کد خبر 1581377
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۷
طالبان

وزیر دفاع طالبان به همراه رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان به قطر سفر کردند.

به گزارش مشرق، وزارت دفاع طالبان در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «ملأ یعقوب»، وزیر دفاع به همراه «قاری فصیح‌الدین»، رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان به قطر سفر کرده‌اند.

گفته شده که قرار است ملأ یعقوب و قاری فصیح‌الدین در این سفر با مقام‌های قطری درباره تحکیم روابط دوجانبه گفت‌وگو کنند.

جزییات بیشتری درباره این سفر اعلام نشده است.

سفر مقامات طالبان به قطر در حالی صورت می‌گیرد که دو هفته پیش وزارت خارجه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان طالبان در نشست سازمان ملل در دوحه قطر شرکت نمی‌کنند.

در این بیانیه آمده بود که «امارت اسلامی افغانستان بر این باور است که نشست نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در دوحه به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرصت خوبی بود تا گفت‌وگوهای صریح و سازنده در مورد موضوعات مورد اختلاف صورت می‌گرفت.»

بیانیه وزارت خارجه طالبان در ادامه تأکید می‌کرد که وزارت امور خارجه به سازمان ملل متحد تصریح کرده است در صورتی که امارت اسلامی به‌عنوان یگانه طرف مسوول به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کرد و زمینه برای گفت‌وگوهای واضح در سطح عالی میان هیأت افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد تمامی مسایل مساعد شود؛ اشتراک مفید خواهد بود، اما به دلیل عدم پیشرفت دراین‌باره، اشتراک بی‌نتیجه توسط امارت مفید دانسته نشد.

طالبان در ادامه افزود: در صورتی که ملل متحد حقایق موجود را درک کند و تحت فشار شماری از طرف‌های محدود قرار نگیرد و این نکته را مد نظر قرار دهد که نظام کنونی افغانستان مانند رژیم بیست سال گذشته تحت تأثیر کسی قرار نمی‌گیرد؛ امکان دارد در گفت‌وگوها با امارت اسلامی افغانستان پیشرفت صورت گیرد.

در بخش پایانی این بیانیه تأکید شده بود که عامل دو و نیم ساله میان امارت اسلامی و کشورهای منطقه نشان داد اگر از تکرار تجارب ناکام بیست سال گذشته اجتناب شود و به‌جای تصمیمات تحمیلی یک‌جانبه و فشارها، برخوردی واقع‌بینانه و عمل‌گرایانه صورت گیرد، در روابط دوجانبه با سایر طرف‌ها نیز می‌تواند پیشرفت صورت گیرد.

دومین نشست دو روزه دوحه روز یکشنبه ۲۹ بهمن با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان، برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره‌ی افغانستان به‌گونه‌ی منسجم، هماهنگ و ساختارمند با درنظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل افغانستان اعلام شد. تعیین نماینده‌ی ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل از دستور کار این نشست بود که طالبان با آن مخالفت کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس