واکنش فدراسیون جهانی والیبال به اعتراض داورزنی؛ حضور قطعی ایران در والیبال قهرمانی جهانی

پس از اعتراض و پیگیری‌های داورزنی در خصوص نحوه تعیین تیم‌های آسیایی در رقابت‌های قهرمانی مردان جهان در سال ۲۰۲۵، فدراسیون جهانی والیبال با ارسال نامه‌ای مواضع ایران را مورد تائید قرار داد.

به گزارش مشرق، شورای والیبال فدراسیون جهانی والیبال که امیر طلوع‌کیان از ایران نیز در این شورا حضور دارد، سال گذشته روش حضور و انتخاب تیم‌های ملی کشورهای مختلف با توجه به افزایش تعداد تیم‌های این رقابت‌ها در هر دو گروه مرد و زن را تعیین کرد و در هیات رئیسه فدراسیون جهانی والیبال نیز به تصویب رسید.

بر این اساس با توجه به اینکه در این روش تعداد تیم‌ها به ۳۲ عدد رسید و شیوه انتخاب آن‌ها نیز به صورتی بود که سه تیم برتر مسابقات قهرمانی هر قاره بطور مستقیم می‌توانند به مسابقات قهرمانی مردان جهان راه یابند، محمدرضا داورزنی بلافاصله درخواست فدراسیون والیبال ایران را به کنفدراسیون والیبال آسیا ارسال کرد و هیات رئیسه، ایران را میزبان این رقابت‌ها اعلام کرد.

با آغاز مسابقات قهرمانی مردان آسیا به میزبانی ارومیه مورخ ۲۷ مرداد تا ۴ شهریور، کیاتیپونگ دبیر کل کنفدراسیون آسیا که در این مسابقات حضور داشت در جلسه مشترک بین میزبان این مسابقات و اعضای کمیته کنترل به صراحت اعلام کرد که یکی از مهمترین مسابقات تقویم آسیا، مسابقات قهرمانی مردان آسیا است که در ارومیه برگزار می‌شود. وی یکی از دلایل اهمیت آن را نیز انتخابی قهرمان مردان جهان اعلام کرد اما پس از انتشار این خبر، با رایزنی برخی کشورها از جمله استرالیا که به دلایل کاملا سیاسی از حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در ارومیه انصراف داده بودند، کمیته مسابقات کنفدراسیون والیبال آسیا اعلام کرد که مسابقات انتخابی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۵ به صورت جداگانه برگزار می‌شود و به یک باره در پیشنویس تقویم مسابقات قاره آسیا در سال ۲۰۲۴ مسابقات قهرمانی مردان و زنان آسیا را گنجاندند. این درحالی بود که به طور معمول در تقویم آسیا مسابقات قهرمانی قاره در سال‌های فرد به صورت هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

با توجه به اتفاقات رخ داده، محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال نسبت به برگزاری مجدد مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۴ برای تعیین تیم‌های صعود کننده به قهرمانی جهان ۲۰۲۵ اعتراض کرد و خواستار ورود فدراسیون جهانی والیبال به این موضوع و تعیین تکلیف تیم‌های راه یافته به مسابقات قهرمانی مردان جهان در سال ۲۰۲۵ با توجه به مصوبه قبلی هیات رئیسه FIVB شد و پس از پیگیری‌های لازم بالاخره روز گذشته فدراسیون جهانی والیبال با ارسال نامه‌ای تائیدیه حضور ایران به عنوان تیم دوم مسابقات قهرمانی مردان آسیا ۲۰۲۳ را در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۵ اعلام کرد.

این در حالیست که در نشست سالیانه شورای والیبال فدراسیون جهانی که با حضور امیرطلوع کیان عضو ایرانی این شورا و همچنین آری گراسا و فابیو آزودو رئیس و دبیر کل فدراسیون جهانی والیبال برگزار شد، این موضوع مطرح و به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و فدراسیون جهانی با پذیرش موضع ایران اعلام کرد که این تصمیم کنفدراسیون والیبال آسیا خارج از برنامه‌های تصویب شده بوده و نمی‌توان مسابقه دیگری را در رده بزرگسالان به عنوان مسابقات انتخابی یا قهرمانی آسیا برگزار کرد. بنابراین مسابقات قهرمانی مردان آسیا به عنوان مسابقات انتخابی قهرمانی مردان جهانی به شمار می‌آید و تیم‌های ژاپن، ایران و قطر به عنوان سه تیم برتر و مدال‌آور این مسابقات به طور مستقیم به مسابقات قهرمانی مردان جهان در سال ۲۰۲۵ صعود کردند.

بر این اساس تیم ملی والیبال مردان ایران در سال ۲۰۲۵ به عنوان تیم دوم قاره آسیا در رقابت‌های قهرمانی مردان جهان شرکت خواهد کرد. گفتنی است ایران به عنوان یکی از نامزدهای کسب میزبانی این رقابت‌ها آمادگی خود را اعلام کرده و فدراسیون جهانی با قبول این موضوع خواستار ارسال برنامه و پروپوزال میزبانی این رقابت‌ها از سوی ایران شده است که چندی پیش پروپوزال ایران برای میزبانی در معتبرترین مسابقات فدراسیون جهانی والیبال به صورت رسمی به اف آی وی بی ارسال شد.

منبع: فدراسیون والیبال

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
    0 0
    شما که از همه می بازی واسه چه خرج روی دست کشور می گذاری؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس