کد خبر 1595204
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۴

به گزارش مشرق، محمد ایمانی، فعال رسانه، در کانال تلگرامی خود نوشت:

چند نکته درباره
شیرین کاری اسرائیل

نشریه کریدل (Cradle) چند روز قبل نوشته بود: "آمریکا از طریق واسطه با ایران تماس گرفته و خواسته است تا به اسرائیل اجازه حمله نمادین برای حفظ وجهه را بدهد. تهران این پیشنهاد را کاملاً رد کرد و مجدداً هشدار داد که هرگونه حمله، با واکنش قاطع و فوری مواجه خواهد شد".

این خبر و نظائر آن در یدیعوت آحارونوت (پیروزی ایران حتی قبل از شروع عملیات شنبه شب گذشته)، سنجه ای برای ارزیابی آخرین وضعیت بازدارندگی و جا به جایی موازنه درباره رژیمی است که به سختی ضربه می خورد و بلافاصله و به سرعت، ده برابر ضربه نخست، پاسخ می داد.

۶ روز قبل، دست کم سه پایگاه مهم نظامی و اطلاعاتی- امنیتی اسرائیل، هدف شلیک ۴۰۰ پهپاد و موشک متوسط ایران قرار گرفت.

این حمله در محافل جهانی راهبردی و بسیار مهم و بی سابقه قلمداد شد، چرا که موفق شده بود پدافند سه لایه اسرائیل به سامانه های پدافندی آمریکا و انگلیس و فرانسه را مقهور خود کند.

صهیونیست ها پس از لاف اولیه (مهار ۹۹ درصدی) گفتند فقط۸۴ درصد موشک ها و پهپاد های شلیک شده را رهگیری کرده اند. ۱۶ درصد ۴۰۰، یعنی دست کم ۶۰ موشک و پهپاد به هدف خورده اند.

همین آمارِ عمدا کاهش یافته، رقم بسیار چشمگیری درباره ناتوانی پدافند چند لایه است؛ آن هم در مقابل حمله ای محدود و حداقلی، و نه حداکثر یا حد متوسط توانایی های ایران.

۶ روز پس از ضربت ایران، اسرائیل هنوز نتوانسته عملیات متقابلی را به انجام برساند که اولا در حد مقدوراتش باشد، ثانیا حیثیت آسیب دیده اش را ترمیم کند و ثالثا به ضربت عمیق تر و کاری تر ایران نینجامد.

اتفاقات بامداد امروز نشان داد که اسرائیل در موقعیت ارّه است. نه می تواند کاری نکند، نه می تواند کار موثری بکند.

به کارگیری چند کوادکوپتر در مناطق اطراف اصفهان و -ظاهرا اقدام به شلیک چند موشک هواپیما از راه دور و گرفتار شدن در تور پدافندی ایران- حتی از سوی وزیر امنیت داخلی اسرائیل هم به تمسخر گرفته، و "مسخره" خوانده شد. اما این اثر را داشت که قیمت جهانی نفت را ۴ درصد گران کند.

روزنامه جروزالم پست مدعی شده اسرائیل با استفاده موشک های دوربرد جنگنده های خود (موشک بالستیک اسپارو ) که دارای برد های ۱۵۰۰ تا دو هزار کیلومتری هستند، اقدام به عملیات علیه ایران کرده است.

این خبر اگر درست و دقیق باشد، شکستی بزرگتر برای اسرائیل است، چه این که آنها با وجود استفاده از جنگنده و موشک های دور ایستا، موفق نشده اند از عهده سامانه پدافندی ایران برآیند و هدفی را مورد اصابت قرار دهند.

شاید کسانی بگویند اقدام اخیر، عملیات فریب بوده، یا عملیات میانی برای ارزیابی سامانه راداری و پدافند ایران، و یا عملیات اصلی. هر تحلیلی از این ماجرا ارائه شود، تغییری در اصل معادله جدید ایجاد نمی کند:

ایران توانست و باز هم می تواند و مصمم است به اسرائیل در عمق آن ضربه بزند؛ در عین حال که هنوز دست خود را رو نکرده است. ضربه شنبه شب گذشته ، هر چند برای اسرائیل بسیار دردناک بوده، اما برای ایران در حد دستگرمی با حداقل توانمندی هایش و بدون اصل غافلگیری بوده است.

معادله جدید، متوقف به پاسخ این سوال نیست که اسرائیل می تواند به کمک دیگران، عملیات ایذایی یا نقطه زنی علیه ایران انجام دهد یا نه؟ برآورد زد و خورد و هزینه/ فایده های طرفین هیچ جنگی را صفر و صدی ارزیابی نمی کنند؛

معادله جدید، معطوف به این اصل خلل ناپذیر است که ایران شنبه شب، فرسنگ ها پیشروی راهبردی انجام داد و قدرت خود برای مجازاتی پشیمان کننده و تحقیر آمیز را به ثبت رساند. این واقعیت، برگشت ناپذیر است. اسرائیل، به پیش از شنبه ۲۵ فروردین/ ۱۴ آوریل بر نخواهد گشت، همان گونه که به ۱۵ مهر/ ۷اکتبر.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 15
  اجماع جهانی علیه اسرائیل بود ولی با نمایش دوطرفه مقداری کم شد
  • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
   8 1
   اتفاقأ تقویت شد
  • کارگر IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
   5 0
   سه موشک توسط جنگنده های اف 35 از راه دور شلیک شد. قبلا اختلال الکترونیک کردند تا رادار مختل شود. شیرین کاری اسرائیل منجر به آموزش خلبانان ما هم هست. همه چیز را در دانشکده های نظامی یاد نمیدهند. دشمن دانا به از دوست نادان !
  • US ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   1 0
   در حالی که قویترین کشورهای دنیا یعنی آمریکا و انگلیس و فرانسه و همسایه های هم پیمان اسرائیل یعنی اردن و عربستان و امارات و ناوهای آمریکایی در ساحل اسرائیل و تمام پایگاههای آمریکا در مسیر - به کمک اسرائیل آمدند تا بلکه بتوانند تمام موشکها و پهپادهای ایران را رهگیری کنند باز ایران توانست سه پایگاه نظامی نواتیم و رامون و پایگاه راداری هرمون را بزند و ضربه آنقدر دردناک بوده که اسرائیل با وجود اینکه زورش نمی رسیده تا تلافی کند باز نمی توانسته این تحقیر را هضم کند و از یکی از مزدورانش خواسته در یکی از بیابانهای اطراف اصفهان یک کوآدکوپتر پیترابر هوا کند تا بلکه با هزار حیله و نیرنگ ادعا کند هواپیمایش از پشت مرز ایران یک موشک فرستاده !!! خلاصه اینکه بعد از حمله ایران - اسرائیل شدیدا بی آبرو و تحقیر شده و با این عملیات خرابکاری نیز نشان داد که چقدر مستاصل و درمانده شده !!!
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   0 0
   زبان زور : یکتا زبان معتبر بین المللی کل جهان ـــ در تمام طول تاریخ و تمام عرض های جغرافیا.ــــ هر که زورش بیش ؛ حقش بیشتر.
 • GB ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 3
  پرسش اینجاست که چرا مقامات کشور بطور هماهنگ سکوت کرده اند و فقط میگویند خبری نبود؟ آیا اشیا پرنده اسراییلی وارد کشور شدند یا نه؟ قدرت فقط در حمله نیست؛ اصلش در بازدارندگی است. آیا پرنده های اسراییلی وراد ایران شدند و تا تبریز هم پیش رفتند یا نه؟ سکوت مقامات به چه معنی است؟ تهدیدها علیه اسراییل چه شد؟ آیا ممکن است پشت پرده بین آمریکا و ایران در این مورد تفاوقی بوده؟ اینها را گفتم که شماها که فقط تکرار مکررات میکنید بپرسید. اگر اسراییل به این آسانی وارد فضای ۸۰ برابر فضای اسراییل بشود که خبر بسیار بدی است.
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  2 1
  جالب بود
 • US ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  1 8
  این غرور بی جا رو متوقف کنید طرف با کمک شرکایش چنان پاسخی دهد که دیگه اینجوری جوگیر نشوید ،بابا دیگه کافیه تحریک کردن!!
  • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   4 0
   دست خدا بالای دست هاست ...
 • رضا IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  0 3
  بدن دست تو صد تا دروغ دیگه میبافی ! مطمئنم اینهائی هم که نوشتی دروغ محضه اولاً : نشریه ای بنام کریدل نداریم ! ثانیاً تعداد پرتابه ها رو صد تا اضافه کردی اسرائیل چهل بار اعلام کرد سیصد تا بوده و مسؤلین ما هم اعلام کردند آمار اسرائیل دروغه و پرتابه های بمراتب کمتر بوده اما تو که از هر دو آمار طرف ها خبر داری ولی برای اینکه حلالش کنی صد تا هم از جیب خودت اضافه کردی ! تقبل الله و نوش جونت مؤمن !
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  0 6
  توهمات
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  جناب مشرق درسته آدم ساده زیاد هست ولی واضحه که هم در ایران و هم در اسرائیل کسانی که کشورداری میکنن آدمای دیوانه ای که نیستن و میدونن که جنگ تمام عیار بین ایران و اسرائیل تقریبا یعنی نابودی هردو‌ و حتی قسمتهای زیادی از غرب آسیا، آمریکا هم که بهتر از همه این رو میدونه .
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  شایدم سیستم رادار ما رو هک کرده و باعث شده خودزنی کنیم که در اینصورت به به جای شیرین کاری باید اسم دیگه ای انتخاب کنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس