کد خبر 1553045
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
انبارلویی

۳۵ سال پیش امام خمینی (ره) طی یک پیام تاریخی به بهانه پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از صدام و حزب بعث عبور و صریحاً نبرد بی‌پایان با استبداد جهانی به سرکردگی آمریکا را اعلام کرد.

به گزارش مشرق، محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی نوشت: ۳۵ سال پیش امام خمینی (ره) طی یک پیام تاریخی به بهانه پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از صدام و حزب بعث عبور و صریحاً نبرد بی‌پایان با استبداد جهانی به سرکردگی آمریکا را اعلام کرد.

این بیانیه تاریخی ۹۸۳۴ کلمه‌ای، حاوی مطالب مهمی است که خطوط کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی و اصول تغییرناپذیر انقلاب در مواجهه با آمریکا را بیان می‌کند.

کلمه به کلمه این بیانیه به مثابه فرودآمدن تیغه تیز و فولادین کلنگی است که قبر آمریکا را در زمین ایران و غرب آسیا و سرانجام در سراسر جهان می‌کند.

امام (ره) در بخشی از این بیانیه خطاب به ملت ایران و ملت‌های جهان می فرمایند: «ما چه بخواهیم و چه نخواهیم صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها در تعقیب ما خواهند بود.»

ایشان علت این رویارویی را ناشی از این حقیقت می‌دانند که «ملت بزرگ ایران مثل یک صاعقه بر سر آمریکا فرود آمده است.»

بعد ایشان علت ظهور و پیدایش این صاعقه را این‌طور بیان می‌کنند که:

۱- ما می‌گوییم تا شرک و کفر است مبارزه هست تا مبارزه هست ما هستیم.

۲- ما تصمیم داریم پرچم لااله‌الاالله را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم.

۳- جنگ ما جنگ عقیده است جغرافیا و مرز نمی‌شناسد.

امام (ره) پس از بیان این مواضع صریح و روشن وظایف جمهوری اسلامی را در این نبرد تاریخی در چند جمله بیان می‌فرمایند:

الف- من به صراحت اعلام می‌کنم جمهوری اسلامی ایران با تمام وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان در سراسر جهان سرمایه‌گذاری می‌کند.

ب- جمهوری اسلامی برای همیشه حامی و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است.

ج- ایران به عنوان یک دژ نظامی و آسیب‌ناپذیر، نیاز سربازان اسلام را تأمین می‌کند.

د- معتقدین به اصول انقلاب اسلامی ما در سراسر جهان روبه فزونی نهاده است. ما اینها را سرمایه‌های بالقوه انقلاب خود تلقی می‌کنیم.

هـ- ما تصمیم بر آزادی انرژی متراکم جهان اسلامی داشته و داریم.

و- ما درصدد خشکانیدن ریشه‌های فاسد صهیونیسم، سرمایه‌داری و کمونیسم در جهان هستیم.

ز- ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهی آمریکا حتی اگر با مبارزه قهرآمیز باشد جلوگیری می‌کنیم.

ح- ما غیر از خدا کسی را نداریم اگر هزار بار قطعه قطعه شویم دست از مبارزه با ظلم برنمی‌داریم.

ط- راهی جز مبارزه باقی نمانده است. باید چنگ و دندان ابرقدرت‌ها، خصوصا آمریکا را شکست و یکی از دو راه را باید انتخاب کرد یا شهادت یا پیروزی!

صدور چنین کلماتی آتشین، پرشور، خونین و حماسی آن هم در فضایی که به ظاهر جمهوری اسلامی در جنگ ۸ ساله با عدم فتح روبه‌رو بوده نوعی رجزخوانی در جنگ تلقی شد. اما امروز پس از گذشت ۳۵ سال از صدور این پیام الهی و تاریخی فقط کافی است نگاهی به صحنه نبرد در غرب آسیا و جهان بیندازیم، ببینیم کجا بودیم چه مسیری را طی کرده‌ایم و در کدامین نقطه تاریخ ایستاده‌ایم!

مقام معظم رهبری در دیدار بسیجیان کشور با اشاره به جنبه فراملی و فرامرزی بسیج فرمودند: «بشارت امام در مورد تشکیل هسته‌های مقاومت امروز محقق شده است. هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه است.»

امام خمینی (ره) در همین پیام پذیرش قطعنامه تصریح فرموده بودند:

- ما باید بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان راه بیندازیم.

- ما باید خود را آماده کنیم تا در برابر جبهه متحد شرق و غرب، جبهه قدرتمند اسلامی- انسانی تشکیل دهیم.

امروز پدیده محور مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، یمن و در سرتاسر سرزمین‌های اشغالی فلسطین پس از ۳۵ سال از صدور فرمان امام شکل گرفته است. جبهه مقاومت در برابر جبهه سازش، صهیونیسم و امپریالیسم صف‌آرایی کرده است. این جبهه با قدرت در برابر آمریکا ایستاده است و به گونه «سخت» و «نرم» در حال آمریکازدایی در منطقه و جهان است.

دیپلماسی خارجی دولت جمهوری اسلامی باید بر اساس ممشای امام (ره) و رهبری در اصول و باورهایی که ذکر شد در مقطع کنونی جاری شود. هر دیپلماتی که در این اصول و ارزش‌ها تردید دارد نباید در سلسله مراتب تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی در منطقه و جهان قرار گیرد.

امروز سیاست خارجی نظام چون براساس رهنمودهای امام و رهبری و بر مبنای واقعیت‌های میدان و بر ممشای بیانیه امام (ره) پیش می‌رود، کارآمدی و صحت این راه را نشان می‌دهد.

امروز همه از خود می‌پرسند در میان غوغای بمباران‌های وحشیانه غزه و اوج‌گیری نبرد محور مقاومت علیه شرارت صهیونیست‌ها در غرب آسیا چه می‌گذرد؟ پاسخ روشن است؛ غرب آسیا براساس نقشه امام (ره) و رهنمودهای رهبری به جغرافیای سیاسی جدیدی نزدیک شده است. کسی نمی‌تواند پیروزی‌های پی‌درپی ملت ایران را در این عرصه انکار نماید.

به زودی رژیم صهیونیستی با پذیرش آتش‌بس و با احترام به شروط حماس برای دومین بار پس از عملیات الاقصی در برابر ملت فلسطین زانو خواهد زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 8
  الله اكبر    الله اكبر    الله اكبر   خامنه اي رهبر    مرگ بر ضد ولايت فقيه     درود بر رزمندگان اسلام    سلام بر شهيدان   مرگ بر آمريكا  مرگ بر انگليس   مرگ بر منافقين و كفار   مرگ بر اسرائيل"
 • ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  4 4
  بسم الله هم ناو هست هم اسرائیل از خط قرمزهای شما گذشته یک تیر شلیک کنید
 • محمد مهدی اسلامی ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 5
  __ بسمه تعالی __ آنچه امروز شاهد ش هستیم _ راه بر کفر و جهل را بستیم __ چون همه باهمان و یک دستیم __ کمر خصم دین بشکستیم __ حاصل پیروی ز رهبر دین __ بوده است اینچنین ، نیکش بین __
 • احمد ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 5
  درود بر شما و بشارت تان امروز قران ، اسلام و انقلاب اسلامی مرجع تمام ملتهای جهان شده و فروش قران از سوی حق جویان چندین برابر شده و غزه نماد مقاومت و حق در برابر باطل و فرهنگ منحط غرب شده است
 • ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  حداقل همین پیام مهم امام را چند نوبت در رسانه های ایرانی و با زبان های مختلف باز خوانی همراه با تصاویر آماده و پخش کنند ، و راجع به آن با صاحب نظران ایرانی و دیگر کشورها برنامه بسازند . این یادآوری برای خود ما جالب بود . ممنون از آقای انبار لوئی ... ما دستمان پر است با صحبت های امامین انقلاب راجع به آنها مانند برنامه افق فلسطین داشته باشند . حقیقتا بیشتر و بهتر میشود کار کرد چون اصول ما همین هاست که برخاسته از دین و مذهب و متعلق به پروردگار است . مقابله با فرعونیان
 • ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  اسلام مستکبرین عالم را به خاک مذلت می کشاند........ ان شاءالله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس