جانباختن باورنکردنی ۲۰ نفر بخاطر متلک پرانی در خوزستان

متلک انداختن به زنی که شوهرش را از دست داده بود باعث درگیری بین دو طایفه شد و در این درگیری که ۸ سال طول کشید دست کم ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش مشرق،همه چیز از روزی شروع شد که زنی روستایی که شوهرش را از دست داده بود از حرفهای مردی دلخور شد و سفره دلش را برای پسرش باز کرد. پسر این زن بعد از شنیدن حرفهای مادرش سراغی مردی که باعث ناراحتی مادرش شده بود رفت و با او درگیر شد و این آغاز درگیری خونین بین دو طایفه در خوزستان شد. درگیری که در جریان آن ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و حالا با پادرمیانی مسئولان قضایی و بزرگان دو طایفه بین طرفین صلحی شکننده شده است. یکی از افرادی که در این مدت به اتهام قتل در زندان بود حالا با پابند الکترونیکی آزاد شده است. او در گفتگو با همشهری از چگونگی وقوع درگیری‌های خونین بین دو طایفه و پایان این نزاع صحبت کرد.

خودتان را معرفی کنید و بگویید درگیری‌های بین این دو طایفه چطور آغاز شد؟

امان‌الله باقرنژاد هستم من از طایفه محمدی هستم و طایفه ای که با آنها از مدتها قبل درگیری داریم طایفه محمدموسایی است. همگی لر و ساکن روستای پتک جلالی در باغملک هستیم. هر دو طایفه تا چند سال قبل به خوبی خوشی در کنار یکدیگر زندگی می‌کردیم. آنها نزدیک ۷۰ خانواده و ما حدود ۲۰۰ خانواده بودیم. درگیری از یک بگومگوی ساده شروع شد اما در ادامه کار به جایی کشیده شد که حدود ۲۰ نفر جان شان را از دست دادند.

درباره شروع این درگیری ها بیشتر توضیح دهید

یکی از طایفه مقابل که سن زیادی هم داشت به یک خانمی از طایفه ما که شوهرش فوت شده بود توهین کرده بود و این درگیری به این شکل از سال ۹۴ شروع شد. پسر این زن روز هشتم خرداد سال ۹۴ رفت مقابل خانه فردی که توهین کرده بود و اعتراض کرد که چرا به مادر من توهین کردی و از آن روز درگیری ها شروع شد. اول پسر جوان با دست به صورت مرد زده بود و در ادامه پسران مرد از او هواداری کرده بودند و با هم درگیر شدند. بزرگان منطقه در این دعوا پادرمیانی کردند و از هر طرف ۵ نفر که در دعوا بودند دستگیر و به کلانتری منتقل شدند و در آنجا اما بزرگان تلاش کردند که طرفین درگیری با یکدیگر صلح کنند اما متاسفانه چند جوان که اصلا خبری از ماجرا نداشتند دخالت کردند و درگیری دوباره شروع شد و همان روز درگیری طوری بالا گرفت که حدود ۵۰۰ نفر با هم درگیر بودند و حدود ۱۰۰ نفر با سنگ و چوب و چماق مجروح شدند. دست و پا، سر، فک و ... افرادی دچار شکستگی شد. این درگیری دسته جمعی طوری بود که دو طرف از همه طایفه و فامیل شان کمک خواستند و از اهواز، کهگیلویه و بویراحمد و ... آمدند و درگیری بزرگتر شد. در این درگیری حتی تیراندازی هم اتفاق افتاد که برادر من هم بخاطر اصالت گلوله مجروح شد. آن روز فقط آنها تیراندازی می‌کردند و از طرف ما کسی تیراندازی نکرد. برادرم را به رامهرمز و بعد به اهواز منتقل کردیم.

روزی که درگیری اتفاق افتاد چرا نیروهای انتظامی هیچ دخالتی نکردند؟

آن روز در کلانتری روستا نیروی زیادی نبود. شاید کلا ۵، ۶ نیرو آنجا بود که کاری از دست شان ساخته نبود. اما بعد که نیروی بیشتری آمد من جلو رفتم و داد می زدم و آنها پشت سرم آمدند و نزدیک غروب بود که دو طایفه از یکدیگر جدا شدند و هر کسی سر خانه و زندگی اش رفت. بعد هم بزرگان دو طرف و امام جمعه رامهرمز آمدند و میانجی‌گری کردند تا درگیری تمام شود. برادر من نزدیک ۲۰ روز در بیمارستان بستری و وضعیت وخیمی داشت بود. به ما پیشنهاد کردند که دیه بگیریم. بعد گفتند به شما چک سفید امضا می‌دهیم. گفتند هر زمانی دیه قطعی آمد دیه تان را بگیرید و رضایت بدهید.

با وجود پادرمیانی بزرگان چطور شد که درگیری ها باز هم ادامه پیدا کرد؟

یک هفته بعد بود که آمدند گفتند باید افرادی که در درگیری حضور داشتند خودشان را تسلیم کنند. این در حالی بود که ماجرا تمام شده بود. من رفتم صحبت کردم که اگر این افراد زندانی شوند دوباره درگیری ها شروع می‌شود که کسی گوش نکرد. در این ماجرا ۳ نفر از ما دستگیر کردند و از طرف مقابل کسی را دستگیر نکردند. این در حالی بود که در درگیری برادر من تیر خورده بود اما از آن طرف هیچ کسی را دستگیر نکردند.

در ادامه چه اتفاقی افتاد؟

روز ۲۳ شهریور ۹۴ بود که من در باغملک بودم که شنیدم بخاطر دستگیری این ۳ نفر همه ریختند توی خیابان و درگیری شد. بچه های ما رفته بودند سمت خانه‌های آنها و درگیر شده بودند که در این درگیری ۹ نفر در روستای پتک کشته شدند که یک نفر از ما و ۸ نفر از آنها بود. در این درگیری اغلب افراد مسلح بودند و آنهایی که وسیله ای نداشتند هم با سنگ می زدند. از طرفی همان روز ۱۳ نفر از طایفه ما هم هدف گلوله قرار گرفتند اما مجروح شدند و از ما فقط یک نفر کشته شد ولی متاسفانه همه افرادی که از آنها تیر خورده بودند کشته شدند. اغلب افرادی که در این درگیری حضور داشتند جوان و نادان بودند که این اتفاق افتاد.

چرا یک مسئله کوچک و پیش پا افتاده به چنین درگیری ادامه داری تبدیل شد؟

رسم بدی که وجود دارد این است که وقتی درگیری اتفاق می‌افتد همه می‌روند و دعوا را نگاه می‌کنند و به همین دلیل تعداد تلفات زیادی می‌شود. در این درگیری‌ها حدود ۴۰، ۵۰ نفر از ما دستگیر شدند و تعداد زیادی هم از آن طرف دستگیر شدند.

زمانی که این درگیری اتفاق افتاد شما کجا بودید؟

وقتی درگیری اتفاق افتاد من در روستا نبودم اما وقتی برگشتم فهمیدم که پسرم تیر خورده است. او را برداشتم و بردم بیمارستان رامهرمز. آن زمان پسرم در کلاس اول دبیرستان درس می‌خواند. چند نفر آنجا گفتند چرا آمده‌ای؟ گفتند طایفه مقابل ۸ نفر کشته شده است و شاید اگر تو را اینجا ببیند تو را به تلافی آنها بکشند. من هم از بیمارستان بیرون آمدم. چند روز این طرف و آن طرف بودم که پیغام دادند باید بیای و خودت را معرفی کنی و اسمت در بین افرادی است که مرتکب قتل شده اند. من هم چون می‌دانستم مشکلی ندارم رفتم و خودم را معرفی کردم.

با دستگیری شما و افراد دیگری که در درگیری‌ها دست داشتند آیا آرامش به روستا برگشت؟

بجز من افراد زیادی از طایفه خودمان و طایفه مقابل در زندان بودند. درگیری همه چیز را بهم زده بود. اعضای طایفه ما که حدود ۲۰۰ خانواده بودند خانه های شان را ترک و به طور کامل روستا را تخلیه کردند. فقط طایفه مقابل در روستا بودند. از ما ۱۴ نفر در زندان بودند که ۸ نفرمان متهم به قتل بودیم اما از طایفه مقابل همه را آزاد کردند اما درگیری ها باز هم ادامه پیدا کرد.

علت ادامه درگیری ها چه بود و در دور تازه چند نفر جان شان را از دست دادند؟

در سال ۹۶، ۵ نفر از ما کشته شد. بعد از ادامه درگیری‌ها آنها هم مجبور شدند خانه‌های شان در روستا را تخلیه کرده و از آنجا بروند. به این ترتیب بود که روستا به طور کامل تخلیه شد و درگیری‌ها باعث شد که هیچ کس در روستا زندگی نکند. در ادامه درگیری ها هر از گاهی ادامه داشت و چند نفر دیگر هم کشته شدند تا اینکه گفتند باید این درگیری‌ها تمام شود و دیه تعیین کردند و توافقنامه هایی امضا کردیم و ۶ ماه زمان برد تا اینکه ما ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ما و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بعنوان دیه پرداخت کردیم. اما درباره ۲ نفر دیگر گفتند باید حکم قصاص اجرا شود. ما ۶ نفر هم در زندان ماندیم. گفتند باید اجرا کنیم. هرچه بزرگان آمدند. از بزرگان طایفه از شیوخ عرب و ... آمدند. آنها راضی نشدند و گفتند باید حکم قصاص را اجرا کنیم. در منطقه بهمئی تا قبل از این کسی حکم قصاص اجرا نکرده بود و گفتیم شما هم اجازه ندهید این حکم اجرا شود اما گوش شان بدهکار نبود و در نهایت حکم قصاص ۲ نفر از ما را سال ۱۴۰۰ اجرا کردند و ما ۴ نفر در زندان ماندیم.

بعد از اجرای حکم قصاص آیا آرامش به روستا برگشت؟

گفتند دیگر اجرایی در کار نیست و طایفه ها با هم توافق کنند و قرار شد برای هر کدام از کشته شدگان یک میلیارد و نیم و در مجموع ۶ میلیارد پرداخت شود. بعد از اینکه صلح و سازش انجام شد من را تا حدود یکسال و نیم در زندان نگه داشتند و قانع نمی شدند که من را آزاد کنند. تا اینکه سرانجام من را بعد از حبس با پابند الکترونیکی آزاد کردند.

چطور با پابند زندگی می‌کنی و باید چه شرایطی را رعایت کنی؟

بعد از آزادی با پابند گفتند که باید در خانه بمانی و نمی توانی ۵۰۰ متر از خانه دورتر بروی. اما باید طایفه ها آشتی کنند. بعد هم ما را آزاد کردند و طرفین با هم آشتی کردند. امیدوارم که این صلح و سازش و آشتی پایدار بماند و جوان ترهای دو طرف اسیر احساسات نشوند و درگیری پایان بگیرد. ما در اصل حبس خانگی هستیم و نمی توانیم خارج شویم. مدتی قبل برای انجام کاری قصد سفر داشتم که ۴ روز مرخصی گرفتم والا همیشه باید در خانه باشم. در این درگیری زندگی ام از بین رفت و نمی توانم حتی در جایی کار کنم.

چطور حضور تو در خانه و محدوده تعیین شده کنترل می‌شود؟

آنها به وسیله سیستمی که دارند من را کنترل می‌کنند و اگر از محدوده تعیین شده خارج شوم تماس می‌گیرند و هشدار می‌دهند. از طرفی چون پابند الکترونیکی است باید آن را شارژ کنم و هر روز یک مرتبه صبح و یک مرتبه عصر با شارژر مخصوصی که دارد باید آن را شارژ کنم. یک مرتبه نتوانستم این کار را انجام دهم که تماس گرفتند و گفتند هرچه زودتر پابند را روشن کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  8 3
  این متلک گفتن بسیار کار مزخرفیه .
  • وطن پرست ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   0 2
   ما به شما متلک می گیم ولی شما چیزی نگو. اینکه ناراحتی نداره.
  • ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   1 0
   هر دو طایفه لر بودن همشهری وهمروستایی و همسایه
  • ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   1 0
   آقا این بیچاره اصلا کاری نکرده ،اشتیاهی تو این خانواده بدنیا اومده... ولش کنید بره حیوونکی به زندگیش برسه
  • ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   مسئله بدترازمتلک بوده
 • ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  10 1
  خانم شما که هم ولایتی هایت را میشناختی هیچی نمیگفتی
  • ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   عقلشون کجا بود؟!
 • ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  5 1
  پیش مشرق هم درد دل کنی از این بدتر می‌شود از من گفتن بودخود دانید
 • ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 0
  مشخص هنوز درست نشده... اینطوری که ایشون ماجرا رو تعریف کرده همش بقیه مشکل داشتن
 • حسین ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  6 0
  واقعا شما دیگه کی هستین
 • ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 0
  عجب فرهنگ بالایی!!!!
  • ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   خیلی بالاست ولی بازم به قانون جنگل نمیرسه!
 • ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 0
  همه را ببرید آسایشگاه روان و اعصاب.
  • ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   طویله بهتره هاااااااااااااا
 • الخلج ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 0
  اینکار مشرف درست نبود یکطرفه به قاضی رفتن می شود درستش این بود که با طرفین مصاحبه شود والا این آتش زیر خاکستر است فعلا
 • ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  1 0
  قانون برای داشتن سلاح گرم سبک مثل کلت تا مسلسل مثل کلاشینکوف , 6 ماه تا 5 سال زندان و 2 تا 8 میلیون تومان مجازات در نظر گرفته در حالیکه در بعضی مناطق کشور , تهیه یک کلت یا کلاش به سادگی خرید لباس از بازار می مونه ! بنظر شما این قانون , بازدارندس ؟! معلومه که نه , قانون باید جوری خوردکننده نوشته شود که کسی سمت تهیه سلاح گرم نره قانون اگر بگوید حداقل میزان زندان برای اسلحه سبک استفاده نشده , 15 سال است و به نسبت اسلحه و استفاده (حتی کسی آسیب ندیده باشد) تا حبس ابد هم می رود + جریمه مالی که از 500 میلیون تومان شروع می شود + محرومیت های اجتماعی + کار اجباری به نفع اجتماع و این ها روی تابلوهایی در مناطقی از کشور نوشته و نصب شود و جلوی چشم مردم باشد قطعا و بلاشک از حجم چنین درگیری هایی کاملا کاسته خواهد شد قانون که خورد کننده نوشته شود باعث می شه که ارتکاب جرم صرفه نداشته باشه طرف بدونه یک اسلحه کمری هم تهیه کنه استفاده هم نکنه بگیرنش , به پوسیدگی تو زندان و جرائم مالی کمرشکن و کلی محرومیت های طولانی مدت اجتماعی می افته اصلا سمت تهیش نمی ره .
 • ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 1
  تا زمانی که نظام نتونه این دعوا های طایفه ای قانون های من درآوردی قبیله ای را از بین ببره اوضاع درست نمیشه .طایفه و قبیله هیچ معنایی ندارد در یک کشور پیشرفته و همه باید پیرو یک قانون باشند و اونم قانون اساسی است.
  • ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   اصلا نیازنیست نظام برای اینهاهزینه کنه!خودشون ازپس همدیگه برمیان! نظام وقتی بااینان برخوردمیکنه که موجب ناراحتی هموطنان با فرهنگ شوند.
 • علی ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 0
  لعنت به پیر هوس باز
 • ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 0
  اگر دو تا غریبه رو از دو سر دنیا تو یه روستا زندگی کنن این بلا سر هم نمیارن که این دو تا قوم هم زبان و هم محل تو یه روستا سر هم آوردن ،یعنی این دو تا قوم هیچ قوم و خویشی و وصلتی با هم نداشتند ؟
 • ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  2 0
  برره از خودمون ساخته شده
  • ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   بلابه نسبت برره
 • یوسف از همدان ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  4 0
  مدعیان تمدن 2500ساله که دیگر مردمان را غیر متمدن می دانند تحویل بگیرند
  • ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   اینااصالتا ایرانی نیستن و مهاجرند.
 • ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  1 0
  اینجاست که کشور رضا شاه را میخواهد!.روحت شاد!.
  • ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   وقتی خودشون به همین راحتی ازپس همدیگه درمیان و خودشون را مجازات میکنن دیگه رضاقلدرمیخوان چیکار؟؟؟
  • محسن ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   اف به روحت ذضا شاه بی شرف
  • ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   لعنت برروح رضاپالون واینا
 • سعید لشگری ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 1
  با یک نفر از اون طایفه هم مصاحبه کنید تا نقش مثبتی در پایان دادن به درگیری داشته باشید .
  • ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   بزرگترطایفه؟؟؟؟؟؟؟؟خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  من فکرمیکردم نسل انسانهای غارنشین عصرحجری منقرض شده!!!!!!
 • ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  قضیه از یک متلک بالاتر بوده!!!!
 • ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  برای خودم متاسفم که اینان هموطنم هستند و با اینا شدیم 80میلیون نفر!
 • ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  اینان هرساله حتی درمراسم عروسیشون با تیراندازی مثلا هوایی بیش ازاین کشته میدن و این چیزا براشون عادیه
 • ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  بزرگترهاشون از کوچکترهاشون بی عقل ترند
 • ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  برای اینان تنهاچیزی که ارزش نداره جان است.
 • ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  خاک برسرتون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس