حمله تنبیهی ایران، برتری قدرت بازدارندگی محور مقاومت را ثابت کرد

نویسنده و تحلیلگر عراقی گفت: عملیات وعده صادق و قدرت بازدارندگی که مقاومت لبنان، یمن و عراق، ایجاد کردند ثابت کرد که بازدارندگی محور مقاومت برتر از رژیم صهیونیستی است.

به گزارش مشرق، شامگاه ۲۵ فروردین ماه جمهوری اسلامی ایران یک حمله پهپادی علیه رژیم صهیونیستی صورت داد که در دقایق اولیه بامداد ۲۶ فروردین ماه با شلیک موج دوم پهپادی و موشکی تقویت شد.

عملیات وعده صادق ایران علیه مواضع رژیم صهیونیستی در حالی انجام شد که پیشتر مقامات کشورمان بر محفوظ بودن حق پاسخگویی در مقابل حمله تروریستی این رژیم به کنسولگری ایران در دمشق تاکید کرده بودند.

در همین راستا با «سید محمد صادق الهاشمی» نویسنده و تحلیلگر عراقی به گفت‌وگو نشستیم. در ادامه متن مصاحبه را می‌خوانیم:

نظر شما در باره موفقیت عملیات وعده صادق چیست و تا چه اندازه موفقیت آمیز بود؟

ایران با این عملیات ثابت کرد کشوری است که قادر به رویارویی با چالش‌های رژیم صهیونیستی در منطقه است. ایران می تواند جایگاه محور مقاومت را از طریق دکترین اسلامی، مجهز به قدرت نظامی و برنامه ریزی دقیق در منطقه تثبیت کند. از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که تنها کشور اسلامی است که می تواند از جغرافیای اسلامی، منافع مسلمانان و ملت فلسطین دفاع کند و در مقابله با اسرائیل جدی و صادق است.

من معتقدم مسافت‌های طولانی طی شده توسط موشک ها و پهپادهای ایرانی و رسیدن به هدف در پایگاهی که جنگنده ها از آنجا برای حمله به کنسولگری ایران به پرواز درآمده بودند ، یک موفقیت نظامی، امنیتی و استراتژیک مهم در رویارویی با رژیم صهیونیستی بود.

نقش این حمله در تضعیف بازدارندگی اسرائیل و در مقابل تقویت بازدارندگی ایران به چه صورت است؟

پس از اصابت موشک های ایرانی به قلب اراضی اشغالی که موجب رعب و وحشت شدید صهیونیست‌ها شد، این عملیات بدون شک به افکار عمومی جامعه صهیونیستی و شهرک نشینان نشان داد که این رژیم دیگر قادر به تامین امنیت آنها نیست و ایران توانایی دارد که قدس اشغالی را در آینده آزاد کند.

از جمله پیامدهایی که این عملیات داشت از بین رفتن اعتماد و اتکا به این رژیم و برهم خوردن امنیت و ثبات داخلی رژیم صهیونیستی بود از این رو شاهد تحولی اساسی در منطقه و در داخل رژیم صهیونیستی و حتی آمریکا و جایگاه و نقش آن خواهیم بود.

اسرائیل معتقد بود که همه کشورهای عربی و اسلامی همسایه اش تسلیحات نظامی لازم و شجاعت کافی برای حمله به اسرائیل را ندارند اما با این پاسخ ایران و همچنین قدرت بازدارندگی که مقاومت لبنان، یمن و عراق، ایجاد کردند ثابت شد که بازدارندگی محور مقاومت برتر از رژیم صهیونیستی است.

رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی به دنبال معرفی این حمله واکنشی به عنوان تجاوز هستند. در صورتی که براساس منشور ملل متحد و بر اساس اصل «دفاع مشروع» مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل این حمله‌ای موجه است؟ تحلیل شما چیست؟

جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد اقدام به این عملیات کرد، بنابراین هیچ کشوری حتی آمریکا و اروپا نمی‌توانند ایران را محکوم کنند.

از سوی دیگر دفاع ایران از مساله فلسطین و مواجه شدن با اشغالگری رژیم صهیونیستی نیز امری مشروع و قانونی است چرا که رژیم غاصب اراضی سرزمین اسلامی و عربی را اشغال کرده است.

عملیات موشکی و پهپادی ایران چه هزینه‌ها و یا خسارت‌هایی را برای اسرائیل به بار آورد؟

برای اطلاع از میزان هزینه‌ها و خسارت‌هایی که در اثر این عملیات به رژیم صهیونیستی وارد شد، کافی است به اطلاعاتی که رسانه‌ها در روزهای اخیر منتشر کردند و رژیم صهیونیستی نیز به آن اذعان داشته نگاهی داشته باشیم.

رسانه‌های دشمن از همان روزهای اول اعلام کردند پایگاه هوایی نواتیم در صحرای نقب مورد اصابت حداقل ۷ فروند موشک بالستیک ایرانی قرار گرفته است. رسانه های اسرائیلی اذعان کردند فرودگاه نظامی نواتیم به طور کامل تخریب شد و شبکه ۲۴ رژیم صهیونیستی به عدم اجازه انتشار تصاویر حمله موشکی و پهپادی ایران به سرزمین های اشغالی اعتراف کرد. همچنین بر اساس آمار اعلام شده رژیم صهیونیستی ۱.۳ میلیارد دلار متحمل خسارت شده است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس