کد خبر 1606301
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۶
درخواست بازپرس ویژه برای محدودشدن اظهارنظرات ترامپ

بازپرس ویژه، خواستار صدور حکمی برای محدود کردن اظهارنظرهای ترامپ درباره مجریان قانون در پرونده نگهداری اسناد محرمانه شد.

به گزارش مشرق، بازپرس ویژه خواستار صدور حکمی برای محدود کردن اظهارنظرهای ترامپ درباره مجریان قانونی شد که اقامتگاه ساحلی او را در پرونده نگه داری اسناد محرمانه تفتیش کردند.

براساس این گزارش، جک اسمیت بازپرس ویژه پرونده ترامپ از قاضی فدرال آیلین کانن خواست تا ترامپ از اظهارنظر درباره مجریان قانون در پرونده نگه داری اسناد محرمانه در ویلای شخصی ترامپ در فلوریدا، منع شود تا این افراد در معرض خطر قرار نگیرند.

اسمیت اظهار کرد این درخواست لازم است زیرا اخیرا ترامپ اظهارات تعمدی نادرست و تحریک برانگیزی را بیان کرده که شرایط را به گونه ای تحت تاثیر قرار داد که اف بی آی حکم تفتیش عمارت مارالاگو را صادر و اجرا کرد.

وی در این دادخواست اظهارات ترامپ را به شدت گمراه کننده خواند و افزود: مجریان قانونی که در جریان تفتیش عمارت ترامپ در اوت ۲۰۲۲، حضور داشتند، این کار را به صورت کاملا درست و حرفه ای انجام دادند.

دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان برای انتخابات ۲۰۲۴، در هفته جاری، در اظهارنظراتی در کمپین انتخاباتی خود گفته بود اف بی ای مجوز اقدام به ترور را داشت.

اسمیت با اشاره به اینکه اعمال محدودیت بر اظهارات مشابه ترامپ در آینده حق قانونی آزادی بیان وی را محدود مخواهد کرد، تصریح کرد ترامپ در پیام هایی گسترده، و در تلاش برای کشتن او و خانواده اش و عوامل سرویس مخفی کشور، توصیف نادرست از این حقایق را تکرار کرده و ماموران اجرای قانون را که در جریان تحقیقات و بازجویی در این پرونده دست دارند، به خطر انداخته و وحدت رویه را به خطر انداخته است.

ماموران اف بی آی در اوت ۲۰۲۲، با یورش به عمارت ترامپ موسوم به مارالاگو در فلوریدا، در حالی که ترامپ حضور نداشت، هزاران صفحه سند طبقه بندی شده و محرمانه دولتی را کشف و ضبط کردند که ترامپ پس از ترک کاخ سفید با خود برده بود. ترامپ در این پرونده با ۴۰ مورد اتهامی درباره نگه داری اسناد حساس امنیت ملی پس از ترک کاخ سفید روبروست و این تنها یکی از پرونده های کیفری اوست.

بر این اساس، اف بی آی پیش از تفتیش عمارت مارالاگو، بیانیه ای را صادر کرده بود که در آن مجریان قانون هنگام تفتیش عمارت اجازه استفاده از زور در شرایطی را داشتند که یک مامور یا فرد دیگری در معرض تهدید قرار داشت. این بیانیه در هفته جاری به صورت عمومی منتشر شد.

مریک گارلند دادستان کل، اظهار کرد چنین سیاست هایی در جریان تحقیقات و جستجوهای توافقی از منزل شخصی بایدن توسط اف بی آی نیز امری عادی و نرمال است. در پرونده دیگری، اف بی آی منزل شخصی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را به اتهام نگه داری اسناد طبقه بندی شده دولتی، تفتیش کرد.

در حال حاضر دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان با اتهامات کیفری متعددی روبروست: تلاش برای ابطال نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه ۲۰۲۱، نگه داری اسناد طبقه بندی شده در ویلای شخصی اش در فلوریدا پس از ترک کاخ سفید، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی، و تلاش برای تغییر نتایج انتخابات در ایالت جورجیا. وی همچنین درگیر پرونده کلاهبرداری و اتهامات مالی است. علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا با پرونده پرداخت خسارت به یک نویسنده که او را به تجاوز جنسی متهم کرده بود، روبروست.

اما ترامپ انجام هر اقدام نادرست در این پرونده ها را رد و طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۴ می‌داند.

اگر ترامپ بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، می تواند برای هر گونه اتهام فدرال علیه خود درخواست عفو بدهد.

این در حالی است که در اوایل ماه مارس جو بایدن و دونالد ترامپ موفق به کسب نامزدی دموکرات ها و جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا شدند تا نخستین رویارویی دوباره دو نامزد انتخاباتی در حدود ۷۰ سال اخیر در تاریخ این کشور رقم بخورد.

در جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «جو بایدن»، رئیس‌جمهور مستقر این کشور در ۵ ایالت کلیدی از ۶ ایالت کلیدی با اندکی اختلاف پایین‌تر از رقیبش از حزب جمهوری‌خواه «دونالد ترامپ» قرار دارد.

دونالد ترامپ در ایالت‌های آریزونا، پنسیلوانیا، ویسکانسین، نوادا و جورجیا عملکرد بهتری نسبت به رقیب دموکرات خود کسب کرده است. همچنین وضعیت ترامپ در میان قشر جوان و رأی‌دهندگان رنگین‌پوست نسبت به سال ۲۰۲۰ بهتر شده است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر سال ۲۰۲۴ برگزار می شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس