رئیسی

حراست از منافع ملی با ارزیابی مستمر مدیران، وعده ‌دولتِ سیزدهم بود و دولت از ابتدای فعالیت خود به آن عمل کرده و در محورهای پیام نوروزی و سخنان رییس جمهور با دولتمردان در فروردین ۱۴۰۲به آن تاکید شد.

به گزارش مشرق، دولت سیزدهم از ابتدا بدون اهمیت دادن به جوسازی‌ و فارغ از گرایشات سیاسی، شایسته سالاری را در اولویت گزینش مدیران خود قرار داد و همواره با تاکید بر اینکه عملکرد مدیران را مورد ارزیابی قرار خواهد داد، ترمیم کابینه را هم در راستای حسن انجام خدمت رسانی به مردم پیگیری کرد.

واقعیت این است که دولت سیزدهم در شرایطی زیر بار مسئولیت اداره کشور رفت که فجایع مدیریتی دولت قبل همچون طاعونی به جان اقتصاد کشور و معیشت مردم افتاده بود و تبعات سنگین تصمیمات غلط، غیرکارشناسی و همچنین سوءمدیریت دولت قبل را مردم با کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفره‌های خود متحمل می‌شدند، از این‌رو آمدن دولت جدید امید برای بهبود شرایط بد اقتصادی دولت قبلی را دو چندان کرد.

موضوعی که مسئولیت دولت سید ابراهیم رئیسی را سنگین‌تر کرده است و در واقع انتظاری که از دولت سیزدهم در میان افکار عمومی جامعه شکل گرفته، استراحت را بر دولتمردان فعلی ممنوع کرد.

برکناری مدیران ناکارآمد، مطالبه رئیس‌جمهور

برکناری مدیران ناکارامد امری که نشان می‌دهد ضرورت تغییر مدیران خسته، ناکارآمد و بی‌انگیزه دولت قبل چه پیش از انتخابات و چه پس از آن از دغدغه‌های مهم رئیس‌جمهور برای تحقق اهداف و سیاست‌های دولت خود به نفع مردم بوده و قطعا تفکری که برای خدمت به مردم انتخاب شود و در این مسیر موفقیتی کسب نکند و در نتیجه مشکلاتی را برای مردم به‌وجود بیاورد، انتظار جابه‌جایی آن مدیر یا آن تفکر در جامعه بالا می‌رود.

رئیس‌جمهور در جریان سفرهای استانی بارها درخصوص جابه‌جایی مدیران گفت«هرکس کارآمدی دارد می‌توان از او استفاده کرد اما نباید از بانیان وضع موجود استفاده شود.»

وی همچنین با تأکید بر لزوم شایسته‌سالاری در هرگونه تغییر و نصب در دولت، خطاب به همه مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی عنوان کرده است: «اگر بنا بر ابقای مدیران زیر مجموعه خود دارید این کار را انجام دهید و اگر جابه‌جایی مدیری را ضروری می‌دانید، در این کار تسریع کنید؛ چرا که بدنه اجرایی کشور باید در اجرای برنامه‌های تحولی مورد نظر دولت منسجم و دارای انگیزه و دغدغه باشد.»

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود درباره برکناری مدیران ناکارآمد در سفر های استانی گفته است: در عموم سفرهای رییس جمهور هم تصمیماتی برای برکناری مدیرانی که روحیه تحول خواهی و همراهی با دولت را ندارند، گرفته می شود و به صورت مستمر همین تصمیم گیری ها ادامه دارد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: ما کارکنان دولت را حتما محترم می شماریم اما چون احترام مردم مقدم است به نظام اداری، باید به گونه‌ای اقدام کرد که امکان خدمات رسانی به مردم فراهم باشد و دولت خط قرمزی در این خصوص ندارد.

بدون شک تغییر مدیران و مسئولان اجرایی لازمه پویایی و تحرک بیشتر جامعه است به‌طوری که فلسفه انتخابات در کشور نیز در همین راستاست که مردم مدیر جدید را انتخاب کند و مدیریت کشور با یک روحیه و تفکر جدید ادامه پیدا کند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی که در ایام مناظرات ریاست جمهوری گفته بود: «برای مدیران، گشت ارشاد خواهیم داشت» چند ماه پس از کسب آرای مردم در انتخابات ریاست جمهوری در نشستی از عملی شدن وعده «گشت ارشاد مدیران» خبر داد و اظهار کرد: «گشت ارشاد مدیران زیر نظر بازرسی ریاست جمهوری تشکیل شد و به دستگاه‌های مختلف سرکشی می شود»

حسن درویشیان رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور، درباره اخرین اقدامات انجام‌شده در گشت ارشاد مدیران، گفت: این روند تا پایان دولت ادامه دارد و یکی از مواردی که آقای رئیس جمهور از ابتدا تاکید داشتند و همواره مورد تاکید و تذکراتشان است، بحث ارزیابی مدیران دستگاه‌های اجرایی است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور تاکید کرد: اگر مدیری کارآمدی لازم را نداشته باشد یا با گفتمان دولت که گفتمان پاکدستی، فساد ستیزی و مردمی بودن است، عملکردشان مغایرت داشته باشد حتماً نسبت به آنها تصمیم گرفته می‌شود و در خصوص موارد قابل توجهی هم این تصمیم گرفته شده است.

وی درباره این‌که تاکنون چه تعداد مدیر برکنار شده‌اند، بیان کرد: یک تعدادی ناشی از ناکارآمدی و یک تعدادی هم ممکن است همین ویژگی‌ها را نداشته باشند چه مربوط به دولت قبل بودند چه در این دولت منصوب شدند برکنار شده‌اند که چیزی حدود ۹۰ نفر بودند.

اعلام برکناری مدیران ناکارآمد از جمله اخباری است که امیدآفرینی و نظارت‌افزایی را نوید می‌دهد؛ به‌ویژه در دورانی که مشکلات مردم زیاد و رویکرد اصلی دولت، رسیدگی واقعی به مطالبات مردم است و کیست که منکر نقش مهم «ناکارآمدی» برخی مدیران در پدیدار شدن مشکلات مردم باشد.

موفقیت دولت در این آزمون و مسئولیت خطیر و سنگین مستلزم استفاده از ظرفیت مدیرانی با روحیه جهادی و انقلابی و قائل به کار تلاش شبانه‌روزی است و حتما مدیرانی که از سویی باور و اراده‌ای برای تغییر وضع موجود ندارند و از سویی خود عامل وضع موجود هستند، در عزم دولت برای تغییر ریل اقتصاد کشور به مردم مثمر ثمر نخواهند بود.

با توجه به اینکه یکی از مطالبات جدی مردمی در سالهای گذشته، نظارت بر عملکرد مدیران تراز اول و برخورد با کم کاری‌های احتمالی بوده، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دقایق اولیه سال ۱۴۰۲ در سخنان نوروی خود نکات مهمی را مطرح کرد و به تعبیری نقشه راه دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ را که براساس بیانات رهبرانقلاب بر مبنای ایجاد تحول بنا شده را برای مردم بازگو کرد. این سخنان به نوعی زمزمه های ایجاد تغییرات در تیم دولت را هم بر سر زبان ها انداخت.
آنچه که خبر ایجاد تحول در کابینه دولت را جدی تر کرده بود این قسمت از سخنان رئیسی بود که گفت: "چک سفید امضا به هیچ مدیری نداده ایم"، جمله ای که تلنگری برای مدیران دولتی محسوب می شود و نشان از اهتمام رئیس دولت مردمی برای رتق و فتق هرچه بهتر امور در مسیر خدمت رسانی به مردم را داشت.

رئیسی در این پیام با اشاره به ارزیابی مستمر عملکرد مدیران مطرح کرده است: هیچ‌ کدام از مدیران دولتی چک سفید دریافت نکرده اند که به صورت مستمر در دولت و در دستگاه‌ها حضور داشته باشند، بلکه به صورت مستمر در معرض ارزیابی هستند. اگر ببینم فردی توان یا صلاحیت خدمت جهادی به مردم را ندارد، طبیعی است که با نیروی با انگیزه و متخصص دیگری جابجا ‌شود.

حراست از منافع ملی با ارزیابی مستمر مدیران، وعده ‌دولتِ مردم با مردم بود که پیش از این هم دولت به آن عمل کرده و جزء محورهای پیام نوروزی و سخنان رییس جمهور با دولتمردان بود و به‌ منظور استفاده بهتر از ظرفیت مدیران، تحولات و جابه‌جایی‌های مدیریتی در دستور کار دولت قرار گرفت که نوید آور این امر بود که
مسیر خدمت رسانی در دست ترمیم است و این تغییر و تحولات براب ارزیابی‌ها و بر اساس شرایط و اولویت‌های موجود و نیاز روز کشور انجام گرفت.

تصمیم آیت الله رئیسی برای ایجاد تغییر و تحول در کابینه پیام های مثبتی را برای جامعه به ارمغان آورد و نوید از توجه هرچه بیشتر دولت به مشکلات مردم در سال ۱۴۰۲ را داد. این خبر با امید آفرینی که در دل مردم ایجاد کرد، زنگ هشداری هم برای مدیران بود اینکه بدانند در صورت ناکارآمدی با خطر عزل روبه رو خواهند شد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • مهدی US ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
    0 0
    آقایان قبل از انتخابات قول می‌دهند و بعد از انتخابات مردم را فراموش می کنند. یک میلیون خانه چی شد. اقتصاد که خراب دلار که به ۶۰!تومان رسیده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس