه این بی شرف مثل اینکه فقط کردنش درمقابل مردم مظلوم ایران کلفت بوده و گرنه در مقابل انگلیس و انگل سکسونهای عوضی روی شاه سلطان حسین رو سفید کرده جرومزاده
 • ترنم ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
  1 0
  صدا و سیما ایران که واقعا باید از عملکرد بد و خیلی بد اش خجالت بکشد ، گوش که به حرف مصلحان نمیدهد و هرچه میخواهد پخش میکند و هرچه هم که تذکر میدهی انگار نه انگار ، نمیدانم مسلمانی اینها کجا باید خودش را نشان دهد !!!! و تازه نه تنها این جنایت انگلیس حقیر و ناچیز را انعکاس نمیدهد بلکه روزی را که انگلیس به نام جیمز باند گذاشته است را با افتخار بیان میدارد و مجری نیز آه تاسف باری را از سر حسرت بعد از خوانش خبر بیان میدارد ( بخش صدا ) واقعا حماقت این قشر مثال زدنی است .
 • ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
  0 0
  احمد شاه تو تاریخ ایران بد معرفی شده و انگلیسی ها به خاطر لجشون خیلی چیزها را انداختن گردن احمد شاه. تاریخ واقعی احمد شاه را در کتاب حسین مکی باید دید که احمد شاه به خاطر دفاع از مملکت تحت فشار انگلیس پلید همه تاج و تختش را حاضر شد بده و خیانت نکنه. و الله العالم
 • الیا ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۵
  0 0
  میگن تاریخ تکرار میشه ولی خدا کنه که تکرار نشه
 • مجتبي ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  0 0
  درود بر انسان هاي آزاد انديشي چون شما.
 • مجتبي از دزفول ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  0 0
  يک.دو.سه: آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآي صدا و سيما بيدار شو. يانگوم و جومونگ و ارباب حلقه ها بخورند تو سرت! فيلم نميتوني بسازي مستند بساز بي عرضه.
 • مجتبي ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  0 0
  آفرين. واقعا به نکته خوبي اشاره کردي. ساده لوحند اونايي که فکر مي کنند انگليس توبه کرده و ديگه فکر توطئه نيست. توبه گرگ، مرگه!
 • ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  1 0
  فراموش نکنید که صهیونیست انگلیسی این جنایت را انجام داد .
 • نباتلخ ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  0 0
  چقدر ما ضعف در تاریخ نگاری و انتقال وقایع تاریخی داریم... از یکسو هنوز برای حقیقت تاریخ اون هم برای 94 سال پیش باید منتظر اسناد انگلیس باشیم...چرا نباید یک تحقیق جامع و کامل از اون زمان صورت بگیره و بدتر از اون از همین داشته هامون هم استفاده نکردیم...نه مطلبی نه صحبتی نه سریال و فیلمی...
 • ناشناس ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  0 0
  حالا همين انگليس با شبكه مسخره بي بي سي فارسي شده دايه مهربان تر از مادر و داره واسه همين مردم كه نصفشون را تو دوسال قطع عام كرده. خدا لعنتشون كنه.
 • ناشناس ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  0 0
  وزير امور خارجه انگليس در سال 2003 اعلام كرده كه اسناد نظامي مربوط به ايران مابين سال هاي 1914 تا 1921 جزء اسناد طبقه بندي شده انگليسه و تا 50 سال اونا را منتشر نمي كنه. البته مطمئناً 50 سال سهله تا 100 سال هم منتشر نمي كنن. در حاليكه اسناد بعد از اون را منتشر كردن. اين خودش مهر تأييديه به جناياتي كه انجام دادن. اگر رو كنن بايد تاوان پس بدن.
 • ناشناس ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  0 0
  وزير امور خارجه انگليس در سال 2003 اعلام كرده كه اسناد نظامي مربوط به ايران مابين سال هاي 1914 تا 1921 جزء اسناد طبقه بندي شده انگليسه و تا 50 سال اونا را منتشر نمي كنه. البته مطمئناً 50 سال سهله تا 100 سال هم منتشر نمي كنن. در حاليكه اسناد بعد از اون را منتشر كردن. اين خودش مهر تأييديه به جناياتي كه انجام دادن. اگر رو كنن بايد تاوان پس بدن.
 • حجت ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  0 0