آیت الله جوادی آملی در حال انداختن رای درون صندوق

آیت ا... جوادی آملی در پیامی ویژه به ارتش و سپاه درباره اسرائیل؛ وعده "فتح مطلق" را در قبال اشتباهات اسرائیل داد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

دلایلی که اسرائیل باید پاسخ ایران را تحمل کند

نتانیاهو فدای اسرائیل یا اسرائیل فدای نتانیاهو!؟

نتانیاهو فدای اسرائیل یا اسرائیل فدای نتانیاهو!؟ / پیام خاص آیت الله جوادی آملی به ارتش و سپاه

پس از ضد حمله موشکی اخیر ایران به اسرائیل در عملیات وعده صادق و ضربه سختی که به رژیم صهیونیستی وارد آمد؛ یک سوال مهم در محافل سیاسی و اجتماعی در داخل و خارج از ایران دائما مطرح می شود.

سوالی که می پرسد: آیا اسرائیل به ایران پاسخ خواهد داد و آیا مقامات صهیونیست پس از حمله خود به کنسولگری ایران که با پاسخ شدید ایران در سرزمین های اشغالی مواجه شد؛ قضیه را ادامه خواهند داد یا خیر؟ و ایضا پاسخ اسرائیلی چه تبعاتی را برای این رژیم به همراه خواهد داشت؟

قرائت تحلیلی در قبال این سوال از حیث روانی، اجتماعی و امنیتی حائز اهمیت بسیاری است.

*در منطق جنگ پر واضح است که صهیونیست ها نباید جواب حریف قدرتمندی مثل ایران را بدهند زیرا ضد حمله اخیر ایران در واقع یک پاسخ به رفتار تروریستی و اشتباه اسرائیل برای حمله به کنسولگری ایران در کشور سوریه بوده است.

پس زد و خورد انجام شده و خاتمه یافته است و طرفی که بخواهد آنرا کِش بدهد؛ منطقا از عقلانیت لازم برای حکمرانی و حفظ امنیت خودش برخوردار نیست.

اگر هم در این میان مقامات صهیونیست احساس می کنند که حیثیتشان بر باد رفته و باید پاسخی در نزد افکار عمومی صهیونیستی در جهت جبران این بی آبرویی فراهم کنند؛ آن پاسخ "اذعان به اشتباه در حمله به متعلقات ایران" است نه پاسخ متقابل به حمله ایران. زیرا این آنها بودند که اشتباه را مرتکب شدند و پس از حمله به کنسولگری ایران، تنش مستقیم را آغاز کردند.

از این حیث باید دید "نتانیاهو" اسرائیل را فدای خودش میکند یا خودش را فدای اسرائیل!؟

در عین حال اما باید دانست که ما با رژیمی هرچند موقت طرف هستیم که به تعبیر دقیق‌ رهبر انقلاب، سگ هار آمریکایی است و رفتارهای منطقی ندارد.

مع الوصف اسرائیل در حالت غیر منطقی نیز گزینه های زیاد یا مطلوبی در پیش رو ندارد.

صهیونیست ها در صورت انتخاب حماقت؛ باید یکی از دو راه "انجام عملیات تروریستی در داخل ایران" و "ادامه ضد و خورد نظامی با ایران" را انتخاب کنند.

راه اول، جدای از اینکه حیثیت بر باد رفته آنها پس از عملیات ایران در 13 آوریل را بازسازی نخواهد کرد بلکه موجی از تنفر جهانی را علیه اسرائیل به راه می اندازد و البته صحه می گذارد بر اینکه صهیونیست ها توان پاسخ نظامی به ایران را ندارند.

راه دوم نیز موجودیت اسرائیل را نشانه خواهد رفت. زیرا اکنون بازی آغاز شده اما از آنجا که ایران یک حریف منطقی با رفتارهای قابل پیش بینی است؛ ماجرا از یک سو فیصله یافته عنوان شده است. فلذا اکنون توپ در زمین اسرائیل است که بخواهد اتمام این غائله که خودش مسبب آن بوده است را بپذیرد و یا اینکه وارد ریسک های بیشتر و بزرگتر شود!؟

ایران صراحتا اعلام کرده است در صورت هر کنشی از سوی اسرائیل به منظور ادامه دادن بحران؛ پاسخ ایران بسیار بزرگتر از عملیات 13 آوریل خواهد بود. ضمن اینکه این اعلام مقامات رسمی ایران یک بخش نگفته اما واضح هم دارد... و آن اینکه مشخص نیست پاسخ ایران در قبال عکس العمل اسرائیل؛ همانند عملیات 13 آوریل یک "پاسخ تک‌مقطعی" باشد یا یک پاسخ ادامه‌دار!؟

بیان یک نکته مهم هم ضروریست و آن اینکه رژیم صهیونیستی قادر به طراحی عملیاتی که پاسخ ایران را برنیانگیزد را هم نیست. به این دلیل که اسرائیل نه تنها قدرت و تدبیر ایران را ندارد بلکه در دلیل مهمتر؛ اسرائیل در سمت ذیحق ماجرا هم نیست و این ایران است که اعلام کرده در قبال هر پاسخی از سوی اسرائیل؛ سکوت را بی معنا می داند.

همانطور که مشاهده می شود؛ اسرائیل در بخش غیر منطقی ماجرا هم دلایل بسیاری دارد که با حیثیت بر باد رفته اش بسازد و مرتکب حماقت تازه ای نشود.

ضمن اینکه در همین بخش غیر منطقی قضیه؛ طرفی که دست بازتری هم دارد و قدرتش مثل اسرائیل قابل تخمین یا وابسته نیست؛ جمهوری اسلامی ایران است.

اسرائیل با مخاطرات زیادی روبه روست...

***

پیام خاص آیت ا... جوادی آملی به ارتش و سپاه درباره اسرائیل

نتانیاهو فدای اسرائیل یا اسرائیل فدای نتانیاهو!؟ / پیام خاص آیت الله جوادی آملی به ارتش و سپاه

آیت ا... جوادی آملی، فیلسوف، مفسّر برجسته قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید، اخیراً پیامی را درباره عملیات غرورآفرین "وعده صادق" منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در این پیام می خوانیم:

"محصول پر برکت ماه مبارک رمضان، فتح الهی است؛ ماهی که در آن قرآن نازل شد و قرآن، جامعه اسلامی را به فتوحات فرا می‌خواند. دعوت کتاب و سنت الهی این است که ظلم را هیچ ملتی جز ملت زبون و ضعیف و ذلیل قبول نمی‌کند.

فتوحاتی که قرآن وعده می‌دهد که بخشی از آنها به وسیله این عزیزان ما و این بزرگواران ما و این سرداران ما و این ارتشی‌ها و سپاهیان گرانقدر ما انجام دادند که حشر همه آنها با خاندان عصمت و طهارت باشد، این طلیعه فتح است.

در قرآن فرمود فتح قریب داریم، فتح مبین داریم، اما ﴿إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ﴾ اسرائیل جنایتکار باید بداند اینها فتح قریب است از یک سو، فتح مبین است از سوی دیگر، این دو، طلیعه امر را وعده می‌دهد. اما فتح مطلق که نه به قرب متصف است نه به معیّن بودن متصف است، فتح مطلق است، فتحی است خانمان برانداز، فتحی است که اسرائیل را ریشه‌کن می کند و غزه و امثال غزه را نجات می‌دهد و مقاومت را می‌پروراند و شهدای مقاومت را با شهدای کربلا محشور می‌کند، آن فتح مطلق است.

این عزیزان با دقت نظامی از یک سو، با بررسی همه جوانب امنیتی از سوی دیگر، با هشدارهای قبلی از سوی سوم، با بیان کردن اینکه دیگر بار صهیونیست به فکر جرم و جنایت نسبت به جامعه اسلامی عموماً و غزه و امثال غزه خصوصاً و نظام پر برکت و مقتدر جمهوری اسلامی بالاخص نیفتد، این کارها را دیشب انجام دادند:
بنازیم دستی که انگور چید
مریزاد پایی که در هم فشرد

اگر این مِی است، این شراب طهور است، انگور را همین عزیزان چیدند، با دست اینها فشرده شد، با آن شراب طهور جامعه لذت می‌برد و غزه عزیز یک شبی را به آسایش و آسودگی به سر می‌برد.

من مجدداً این بزرگواری را، این دلیری را، این سلحشوری را به همه مردان و زنان ایران اسلامی تهنیت عرض می‌کنم و از ذات اقدس الهی مسالت می‌کنم به همه عموماً، به فرد فرد بزرگوارانی که در این کار عظیم سهمی داشتند خصوصاً، سعادت و سیادت دنیا و آخرت مرحمت کند و این نظام اسلامی را از هر گزندی حفظ نماید تا بتوانیم و آن لیاقت را داشته باشیم که به بارگاه و پیشگاه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، تقدیم کنیم. "[1]

*همانطور که مشاهده می شود؛ پیام علامه جوادی آملی ضمن تبریک خود حاوی دو مبنای مهم است. نخست هشدار به اسرائیل برای فتح مطلق و ریشه کن شدن همیشگی و دوم تجلیل از دقت نظامی، بررسی امنیتی و توانمندی مقامات نظامی کشورمان برای دور نگه داشتن مردم ایران از هرگونه خطای اسرائیل.

بررسی این دو مبنای مورد اشاره علامه جوادی برای هر آنکس که ماجرای اشتباه اسرائیل و پاسخ ایران را مدقّانه بررسی می کند؛ یک ضرورت عقلانی و تاریخی است.

***

1_ibna.ir/x6m9N

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • بختیاری IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  13 1
  نورچشمی های قوم گوساله پرست نباید در امان باشند.انشاالله که بزودی طومار خوک صفتان گوساله پرست را برای همیشه بپیچیم.مرگ یکبار شیون یکبار،اسقاطیل در هرصورت نابود خواهد شد فقط کیفیت و شیوه زجر کش شدن دست شماست.بادرد فراوان یا بدون درد راهی جهنم شدن انتخاب کنید
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 19
  دنیا دیدی چگونه اسراعیل زرنگ با یک تکه پنیر ایران را از سوراخ کشید بیرون
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   12 0
   رژیم صهیونیستی زرنگ نیست. خر است که مزدورانی همچون تو دارد. ما خودمان دنبال بهانه برای بیرون آمدن بودیم‌. ادامه فیلم رو تماشا کن قوم نابودشدنی
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   10 0
   تو دیدی وزرای موش از ترس پهباد شیر به سوراخ زیر زمین خزیدند و جلسه گذاشتن؟!
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   5 0
   بابا پروفسور... موش کور بخور تورو...
  • ایرانی الاصل IR ۰۵:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   4 0
   اگر اسرائیل زرنگ است باید به ایران حمله کند ولی نه امریکا و نه اسرائیل جرات ندارند با ایرتن درگیر شوند به قول نتانیاهو ایران امروز امپراطور قدرت است ای وطن فروش .
 • شناس IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  6 3
  فرمانده ارتش اسرائیل گفته قصد انتقام از ایران را دارد پس ایران همه باید نهایت استفاده را از این حرف ببرد واسرائیل را دوباره در یک شک روانی قرار دهد فرمانده سپاه باید الام کند حمله دوم ایران اسرائیل را با خاک یکسان میکند و به مردم اسرائیل التیماتم بدهد که فقط تا زمان حمله اسرائیل به ایران فرست دارند اسرائیل را تخلیه کنند در غیر این صورت مسئولیت جانشان با خودشان است این یک تحت فشار قرار دادن مضاعف بر اسرائیل است. یک ارتش اسرائیل مجبور به عقب نشینی می شود یا مجبور می شود کاری که میخواهد انجام دهد را سریع تر انجام دهد و سریع تر انجام دادن باعث اشتباه انها خواهد شد
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   1 1
   ف ارتش اسرائیل حریفش ف ارتش ماست که اونهم بدلیل اینکه سطح ارشدیتش بالاست به این زودیها خودش رو نمیندازه وسط
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  10 1
  ان شاءالله خدای سبحان ایشان را حفظ بفرماید. واقعا انسان حکیم و فیلسوفی الهی هستند.
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 5
  بله ولی مسیله چیزهای دیگر است و چیز های دیگر
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  3 0
  باید آمادگی از کار انداختن ماهواره های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکایی را داشته باشیم . در صورت هرگونه غلطی از سمت غرب وحشی و سگ هارش صهیونیست ها ، باید ابزار اطلاعاتی و جاسوسیشان ازبین برود
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 3
  یک عده دنبال سباسی کردن خواسته های صنفی هستند ...
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  4 0
  الحق که علامه ،علامه ی دهر هستند چقدر زیبا سخن گفتندتنشون سلامت 🤲✌️🇮🇷
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 1
  آقا این ۱۳ آوریل عجب اشاراتی با خودش داره هم ۱۳ هست و نحسی داره براشون و هم اگه بخوان بگن چنین و چنان بیشتر و یا حتما به دروغ ۱۳ آوریل تعبیر میشه
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  5 0
  در صورت کوچک ترین حمله به ایران ، باید تمام مدار های ماهواره ای جاسوسی و اطلاعاتی غرب وحشی از بین برود
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 9
  .....
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   5 1
   برو نوشتن رو یاد بگیر بعد ایراد بگیر
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   4 1
   دهان كثيفتو ببند
  • SE ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   4 0
   خداییش بد جوری تو خالتون زده حلتون بهم ریخته
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   0 0
   اشتباه
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  6 0
  رژیم غاصب صهیونیستی هیچ غلطی نخواهد کرد. کاری که آن‌ها می‌‌کنند این است: غلط کردیم بیایید تنش را پایان دهیم به زبان بسته.
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  2 0
  صربه دوم برای سقوط دولت ناتانیاهو را بزنید تا اون نزده و کریدور ایمک را هم در یابید ..
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  3 0
  برای ما اسرائیل نایود نتانیاهو بشه و بعد خود ملعونش معدوم بشه بهتره
 • محمدعلی IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 0
  درود بر علامه جوادی آملی و درود بر زمندگان جان برکف اسلام
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  اینها خودشان به خودشان می گویند وایکینگ ، خودشان مردم خودشان را موجی می کنند تا همدیگر را نکشند ، اقوام دزد و بی تمدن هستند که مدام به یونان حمله می کردند ، اینها اصلا قانون نمی فهمند. المانی ها یهودی ها را در خیابان فراری می دادند کتک می زدند.
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 2
  با این دست فرمون نتانیاهو هر دو به فنا میرن@
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 0
  با سلام از سوی دیگر، این دو، طلیعه امر را وعده می‌دهد. اما فتح مطلق که نه به قرب متصف است نه به معیّن بودن متصف است. پیام عالمانه و محبت آمیز آیت الله جوادی آملی بشارت ظهور است‌. انقلاب اسلامی تجربه بین نصرت و فتح و بین صفا و مروه است. پیام مد ظله العالی متضمن فتح مطلق که همان ظهور است‌ و از این حیث فتح مطلق را نه به قرب و به معین بودن می داند. بدین معنی که ما در نفس امر یم. ان شاءالله
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
   1 0
   با این طرز نوشتن خودتی موسادی احمق
 • آرش IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  1 0
  مراقب عملیات های خرابکارانه و تروریستی درداخل کشور باشید اسراییل الان مثل یک گرگ تیر خوردست.واگرهم نخاد حمله مستقیم انجام بده بشدت به فکر عملیات خرابکارانه در داخل کشور هست یا ترورهای هدفمندانجام بده دستگاهای امنیتی باید آمادگی صددرصد داشته باشن
  • IR ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   1 0
   رژیم غاصب صهیونیستی بزغاله تیرخورده هم نیست چه برسه به گرگ. خیلی که باشه گربه‌ست. هر غلطی از سویش هم با موشک‌باران شهرهایش مواجه خواهد شد البته این بار روشی دیگر
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  4 0
  نتانیاهو باید این را بفهمد که در ایران رفتن به جنگ هم پارتی میخواهد ، حسابش رابکشد که 12میلیون ایرانی تا چند روز پیش برای جنگ با اسراییل نام نویسی کردند. فقط ایران ،کشورهای افغانستان پاکستان عراق سوریه یمن قطر و ترکیه بماند.
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  1 0
  مرحبا به آیت الله جوادی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس