تأکید احمدیان بر اجرای دقیق و کامل توافقنامه امنیتی ایران و عراق

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار همتای عراقی در تهران ضمن تأکید بر اجرای دقیق و کامل توافقنامه امنیتی ۲ کشور، آن را تضمین کننده امنیت مرزها خواند.

به گزارش مشرق، «علی‌اکبر احمدیان» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) نهم مهر ماه میزبان «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و هیأت همراه بود.

در این دیدار درباره مسائل دوجانبه و نحوه اجرای کامل توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق بحث و تبادل نظر شد.

احمدیان در این دیدار که دومین دیدارش با همتای عراقی در تهران است، ضمن قدردانی از حسن همکاری و تمهیدات دولت عراق در برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم اربعین حسینی و مهمان نوازی گرم مردم عراق از زوار اربعین گفت: مراسم اربعین علاوه بر ابعاد مهم سیاسی و فرهنگی و برکات معنوی آن باعث نزدیکی هر چه بیشتر دو ملت مسلمان و شیعه ایران و عراق شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در ادامه به توافقنامه امنیتی ایران و عراق که ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ حاصل شد اشاره کرد و آن را تضمین کننده امنیت مرزهای دو کشور و نقشه راه معقول و مناسبی برای حذف مؤلفه‌های ناامن کننده در دو کشور و منطقه خواند و اجرای دقیق و کامل این توافقنامه را یادآور شد.

به گزارش فارس، ۲۸ شهریور ماه موعد پایان اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق بود. دولت عراق در این توافقنامه متعهد شد که در تاریخ ۲۸ شهریور ماه، گروه‌های تروریستی مسلح تجزیه طلب در خاک عراق و در منطقه کردستان را خلع سلاح کند، پادگان‌های نظامی ایجاد شده را تخلیه و تعطیل و این گروه‌ها را به اردوگاه‌هایی که دولت عراق به دور از مرز ایران، در نظر گرفته منتقل کند. فؤاد حسین وزیر خارجه عراق ۳۱ شهریور ماه درباره توافقنامه امنیتی به شبکه آمریکایی «الحره» گفت: «تمامی بندهای این توافق از سوی عراق اجرا شده است؛ خصوصا درباره بازگرداندن افراد مسلح حاضر در مرزهای دو کشور به اردوگاه‌های آوارگان واقع در کردستان عراق». هفتم مهر ماه نیز یک منبع در وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با رسانه‌های منطقه گفت که نیروهای این کشور «مخالفان ایران» را از مرزهای مشترک با ایران دور کرده‌اند و خطوط مرزی هم‌اکنون تحت کنترل نیروهای عراقی است.

احمدیان در دیدار الاعرجی و هیأت همراه همچنین توافقات دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: ظرفیت‌های بسیار زیادی برای ارتقای همه جانبه روابط دو کشور در بخش‌های مختلف به صورت بالقوه وجود دارد که باید با تشریک مساعی و تلاش مضاعف آن را به فعلیت درآورد.

* عزم دولت و نهاد امنیت ملی عراق برای اجرای توافقنامه امنیتی

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق هم در این دیدار بر عزم دولت و نهاد امنیت ملی این کشور برای اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق تأکید کرد و گفت: از هر فرصتی برای توسعه و تعمیق روابط با ایران استقبال و استفاده خواهیم کرد.

به گزارش فارس، خبرگزاری رسمی عراق (واع)، پیش از این اعلام کرد که الاعرجی در رأس هیأتی امنیتی در راستای تکمیل روند اجرای توافقنامه امنیتی با ایران، به تهران سفر می‌کند. براساس اعلام این خبرگزاری، این سفر به دستور «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق صورت گرفته و هدف از این سفر گفت‌وگو و رایزنی با مقامات ایرانی در راستای تکمیل روند اجرایی توافق امنیتی اخیر است.

«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق هشتم خرداد ماه سالجاری در سفر به تهران با علی‌اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مسائل دوجانبه به ویژه نحوه اجرای توافقنامه اخیر امنیتی بین دو کشور و همچنین مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. احمدیان در آن دیدار تصریح کرد: انتظار داریم دولت عراق در چارچوب این توافقنامه، هرچه سریع‌تر ضمن پایان دادن به حضور عناصر ضدانقلاب در این کشور، امنیت مرزهای این کشور با ایران را تضمین کند.

۲۸ اسفند ۱۴۰۱ توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق طی مراسمی با حضور «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق توسط «علی شمخانی» دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق در بغداد امضا شد. در همان زمان قاسم الاعرجی اطمینان داد که عراق همه تلاشش را برای اجرای کامل این توافقنامه به کار خواهد گرفت و به هیچ گروه یا کشوری اجازه نخواهد داد که از خاک عراق برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این هم به دولت مرکزی عراق و هم به مقامات کردستان در این مدت اعلام کرده بودند که تحرک این گروهک‌ها و اقدامات مسلحانه و تجزیه‌طلبانه آنها از مبدأ اقلیم کردستان عراق را برنمی‌تابند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه ۲۷ شهریور ماه و یک روز قبل از پایان این موعد (۲۸ شهریور ماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره اجرای این توافقنامه و اینکه گفته می‌شود بندهایی از توافقنامه هنوز اجرا نشده است، گفت: فردا (سه‌شنبه) ۲۸ شهریور موعد پایان اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق در ارتباط با حضور گروه‌های تروریست مسلح تجزیه طلب در خاک اقلیم کردستان عراق است و برمبنای آن توافق نیروهای مسلح تجزیه طلب و تروریست باید خلع سلاح شده و مقرهای آنها باید تخلیه شود و در اردوگاه‌ها و اماکنی براساس توافق دولت مرکزی عراق با ایران که تحت کنترل دولت مرکزی عراق است، تحت نظر و مراقبت مستقر شوند.

الاعرجی قرار است در این سفر با دیگر مقامات ایرانی نیز دیدار و گفت‌وگو کند

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس