اعتماد

روزنامه زنجیره‌ای اعتماد ادعا کرد «با امنیتی کردن اقتصادمان به یک کشور وابسته تبدیل شدیم».

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: روزنامه زنجیره‌ای اعتماد ادعا کرد «با امنیتی کردن اقتصادمان به یک کشور وابسته تبدیل شدیم».

این روزنامه از قول یک کارشناس، بهبود روابط سیاسی و اقتصادی با کشورها را اولویت اول دولت آینده برشمرد و نوشت: «این بهبود را نباید صرفا تحت عنوان رفع تحریم دانست، بلکه تحریم تنها یکی از ابعاد آن است. در واقع باید روابط ما با دنیا اصلاح شود و این شرایط که تنها با یک بلوک در دنیا کار کنیم و روابط منطقه‌ای محدود داشته باشیم، پذیرفتنی نیست. اکنون کشورها در دنیا تلاش می‌کنند وابستگی‌شان را به کشورهای مختلف از این طریق رفع کنند تا درصد وابستگی‌شان کم باشد و از هر کشوری حداکثر تا دو درصد صادرات و واردات انجام دهند و ترکیب و تنوع بازار داشته باشند. چین و آمریکا در حوزه‌های مختلف، نوعی رقابت خصمانه دارند و طبق آمارهای رسمی منتشرشده در زمینه تبادل کالا؛ آمریکا حتی با وجود اثرات جنگ تعرفه‌های دوران دونالد ترامپ، همچنان بزرگ‌ترین شریک تجاری چین است. نگاهی به روند افزایشی فروش نفت ایران به چین و کاهش تعداد طرف‌های تقاضا، نشان می‌دهد که چرا ایران در برابر کشوری که مکررا و آشکارا تمامیت ارضی‌اش را زیر سؤال برده و بر آن اصرار دارد، ناگزیر به سکوت است! این در حالی است که چنین سطحی از تهدید نسبت به تمامیت ارضی‌مان تاکنون حتی از سوی آمریکا و اسرائیل هم مطرح نشده بود. در واقع وابستگی اقتصادی به چین ما را از پیگیری منافع ملی‌مان، بازداشته است».

اعتماد در تحلیل دیگری نوشت: جزییات تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته نشان می‌دهد که در حوزه رشد اقتصادی، نفت، جور همه را می‌کشد. مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از تولید ناخالص داخلی‌، رشد اقتصادی بخش‌های مختلف در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد که نشان می‌دهد رشد اقتصادی سالانه در سال گذشته ۵.۷درصد بوده اما نکته مهم آنکه بار دیگر، فروش نفت نقش بسزایی در ایجاد چنین رشدی داشته است. چنانکه این گزارش نشان می‌دهد رشد بخش صنایع بدون نفت تا سطح نیم‌درصد کاهش پیدا کرده و همان‌طور که پیش‌بینی هم می‌شد، رشد بخش کشاورزی نیز به واسطه خشکسالی فراگیر چند سال اخیر ۲.۲درصد افت داشته است. اما نکته جالب‌تر، جزییات مهم تولید ناخالص داخلی است که به نوعی ضعف در «کیفیت» رشد اقتصادی را نمایان می‌سازد. این جزییات از مصرف بخش خصوصی و دولتی شروع می‌شود و به شاخص تشکیل سرمایه ثابت و البته تجارت خارجی می‌رسد».

باریک‌اندیشی روزنامه اعتماد از جهات مختلف، محل خدشه است. نخست این که امنیتی‌سازی اقتصاد و وابستگی پس از آن، اگر تعبیر درستی باشد، مصداق تمام و کمالش، رویکردی بود که دولت مورد حمایت مدعیان اعتدال و اصلاحات در پیش گرفت و اقتصاد کشور را در کانال تنگ و تحت نظارت و محدودیت غرب انداخت. پذیرش FATF و واگذاری اطلاعات محرمانه صادرات و شرکا و مسیرهای دور زدن تحریم‌ها، و سپس معطل ماندن در تعهدات برجامی با وجود بازگشت تدریجی تحریم‌ها در دو دولت اوباما و ترامپ، بی‌کفایتی مدیریتی عجیب درباره قیمت بنزین و بسترسازی آشوب آبان ۹۸ که به تصریح برخی حامیان روحانی موجب سوءبرداشت دولت آمریکا و جرأت ترور شهید سلیمانی شد، فروکاستن حقوق برجامی ایران در مذاکرات بعدی بر سر بسته‌های مسخره اس‌پی‌وی و اینستکس (فروش محدود و مدیریت‌شده نفت و ارائه پول آن به اروپا برای امکان خرید صرفا غذا و دارو، و...) موارد دیگری از این دست اگر امنیتی‌سازی و وابسته کردن اقتصاد نیست، پس چیست؟

ثانیا در همین دوران خسارت‌بار و ننگین، صادرات نفت ایران به سیصدهزار بشکه سقوط کرد و رشد منفی اقتصادی را تجربه کردیم. با این وجود عجیب است که روزنامه غربگرا رویش می‌شود درباره کیفیت رشد اقتصادی فعلی حرف بزند و ایراد بگیرد. این محافل زبان‌دراز که در اکثر موفقیت‌های سه سال اخیر زبان‌شان گشوده شده، همان‌هایی هستند که چهار سال قبل می‌گفتند قادر به فروش یک قطره نفت نیستیم و نمی‌توانیم به پول نفت اندک فروخته‌شده هم دسترسی داشته باشیم.

ثالثا حامی دعاوی گزاف برخی شیوخ جنوب خلیج‌فارس درباره تمامیت ارضی ایران، آمریکا و انگلیس بوده‌اند و نه چین یا روسیه. و همان دولت‌های غربی بودند که صدام را به تجاوز به سرزمین ایران تحریک کردند و البته سرشکسته شدند. چین آنجا که از تجارت با ایران سود می‌برد و متقابلا در بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا نقش‌آفرینی می‌کند، طرف تجاری ماست و در این مسیر اگر اروپایی‌ها هم از تحریم آمریکا نهراسند، با آنها هم تجارت می‌کنیم. اما جایی که چینی‌ها در صدور بیانیه ادعائی و تکراری شورای همکاری خلیج‌فارس (درباره جزایر ایرانی) همراهی کردند، با صدای بلند به آنها اعتراض و تذکر داده شد که ادعای مذکور ادعای بی‌ربطی است؛ چه این که چینی‌ها هم با آمریکا بر سر تایوان کش‌وقوس دارند و در صورتی که بخواهند فراتر از لفاظی در زمین غرب و ارتجاع عرب بازی کنند، ابتدا باید جدایی تایوان از تمامیت سرزمینی خود را بپذیرند.

نهایتا این که حکایت غربگرایان در این‌باره-چون خودشان اهل وادادگی مطلق هستند- همان است که گفت «کافر همه را به کیش خود پندارد».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 7
  چجور رشد اقتصادی بود ک قدرت خرید پایین اومده خخخخخ چجور رشد اقتصادی بود دلار در شرف سه رقمی بود
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   4 0
   میدانستند چه اشی برای سید شهید پخته اند خیال میکردند چند ماه دوام نمیاورد و انقلاب تمام میشود اوایل بهار 400 کارشناسان بنفش تذکر جدی میدادند دلار پاییز ان سال به 300 هزار میرسد 500 همت هم کسری بودجه 120 همت سررسید اوراق مشارکت 50 همت تنخواه بلعیده شده 10 هزار مگاوات معادل 150 همت ( انروز ) ناترازی و قطعی گسترده برق تنش ابی شدید خوزستان همدان که سید شهید در اقدامی جهادی الهی چند ماهه طرح عظیم غدیر و اب همدان را اجرا کرد سیمان بسته ای 100 هزار تولید خودرو بسیار اندک که همه جبران شد ولی مجلس در اقدامی عجیب وزیر توانای صنعت را برکنار کرد
  • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
   0 3
   حالا بذار بعد انتخابات فنر از دست رئیس جمهور در رفت به این قیمتا هم میرسیم حالا رئیس جمهور هر کی باشه
 • عماد ایرانی IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  6 1
  پناه بر خدا از شر مفاسد اصلاح طلب خود برتر بین
 • ۲۲ IR ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 4
  چشم
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  5 2
  برای اندازه گیری هر چیزی به "واحد" احتیاج داریم (مثلا واحد اندازه گیری فشار مکانیکی "پاسکال" است). خوب است برای اندازه گیری پدرسوختگی هم واحدی تعیین شود. بین صاحب نظران بحث است که واحد پدرسوختگی "سعید" باشد یا "ابتکار". اما بنظرم "اعتماد" از اون دوتا بهتر باشه. چون ملغمه ایست از پدرسوختگی و بیشعوری و عملگی برای غرب.
 • بابک خرمدین IR ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  7 2
  شما به اصطلاح اصلاح طلبان واقعا وقیح و تمامیت خواه و مردم فریب هستید!راستی چه چیزی را در اقتصاد و سیاست می خواهید اصلاح کنید؟!! در عفاف و حجاب که قایل به لخت بودن هستید .از معاویه بدتر هستید. خودتان هم می دانید.برای اخذ رای هر چیزی را گفته و حتی به دشمنان ملت متوسل می شوید. نهایتا هم نتوانید اموررا پیش ببرید می گویید فلان نهاد نظامی نگذاشت .من قبلا جز شما بودم ولی اصولگرایان را وطن پرستان و ملی گرایان و دینداران واقعی دیدم وبه انان پیوستم و خوشحالم که به سمت خدا و نورهدایت شدم.
 • ناشناس IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 4
  آقای کیهان تا کی به مردم و روزنامه‌هائی که دغدغه این آب و خاک را دارند تهمت وابستگی می زنید . وقت آن نرسیده به خود بیایید . خداوند از شما نگذرد بخاطر این همه بی عدالتی و ظلم .
  • سید IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   4 0
   تا وقتی که امثال معصومه علی نژاد از دل آن ها بیرون می آید !!
 • سید IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  9 1
  ناراحتی اصلاح طلبان تهوع آور در اصل از کم اثر شدن تحریم های غربی ها علیه ایران است که ناشی از سیاست های شهید رئیسی و دولت ایشان است! این سیاست ها نظریه های برجامی اصلاح طلبان تهوع آور را برباد داد و ضمن بی اعتبار کردن دولت حسنک وزیر، آبروی این نحله را هم برد! اینک سعی دارند با تحلیل های آبکی و پفکی جبران مافات کنند !!!
 • ج IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  5 1
  8سال تفکر شما اصلاح طلبان پیاده شد ونتیجه ای نداد حرف جدیدی بیاورید لطفا
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 1
  چرا شورای نگهبان کاندید چنين گروه زاويه داری با نظام وملت را تأیید می‌کند اين طيف به‌ فکرافراد اشرافی و رضايت مندی کد خدایشان هستن نه خدمت به‌ مردم‌ ونظام این‌ها نمی خواهند سربه تن نظام‌ باشد
 • . IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  در مورد چین راست گفته؛ چرا قبول نمیکنید؟ اصن مشکل اینوری و اونوری اینه که حرف حق نمیپذیرن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس