کد خبر 1550770
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۵
وزارت بهداشت پاسخ داد؛ چرا پزشکان آقا در اتاق «زایمان» حضور دارند؟

دبیر کمیته اخلاق پزشکی وزارت بهداشت درباره چرایی حضور برخی پزشکان مرد در اتاق زایمان توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مشرق، ذوق، هیجان، ترس و دلهره در چشمانش موج می‌زند. چیزی تا فرارسیدن اولین دیدار باقی نمانده؛ بالاخره قرار است بعد از تحمل ۹ ماه سختی و انتظار، ثمره عشق و زندگی‌اش را به آغوش بکشد.

کم کم آماده و به همراه پرستاران به اتاق عمل می‌رود. به قدری در فکر فرو رفته که اصلاً متوجه کارهایی که پرستاران برای او انجام می‌دهند، نیست. مدام فکر می‌کند و از خودش می‌پرسد: «یعنی حسنا کوچولوی من چه شکلیه؟ بیشتر شبیه منه یا باباش؟»

اما در همین حین که در افکار و دغدغه‌های شیرین مادری غرق شده با شنیدن یک صدای بم مردانه به خودش می‌آید. خانم! خانم! باید بدنتان را بی‌حس کنم.

دیگر خبری از آن رویاهای مادر و دختری نیست. شرم، خجالت و حیا ذوق چشمانش را به یک باره خاموش می‌کند. حال، احساس خجالت و ناامنی بر دیگر حس‌هایش افزوده شده و او را ناراحت کرده است.

دستپاچه شده نمی‌داند چکار کند. با صدایی پراز استرس می‌گوید: «مگر تمام عوامل اتاق عمل خانم نیستند؟ چرا یک آقا در اتاق زایمان حضور دارد؟» اما تنها پاسخی که دریافت می‌کند این است: «چیز خاصی نیست. ایشان متخصص بیهوشی بیمارستان هستند و باید در اتاق عمل حضور داشته باشند.»

این تجربه تعداد زیادی از بانوان و مادرانی است که این حس را در اتاق زایمان داشته‌اند و به همین دلیل با ثبت این سوژه‌های «بیمارستان‌ها از کادر درمان خانم برای بخش زنان استفاده کنند»، «لزوم استفاده از پرسنل خانم در سونوگرافی زنان»، «حضور پزشکان آقا در بخش زنان و زایمان ممنوع شود»، «نه به حضور پزشک آقا در بخش زایمان» خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند.

از این رو برای بررسی علت این مسئله و اخلاقی یا غیراخلاقی بودن حضور آقایان در اتاق زایمان، با «سید علی انجو» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:

آقای دکتر! علت حضور آقایان و متخصصین بیهوشی در اتاق زایمان چیست؟

یکی از دلایل حضور آقایان در هنگام عمل زایمان، آموزش پزشکی است. دانشجوهای رشته پزشکی باید برای طی کردن دوره آموزشی خود در اتاق عمل حضور داشته باشند و آموزش ببیند. این هم شامل دانشجوهای خانم و هم دانشجوهای آقا می‌شود. برخی‌ها می‌پرسند: «آیا حضور دانشجوهای آقا در اتاق زایمان ضروری است؟»

در پاسخ به این پرسش باید بگویم: «بله. حضور این دانشجوها در اتاق زایمان ضرورت آموزشی دارد.» زیرا رشته زنان و زایمان یکی از چهار رشته اصلی در آموزش‌های بالینی است. اطفال، داخلی، جراحی و زنان و زایمان چهار رشته اصلی در آموزش پزشکی هستند که هر فارغ‌التحصیلان این حوزه باید در آنها به اندازه قابل توجهی دانش و مهارت کسب کرده باشد، تا پزشک خوبی شود.

اگر یک دانشجوی رشته پزشکی، بخش زنان را در دوره آموزشی خود به خوبی سپری نکند، پزشک خوبی نخواهد شد. برخی دیگر می‌گویند: «خب دانشجوهای آقا رشته زنان و زایمان را در دوره خود نگذرانند! مگر چه می‌شود؟»ا ز منظر استانداردهای آموزش پزشکی، گذراندن دوره زنان برای همه دانشجوهای پزشکی و از جمله پسران دانشجو ضرورت دارد.

چرا گذراندن دوره زنان و زایمان برای دانشجوهای پسر ضرورت دارد؟

در پزشکی نمی‌توان رشته زنان و زایمان را از این چهار رشته اصلی تفکیک کرد و گفت که دانشجوهای پسر دوره زنان و زایمان نگذرانند. چون ممکن است که این فرد در آینده با بیماری برخورد کند که برای مداوای آن به تمام این چهار رشته اصلی نیاز داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک خانمی در تصادف بخشی از ستون‌های فلزی ماشین در شکمش فرو رفته و به رحم، مثانه، روده‌ها و ستون فقراتش آسیب زده باشد، پزشک جراح او باید از رشته‌های مغز و اعصاب برای درمان ستون فقرات، جراحی برای درمان روده‌ها، رشته زنان برای درمان پارگی رحم و کلیه و مجاری ادراری برای درمان مثانه سردربیاورد. در غیر اینصورت نمی‌تواند بیمار را معالجه کند.

به علاوه محروم کردن دانشجویان پسر از آموزش زنان و زایمان مستقیماً به بیماران مناطق محروم آسیب می‌رساند. در مراکز درمانی برخی از نقاط کشور که تسهیلات زایمانی از جمله پزشک عمومی، پزشک متخصص و ماما «حتی ماماهای قدیمی دوره دیده» وجود ندارد، معمولاً پزشکان آقا به عنوان پزشک‌های طرحی فرستاده می‌شوند و اغلب در این مناطق بانوان قبول نمی‌کنند که حضور داشته باشند. از همین رو پسران پزشک نسبت به دختران با احتمال و فراوانی بیشتری برای گذراندن دوره طرح خود به مناطق دورافتاده اعزام می‌شوند.

آیا در ایران، آقایان هم اجازه تحصیل در رشته زنان و زایمان را دارند؟

خیر. سال‌های سال است که آقایان نمی‌توانند در دوره تخصص زنان و زایمان شرکت کنند و متخصصین آقایی که در حال حاضر در حوزه زنان و زایمان فعال هستند، قبل از تغییر قانون آموزش دیده و مدرک تخصص گرفته‌اند. اما اکثر این متخصص‌ها و اساتید پا به سن گذاشته و از کار افتاده شده‌اند. در حال حاضر در نسل جدید متخصصان زنان و زایمان متخصص آقا نداریم.

همچنین متخصص‌های زنان و زایمان آقایی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، در ایران اجازه فعالیت ندارند.

مخالفت با حضور آقایان در اتاق زایمان حق بیمار است

آقای دکتر! بسیاری از خانم‌ها از حضور آقایان در اتاق زایمان ناراضی هستند و می‌گویند: «برخی از عوامل و پزشکان آقا بدون اطلاع و اجازه آن‌ها در اتاق زایمان حضور دارند.» آیا بیمار حق دارد که با حضور آقایان در اتاق عمل مخالفت کند؟

بیمار حق دارد تعیین کند که چه کسی بالای سرش باشد یا نباشد. زیرا این حریم خصوصی بدنی و معاشرتی بیمار است. حریم خصوصی بیمار دسته بندی‌های مختلفی از جمله حریم خصوصی فیزیکی- پیرامونی، فیزیکی- بدنی، اطلاعاتی و معاشرتی دارد؛ که در حوزه حریم خصوصی فیزیکیِ پیرامونی و بدنی بیمار حق دارد که بگوید: «این فرد بدن من را ببیند یا نبیند.»

به علاوه مراعات قواعد دینی و ارزش‌های مذهبی بیماران از نظر اخلاق پزشکی وظیفه حرفه‌ای کارکنان سلامت اعم از پزشک، پرستار و سایر همکاران است.

رعایت این حق بیمار، تکلیف و وظیفه وزارت بهداشت است. زیرا باید بتواند بدون تعطیل شدن آموزش پزشکی، برای کسانی که نمی‌خواهند حریم خصوصی‌شان مخدوش شود، این امکان را فراهم کند تا بدون آنکه فرد مجبور باشد تعرفه اضافی پرداخت و یا از کیفیت خدمات درمانی کاسته شود، انتخاب کند که چه کسی بالای سر او باشد.

خطای پزشک، پرداخت دیه

وزارت بهداشت چگونه می‌تواند این کار را انجام دهد؟

برای انجام این کار هم باید بیمارستان‌های دولتی آموزشی و هم بیمارستان دولتی غیرآموزشی داشته باشیم. اگر این شرایط مهیا شود، در زمینه حریم خصوصی و اُتونومی بیمار، در سیستم پزشکی رشد اخلاقی خواهیم داشت.

اما به نظر می‌رسد که مشکل تعارض بین توسعه آموزش پزشکی و حفظ آن و ضرورت آموزش پزشکی«زیرا نمی‌توان آن را تعطیل کرد» و حریم خصوصی بیمار باشد. یک پزشک باید دوره زنان بگذراند. زیرا اگر خطا کند به او نمی‌گویند که تو دوره زنان و زایمان را به درستی نگذراندی بلکه محکوم به دیه می‌شود. بنابراین ما نمی‌توانیم از کسی مسؤولیتی بخواهیم که به او آموزش نداده‌ایم.

آموزش پزشکی نباید تعطیل شود

آقای دکتر! آیا در صورت اجرایی کردن این طرح، کسی حاضر می‌شود از بیمارستان‌های آموزشی استفاده کند؟

امروزه هستند جوامعی که همه مردمانشان مسلمان نیستند یا فرهنگ‌های متکسری دارند. اما در کشورشان یکی دو بیمارستان آموزشی و غیر آموزشی که هردو دارای کیفیت خدمات و تعرفه دولتی یکسانی هستند، احداث شده‌اند.

این کشورها به مردم می‌گویند: «هرکسی که دوست دارد در بیمارستان آموزشی و هرکه دوست ندارد در بیمارستان عادی مداوا شود.» آیا در این کشورها کسی از بیمارستان آموزشی استفاده نمی‌کند؟

در این جوامع فرهنگ‌سازی شده تا مردم به نیت توسعه علم از بیمارستان‌های آموزشی هم استفاده کنند. ما باید فرهنگسازی داشته باشیم اما به هیچ عنوان آموزش پزشکی نباید تعطیل شود.

بالاخره علمی که در اختیار اساتید است با از میان رفتن آنها از بین می‌رود؛ بنابراین باید این فرصت در بیمارستان‌ها مهیا باشد تا جوانان از دانش، تجربه و معلومات این اساتید بهره‌مند شوند. نمی‌توانیم اجازه بدهیم که علم پزشکی از بین برود.

شاید هنوز در کشور ما استفاده از بیمارستان‌های آموزشی فرهنگ‌سازی نشده باشد؛ در این صورت باید آموزش علم پزشکی تعطیل شود؟

هر آموزش بالینی، یک بار اولی دارد

بسیاری از بیماران از اینکه بخواهند سلامتی خود را به جای متخصص به دست دانشجوی رشته پزشکی بسپارند، هراس دارند. چرا یک بیمار باید جان خود را به دست یک دانشجوی کم تخصص بسپارد؟

در زمان آموزش‌های بالینی دانشجوها، کلی ملاحظات اخلاقی وجود دارد. یعنی دانشجوها قبل از اینکه بخواهند به صورت حضوری و بالای سر بیمار دوره آموزشی خود را آغاز کنند، باید با مولاژ، فیلم، هوش مصنوعی، سیمولاتور و بیمارستان‌های شبیه‌سازی شده آموزش دیده باشند. اما هر آموزش بالینی یک بار اولی دارد. جراحی هر پزشکی یک بار اولی دارد. هر پزشک و جراحی یک بار ولی را تجربه کرده‌اند. اولین معاینه، اولین جراحی و...

در واقع این مسئله یک مشارکت در توسعه و حفظ دانش است. این یک مسؤولیت اجتماعی است که مردم اجازه بدهند یک دانشجوی پزشکی با طبابت یا حضور در بیمارستان‌ها، پزشکی را یاد بگیرد. اگر به درجه‌ای برسیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم بسیار خوب است. اما از نظر اخلاق فردی، هر انسانی حق دارد تصمیم بگیرد و انتخاب کند که آیا می‌خواهد در بیمارستان آموزشی و توسط دانشجو معاینه و درمان شود یا نه؟ آیا دوست دارد که پزشک غیرهمجنس بالای سر او باشد یا نه؟

متخصص بیهوشی کم داریم...

آقای دکتر! جدا از دانشجوهای رشته پزشکی آقا، بسیاری از خانم‌ها از حضور متخصصان بیهوشی آقا در اتاق عمل گلایه‌مند هستند. چرا برخی از بیمارستان‌ها برای اتاق زایمان از متخصص بیهوشی خانم استفاده نمی‌کنند؟

توزیع متخصصان بیهوشی یکی از مسؤولیت‌های سنگین و پر مشغله‌ معاونت درمان وزارت بهداشت است. زیرا هم مناطق محروم باید از متخصصان بیهوشی برخوردار باشند و هم باید عدالت در توزیع افراد رعایت شود.

همچنین برخی از متخصصان متأهل هستند و ممکن است منطقه خدمتشان از محل زندگی و خانواده‌شان دور باشد. این موضوع برای پزشکان بسیار سخت است و یکی از مواردی که در توزیع متخصصان سعی می‌شود رعایت شود، همین مسئله است. اما باز هم در آخر یک سری از افراد ناراضی هستند. بنابراین اینکه در اتاق زایمان متخصص بیهوشی آقا یا خانم باشد، تابع یک سری از ملاحظاتی است که طبق آن متخصصان بیهوشی برای بیمارستان انتخاب می‌شوند.

استفاده از متخصص غیر همجنس در اتاق زایمان، بار مالی منفی دارد

آیا تعداد متخصصان بیهوشی آقا از خانم بیشتر است؟

گاهی در برخی از مناطق دانش‌آموخته بیهوشی خانم نداریم. در حالی که در بیمارستان‌هایی که متخصص بیهوشی‌شان آقاست، باید از یک متخصص بیهوشی خانم هم استفاده شود اما برای اجرای این طرح مشکلاتی وجود دارد.

این مسئله که برای اتاق زایمان از متخصص بیهوشی خانم استفاده شود، اولویت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی است و به آن توجه می‌کنند. حتی دبیرخانه انطباق موازین شرعی و موازین فنی پزشکی به این مسئله اهمیت می‌دهد. همچنین در صورت رعایت نکردن این مسئله، در ارزیابی‌ها امتیاز بیمارستان کم شده و رتبه بیمارستان پایین می‌آید. همچنین بیمارستان در بخش اعتبار بخشی‌ها دچار مشکل خواهد شد.

در واقع استفاده از متخصصان یا متخصص بیهوشی در مواردی مانند زایمان که هم جنس با بیمار نیستند، اثر مالی منفی برای بیمارستان خواهد داشت. اما گاهی وقت‌ها واقعاً مقدور نیست و نمی‌توانند این کار را انجام دهند. یکی از مشکلاتی که ما در چند سال اخیر با آن مواجه هستیم افت متقاضی در برخی از رشته‌های دانشگاهی است. یکی از رشته‌هایی که متقاضی بسیار کمی دارد رشته بیهوشی است. زیرا بار روی دوش متخصصین بیهوشی موجود زیاد است.

باید بیمار رضایت دهد

اگر بیمارستان متخصص بیهوشی خانم نداشته باشد، چه کاری باید انجام داد؟

در ابتدا باید تلاش شود که در عمل زایمان از متخصص بیهوشی خانم استفاده شود. در غیر این صورت بیمارستان باید با خواست و رضایت بیمار از متخصص بیهوشی آقا استفاده کند. اگر بیمار نخواهد که متخصص بیهوشی مرد بالای سرش باشد، بیمارستان باید در حد مقدوراتش، حتماً از متخصص خانم استفاده کند.

البته گفتنی است که در بعضی از شهرها این امکان وجود ندارد. در شهرهای بزرگ معضل کمبود متخصص بیهوشی خانم بیشتر از شهرهای کوچک است. چرا؟ چون نیروهای جدید را در شهرهای بزرگ نمی‌فرستند و متخصص در ابتدا باید در شهرهای کوچک‌تر خدمات ارائه دهند.

بنابراین در شهرهایی با جمعیت کمتر یا مرکز استان‌ها راحت‌تر می‌توان متخصص بیهوشی خانم پیدا کرد. اما در شهرهای بزرگ‌تر گاهی مشکل است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  2 2
  درک پزشکان در پاسخ به اراجیف اینچنینی بیشتر از صنوف دیگر است.
 • ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  7 2
  توجیه بلا شرف
  • ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   3 0
   چرا پزشک یا متخصص تازه کار و حتی معلم تازه وارد را به مناطق محروم کشور می فرستید تا بعد از زبده شدن حق ارایه خدمات در شهرهای پر جمعیت داشته باشن آیا انشانهای مقیم مناطق محروم ارزش کمتری از انسانهای کلان شهر دارن یرایری حقوق یعنی این؟ حتی معلم ها را هم همین کار را می کنند ابتدا در مناطق محروم بعد انتقال به مناطق شهری. لطفا انسان ها را به یک چشم نگاه کنید. انسان اشرف مخلوقات است چطور شما به خوب و بد تقسیم می کنید.
 • پویا نوری ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  3 2
  1_ بی خردی مسئولین 2_ بی ایمانی و هوس آقایان 3_ بی تفاوتی بانوان و خانواده ها
 • صدای بم مردانه ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 2
  یک جوری درباره ی یک پزشک زحمت کش مرد نوشتید" صدای بم مردانه" آدم فکر می کنه صدای زوزه ی گرگ گرسنه وسط بیابونه. شرم ندارید شما فمنیستا.اگر خیلی نگران زنان هستید پیگیری کنید تا پزشکان زن که همه شان در مطب های مجلل شمال تهران تجمع کرده اند در بیمارستان های دولتی خدمت رسانی کنند و به جای تهران به دیگر مناطق نیز بروند.
 • سعید ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  6 0
  مشکل شما اینه که همه چیز را لحاظ میکنید جز دستور و حکم صریح اسلام را. خب از الان متخصص بیهوشی خانم به تعداد خیلی زیاد جذب کنید. الان مگه متخصص خانم نداریم؟ خب همونا بیان آموزش بدند و بعد نیروها در تمام کشور توزیع بشن. بعد چرا هر چی میشه، فقط از مناطق محروم صحبت میکنید؟؟ خیلی از گله‌مندی‌ها از مناطق مختلف کشوره.
 • ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 2
  «حضور این دانشجوها در اتاق زایمان ضرورت آموزشی دارد.» اصلا نباید دانشجوی مرد برای زنان و زایمان بگیرند!!! عقل؟!!!! دختران و زنان چیزی ندارند که مردها دارند که باید حتما چندتا مرد هم وارد این تخصص بشند؟!!! جالبه اتفاقا درس دخترها بعضا بهتره و قبولیشون در کنکور هم بیشتره. اون هم زایمان که تخصص چندانی نمی‌خواد و همیشه قابله بوده. همچنین بیهوشی...
 • ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 0
  باید از هر شهرستان چند دختر رو به عنوان کار در اون بخش بورس کرد و طرحشون رو در همون روستای خودشون و اطراف بگذرونند، اصلا دکتر زایمان مرد در روستا و ... قابل قبول نیست... دوم اینکه محروم کردن آموزش آقا به قیمت دیدن بدن زن؟! خوب با انیمشن یک بار روش زایمان رو بسازین (پول بدین انیمشن ۵ دقیقه‌ای بسازن) و اون رو نگاه کنه، نه بدن دختر مردم رو. تازه نه برای رفتن به طرح و روستا، اون رو با بورس و آموزش قابلگی به برخی روستایی‌ها تا پایان دوره دخترهای بورس شده جبران کنند.
 • میثم ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  8 5
  ماله کشی خوبی بود، غرق در فرهنگ غرب شدید هر روز هم یه بهانه ای به بهانه های قبلی اضافه میکنید، کپی ۱۰۰ درصدی از فرهنگ غربی
 • ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  11 5
  اصلا قابل قبول نیست بهیچ وجه نباید پزشک آقا در اتاق زنان و زایمانحضور پیدا کند این هم از مصادیق غربگرایی پزشکان است که باید برچیده شود
 • ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  11 4
  این آقا خیلی بیجا گفته. اولا که شرع چنین اجازه ای نداده. دوما آموزش فقط در بیمارستانهای عمومی انجام میشود‌. من خانمم را بیمارستان خصوصی بردم اونجا هم همین داستان بود و آقایان براحتی در بخش زنان به گشت و گذار مشغول بودند. حق هیچ اعتراضی هم نداریم. شرم آور است برای مملکت اسلامی.
 • ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  10 1
  حداقل چند بیمارستان با کادر خانم برای ارامش بیشتر خانم ها ایجاد کنید . حتی از کشورهای همسایه ایران هم به چنین بیمارستان هایی هجوم می اورند. فقط برای احساس ارامش
 • ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  3 8
  طبق فتوای اکثر مراجع و روایات پزشک محرم بیمار حساب میشه و تند رفتن در این مورد هم به علم پزشکی مملکت اسیب میزنه و هم به امین بودن پزشکان وهم جلو افتادن از دین و رسولشه که نهی شده . بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! چیزی را بر خدا و رسولش مقدّم نشمرید (و پیشی مگیرید)، و تقوای الهی پیشه کنید که خداوند شنوا و داناست!
  • ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   2 0
   وقتی دسترسی به پزشک خانم هست پزشک آقا اجازه ورود نداره ، این مورد زمانی قابل قبول هست که دسترسی به پزشک امکان پذیر نباشه و جان بیمار در خطر باشه
  • ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   3 3
   آحسنت خواستم چیزی بگم شما کامل گفتید.
  • محمد ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   2 0
   دقیقا بفرمایید کدوم مراجع؟
  • مصطفی ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   2 0
   دروغگو. کدوم فتوا؟ خجالت بکش. فقط در صورت اضطرار مجاز شده نه در حالت عادی
  • پریسا متفکر ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   2 1
   ببخشید خیلی مرتجع و پخمه ای. حاضری خواهرت رو یک پزشک مرد جراحی کنه؟
  • ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   3 1
   اون چیزی که شما شنیده‌ای اشتباه گفته‌اند اتفاقا همه مراجع به اتفاق در این مورد بر خلاف حرف شما فتوا داده‌اند و فقط در موقع اضطرار اجازه میدهند آن هم با شرایط خودش پس لااقل نظر خود را به جای دین مطرح نکنید
  • پریسا متفکر ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   3 1
   تو ملحدی و احمق که آیات قرآن رو تفسیر به رأی می کنی. التماس تفکر
  • ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   2 1
   از قول مراجع حرف نزن موجود ابله یا عوضی اون برا وقتیه که خطر جدی مرگ وجود داره این همه خانم متخصص داریم
  • ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   1 2
   اینهمه بهم توهین کردید.توی اتاق عمل متخصص زنان و زایمان خانم رفت که بچه رو به دنیا بیاره با ناشی گری در تزریق بیحسی موضعی نزدیک بود مادر و بچه با هم فوت کنند.خداروشکر که متخصص بیهوشی اقا اونجا بود و به موقع همسر وبچمو نجات داد.خواهش میکنم عرصه مقدس درمان و پزشکی رو با اتوبوس و مترو که زنونه مردونش کردید اشتباه نگیرید.یه پزشک قسم خورده و فقط در اون لحظه به فکر نجات بیماره و فقط یه ذهن مریض و دارای بیماریه جنسیه که نگاه و لمس پزشک رو جور دیگه ای تفصیر میکنه.همه کسانی رو که هم توهین کردند رو دعا می کنم که انشالله خداوند متعال بیماریشونو شفابده.
 • ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 2
  بارها و بارها در کتب تاریخی ،دینی و پزشکی نوشته و بیان شده که پزشک‌ محرم است . اما متاسفانه عده ای تندروی مذهبی به نام دین پزشک را محرم نمی دانند‌. با همین قوانین نانوشته ،مردم را از دین دور می کنند.
 • ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 1
  پس اجازه دهید عمل زایمان را دانشجویان پسر انجام دهند تا آموزششان تکمیل شود فقط بیهوش کردن توسط اونا کافی نیست خخخخخخ
 • ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 0
  اونوقت بودن پزشک خانم در جراحی های تخصصی مردان یا پرستاران زن در بخش مردان که چیز عادی هست و حتی گذاشتن سوند ادرار برای مردان توسط پرستاران خانم مشکلی نداره؟
 • ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 0
  باید نظر حضرت آقا رو هم بپرسین..
 • م ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 3
  ذهن بیمارتان موجب همه بدی ها برای مملکت شده است. مغز بیمارتان را با آب و صابون بشویید
 • علی ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 1
  سلام‌اینگونه‌مصاحبه‌ها‌خوب‌نیست‌. باید‌طرحریزی‌شود‌‌میدانیدوچند‌درصد‌جراحان مرد‌هستند‌اینو‌چکار‌میکنید‌مشتی‌بیشعور اذهان‌را‌مخدوش‌میکنید‌اینها‌باید‌سیاست گذاری‌شود‌
 • ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  3 0
  پزشک آقا خیلی غلط بیجا میکنه بخواد موقع زایمان ناموس مردم حضور داشته باشه . منتهای بیشرفیش و کثیفیش رو میرسونه
  • ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
   0 3
   عزیز، عصبی نشو!!!! در اتاق عمل بعد از بیهوشی و برای عمل بیمار برهنه است ربطی هم به زایمان و یا بیماری دیگر ندارد! حالا شما ناراحتی برای جراحی قلب و یا مغز و اعصاب هم نزد پزشک خانم برو چون احتمال لمس و دید نامحرم در این گونه بیماری‌ها هم هست !!
 • حامد ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 0
  یک هفته ی پیش فامیل من بدلیل اینکه در بیمارستان گفتن سزارین انجام نمیشه مگر اینکه رشوه و زیر میزی بدید،اونقدر آمپول فشار زدن براش که سکته ی مغزی کرد و به رحمت ایزدی پیوست.
 • ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 2
  خب درسته بنظر من نوزادهای پسر رو کلا مردها بایستی بزایند نوزادهای دختر رو زنها!همینطوری که پیش داریم میریم میگم مورچه های نر و ماده رو هم جدا کنیم شاید مشکلات کشور حل شد!
 • ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  2 0
  بی شرفی یعنی همین توضیحات غلط کردید همتون خانم ها رو آموزش بدید بفرستید اونجا مگه قحطی زن داریم
 • ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  9 2
  من یک زن محجبه هستم اما ترجیح می‌دهم پزشک معالج مرد باشد! به تجربه بهومن ثابت شده پزشکان زن کم سواد و با مهارت پایین هستند اغلب بی حوصله و بداخلاقند و از همه مهمتر در تشخیص به موقع بیماری و علت آن ناتوانند ! هرگز نزد پزشک خانم نمیرم چون اتلاف وقت و هزینه است! حتی نمی‌توان به دندانپزشک زن اعتماد کرد چه برسه تخصصهای مهم تر! پزشکان مرد متعهدد و متخصص بسیار مجرب هستند و قابل اعتماد ! برای جراحی ترمیمی نزد پزشک جراح پلاستیک رفتم و ایشان هر بار با حضور منشی خود مرا معاینه کرد و البته بسیار ماهرانه عمل کرد!
 • ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  4 0
  بخاطر همین موضوع خانم من خیلی زجر کشید چرا باید پزشک آقا حضور داشته باشه مگر جامعه اسلامی نیست مگر غیرت و حیا نیست متاسفم برای سیستمی که بجای پذیرش مشکل و ارائه راه حل فقط توجیه می کنه متاسفم متاسفم متاسفم
 • ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  1 1
  درود به سایت مشرق به خاطر پرداختن به این موضوع وخدا خیرتون بده یکی از مشکلات بزرگ خانومها همینه چه موقع زایمان فرزند ویا حتی بیماری که مرتبط با حیطه زنان هست وموضوع دیگه لباس یکبار مصرفی که به بانوان برای پوشش سر وبدن هنگام عمل جراحی میدهند یه تیکه پارچه کوچیک میدن وادم معذب گردنش رو بپوشونه یا سرش رو بااین همه پولی هم که از ادم دریافت می کنند تورو به اون خدایی که می پرستین این موضوع رو پیگیری کنید🙏🙏🙏
 • ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  2 1
  وادادگی و بی غیرتی در همه ی عرصه ها مشاهده میشه
 • ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
  0 0
  اینا اقا نیستند بیشتر مثل مازیار جان هستند حس زنانگی شون بیشتره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس