بهادری جهرمی

سخنگوی دولت گفت: تورم نقطه به نقطه از ۵۵ درصد به حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است که این نرخ هم بالا است، اما با ادامه همین مسیر حرکت، نرخ‌های تورمی پایین‌تری را شاهد خواهیم بود.

به گزارش مشرق، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه (۲۱ فروردین ۱۴۰۳) در اولین نشست خبری خود در سال جدید، گفت: در سال گذشته ۲۰ نشست خبری برگزار کردیم و بیش از ۴۰۰ پرسش از اهالی رسانه پاسخ داده شد.

وی با تبریک عید سعید فطر، افزود: روز گذشته سالگرد شهادت شهید آوینی و نیز روز فناوری هسته‌ای بود و امروز هم سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی است و جا دارد یاد همه شهدای این مرز و بوم را گرامی داریم.

سخنگوی دولت با تشریح عملکرد دولت در سال ۱۴۰۲، تاکید کرد: بر اساس شعار سال گذشته که رشد تولید و مهار تورم بود و از طرف مقام معظم رهبری مطرح شده بود، در محور رشد تولید با جهاد جمعی بخش‌های دولتی و خصوصی، شاهد رشد اقتصادی مثبت ۶٫۷ درصدی در نه ماهه ابتدایی سال بودیم. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت ۴٫۲ درصد بوده است که این اعداد مطابق مرکز آمار ایران اعلام شده است. از سویی این نرخ‌ها در سال گذشته مستمر، افزایشی و با ثبات بوده است.

بهادری جهرمی در ادامه گفت: ما از دوره‌های رکود و عدم رشد اقتصادی در دهه نود فاصله گرفتیم و توانستیم تا حدودی دهه گذشته را جبران کرده و به ریل اقتصادی بازگردیم.

وی ادامه داد: در جدول جذب سرمایه گذاری خارجی، برای ۳۱۸ طرح خارجی موفق به جذب ۵٫۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی معتبر شده‌ایم که خود نوعی رکورد محسوب می‌شود. همچنین در تشکیل سرمایه ثابت شاهد نرخ مثبت بوده‌ایم، به گونه‌ای که در نه ماهه ابتدایی سال گذشته این نرخ ۴٫۷ درصد رشد داشته است، موضوعی که در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ رشد مثبت بوده و حفظ شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به نرخ تورم، بیان کرد: در بخش مهار تورم باید گفت که پیش بینی مقامات رسمی در دولت قبلی رسیدن به تورم سه رقمی بود که خوشبختانه نه تنها نرخ تورم ۶۰ درصدی ابتدای این دولت رشد نکرد و سه رقمی نشد، بلکه تورم نقطه به نقطه از ۵۵ درصد به حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است. طبیعتاً این نرخ هم بالا است، اما با ادامه همین مسیر حرکت، نرخ‌های تورمی پایین‌تری را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: آمار نرخ رشد نقدینگی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، رسیدن به عدد حدود ۲۵ درصد را نشان می‌دهد، که از ۴۳ درصد در سال اول دولت به ۳۰ و در سال دوم هم دقیقاً به ۲۴٫۳ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی‌دولت با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: درباره جذب سرمایه‌گذاری خارجی، عموماً وزارت‌خانه‌های اقتصادی در حال پی‌گیری هستند و طبق نظر رئیس‌جمهور، همه وزرا این امکان را دارند و مکلف به جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستند که البته محوریت این امر با وزارت اقتصاد و دبیرخانه آن و با نقش‌آفرینی وزارت خارجه است.

وی‌افزود: اخیراً وزیر اقتصاد در گزارشی در هیأت وزیران از پیشرفت و موانع طرح‌های مهم و کلان کشور در جذب سرمایه‌گذاری خارجی اظهاراتی داشت که در برخی موارد تصمیم‌گیری انجام شد و در برخی موارد قرار به پیگیری کار از سوی وزرای مربوطه شد که در مجموع، جذب سرمایه‌گذاری خارجی با جدیت در جهت تأمین مالی طرح‌ها در حال انجام است.

بهادری جهرمی با اشاره به واردات واگن مترو از چین گفت: در رابطه با خرید واگن‌ها باید گفت این موضوع توسط شهرداری و با هماهنگی وزارت کشور و وزارت صمت صورت گرفته است که در چارچوب مشخص قانونی انجام شده است.

سخنگوی دولت افزود: ضمن آنکه دولت، حامی مدیریت شهری از جمله شهرداری تهران و حامی واردات فناوری و تجهیزات به ویژه در بخش مترو است؛ در عین‌حال واردات واگن‌ها مورد نظر برای مترو تهران نیز انجام خواهد شد.

بهادری جهرمی با رد برخی شایعات پیرامون تغییر در تیم اقتصادی دولت گفت: در جنگ اقتصادی، انتظار وفاق و همدلی همگانی فارغ از گرایش‌های سیاسی، برای ثبات بخشی به بازار می‌رود و ساختن شایعات درباره تغییر در تیم اقتصادی دولت شاید منجر به دیده‌شدن یک رسانه شود اما اثر خوبی بر اقتصاد نخواهد داشت.

وی افزود: همه باید کمک کنیم تا تورم کاهش یابد و ارز ثبات یابد؛ تیم اقتصادی دولت شبانه‌روزی و دوشادوش همدیگر، در حال کار و برنامه‌ریزی است.

سخنگوی دولت درباره سیاست‌های دریامحور گفت: این برنامه نهایی شده است و در سازمان برنامه و معاونت اول ریاست‌جمهوری، جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده است و چارچوب دریامحور برای وزارتخانه‌های مربوطه و در دو بخش کلان نهایی شده است و آماده طرح در هیأت وزیران است.

بهادری جهرمی گفت: ضمن آنکه در کمیسیون زیر بنایی دولت هم برنامه‌های دریامحور، مورد بحث و بررسی تفصیلی قرار گرفته است تا ان‌شاءالله شاهد اجرای سیاست‌های دریامحور باشیم.

وی با اشاره به لزوم حفظ ارزش پول ملی هم اظهار کرد: کنترل تورم لازمه حفظ ارزش پول ملی است؛ لذا وجود تورم کلان کشور بر نرخ ارز اثرگذار است. سیاست دولت در جهت کنترل نرخ تورم بوده است به گونه‌ای که نرخ تورم نقطه به نقطه از ۶۰ درصد در ابتدای دولت سیزدهم، به ۳۵ درصد و مهار نرخ نقدینگی به ۲۵ رسیده است.

بهادری جهرمی در ادامه بیان کرد: محور دوم، ناظر به تأمین منابع ارزی است و دولت توانسته است ارزهای مورد نیاز کشور را تأمین کند به گونه‌ای که در سال‌های اخیر، شاهد رکوردزنی صادرات غیر نفتی و کل صادرات کشور بودیم که در نتیجه آن، منابع ارزی ما با سال‌های گذشته، قابل مقایسه نیست.

وی افزود: در منابع ارزی بعضاً تا ۳ برابر شاهد تزریق ارز هستیم‌. همچنین بیشتر ارز اختصاص یافته به سمت کالاهای اولیه رفته است و دولت به دنبال تأمین ارز کالای مصرفی نمی‌رود؛ دولت در تلاش است با مدیریت منابع ارزی و تلاش جمعی، ارز را ثبات بخشد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع پایه پولی کشور گفت: پایه پولی کشور از ۴۵ درصد در ابتدای سال گذشته به ۲۹ درصد در پایان ۱۴۰۲ رسیده است؛ همچنین در حوزه نرخ بیکاری هم رتبه خوبی نسبت به سال‌های قبل کسب کردیم و وارد کانال ۷ درصد شدیم و از ۱۰ به ۷.۵ درصد در طی این سه سال رسیده‌ایم که نتیجه احیای بیش از ۷ هزار واحد تولیدی راکد و نیمه راکد است. امیدواریم در سال جاری با سرعت بیشتر شاهد حرکت همین مسیر و سوق‌دادن آن به سمت ایجاد حس ملموس در زندگی روزانه مردم باشیم.

وی اظهار کرد: در زمینه مدیریت و رفع تنش‌های آبی، در دولت سیزدهم طرح‌های پنج گانه خطوط انتقال آب به فلات مرکزی ایران به سرعت در حال پیشرفت است که امیدواریم طبق زمان‌بندی تعیین شده از نتایج این طرح استفاده کنیم؛ به ۵ هزار روستا آبرسانی نهایی شده و آبرسانی به ۵ هزار روستای دیگر هم انجام می‌شود.

بهادری جهرمی با اشاره به اقدامات دولت در خصوص مسکن هم اظهار کرد: در نهضت ملی مسکن، نهادهای انقلابی و شهرداری‌ها و نیروهای مسلح با دولت همکاری داشتند که در نتیجه آن، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد در دست ساخت است که در فروردین امسال ۱۰ هزار واحد مسکن نیروهای مسلح افتتاح شد.

سخنگوی دولت گفت: از طرفی، ۲۴۰ هزار مسکن مهر باقی مانده از دولت‌های گذشته داشتیم که منابع مالی آن‌ها هم قبلاً هزینه شده بود اما مسکن‌ها تکمیل نشده بودند اما دولت سیزدهم، نیمی را تکمیل کرده و نیمه دیگر تا پایان دولت سیزدهم تکمیل می‌شوند.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در بخش تولید برق و گاز که زیرساخت‌های توسعه کشور برای تامین انرژی صنایع محسوب می‌شوند و نیز رفاه عمومی را فراهم می‌کنند، در حدود ۳۰ ماه فعالیت دولت سیزدهم، دیدیم که شاهد قطعی برق نبودیم که نتیجه افزایش تولید ۱۰ درصدی برق است.

سخنگوی دولت افزود: در بخش گاز هم با افتتاح فازهای جدید «پارس جنوبی»، افزایش تولید گاز داشتیم اما نیمه دیگر این فرآیند، جهاد مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی است.

بهادری جهرمی افزود: سیاست دولت در بخش تامین ارز کالاهای اساسی، با نرخ ثابت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در سال قبل انجام شد؛ لذا تفاوت در نرخ‌های ارزی که در برخی کانال‌ها مطرح می‌شود، اساساً مبنایی ندارد تا قیمت محصولاتی که در زندگی مردم استفاده می‌شود، تغییر کند زیرا تولیدکننده یا واردکننده و مصرف‌کننده، کالا را با نرخ ارز ثابت دریافت می‌کنند.

وی گفت: همچنین در بخش سایر مصارف ارزی هم مرکز مبادله نرخ ارز تقریباً ثابت با نرخ شناور بسیار پایین طبق قانون داشته است؛ سال گذشته ۶۰ میلیارد دلار ارز تخصیص داده شد که بی‌نظیر بود؛ بنابراین اصل مصارف ارزی کشور از بازارهای رسمی تامین می‌شود.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره حمایت دولت از کشت گندم با همکاری کشاورزان اظهار کرد: در آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، ۲۳ همت برای خرید گندم به کشاورزان داده شد اما در سال گذشته، ۱۵۰ همت منابع مالی برای خرید تضمینی گندم اختصاص دادیم؛ یعنی افزایش حدوداً ۷ برابری داشتیم. لذا ما از خرید تضمینی ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تُنی در دولت قبل، به ۱۰٫۵ میلیون تُن با قیمت هر کیلو ۱۷ هزار تومان، دست یافته‌ایم.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه نیازمند واردات کالاهای اساسی هستیم گفت: ۱۵ میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی و معادل همین مبلغ برای واردات دارو، کالاهای پزشکی و گندم در صورت کمبود، اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به موضوع ارز واردات خودرو گفت: ارز واردات خوردو از محل بازار دوم تامین می‌شود که با همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

بهادری جهرمی درباره معرفی ظرفیت‌های صادرات غیر نفتی گفت: ششمین نمایشگاه توانمندی ایران موسوم به «ایران اکسپو» به مدت ۵ روز در اردیبهشت‌ماه در تهران با همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی برگزار می‌شود. در این خصوص برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت گرفته و پیش‌بینی می‌شود، میزبان حدود ۲۰ هزار فعال اقتصادی از ۱۰۰ کشور دنیا باشیم که نسبت به سال‌های قبل، افزایش چشمگیری است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ۶۰۰ شرکت بزرگ صادراتی کشور در این نمایشگاه توانمندی‌های خود را به منظور کسب بازارهای تجارتی معرفی خواهند کرد؛ لذا امیدواریم امثال این نمایشگاه‌ها در راستای تحقق شعار سال به افزایش تولید منجر شوند.

بهادری جهرمی با اشاره به حجم تجارت خارجی کشور گفت: در سال گذشته، حجم تجارت خارجی کشور اعم از صادرات و واردات، بیش از ۱۵۳ میلیارد دلار بود و این یعنی اینکه سیاست‌هایی که دشمن برای تحریم و محدودکردن کشور داشته، با شکست مواجه شده است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ مجموع صادرات با احتساب نفت و برق، قریب ۸۷ میلیارد دلار بود. همچنین وزن کالاهای صادراتی بدون نفت به ۱۳۶ میلیون تُن رسید که رشد ۱۰ درصدی داشت و این در حالی است که در بازارهای بین‌المللی برخی اقلام با کاهش قیمت مواجه شدند؛ لذا موفق شدیم سیاست‌های تحریمی آمریکا را با شکست مواجه کنیم؛ نمایشگاه «ایران اکسپو» هم به ادامه همین مسیر کمک می‌کند.

سخنگوی دولت با اشاره به حکم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، در برنامه هفتم آمده که هنوز نهایی نشده و به دولت ابلاغ نشده است اما دولت، آمادگی‌های لازم را کسب کرده است که به محض ابلاغ، آن را اجرا کند.

بهادری جهرمی با اشاره به موضوع شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: در سال جاری، ۱۵۰۰ همت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای تجاری‌سازی تولیدات دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است. از سویی برای اولین بار اساسنامه سازمان توسعه فناوری در پارک‌های علم و فناوری تصویب شد که گامی بزرگ برای توسعه تولیدات دانش‌بنیان است.

وی ادامه داد: در سال گذشته شرکت‌های صادرکننده محصولات دانش‌بنیان ایجاد شدند که در دولت سیزدهم، تعداد آن‌ها به لحاظ کمی ۴ برابر شده است. همچنین برای محصولات دانش‌بنیان هم بازار بین‌المللی در کشورهای مختلف از جمله کنیا، ترکیه و… ایجاد کرده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • حمید رضا IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  25 2
  کجا زندگی میکنه این؟ این آمار با آمار کشوری به اسم جمهوری اسلامی ایران اصلا همخوانی ندارد دلار آزاد تو بخش های دیگ تأثیر ندارد خب به این عقب مونده یکی بگه اگه تاثیر ندارد چرا قیمت از مرغ و گوشت گرفته تا طلا و خودرو همه چی رفته بالا تا کی قرار این کشور و این مردم عذاب بکشن از دست این و امثال این
  • DE ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
   6 0
   "نرخ تورم کاهش خواهد یافت" تو این دنیا؟!
  • IR ۰۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
   3 0
   زرشک
  • US ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
   2 0
   منظورش تا سال 1407 هستش، از الان دارند برای دور بعدی وعده میدن مثل اون یکی که میگفت ما کی گفتیم تورم رو تک رقمی می کنیم؟ گفتیم تا 1407 تورم تک رقمی میشه!
 • ناشناس IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  6 0
  دوست عزیز، تا دیروز که میگفتین کاهش یافته است حالا میفرمایید کاهش خواهد یافت!!!؟؟؟
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  10 0
  الان دقیقا اینا که میگه مربوط به کدوم کشور میشه
 • کاربر IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  10 1
  تورم از دستتون در رفته، بازار از کنترلتون خارج شده، هر کی هر قمیتی دلش خواست رو جنساش می ذاره، فقط تونستید کارمند و کارگر رو بیچاره کنید، سالی بین 20 الی سی میلیون افزایش برای کل سال با این تورم 70 درصدی، خجالت بکشید، رییسی و کابینه اش شرمنده کارمندها و کارگرها هستن، هیچوقت حلالتون نمی کنیم ، به صورت ویژه اومدید برای خانه خراب کردن حقوق بگیرها
 • خان داداش IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  8 0
  کاش ی روزی مسئولین نه بخاطر خرابکاری ،یا ندانم کاری، یا بی‌کفایتی ، یا ترک فعل ، یا اختلاس و بخور بخور ،....بلکه بخاطر مثل چی دروغ های شاخدار گفتن محاکمه و مجازات میشدند
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  16 2
  دولت رییسی از دولت روحانی هم دروغگوتر است، دلار ۲۷۰۰۰ تومانی دولتی را به ۶۵۰۰۰ هزار تومان رساندند خودشان را زدند به خرچپی که نمی ببیند بازار چه خبر است، این هم شده اداره کشور؟
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  9 1
  نرخ تورم کاهش خواهد یافت اما خود تورم هم همینطور؟
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  6 1
  نرخ تورم کاهش خواهد یافت/ از دوره رکود فاصله گرفته‌ایم آقای جهرمی بهادری سلام علیکم شعهار بس است زمان عمل رسیده هروقت این تورم لامذهب کاهش پیدا کرد و در زندگی مردم نقش پیدا کردو مردم به جای غر زدن دعا کنند. آنوقت بیا و بگو ما این چنان کردیم و چنین کردیم
 • ناشناس IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  9 1
  خدایا، به حرمت همین ماه مبارک، مردم فلسطین از ظلم اسرائیل غاصب نجات بده، ما مردم ایران رو هم از جهل و ندونم کاری مسئولین بی کفایت نجات بده... آمین...
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  10 2
  آقای سخنگو : درمذمت دروغ ازفرمایشات پیامبر(ص) وائمه عليهم السلام: 1- دروغ فسق و دروغگو فاسق است. 2- دروغگو ایمان ندارد. 3- دروغ از قماربدتر است. 4- دروغگو دشمن خداست. 5- روي دروغگو سیاه است. 6- دروغ ازشراب بدتر است. 7- دروغگو بوی دهانش متعفن است. 8- خدای تعالی دروغگو را لعنت می کند. 9- بوی گند دهان دروغگو به عرش می رسد. 10- دروغ مخرب ایمان است. 11- دروغ مانع چشیدن طعم ایمان است. 12- دروغگو تخم کینه درسینه ها می کارد. 13- دروغگو مروتش ازهمه خلق کمتر است. 14- به جهت یک دروغ ،هفتاد هزار فرشته دروغگو را لعنت می کنند. 15- دروغ علامت نفاق است. 16- دروغ بدترین ریاهاست. 17- دروغ فراموشی می آورد. 18- دروغ دریست ازدرهای نفاق. 19- دروغگو به عذابی مخصوص در قبر گرفتار خواهد شد. 20- دروغ ،محروم کند دروغگو را از نماز شب و روز. 21- دروغ سبب خذلان الهی است. 22- دروغ سبب گرفتن صورت انسانی ازدروغگو است. 23- دروغ ، بزرگترین خباثت است. 24- دروغگو ،بزرگترین گناهکاران است. 25- دروغ صاحبش را هلاک کند.
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۳
   1 1
   هه...فکر میکنید به این احادیث اعتقادی دارند؟؟؟؟که اگر داشتند مثل اب روان دروغ نمیگفتند...
 • ققنوس IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  8 2
  این دو برادر شیاد و کلاه بردار یکی در دانشگاه و این یکی بعنوان شیپورچی دولت تا میتوانند آمار دروغ وساختگی مر از توهم و خزعبلات به افکار مردم تزریق میکنند.خدایا از دست این دروغ گویان به تو پناه میبریم.
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  6 1
  روزه ات باطله چون مثل چی دروغ میگی
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  6 0
  آن چیزی که کاهش داشته حقوق کارگر بود که از سال قبل هم ۱۰ دلار کمتر شده
 • هادی IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  7 2
  به آمار اقتصادی این دولت فقط باید خندید. ملت رو دراز گوش فرض کردن.
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  7 1
  فقط حرف و دیگر هیچ
 • کاظم IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  5 2
  این گرانی ها کاملا سیاسیست و سیگنال ادامه دولت فعلی را مخابره می کند.
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  4 1
  سکوت
 • هادی IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  3 1
  از ۱۰۰ درصد میشه ۹۹ درصد
 • حسین IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  2 10
  زنده باد دولت انقلابی و ولایی رییسی. خرابی دولت های قبل زمان میبره
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
   9 0
   نون بازو ت بخور
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
   0 1
   احسنت
 • سعید AT ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  1 0
  اگر ارز بازار مبنایی ندارد پس چرا بر مبنای آن و برای کاهش فاصله ارز ترجیحی با ارز آزاد جراحی اقتصادی کردید و اینقدر رویش مانور دادید و الان این فاصله بیشتر از زمان جراحی اقتصادی‌تان شده و چند جراحی پشت سر هم لازم دارد
 • فرزاد IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  1 0
  پیش بینی مقامات رسمی در دولت قبلی رسیدن به تورم سه رقمی بود! ایم اون مسئول چی بوده ؟ دروغ به این بزرگی
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  1 2
  دروغگو دشمن خداست برو روزت بخور کمی هم خجالت بکش
 • US ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  2 1
  جوک نگو آقا چی کاهش پیدا کرده
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  2 1
  آقا از اقتصاد دانهای درست و پاک چرا استفاده نمیکنید،چرا همواره برنامه برای شکست می‌ریزید ، آقای فرشاد مومنی رو وزیر کنید همه چی درست میشه
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  3 0
  جدی می فرماید
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  4 0
  تورم کاملا کاهشیه از نظر دولت ابراهیم ریسی همه چی خوبه مردم دارن ناشکری میکنن خخخ
  • IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
   1 0
   زرشک
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  0 5
  منظورشون تورم نقطه به نقطه هست. فواصل بین سال ها رو زیاد نگیرید میبینید راست گفته.
 • ژن IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  2 1
  میشود کمتر دروغ گفت.کار سختی نیست
 • امین جعفری IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  2 1
  تا زمانی که سر سفره معیشت ، مسکن و زندگی ملت حس نشود و اتفاقی نیافتد همچنان دروغ و وعده وعید الکی است آسایش و رفاه حق طبیعی ماست
 • SE ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  2 0
  حاجی زندگی همین صد سال اولش خیلی سخته بعدش که تو قبر رفتیم راحت میشیم!😁😁😁😁😁😁😁
 • مهدی US ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  2 1
  شما ها از دروغ گفتن خسته نمی شوید خودتان را هم مسلمان خطاب میکنید.
 • AE ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  1 1
  دلار ۴۹ تومن بود دقیقا همین حرف زد خخخخخخخخ مردم احمق نیستند
 • نام اشنا IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  1 1
  جناب سخنگوی محترم دولت : شما حتما این ضرب المثل معروف فارسی را شنیده اید که میگوید : با حلوا حلوا گفتن کام انسان شیرین نمیشود. این گرانی و افزایش بی رویه قیمتها به خصوص کالاهای اساسی دمار از روزگار مردم دراورده!
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  2 2
  شرم بر شما باد.
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  1 2
  خب خدا رو شکر این میشه نتییجه ی انتخاب عاقلانه ی مردم به تیم متخصص دکتر رئیسی... خاطرتون هست که در دولت روحانی از تورم تا بالا رفتن قیمتها و حتی آب خوردن مردم رو به تحریم و دلار و این اراجیف ربط میدادند
 • سروش IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۲
  1 3
  این تیم اقتصادی دولت فقط باید بفرستی شون دنبال گوسفند چروندن با این مدل مدیریت اقتصادی شون که همه امارهاتون مثبت هست ولی نتیجه کاراتون تو زندگی ما منفی در منفی هست
 • راه کنترل تورم IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  3 0
  باید همه پالایشگاهها و پتروشیمیها به دولت ( مردم ) برگردد !! اینها را به ناحق تاراج کرده اند . واگذاری صنایع ثروتساز مانند پالایشگاهها و پتروشیمی = کسری بودجه دولت = تورم !! خصوصی سازی = سراپا فساد و تبانی خصوصی سازی = تورم خصوصی سازی = اختلاف طبقاتی خصوصی سازی = تبعیض شغلی و حقوقی خصوصی سازی در تورم بالا = خودکشی اقتصادی
 • انرژی مجانی = تورم IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  2 0
  اخبار پوپولیستی کافیست !! رسانه ها بیدار شوند !! و مردم خواب را هم بیدار کنند !! ================ انرژی مجانی = تولید وسایل پرمصرف 
انرژی مجانی = کسری بودجه انرژی مجانی = تورم انرژی مجانی = قاچاق سوخت انرژی مجانی = حقوق پایین انرژی مجانی = افزایش مهاجرت 
انرژی مجانی = بدمصرفی انرژی مجانی = خود کشی جمعی
 ========= کسانی که به هر شکل نقشی در تثبیت قیمت مجانی سوخت در ایران راشته یا دارند ، عامل عقب ماندگی و مشکلات ایران هستند !!! ( مردم ، مسنولین یا رسانه ها و .... ) در عقب مانده ترین کشورهای جهان هم نمیتوان با پول دو کیلو پرتقال ، باک خودرو را پر کرد !! در اقتصاد ناهار مجانی نداریم !!! ناهار مجانی نداریم !!!
 • شیطنت مفسدین !! IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  1 0
  حمایت از بخش خصوصی معادل نیست با :‌ هدیه کردن کارخانه ها و معادن دولتی به بخش خصوصی ( ویژه خواران) سالهاست ( با شیطنت ) این دو با هم مخلوط و اشتباه شده . در واقع مفسدین این دو را با هم مخلوط کرده اند !! نتیجه تاراج اموال دولت (مردم) = کسری بودجه = تورم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس