.

با توجه به توان گسترده پدافند هوایی ارتش روسیه درون خاک اوکراین، پنتاگون در ماه آگوست ۲۰۲۲ میلادی تصمیم به ارسال موشک های ضد رادار هارم برای ارتش اوکراین گرفت.

سرویس دفاع و امنیت مشرق _ حمله ارتش روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی و ارسال حجم انبوهی از تجهیزات مدرن غربی توسط کشورهای عضو ناتو برای کی‌یف، موجب شد تا نخستین بار پس از فروپاشی شوروی، جهان نظاره گر تقابل برترین تسلیحات ساخته شده توسط شرق و غرب در یک میدان نبرد با شرایط برابر باشد؛ علی رغم برتری فاحش تجهیزاتی روسیه در ابتدای جنگ، با گذشت زمان کشورهای غربی به رهبری ناتو دست به تجهیز ارتش اوکراین با تسلیحات مدرن خود کردند تا امروز تقریبا دو کشور در شرایطی نسبتا برابر به نبرد با یکدیگر در جنوب و شرق اوکراین بپردازند.

در سلسله گزارشات زیر قصد داریم به معرفی مهمترین تجهیزات به کار رفته توسط روسیه و اوکراین در جنگ اخیر و جزئیات عملکرد آنها بپردازیم.

موشک ضد رادار AGM-۸۸ HARM

حوادث تلخی که در جنگ ویتنام در دهه ۱۹۶۰ میلادی برای نیروی هوایی امریکا رخ داد و سرنگونی صدها هواگرد این کشور توسط موشک های پدافندی ویتنام شمالی از جمله سام۲ های ارسال شده از سوی شوروی موجب شد تا ایالات متحده به دنبال طراحی و ساخت تسلیحات ضد رادار برای سرکوب دفاع هوایی رقیب برود.

در ابتدا موشکی به نام "شرایک" بر اساس بدنه موشک هوا به هوای اسپارو ساخته شده و در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت اما عملکرد ضعیف و بازده پایینی در انهدام رادارهای ویتنامی داشت؛ البته در جنگ دره بقاع در سال ۱۹۸۲ میزان موفقیت این موشک تحت کاربری رژیم صهیونیستی علیه سامانه های پدافندی ارتش سوریه افزایش یافت.

در دهه ۱۹۸۰ موشک ضد رادار جدیدی تحت نام AGM-۸۸ "هارم" طراحی و تولید شد که در آن ضعف های مربوط به جستجوگر موشک شرایک برطرف شده بود و در مدل اولیه حدود ۸۰ کیلومتر برد داشت؛ در نسخه های بعدی این موشک برد آن به بیش از ۱۰۰ کیلومتر افزایش یافته و در نسخه جدید E که هنوز به تولید انبوه برای مشتری خارجی نرسیده برد موشک بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.

موشک ضد رادار "هارم"؛ از هیاهوی فراوان تا عملکرد نا امید کننده علیه پدافند روسیه/ با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید +فیلم و تصاویر
موشک ضد رادار هارم

موشک ضد رادار هارم در نیروی هوایی و دریایی امریکا از پلتفرم هایی نظیر F-۴G و F-۱۶CJ و F-۱۸ سوپر هورنت شلیک می‌شد و نخستین بار در نبرد دره الدورادو علیه کشور لیبی و رهبر سابق آن معمر قذافی استفاده شد؛ نخستین استفاده انبوه از موشک ضد رادار هارم نیز در جنگ نخست خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ با ارتش بعث صدام بود که حدود ۲ هزار تیر از این موشک شلیک شده و بخش زیادی از رادارهای عراقی را منهدم کرد.

عملکرد نا امید کننده موشک هارم در جنگ اوکراین

با توجه به توان گسترده پدافند هوایی ارتش روسیه درون خاک اوکراین، پنتاگون در ماه آگوست ۲۰۲۲ میلادی تصمیم به ارسال موشک های ضد رادار هارم برای ارتش اوکراین گرفت.


ویدئو شلیک موشک هارم از جنگنده های اوکراینی


مشکل بزرگ نیروی هوایی اوکراین این بود که پلتفرم مناسب برای شلیک این موشک را در اختیار نداشت؛ در سازمان رزم ارتش امریکا جنگنده هایی مخصوص با پاد هدفگیری و سنسورهای تشخیص محل حضور رادارهای دشمن وجود دارد که ارتباط مستقیمی با عملکرد و موفقیت موشک ضد رادار هارم دارد، اما اوکراینی ها ناچار بودند از جنگنده هایی نظیر میگ۲۹ و سوخو۲۷ ساخت شوروی سابق برای پرتاب این موشک ها استفاده کنند.

موشک ضد رادار "هارم"؛ از هیاهوی فراوان تا عملکرد نا امید کننده علیه پدافند روسیه/ با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید +فیلم و تصاویر


در واقع مکانیزم استفاده از موشک هارم بدین صورت بود که هر گاه اطلاعات محل تقریبی روشن شدن رادار روسی توسط آواکس یا سایر پلتفرم های جاسوسی ناتو به دست می آمد جنگنده اوکراین مختصات حدودی رادار مربوطه را به موشک داده و اقدام به شلیک کور می کرد تا پس از نزدیک شدن موشک به محدوده احتمالی رادار روسی، با استفاده از کاونده خود موشک هارم جست و جو برای یافتن رادار مربوطه آغاز شود.

این مکانیزم و روش شلیک در میدان نبرد کاملا ناموفق و شکست خورده بود و اکنون ماه هاست دیگر حتی شاهد لاشه و بقایای موشک هارم در مناطق خالی از سکنه تحت کنترل ارتش روسیه نیز نیستیم؛ در اکثر موارد کاونده موشک هارم پس از اتمام برد پروازی موشک در کسب اطلاعات هدف ناکام بوده و سقوط میکرد و در اندک مواردی نیز که به هدف نزدیک می شد، کاربران پدافند هوایی روسیه اقدام به خاموش کرد رادارهای مربوطه می کردند و بدین ترتیب باز هم موشک هارم خطا می رفت.

موشک ضد رادار "هارم"؛ از هیاهوی فراوان تا عملکرد نا امید کننده علیه پدافند روسیه/ با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید +فیلم و تصاویر
موشک هارم سقوط کرده در جنوب اوکراین

همچنین ایالات متحده اقدام به ارسال نسخه قدیمی AGM-۸۸B از موشک هارم برای اوکراین کرده بود و اگر دست کم نسخه های جدیدتر نظیر E که در آن حتی در صورت خاموش شدن رادار دشمن با استفاده از مختصات دقیق هدایت ماهواره ای توان شیرجه نهایی به سمت آخرین محل ارسال سیگنال راداری وجود دارد ارسال می شد شاید درصد موفقیت این موشک در خاک اوکراین بیشتر می شد.

موشک ضد رادار "هارم"؛ از هیاهوی فراوان تا عملکرد نا امید کننده علیه پدافند روسیه/ با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید +فیلم و تصاویر
شلیک موشک هارم از جنگنده اف۱۸ امریکایی

اکنون برخی کارشناسان نظامی معتقد هستند در صورت عملیاتی شدن جنگنده های اف۱۶ در نیروی هوایی اوکراین و با توجه به نصب احتمالی پاد مخصوص هدفگیری موشک هارم روی آنها احتمال بهبود عملکرد این موشک و موفقیت در شکار رادارهای روسی وجود خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  16 31
  بر روسیه لعنت
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   13 1
   جنگ اکراین برای سایر نظامی ها کلاس درسه ، روس ها در جنگ الکترونیک خوب بودن ، بمب ها ی هدایت ماهواره ای هم موفق نبودن ، جنگال خوب روس ها بلای جون پهپادی اکراینی هم شده ،
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   12 3
   چرا چون پوز دلقک اوکراینی که آدم آمریکاست به خاک مالیده؟ اوکراین شده محل کثافت کاری آمریکا و باید نابود بشه
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  10 1
  مجاهدین خلق داره تو کاشان یارگیری می کنه باید کسی را بفرستید اونجا در یابه اونجا را .. متوجه هستید
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  17 15
  چی شون کار کرد که این یکی کار کنه همه چیزشون اسباب بازی بی خاصیت بود جلو حتی جلو تچهیزات قدیمی روسی جلو چیزای ما هیچی نیستن
  • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
   5 11
   خیلی در هپروتی
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   6 13
   عوضش ATCAMS امریکایی دقت و قدرت و برد موثر بالا و غیر قابل رهگیر بودنش رو ثابت کرد.
  • US ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   4 3
   احسنت!
  • عمیر IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   11 4
   جلوی ما هیجی نیستن ؟ برو بفکر نون شبت باش
  • کارگر IR ۰۳:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   4 3
   کامیکازه ها شمشیر سامورایی با خود میبردند. خلبان عروسک خرس جلوی کابین گذاشته ! پخش موسیقی غیر مجاز ! خلبان را جریمه ، جنگنده را به آشیانه منتقل کنید !
  • IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   4 10
   مردک احمق ماله کش همین سلاح‌های آمریکایی شیطانی غزه را شخم زده بی غیرت دلقک
  • سروش IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   8 3
   جناب 8:18 احمق ماله کش در اکراین همه جوره تسلیحات وجود داره اکراین جنگنده داره موشک های متنوع داره و تانک های پیش رفته و حمایت غرب کثافت و جنایتکار رو داره هویتزر های پیشرفته داره انواع راکت انداز غربی رو داره ولی فلسطینی ها در عزه دوتا راکت 50 سال پیش دارند دارند چند تا آرپی جی و کلاش و تفنگ تک تیرانداره اونقدر احمق ماله کش خود تحقیر و حقیر هستی که اکراین تا دندان مسلح شده در برابر روسیه رو با غزه یکی می دونی؟؟؟ تسلیحات آمریکایی در برابر بی دفاع ترین مردم داره این جوری کم میاره که حتی ساده ترین دفاع هوایی و تسلیحاتی که بتوند یک تیر به سمت جنگنده های این رژیم منحوس شلیک کنه رو هم ندارند بعد تو با اکراین یکی کردی که تا بن دندان مسلحش کردند و باز مرد میدان نداره.
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  9 1
  این جنگ موجب میشود دو طرف شرق و غرب نسبت به اصلاح تسلیحات خود اقدام کنند
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  1 9
  چرا روسها 4 سیستم باقیمانده پاتریوت را نابود نمی کنند محل استقرار انها ثابت است و خیلی سریع جابجا نیم وشند معلوم باید بشود روسیه می خواهد در این جنگ چه کای می خواهد انجام دهد یمنی در سیک سال 4 سیستم پاتریوت را نابود کردند یمنی ها را بفرستید به کمک روسها
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  9 5
  امپراطوری ایران دوباره زنده شده است
  • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   0 1
   اس۳۰۰ ها و اس۴۰۰ روس‌ها زاییدن دیگه هیج جای ایران امن نیست
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  7 4
  کل ناتو در برابر روسیه و ناتو به گریه افتاده
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  6 8
  از بمبارون فرودگاه جت های متجاوزای روسی بزارتا ملت بفهمن چی به سراشغالگرای روسی میاد خخخخ
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  3 7
  از بمبارون فرودگاه جت های روسی بزار
 • عمیر IR ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  5 13
  زنده باد شیربچه های اوکراینی که با دست خالی و تردید احمقای ناتو دارن مردانه از کشورشون دفاع میکنن زنده باد اوکراین
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  6 2
  کلأ یانکی‌ها میگن اگه یه دلار پول داری نود سنتشو خرج تبلیغات کن و ده سنتشو خرج خود کار!! اینا یه چیزی درست میکنن و بعد هی تو خالیوود و فیلم‌های تبلیغاتیشون راجع بهش به‌به و چه چه میکنن و با قیمت ده برابر میندازننشون به کشورهای تحت سلطه شون مثل ژاپن و کرهٔ جنوبی و آلمان و.....!! وقتی پای عمل میرسه گند کار در میاد، عین پاتریوت و F-117 و بوئینگ و بقیهٔ آشغالهای غربی!!
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   4 1
   دقیقا
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
   0 0
   کلا ارزشیها عصبی از کارآمدی سلاح های آمریکایی هست ایران تموم تجهیزات نظامیش اسکی شده از شرق و غرب و در نهایت اشغال هم در میاد عملیات وعده کذب پوشالی بودن تجهیزات سپاه رو رسوند
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 4
  میترسم در اینده دچار مشکل بشیم
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 3
  جالب بود
 • ساعد علی IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  3 4
  مشکل در نداشتن جنگنده مناسب هست ، رادار میگ ۲۹ و سوخو ۲۷ با این موشک سازگار نیست ، اوکراین با دریافت اف ۱۶ ها ، موشک های هارم را به صورت موفق و موثر شلیک خواهد کرد.
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  1 2
  جالب بود
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  4 6
  فقط مستعان 110 و دیگر هیچ.........................
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  2 6
  هزاران تسلیحات کارآمد یکی هم بدرد نخور روسیه که اشغال تولید میکنه فقط یک موشک فونیکس به تمام سلاحهای روسی می ارزه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس