کد خبر 1588243
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸

به گزارش مشرق،کانال تلگرامی مطالعات فلسطین در مطلبی با عنوان ناکامی بزرگ رژیم صهیونیستی در مواجه با مقاومت فلسطین نوشت:

حداقل در دو سال گذشته جنایاتی که رژیم صهیونیسی بر علیه فلسطینی ها انجام داد، بی‌سابقه بود، از سویی دیگر در طول دو دهه گذشته تا کنون جنایتی رسمی از جانب کشورهای اسلامی خواسته و ناخواسته علیه مردم فلسطین صورت گرفت و آن هم فراموشی نهضت آزادیبخش فلسطین بود. متاسفانه شرایط فلسطینی‌ها با توجه به نوع نگاه سران وابسته این کشورها تیره و تار بود؛ بنابراین فلسطینی‌ها باید برای حفظ موقعیت و خاک و آرمان خود باید کاری را انجام می‌دادند.

آیا مقاومت می‌دانست که دست به چه کار بزرگی می‌زند و چه اتفاقاتی در آینده از سوی رژیم صهیونیستی رخ خواهد داد؟

مقاومت می‌دانست که باید هزینه‌های سنگینی بواسطه انجام این عملیات باید بدهد و در طول بیش از پنچ ماهه گذشته صبر و تحمل مردم غزه بخوبی نشان داد که این عملیات بدون توجه به شرایط روحی واعتقادی مردم این خطه نبود و کاملا با آگاهی کامل صورت گرفت. یعنی هم می‌دانستند که بسختی با آن‌ها برخورد خواهد شد و هم خود را برای مواجه سخت با رژیم صهیونیستی آماده کرده بودند.

این عملیات که بسیار پیچیده بود در روز مشخص انجام شد و به دو پایه اصلی امنیتی و نظامی رژیم ضربات ترمیم ناپذیری را زد و به تبع آن مشکلات فراوانی را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی برای رژیم صهیونیستی ببار آورد. این عملیات چنان هیمنه اطلاعاتی و امنیتی رژیم اشغالگر را لرزاند که دیگر در این حوزه‌ها نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.

همچنین در بعد نظامی هم باید توجه داشت که رژیم اشغالگر قدس، نیروهای زبده خود را در قالب ۲۲ پایگاه در طوق غزه مستقر کرده بود که با اشراف اطلاعاتی مقاومت فلسطین و عملیات نظامی که صورت گرفت در درگیری‌هایی که با سرعت و دقت انجام شد رزمندگان مقاومت این پایگاه‌ها را خلع سلاح کردند و به داخل سرزمین‌های اشغالی نفوذ کردند. بگونه‌ای که برابر با اعتراف مقامات رژیم صهیونیستی، نیروهای مقاومت تا عمق سی کیلومتری سرزمین‌های اشغالی حضور پیدا کردند و حتی فرمانده و جانشین نیروهای صهیونیستی مستقر دراین پایگاه‌ها را به اسارت درآوردند.

در وهله اول یک ابهام و سردرگمی قابل توجه برای ارتش این رژیم بوجود آمد و سنتکام قبل از ارتش رژیم صهیونیستی اعلام آماده باش کرد و با توجه اتفاقی که افتاده بود و فرماندهان باتجربه آمریکا که در جریان مقابله با داعش نیز حضور داشتند بلافاصله به عنوان مستشاران نظامی به سرزمین‌های اشغالی سفر کردند و نیروهای صهیونیستی تحت اشراف فرماندهان آمریکایی تلاش کردند که ستاد فرماندهی ارتش رژیم را ساماندهی کنند.

در نخستین گام ارتش رژیم صهیونیستی با توجه به مشورت‌های آمریکایی‌ها در پی آن بود تا در دو بعد رسانه‌ای و نظامی موضوع عملیات طوفان الاقصی را اقدامی کاملا غیر انسانی مطرح کند و تلاش کردند تا با صحنه سازی، صهیونیست‌هایی شهرک نشینی را که در مرزهای غزه در حال جشن گرفتن بودند به عنوان قربانیان این عملیات معرفی کنند و با سناریو سازی، شکست اطلاعاتی خود را با طرح موضوعات حقوق بشری توجیه کنند و اذهان را به سمت موضوعات عاطفی وانسانی هدایت کنند. اما با عنایت به اسناد و تصاویری که از سوی رسانه‌های مقاومت به سراسر دنیا مخابره شد این سناریو ناکام ماند.

بعد از شکست در این مرحله، رژیم با حمایت نیروهای غربی حامی خود سخت‌ترین عملیات نظامی علیه جغرافیای غزه آغاز کرد.

در مرحله بعد با سفر برخی از مقامات کشورهای غربی مثل بایدن، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیران انگلیس و آلمان به تل آویو، چراغ سبز عملیات نظامی علیه مردم غزه روشن شد و سخت‌ترین عملیات هوایی با در اختیار گذاشتن هواپیمایی‌های فوق مدرن از سوی ایالات متحده صورت گرفت. باید توجه داشته باشیم که میزان بمبی که رژیم صهیونیستی بر سر مردم غزه ریخت سه برابر بالاتر از بمبی که سر مردم هیروشیما فرود آمد.

مرحله بعدی بعد از پایان ماه اول صورت گرفت که رژیم اشغالگر قدس هجوم نظامی خود را در مناطقی از غزه آغاز کرد که البته تنها ارتش صهیونیستی توانست وارد برخی از خیابان‌های اصلی این شهر شوند و تلفات بسیار سنگینی را متحمل شدند. اما با توجه به شعارهایی که قبلا رژیم صهیونیستی درباره نابودی حماس و آزادی اسرا داده بود و چیره شدن بر جغرافیای غزه مطرح کرده بود و اگرچه با بمباران و بمب گذاری‌ها و هدف قراردادن مناطق مسکونی و بیمارستانی تخریب بالایی را در غزه انجام دهد، اما با توجه به هزینه‌های سنگینی که رژیم صهیونیستی در قبال آن متحمل شده بود، نتوانست حتی به بخش کوچکی از اهداف اعلام شده اش برسد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس