کد خبر 1552871
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۵
تصادف

صدور کروکی آنلاین، راننده محور شدن حق بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت واقعی به ‌خودروهای غیرمتعارف و جبران افت ارزش قیمت خودرو در تصادفات‌ رانندگی، روی میز تصمیم‌گیران صنعت بیمه قرار گرفت.

به گزارش مشرق، صدور کروکی آنلاین، راننده محور شدن حق بیمه شخص ثالث، پرداخت خسارت واقعی به‌ خودروهای غیرمتعارف و جبران افت ارزش قیمت خودرو در تصادف‌های رانندگی ۴ مطالبه مردم از بیمه مرکزی و دولت است و سؤال اینجاست که گره کار کجاست؟

مطالبه دیگر بیمه‌گذاران خودرو، جبران افت ارزش وسایل نقلیه در تصادفات رانندگی است؛ چرا که براساس قانون مصوب سال ۱۳۸۷ شرکت‌های بیمه تنها هزینه و خسارت تعمیر خودرو را پرداخت می‌کردند، اما براساس قانون مصوب ۱۳۹۵ شرکت‌های بیمه‌گر باید خسارت افت ارزش خودروها را هم بپردازند، اما زیر بار اجرای قانون نمی‌روند.

چرا؟ رئیس‌کل بیمه مرکزی دلیل پرداخت نشدن خسارت افت ارزش خودرو را ناشی از برداشت متفاوت از قانون نزد کارشناسان بیمه و قضات کشور می‌داند و می‌گوید: نظر بیمه مرکزی این است که باید این خسارت پرداخت شود اما اختلاف اینجاست که سازوکاری برای تعیین میزان افت ارزش خودرو در قانون فعلی تعیین نشده است.

علی‌استادهاشمی، توضیح می‌دهد: ما در بیمه در مقابل آن میزان ریسکی که شناسایی می‌کنیم یک حق بیمه‌ای از فرد دریافت و در قبال آن بعدا خسارت پرداخت می‌کنیم، اما چون سازوکار قانونی برای تعیین افت ارزش خودرو نداریم، شرکت‌های بیمه به هنگام فروش بیمه‌نامه، حق بیمه خسارت افت ارزش خودرو را نمی‌گیرند که بخواهند خسارت را پرداخت کنند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی از بررسی پرونده خسارت افت ارزش خودرو در مجلس خبر می‌دهد و می‌گوید: طرحی در مجلس مطرح است که براساس آن افت قیمت را به قانون بیمه شخص ثالث اضافه خواهد کرد.

از ما گزارش‌ خواسته‌اند به مجلس بدهیم، قانون اصلاح و اختلاف رفع شود و نیازی به مراجعه زیان‌دیدگان به شورای حل اختلاف نباشد.

۴ تغییر در بیمه خودرو به‌ نفع مردم

کروکی آنلاین در مرحله تست گرم

چند سالی است که بحث صدور کروکی آنلاین در تصادفات رانندگی مطرح می‌شود، اما سرانجام این طرح چه شد؟ مقامات بیمه مرکزی پاسخ می‌دهند: تبلت‌های کروکی آنلاین به‌دست پلیس رسیده و به‌نظر می‌رسد یکی از مطالبات اصلی رانندگان در حوادث رانندگی در شرف تحقق است.

سرانجام پس از چندین سال قرار است قوانین و مقررات بیمه‌ای به نفع بیمه‌گذاران تغییر کند و یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی که در روزهای آینده قرار است رخ دهد، صدور کروکی آنلاین در حوادث رانندگی است و دیگر نیازی به تهیه کروکی کاغذی برای گرفتن خسارت از شرکت‌های بیمه نخواهد بود.

علی استاد هاشمی، رئیس‌کل‌بیمه‌مرکزی دیروز در حاشیه همایش روز ملی بیمه در پاسخ به پرسشی اعلام کرد: همه اقدامات افتتاح کروکی برخط انجام و ۲۰۰ میلیارد تومان هم سرمایه‌گذاری شده؛ به‌نحوی که تاکنون ۸ هزار تبلت برای کارشناسان راهنمایی و رانندگی خریداری و ۴۸۰۰ تبلت از گمرک ترخیص شده و در اختیار پلیس قرار گرفته است.

او افزود: در استان قم به‌صورت آزمایشی کروکی برخط اجرا شده و قرار بود دیروز برای کل کشور به‌دست رئیس‌جمهوری افتتاح شود؛ ولی ایشان نتوانستند تشریف بیاورند؛ ان‌شاءالله در نخستین فرصت این طرح ملی را افتتاح رسمی خواهیم کرد. البته الان کار به‌صورت عملیاتی درحال انجام است. وزیر امور اقتصادی و دارایی هم گفت: به‌زودی با همکاری فراجا کروکی آنلاین برای کسانی که در جاده دچار خسارت می‌شوند، محقق می‌شود.

داستان راننده‌محور شدن بیمه‌ها

یکی دیگر از مطالبات بر زمین مانده تغییر حق بیمه از خودرومحور بودن به راننده‌محوری است.

به‌گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، مقدمات این کار انجام شده که بعد از افتتاح و عملیاتی شدن کروکی آنلاین حتما راننده محوری نهایی می‌شود.

علی استاد هاشمی تأکید می‌کند: برای شروع کار منتظر دریافت داده‌های نهایی از پلیس راهور هستیم. به‌گزارش همشهری، با این تغییر، میزان حق بیمه براساس رفتار رانندگی افراد تعیین می‌شود و نه نوع خودرو که به‌گفته کارشناسان با این اقدام انتظار می‌رود شیوه رانندگی افراد پرخطر تغییر کند و رانندگان کم‌ریسک تشویق شوند.

از سوی دیگر این امکان فراهم خواهد شد که تخفیف بیمه شخص ثالث به راحتی به‌خودروی دیگر منتقل شود؛ چرا که این تخفیف متعلق به دارنده وسیله نقلیه خواهد بود که می‌تواند به هنگام خرید وسیله نقلیه جدید تمام تخفیف خودروی قبلی را به‌خود یا اقوام درجه یک منتقل کند.

ماجرای غیرمتعارف‌ها

اما یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم، پرداخت خسارت به‌خودروهای غیرمتعارف در هنگام بروز تصادف است که نارضایتی زیادی به همراه داشته و پیشنهاد شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی این است که قانون باید اصلاح شود.

علی استاد هاشمی، رئیس ‌کل بیمه مرکزی درباره دلیل تأخیر در ارسال لایحه برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث توضیح می‌دهد: ما برای اصلاح این قانون نزدیک به ۲ سال است که اقدام کرده و به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده ایم، اما اولویت‌های دیگری در دست بررسی است؛ نظیر قانون برنامه هفتم یا لایحه بودجه سال آینده که باعث تأخیر شده است.

او می‌افزاید: از سال۹۵ تا کنون سقفی که برای خودروی متعارف در نظر گرفته اند معادل ۵۰درصد سقف تعهدات بدنی یا همان دیه ماه حرام است که الان حدود ۶۰۰میلیون تومان می‌شود و باید این سقف برداشته شود که لازمه آن اصلاح قانون است.

راهکار پیشنهادی رئیس‌کل بیمه مرکزی این است که تا زمان اصلاح قانون بیمه شخص ثالث، بیمه‌گذاران برای خودروی خود بیمه بدنه خریداری کنند تا خسارت بیشتری را دریافت کنند و مشمول قاعده خودروهای غیرمتعارف نشوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ایران ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  16 1
  هیچی به نفع مردم نیست بیمه که جای خود دارد
  • ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   8 0
   هیچ قانونی به نفع مردم تصویب نمیشه
 • شیراز ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  4 0
  پول بیمه هایی ک قبل ازتعویض پلاک هزینه کردیم توجیب کی میره.
 • ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  7 1
  راننده محور شدن بیمه مطالبه کی هست ؟ مردم یا شرکت های بیمه ؟ یعنی یک خانواده چهار نفره باید هر کی بره بیمه بپردازه ... آفرین همین فرمون برین
  • ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   یه جوری اینا رو مطرح میکنن انگار قراره حق بیمه ثابت بمونه و خدمات اضافه بشه!!!
 • وحید ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  13 1
  حق بیمه بسیاربالا در مقابل خدمات بسیار ضعیف ، همه چیز فقط به نفع شرکت‌های بیمه
 • ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  4 0
  هشت سال تخفیف بیمه نامم بخاطر اینکه پلاک بنامم نبود پرید!در حالی که هم راننده خودم بودم هم بیمه نامه بنام خودم صادر شده بود،
 • نورعلی صفری ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  4 0
  تاحالا کدام دولت بنفع مردم کاری انجام داده حالا بیمه بیاید چنین کاری انجام دهد تا 10برابر پولش را نگیرد این کار انجام نمی‌دهد
 • رضا ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 0
  شرکتهای بیمه گرکه همین الان هم این قانون بیمه راننده محوراجرامیکنن
 • ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  1 0
  سلام . سوالی داشتم از مسئولین بیمه ایران . من از سال ۷۲ یا ۷۳ تا امسال ۱۴۰۲ که می شود ۳۰ سال . هر سال ماشینم را بیمه شخص ثالث کردم . ۳۰ سال بدون یک کوپن باطله . در این سالها چند ماشین عوض کردم و منفعتش نصیب خریدار گردید . ایا بیمه ایران مشتری بهتر از من داشته و چرا برای امثال من امتیازی و تبصره ای ندارند . بیمه لایستی به نام شخص باشه چرا به نام وسیله است . این راننده است که مراعات می کنه . ایا وقت اون نرسیده ببمه کاری بکنه . دوما چرا ماشینی که در طول سال کوپن باطله ندارد مبلغی از بیمه را بهش پس نمی دهند .
 • ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  دیگه چه کلکی برای دزدی وخالی کردن جیب این مردم مظلوم در نظر گرفته اید. نزدیک به 17سال است که حق بیمه بدنه و ثالث می دهم و تا حالا یک ریال هم از بیمه نامه ام استفاده نکردم. اگر شرکت بیمه یک مسئول و کارشناس وارد و دلسوز داشت برای امثال من که حدودا 17سال فقط پول توجیب شرکت‌های بیمه ریختم بعنوان تشویق و قدردانی میزان تخفیف های بیمه ایم را روی 60درصد ثابت نگه نمی داشت و علاوه بر تشویق بنده دیگر راننده گان را هم تشویق به رانندگی بی خطر کرده وبه قول خودشون هر ساله این همه هزینه میلیاردی بابت خسارت پرداخت نمی کرد. اما متأسفانه برخلاف عقل و تدبیر. امثال بنده بجای افزایش تخفیف (که روی درصدی قفل شده) هرساله نسبت به سال قبل بعلت افزایش قیمت ها می‌بایست هزینه بیشتری بابت بیمه بدنه و ثالث پرداخت کنم. براستی این عمل بیمه از عقل و تدبیر وکمک به کاهش تصادفات نیست؟ 🤔🤔
 • ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  6 1
  دروغ مطلق
 • ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  بیمه نامه شخص ثالث فرد محور به نفع صنعت بیمه یه خانواده یه خودرو و چند بیمه نامه
 • ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  سال ۱۳۸۷ قوانین بیمه وسایل نقلیه موتوری تغییر کرد وخیلی به سود مردم بود وقتی سواد چیزی ندارید حرف نزنید بله زمانی آدم مست وپاتیل پشت فرمون میشنه توقع دارین بیمه اونم قبول کنه .....
 • ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  راننده محور یعنی شخص دیگری نمیتواند سوار ماشین شما شود ؟ اگر چنین باشد که تازه مشکلات مردم شروع میشو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس