طرح چند پرسش اساسی از نامزدهای چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی در نامه‌ای خطاب به نامزدهای چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، چند پرسش اساسی را در سه بخش اقتصاد، فرهنگی و سیاست خارجه مطرح کرد.

به گزارش مشرق، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی در نامه‌ای خطاب به نامزدهای چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، چند پرسش اساسی را در سه بخش اقتصاد، فرهنگی و سیاست خارجه مطرح کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

آقایان: مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی

سلام علیکم
احتراماً با توجه به در پیش بودن چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی (ره) با هدف تبیین معیارهای نامزد اصلح، روشنگری لازم را در عرصه‌ی عمومی جامعه انجام دهد. ناظر به این موضوع ۴۰ پرسش در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجه آماده گشته‌است تا نامزدهای محترم با پاسخگویی به آن‌ها اهداف و راهبردهای دولت خود را به جامعه معرفی کنند.

پیشاپیش از حسن توجه شما سپاسگزاریم

اقتصادی
۱_ سیاست ارزی دولت شما به عنوان ابزاری جهت کنترل تورم چگونه خواهد بود، چند نرخی یا تک نرخی و اگر تک نرخی، قیمت معیار چه خواهد بود؟
۲_ اولویت‌های دولت شما جهت اصلاح نظام بانکی چیست و در حال حاضر با مال‌های ساخته شده بانک‌ها به عنوان یکی از عوامل ناترازی شبکه بانکی چه کار خواهید کرد؟

۳_ سیاست‌های مالیاتی دولت قبل را چگونه ارزیابی می‌کنید و راهکار شما جهت مقابله با فرار مالیاتی برخی اقشار پر درآمد مثل پزشکان یا طلافروشان چیست؟

۴_ باتوجه به کسری بودجه عملیاتی در سالیان مختلف در کشور، راهبرد شما جهت اصلاح نظام بودجه‌ریزی چیست و چگونه از نفوذ برخی نمایندگان جهت تحمیل پروژه‌های بدون توجیه اقتصادی یا افزایش اعتبارات برخی ارگان‌های خاص جلوگیری خواهید کرد؟

۵_ جهت مشارکت حداکثری مردم در اقتصاد آیا برنامه‌ای برای ایجاد تعاونی‌های فراگیر ملی (مطابق سیاست‌های کلی اصل ۴۴) دارید؟

۶_ راهکار شما جهت اصلاح صنعت خودروسازی چیست؟ و بنظر شما واردات خودرو باعث بهبود آن می‌شود یا خیر؟

۷_ راهکار شما جهت برچیدن فقر مطلق و تأمین حداقل نیاز خانوارها چیست؟

۸_ باتوجه به ناترازی‌های متعدد در حوزه انرژی علی الخصوص مسأله‌ی گاز و بنزین، راهکار شما جهت افزایش بهره‌وری در تولید و عدالت در مصرف چیست؟

۹_ باتوجه به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریا محور، راهبرد شما جهت انجام این سیاست‌ها باتوجه به منابع محدود مالی و تحریم‌ها چیست؟

۱۰_ باتوجه به ظرفیت عظیم گردشگری در نقاط مختلف کشور، علت اصلی سهم کم این حوزه در درآمدملی را چه می‌دانید و راهکار شما جهت افزایش آن چیست؟

۱۱_ باتوجه به بروز تنش‌های آبی در بسیاری از نقاط کشور، اصلی‌ترین مشکلات مدیریتی این حوزه را چه میدانید و راهکار شما جهت اصلاح آن چیست؟

۱۲_ باتوجه به بحران صندوق‌های بازنشستگی که یکی از چند بحران فعال کشور است و در صورت تداوم، در آینده‌ای نه چندان دور باید منتظر تبعات جبران ناپذیر آن باشیم، علاوه بر اصلاح سن بازنشستگی که به تنهایی نمی‌تواند در بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی اثر گذار باشد، در دولت شما، نگاه به این ابر بحران چگونه است؟ چه برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت فعلی صندوق‌ها دارید؟

۱۳_ بنظر شما آیا تعیین حداقل دستمزد به صورت ملی صحیح بوده است؟ اگر بله، راهکار شما جهت استیفای حقوق کارگران و از طرفی کاهش فشار هزینه به خصوص به حوزه‌ی خدمات چیست؟
۱۴_ راهکار شما جهت عادلانه سازی نظام پرداخت‌ها در کشور به گونه‌ای که موجب گسترش بازار غیر رسمی و فرار از قانون هم نشود چیست؟

فرهنگی
۱_ نظر شما در مورد مدیریت فضای مجازی چیست و چه راهکاری برای عمومیت یافتن حداکثری پیام‌رسان‌های داخلی به عنوان ابزاری جهت جلوگیری از آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی آن دارید؟

۲_ در دولت شما به طور مصداقی چه تصمیم گیری‌هایی شفاف خواهد شد و بنظرتان شفافیت باعث بهبود در تصمیم‌گیری‌ها می‌شود یا باعث گرایش به تظاهر و تصمیمات پوپولیستی می‌شود؟

۳_ راهکار شما جهت بهبود اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی چیست؟

۴_ بنظر شما علت پایین بودن سرانه مطالعه در کشور چیست و راهکار شما جهت جهش آن چیست؟

۵_ باتوجه به اهمیت و گسترش بازی‌های رایانه‌ای در کشور و همچنین اهمیت صنعت انیمیشن در تربیت کودک و نوجوان، راهبرد و برنامه‌ی شما در این زمینه‌ها چیست؟

۶_ راهکار شما جهت تقویت جایگاه مدارس دولتی باوجود منابع محدود وزارت آموزش و پرورش چیست؟

۷_ راهکار شما جهت گسترش عدالت آموزشی (اعم از توسعه‌ی امکانات آموزشی و شناسایی و پرورش استعدادها به صورت عادلانه) در تمام کشور چیست؟

۸_ بنظر شما عامل اصلی مهاجرت نخبگان مخصوصاً کادر بهداشت و درمان در حال حاضر چیست و راهکار شما جهت حفظ و بازگشت آن‌ها چگونه است؟

۹_ راهکار شما جهت جهش در تولید مواد اولیه دارو و محصولات پزشکی جهت کاهش وابستگی هزینه درمان به نوسانات نرخ ارز چیست و همچنین چگونه می‌خواهید بستر غیررسمی در بازار دارو را حذف کنید؟

۱۰_ از نظر شما مشکل اصلی در افزایش روز افزون نسبت طلاق به ازدواج چیست و راهکار شما جهت اصلاح آن چیست؟

۱۱_ باتوجه به کاهش قابل توجه نرخ رشد جمعیت در دهه‌های اخیر، و پیش بینی ایجاد بحران جمعیتی، راهکار شما جهت تغییر شرایط چیست؟

۱۲_ راهکار عملیاتی شما در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟ و بنظر شما چقدر صنعت مد و لباس در این زمینه اثر دارد و آیا قابل نظارت هست یا خیر؟

۱۳_ راهبرد شما جهت حل مشکل حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ که خود عامل گسترش ناهنجاری‌های اخلاقی است چیست؟

۱۴_ رویکرد شما نسبت به مسئله‌ی اتباع غیرمجاز مخصوصاً برادران و خواهران افغانستانی چیست؟ و آیا با طرح دیوار کشیدن بین مرز ایران و افغانستان موافقید؟

سیاست خارجه
۱_ باتوجه به بروز و ظهور علائم تغییر نظم جهانی، بنظر شما جایگاه جمهوری اسلامی ایران درحال حاضر چیست و در جهان آینده چگونه می‌تواند حضور پرقدرت‌تر و تأثیرگذارتری داشته باشد؟

۲_ نوع مواجه‌ی شما با مسأله‌ی تحریم‌ها چگونه خواهد بود و بنظرتان مذاکرات رفع تحریم چقدر می‌تواند راه‌گشا باشد؟

۳_ علی‌رغم دیپلماسی فعال دولت شهید رئیسی و عضویت ایران در پیمان شانگ‌های و گروه بریکس، اما همچنان اثرات قابل توجهی در تعاملات اقتصادی ما احساس نمی‌شود، آسیب شناسی شما از این مسئله چیست و راهکار شما جهت بهبود این شرایط چگونه‌است؟

۴_ باتوجه به تمرکز فروش نفت ما به کشور چین، این مسأله می‌تواند موجب سوء استفاده این کشور در تعاملات اقتصادی و سیاسی با ما شود. راهکار شما جهت گسترش و تقسیم بازار نفت ما چیست؟

۵_ باتوجه به تحریم‌های بین المللی، بسیاری از مبادلات تجاری ما از طریق تراستی‌ها انجام می‌شود که باعث افزایش هزینه‌ی تبادل و از آن مهم‌تر، قدرت گرفتن آن‌ها جهت تعیین نرخ ارز در خارج از کشور است. بنظر شما چرا همچنان ارزهای محلی و پیمان‌های پولی چندجانبه سهم قابل توجهی در مبادلات ما ندارد و راهکار شما جهت بهبود این وضعیت چیست؟

۶_ راهبرد شما جهت جذب سرمایه‌گذار خارجی با فرض تداوم تحریم‌ها چیست و اولویت‌های شما جذب این سرمایه در کدام بخش است؟

۷_پ س از عملیات طوفان الاقصی رژیم جنایت‌کار صهیونیستی ماهیت خود را به تمام دنیا نشان داد، اما علی رغم فشارهای بین المللی، کشورهای منطقه هنوز ارتباطات خود را با آن‌ها قطع نکرده‌اند. بنظر شما چگونه می‌توان این کشورها را به قطع روابط تشویق کرد و چه راهکارهای دیگری جهت گسترش فشارها علیه رژیم صهیونیستی مدنظر دارید؟

۸_ آسیب شناسی شما از ضعیف بودن دیپلماسی فرهنگی_اقتصادی ما در آسیای میانه باوجود اشتراکات فرهنگی زیاد چیست و راهکار شما جهت توسعه و تعمیق روابط با این کشورها چیست؟

۹_ راهبرد و نوع تعامل شما با کشورهای همسایه علی الخصوص پاکستان و ترکیه چگونه خواهد بود؟

۱۰_ راهبرد شما نسبت به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس چیست و نوع تعامل شما با آن‌ها چگونه خواهد بود؟

۱۱_ آیا برنامه و راهبردی برای گسترش روابط با کشورهای آفریقایی دارید؟ لطفاً به صورت مصداقی بیان کنید.

۱۲_ بنظر شما ارتباط با کشورهای آمریکای لاتین را در چه زمینه‌هایی باید دنبال کنیم و چه منافعی در این زمینه می‌توانیم داشته باشیم؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 0
  اگر علوم انسانی را درست بلد نباشید دچار مشکل میشوید ...
 • GB ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  قشر غیر مذهبی و قشر خاکستری به مسعود پزشکیان رای ندهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس