چرا بی‌بی‌سی اعتبار خود را خرج حمایت از جیش‌الظلم کرد؟

«تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی خسارت‌های حمله ایران به پایگاه نواتیم اسرائیل را تأیید می‌کند».

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: وبسایت بی‌بی‌سی با انتشار این ارزیابی نوشت: مقامات ارشد نظامی ایران می‌گویند حمله به اسرائیل را «محدود» نگه داشتند و اهداف حمله پایگاه‌های نظامی بوده‌اند نه «مراکز جمعیتی و اقتصادی». اولین ساعات بامداد ۲۵ فروردین، ایران حمله «تلافی‌جویانه» خود در پاسخ به حمله به کنسولگری‌اش در دمشق را آغاز کرد که نام آن را «وعده صادق» گذاشت.

ارتش اسرائیل اعلام کرد ایران با ۱۷۰ پهپاد، ۱۲۰ موشک بالستیک و ۳۰ موشک کروز به اسرائیل حمله کرد در مجموع حدود ۳۲۰ پرتابه. بخش نظامی حمله در سه بخش طراحی شده بود: ابتدا پرتاب پهپادهای انتحاری، سپس موشک‌های کروز و در مرحله آخر موشک‌های بالستیک. صداوسیما در گزارشی، تصاویری از پهپادهای شاهد-۱۳۶، موشک‌های کروز پاوه و موشک‌های بالستیک عماد-۳ را نشان داد. رسانه‌های دیگر ایران از موشک‌های بالستیک خیبرشکن و قدر نیز نام بردند.

بی‌بی‌سی‌فارسی داده‌ها و اطلاعاتی را که درباره این حمله موجود است، تجزیه و تحلیل و تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از حمله را مقایسه کرده است. حمله به پایگاه هوائی نواتیم، حمله به یکی از پایگاه‌های اصلی اسرائیل است. پایگاهی که در ۲۰ کیلومتری مرکز هسته‌ای دیمونا قرار دارد و می‌تواند حامل پیامی تهدیدآمیز باشد. برخی از تحلیلگران امور نظامی چون عمر آشور، پروفسور مطالعات امنیتی- نظامی انستیتو دوحه، حمله ایران را هم از نظر نظامی و هم اطلاعاتی پراهمیت خوانده است.

اهداف حمله ایران نشان می‌دهد، جدای از توانایی‌های موشکی که همواره غرب از آن نگران بوده و در جریان برجام هم سعی کرد با قطعنامه ۲۲۳۱ آن را مهار کند، ایران شمال و تقریبا جنوب اسرائیل را هدف قرار داد. گستردگی حمله ایران حاوی این پیام است که به هر نقطه‌ای از اسرائیل دسترسی دارد. به گفته عمر آشور، این تعداد پهپاد و مسافت طی شده، در حملات پهپادی تاکنون «بی‌سابقه» بوده است.

پایگاه نواتیم کانون اصلی بحث‌ها درباره حمله ایران بوده و در تصاویر ماهواره‌ای تغییرات آن مشهود است. پایگاه هوائی نواتیم تقریباً در مرکز اسرائیل، جنوب کرانه باختری و غرب بحرالمیت قرار دارد. طبق تصاویر ماهواره‌ای بین روزهای ۱۲ تا ۱۴‌آوریل، دست‌کم در چهار نقطه از پایگاه نواتیم تغییراتی دیده می‌شود البته این تصاویر به‌تنهائی نمی‌توانند نشانگر اصابت موشک باشند. پایگاه نواتیم پنج باند بزرگ پرواز دارد که در دو بخش شمالی و جنوبی پایگاه هستند و محل مورد اشاره در باند جنوبی است. چنان‌که در تصاویر ۱۲‌آوریل پیداست، در باند جنوبی پایگاه نواتیم که آشیانه هواپیماهاست، هیچ تغییری دیده نمی‌شود. اما یک روز بعد، یعنی پس از حمله ایران، لکه بزرگی بر روی همان باند پرواز قابل شناسایی است. عرض این باند نزدیک به ۲۳ متر است و این لکه تقریباً تمام عرض باند را پوشانده است. این تغییر محسوس تقریباً تنها ۱۹۰ متر با آشیانه هواپیماهای جنگنده فاصله دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی تأیید کرد که در حمله ایران به اسرائیل بخشی از باند پرواز پایگاه هوائی نواتیم آسیب دیده است. ایران می‌گوید نواتیم پایگاه جنگنده‌های اف-۳۵ رادارگریز اسرائیل است که در حمله به ساختمان کنسولگری در دمشق شرکت داشتند. عمر آشور، پژوهشگر ارشد امور نظامی می‌گوید اینکه «ایران از نظر اطلاعاتی، درباره مبدا حمله اشراف داشته، موضوع حائز اهمیتی است.»

یکی دیگر از نقاطی که مقام‌های اسرائیلی به عنوان اصلی‌ترین خسارت ایران به زیرساخت‌های اسرائیلی نشان دادند، گودالی در کنار دیوار یک ساختمان تازه‌ساخت است. این ساختمان در نزدیکی باندهای شمالی پایگاه قرار دارد. تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد با اینکه اسرائیل خود را در مهار موشک‌ها پیروز دانسته، اما موشک‌ها از لایه‌های پدافند هوائی عبور کرده‌اند. دست‌کم دو نقطه دیگر از پایگاه نواتیم شناسایی شده که دگرگونی‌های قابل ملاحظه‌ای در آن دیده می‌شود که بلافاصله پس از حمله ایران به وجود آمده است.

عمر آشور، درباره حمله به پایگاه نواتیم در مطلبی نوشت: «ازدحام پهپادها و سایر مهمات هوایی، حواس دفاع هوائی چندلایه و یکپارچه اسرائیل را منحرف کرد و به چند موشک بالستیک اجازه نفوذ و اصابت به اهداف خود را داد.» به گفته اسکات ریتر، بازرس سابق تسلیحات سازمان ملل متحد «۵ تا ۷ موشک به نواتیم اصابت کرده» است. شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی هم به نقل از برخی منابع اسرائیلی نوشت که ۵ موشک به پایگاه نواتیم اصابت کرده است.

پایگاه مخفی اطلاعاتی هرمون هم در بلندی‌های جولان، در نزدیکی مرز سوریه و عراق قرار دارد. گفته می‌شود واحد ۸۲۰۰، که مهم‌ترین یگان اطلاعات نظامی اسرائیل است و مسئولیت شنود الکترونیک را برعهده‌ دارد در این پایگاه مستقر است. ارتش اسرائیل می‌گوید این واحد بزرگ‌ترین یگان اطلاعات نظامی و «واحد اصلی گردآوری اطلاعات» است. سپاه پاسداران می‌گوید پایگاه هرمون در جمع‌آوری اطلاعات برای حمله به کنسولگری نقش داشته است، به همین دلیل یکی از اهداف حمله بوده است. رسانه‌های دولتی ایران همچنین مدعی‌اند که پایگاه هوائی رامون از جمله اهدافی بوده که با موفقیت هدف قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • محمد IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  9 5
  یعنی از این به بعد به اخبار بی بی سی می توانیم اعتماد کنیم؟
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   9 1
   این یعنی دشمنان هم به بعضی چیزا اعتراف دارن درکش انقدر سخته؟
 • GB ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 3
  بی بی سی چه جوری به نفع ما خبر گفته
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   5 3
   براشماغرب لیسا همه چی بی بی سیه براهمین خبرازش میزارن تا دهن گشادتون بسته بشه شاید
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 1
  اونا۷تاآدم ازماکشتن ماجادشونوکناردیوارشونوخراب کردیم؟ماجسدمیخوایم ازاونا۷۰تاجسدنظامی عالیرتبه به ازا۷نفردیواروباندفرودگاهشونومیخوایم چکار
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   1 1
   بیسواد بی وطن ما مثل آنها مردم عادی نمیکشبم ما پایگاه نظامی جاسوسی زدیم کشته هم دادن بیش ازما ولی انتظاراتی یهود تروریست دروغگو اترا افشا کنه ؟؟؟متوهم کل تکنولوژی غرب آمد جلو نتونست حریف موشک ما بشه همین بس
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   1 1
   هیچ خبرنگاری نتونسته از جاهایی که موشک اصابت کرده خبر تهیه کنه) یعنی ممنوع است به دلیل اینکه آبروی نداشته شان بیشتر از این نره
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   0 1
   کمی صبر داشته باش!طرزصحبتت بااین پیامی که دادی معلومه آدم باغیرتی هستی امایه کم صبرداشته باش،یکی یکی به نوبت این خواسته شماهم انجام خواهدشدبه یاری خداوندمتعال
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 1
  سازمانهای اطلاعاتی وامنیتی هماهنگ شوند وشروع کنند ...........چه درایران وعراق وسوریه ولبنان وفلسطین وجاسوسان وخرابکاران بافضل وعنایت خداوند متعال دستگیر وریشه کن کنند....
 • مهدی IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 2
  درود بر سپاهیان جان بر کف سلام بر شهیدان گلگون کفن
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  بی بی سی همیشه کذب میگه
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  تو سیدنی یارو با چاقو هفت نفر کشته بعد شما با سیصد تا موشک یک نفر زخمی کردید
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  اگه خبر بی بی سی فارسی درباره پایگاه اسراییل رو قبول کنیم
 • DE ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  اینبی بی سی بهایی است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس