پزشکیان

برنامه «میزگرد اقتصادی» با حضور مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

به گزارش مشرق، «مسعود پزشکیان» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، در میزگرد تخصصی اقتصادی شبکه یک در بیست دقیقه ابتدایی سخنان خود در رابطه با دیدگاه‌های اقتصادی خود اظهار داشت: دیدگاه اعتقادی من نسبت به وضعیت موجود و جایی که باید برویم و روشی که باید به آنجا برویم و دلیل نرسیدن به آن مطرح می‌کنم.

وی عنوان کرد: حضرت علی (ع) از افرادی نام می‌برد که هیچکدام پایدار نیستند مگر با تاجران و صاحبان صنعت. اگر همین نگاه را بپذیریم و قوانین و مقررات را بر این اساس تنظیم کنیم، به جایگاه درست خواهیم رسید. طبق آمار از وضعیت موجود، شاخص‌های مهم اقتصادی کشور به استناد بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و مرکز آمار ایران، بدهی دولت به بانک مرکزی به ۳۰۲ همت رسیده، بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر شده و به ۸۱۸ همت رسیده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: تورم طی سه سال همواره بالای ۴۰ درصد بوده و رشد اقتصادی ما منفی بوده است. رشد ۵۷ درصدی اقتصادی مختص به نفت بوده است. وضعیت ارز ترجیحی به گزارش رئیس کل بانک مرکزی ۲۰ هزار میلیارد دلار فروخته شده و نزدیک هزار هزار میلیارد تومان پول به عده‌ای رانت داده شده است.

پزشکیان خاطرنشان کرد: وضعیت جامعه به گونه‌ای است که کارگران نمی‌توانند خانه بگیرند و کارمندان نمی‌توانند زندگی روزمره خود را بگذرانند. همه ناراضی هستند و اگر جلوی این گرفته نشود ما مشکل خواهیم داشت. قرار نبود تورم و مشکلات کمر مردم را خم کند.

حسین عبده تبریزی همراه پزشکیان در تکمیل سخنان وی اضافه کرد: آزادی‌های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها، فرصت‌های برابر، دست یافتن به جایگاه اول، ارتقای سطح سرانه، ریزفناوری‌ها، فناوری‌های زیستی، تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و سایر فرازها مانند ارتقای روابط بین المللی، افزایش جذب منابع سرمایه گذاری خارجی مورد قبول ما است. متن سند نهایی چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران است که توسط کارشناسان تهیه شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را پذیرفته و به تأیید مقام رهبری رسیده و تمام این سند توسط ایشان ابلاغ شده است.

همراه و مشاور این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر آقای پزشکیان گفتند که قصد اجرای آن را دارند حرف بدی زدند؟ این اصول اجرا نشده و حرف آقای پزشکیان این است که اینها را اجرا کنند. برای مثال بند ۳۹ این سند مربوط به مهار تورم است. این سند هزاران ساعت کار کارشناسی برده و طبق این بند قرار بوده تورم کنترل شود.

همراه پزشکیان تصریح کرد: متوسط تورم در دولت آقای رفسنجانی ۲۵ بوده، در دولت آقای خاتمی ۱۵ و در دوران آقای احمدی نژاد ۱۷ و در دولت روحانی متوسط به ۴۷ رسیده و در دوران آقای رئیسی به ۴۰ رسیده است. ما به طور دائم تورم بالای ۲۰ درصد داشتیم. آیا ما کارشناس نداشتیم که با وجود زمان ۲۰ ساله این سند تورم بالا را تجربه کردیم؟

وی تصریح کرد: منِ دولت و منِ حاکمیت که قرار بود تورم را کنترل کنم و ناتوان بودم؛ نظام، بانک مرکزی و نهادهای مسئول مسئولیت دارند. در حال حاضر هم مسئولینی هستند که معتقد به کنترل قیمت هستند و برای آن مقررات وضع می‌کنند. با توجه به محدودیت‌هایی که در ایران هست و تداوم پیدا کرده، آیا این وضعیت تعامل سازنده در نظام بین‌الملل را اجرا کرده است؟ ما اگر به اندازه کافی نفت فروخته بودیم، هزینه آن را برای اشتغال کنار می‌گذاشتیم. ما باید قدرت اول منطقه باشیم، اما تکنولوژی مانع آن می‌شود. ما با کشورهایی مثل قطر منابع مشترک داریم که هر کدام زودتر منابع را دست پیدا کند از آن بهره می‌برد.

در ادامه احمد میدری، دیگر همراه پزشکیان خاطرنشان کرد: طبق تجربه دکتر پزشکیان ایده‌ای مطرح شده مبنی بر اینکه بهداشت و آموزش دو حق همگانی هستند و کالا نیستند. ایرانیان همانطور که در امنیت و آب و برق برابر هستند، در بهداشت هم از نظر بودجه دولت باید برابر باشند که فاصله زیادی از آن داریم.

وی افزود: بازسازی اقتصادی ایران با نگاه عدالت اجتماعی از سوی ایشان احیا خواهد شد، اما نه ایده‌ای که تورم را نابود کند؛ بلکه در حوزه آموزش و بهداشت بتوانیم برابری را ایجاد کنیم. در حوزه آموزش افراد فقیر باید آموزش بیشتری ببینند تا نابرابری‌ها جبران شوند. اگر تزریق پول با یک سیستم صحیح مدیریتی انجام نشود، طرح تحول سلامت با مشکل روبرو می‌شود. ایده‌ای که ایشان به مردم می‌گویند ایده‌ای نیست که یک مرتبه و در بازه انتخابات به آن رسیده باشند، بلکه در دوران وزارت به آن رسیده‌اند.

وی تاکید کرد: ما شعارهای خوبی دادیم و هیچ رئیس جمهوری نمی‌خواسته تورم زیاد تجربه شود. حتماً آقای رئیسی هم نمی‌خواست مسأله چای دبش پیش بیاید. ما اقتصاد بیستم جهان هستیم. دیدگاه شخصی آقای پزشکیان این است که نظام اداری ایران به دلیل سلطه سیاست بر این نظام، ناکارآمد شده. یعنی با تغییر رئیس جمهور ۴۰۰ هزار منصب دولتی تغییر می‌کنند و همه اینها کم و بیش سیاسی اداره شدند و این باعث شده نظام اجرایی و ماشین اجرا از کار بیفتد و خیلی ضعیف شود که انتظار مردم و مسئولین را تأمین نمی‌کند.

این مشاور در رابطه با چرایی تأمین نشدن این سیاست گفت: یکی از مؤلفه‌های آسیب پذیر بودن حکومت‌ها، اختلاف جناح‌های سیاسی بوده است و تنش‌های سیاسی موجود، خود را در نظام اجرایی متبلور می‌کند و کسی نمی‌تواند این ماشین را به اهداف و احکام توسعه برساند. برنامه ششم ۳۰ درصد محقق شده و ما در برنامه هفتم قرار است با اجرای صد درصدی کاداستر جلوی فساد زمین خواری را بگیریم.

میدری تصریح کرد: شعار آقای پزشکیان این است که شایسته سالار است در حالی که ایشان گرایش سیاسی دارند و وزیر بهداشت دولت آقای خاتمی بودند. ایشان با توجه به فراگیری سیاسی‌ای که دارند و شعار این که کارشناس باید مدیر باشد، نظام اداری ایران را متحول خواهند کرد. نظام اداری زیر تهاجمات نظام سیاسی به شدت آسیب دیده و تا آن را احیا نکنیم سایر فرامین محقق نخواهند شد.

داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان کارشناس برنامه گفت: شما فرمودید برنامه را قبول دارید و آن را اجرا می‌کنید. چگونه قصد اجرای آن را دارید؟ همه این موارد با اصلاحات اداری شاید درست نشود. ما در سال‌های اخیر با پدیده تورم بالا و رشد کم اقتصادی روبرو بودیم. در سیاست خارجی با تحریم‌ها و fatf مواجه بودیم که روی اقتصاد ایران سایه انداخته است.

وی افزود: در حوزه تولید، تولید پایینی داشتیم و در مصارف تولید هم مشکلات به خوبی گزارش داده می‌شود. همانطور که شما طبق آزمایش متوجه مشکلات بیمار می‌شوید ما اقتصاد دان‌ها هم متوجه مشکلات اقتصادی هستیم. برای مثال در خصوص سرمایه گذاری در گذشته تا ۳۴ درصد نسبت سرمایه و تولید ناخالص داخلی را افزایش داده بودیم امروز این عدد به ۱۱ رسیده است. مخارج دولت در کشورهای در حال توسعه ۱۰ تا ۱۴ درصد است اما در ایران به ۲۱ رسیده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: از تولید کمی که در ایران صورت می‌گیرد بخشی از آن انبار می‌شود. سوال من این است که با توجه به اهداف برنامه، تورم تک رقمی و رشد بالای ۸ درصد، جناب پزشکیان چطور می‌خواهند اقتصاد را متحول کنند؟ آیا با اصلاح نظام اداری قصد این کار را دارند؟ منابع ما محدود است و شاید با منابع محدود نتوانیم به این اهداف برسیم‌.

پزشکیان در پاسخ گفت: مسأله از نظر من خیلی روشن است. تمام دولت‌ها قرار بود ما را به آنجا برسانند، چرا نرسیدیم؟ وقتی عده‌ای کارشناس در سیستم هستند اما کارشناس نیستند و کالا دو ماه و یکسال و… در گمرک معطل می‌شود، وقتی وزارت صنعت هر روز یک بخشنامه صادر می‌کند و تولید کننده نمی‌داند چه خاکی به سر کند، کار به جایی نمی‌برد. ما دنبال کارشناس نگشتیم و آدم‌هایی سر کار بودند که این کاره نبودند. من جراح را برای اقتصاد بگذارید کار را قطعاً خراب می‌کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آدم‌های مسئول بلد نبودند کار کنند، بعد به جای مذاکره و جلب سرمایه‌گذار، کار دیگر می‌کنند و حتی سرمایه‌گذار را از سرمایه‌گذاری پشیمان می‌کنند. اگر سرمایه‌گذاری نکنیم و بخواهیم انرژی و تورم و اصلاح ساختاری انجام دهیم، مجبوریم عده‌ای را به خیابان بریزیم. سرمایه گذار خارجی می‌تواند جلوی فشار را بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر به دنبال حل مشکل هستیم در مقررات و سرمایه گذاری و… باید نگاه خود را عوض کنیم. ما در این مملکت داریم مغزها را فراری می‌دهیم. ظرفیت رشد اقتصاد دیجیتال قابل افزایش است. ما فیلتر کردیم و بستر مهاجرت را فراهم کردیم و اجازه دادیم مغزها از داخل کشور بروند. باید مقررات را اصلاح کنیم تا وضعیت تغییر کند. در کل به جای تسهیل، آزار دادیم. اگر این کار را نمی‌کردیم و اجازه رشد می‌دادیم، وضعیت تغییر می‌کرد.

یحیی آل اسحاق کارشناس دیگر در ادامه این برنامه تصریح کرد: دو دیدگاه در حوزه تجارت در کشور حاکم است. یکی اینکه میان توسعه، امنیت و تجارت رابطه مستقیم وجود دارد. کشورهای پیشرفته بالای ۸۰ درصد خدماتشان از تولید ناخالص است، این دیدگاه جهانی و دیدگاه حضرتعالی است. یک دیدگاه دیگر اقتصاد داخلی را حداقل واردات و عمده تلاش بر صادرات می‌دانند. در حوزه بازرگانی داخلی هم دیدگاه دیگری وجود دارد.

وی افزود: شما فرمودید از سال ۸۰ همه موارد لازم در برنامه بوده است و شما اعتقاد دارید برنامه‌ها اجرا نشده است. چرا نکردند؟ با توجه به اهمیتی که برای اجرا و مدیریت قائل هستید، دیدگاه عملیاتی و برنامه اجرایی شما چیست؟ مثلاً در حوزه تحریم چطور قصد حل تحریم‌ها را دارید؟ در حوزه روابط خارجی چه برنامه‌ای دارید؟ چگونه قصد هماهنگ کردن آنها با دیدگاه خود را دارید؟ در حوزه بازرگانی قصد دخالت در قیمت گذاری دارید؟ در حوزه سیاست‌های پولی و بانکی یا نظام دیپلماسی چه وزنی برای جایگاه تجارت قائل هستید؟ وزیر امور خارجه شما چقدر باید دیدگاه اقتصادی داشته باشند؟ مجموع تیم اقتصادی شما همدل خواهند بود؟ اگر هماهنگ نباشند کار پیش می‌رود؟ آنها باید هم بازو و توان اجرایی داشته باشند هم همدل باشند. آیا برای تیمتان فکر شده است؟

پزشکیان در پاسخ گفت: من متخصص نیستم اما بر اساس اصلاحاتی که در دنیا صورت گرفته، ما اگر قانون را اجرا کنیم قانون باید مسیر را مشخص کرده باشد. هر تغییری سه اصل دارد. اینکه چه کسی مسئول است و چگونه باید عمل کند و چگونه باید پاسخگو باشد. مجلس قانون می‌نویسد اما هر کس کار خود را می‌کند. قانون مبارزه با فساد می‌نویسند در حالی که اگر قوانین را اجرا کرده بودند هیچ فساد و رانتی صورت نمی‌گرفت.

وی تاکید کرد: حضرت علی می‌گویند من در برابر فلان کار گردن خود را گرو می‌گذارم. من اگر به قانون عمل کنم کسی از من نمی‌پرسد چرا به فلان امر عمل نکردید. ما از وزیر پرسیدیم چرا قانون را اجرا نمی‌کنید؟ دو سال در نوبت بود و نوبت به پاسخ نرسید، چون مدام داشتند قانون می‌نوشتند و تصویب می‌کردند. مشکل این است ما یقه آدم‌هایی که بلد نیستند را بگیریم و از او بپرسیم اینجا چه کار می‌کنید. ما مدیر بیمارستان داریم که درست عمل نمی‌کند و مردم را ضد انقلاب می‌کند و از آن طرف فوق‌العاده مأموریت می‌گیرد.

حسین زاده بحرینی با اشاره به سخنان پزشکیان مبنی بر اجرای برنامه هفتم توسعه گفت: این نظر خیلی خوب است که با توجه به زحمات نوشتن برنامه به انجام آن اهمیت داد منتهی شما بفرمائید برنامه مانند برجام پرانتزهایی دارد که بعداً باید پر شود و نه شما و نه من در مورد آن چیزی نمی‌دانیم.

وی ادامه داد: برای مثال در یکی از بندهای برنامه هفتم یک حکم آمده که در اقتصاد خود ناترازی های متعدد داریم. یکی از ناترازی ها در حوزه انرژی و بنزین است. ما در شرایطی قرار گرفتیم که متأسفانه به یک کشور تبدیل شده‌ایم که بنزین وارد می‌کنیم در حالی که منابع غنی نفتی و پالایشگاه مجهز دارد اما به دلیل مصرف فزاینده بنزین به وارد کردن بنزین رسیده‌ایم.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت: در فضای ناترازی دو دیدگاه برجسته شده است و برایم مهم است شما این دیدگاه‌ها را چطور انتخاب می‌کنید. یکی از پرانتزهای باز برنامه، در بحث بنزین است. دولت طبق برنامه موظف شده شش ماه پس از ابلاغ برنامه برای حوزه انرژی یک برنامه برای برطرف کردن ناترازی مشخص کند.

حسین زاده بحرینی افزود: یک دیدگاه معتقد است باید قیمت را بالا برد تا مصرف کاهش پیدا کند. علت اینکه خودرو ساز سراغ تولید خودرو با مصرف بنزین نمی‌رود؛ چون قیمت بنزین ارزان است. دیدگاه دیگر به شدت مخالف این دیدگاه است که می‌گوید به قیمت بنزین دست نزنیم. می‌گوید شما قیمت را بر حسب قیمت جهانی محاسبه می‌کنید که می‌گوئید گران است. می‌گویند این مشکل را حکومت ایجاد کرده است. سال ۱۴۰۰ دیدگاهی از شما شنیدم که به دیدگاه اول نزدیک بود و از افزایش قیمت بنزین صحبت می‌کردید. لطفاً با صراحت پاسخ دهید اگر شما رئیس جمهور شوید، شش ماه بعد چه برنامه‌ای برای قیمت بنزین به مجلس می‌آورید؟

پزشکیان پاسخ داد: هر حرکتی در مورد قیمت بنزین یا هر ناترازی بخواهیم انجام دهیم باید مردم را آماده کنیم. بدون مشارکت با مردم اجرای یک تصمیم نه علمی است نه قابل قبول. ما باید کاری کنیم نان‌آور شرمنده زن و بچه خود نباشد. چطور می‌شود این کار را کرد؟ من نمی‌توانم نظر کارشناسی بدهم. کارشناس‌ها بحث می‌کنند و تجربه بین‌المللی را در نظر می‌گیرند و شرمساری نان‌آور را لحاظ می‌کنند.

کارشناس با تاکید پرسید یعنی شما دیدگاه ندارید؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دیدگاه من کارشناسی است. باید با مشورت کردن و کار کارشناسی تصمیم گرفت. ما اگر نقشه درست داشتیم باید یک روزی به جای درست می‌رسیدیم. خوابیدیم و بدون کارشناسی در طرح دو فوریتی کارهای زیادی کردیم. مسلمان و مؤمن حرف ثابت و پایدار می‌زند.

وی افزود: در مملکت اگر فقط یک نفر نسخه بنویسد، می‌شود همین وضعیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

دانش جعفری در ادامه تاکید کرد: برداشت من این است که تمرکز شما و تیم همراه روی اصلاح نظام اداری کشور است. سوال این است که در نظام اداری کشور یکی از مشکلات اصلی کسری بودجه دولت است و بسیاری معتقدند تورم بالا ریشه در کسری بودجه دارد. شما برای رفع کسری بودجه و اصلاح نظام مالی چه برنامه‌ای دارید؟ و کجا قصد اصلاح دارید؟ ۹۰ درصد بودجه دولت پرداخت حقوق است و ۴ حوزه آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت و امور دفاعی این درصد را به خود اختصاص داده است. شما از کدام اینها کم می‌کنید تا بودجه را کنترل کنید؟ به اعتقاد من بسیاری از مشکلات کسری بودجه این است که نمایندگان بودجه حوزه انتخابی خود را بالا می‌برند تا نصیبی از آن ببرند.

پزشکیان در پاسخ بیان کرد: شما اینها را بهتر از من می‌دانید که از من سوال می‌کنید. کار سخت را راحت نمی‌توان انجام داد. اگر فقط بخواهیم در سیستم اداری مداخله کنیم امکان ندارد به توقعی که انتظار داریم در سیستم اداری دست پیدا کنیم. ما نمی‌گوییم با اسرائیل دوست شویم اما می‌توانیم با کشورهای دیگر مذاکره کنیم که نمی‌کنیم. چه لزومی داشت سفارت عربستان و انگلستان را تخریب کنیم و آبروی خود را ببریم. ما به جای تنش‌زدایی دنبال تنش‌زایی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم برای همه شاخ و شونه بکشیم و بعد سیستم اداری را اصلاح کنیم. قرار بود دولت بزرگ نشود اما همه بزرگ کردیم. وقتی خودمان پایبند به آن چه می‌نویسیم نیستیم چطور آنچه انباشته شده را یک دفعه اصلاح کنیم. اینکه با خود فکر کنیم یک عده خاص می‌فهمند و بقیه ضدانقلاب و اجنبی و … هستند صحیح نیست.

این نامزد انتخابات اضافه کرد: اگر در همین چشم‌انداز با افراد تعهد ببندیم تا کارشناس‌ترین روی کار بیاید، ما قطره قطره به تغییر دین پیدا خواهیم کرد. اگر به شایستگان پست و مقام بدهیم سرمایه‌های مادی و مغزهای ما نمی‌روند. باید به مغزها و سرمایه‌گذارها احترام بگذاریم و بپذیریم بدون صنعت و تولید همه اینها باد هوا است.

آل اسحاق در ادامه تاکید کرد شما باید یک هدف و تارگت مشخص به عنوان رئیس دولت داشته باشید. شما مردمی کردن را به چه معنایی می‌دانید؟ ذهنیت شما در خصوص پایان دوره اول شما حدس و دیدگاهتان در مورد میزان مالکیت مردم چقدر است؟ برای اینها چه نقشه‌ای دارید که نیروهای ذی‌نفع بازدارنده نشوند؟

پزشکیان پاسخ داد: سیاست‌های اجزا نشده این بلا را سر مردم آورده است. اینکه من چه خواهم کرد با توجه به ۳۰ سال سابقه، معتقدم بر اساس شواهد باید تصمیم‌گیری صورت گیرد. اگر کسی شواهد بیاورد، صاحب فرآیند است. اگر بدون شواهد بپذیرم خیانت کرده‌ام. باید به کارشناس بسپاریم و معتقد باشیم که هر کاری روش خود را دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر کسی تقوا و ابزار تصمیم‌گیری درست داشته باشد کار درست پیش خواهد رفت.

حسین زاده بحرینی در ادامه با تاکید بر اینکه لطفاً خود شما به این سوال پاسخ دهید، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بحث سلامت و هزینه‌های آن است. بحث تقاضای پزشک از طرف بیمار به صورت القایی در ایران به نسبت دنیا بسیار بالا است. پزشک معتقد است هزینه بیمار را زیاد نکند اما در ایران گاهی هزینه بیمار بی جهت زیاد می‌شود. شما چه می‌کنید که هزینه بیمار بی جهت زیاد نشود؟ آیا شما می‌توانید تعهد بدهید سهم بیمار از هزینه درمان را به زیر ۳۰ درصد بیاورید و راهکار خود را بیان کنید؟

پزشکیان در پاسخ عنوان کرد: ما راهکار را در قانون آوردیم و مشکل اجرا است. بیمه، مجلس، دولت و قوه قضائیه تخلف می‌کنند. دولت سفره پهن کرد، مجلس قانون نوشته و من قطعاً اگر به قدرت برسم حداقل در این رابطه آنچه قانون است را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد. پزشک خانواده می‌گوید چه کسی به چه جمعیتی باید چه خدمتی بدهد.

وی اضافه کرد: در آمریکا که آنقدر آزاد است یک برنامه وجود دارد که فردی با بیماری قلبی، پزشک باید بگوید با چند مداخله این بیماری برطرف می‌شود. اگر اضافه‌تر برنامه‌ریزی کند بیمه آن را جریمه می‌کند. من جراح قلب با حقوق سه ماه خود یک موتور هوندا نمی‌توانم بخرم. منابعی که برای این سیستم دیدیم از نظر قانونی درست است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: پزشک متخصص در شهرستان ماهی ۲۵ میلیون در می‌آورد در حالی که آن سر دنیا پنج شش برابر آن را به او می‌دهند. تا زمانی که نیازها را تأمین نکنیم انتظار کار درست از آنها اشتباه است. به پیر و پیغمبر اگر ما به قانون عمل کنیم مشکلات کشور برطرف خواهد شد.

چه کارشناسان و مشاورانی در میزگرد اقتصادی پزشکیان حضور دارند؟

کارشناسان: محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده ادوار مجلس، یحیی آل اسحاق وزیر اسبق بازرگانی، داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

مشاوران: احمد میدری معاون وزیر کار در دولت یازدهم، حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در دولت‌های دهم و یازدهم

فیلم کامل برنامه «میزگرد اقتصادی» با حضور پزشکان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۴
  7 1
  ی آب و برق ساده رو درست نمیتونید مدیریت کنید هرروز دو سه بار قطع میشه اونم نه شهرستانهای دور افتاده بلکه جنوب استان تهران
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 2
   در مورد اینکه چرا قوانین اجرا نشده ، جناب پزشکیان چندین دوره نماینده مجلس هستی چندبار خود شما از مسئولین در مورد اجرا نشدن قوانین پرسش کردی ؟ چقدر پیگیری کردی ؟ دیگران هم قبل از شما با کارشناسان و اساتید مشورت میکردند
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   1 3
   حسین عبده تبریزی باستی هیلز نشین لواسان شده مشاور اقتصادی این آقا! ای روزگار ببین چه اتفاقاتی داره می اوفته! اونوقت این آقا میگه کمر مردم زیر بار تورم و...خم شده! یکی از باعث و بانیاش کنارشه!
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۴
  4 3
  اختلاسی که جاگذاشتین
 • مهدی US ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  15 10
  اقای پزشکیان کمر مردم از دزدی ها فساد و رانت و نا کارامدی های دولت و مجلس و قوه قضائیه و مدیران فاسد خم شده. و امثال شما مقصر وضع امروز هستید. می خواهید گردن چه کسی بیاندازید. شما خودت یک عمر از زمانی که همه مردم بیاد دارند وزیر و وکیل بودی می خواهی گردن چه کسی بیاندازی.
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 3
   جاي تأسف دارد كه شخصي مثل پزشكيان احراز صلاحيت شده ولي مرتبه قبل شوراي نگهبان صلاحيت دكتر سعيد محمد را تاييد نكرد و نتيجتا دكتر سعيد محمد هم اين بار به ميدان نيامد. كاملا مشخص است كه پزشكيان هيچ برنامه ايي براي حل مشكلات كشور ندارد و فقط مشغول گفتن عاميانه مشكلات كشور است. مثل اينكه يك راننده تاكسي بخواهد از اوضاع كشور نق بزند، به همين اندازه سطح پايين و بي ارزش.
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  3 0
  😂
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  11 8
  حاجی بعید می دونم بتونی آرای باطله رو شکست بدی
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 1
   مردک چرا خودت را به کوچه علی چپ زدی . تا کنون بیشترین آرا در نظر سنجی کسب کرده. خودت جمع کن و با رفیقت رای های نامزدت شمارش کن شاید به یک دهم برسی
 • کارشناس IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  5 2
  عالی بود
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 0
   باه کلی ما رو خنداند
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  14 5
  جناب پزشکیان روحانی فردی ترسو و بزدل بود وقت کشور را گرفت اگر کشور دارای بلد نیستی و توانایی نداری کنار بکش
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  12 8
  این بنده خدا چقدر داغونه خخخ
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  11 3
  ایول. هر کاری را بابد دست کاردان سپرد. مدیر قوی همراه با تیم قوی اقتصادی.
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  6 3
  ایشون اصل جنسه خخ
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  12 9
  پزشکیان واقعا صادق بود و وعده ی الکی نداد. این چه میزگردیه که کارشناساش بیشتر از خود کاندیدا حرف می زنند؟
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   4 0
   صداقتش همین بس که درمورد مهسا خانم امینی نظر کارشناسی داد
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  13 10
  جمع کن بساطتتو عمو تنها چیزی که بهت نمیخوره شخص دوم مملکت نمایندگی هم ازسرت والا زیاده
 • عبدالله مومن IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  17 4
  در این کشور همه مقصرند بجز اصلاح طلبانی که دهه ها بر کشور حاکم بوده اند !!! ههههههههه
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 0
   یه عده خوب یاد گرفتند فقط بگن مشکل هست آسیب هست .مشکلات و سختی ها یک امرطبیعی زندگی است حالا چه این حکومت باشد وچه حکومت دیگری ؟؟؟؟؟ چگونه قوانین را اجرا کنیم ؟چگونه فساد ستیزی کنیم ؟؟؟؟چگونه اخلاق را نهادینه کنیم ؟؟؟؟؟چگونه فرهنگ سازی کنیم؟؟؟؟؟چگونه کار کنیم غر نزنیم وقصور را گردن دیگران نیندازیم ؟؟؟؟؟وچگونه آدم باشیم وتهمت نزنیم وتخریب نکنیم وجوسازی نکنیم وپیاده نظام دشمن نباشیم وبرای کرسی قدرت وطن فروشی نکنیم
 • FI ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  14 15
  رأی به پزشکیان ، رأی به تجزیه ایران
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  3 2
  همه این فلاکتها که گفتی علتش چیه
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  4 1
  سیاست ها چرا اجرا نشده علتش اینه بلد نیستید
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  15 9
  اقتصادیت که میگی خوب نیست پزشگیتم خوب نیست چون نفهمیدی مهسا مرده نکشتنش
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  4 2
  این همه از قول پزشکیان و همراهان نوشتید همه درست است اما دراین کشور یک چاله هوایی هست همه برنامه از ان چاله میگذرد و همه سرنگون میشود ان چاله حتی هاشمی رفسنجانی را بلعید که پزشکیان در ان حزم میشود پس امید واهی نداشته باشیم
  • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 0
   میدانی این چاله که افراد را می بلعد چیست؟ این چاله دنیا پرستی و خود خواهی و توهم قدرت است که صاحبانش را هلاک می کند ببین چند رئیس جمهور متوهم را ساقط کرده است؟
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 1
   آقای هاشمی ماشاءالله هشتاد وخرده ای سن داشت به مرگ طبیعی از دنیا رفته حالا چه جوری بلعیده شد ؟توهم زایی نکنید .خوبم زندگی کرد خدابیامرزدش
 • IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  6 6
  اصلاحطلبان ننگ تاریخ ایران
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   2 0
   وقتی دوران خاتمی رو میخای ننگ نام ببری یعنی احمقی
 • فاطمه IR ۰۶:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 4
  دوستان ایشون یکم سخت منظور خودشونو میرسونن.اون قضیه 100 تومن و 100 تا لیوان که توی شبکه های اجتماعی عست.منظورشون این بود که بایدانقدر کم کنیم قیمتو که تا 100 تومن 100 تا لیوان بدن.البته امیدوارم درست فکر کرده باشم
 • هادی هاونگی IR ۰۶:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  3 2
  آقای دکتر پزشکیان بیاین شفاف صحبت کنیم این جملات از ۳۰ سال پیش آشنا و تکراری به نظر می رسه و فقط موقع انتخابات مجلس و ریاست جمهوری از زبان کاندیداها شنیده میشه و بعدش همین افراد یک سال دیگه میگه مال اقتصاد و تورم رو خوب کردیم. و این دور باطل تکرار می گردد. اگر می‌خواهید درست مطالب رو بگید این هست که اقتصاد بد و بیمار از ابتدای انقلاب بوده و روز به روز هم بدار شده به طوری که در ۳ دولت قبل مردم جون به لب و از زندگی کردن سیر شدند و الان دیگه اقتصاد نابود شده بطوری که من کارمند یا کارگر با دریافتی ۱۱ الی ۲۰ میلیون تومان اگر کیفیت زندگی سال ۹۶ را داشته باشم فقط ۴ روز با این پول می توانم زندگی کنم. تنها را حل مشکلات کشور مدیریت صحیح، رفع تحریم ها در اولین فرصت ممکن، مبارزه با فسادهای اقتصادی در تمام سطوح و باز شدن اقتصاد کشور به روی ساید کشور ها می باشد.
 • DE ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  10 0
  اقای پزشکیان ردیف کردن مشکل بدرد ما نمیخوره. همه مردم میدونن چه مشکلاتی هست راهکارهای واضح و شفاف میدونید بدید. کی میگه ما باهمه دعوا داریم؟ وقتی کشورهای متخاصمی که سران نظامی ایران رو تو روز روشن به قتل و شهادت می رسونن باید بریم صورتش رو ببوسیم؟ این تفکر شما اشتباهه. سرمایه داری خارجی رو از کجا میخوای بیاری؟ لطفا کمتر شعار بدید و اگر کارشناسان خوبی رو می شناسید که کلید راهگشا هستند معرفی کنید. برای نگهداری مغز راهکار شفاف شما چیه؟ بیان تنش ها دردی رو دوا نمیکنه. بلکه راهکار نشون بدید. ایا میتوانید این مشکلات رو با کمک کدام کارشناسان حل کنید؟
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   0 3
   داشت حرف های فائزه خانم هاشمی رو از بر روخوانی می کرد .
 • DE ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  14 6
  ناامید شدم از ایشون ظاهرا حقیقت دارد با دولت سوم روحانی روبرو هستیم. آن هم در شرایطی که زمانه کلا عوض شده و در حال جنگ رسمی با آمریکا و اسراییل و بلوک غرب هستیم. مایه تاسف.
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   0 2
   فقط وفقط جلیلی
 • nashenas IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  9 5
  خدا به داد برسه این هنوز نیومده داره میگه خراب کاری می کنم اون روحانیشون بود با اون همه دروغ گویی شد فاجعه اینکه از همین الان فاجعست
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  13 21
  فقط پزشکیان
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 3
   فقط آقای سعید جلیلی
 • سوخت مجانی یا رفاه IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  5 5
  ایرانیان باید بین سوخت مجانی و رفاه و توسعه ، یکی را انتخاب کنند !!
 • حسن IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  8 13
  اولین کسی است که بعد از 40سال میگه کارشناسان هر حوضه از من بیشتر میفهمند و وعده و وعید و من،من، کردن بلد نیست توده ها را به سمت خود جذب میکند
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 3
  یاد مناظره احمدی نژاد و کروبی افتادم آقای احمدی نژاد هر سوالی از آقای کروبی کرد آقای کروبی گفت که باید کارشنناسان نظر بدهند آخرش احمدی نژاد گفت آقای کربی بکش کنار بگذار کارشناسان بیاییند نامزد بشوند آقای پزشکیان حالا که خودت را بسیار مسئولیت پذیر میدانی بهتر نیست که احساس مسئولیت کنی بکشی کنار تا کارشناسان نامزد ریاست جمهوری بشوند
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 3
  بهتر نبود آقای حسین عبده تبریزی به جای پزشکیان نامزد رئیس جمهوری می شد حداقل ایشان بلد بود حرف بزنه نه عصبانی می شد نه کسی را متهم می کرد دوم اینکه ایشان به جای پزکیان حرف می زد تا جایی که پزکیان به ایشان گفت ادامه بده و خودش چیزی برای گفتن نداشت خداوند به این ملت رحم کند
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 0
  آقای پزشکیان خیلی چیزها قرار نبود ولی متاسفانه شد قرار نبود بعداز انتخابات 88 و رای بالای مردم زیر میز بزنند و جلو انتخابات مردم بایستند و با این عمل خود دشمن را تهییج کنند برای انتقام از نظام اسلامی و اکثرا این تحریمها را تحمیل کنند و اسرائیل آشوبگران را سربازان خود بنامند ولی توسط همفکرهای شما و پشتیبانان فعلی شما شد فرا نبود که کل برنامه های نظام را تعطیل کنند و تنها وزارت برجام(خارجه) فعالیت کند و دشمنان نظام هم هرچه بخواهند بر وزارت برجام تحمیل کنند و دست آخر هم نه تنها تحریمها را لغو نکنند بلکه دو برابر کنند ولی تدسط دولت منتخب شما و هم فکرانتان شد قرار نبود از نظام تغذیه کنند و به ثروت و مکنت جاه و مقام و ریاست برسند و در آخر هم انتخابات همان نظام را تحریم کنند ولی توسط همفکدان شما شد ......
 • ساده کنار شارلاتانها IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  3 1
  به نظر من پزشکیان آدم صادق و پاکی هست ! ... مشکل اصلی این هست که فعلا در کنار یک باند سوپرفاسد ، شارلاتان و وقیح به نام کارگزاران قرار گرفته که چند دهه در حال غارت صنایع و معادن دولتی بوده اند !! .... وقتی یاد { مفاسد اقتصادی کارگزاران } و { خاندان مگا برند هاشمی !! } وحشت میکنم !! ..... این گرکهای خطرناک که برای منافع شخصی و جناحی حاضرند کشور و مردم رو به نابودی بکشانند !! ............یک کاندیدای ساده کنار شارلاتانها !!
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 1
  بقول ترکها هد پدر میگه البته راست و ناراست را ترکیب و از همه چیز انتقاد می کنه فقط فرد هوشیار می نواند بفهمد چرت و پرت میگه
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 3
  من به پزشکییان اصلا وابدا رای نمیدم ✌️🇮🇷
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 2
  یک سخنرانی از اول تا آخر ناله، بدون یک راه حل روشن و عملی برای مشکلات
 • DE ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 2
  آقای پزشکیان مکرر درمکرر به دولتهای قبلی انتقاد کنید مثلا چه فایده برای ما داره؟ لطفا اینقدر شعار ندید! بفرمائید برنامه شما با جزئیاتش چیه؟ شما قراره چکارهایی انجام بدید که دولتهای دیگه به فکرشون نرسیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 1
  یکی از ویزگیهای ادبیات پوپولیستی قابلیت دور زدن دور خودش هست
 • علی IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 3
  قالیباف را با توجه ب سوابق ارجح می‌دانم
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 3
  پزشکیان هم لجنی مثل ابتکار است خیلی تفاوتی باهم ندارند. اصلاح طلبان خوب می دانند پزشکیان و ابتکارخرهای خوبی برای سوار شدن هستند. برای همین حمایتش می کنند.
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 2
  یکی به این آقای بی علم و اطلاع بگه ، سال های سال است که مالیات کارمندان ، کارگران و ... هرماه قبل از اینکه حقوق ماهیانه را دریافت کنند از حقوقشان کسر شده و میشود ! و غالب مردم کشور هم این قشر از جامعه هستند !! حالا که یکعده پزشکان بی شخصیّت ، سرمایه داران بی وجود و طلا فروشانی که درآمد های نجومی دارند ، مالکان منازل ده ها میلیارد تومانی خالی و ..... مجبور به پرداخت مالیات شده اند ، صدات درآمده !!! اینجوری میخوای مملکت داری کنی !!!؟؟؟
 • مشاور بدسابقه !! IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  1 3
  آقای عبده تبریزی جزو موسسان ( ) اولین بانک خصوصی ایران - اقتصاد نوین - و عضو هیات مدیره چند شرکت ساختمانی فاسد است .... پس تا آخر خط را بروید !! ...... جالب است که این مفسدین اقتصادی ، نام دکتر و اقتصاددان را هم یدک میکشند !! .... واقعا آقای پزشکیان چه مشاوران خوشنامی برگزیده است !! .... کلا مثل اینکه از مرحله پرته ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس