کد خبر 1605961
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۸
حماسه خرمشهر تبلور ایثار یک ملت

خورشید حماسه خرمشهر در تاریخ ایران زمین هرگز غروب نمی‌کند، خرمشهر حقیقتی است از مقاومت ملتی حماسه ساز که جهان شبیه آن را هرگز نخواهد دید.

به گزارش مشرق، خرمشهر شهر خدا است، شهری تک واژه در تاریخ ادبیات ایران، کعبه‌ای است در کتاب دلاورمردی‌های ایران سرفراز و فتح آن در قلب تاریخ ماندگار شده است، وقتی خرمشهر با خونب‌های فرزندان این سرزمین آزاد شد و خندید، ایران یکپارچه در سرور و شادی شد.

اولین و آخرین شعار آزادی خرمشهر ' الله اکبر ' و نخستین نقطه حضور رزمندگان و سلحشوران دلاور جان بر کف، خانه خدا بود.

مسجد جامع خرمشهر هنوز گواه این مقاومت و پایداری است. این که امام (ره) فرمود: خرمشهر را خدا آزاد کرد، حق است و حقیقت رهایی هم نوای الهی است و تسلیم دشمن قدار هم الهی بود.

جان برکفان خونین بال و رزمندگان و ایثارگران عاشق، دلاورمردان غیور ارتشی، سپاهی و بسیجی، در این نبرد نابرابر، سیاهی دشمن را محو و سپیده فجر را در خرمشهر به یادگار گذاشتند.

در مقاومت و پایداری خرمشهر بود که دشمنان کوردل بر همنوایی کرکسان پیر استکبار و استعمار یکبار دیگر فرار را بر قرار ترجیح دادند. در حماسه خرمشهر بود که رزمندگان اسلام، زیباترین تابلوی ایثار و پایداری و مقاومت را در کتاب درخشان دفاع مقدس خلق کردند.

به راستی، هنوز جاده‌های اهواز - خرمشهر، رود خروشان رزمندگان اسلام را گواه خواهد بود که چگونه با عشق و پایداری تمام، حلقه محاصره دشمن زبون را تنگتر و آنان را ذلیل‌تر ساختند.

باید آموخت؛ چه کسانی و با چه برنامه‌ای آزادی خرمشهر را تضمین کردند؟ چه پیکرهایی مقدسی که در آتش توپ و تانک دشمن سوختند و بر خون غلتیدند.

چه صدای رسایی در دل‌ها طنین انداز شد و بر قلب‌ها حکومت کرد تا خرمشهر را خونین شهر و خونین شهر را خرمشهر ساخته است.

تاریخ دلاوری‌های مردان و زنان ایرانی در حماسه دفاع مقدس زبانزد عالم شد و سند رشادت رزمندگان اسلام در آزاد سازی خرمشهر نیز برای همیشه در خاطره‌ها فراموش نشدنی است.

آری! لحظات ماندگاری تاریخ ملت بزرگ ایران کم نیست، اگرچه به روایت تاریخ اسکندر با آتش خشم و کینه، تخت جمشید را نابود کرد ولی آریوبرزن هم بار خفت را با مقاومت در دل اسکندر گذاشت.

فتح خرمشهر، تاریخ گویای پایداری و ایثار و مقاومت انقلاب اسلامی است و آموزه‌های آن روز بود که امروز فرزندان این خاک در عرصه‌های گوناگون علمی و نظامی می‌درخشند و نام ایران را جادوانه می‌سازند.

پس تا عشق است ایمان و پایمردی ملت با بصیر و آگاه کمرنگ نخواهد شد و مردمان ولایت مدار این دیار کهن مرز و بوم از وجب به وجب ایران حراست خواهند کرد و دشمنان این خاک را در سایه اقتدار و وحدت و همدلی و همراهی بر آتش خفت و آه خواهد سوزاند.

امروز بر همگان فرض است که دستاوردها این حماسه شگرف را هنرمندانه به نسل کنونی بشناسانند و عظمت این جمله امام (ره) را که خرمشهر را خدا آزاد کرد نیز بیش از پیش تبیین کنند.

آری! خرمشهر زنده است، چون شهدا زنده اند، زنده باد ایران، زنده باد خرمشهر و تا ایران ایران است، ایثار است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس