معاریو: حماس موفق به فریب اسرائیل شده است

به اعتقاد یک تحیلگر صهیونیست یحیی السنوار رهبر حماس همچنان به سردرگمی اسرائیل و ایالات متحده می‌خندد زیرا موفق شد اسرائیل و ایالات متحده را فریب بدهد.

به گزارش مشرق، ایتان گلبوع تحلیل‌گر روزنامه عبری زبان معاریو در یادداشتی که امروز سه شنبه در این رسانه منتشر شد تاکید کرد، دیپلماسی آمریکایی همچنان به تلاش‌های خود برای فشار بر نتانیاهو ادامه می‌دهد، گرچه گاها این اقدامات به شکل هوشمندانه‌ای انجام نمی‌شوند، اما با این وجود کاملا قابل ملاحظه است که کلید بازی همچنان در اختیار حماس است، سازمانی که موفق شده است همه را فریب بدهد.

در ادامه این تحلیل آمده است، دولت رئیس جمهور بایدن به شدت نسبت به استعفای بنی گانتس و گادی آیزنکوت از کابینه جنگ نگران بود، زیرا این دو را به عنوان وزنه‌های توازن با شخصیت‌های افراطی موجود در ائتلاف همچون بن گویر و سموتریچ می‌دانست، کسانی که از پیروزی قاطع علیه حماس حماس می‌کنند و با هر نوع توافق برای آزادی اسرا نیز مخالف بوده و خواهان اخراج فلسطینیان از غزه و بازگشت شهرک سازی به این منطقه هستند.

از دیدگاه این تحلیل‌گر، استعفای گانتس جلیقه سیاست ورزی نتانیاهو را از تنش خارج کرد و احتمالا اسرائیل بهای سنگینی را بابت این امر بپردازد، از اینرو شاید سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به منطقه هم برای بررسی قصد و نیت نتانیاهو و برنامه‌های او بعد از خروج گانتس از کابینه‌اش باشد.

معاریو بر این باور است که نمادهای تغییرات احتمالی در مواضع آمریکا در قبال اسرائیل را بعد از خروج گانتس از ائتلاف کاملا قابل لمس است، از سفر بلینکن به اسرائیل و منطقه گرفته تا قطعنامه‌ای که ایالات متحده آن را در شورای امنیت به تصویب رساند و احتمال ورود ایالات متحده به مذاکره مستقیم با حماس برای آزادی ۵ آمریکایی دارای تابعیت مضاعف اسرائیل از جمله این موارد است که باید تلاش‌های واشنگتن برای دستیابی به توافق امنیتی با عربستان سعودی با یا بدون مشارکت اسرائیل را هم باید به آن افزود.

معاریو همچنین فاش کرد، دولت باید بر این باور است که مصر و قطر به عنوان میانجی فشارهای کافی را بر حماس وارد نمی‌کنند، از اینرو پیش بینی کرد اگر یک عملیات آزاد سازی گروگان به شکل موفقیت آمیزی انجام شود، حماس مجبور به پذیرش کلیات خواسته‌های آمریکا و اسرائیل خواهد شد، از اینرو ظاهرا اطلاعات جاسوسی خود در رابطه با عملیات آزادی ۴ گروگان در اختیار اسرائیل قرار داد، که در چارچوب تعهد کلی آمریکا به کمک برای مشخص کردن محل نگهداری آنها و آزادی شان می‌باشد.

نویسنده بعد از پرداختن به برخی از موارد مصداقی در رابطه با تکاپوی‌های صحیح و نادرست آمریکا (از منظر اسرائیل) در این رابطه نوشت: مشکل اینجاست که به دلایل محدود و کوته بینانه ائتلافی، نتانیاهو آمادگی پرداخت هزینه مورد نیاز برای دستیابی به توافق سازش با عربستان سعودی نیست، همین امر باعث می‌شود تا احتمال دستیابی بایدن به توافق با عربستان بدون اسرائیل را تقویت کند، در مقابل امروز دست راست دولت باید در تضاد با دست چپش عمل کرده و به همین دلیل مانع از تحقق اهداف سیاسی اش می‌شوند.

در مقابل دولت بایدن نگران آن است که استعفای گانتس و فشار بن گویر و سموتریچ به عنوان مخالفان توافق مبادله اسرا و آتش بس بر نتانیاهو و تهدید آنها به خروج از ائتلاف باعث شود تا نتانیاهو به رغم موافقت با پیشنهاد بایدن حاضر به اجرای آن نشود، گرچه کاملا مشخص است که کلید بازی همچنان در دست حماس است و این سازمان همچنان همه را همه را فریب داده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمود IR ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
    1 0
    تمامی امورات نظامی و اقتصادی اسراییل خبیث توسط فرماندهان نظامی امریکای مستقر در اسراییل انجام می شود در حقیقت ام الفساد دنیا و مخصوصا خاورمیانه امریکای جنایتکارهست خداوند ظالمین را به ظلم خودشان گرفتار کند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس