کد خبر 1595936
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۵
یادداشت/ نگاهی به «رویکرد حمایتی» رهبر انقلاب در قبال دولت‌ها

دفتر رهبری یا دفتر حفظ و نشر آثار ایشان طبعاً همچون خود رهبری نیستند، اما این هم که تصور شود رهبر و دفتر دو قطب مخالف یکدیگر هستند، دور از تعقل و سیاست‌ورزی و همراه با تبعات خطرناکی است. 

به گزارش مشرق، کبری آسوپار طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: سه روز از توییت یک عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری درباره تذکر به مسئولان می‌گذرد و هنوز بحث‌ها پیرامون گشت ارشاد و دلیل تذکر رهبری و چرایی انتشار این توییت و موج حملاتی – شاید سازمان یافته- علیه دفتر حفظ و نشر آثار رهبری کم و بیش داغ است.

در ورای این بحث و مجادله ناصواب، موضوعی مهم‌تر رخ نموده که اهمیت آن این قدرت را دارد که کل موضوع توییت و تذکر در برخی نحوه‌های اجرایی گشت ارشاد را صرفاً به عنوان یک «مصداق» از مفهوم خود قرار دهد. اما این موضوع مهم چیست؟ تلاشی منفور برای القای دوقطبی رهبری و دفتر رهبری.

دفتر رهبری یا دفتر حفظ و نشر آثار ایشان طبعاً همچون خود رهبری نیستند، اما این هم که تصور شود رهبر و دفتر دو قطب مخالف یکدیگر هستند، دور از تعقل و سیاست‌ورزی و همراه با تبعات خطرناکی است.

آنچه پس از توییت عضو دفتر نشر، در فضای مجازی از سوی جریانی تندرو غلبه یافت، القای خودسری این فرد و علنی کردن تذکر برخلاف نظر رهبری بود. برخی از مردم عادی هم، چون تذکر رهبر معظم انقلاب به فراجا را قابل هضم در چارچوب فکری خودساخته‌شان ندیدند، این تحلیل کذایی را به عنوان خبر صادق پذیرفتند که آن توییت خودسرانه زده شده است. اما هیچ کس از میان این جمع نخواست به این موضوع فکر کند که مگر می‌شود خودسری در دفتر رهبری تا این حد برسد که علنی، رسمی و به اسم دفتر نشر، نسبتی –به زعم این افراد- خلاف واقع به رهبر انقلاب وارد شود و رهبر قدرت ساماندهی موضوع و برخورد با آن را نداشته باشند؟! و حتی پس از جنجال بسیار، آن فرد باز توییت دیگری بزند و بر توییت قبلی تأکید کند و باز رهبری و اطرافیان معتمد ایشان ساکت بمانند و او را توبیخ و مواخذه نکنند و به مردم نگویند که فریب او را نخورید؟!

کسانی که بر طبل دوقطبی «آقا و دفتر آقا» می‌کوبند، اعتبارزدایی از مواضع غیررسمی رهبری را همپای اعتبارزدایی از دفتر رهبری پیش می‌برند. اکنون درباره آگاهانه یا ناخودآگاه بودن چنین اقدامی نمی‌خواهیم اظهارنظر کنیم، اما پیشینه‌ای که از این اقدامات در خاطره سیاسی ما مانده، نشان می‌دهد که دفتر رهبری بهانه است. اینکه چرا می‌خواهند اعتبار این مواضع رهبری را دچار خدشه کنند، می‌تواند دلایلی داشته باشد که در این نوشتار صرفاً دلیلی برآمده از نگاه خوش‌بینانه ذکر می‌شود و باقی‌اش بماند برای بعد!

با نگاه خوش‌بینانه، ما با جماعتی مواجه هستیم که مطابق با نگاه خود و برای خود یک آیت‌الله خامنه‌ای ساخته‌اند که البته با آیت‌الله خامنه‌ای موجود، به لحاظ فکری متفاوت است. این جمع وقتی در برابر موضعی از رهبر قرار می‌گیرند که با نظرات خودشان مخالف است، به جای تطبیق خود بر ولایت، تلاش می‌کنند ولایت را بر اصول پذیرفته شده خود منطبق کنند و حداقل در دلشان برای عبور از نظر رهبری، توجیهی وجدان‌پسند دست و پا کنند.

یک دوره‌ای قصه ارشادی و مولوی بودن دستورات ولی‌فقیه را علم و سعی کردند آن را تئوریزه هم بکنند، اما بازارش گرم نشد. تفسیر به رأی هم که همیشه شیوه‌ای مرسوم بوده است. اما در مواردی هم که مواضع رهبری با واسطه نقل می‌شدند، مسیر خدشه بر اعتبار راوی را طی کردند تا جایی که رهبری خود مواضع را علنی و به قولی «پشت بلندگو» بیان کنند.

در ماجرای نهی رئیس‌جمهور اسبق از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری یک نفر از اعضای دفتر و نیز یکی از نزدیکان رهبر را به اقدام خودسرانه بی‌اطلاع رهبری متهم کردند. در ماجرای برجام یک عضو دیگر دفتر رهبری را، حالا در موضوع تذکر به برخی مسئولان، یک عضو دفتر نشر را. در موضوع واکسن گفتند رهبر مخالف واکسن بوده و مجبورشان کرده‌اند مقابل دوربین‌ها آب مقطر بزنند، در موضوع تعطیلی حرم‌های اهل‌بیت برای کرونا، مقابل نمایندگان رهبری ایستادند و... چه آنکه در همه موارد ذکر شده، پذیرش این موضوع که رهبری نظری خلاف نظر آنان دارد، برایشان دشوار بود. هر کسی را هم که با آن‌ها موافق نبود، تکفیر کردند، چنانکه اکنون هر منتقدی به بخشی از عملکرد گشت ارشاد را دنباله‌روهای اسرائیل و یهودی و اشاعه دهنده فحشا و منکر می‌دانند!

تبعات خطرناک این تندروی‌های تکفیری، به همین جا ختم نمی‌شود. امام خمینی هنوز در قید حیات بودند که برخی – از نهضت آزادی تا بیت آیت‌الله منتظری- به احمد آقا، فرزند ایشان تهمت جعل دستخط امام را زدند، چه آنکه آن نظرات را برنمی‌تافتند. آن تهمت‌ها در ظاهر به مرحوم احمد خمینی بود، در باطن، اما به خود امام می‌خورد که آن همه از اقتدار خویش دور مانده که نزدیکان‌شان توانایی جعل دستخط‌شان را یافته‌اند و ایشان حتی پس از اطلاع عموم هم توانایی برخورد با جاعل و جاعلان را ندارند! هیهات!

اکنون هم این‌گونه است. رهبری که این جماعت می‌خواهند باید نقطه‌ضعفی داشته باشد. هیهات! آیت‌الله خامنه‌ای رهبر قدرتمندی است که به یک اشاره‌اش، خاکی که رژیم صهیونیستی اشغال کرده، هدف قرار می‌گیرد و معادلات سیاسی و نظامی جهان را تغییر می‌دهد، حال بگوییم اعضای دفترش می‌توانند به ایشان دروغ ببندند و بساط‌شان هم جمع نشود؟! از سویی، چه استبعادی است که این اعتبارزدایی‌ها بعدتر به همان تهمت‌های جعل دستخط نرسد و حکایت تلخ علیه امام را علیه رهبری هم نشنویم؟

تبعات خطرناک دوقطبی‌سازی از آقا و دفتر آقا را می‌بینید؟ نه آنکه بگوییم دفتر، خود آقاست؛ طبعاً چنین نیست، اما اینکه آنان در بیان مواضع رهبری، نقش مستقل یا خودسرانه دارند و می‌توانند نظری مخالف نظر رهبری را به عنوان نظر رهبری به جامعه قالب کنند و رهبری هم توانایی برخورد و کنترل اوضاع را ندارند، قابل پذیرش نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 33
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  21 1
  مشکل چیست!!!؟؟؟
  • US ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   34 2
   بازی روزنامه جوان در زمین استکبار. ابتدا داستان انتخابات مجلس و اکنون حمله به حاج حسین
  • US ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   28 0
   همین که در رسانه های شیطانی افسادطلب، از توئیت فضائلی تمجید شد و مورد حمایت قرار گرفت و شیاطین از آن توئیت خوشحال شدند، مشخص شد چه کسی با دشمن همراهی میکند و چه کسی نظر دلسوزانه دارد. حالا هرچه قدر تهمت و برچسب تندرو و تکفیری و هر انگی که لایق خودتان است بزنید و کامنت های مدافع حق را سانسور کنید، حقیقت را نمیتوانید تغییر دهید بلکه بار گناهانتان را هم سنگین تر میکنید.
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 52
  احسنت
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 65
  عالی بود
 • DE ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 36
  سلام تحلیل زیبا ،درست و جامعی بود تشکر
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  9 46
  جالب بود
 • Ammr IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  106 5
  این نویسنده خودش یه تندروی افراطی است که منتقدان را تندروی تکفیری می خواند
  • جواد IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹
   0 2
   عالی و به موقع . البته همان افراطیها مجدد همین را هم به چالش میکشند😭
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  53 9
  کبری جون اولا که طرف نماینده یا سخنگوی دفتر آقا نیست و عضوی از دفتر نشر آثار رهبری بوده بعدش هم آقا اگر بخواد تذکر علنی بده نیاز به توئیت بازی پ نداره
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  79 17
  جناب جوان از شما بعید بود که در چنین موقعیتی علم تفرقه بر دوش بگیری و بر علیه اقای شریعتمداری وارد میذان شوید
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   8 33
   قربون تعصب سرسام آورت . معصوم فقط 14 نفر بودن و بس . یعنی آقای شریعتمداری حتی سر سوزنی جایزالخطا نیست ؟!!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  9 9
  دو قطبی وجود نداره
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 33
  از اقای شریعتمداری خواهش میکنیم جواب ایشان را ندهند چون هر گونه اختلافی بین خودیها باعث خوشحالی مخالفین نظام میشود و خوراک مناسب برای مزدوران صهیونیستی و عوامل داخلی انها
 • حسین IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  32 6
  خود جناب شریعتمداری نماینده آقا در کیهان هست. بعد شما به ایشون میگید تکفیری؟
 • هادی IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  65 6
  سخنرانی رهبری موجوده. سال ۹۴ گفتن حرفی اگه باشه خودم و از زبون خودم اعلام میشه و کسی خبر محرمانه یا سخن درگوشی از من نقل نکنه و اگر کرد خودش مسئوله. جناب فضائلی هم هر چی نقل میکنه نباید به رهبری بچسبونه.
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   31 1
   دقیقاً
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   0 52
   البته مورد نهی احمدی نژاد در سال نود و شش که اول فضائلی گفت با حرف شما کاملا در تناقضه.ضمنا فضائلی بر روی حرفش مجددا پافشاری کرده.اگر حرف خودش رو چندبار داره به رهبری منسوب میکنه پس چرا دفتر و رهبری برخورد نمیکنه؟!واضحه که مسئله شما رهبری نیست و فقط دنبال امیال و اهداف خودتون پشت عنوان رهبری هستید و از اینکه مشی رهبری با شما افراط گرایان در تضاد باشه وحشت دارید چون وجهه تون رو در بین طرفداران نظام شدیدا از دست میدهید..
 • GB ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  25 39
  حسین شریعتمداری - همواره در جهت ضربه زدن به منافع کشور و ایجاد اختلاف در کشور قلم می زند . همواره نقطه نظر هایش - خواسته قلبی اسراعیلی ها است . حالا - این قدر آش شور شد که حالا خان هم فهمید
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   35 9
   تو آدم اونوری هستی، به کوری چشم یهود و آمریکا، من از حاج حسین آقا شریعتمداری خیلی نکته ها و یاد گرفتم
  • DE ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   46 14
   درود بر سرباز ولایت آقای شریعتمداری
 • آرش IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 22
  احسنت. جامع و دقیق بود
 • م IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  91 2
  سیاست کثیف است
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  5 87
  رهبر، رهبر تمام مردم است و ب جزییات وارد نمیشود، اما پیام را میرساند. واقعیت اینست که عملیات ارشاد توسط، جزوه و یا رساله چاپی موثر تر هستند تا در کل کل. ارشاد میتواند مردم را از طریق پخش بروشور و اعلامیه در خیابان ها فعالیت کرده و نتیجه مثبت دریافت کند. ماموران ارشاد اگر گمان میکنند وظیفه دارند زنان را بد حجاب را جهنم ببرند یا از رفتن انها جلوگیری کنند اشتباه فکر میکنند. خداوند بر همه چیز اگاه است.انها میتوانند مطالبی را در اختیار بعضی ها قرار دهند تا خود عمل کنند و نتیجه بگیرند. قران برای کمک ب انسان در زندگی و کتابچه راهنماست.
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  75 4
  کاملا چرند گفته و خلاف اسلام و مشی امام ورهبری هست. کسی که خلاف کرده در هر جا و مکانی باید با وی برخورد شود
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  36 5
  جناب فضائلی از سال 1401 همیشه دوقطبی سازی میکرده علیه قانون حجاب و توییت های متعدد آن قابل کتمان نیست پس آدرس غلط ندهید
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  14 91
  دست شریعتمداری و دارو دسته هارت و پورتیها رو شده است در جهت منافع اسرائیل ولی با ظاهر انقلابی عمل میکنند
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  87 2
  به تو برخورد که یکبار علیه فضائلی حرف زدن تا دوقطبی سازی نکند؟!!
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 18
  آیا قبل از موج بی حجابیهای ایلهانه اخیر حجاب رایج باب سلیقه و عقیده ایشان بود؟! یا دعوا فقط بر سر تکه پارچه ای است که روی سر انداخته و بی خیال بسیاری دیگر از ملزومات حجاب باشند؟! اتفاقا مسئول واقعی این ناهنجاریها امثال جناب شریعتمداری هستند که بعد از چهل سال و گذار چند نسل هنوز در تبلیغ و ترویج درست حجاب وامانده و دست به اجبار میزنند. تربیت دستوری کارساز نبست بیش ار این نظام را بدنام نکنید.
 • مجتبی IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  54 3
  فضائلی اشتباه کرد و شما و خودش هم میدونید.
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 3
  باید مراقب نفوذ از طریق دو آتشه نما ها بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس