ترکیب شورای عالی بیمه باید تغییر کند/ دستمزد جراح و حقوق کارگر

معاون درمان وزارت بهداشت، بر ضرورت تغییر ترکیب اعضای شورای عالی بیمه تاکید کرد.

به گزارش مشرق، سعید کریمی، با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر سیما، به تشریح وضعیت حوزه درمان کشور پرداخت.

وی در بخشی از این گفت‌وگو، به چالش تعرفه‌های غیرواقعی اشاره کرد و گفت: روند تعرفه گذاری در ۲۰ سال گذشته به شدت سرکوب شده است، به طوری که ویزیت پزشک عمومی در بخش دولتی ۳۰ هزار تومان است و این‌ها انگیزه‌ها را از بین می‌برد؛ ما حتماً باید مسیر تعرفه را اصلاح کنیم و تعرفه‌ها واقعی شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: اصلاح مسیر تعرفه‌های پزشکی به این معنی نیست که مردم باید بدهند. مردم وقتی کار کردند حق بیمه خودشان را داده اند و این بیمه‌ها هستند که باید تعرفه‌های واقعی را بپردازند که این خدمت با قوت ادامه یابد.

کریمی تاکید کرد: ما بهترین پزشکان را داریم، در خیلی از کشورهای دنیا پزشک ایرانی وقتی درخواست مهاجرت می‌کند، بلافاصله به او مجوز می‌دهند، چون می‌دانند چقدر توانمند هستند و ما نباید این سرمایه‌ها را از دست بدهیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: راه جلوگیری از مهاجرت کادر درمان این است که انگیزه ایجاد کنیم تا بمانند. انگیزه هم با فراهم ساختن امکانات ایجاد می‌شود. ما پزشک متخصص را اگر شهرستان می‌فرستیم، نیازهای اولیه معیشتی را باید برای او فراهم کنیم.

وی افزود: تعرفه‌ها از قیمت واقعی خیلی فاصله گرفته و ما الان به پزشک متخصص در بیمارستان دولتی ۲۰ هزار تومان بابت ویزیت پرداخت می‌کنیم.

کریمی با عنوان این مطلب که ترکیب شورای عالی بیمه حتماً باید تغییر کند، گفت: بیمه خودش خریدار است و خودش هم قیمت گذار است، کدام خریداری قیمت واقعی می‌گذارد و اختیار هم دست خودشان است و پرداخت آخرش هم دست خودشان است. ترکیب شورای عالی بیمه‌ها باید حتماً عوض شود و این قانون می‌خواهد و خواهش می‌کنم مجلس حتماً ورود کند. در قوانین داریم که باید تعرفه بر اساس قیمت تمام شده باشد.

وی با اشاره به موضوع تعادل منابع و مصارف، افزود: می‌گویند چون منابع نیست، پس مصارف هم همین است و این نگاه، می‌شود ویزیت ۳۷ هزار تومانی در بخش دولتی در حالی که ما باید منابع را افزایش دهیم نه اینکه مصارف را فریز کنیم که در مدت ۱۲ سال دستمزد جراح ما دو برابر شده است در حالی که حداقل حقوق کارگر بیش از ۱۵ برابر شده است.

کریمی تاکید کرد: می‌گویند دستمزد پزشک و جراح را با دلار و قیمت‌های کشورهای دیگر مقایسه نکنید، باشد نمی‌کنیم؛ با حداقل دستمزد که می‌شود مقایسه کرد. چرا باید دستمزد جراح ما بعد از ۱۲ سال ۲ برابر شود، در حالی که حداقل حقوق ۱۵ برابر شده است. این یک سوال است.

وی افزود: اصل تعادل منابع و مصارف به این معنی نیست که ما تعرفه را فریز کنیم به این معنی است که منابع را افزایش دهیم راه‌های دیگری برای افزایش منابع پیدا کنیم و قیمت واقعی را هر قیمتی که هست، همان را ملاک قرار دهیم و منابعش را ببینیم که خدمت پایدار بماند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یک کارهایی هم ما باید انجام دهیم مثل نظارت به اینکه خدمت خوب به مردم ارائه شود، رضایتمندی بیماران خیلی مهم است. هرچقدر هم ما امکانات را فراهم کنیم، کسی که می‌خواهد خدمت ارائه دهد، خوب ارائه ندهد؛ مردم ناراضی می‌شوند. وظیفه ما است که نظارت کنیم به اینکه خدمت با کیفیت، با عدالت، به موقع و مؤثر به هموطنان داده شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
  0 0
  یک روزی قرار بود بیمه ها 75 در صد هرینه ها را بدهند و بیمه شده 25 درصد . امروز از حق ویریت صد هزار تومانی 90 هزارتومانش را مریض میدهد وده هزارتومانش را بیمه .
 • ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
  0 0
  وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد از اشک به هر چهره روان چشمه آب است گل نیست ولی شهر پر از عطر گلاب است سوزانده اگر حادثه پروانه ما را لرزانده اگر بار غمی شانه ما را در فطرت یاران علی دوست بدی نیست جز خون شجاعانه حجر ابن عدی نیست از مرگ چه باکیست در این راه حسینی از مرگ نترسیم که فرمود خمینی ما را بکشید ای دلتان زار تر از پیش بیدار شود ملت و بیدار تر از پیش وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد باید که در این حادثه توبیخ شود خصم درسی بدهیم عبرت تاریخ شود خصم ای شبزدگان از صف خورشید بترسید از سایه خود نیز بترسید بترسید این راه که بی ره رو دگر نیست بدانید دوران بزن در رو دگر نیست بدانید گر فکر پناهید به دنبال سرابید در کل جهان منطقه امن نیابید هر گوشه این خاک کنون حادثه خیز است چون از سوی ما هر چه گزینه روی میز است وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد چون لشکر مختار همه منتقمانیم ایرانی پر جاذبه مانند کیانیم برخیز و برو خصم که بغداد خراب است چون لشکری از منتقمان پا به رکاب است تهدید شدی خصم برو از چه نشستی در راه سلیمانی ما نیست شکستی حق داری اگر خصم که از ما بهراسی در حمله ما راه فراری نشناسی امداد خدا طبق شواهد شده حتمی پیروزی مردان مجاهد شده حتمی از خون سلیمانی سردار به زودی برچیده شود دولت خون خوار سعودی دیدیم اگر چه همه بی دینی شان را بر خاک بمالیم همه بینی شان را وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد دشمن بهراسد صف مردان سپاه است چون کاخ سفید آینه روز سیاه است هر چند که دشمن پی احیای کجی هاست این خاک پر از غیرت محسنن حججی هاست جانم به فراوانی این کشور سلمان عشاق سلیمانی این کشور سلمان ای دشمن ما خط و نشان کم بکش امروز تو مرد عمل نیستی این شعله بیفروز دستی به بدن هست در این صحنه پیکار حاشا که بیفتد علم از دست علمدار حیف است که او در دل بستر بدهد جان باید که چونان مالک اشتر بدهد جان از دیده سردار گل صاعقه سر زد یک لنگه کفششد به سر خصم بیاَرزد وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد آن چکمه که بر سینه دشمن بفشاریم در گام دوم بر گلوی خصم بذاریم هیهات که پیروز شود دشمن اسلام در جبهه بحرین و عراق و یمن و شام ای دشمن قدار ببین غرق تلاشیم تا منتقم لحظه ب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس