چرا پرداخت حقوق و دستمزد تورم را نیست؟

یک کارشناس حوزه کار پرداخت حقوق و دستمزد را تورم زا ندانست و گفت: تورم در جایی ایجاد می شود که پولی پرداخت شود و در مقابل آن کار و زحمتی صورت نگیرد.

به گزارش مشرق، ولی‌الله صالحی اظهار کرد: اینکه گفته می شود پرداخت حقوق در کشور تورم‌زاست درست نیست، چون پولی که تحت عنوان مزد پرداخت می‌شود در مقابل انجام یک فعالیت است و به چرخه تولید برمی‌گردد ولی تورم در جایی ایجاد می شود که پول پرداخت شود و در مقابل کاری صورت نگیرد.

وی ادامه داد: این مارپیچ باید مدیریت شود چون در خیلی از بخش ها پول جا به جا می‌شود بدون آنکه زحمتی صورت گرفته باشد و عمدتا در قالب واسطه گری و سفته بازی است؛ لذا مسئولان باید این بخش‌ها را مدیریت کنند نه اینکه مزد ملی را که حاصل زحمت و تلاش نیروهای کار است و به چرخه تولید برمی‌گردد، تورم‌زا بخوانند.

این کارشناس حوزه کار افزود: اگر این بخش‌ها مدیریت شود در واقع جلوی تورم گرفته می‌شود و دستمزد اثر خود را بر سفره مردم نشان می‌دهد بنابر این تاکید داریم که کالاهای اساسی مدیریت شود آن زمان می توان به راحتی دستمزد را افزایش داد.

صالحی با اشاره به فرایند تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار اظهار کرد: مسأله تعیین حداقل مزد روشن است و در ماده ۴۱ قانون کار صراحتا به آن اشاره شده است که باید بر اساس دومعیار محاسبه نرخ تورم و سبد هزینه خانوار تعیین شود، ولی می بینیم که در زمان جلسات دستمزد به جای پرداختن به این دو بند و ماده قانونی، مباحث حاشیه ای مثل مزد منطقه ای یا پرداخت یارانه مطرح می شود در حالی که موضوع محوری در جلسات، تعیین دستمزد به شکل ملی و برای سراسر کشور است.

وی در پاسخ به این پرسش که دلیل تعیین حداقل مزد کارگران در پایان سال چیست؟ گفت: دستمزد باید در پایان سال تعیین و در خصوص آن اتفاق نظر حاصل شود. اگر به بعد از عید موکول شود حساب کتاب‌ها، قراردادها، بیمه و تامین اجتماعی همه دچار مشکل می‌شوند و زیبنده کشور نیست، لذا دستمزد باید حتما در آن طرف سال تعیین و تصویب شود.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  2 4
  افرایش حقوق با چاپ پول یعنی تورم عزیزم
 • IR ۰۵:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 4
  مگه میشه؟ چاپ پول یعنی تورم
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 2
  حداقل در مورد ونزوئلا جواب داده با اون تورم وحشتناکی که داشت الان به ثبات اقتصادی رسیده
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  4 1
  حرف مفت است چه کسی گفته هر پولی که تحت عنوان مزد پرداخت می‌شود در مقابل انجام یک فعالیت است و به چرخه تولید برمی‌گردد. سازمان های دولتی و شبه دولتی ما تا 80 درصد اضافه نیرو دارند و فقط صرفه جویی در مصارف قند و شکر آن ها می تواند موجب تسریع در تکمیل عملیات پروزه هایی مانند آزادراه تهران - شمال گردد.
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  0 9
  اتفاقا همین 35 درصدی که دولت حداقل دستمزد رو افزایش داد امسال تورم بسیار شدیدی ایجاد میکنه .
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   0 1
   خیر افزایش حقوق کارگر تورم زیاد درست نمی کند اما اگر کارمند باشد آن هم با چاپ پول تورم درست می کند اما نه خیلی شدید و تورم امسال هم کمتر می شود
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  7 0
  ترکیه در مقابل تورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم- در یک سال(پارسال)سه بار و هر بار بیش از 40درصد حقوق کارگران و کارمندان را افزایش داد و خدشه ای هم به اقتصاد کشورش وارد نشده
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 5
  اتفاقا خیل هم تاثیرگذار
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 2
  تحلیل آب‌دوغ خیاری! یعنی این! یعنی به یه کارمندان تا 100 میلیون و 200 میلیون هم حقوق دادی، خیالی نیست
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  5 0
  افزایش تعرفه پنجاه درصدی پزشکان یا افزایش حقوق نماینده های مجلس تورم زا نیست ولی کارگردان تورم زا هست!
 • ناصر IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 0
  زیرا یک عده تحت عنوان کارشناس جهت حفظ وتقویت بانکها بویژه بانکهای خصوصی وصندوقهای اعتباری ادرس غلط می دهند الان یکی از مشکللت اساسی اقتصاد ایران قوانین بانکها بانکهای خصوصی وصندوقهای اعتباری است که با بنگاه داری ودلالی پدر اقتصاد ایران را دراورند
 • هانیا IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  2 0
  اینا برا جون مردم اهمیت قائل نیستند چرا چون این ماشین های آشغال بی کیفیت رو درست میکنن برا مردم و هر سال بیست تا سی هزار نفر از مردم را می‌کشن اونوقت میخواهید فکری به حال کارگر و تورم بکنند خیلی دلتون خوشه بعد دم از اسلام و قرآن و امام حسین هم میزنن امام حسین بهتون گفته مردم را اینجوری بکشید
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 0
  هر چه حقوق کمتر ، انباشت سرمایه بیشتر برای کارآفرین ها و انها این انباشت سرمایه را برای افزایش تولید و سرمایه گذاری اقتصادی به کار خواهند گرفت. دولت چون پول ندارد، خودش نمی تواند این کار را انجام دهد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس