کد خبر 1552386
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۴
چرا پزشکان مهاجرت می کنند/ تبعات نگاه غیر تخصصی به حرفه پزشکی

رییس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، ضمن انتقاد از نگاه غیر تخصصی به حرفه پزشکی، به مهم ترین راهکارهای کاهش مهاجرت پزشکان اشاره کرد.

به گزارش مشرق، سیدعلیرضا مرندی، نگرانی خود از بابت بی‌توجهی به جامعه حرفه‌ای متخصصان حوزه پزشکی را این گونه بیان کرد: پزشکان و دیگر متخصصان حوزه سلامت سرمایه‌های ارزشمندی از منابع انسانی تخصصی محسوب می‌شوند که تحول نظام سلامت را از جایگاه پیش از انقلاب اسلامی به جایگاه امروز سبب شده‌اند.

وی افزود: پیش از انقلاب بیماران ما برای درمان‌های تخصصی با دریافت ارز دولتی به خارج از کشور می‌رفتند در حالی که امروز شاهد ورود بیماران به کشور برای دریافت خدمات پزشکی هستیم که برای کشور ارزآوری دارد. حیف است فراموش کنیم که منشأ این خدمات چه کسانی بوده‌اند و یا از یاد ببریم که در دوران دفاع مقدس و حتی چندی پیش در دوران کرونا به عنوان دو مقطع از تاریخ اخیر کشور پزشکان چگونه جانبازی کردند و در هر دو عرصه خدمت، شهدایی را تقدیم جامعه خود کردند.

مرندی گفت: متأسفانه گویی این فداکاری‌ها گاه فراموش می‌شود و شاهدیم نهادهایی همچون صدا و سیما و برخی از دیگر رسانه‌ها همسو با برخی از مسئولان کشور با طرح موضوعاتی همچون تعارض منافع، اهمیت جایگاه کارشناسی پزشکان و متخصصان سلامت را در تصمیم‌گیری‌های نظام سلامت زیر سوال می‌برند.

وی با تاکید بر جایگاه حرفه پزشکی در سراسر جهان، برخی تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و دولت را که فارغ از نگاه حرفه‌ای به سلامت گرفته می‌شود نوعی اهانت به این حرفه دانست و افزود: حرفه‌مندان پزشکی گوهرهای گرانبهایی از نظر منابع انسانی هستند که با صرف میلیاردها هزینه پرورش یافته‌اند و با غفلت از اهمیت تصمیمات کارشناسی برای این حرفه، کشور از وجود آنها محروم می‌شود و در رقابت جهانی برای جذب نیروی کار متخصص، شاهد مهاجرت آنان به خارج خواهیم بود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با تقدیر از نگاه مثبت رهبری به جایگاه حرفه پزشکی که همواره برای متخصصان این عرصه دلگرم کننده بوده است، اظهار داشت: در پی مکاتبه‌ای که با رئیس جمهور در زمینه حفظ سرمایه‌های انسانی پزشکی داشتیم و نشست‌های تخصصی که پس از آن برگزار شد، اقداماتی از سوی معاونت ریاست جمهوری برای هماهنگ‌سازی دولت در جهت مهار پدیده مهاجرت متخصصان حوزه پزشکی در نظر گرفته شده که عملیاتی شدن آنها زمان لازم دارد.

وی، اعمال فشار مضاعف مالیاتی بر پزشکان و تعیین سقف دریافت را در شرایط کنونی که دیگر مشاغل چنین مسائلی ندارند از عوامل مهم بیرونی کاهنده انگیزه خدمت بیشتر در جامعه پزشکی دانست و تاکید کرد: برخی از مسائل درون حرفه مانند غفلت مسئولان وزارت بهداشت از جایگاه رشته‌های مادر تخصصی بیماری‌های داخلی و کودکان که فوق‌تخصص‌ها از آنها منشعب می‌شوند و یا رشته‌های مهمی همچون بیهوشی و روانپزشکی باعث شده متخصصان این رشته‌ها درآمد پایینی داشته باشند و این رشته‌ها دیگر داوطلب نداشته باشند و حتی ما متخصصان آنها را زودتر در موج مهاجرت از دست بدهیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران توصیه کرد برای حفظ حرفه‌مندان پزشکی در کشور و جلوگیری از مهاجرت آنان رسانه ملی و مسئولان در تمام سطوح به دنبال ارائه مشوق‌ها برای ماندگاری این نیروهای تخصصی باشند و به جای تاختن به ساحت حرفه‌ای متخصصان سلامت با بزرگنمایی تخلفات برخی افراد معدود در نظام سلامت همچون بحث زیرمیزی اجازه دهند تا وزارت بهداشت و نظام پزشکی به این موارد بپردازند و ده‌ها هزار حرفه‌مند دیگر با این جنجال‌ها دچار دلسردی از کار خود نشوند.

مرندی همچنین با اذعان به اینکه باید به تخلفات پزشکی دقیق رسیدگی شود، نظارت کنونی را بر متخلفان ناکافی دانست و تاکید کرد: برخورد مناسب توسط افراد ذی صلاح با تخلفات پزشکی امری قابل قبول است اما رسانه‌ای کردن برخی امور و اظهارنظرهای شتابزده برخی از مسئولان کشوری در زمینه مسائل گوناگون این حرفه بدون آنکه ضرورتی باشد، عامل کاهش اعتماد جامعه پزشکی و آزردگی آنان می‌شود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، برخورد قانونی از سوی وزارت بهداشت، نظام پزشکی و قوه قضائیه با متخلفان حرفه پزشکی را از درخواست‌های فرهنگستان دانست که باید محدود به متخلفان باشد و نباید آبرو و اعتبار همه شاغلین نظام سلامت را با زیر سوال بردن حرفه آنها در معرض خطر قرار داد.

مرندی ضمن اشاره به اظهارنظر غیرکارشناسی اخیر مطرح شده در شورای انقلاب فرهنگی مبنی بر جذب پزشک متخصص از مقطع دیپلم یا موضوع افزایش ظرفیت دانشکده‌های پزشکی در سال قبل بدون نظر کارشناسی موافق به بهانه تعارض منافع، مهم‌ترین راهکارهای کاهش مهاجرت پزشکان را این گونه جمع‌بندی کرد: جدی گرفتن جایگاه تخصصی سلامت و روند کارشناسی برای تصمیم‌گیری در این حوزه، توجه به حرمت حرفه پزشکی و لزوم پرداخت حق الزحمه منصفانه به پزشکان تمام وقت در دانشگاه‌ها و شاغلین در مناطق محروم از مهم‌ترین ارکان تأمین کننده اعتماد حرفه پزشکی به مسئولان، ارتقای اعتبار حرفه نزد مردم و تأمین حداقل معیشت مناسب برای خادمان سلامت است که غفلت از آنها ممکن است زمینه‌ساز مهاجرت بیشتر پزشکان شود؛ اگرچه همه پزشکان و متخصصان تمایل و اشتیاق بیشتری دارند که در سرزمین مادری خود خدمت کنند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، در پایان درک نادرست از مفهوم سلامت را عامل اصلی بسیاری از تصمیمات نادرست در زمینه توسعه دانش سلامت حتی درون جامعه حرفه‌مندان پزشکی دانست و اظهار داشت: سلامت مرکب از پیشگیری، آموزش و مراقبت است و درمان، گران‌ترین و آخرین بخش خدمات سلامت است که در صورت بذل توجه کافی به مراحل قبل حفظ سلامت شامل پیشگیری و ارتقای سلامت با آموزش نیاز به آن کاسته خواهد شد. اما متأسفانه در حال حاضر نظام سلامت بر درمان متمرکز شده است که شاید به علت نگرش مسئولان اجرایی در بالاترین سطح یعنی وزرای بهداشت در دوره‌های مختلف باشد که اغلب جراح بوده‌اند و نگاه تخصصی آنها از مفاهیم بنیادین سلامت فاصله دارد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • باران ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  11 10
  ب خطر پول پرستی اکثر پزشکان ایرانی وجدات کاری و انسان دوستی و ندارند بیشتر دنبال پول هستن ب سوگند پزشکی متعهد نیستن روح ابوعلی سینا شاد
  • ملیکا US ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۴
   0 0
   با سلام..پول پرستی نیست پول نداریم
  • ملیکا US ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۴
   0 0
   با سلام..پول پرستی نیست پول نداریم زندگی کنیم پزشک های مراکز شهری ماهی ۱۰ تومن حقوق میگیریم کاشکی کمب متوجه میشدید
 • ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  12 6
  چرا پزشکان مهاجرت می کنند؟ فقط و فقط به خاطر یک مشت دلار آن هم بعد از اینکه کلی تجربه بابت انجام طبابت بر روی شمار زیادی از بیماران فقیر و مستضعف به دست آوردند. با هزینه بیت المال تحصیل می کنند با پول مردم و حق العملهای آنچنانی (زیر میزی و روی میزی) گذران خوشی دارند اما به این هم قانع نیستند حالا که حرفه ای شدند به یکباره سودای مهاجرت دارند چون هیچ عقیده ای به سوگند...ندارند، یادت بخیر دکتر قریب کجائی!
  • ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   1 1
   از آن یک‌مشت دلار که میفرمایید به ماهم بدهید تا بببنید یک مشت دلار یعنی چقدر زندگی بدون درد و بدون احتیاج به نامردان. یک مشت دلار خیلیه کوچکش نکن
  • محمد ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   1 1
   احسنت. درست فرمودید به خاطر فرار از مالیات مهاجرت میکنن با پولهای زیر میزی که میگیرند کمشون هست دکتر مرندی جمعیت را در زمان وزارتشان کاهش داد حالا دلسوز پزشکان شده
 • ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  5 5
  پزشکان نوعا از قشر مرفه جامعه هستند. قشر مرفه جامعه هم دچار یک نوع غربزدگی و غرب‌ بهشت‌پنداری حاده و این رو داره به جامعه هم تزریق میکنه. این میشه که خوشی میزنه زیر دلشون و هوا برشون میداره و مهاجرت میکنند تا به بهشت خودشون برسن.
  • حسین ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   4 1
   فعلا که تو وهمنوعانت با پول باداورده که به جیب می زنید همتون در کشورهای غربی پرسه می زنید
 • ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  9 5
  علت مهاجرت خیلی از دکترها اینه که جایگاه فرعونی خودشون رو در جامعه در معرض خطر میبینن.
 • هرمز ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  7 4
  پزشک ها مهاجرت می کنن چون بیش از حد سیر هستند ، حتی با وجود این که می دونن اونجا نمی تونن طبابت کنند.
 • ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  8 4
  همه شاغلین مالیات میدن و سقف درامدی دارند،در کشورهای ثروتمند هم همینطوره،چرا پزشکان میخوا تافته جدا بافته باشند
 • ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  6 4
  بهتر که مهاجرت میکنند چون اگه بمونند نوزادان رو بقتل میرسانند
 • ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 3
  تشکر از نظرات خوب دکتر مرندی..افسوس که از نظرات افراد با تجربه استفاده نمیشود.
 • ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  5 2
  یکی از مسائل مربوط به مهاجرت که درباب مهاجرت پزشک وپرستاران هست وبه اون پرداخته نشده همین مشکل سهمیه کنکور هست یه پزشک دوست نداره ببینه که بچهاش با رتبه خوب که پدر ومادر از لحاظ ژنی هم جزئ بهترین ها هستن مثلا بچه اش با رتبه چهار هزار یا پنج هزار قبول نشه ودیگری با سهمیه معادل بیست هزار به بالای کشوری پزشکی بخونه .الان خیلی از همین پزشکا به خاطر اینکه پیش بچه شون باشن دارن مهاجرت میکنن تا اونر که دیگه تبعیض سهمیه ای نیس در س بخونن این قضیه تا مدارج عالی شامل تخصص وفوق تخصص وحتی هیئت علمی شدن وجود داره مثلا سهمیه ای بهترین رشد تخصص چشم رو انتخاب میکنن یعنی از هر چیزی بهترین رو با سهمیه میخان. و انتخاب
  • ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   4 2
   ببین همون سهمیه ای که داری میگی خیلی هم الکی نیست. دوستم که درسش عالی بود با سهیمه نتونست چیزی خاصی قبول شه. این اعتراضو باید رتبه های زیر 1000 کنکور داشته باشن نه یکی مثل تو که رتبه 5 رقمی آوردی
 • ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  8 3
  از دکتر مرندی انقلابی انتظار نمی رفت که بر رانت‌خواهی و برتری‌جویی این جماعت صحه بذارند. اینها فقط با تصور پول و رفاه بیشتر مهاجرت میکنند، همونطور که اکثرا با انگیزه پول و تشخص وارد گروه پزشکی میشند، ارزشها به علل مختلف بکلی در جامعه رنگ باخته
 • ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  7 4
  ازبس بيشعورن
  • علی ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   5 3
   درباره پزشکان صحبت می کنند نه جد واباد تو
 • فرهاد ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  5 1
  با اخذ مبالغ نقدی از بیماران و عدم استفاده از کارتخوانها برای فرار مالیاتی،عدم تمکین به تعرفه های مصوب و اخذ هزینه ها به تشخیص خود، تحمیل هزینه های سنگین درمانی به مردم بی آنکه درمان موثری برای بیماری آنان انجام گیرد، گرفتن زیر میزی علاوه بر هزینه های سنگین درمانی از بیماران، تجویز دارو و آزمایشهای بی مورد در راستای بازی برد برد پزشکان با داروخانه ها و آزمایشگاهها و له شدن مردم در این بازی و ... یک طرف ماجراست و تهدید به مهاجرت به کشورهای دیگر هم یک سوی دیگر ماجرا. یادشان رفته از تحصیلات رایگان، امکانات آموزشی ارزان و اساتید ممتاز ایرانی بهره گرفته اند و شایستگی پیدا کرده اند.
 • ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  8 7
  هیچ پزشک متخصصی حتی طرحی های تازه کار زیر صد میلیون تومان در ماه درآمد ندارد .عوض این چرت و پرت گویی ها به فکر پرستاران باشید که کل دریافت شون با حتی با بالای بیست سال سابقه در ماه به بیست میلیون نمی رسه.ماهی ۲۰۰ پرستار از حوزه های مختلف اتاق عمل و بیهوشی و icu و غیره از کشور می‌روند و اصلا برای وزارت بهداشت مهم نیست و فقط چسبیدبد بع قشر ثروتمند پزشک .
  • احمد ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   2 0
   برپدر دروغگو لعنت
 • ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  6 2
  مهاجرت پزشکان دروغی برای باحگیری از مردم است، لطفا زیاد تکرار نکنید وقتی اسناد واقعی از مهاجرت رو شد و اخبار حال و روز این متخصصین سفرکرده به خارج به گوش جامعه رسید، دیگر عزت و آبرویی پیش مردم نخواهید داشت، به درامدهای نجومی خود در وطن راضی باشید و بیش از این طمع نکنید.
 • محسن ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 1
  راست میگه بنده خدا اکثر پزشکها شبها سر گرسنه رو بالش میگذارند
 • ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 1
  چرا پزشکان مهاجرت می کنند؟ خب برای اینکه تاکسی های خارج مرسدس بنز است و اونجا راحت اکثرشون راننده تاکسی میشن. بزنید اینترنت تا ببینید .پزشک متخصص رفته بعنوان پرستار کار میکنه چون مدارکش را برسمیت نمیشناسند باید از اول کلی امتحانات را به زبان محلی پاس کند.
 • حسین ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  4 0
  از بی نظمی مملکت فرار می کنند عوام که نیستند این وضعیت را تحمل کنند
 • حسین ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  1 2
  تشریف ببرند آدم کشهای جانی
 • علی ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  3 0
  بهتر نیست به جای قضاوت و تخریب به دنبال علت های مهاجرت قشر تحصیلکرده و پزشکان و نخبگان باشیم و راه چاره ای برای رفع مشکلات و موانع این بزرگواران باشیم .
 • همت ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  0 0
  به خاطر اینکه احترام و منزلت در وزارت بهداشت ندارند و کسانی به اینها دستور می دهند که جایگاه علمی ندارند
 • ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  1 0
  اتفاقا برای مهاحرت پزشکان آمار دروغ می دهند چون پزشکان در ایران درامد بسیار بالایی دارند و در بقیه کشور بحز عمان و عراق مدرک پزشکی ایران را قبول ندارند که بخواهند مهاجرت کرده و با ان کار کنندو تعداد معدودی که مهاجرت می کنند در کشورهای عربی به کارهای عیر پزشکی با پولی که از ایران بردند مشغولند
 • ثنا ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  0 0
  با سلام دولت باید به معیشت و جایگاه پزشکان توجه کند تا جلوی مهاجرت ن را بگیره پزشکان بعد از ۷ سال یا بیشتر درس خوندن و تحمل سختی ها واقعا در آمد کمی دارن
 • لطیف ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 0
  به دلیل اینکه حقوق کارکنان جانفشان وزحمتکش بهداشت ودرمان خیلی کم است و فوق العاده خاص کادر سلامت را بعداز3سال جانفشانی برقرار نکرده اند....
 • ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 0
  درکشور ما خیلی به پزشکان رو دادن!!!میگه اگه به مرده هم رو بدی خودشو خیس میکنه همینه دیگه!!!درایران بااین همه پولی که ازمردم میگیرن راضی نیستن اما درخارج حاضرندباحقوق معمولی بسرببرندولی روی برگشتن ندارن!
 • ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  0 0
  نخبه؟؟؟؟نخبه پول پرست؟؟؟ وضعیت مردم را درک نمی کنن؟ پول زیر میزی ازفقرا بدون هیچ ملاحظه ای می گیرن. به ثروت مندا که نمی تونن زور بگن. بدنبال ویلای آنچنانی، ماشین ،آپارتمان ،باغ و.....هستند ولی اقلیتی هم هستند که این پول پرستها ، آبروی این نخبه های واقعی را نیز برده اند.
 • ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  ویزیت همه جای دنیا 100 دلار است....... هزینه های پزشک دلاری است و دریافت ریالی و غیر واقعی...... خب مشخص است با ویزیت 2 دلاری نمی شود ماند و خدمت کرد........ پزشک انسان نیست؟ .... الان اسنپی دهها برابر پزشک درآمد دارد .......
 • ملیکا US ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۴
  0 0
  باسلام ..به خاطر پول پرستی نیست واقعا درآمد پزشک های مراکز شهری بسیار کم هست واقعا نمیشه زندگی کرد۱ما پزشک های جوان تر هیچ موقع نمی تونیم خونه یا ماشین بخریم حمایت خانواده ها نباشه خرج زندگی عادی هم نداریم کاشکی کمی درک میکردید انقد بی انصاف صحبت نمیکردید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس