کد خبر 1596232
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۶
محسن مهدیان - کراپ‌شده

واقعیت این است که نظام حکمرانی ما هنوز به اندازه رشد مردم غنا نیافته است. نظام حکمرانی ما هنوز تصور می‌کند مردم یعنی صندوق رأی و خلاص.

به گزارش مشرق، محسن مهدیان؛ مدیرمسئول روزنامه همشهری طی یادداشتی نوشت:

ماجرای حکمرانی در این روزگار با گذشته یک تفاوت اساسی کرده است. مهم‌ترین رکن متفاوت آن حکمرانی در فضای شیشه‌ای است؛ جایی در معرض چشم مردم. اساسا در نزدیک‌ترین حالت ممکن به متن مردم هستیم.

همه تصمیمات مسئولان در مقابل چشم مردم قرار دارد و نتیجه اقدامات آنها توسط مخاطب دیده و ارزیابی می‌شود. اجمالا اگر این حکمرانی شیشه‌ای منجر به مردم‌سالاری و رشد آگاهی مردم شود، باید بدان بالید، و اما اگر ثمره‌اش پوپولیسم باشد باید نگران بود. پدیده‌هایی شبیه پروژه‌بگیری در فضای مجازی ثمره همین آسیب است. بماند. در این رابطه باید بیشتر نوشت. اما غرض این متن توجه‌دادن به مسئله دیگری ازجمله قصه دامنه‌دار حجاب است.

هر میزان که حاکمیت مردمی‌تر شود، باید به هنر نزدیک‌تر شود. مخلص کلام همین یک جمله است. هر میزان مردم سهم‌شان در حاکمیت فربه‌تر شود، چالش هنر و به‌طور اخص خلاقیت بیشتر خود را نشان می‌دهد.

واقعیت این است که نظام حکمرانی ما هنوز به اندازه رشد مردم غنا نیافته است. نظام حکمرانی ما هنوز تصور می‌کند مردم یعنی صندوق رأی و خلاص. فضای مجازی با همه آسیب‌هایش باعث شده است مردم به شکل ناخواسته قدر و منزلت پیدا کنند. جبر روزگار کم‌کاری ما را جبران و به تحقق مردم‌سالاری به‌مثابه آرمان انقلاب اسلامی کمک کرده است. اینجاست که باید قدر دانست، اما باید متناسب با این تحول خودمان را مهیا ‌سازیم. یکی از مهم‌ترین مقدمات نیز همین ساحت هنر در سیاست است.

هر میزان تصمیم حاکمیتی مردمی‌تر شود، باید هنری‌تر جلوه کند. هر میزان به متن حقیقی مردم نزدیک‌تر شویم، باید هنرمندانه‌تر رفتار کنیم؛ چون ساحت وجودی انسان ساحتی هنری است. هنر زبان فطرت است. گرایش فطرت، جمال‌پرستی است. به همین دلیل است که شهید مطهری هنر را زیبایی‌آفرینی می‌نامد و آیت‌الله جوادی‌آملی هنر را در اعلی‌درجه‌اش حرکت به سمت جمال وجودی می‌دانند. با این مقدمه مختصر وقتی قرار است حکمرانی مردمی شود و به زبان فطرت اجتماعی باشد و مردم را همراه سازد، باید هنرمندانه باشد و خلاقیت ابزار گفت‌وگو با مردم است.

اینکه در مواردی گویی بین حاکمیت و مردم یک زبان بیگانه حاکم است، به همین دلیل است؛ چون سهمی برای خلاقیت در سیاست‌ورزی‌مان قائل نیستیم. اساسا زبان هنر و خلاقیت را بلد نیستیم. هر تصمیمی که بدون خلاقیت باشد محکوم به شکست است. خلاقیت تبدیل یک ایده کارشناسی در سطح حاکمیت به ادراک اجتماعی است؛ یعنی به‌قاعده سیاست هنرمندانه. تصمیمات در بالاترین سطح کارشناسی اگر ابعاد هنری نداشته باشد، نمی‌تواند به زبان مردم ترجمه شود و لذا همراهی مردم را نخواهد داشت. با این توضیح ماجرای حجاب را نگاه کنید. مردم ما واقعا دیندارند؛ اما ما چقدر توانسته‌ایم با خلق زیبایی و زبان فطری مردم از دین بگوییم؟ چقدر با زبان هنر از حجاب گفته‌ایم؟ فقط هم وجه تبلیغی و فرهنگی حجاب نیست که هنر لازم دارد؛ حتی قهریه ما نیز برای اقدام سلبی باید به رنگ هنر و خلاقیت شود؛ وگرنه بهترین تصمیمات شکست می‌خورد. اینجاست که در اجرای مقدس‌ترین سیاست‌ها دچار لکنت می‌شویم.

چه باید کرد؟ واقعیت این است که هنوز مسئولان ما فکر می‌کنند رسانه یعنی همان روابط‌عمومی سنتی گذشته. سال‌ها گفته می‌شد تصمیمات حاکمیتی باید همراه با پیوست رسانه‌ای باشد؛ اما واقعیت این است که هنوز به این مرحله نرسیده، باید از آن عبور کنیم. در دوره‌ای قرار داریم که این‌بار سیاست‌ها و تصمیمات حاکمیتی باید پیوست هنر و رسانه شود؛ چون ابتدا جان مخاطب هدف است و بعد محیط و کالبد او. برای ساخت ذهن و قلب و ادراک اوست که توسعه و پیشرفت را در واقعیت رقم می‌زنیم. اساسا انقلاب اسلامی یعنی همین. باید بیشتر گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  106 4
  کل حرفش اینه بجای گشت ارشاد به ما پول بدین خودمون حلش می کنیم
  • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 73
   تهمت زدن راحته!...خيلي صريح گفته كه از اوامر به زمين مانده رهبري (لزوم داشتن پيوست فرهنگي طرح ها) غاقل شديم و با طرح هاي دشمني كه با برنامه حساب شده به حجاب جامعه حمله كرده و موفقيت هايي هم بدست آورده نمي شود بي حساب و احساسي صرف برخورد و مهار كرد
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  76 18
  بیش از یکسال از زمان شروع فتنه زن هرزگی برای اجرای تفکرات خلاقانه و هنری و فرهنگی برای مقابله با بی حجابی و برهنگی وقت داشتید نتیجه چ شد هرروز بدتر از دیروز حالا که یک نهادی بصورت جدی نه حرف خالی و پوچ وارد میدان شده چرا بعضی از مثلاً خواص نگران شدند و خودشان و همفکرانشان در توییتر سابق که برای ما مردم عادی فیلتر شده رگباری به فراجا حمله می کنند و چرا امثال شما با تحلیل های صد من یک غاز دنبال کند کردن روند کنترل بی حجابی و برهنگی هستید؟!
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 8
   برای افکار پوسیده ات متاسفم-متعلق به عصر حجری پوشش هر کسی به خودش مربوطه
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  37 14
  با اینکه حجاب قانون رسمی کشور هست و مجازات هم برای آن نوشته شده اما دادستان محترم گفته پرونده برای بی حجاب ها تشکیل نمی شود مصداق ترک فعل عمدی هست و مستحق مجازات و برکناری هست
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  33 2
  به جان مادرتون اصلا حالیتون نیست چه خبره ...
  • IR ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   13 75
   پس با این تفکر شما تمام زنان تاجیکستان. ترکیه. باکو. مصر . ااجزایر و دیگر کشورهای اسلامی همه فاسد و هرزه هستند . جلوی حرام خواری ها و پارتی بازی هاو ... را بگیرید ...
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   36 1
   چرا فسادهای اخلاقی و طلاق و... از وقتی بی حجابی در جهان بیشتر شد آن ها هم بیشتر شده جناب ملت ها دوست؟!!!
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   43 1
   تمام زنان کشورهای دیکه فاسد نیستن اکثرشون فساد رو تجربه کردن برای همین ترکیه اولین کشور تسلیم شده در برابر کشف حجاب، طبق امار جهانی رتبه اول ولدالزنا در کشورهای اسلامی را هم به خود اختصاص داده بماند ناموس فروشی شان در هتل های 5 ستاره و لب ساحل. کشورهای دیگه هم کم کم دارن راه ترکیه رو میرن و قطعا دیریازود به آمار ولدالزنایی ترکیه خواهند رسید
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  56 13
  نوع پوشش در جامعه سلیقه ای و دلبخواه نیست ، اگه هرکسی هرجوری که دلش می خواد در جامعه ظاهر بشه ما شاهد عریانی همجنسبازان، نوع پوشش و ظاهر خشن داعشی،بدن نیمه عریان اراذل و اوباش، حرکات شنیع پدوفیلیا( کودک آزار) ، پوشش قبیح زنان خیابانی و... خواهیم بود ،امنیت و آرامش جامعه در گرو رعایت هنجارها و عرف جامعه ست
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 101
   قطعا نوع پوشش جامعه دلبخواه نیست و باید حد و مرزی برای تعریف شود ولی چالش اصلی همین حد است، شما تصور کنید در ابتدای انقلاب به جای اجباری کردن حجاب در قانون، چادر را اجباری می کردند که در آن زمان هم اکثر قریب به اتفاق خانم ها چادری بودند ولی با این فرضیه الان باید چیکار می کردیم؟؟قانون را اصلاح می کردیم یا با زور و به پشتوانه قانون با بی چادرها برخورد میکردیم؟؟
  • مربی کاراته IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 19
   زیاد پیاز داغ خوردی عمو! این خبرا هم نیست
 • IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 40
  به عنوان یه بچه پاسدار مخالف شدید با برخورد فیزیکی فراجا و ضرب و شتم دختران کم حجاب بدون حجاب اعلام میکنم. این راهش نیست .همون جریمه نقدی بهتر بود
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  7 55
  با این روش برخورد فیزیکی مطمنن چندین مهسا امینی دیگ تو راهه. سطح تنش و سوار کردن بی حجاب ها بسیار بالاست
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   6 1
   به درک، قانون که مسخره بازی نیست و این هم مانند سایر قوانین هست هرچند می توان با منع خدمات از روی شماره کارت ملی آن هم بدون درگیر شدن خاص پلیس به راحتی جمع کرد حتی پوشش های زننده و فقط عده ای... می مانند که باید در دم به زندان بروند
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   5 1
   سطح تنش‌ها مؤمنین صد برابر کفاره. اما مطیع امر رهبریم که طوفان نمی‌کنیم. به وقتش تا کمپ منافقین هرزه بی‌سواد رو شخم می‌زنیم و میریم.
 • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  50 7
  با سلام و عرض ادب خدمت مشرق. انصافا جدی و دلسوزانه میگم. با توجه به بند آخر این مقاله، می‌خواهید به انتشار چرندیات این فرد ادامه بدید؟! از کجاش ایراد بگیرم؟! از اون جا که گفته نتوانستیم با خلق زیبایی، زبان فطری و زبان هنر از دین و حجاب بگوییم ایراد بگیرم؟! دور و بر ما پر فامیل بدحجابه. براشون با خلق زیبایی، زبان فطری و زبان هنر از اهمیت و ضرورت حجاب و نقش آن بر آینده و آخرت خود فرد، خانواده، جامعه و جهان گفتیم. اما دریغ از تغییر یک نفر و همه هم میگن دل‌مون می‌خواد!!! این یه نمونه‌اش هست. لطفا به این نویسنده بفرمایید که لطفا چند وقتی تحلیل کن
 • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  37 4
  با سلام و عرض ادب خدمت مشرق. انصافا جدی و دلسوزانه میگم. با توجه به بند آخر این مقاله، می‌خواهید به انتشار چرندیات این فرد ادامه بدید؟! از کجاش ایراد بگیرم؟! از اون جا که گفته نتوانستیم با خلق زیبایی، زبان فطری و زبان هنر از دین و حجاب بگوییم ایراد بگیرم؟! دور و بر ما پر فامیل بدحجابه. براشون با خلق زیبایی، زبان فطری و زبان هنر از اهمیت و ضرورت حجاب و نقش آن بر آینده و آخرت خود فرد، خانواده، جامعه و جهان گفتیم. اما دریغ از تغییر یک نفر و همه هم میگن دل‌مون می‌خواد!!! این یه نمونه‌اش هست. لطفا به این نویسنده بفرمایید که لطفا چند وقتی تحلیل نکن
 • DE ۰۵:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  29 0
  اقای محسن مهدیان اینقدر کلی گویی نفرمائید و سیاه نمایی بسه. شاید این توصیفات شمامتناسب با دولت اصلاحات در چند دهه اخیر بیشتر سازگار باشه. که عناصر خودفروخته خروجی اش بوده که اون ور آب رفته ،حتی بااسقاطیلی ها وامریکا می بندند که بیان ایران رو تحریم و بمب باران کنند ودر داخل ایران سال گذشته نقش بخشی از اصلاحاتچی ها با همکاری سرویس موساد براه انداختن فتنه و اغتشاشات درایران راه بود! رسانه های اصلاحاتچی ها سال گذشته اتش بیار معرکه شدند! اینها فراموش نمیشه! دولت فعلی که بعنوان دولت مردمی شب و روز درمیان مردم برا ی حل مشکلات و رفع بحران های طبیعی سیل و زلزله و صدها موضوعات بعنوان یک خادم درحال خدمته. فرهنگ سازی وظیفه و کار رسانه هاست که اگررسانه ها کاری نمی کنند حداقل خرابکاری نکنن. به سخنرانی های خانم فائزه رفسنجانی منافق ،سکولارطلب رجوع بفرمائید که مثل سرباز تخریبچی در مورد موضوع حجاب عمل کرد ، از معاندین بهایی حمایت کرد، حتی از عنصر پلید و شیطانی مثل مصی. پولینژاد به صراحت دفاع کرد و درمورد این لگن لجن گفت شجاعه کار میکند............ رسانه های داخلی درجواب این خانم چه گفتند همین همشهری نیوز چی گفت؟
 • محمد IR ۰۶:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  98 0
  یک‌سال و نیمه مجلس و شورای نگهبان و سایر قوا توپ قانون جدید عفاف و حجاب رو دارن زمین اون یکی میندازن.
 • پارسا IR ۰۶:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  5 16
  قطعا برای آنکس که مردم را بجای ترغیب به دین خدا از آن دور می کند سخت عقوبتی در انتظار است. مراقب باشیم شرمنده بزرگترین انسان آزاده خلقت نگردید.
 • BE ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  فقط در رفراندوم شرکت میکنم
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   6 0
   بشین اماده کنیم برات
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   123 1
   شاید امثال تو فردا بخواین رفراندوم آزادی فروش مواد مخدر و ازادی عریانی و آزادی دروغگویی و هزار کثافت دیگه رو طالب باشین نمیشه که اگر اکثریت جامعه سفیه باشند و طالب رفراندوم امور غیراخلاقی، عاقلان به اتش احمقان بسوزند.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 0
  هر چی میکشیم از دست این جوجه کارشناسهاست
 • محمد DE ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 52
  خدایی اگر کل این اندیشه کده های آمریکایی و اسراییلی جمع میشدند، عقلشان نمیرسید که برای راه انداختن مجدد اغتشاشات گذشته، دوباره گشت ارشاد را با همان روش قدیمی که هیچ کس گردنش نمیگرفت راه بی اندازند...! پس برای چی بازداشتگاه وزرا را تعطیل کردند و تغییر دادند؟ یعنی دوتا آدم عاقل نداریم؟
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  هیچ هنر و خلاقیتی همتا و همانند هنر و خلاقیت خداوند بی تای حکیم نیست! در کار گلاب و گل حکم ازلی این شد - آن پرده نشین باشد وین شاهد بازاری.
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  اگر می‌خواهید به مشکلات امروز پاسخ دهید، حداقل به ۱۰ تا ۱۵ سال پیش برگردید و آنچه را که در آن زمان اشتباه بوده است، برای اصلاح پیدا کنید. اکنون سعی نکنید علائم را اصلاح کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس