اطلاعات نیویورک تایمز درباره آرایش نظامی اسرائیل در جنگ غزه

استیون لی مایرز و شیرا فرنکل در مقاله‌ای بیان کرده اند: «پژوهش‌های سیابرا نشان می‌دهد که حماس از همان نخستین ساعات عملیات، یک راهبرد گسترده و پیچیده رسانه‌ای را به کار گرفته که از گروه‌هایی همچون دولت اسلامی الهام می‌گیرد.»

به گزارش مشرق، نیویورک تایمز در مقاله اخیر خود بیان کرده که رژیم صهیونیستی نیز که خود عملیات پیچیده اطلاعاتی دارد، بطور غیرمنتظره‌ای در وضعیت دفاعی قرار گرفته است.

استیون لی مایرز و شیرا فرنکل در مقاله‌ای مشترک در نیویورک تایمز با عنوان «در یک جنگ جهانی لفظی، روسیه، چین و ایران از حماس پشتیبانی می‌کنند» به سیاست این سه کشور در قبال مسئله فلسطین و پشتیبانی از حماس پرداخته‌اند.

این تحلیل‌گران در مقاله خود با این پیش‌بینی که جنگ میان رژیم صهیونیستی و حماس، به سرعت به یک جنگ جهانی آنلاین تبدیل می‌شود، نوشتند: «ایران، روسیه و تا حد کمتری هم چین، از رسانه‌های دولتی و نیز پلتفرم‌های مهم رسانه‌های اجتماعی جهان برای حمایت از حماس و منفعل کردن اسراییل استفاده می‌کنند و همزمان متحد اصلی اسراییل یعنی ایالات متحده را نیز تقبیح می‌کنند.»

در این مقاله همچنین نوشته شده است: «رافی مندلزون، معاون سیابرا، یک شرکت اطلاعاتی رسانه‌های اجتماعی در تل‌آویو، می‌گوید: این تبلیغات توسط میلیون‌ها نفر از مردم سراسر جهان دیده می‌شود و تقریبا به اندازه هر تاکتیک دیگری در نبردهای روی زمین، بر جنگ جاری اثر می‌گذارد.»

نیویورک تایمز در این مقاله همچین مدعی شده است: «محتواهای عمیقا احساسی، با چاشنی هیجان و جهت دار سیاسی، موجب برانگیختن خشم و حتی خشونت فراتر از محدوده غزه شده و هراس‌هایی را از شعله کشیدن یک جنگ گسترده‌تر برانگیخته است... مصطفی ایاد مدیر اجرایی آفریقا، خاورمیانه و آسیا در موسسه گفتگوهای راهبردی مستقر در لندن می‌گوید: "گویی همه درگیر این ماجرا شده‌اند."»

این دو تحلیل گر همچنین در مقاله خود مدعی شدند: «با اشاره به اینکه مقام‌های آمریکایی و دیگر کارشناسان می‌گویند به نظر نمی‌رسد که این یک کارزار هماهنگ شده باشد، اما امکان همکاری میان آن‌ها را نمی‌توان منتفی دانست. هرچند ایران، روسیه و چین، هریک انگیزه‌های متفاوتی برای حمایت از حماس در برابر اسراییل دارند اما "تم"‌های یکسانی را از زمان شروع این جنگ، دنبال کرده‌اند. آن‌ها نه تنها به حمایت روانی و اخلاقی از حماس می‌پردازند بلکه همچنین کارزارهای اطلاعاتی پیدا و پنهانی را به جریان می‌اندازند تا یکدیگر را تقویت کرده و بازتاب دهند و به این ترتیب دسترسی و پوشش جهانی خود را در پلتفرم‌ها و به زبان‌های مختلف گسترش دهند.»

مقاله نیویورک تایمز همچنین ادعا کرده است: «پژوهش‌های سیابرا نشان می‌دهد که حماس از همان نخستین ساعات عملیات، یک راهبرد گسترده و پیچیده رسانه‌ای را به کار گرفته که از گروه‌هایی همچون دولت اسلامی الهام می‌گیرد.»

لی مایرز و فرنکل با اشاره به شگفتی مقام‌ها و کارشناسان از سرعت و گستره انتشار آنلاین پیام‌های حماس نوشتند: «تصاویر گرافیکی از خشونت‌ها که توسط دوربین‌های همراه افراد مسلح حماس در زمان واقعی گرفته شده به تاثیرگذاری این کارزارها می‌افزاید. سیابرا می‌گوید: پس از شروع این جنگ، تنها ظرف یک روز، تقریبا یک اکانت از هر چهار اکانت فیسبوک، اینستاگرام، تیک تاک و ایکس، مطالبی را درباره این جنگ منتشر می‌کردند. در ۲۴ ساعت پس از انفجار بیمارستان الاهلی، بیش از یک اکانت از هر سه اکانت در ایکس، درباره این حادثه محتواهایی را منتشر می‌کردند.»

در بخش دیگر این مقاله همچنین آمده است: «اسراییل نیز که خود عملیات پیچیده اطلاعاتی دارد، بطور غیرمنتظره‌ای در وضعیت دفاعی قرار گرفته است. بن دیکر، یک پژوهشگر پیشین در نیویورک تایمز و مدیرعامل ممتیکا که یک شرکت مشاوره درباره تهدیدهای اطلاعاتی است، می‌گوید: "رسانه‌های اجتماعی اسراییل هم همچون ارتش این رژیم، غافلگیر شدند و چند روز بعد واکنش نشان دادند. این واکنش‌ها هم آشفته بود."»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس