کد خبر 1614012
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۰
پورمحمدی: به برنامه هفتم نقد جدی دارم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اساس برنامه من ثبات برنامه اقتصادی است، گفت: ما در کشور فقط بر روی یک سناریو متمرکز می‌شویم که درست نیست. من به برنامه هفتم نقد جدی دارم.

به گزارش مشرق، مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشست با فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت: از اینکه در جمع نماینگان برجسته بخش خصوصی و فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه هستم خوشحالم. ما باید شنونده باشیم و سعی کنیم که با شما گفتگوهای بیشتری داشته و به شما اعتماد و نظرات شما را جدی تلقی کنیم.

وی تصریح کرد: من ادعا نمی‌کنم و وعده نمی‌دهم و جامعه این دو را قبول نمی‌کند، مشکل بزرگی در سطح مدیریتی کشور ایجاد شده است. من به پیشینه خود استناد می‌کنم و مبنای همکاری‌های آینده قرار می‌دهم.

پورمحمدی گفت: من به نقش مردم در حوزه فرهنگی،‌ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و بخش‌های دیگر اعتماد دارم. ۸۶ هزار بنگاه فعال داریم. این یک اصل است که من در گذشته در هر حوزه بخش‌های مختلفی را فعال کردم. در وزارت کشور سمن‌ها را فعال کردم. به عنوان مثال ما معاونت اجتماعی را تشکیل دادیم و سمن‌ها را در آنجا ایجاد کردیم.

وی خاطرنشان کرد: من همه اتاق‌های ایران را دیدم و به اتاق بازرگانی ایران در دوران مسئولیت سرکشی کردم و شنونده بودم. دولت برای موفقیت باید پشت سر مردم و بخش خصوصی حرکت کند و این را باید باور داشته باشد و عمل کند که سخت است. با مدیریت و ضوابط در ایران اجرای این نگاه بسیار سخت است اما ذهنیت و نگاه و اطلاعات و عزم آن را دارم.

پورمحمدی گفت: اگر بخش خصوصی و مردمی همدلی جدی داشته باشند، همدلی در بخش تولید هم ایجاد خواهد شد. بحث بی ثباتی و شناوری مباحث اقتصادی و پولی و آثارش در ناترازی‌ها به طور جدی خود را نشان می‌دهد. اساس برنامه من ثبات برنامه اقتصادی است و اگر بتوانیم این ثبات را ایجاد کنیم، امواج سهمگین را کاهش می‌دهیم و پیش بینی پذیری خواهد شد.

وی گفت: ما هدفگذاری ۸ درصد در کشور داریم اما در صورت اجرایی نشدن، سناریوهای بعدی ما چیست؟ ما در کشور فقط بر روی یک سناریو متمرکز می‌شویم که درست نیست. من به برنامه هفتم نقد جدی دارم. ثبات یک اصل عمده در اقتصاد است.

پورمحمدی گفت: بخش بزرگی از اقتصاد ما و بخش بزرگی از سودآوری ما با رانت انرژی است که فساد و مشکلات زیستی ایجاد کرده و سرمایه‌های ما را بر باد برده است. یک خاطره‌ای به شما بگویم: قرار شد در دولت نهم مصرف سوخت را سهمیه‌بندی کنیم که در دولت درگیر شدیم و من به عنوان وزیر کشور قرار شد مدیر کمیته باشم. آقای نعمت زاده رئیس بخش پالایش بود با تمام توان تخصصی و مدیریتی پشت این پروژه قرار گرفت.

وی گفت: یک نرم افزار چینی نیز آورده بودند و با تلاش متخصصان ایرانی تلاش شد که اجرایی شود. آقای نعمت زاده گفتند طرح کامل نیست و من اعتقاد داشتم که طرح بایستی سریع اجرا شود که در نهایت من یک غافلگیری کردم چراکه زمان عملیات مشخص نبود و حتی مدیران وزارت کشور غافلگیر شدند. ما ساعت ۸ شب به تلویزیون اعلام کردیم که ۹ شب خبر را خوانده و ۱۲ شب طرح اجرا شد.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: تا ۱۲ شب در سال ۱۳۸۵ صف‌های پمپ بنزین ایجاد شد و یکی و دو نفر کشته شدند اما تا صبح قضیه جمع شد؛ البته ۲۰ پمپ بنزین آتش گرفت! که این طرح جزو کم آسیب‌ترین طرح‌های ملی بود.

وی تصریح کرد: ما صادقانه باید برنامه‌های خود را به مردم ارائه کنیم و البته ادعا نمی‌کنیم که برنامه‌های ما کامل است. ما کمبود نظریه و کارشناس در کشور نداریم اما باید به یک نظر مشترک جمعی و یک توافق ضمنی قابل قبول از نظر برنامه‌ریزی برسیم.

پورمحمدی گفت: همه قبول داریم بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند و تعریف‌های بانکداری جهانی این را تایید می‌کند. بانک‌ها بنگاه‌های موفقی دارند اما نمی‌شود سرمایه مردمی را به یک بنگاه‌داری خاص هدایت کرد چراکه اقتصاد رشد نمی‌کند.

پورمحمدی گفت: امروز "معجزه اعتماد" است که کشور را پیش می‌برد؛ پسوند معجزه، مردم و اعتماد مردم است و هیچ راه دیگری به غیر از آن نداریم.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید قدرت هماهنگی داشته باشد و خودش را از مدیریت و تصدی‌گیری کنار بکشد! دولت باید قدرت هماهنگ سازی داشته باشد. IT، دولت الکترونیک و هوش مصنوعی، قدرت هماهنگ سازی زیادی دارد و ناترازی‌ها، پیش بینی خطرات و ... توسط دولت الکترونیک امکان پذیر است و درکنار آن نسل جدیدی از استارتاپ‌ها و دانش بنیان‌ها و دانشمندان و فناوری‌های نوین باید به میدان بیایند.

پورمحمدی گفت: امروز دانش‌بنیان‌ها را باید تشویق کنیم تا در برنامه‌ریزی مشارکت کنند چراکه فناوری و تاثیرات آن در اقتصاد بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد. امروز بایستی هم در عرصه بین الملل و هم در عرصه داخلی تصمیمات سخت بگیریم و دچار ملاحظه کاری نباشیم و از انتقاد شنیدن و تهدید نترسیم. من در تجربه فعالیت‌های شغلی خود از ابتدای انقلاب تا امروز در عرصه‌های سخت حضور داشتم هیچگاه به خاطر پیامدها و عوارض و ... خسته نشدم.

وی گفت: خدا به مومنین وعده داده است که اگر صادق باشید در دنیا نیز شما را محبوب خواهم کرد و اگر به فکر محبوبیت هستیم بایستی به فکر مردم باشیم.

پورمحمدی گفت: "مدیران توانمند" در دولت مسئله بسیار مهم است، مدیری که با طرح استیضاح مجلس بترسد به درد نمیخورد! من چند بار تهدید به استیضاح شدم و اعلام کردم که به مجلس آمده و صحبت خواهم کرد. در زمان رای اعتماد در زمان وزیر کشور با مخالفانی رو به رو بودم در آخر صحبتم گفتم که اگر رای بدهید با وزیر کشور مقتدری رو به رو خواهید شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز کشور ما به همکاران متعهد، توانمند و باجسارت نیاز دارد و نباید ملاحظات جانبی بر تصمیمات آنها تاثیر بگذارد و تهدید و تطمیع بر آنها اثر بگذارد.

پورمحمدی گفت: باید از تصدی‌گری پرهیز کنیم و دولت باید رگولاتوری، کنترل و مدیریت که وظیفه جدی حاکمیت است را انجام دهد. زمانی که رقیب مردم باشیم از جایگاه خود تنزل می‌کنیم!

مافیای VPN بلای بزرگ در حوزه اقتصاد ارتباطات

وی گفت: مبارزه با فساد به شکل آنچه که به صورت سنتی با آن رو به رو بودیم قبول ندارم. در فساد جزو افرادی هستم که با فساد مبارزه کرده و سررشته دارم. یک نمونه از فساد امروزی مافیای VPN است. مافیای VPN چه بلایی بر سر حوزه اقتصاد ارتباطات آورده است و پروا می‌کنم که اعداد و ارقام مربوط به آن را بگویم.

پورمحمدی تصریح کرد: بنده سختگیر و کم ملاحظه هستم. بدانید که با یک مدیر سختگیر روبه رو خواهید شد. بدون عدالت هیچ بخشی موفق نخواهد شد موفقیت در برنامه‌ها مبتنی بر عدالت باید پایه‌گذاری خواهد شد. همچنین من به افزایش ثروت برای مردم و برای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی پایبند هستم و بایستی امنیت فراهم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس