کد خبر 1554321
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۰
عوارض داروهای هورمونی در بدن‌سازی/ خطر مرگ‌ ناگهانی

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو، نسبت به عوارض استفاده خودسرانه از فرآورده‌های قاچاق و بدون مجوز بدن‌سازی و پرورش اندام هشدار داد.

به گزارش مشرق، زهرا جهانگرد، گفت: سوءمصرف استروئیدهای آنابولیک در جوانان موجب پرخاشگری و بروز رفتارهای ضداجتماعی می‌شود.

وی اظهار کرد: مصرف انواع داروهای هورمونی با هدف بدن‌سازی در جوانان می‌تواند سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی، نارسایی قلبی و کبدی، کوتاهی قد و بزرگ شدن سینه در مردان و پرمویی و خشونت صدا در خانم‌ها شود.

جهانگرد تاکید کرد: استفاده خودسرانه از فرآورده‌های قاچاق و بدون مجوز جهت بدن‌سازی و پرورش اندام در جوانان، خطر ابتلاء به انواع اختلالات جسمی و روانی را برای مصرف‌کننده در بردارد.

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو افزود: مصرف نابجای استروییدهای آنابولیک در جوانان جهت بدن‌سازی و رقابت‌های ورزشی با خطر بروز عوارض قلبی و عروقی مانند بالا رفتن فشارخون و نارسایی قلبی همراه است و همچنین موارد متعددی از مرگ‌های ناگهانی در اثر سوءمصرف داروهای نیروزا در ورزشکاران حرفه‌ای در جهان گزارش شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس