کد خبر 1587242
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۷
سفر گوترش به مرز غزه و مصر

دبیرکل سازمان ملل امروز(شنبه) به منظور رایزنی درباره آخرین تحولات جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه به قاهره، پایتخت مصر سفر خواهد کرد.

به گزارش مشرق، فرحان حق، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در کنفرانسی خبری با اعلام این مطلب گفت انتظار می‌رود دبیر کل بار دیگر دعوت خود را برای آتش‌بس به دلایل بشردوستانه و «خاموش کردن سلاح» به ویژه در غزه و سودان تکرار کند.

وی ادامه داد: دبیرکل طی حضورش در مصر عازم سینای شمالی خواهد شد و از بیمارستانی در العریش و نیز جایی که بسیاری از کمک‌های بین‌المللی برای غزه دریافت و ذخیره می‌شود، بازدید خواهد کرد. همچنین به رفح در بخش مصر به عنوان یکی از مناطق ورود کمک‌ها می‌رود و در آنجا با کارکنان وابسته به سازمان ملل در امور بشردوستانه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

بنا بر گزارش وبگاه صدی البلد، سخنگوی گوترش تصریح کرد: دبیرکل طی اقامتش در قاهره با برخی مقامات مصری نیز دیدار خواهد کرد.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز با اشاره به سفر گوترش به مرزهای مصر با غزه با هدف درخواست مجدد برای آتش‌بس در جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه که ویرانی‌های گسترده‌ای را در این باریکه برجای گذاشته، نوشت، سفر او در حالی انجام می‌شود که تل‌آویو با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای عدم حمله به شهر رفح، تهدید می‌کند که عملیات نظامی بزرگی را در این شهر واقع در جنوب نوار غزه و در مرز با مصر انجام خواهد داد. این در حالی است که اکثریت جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه در اطراف رفح پناه گرفته‌اند.

علی رغم اینکه شرایط در شمال نوار غزه بدتر است، اما با توجه به ادامه درگیری، وضعیت اسفبار غیرنظامیان در سراسر این باریکه به مراتب بدتر شده است.

بر اساس آنچه منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند رای‌گیری که قرار بود امروز-شنبه- در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره پیش‌نویس قطعنامه جدیدی با درخواست آتش‌بس «فوری» در غزه انجام شود، در تلاش برای جلوگیری از شکستی دیگر پس از استفاده روسیه و چین از حق وتوی خود در روز جمعه علیه پیش‌نویس آمریکا به روز دوشنبه موکول شد.

این منابع توضیح دادند که این تصمیم به تعویق افتادن برای آن اتخاذ شد تا بحث‌های بیشتری در مورد این پیش‌نویس قطعنامه جایگزین که توسط تعدادی از اعضای غیردائم شورا تهیه شده بود، فراهم شود.

روز جمعه، روسیه و چین از وتوی خود در شورای امنیت علیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره غزه که در جانبداری از تجاوزات صهیونیست‌ها بود، استفاده کردند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس