برنامه تلویزیونی حجت الاسلام «پور محمدی» آغاز شد

پورمحمدی تصریح کرد: در جهان برنامه‌های ۵ یا ۱۰ ساله تا حدودی منسوخ شده است، در دنیای معاصر سرعت تحولات بسیار زیاد است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه شنبه - ۲۶خرداد- در ششمین روز تبلیغات نامزدها در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که از شبکه خبر رسانه ملی پخش شد، اظهار داشت: از ۶ برنامه توسعه که تاکنون تدوین شده است در برنامه دوم، چهارم، پنجم و ششم در آنها نقش داشتم، اما  گزارش ها حکایت از این دارد که بین ۳۰ تا ۳۵ درصد این برنامه ها اجرا شده است، برنامه که برای اجرا آماده شده است؛ شاید فرض دیگری باید مطرح شود شاید نظام برنامه ریزی اشکال دارد باید ملزومات برنامه آماده شود.


نامزده چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که در برنامه اول، سوم و هفتم در تدوین، مشورت‌ها و کارهای برنامه دخیل نبودم، تاکید کرد: مشکلی که اکنون در برنامه ۵ ساله و نظام برنامه‌ریزی کشور داریم و رهبر معظم انقلاب هم در یکی از سخنرانی‌ها اشاره کردند، که ۳۰ تا ۳۵ درصد برنامه ها اجرا شده است حتی برنامه ششم را برآورد کردند که زیر ۳۰ درصد است.

پورمحمدی تصریح کرد: در جهان برنامه‌های ۵ یا ۱۰ ساله تا حدودی منسوخ شده است، در دنیای معاصر سرعت تحولات بسیار زیاد است، و معمولا برنامه‌ها و زمان‌بندی برنامه‌های را در برای مدت یک یا دوسال تدوین می‌کنند.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در کشور ما برنامه‌های ۵ ساله کشور توسط یک تیم از دولت نوشته می‌شود، برای تطبیق به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود، برنامه هفتم را دولت سیزدهم نوشت و در مجلس یازدهم تصویب شد، الان دولت جدید قرار است تشکیل شود، و مجلس جدید هم با شعارهای جدید تشکیل شده است، نامزدها شعارهایی می‌دهند که شاید با برنامه هفتم تطبیق نداشته باشد.

وی ادامه داد: یک سیاستگذاری کلان ۱۰، ۲۰ یا ۲۵ ساله از سوی کشورها طراحی می‌شود و سپس ۳، ۴ یا ۵ هدف در نظر می‌گیرند و پس از آن برنامه را به صورت یک ساله یا دو ساله تنظیم می کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هنر برنامه، تطبیق برنامه با بودجه و درآمدها است، معمولا سناریوهای مختلفی را برای برنامه در نظر می‌گیرند که کمتر در برنامه‌ریزی‌های ما به آن توجه شده است.

پورمحمدی با بیان این که ما باید ملزم به قانون باشیم چون این اصل است، تاکید کرد: اگر چیزی قانون شد باید آن را اجرا کنیم ما باید تمام لوازم مربوط به اجرای برنامه را حاکم کنیم که این کار را خواهیم کرد،  البته ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم اصلاحیه هایی بدهیم برخی از شعارهای دولت با برنامه های بالا دستی قابل تطبیق نیست.

وی با بیان این که برنامه را یک دولت و مجلس دیگری تصویب کرده است، گفت: حالا این برنامه را دولت جدید با دولت شعارهای جدید می خواهد اجرا کند،  برنامه بالادستی با شعاری دولت جدید داده قابل تطبیق نیست، همین مشکلاتی را در نظام برنامه ریزی ایجاد می‌کند. تطبیق این فضاها مشکلات جدی برای ما ایجاد می‌کند.

پور محمدی با بیان این که شکل برنامه هفتم داد می زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد، اظهار داشت: ماده مکمل ۳۵ الحاقی در برنامه هفتم با ۲۵ عنوان داریم که برنامه همین موارد است، باید عدد و رقم می‌شد این ها اساس برنامه است، اینها را همگی به زمان دیگر حواله داده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: ما دو سال برنامه نداشتیم دو سه سال طول کشید این برنامه تنظیم شود، دلیل عدم تحقق روشن است خیلی دنبال جای دوری نباید برویم که چرا تحقق پیدا نکرده است؟ نباید فقط مدیران، کارشناسان و کارمندان دستگاه های دولتی را مسئول بدانیم که شما برنامه را اجرا نمی‌کنید.

جذب سرمایه ۱۰ میلیارد دلاری پاسخگوی رشد ۸ درصدی نیست

پورمحمدی با بیان این که میانگین رشد اقتصادی ایران در ۵۰ سال گذشته حدود ۴ درصد است، ادامه داد: همه اقتصادهای موفق پس از جنگ جهانی دوم نشان داده اند که رشد اقتصادی خود را از جذب سرمایه گذاری خارجی به دست آورده اند.

وی خاطر نشان کرد: در دهه گذشته، خوش بینانه، این رشد کمی بیش از دو درصد بوده است، دو سه سال اخیر با گشایش هایی که در نفت و اقدامات دیگر ایجاد شد، این رقم مقداری رشد نشان داد. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از مشکلات ما تحریم ها و روابط خارجی است، افزود: جذب سرمایه ۱۰ میلیارد یورو/ دلار عملا پاسخگوی رشد ۸ درصدی نیست برنامه جای بیان اهداف و آرمان و آرزو ها نیست؛ برآورد کارشناسان این است که حداقل سالانه ۲۰۰ میلیارد یورو/ دلار باید به بودجه کشور تزریق شود.

وی تصریح کرد: تکلیف دولت با نرخ ارز باید مشخص شود که دستوری است یا خیر، اگر دولت پرهزینه باشد، نمی‌تواند برنامه تنظیم اقتصادی قابل توجهی داشته باشد، در حوزه‌های میانی باید موانع بنگاه‌های اقتصادی، صنعتی، تولیدی و خدماتی را رفع شود.

مصمم هستم در نرخ ارز و ناترازی‌ها ثبات ایجاد کنم

پورمحمدی تصریح کرد: مصمم هستم که ثباتی در نرخ ارز و دیگر ناترازی ها ایجاد کنم تلاش خواهیم کرد که بازار را به ثبات برسانیم با شعار نمی توان قیمت ها را کنترل کنند مردم باید به میدان بیایند اگر مردم بی اعتماد شوند پول خود را تبدیل به دلار، سکه و خودرو می‌کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر ضرورت اعتمادسازی در جامعه تاکید کرد و افزود:  اعتمادسازی رکن اساسی هر سیاستی است، همه تلاشم را معطوف به همین مساله خواهم کرد، بحث های اقتصادی زیادی داریم، البته درگیر مسائل ریز نیستم اما اقتصاد کلان را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: رشداقتصاد، مشارکت همگانی را می‌طلبد بعد از اعتمادسازی امکان رشد و محقق برنامه هفتم توسعه وجود دارد، بی‌اعتمادی به نظام سیاسی و ثبات اقتصادی ضربه می‌زند الان در کجای برنامه ششم ایستاده‌ایم؛ آمارها، جداول و نمودارهای ما در این برنامه چگونه است؟ می‌خواهیم برنامه هفتم توسعه را اجرا کنیم و رشد ۸ درصدی نیز هدف گذاری شده است، اما مبانی و اعداد پایه‌مان برای دسترسی به این رشد چیست؟

فراتر از مسائل اقتصادی، مهم‌ترین مساله اعتماد است

پورمحمدی تاکید کرد: آمارها باید شفاف و منطبق با هم باشند، نه اینکه با آمارهای اختلافی از سوی مراجع مواجه باشیم؛ مهمترین مساله ما انضباط کلان است، باید سیاست کلان را مشخص کرده و ثبات اقتصادی ایجاد کنیم؛ فراتر از مسائل اقتصادی، مهمترین مساله اعتماد است؛ یعنی بخش فعال اقتصاد به سیاست‌های ما و به مجریان ما (دولت) اعتماد کنند و دولت نیز به آنها اعتماد داشته باشد.

امزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائل مهم برای تامین بودجه هر کشوری به ویژه صاحبان اقتصادهای موفق، بحث نظام مالیاتی است زمانی این محقق می شود که ما اطلاعات کافی از افراد داشته باشیم این اطلاعات به صورت شفاف اخذ شود با محاسبات دقیق، طبق قانون از مودیان مالیاتی گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه با این اقتصاد و گردش مالی بزرگ و صدها هزار بنگاه و میلیون‌ها مودی دیگر نمی‌توان با نظام‌های گذشته و ممیزی‌ها مسائل مالیاتی را حل کرد، افزود: حتما نیازمند بانک‌های جامع اطلاعاتی، اطلاعات کامل، سیستم‌ها و نرم‌افزارهای توانمندی برای محاسبه هستیم و بعد می توان عادلانه مالیات گرفت در این صورت می‌توان جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی را گرفت.

استفاده از هوش مصنوعی راه مقابله با فرار مالیاتی است

پورمحمدی اظهار داشت: راهکار مقابله با فرار مالیاتی، توسعه دولت الکترونیک و استفاده از هوش مصنوعی است، فرار مالیاتی و نقاط پنهان مالیاتی زیادی در کشور وجود دارد، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشور حدود ۴ درصد است، در حالی که قرار بود به بیش از ۹ تا ۱۰ درصد برسیم، البته در برنامه هفتم توسعه نیز برنامه‌ریزی شده که این نسبت را به ۱۰ درصد برسد. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید به سراغ مودیانی برویم که مالیات نمی‌دهند و گردش مالی روشن و شفاف ندارند، ظرفیت‌های خوب، بانک‌ها و نرم‌افزارهای خوبی در این راستا ایجاد شده، جوان‌های متخصص خوبی داریم و بسیار خوشبین هستم که می‌توانیم از طریق توسعه دولت الکترونیک و هوش مصنوعی تحول اقتصادی ایجاد کنیم.

وی گفت: با تثبیت درآمدهای مالیاتی، می‌توانیم درآمدهای نفتی‌مان را وارد صندوق توسعه ملی کرده و به عنوان درآمد و سرمایه بین نسلی حفظ کنیم.

مسکن مهر را با برنامه‌ای جدید باید راه‌اندازی کنیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای تامین مسکن باید درآمد ۴۰ یا ۵۰ سال را صرف کرد، بعد از مسکن هزینه‌های بسیار سنگینی ایجاد شد در سازمان بازرسی پرونده بزرگی برای مسکن مهر ساختم، مسکن مهر را با برنامه‌ای جدید و درست باید مجدد راه اندازی کنیم.

فیلم کامل حضور پورمحمدی در گفت‌وگوی ویژه شبکه خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  رئیس جمهور باید بتواند تمام مشکلات مردم وکشوررا حل کند(اشتغال-مسکن-تولید-واردات-صادرات-خودرو-دارو-درمان-بازنشستگان-فضای مجازی-بی عدالتی-تبغیض-فقر-رفاه-کمبوذ-بی کیفیتی--فساد-غارت-رفع نفاق برای اتحاد-گاز-برق-آب-سیل-خشکسالی-زلزله-ترابری-آلودگی-سوخت-بی ثبانی-قاچاق--غارت-ناامنی،اخلاق-شفافیت--بی بندوباری...)
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  رئیس جمهور باید بتواند تمام مشکلات مردم وکشوررا حل کند(اشتغال-مسکن-تولید-مهندسی-واردات-صادرات-خودرو-دارو-درمان-پزشکی-بازنشستگان-فضای مجازی-بی عدالتی-تبغیض-فقر-رفاه-کمبوذ-بی کیفیتی--فساد-غارت-رفع نفاق برای اتحاد-گاز-برق-آب-سیل-خشکسالی-زلزله-ترابری-آلودگی-سوخت-بی ثبانی-قاچاق--غارت-ناامنی،اخلاق-ناهنجاریها-هنر-ورزش-فرهنگ-شفافیت--بی بندوباری...)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس