به گزارش مشرق، مهدی محمدی، فعال رسانه در رشته توئیتی نوشت:

تاریخ ورق خورده است. روزهایی که اکنون در آن هستیم به آینده منطقه شکل خواهد داد. ظرف چند ساعت انبوهی از محاسبات و معادلات بسیار قدرتمند دود شده و به هوا رفته است. آتش از همان جایی شعله ور شده که گمان می کردند برای همیشه خاموش شده است. نبرد ‘طوفان الاقصی’ حمله ای بزرگ و تاریخی به محاسبات دشمن صهیونیستی است. چنین ضربه ای از روز اشغال تاکنون بی سابقه است. جنگ البته تازه آغاز شده و بسیاری شگفتی ها در راه خواهد بود. اسراییل هنوز نتوانسته آنچه را در چند ساعت با آن مواجه شد، حتی فهرست کند.

حمله به محاسبات اسراییل روح نبرد فعلی است. اسراییل مجموعه ای از محاسبات بسیار خطرناک پیدا کرده و بر اساس آن راهبردهایی احمقانه تنظیم کرده بود. این توهمات باید زدوده می شد. محاسبه نخست اسراییل در ماه های گذشته این بود که می تواند مسجدالاقصی را حقیقتا ویران کند و معبد خویش را بر ویرانه آن بسازد. تیمی از رادیکال های اسراییل که اکنون بر سرکارند عزم خود را جزم کرده بودند که به زودی دیگر چیزی به نام مسجد الاقصی وجود نداشته باشد. بر همین اساس، محاسبه دیگر اسراییل این بود که می تواند به دوران نخستین اشغال و کشتار بازگردد. خانه ها را در قدس غصب کنند و هر اسراییلی بتواند همینطور که در خیابان راه می رود مسلمانان را به صرف یک ظن ساده به قتل برساند و راه خود را بکشد و برود.

این داستان هر روزه در قدس بود. اسراییل محاسبه کرده بود که کار در غزه تمام است و کسی در حماس اراده جنگیدن ندارد. گمان می کردند اختلاف میان گروه های مقاومت در اوج است و جهاد تنها مانده. حساب کرده بودند که قطر و مصر واقعا حماس را مهار و اراده جنگی آن را سرکوب کرده اند. محاسبه مهم دیگر اسراییل این بود که جبهه شمالی در وضعیت بازدارندگی پایدار قرار دارد و حزب الله هرگز ریسک ورود به یک درگیری دیگر را نخواهد پذیرفت. بر این مبنا، اسراییل به ۴ نتیجه مهم رسیده بود:

۱- می تواند اشغال را کامل و قدس را تخریب کند. ۲-می تواند جبهه های جنوبی و شمالی را برای همیشه خاموش نگهدارد. ۳- عادی سازی را به بقیه کشورهای اسلامی تحمیل کند و ۴- کل انرژی خود را صرف ‘گسترش نظامی به شرق’ و تمرکز بر ایران کند.

درون این مجموعه محاسبات هیچ جایی برای چند گزینه وجود نداشت:

۱- غزه دست به تهاجم ترکیبی بزند و آزادی فلسطین را مانور کند. ۲-جبهه های شمالی و جنوبی همزمان و با رویکرد تهاجمی فعال شود. ۳-در حالی که موساد ژست اشراف و اقدام در تهران می گرفت، جنگ به درون شهرک‌ها کشیده شود.

اکنون تاریخ ورق خورده و من فکر نمی کنم هیچ سناریوی ساده ای وجود داشته باشد. روشن شده که اسراییل رفتنی؛ بقیه جزئیات است!

تاریخ ورق خورد؛ روشن شده که اسراییل رفتنی است

تاریخ ورق خورد؛ روشن شده که اسراییل رفتنی است


*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 1
 • کوروش IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
  4 7
  تصمیم حماس برای حمله تروریستی به خاک اسراییل اشتباهی مهلک بودکه پایان آن دیگردست ایران نیست.
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
   1 2
   دیگر چیزی از نوار غزه باقی نخواهد ماند الکی خوش به حالتون نشه
  • Tt FI ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
   0 0
   شرمنده آب قطع شده، فعلا سوزش رو تحمل کن
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
   0 0
   اشتباه نیست بسیار درست عمل کردن .حق پیروز است.
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
  5 4
  مردم عادی و زن و بچه رو گرفتن شکنجه میکنند ، افتخار هم میکنند
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
  0 0
  جوجه هارو آخر پاییز میشمارن
 • مجید IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
  1 0
  بزک نمیر بهار میاد کمپوزه با خیار میاد !!! اینقدر تریبون های رسمی و غیر رسمی و اجانب اینور و انور دارن که محاله ککش هم بگزه همین کوکا و نستله و ... مواردی هستن که بیخ گوشمونه
 • دهقان IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
  1 0
  کار قشنگی صورت گرفت نفوذ تو خاک اسراییل و کشتار بیرحمانه مثل خودشون اسراییل برای اولین بار درد رو حس کرد اگه ادامه داشته باشه با نابودی فاصله ای نداره انشا الله
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۷
  1 0
  طرفداران اسرائیل انسانیت ندارند چطور درقلب اروپا وآمریکا بعضی طرفدار فلسطین هستند ویک مسلمان زاده طرفدار اسرائیل میشه جل الخالق
 • rey IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
  0 0
  رفتنی کدومه!؟ رفت باباجان، همین الان اگه مردم اسرائیل امکاناتش رو داشتن یه صهیونیست تو فلسطین نمیدیدی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس