سیدحسن نصرالله

سخنرانی روز گذشته سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، از جمله سخنرانی‌های ایراد شده رهبر مقاومت لبنان روزهای سخت و دشوار بود که شفاف و به دور از احساسات ایراد شد، همان طور که انتظار می‌رفت.

به گزارش مشرق، واکنش‌های مردمی و سیاسی به سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، بین کسانی که از این واقعیت استقبال کردند که رهبر مقاومت، علی رغم لحظات دشوار و سختی که مقاومت فلسطینی و فلسطینی‌ها با آن مواجه هستند و کسانی که واکنش مقاومت لبنان به تجاوزات رژیم صهیونیستی را «مأیوس‌کننده» می‌دانند و انتظار واکنش جدی‌تر و سخت‌تر از مقاومت را داشتند، در نوسان بود. این درحالی است که اگر قرار است، کسی نسبت به عملکرد مقاومت واکنش نشان دهد، ذی حق‌تر از مردم نوار غزه نیست، چراکه در این شرایط این تنها مردم غزه هستند که حق مطالبه از حزب الله و رهبر آن را در تشدید اقداماتش علیه رژیم صهیونیستی دارند. لذا واکنش افراد و شخصیت‌هایی که از لحاظ تاریخی به دشمنی با مقاومت معروف و شناخته شده هستند، مسخره و طنز خواهد بود.

تاخیر سید حسن نصرالله برای ایراد سخنرانی امری عادی نبود. درست است که این موضوع تا حدودی به ابهامی باز می‌گردد که دشمن از موضع‌گیری مقاومت مطلع نشود و آسوده خاطر نگردد، اما بعد دیگر آن مربوط به تصمیم‌گیری در مورد نحوه عمل مقاومت در لبنان و منطقه در دفاع از فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی از یک سو و حامیان غربی آن به ویژه آمریکا از سوی دیگر است.

گذشته از برخوردهای احساسی و گزافه‌گویی‌ها، باید به این نکته توجه داشت که نصرالله برای توضیح آنچه جریان دارد، در شرایط سخت و دشواری قرار داشت، به ویژه آنکه عاشقان مقاومت چند هفته بود که منتظر سخنرانی وی و توضیح بسیاری از نکات بودند.

روزنامه الاخبار می‌نویسد: این نکته‌ای منفی برای حزب الله بود که افکار عمومی را به حال خود رها کرده بود تا تحت تأثیر جنایات گسترده دشمن و درد و رنج و فجایع مردم غزه منفعل شوند. اما این پایان کار نبود، بلکه اجازه دادند، برخی از فعالان و اصحاب رسانه و حتی سیاستمداران نهایت توان خویش را به کار برند و گو اینکه یکی از اعضای اتاق عملیات مشترک مقاومت هستند و بر همه امور اشراف دارند، تحلیل‌های سیاسی و نظامی ارائه دهند که اصلا از آن بهره‌ای نداشتند. آنها به این اکتفا نکرده، بلکه پا را از این فراتر نهادند و سخنانی ایراد کردند، گویی از برنامه‌ها و نقشه‌های مقاومت در لبنان و منطقه اطلاع دارند. این افراد در کنار سکوت طولانی سید حسن نصرالله و عدم ارائه هرگونه توضیح و شفاف‌سازی درباره آنچه جریان دارد، از سوی رهبران و فرمانده‌هان مقاومت باعث شد، روز گذشته این ذهنیت در افکار عمومی شکل گیرد که نصرالله آغاز نبرد بزرگ را اعلام خواهد کرد.

با این حال، آنچه روز گذشته رهبر مقاومت لبنان اعلام کرد، تا حد زیادی منعکس کننده تصور مشترک کل محور مقاومت بود. او به عنوان تأثیرگذارترین چهره محور مقاومت شناخته می‌شود و به اطلاعات دقیق در همه صحنه‌ها و عرصه‌ها دسترسی دارد. او باید به تبیین واقعیت‌ها و حقایق با توجه به رخدادهای جاری در فلسطین، از عملیات طوفان الاقصی گرفته تا نبردهای جاری در غزه، حمایت گسترده نظامی آمریکا و غرب از رژیم صهیونیستی می‌پرداخت.

آنچه دیروز سید حسن نصرالله گفت را می‌توان مقدمه‌ای سیاسی برای مسیری جدید توصیف کرد که نه فقط مقاومت لبنان، بلکه دیگر اعضای این محور طی خواهند کرد. زمانی که به صراحت از دو هدف توقف تجاوز به غزه و تلاش برای پیروزی حماس و جنبش مقاومت در آنجا صحبت کرد، عملا سقف سیاسی بالایی تعیین کرد، این بدان معناست که مقاومت وارد مرحله جدیدی از عملیات نظامی شده است که انتظار آن هم به زودی می‌رود. چه بسا، دومین سخنرانی دبیرکل حزب الله که قرار است، هفته بعد، در سالگرد «روز شهید» ایراد شود، فرصت مناسبی باشد تا درباره این مسیر، ماهیت تهدیدات درونی آن، مکانیسم اقدام و آماده‌سازی افکار عمومی برای مقتضیات این مرحله صحبت کند.

نصرالله دیروز سردرگم نشده بود، بلکه حتی بیش از آنچه از یک شخصیت پر احساس انتظار می‌رفت، محکم و قدرتمند بود، کسی که همواره در قبال جنایات دشمنان علیه مردم منطقه، به ویژه فلسطین، که محور اصلی تلاش شخصی او و مقاومت و محور مقاومت احساس همدردی می‌کند. هرآنچه تاکنون در قالب اعتراض ومطالبه گفته شده یا گفته می‌شود، مقبول و پذیرفته است، اما این چیزی از اعتماد مردم به مقاومت در لبنان و فلسطین نمی‌کاهد و این را روزهای سخت آینده ثابت خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  8 6
  # مرگ بر آمریکا و اسراییل ...
  • alir ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   5 6
   حماس دچار خطای استراتژیک شد نباید در دام هیجانات عمومی گرفتار شوید!!!
  • ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۴
   0 0
   کسانی که به محور مقاومت دل بسته اند گوش به فرمان رهبران مقاومت هستند نه افراد دیگر ، ما مطمئن هستیم محور مقاومت به بهترین شکل به مردم فلسطین کمک کرده و خواهد کرد . نکته زیبایی که آقای سید حسن نصرالله بیان کردند این بود علیرغم بزرگنمایی رسانه ای صهیون ها از قدرت نظامی اسرائیل ، چگونه در مقابل حماس دست به دامان آمریکا و اروپا شدند این یعنی ته خط اسرائیل .
 • ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  5 1
  دست از سر این بنده خدا بردارید
 • ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  8 0
  الان باید نشون بدی دوره شعار دادن تموم شده
 • یزدان ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  14 9
  خخخ تلاویو و حیفا با خاک یکسان شد
  • ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   12 10
   بسوز بدخت فعلا که تو با خاک یکسان شدی
  • ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   5 6
   خخخ منتظر باش که زمان کمی تا با خاک یکسان شدنتان نمانده جهودهای کثیف
 • محمد رضا ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  18 3
  اینقدر کلیپ درست کردین که انتظارات مردم از مقاومت بالا رفت،حالا باید عواقب سو این رفتار نسنجیده رو بپذیریم
  • ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   2 6
   ما درست کردیم و تو می پذیری؟ تو کی هستی که بپذیری یا ناپذیری ایکبیری
 • بینا ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  9 2
  تو سخنرانی اولش ک خیال اسراییل رو راحت کرد
 • ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  11 6
  یک هفته تبلیغات برای هفته بعد فعلا که همه از ترس امریکا شمشیرها را غلاف کردند این دفعه فرق می کند
  • ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   11 8
   بزودی شلوار خیس سربازان آمریکایی جوابت را خواهد داد
 • ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  7 3
  یک هفته تبلیغات برای هفته بعد فعلا که همه از ترس امریکا شمشیرها را غلاف کردند این دفعه فرق می کند
  • ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   3 2
   حالا کمی برای خودت شاد باش تاوقتش به یاد کشته های اربابت شمع روشن کنی خخخ
  • ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   5 3
   ترس از امریکا!!!! آمریکا نزدیک ۱ ماهه که میگه ما نمی‌خواهیم با ایران و حزب الله در گیر شویم اونوقت ما از آمریکا می‌ترسیم!!!! برو جای دیگه دوغت را بنوش
  • ترابیان ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
   1 1
   سعی کن قرص هایت را شسته بخوری
 • آراس ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  5 0
  واقعا همه ناامید شدن، ایران سیاست پیشه شده
 • ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  5 0
  از سید حسن نصرالله بعید بود
 • ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  5 1
  تاریخ تمام خیانت ها وترسها وغرب زدگی های دولتمردان وبی تفاوتی بعصی دولتهای مسلمان ومنطقه وبعصی اعراب واشخاص را نسبت به قتل وعام مردم بیگناه غزه قضاوت خواهد کرد وروسیاهی برای زغالها خواهد ماند
 • سهیل ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  4 3
  مقومت بصورت منسجم عملکرده و تلاش برای سوق محور مقومت به درگیری های غیرمرتبط خواست آمریکاست اسقاطیل کودک کش یکروز هم نتـونست در مقابل مقاومت فلسطین دوام بیامورد حالا میخواهند با وارد کردن کل محور مقاومت به درگیری مستقیم باآمریکا و اسقاطیل از گوشه رینگ افکار عمومی دنیا خارج بشن لطفا تظاهرات های اروپا و آمریکا رو بیشتر دنبال کنید
 • ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  0 3
  وقتی قبل سخنرانی بلینکن سراسیمه به اسراییل میره یعنی پالسی از نوع یک لحظه دست نگهدار سید تا من اوضاع را ارام کنم است هر کس هرچه بگوید مهم نیست برداشت من تهدید به ثمر نشسته نصرالله بود که اتفاق افتاد و شما ان را در میدان احساس خواهی کرد نه از زبان به کارشناسان متوهم
 • ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  4 0
  حالا فردا ناله کنید که کودکان لبنانی چه گناهی کردن که باید بوسیله اسراییل قتل عام شوند
 • ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  0 3
  به امید آغاز تمام عیار جنگهای هسته ای ، بیولوژیکی ، میکروبی ، ویروسی ، ژنتیکی ، شیمیایی و خلاصه هر چی که ساخته شده ، در کل منطقه و مرگ بیش از ۳ میلیارد نفر ساکنین این حوزه با مرکزیت این میدان جنگ . آمین و بحق صاحب الزمان
 • امیرعلی ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  1 0
  متاسفانه
 • حسین ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۳
  4 2
  اگه حزب الله میخواد وارد جنگ تمام عیار با اسراییل وارد بشه ، ابتدا باید پدافند پیشرفته ای رو مستقر کنه ، اسراییل فقط برتری هوایی داره اگه مقاومت پدافند پیشرفته ای داشته باشه و بتونه جنگندهای اسراییل رو بزنه ، اسراییل سریعا آتش بس اعلام میکنه ، اولویت پدافند به روز پیشرفته هست
 • علی ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۴
  1 0
  هیچ وقت ازکسی بت نسازید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس