بالا گرفتن اختلافات در کابینه اسرائیل درباره جبهه شمال

رسانه‌های عبری از اختلافات شدید اعضای کابینه رژیم صهیونیستی درباره وضعیت شمال فلسطین اشغالی در سایه عملیات‌های فزاینده حزب‌الله خبر داده و اعلام کردند که کابینه نتانیاهو عملا این جبهه را رها کرده است.

به گزارش مشرق، در حالی که انتقادات مسئولان و شهرک نشینان صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی از کابینه و ارتش این رژیم به دلیل عملکرد ضعیف آنها و آشفتگی وضعیت جبهه شمالی همچنان ادامه دارد و صهیونیست‌ها کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را متهم به رها کردن شمال فلسطین اشغالی می‌کنند، رسانه‌های صهیونیستی شب گذشته فاش کردند که قرار بود امروز در جلسه کابینه این رژیم پیشنهاد بازسازی شمال مطرح شود اما به دلیل اختلافات داخلی میان اعضای کابینه این پیشنهاد رد شد.

به گزارش رسانه‌های عبری، پیشنهاد بازسازی شمال در حالی رد می‌شود که شوراهای شهرک‌های شمالی مدت‌ها منتظر مطرح شدن این طرح و تصویب کمک‌ها به جبهه شمالی و بازسازی شهرک‌های آن بودند.

رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که تصمیم برای بازسازی جبهه شمالی به دلیل اختلافات میان وزارتخانه‌ها تصویب نشد؛ زیرا یوآو گالانت وزیر جنگ اسرائیل به سایر وزرا گفت که بازسازی شهرک‌ها در شمال به اتفاقات جبهه جنوبی و شهرک‌های اطراف نوار غزه مرتبط بوده و ابتدا باید مسئله جنوب حل شود.

در پاسخ به این اظهارات گالانت، وزرای وابسته به حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو ، گالانت را مورد هجمه قرار داده و به او گفتند که بهتر است اول حماس را شکست دهد و بعداً درباره شهرک سازی‌ها صحبت کند.

رسانه‌های عبری همچنین اعلام کردند که هیچ تصمیم واحدی در میان وزرای کابینه نتانیاهو درباره جبهه شمال وجود ندارد. گالانت قبلاً درخواست ایجاد تاسیس یک اداره برای رسیدگی به بازسازی شهرک‌ها در شمال را داده بود اما این اتفاق هرگز نیفتاد.

این رسانه‌ها تاکید کردند که کابینه نتانیاهو به شکل فزاینده‌ای نسبت به شهرک سازی در شمال بی‌توجهی می‌کند و ساکنان شمال را بدون کمک و پول رها کرده است.

روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت در این زمینه اعلام کرد که برنامه کمک فوری و اضطراری برای ده‌ها هزار شهرک نشین آواره در جبهه شمالی مجدداً به تعویق افتاد.

رسانه‌های صهیونیستی همچنین از نارضایتی مسئولان شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی درباره وضعیت این جبهه و بی‌توجهی کابینه نتانیاهو به شرایط ساکنان شمال در میان جنگی که از ۸ ماه قبل تاکنون ادامه دارد خبر دادند.

این رسانه‌ها به نقل از شهرک نشینان صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی اعلام کردند: هیچ تضمینی وجود ندارد مبنی بر اینکه حزب الله برای جنگ آینده علیه اسرائیل برنامه‌ریزی نمی‌کند و همچنین هیچ تضمینی درباره عملیات‌های گاه و بیگاه حزب الله علیه جبهه شمالی اسرائیل (فلسطین اشغالی) در آینده وجود ندارد.

این درحالی است که تحلیل توانمندی‌های غافلگیرکننده حزب الله در سطوح نظامی، اطلاعاتی و عملیات‌های خیره کننده‌ای که مقاومت لبنان طی چند هفته گذشته علیه مواضع رژیم صهیونیستی انجام داده است همچنان در محافل این رژیم ادامه دارد و صهیونیست‌ها به شدت نگران تکرار سناریوی عملیات طوفان الاقصی در شمال فلسطین اشغالی هستند.

«زیو روبنشن» کارشناس صهیونیست که قبلاً به عنوان مجری اخبار بین الملل در شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد در این زمینه گفت: مشکل بزرگ ما اکنون این است که کابینه و نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل آنچه را که در حال حاضر در شمال اتفاق می‌افتد نمی‌بینند و واقعیت آن است که حادثه ۷ اکتبر (عملیات طوفان الاقصی) اکنون در شمال تکرار می‌شود.

روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت هم اعلام کرد که آوارگی ده‌ها هزار شهرک نشین از شهرک‌های شمال نشان دهنده ناتوانی اسرائیل در مقابله با این بحران بوده و این بسیار شرم آور است. امروز شاهد از هم پاشیدگی جامعه اسرائیل و از دست رفتن احساس امنیت و اعتماد میان اسرائیلی‌ها هستیم. علاوه بر آن ترمیم آسیب‌هایی که به اقتصاد اسرائیل وارد شده و ناشی از درهم شکستن بازدارندگی و فروپاشی اعتماد میان شهرک نشینان و کابینه است به سال‌ها زمان نیاز خواهد داشت.

نوعام امیر تحلیلگر صهیونیست نیز درباره بحران بزرگی که شمال فلسطین اشغالی در سایه عملیات‌های حزب الله دچار آن شده تاکید کرد: امروز شهرک نشینان در شمال وضعیت بسیار بدی دارند و هیچگونه آزادی برای آنها نیست و این شهرک نشینان چشم اندازی برای بازگشت به خانه‌هایشان نمی‌بینند.

«هلل بتون روزن» تحلیلگر امور نظامی و امنیتی در شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: در پی حوادث خطرناکی که در شمال رخ می‌دهد مسئولان موسسه امنیتی و نظامی اسرائیل باید بدانند که ما به کدام سو می‌رویم، زیرا آنچه حداقل از ابتدای ماه جاری تاکنون رخ داده حرکت به سمت مسیری است که (سید) حسن نصرالله دبیرکل حزب الله مشخص کرده با این عنوان: جنگ و نقطه سر خط.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس