کد خبر 1579781
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۸
‌

یک فعال اصلاح‌طلب گفت: وقتی آن ۱۱۰نفر از اصلاح‌طلبان بحث روزنه‌گشایی را مطرح کردند مشخص شد که احتمالا در جبهه اصلاحات شاهد انشعابی خواهیم بود.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون یادداشت‌های ویژه خود نوشت: مهدی آیتی، عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم، درباره احتمال انشعاب در جبهه اصلاحات به «نامه‌نیوز» گفت: «به نظر می‌رسد بیانیه ۱۱۰نفر از اصلاح‌طلبان باعث انشعاب برخی از احزاب اصلاح‌طلبان از جبهه اصلاحات ایران شد و کار را به این‌جا کشاند. به نظر می‌رسید که جبهه اصلاحات می‌خواست لیستی ندهد و بگوید که رأی می‌دهیم اما به دلیل نداشتن نامزد لیست نمی‌دهیم و اصلاح‌طلبان میانه‌رو مانند کارگزاران، ندای ایرانیان و اعتماد ملی هم لیست‌های خود را بدهند یا با هم به یک لیست برسند و لیست‌های دیگری هم وجود داشته باشد مانند همین لیست صدای ملت علی مطهری اما با بیانیه ۱۱۰نفر از اصلاح‌طلبان وضعیت تغییر کرد.

او ادامه داد: آقای جواد امام هم که مدام بیانیه می‌دهد و به نوعی خود را نماینده جبهه اصلاحات می‌داند. من در تلگرام به او پیام دادم و گفتم آقای امام! جبهه اصلاحات که یک حزب پروانه‌دار نیست که مدام می‌گویی جبهه اصلاحات فلان تصمیم را گرفته است و هر حزبی اگر کاری کند منتسب به جبهه اصلاحات نیست. گفتم جبهه اصلاحات یک جریان مردمی است که لیدرش آقای خاتمی است و از سال۷۶ تاکنون هم ادامه دارد. او در جواب گفت جبهه اصلاحات سازمانی متشکل از ۳۱حزب و گفتم اگر پروانه قانونی دارد آن پروانه را نشان بده. واقعیت این است که جبهه اصلاحات متشکل از همه مردمی است که طرفدار این جبهه هستند و نباید محدود به یک تشکیلات انتخاباتی کرد.

آیتی افزود: وقتی آن ۱۱۰نفر از اصلاح‌طلبان بحث روزنه‌گشایی را مطرح کردند مشخص شد که احتمالا در جبهه اصلاحات شاهد انشعابی خواهیم بود. البته خود من از مدت‌ها پیش می‌گفتم که گسست‌هایی میان دو طیف میانه‌رو و رادیکال اصلاحات وجود دارد که بعد از آن بیانیه ‌این گسست‌ها بیشتر آشکار و در نهایت منجر به انشعاب چند حزب از تشکیلات جبهه اصلاحات ایران شد.

این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: به نظر من باید بزرگان دو جریان میانه‌روی اصلاح‌طلب و اصولگرا دور هم می‌نشستند و ائتلافی با یکدیگر می‌کردند و مثلا نامش را هم عنوانی می‌گذاشتند که بیانگر وجه میانه‌رو بودنشان باشد. اگر چنین ائتلافی شکل می‌گرفت به نفع مملکت بود. اما به هر حال اکنون در میان اصلاح‌طلبان انشعابی رخ داده است اما این وضعیت را باید در زمره التهابات دوره انتخابات دانست.

آیتی گفت: وقتی تحلیل می‌کنیم باید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را با هم مقایسه کنیم تا تصور نشود که انشعاب فقط در میان اصلاح‌طلبان است. در میان اصولگرایان هم میانه‌رو و هم رادیکال وجود دارد. الان اصولگرایان هم نتوانستند با یکدیگر به وحدت برسند اما همه اینها چه در بین اصلاح‌طلبان و چه در بین اصولگرایان بعد از انتخابات باز هم طیف‌های مختلفشان یکدیگر را پیدا می‌کنند زیرا به هم نیاز دارند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سید IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
  1 0
  قهر یا عدم شرکت و یا تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان تهوع آور را از الطاف الاهی باید دانست چرا که این جماعت یأجوج و لجوج و مأجوج اگر برنده انتخابات شوند کشور را به جولانگاه جاسوسان صهیونی تبدیل می کنند و علم و صنعت کشور را تعطیل و اگر بازنده انتخابات شوند زمینه بلوا و فتنه و آشوب و ناامنی را به شیوه انقلاب های رنگی جورج سوروس صهیونی فراهم می کنند! پس عدم شان به ز وجود!
 • SE ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
  1 0
  الاصحالات الی فاضلابات
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
  0 0
  ولش کن این حرفها را علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدارا که به ماسوا فکندی همه سایه هما را
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
  1 0
  از امریکا تا کانادا سازمانهای نظر سنجی آنها صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند کسی خبردار نشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس