کد خبر 1586389
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۶
آمریکا: سیگنال‌های متفاوتی از نیجر دریافت کرده‌ایم

خبرگزاری رویترز به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا خبر داد که این کشور «سیگنال های متفاوتی» از حاکمان نیجر دریافت کرده است.

به گزارش مشرق، رویترز نوشت که «سی کیو براون» ژنرال نیروی هوایی و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، جزئیات بیشتری درباره این سیگنال‌ها ارائه نکرده است، اما به نظر می‌رسد که اظهارات او حاکی از حمایت دستکم بخشی از حاکمان نظامی نیجر از تداوم حضور نظامی آمریکا باشد.

براون شب گذشته (۲۹ اسفند) در آلمان و در جریان یک کنفرانس خبری در پایگاه هوایی «رامشتاین» گفت: همانطور که در خلال تعطیلات آخر هفته دیدید، اطلاعیه هایی از سوی نیجر در مورد روابط ما منتشر شد. با این وجود از آن زمان نیز سیگنال های متفاوتی دریافت کرده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین چه در نیجر بمانیم، یا آن کشور را ترک کنیم، برنامه ریزی و آمادگی خود را ادامه خواهیم داد.

در همین حال، ودانت پاتل (Vedant Patel) معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که واشنگتن همچنان با شورای نظامی حاکم نیجر در حال ارتباط است.

پاتل افزود: ما به دنبال شفاف سازی بیشتر درباره نظرات آنها (شورای نظامی حاکم در نیجر) و همچنین در مورد گام های بعدی احتمالی هستیم.

سخنگوی دولت نیجر پیشتر اعلام کرده بود که این کشور توافقنامه نظامی با آمریکا را که به این کشور اجازه حضور نظامی در خاک نیجر را می‌داد، لغو کرده است.

«آمادو عبدالرحمن» افزود: دولت نیجر با در نظر گرفتن خواسته‌ها و منافع مردم و در راستای انجام مسئولیت های خود، تصمیم گرفت تا توافقنامه مربوط به حضور پرسنل نظامی آمریکا و کارمندان غیرنظامی وزارت دفاع این کشور در قلمرو نیجر را لغو و باطل کند.

وی با بیان اینکه حضور نظامی آمریکا غیرقانونی و ناقض همه قوانین اساسی و دموکراتیک است، تاکید کرد که توافق لغو شده ناعادلانه بوده و در ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ به صورت یکجانبه از سوی آمریکا تحمیل شد.

آمریکا حدود یکهزار نظامی را به بهانه مبارزه با سازمان های تروریستی در نیجر مستقر کرده بود.

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مردادماه جاری «محمد بازوم» رئیس‌جمهوری این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند.

نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرزها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند.

کودتاچیان نیجر ششم مرداد ماه ژنرال «عبدالرحمن چیانی» را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.

پیش از کودتای ژوئیه ۲۰۲۳، نیجر یکی از شرکای کلیدی واشنگتن در مبارزه با تکفیری های منطقه بود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس