زیبایی

برای زیباتر دیده‌شدن دست به هر کاری می‌زنند، خالکوبی می‌کنند، گوش‌هایشان را نوک تیز می‌کنند، بینی‌هایشان را جابه‌جا می‌کنند، لب‌هایشان را چاک می‌دهند و دندان‌هایشان را برش می‌دهند.

به گزارش مشرق، ‌برای زیباتر دیده‌شدن دست به هر کاری می‌زنند، بدنشان را به ضرب و زور سوزن‌های نوک‌تیز تاتو، آنقدر خالکوبی می‌کنند که تمام سطح پوستشان را تصاویر عجیب و غریب پر می‌کند، گوش‌هایشان را نوک تیز می‌کنند، بینی‌هایشان را جابه‌جا می‌کنند، لب‌هایشان را چاک می‌دهند، دندان‌هایشان را برش می‌دهند و خلاصه برای شناخته‌شدن به‌عنوان یک فرد زیباروی خاص اهل مد، به‌سادگی به تیزی تیغ جراحی تن می‌سپارند. رخت و لباسشان هم عجیب و غریب است و میلیون‌ها تومان پول برای خرید لباسی هزینه می‌کنند که هنوز تن‌نخورده، پاره و ژنده است! یا لباسی که بالاتنه‌اش از گشادی روی تنشان زار می‌زند و پایین‌تنه‌اش همان موقع دوخت و دوز آب رفته و کوتاه شده است!

تصاویری هم که روی این لباس‌ها نقش بسته، آنقدر وحشتناک است که بیش از هر مفهومی، علائم هشداردهنده مرگ و خطر را در ذهن تداعی می‌کنند. در این میان گروهی از جراحان زیبایی و طراحان مد و لباس هم به‌خوبی از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و با تبلیغات مهیج و وسوسه‌برانگیز هر روز این مشتریان کج‌سلیقه خود را بیشتر و بیشتر به قهقرای زیبایی‌جویی مبتذل سوق می‌دهند تا کیسه‌ای که برای آنها دوخته‌اند، پر و پیمان‌تر شود. در نوشتار زیر کارشناسان دلایل عطش سیری‌ناپذیر عده‌ای از زیبایی‌جویان را که به سمت ابتذال و استفاده از مدهای نازیبا کشیده شده، بازگو کرده‌اند.

هر چه در اجزای صورتش دقت کنی، نمی‌توانی تصویری از چهره طبیعی‌اش پیدا کنی؛ چال گونه کاشته و لبش را پروتز کرده است. در چشم‌ها، ابروها و حتی دندان‌هایش هم آثار و علامت هنرنمایی ناشیانه تیغ‌های جراحی نمایان است، اما هنوز راضی نشده و می‌خواهد با خالکوبی‌های فراوان، برش زبان و کاشت فلز زیر ابروهایش، به نخستین زن مارمولکی دنیا تبدیل شود. سن و سال ندا به ۱۸سال هم نمی‌رسد، ولی دیگر پوشیدن شلوار زاپ‌دار و پیراهن نیم‌تنه کوتاه راضی‌اش نمی‌کند و برای زیباتر شدن باید هر روز راه‌های تازه‌تری را تجربه کند. او از مشتریان پروپاقرص یکی از کلینیک‌های زیبایی شمال شهر است که نرخ خدمات زیبایی‌اش نجومی است، اما نوجوانان بسیاری مانند ندا جزو مشتریان پروپاقرص آن هستند.

پایین‌بودن عزت‌نفس در طرفداران مد

سجاد کریمان مجد، نیاز به زیباترشدن را یک نیاز فیک و بدون اصالت نمی‌داند و معتقد است انسان‌ها به‌صورت فطری و طبیعی نیاز دارند زیبا باشند و زیبا دیده شوند. این روانشناس و مشاور خانواده توضیح می‌دهد: «زمانی این میل به زیباترشدن به آسیب تبدیل می‌شود که مسائل زیبایی نسبت به فاکتورهای رشدی انسانی اولویت پیدا کند و فاکتورهای علمی و معرفتی در مراحل ثانویه قرار بگیرند. مشکل زمانی بروز می‌کند که من تصویر زشتی از خودم در خیال خودم ترسیم کرده باشم که این تصویر زشت ناشی از تحلیل اشتباه من از صورت و اندامم باشد نه واقعیت وجودی خودم.»

کریمان مجد پایین‌بودن عزت‌نفس افراد را موجب روآوردن آنها به سمت رفتارهای نمایشی غیرطبیعی و استفاده از مدهای لباس نامناسب و جراحی‌های زیبایی غیرمتعارف می‌داند و می‌گوید: «در واقع تمایل به زیباشدن یک نیاز فطری و طبیعی است، اما این زیبایی‌گرایی زمانی که عزت‌نفس فرد پایین است، او را دچار آسیب می‌کند. اگر عزت‌نفس در فرایند روانی جامعه و فرد حل نشده باشد، تمایل به دیده‌شدن «به هر قیمتی» در آن جامعه و فرد بالا می‌رود.»

او پایین‌بودن اعتمادبه‌نفس را در بروز رفتارهای زیبایی‌جویانه نامتعارف مؤثر می‌داند و می‌گوید: «چند سال پیش در فضای‌مجازی شایع شده بود که ما ایرانیان هوشی بالاتر از مردم سایر کشورهای دنیا داریم، درحالی‌که این ادعا هیچ پشتوانه علمی نداشت و باور این موضوع از سوی عده‌ای، نشان می‌داد بخشی از جامعه ما به‌دلیل نفوذ استعمار و داشتن برچسب جهان‌سومی، دچار ضعف اعتمادبه‌نفس شده و به‌دلیل نیاز به یک رشد عمومی به استفاده از این پنداره‌های مثبت روی آورده است.»

کاسبان زیبایی به میدان می‌آیند

این مشاور خانواده وجود این ویژگی‌ها و آسیب‌های روانی را زمینه‌ساز سوءاستفاده دلالان دنیای مد و زیبایی می‌داند و توضیح می‌دهد: «چنین بستری باعث می‌شود دلالان فعال جراحی‌های زیبایی سوءاستفاده کنند و با تهییج جامعه هدف خود که عموما قشر جوان جویای دیده‌شدن هستند،‌ آنها را برای استفاده از پوشش‌های عجیب و غریب و انجام اعمال جراحی‌های غیرضروری مجاب کنند.»

او به فرایند انتقال و رواج رفتارهای اجتماعی در قشرهای مختلف و تبدیل‌شدن رفتارهای زیبایی‌جویانه مبتذل افراد به مدهای فراگیر اشاره می‌کند و درباره آثار رواج این مدهای‌زیبایی غیرمتعارف می‌گوید: «بر اثر رواج چنین نگرش و مدهایی، مفاهیم زیبایی‌شناسی تغییر می‌کنند و با تبلیغات دلالان زیبایی مفاهیمی مانند پیری و چروک‌شدن صورت به‌معنای زشت‌شدن تلقی می‌شود ‌یا پوشیدن لباس‌های زننده یک ارزش و زیبایی به شمار می‌آید.»

این روانشناس افراد دارای شخصیت‌های وسواسی و نمایشی را طرفدار پروپاقرص رفتارهای زیبایی‌جویانه غیرمتعارف عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: «ما نباید این اشخاص را مجرم و مقصر بدانیم، بلکه باید آنها را به‌عنوان افرادی نیازمند درمان درنظر بگیریم که بدحالی روانی آنها نیاز به درمان دارد. اگر به جای حمایت و درمان این افراد که در دوره شیدایی به‌سر می‌برند، در مورد آنها جرم‌انگاری شود، جریانات ذهنی غیرقابل کنترل‌شان زمینه بروز رفتارهای اجتماعی عجیب‌تر از جراحی‌های زیبایی و پوشیدن لباس‌های نامتعارف را هم به‌وجود می‌آورد.»

وقتی دلالان وارد دنیای پزشکی می‌شوند

بعد از عمل جراحی دماغ ‌سربالا و لب شتری، چندسالی است که طرفداران جراحی گوش خفاشی و چشم‌گربه‌ای هم سهمی برای خودشان در لیست علاقه‌مندان به جراحی‌های زیبایی دست و پا کرده‌اند؛ عمل‌های جراحی‌ای که قیمت‌های نجومی‌شان هم نمی‌تواند افراد را از انجامشان بی‌خیال کند.

مثلا متوسط هر عمل چشم‌گربه‌ای حدود ۱۱‌میلیون‌و۵۰۰هزارتومان است یا آنها که می‌خواهند گوش‌های خفاشی داشته باشند، باید بین ۱۰ تا ۱۰۰میلیون تومان هزینه کنند. اخیرا هم که دلباختگان چشم‌های رنگی ‌حکایت خودشان را دارند و حاضرند ۱۰۰میلیون تومان برای اینکه رنگ چشمانشان تغییر کند، از جیب مبارک هزینه کنند. البته همه این قیمت‌هایی که گفتیم در کلینیک‌های زیبایی گرفته می‌شود و در بازار زیرزمینی این عمل‌های جراحی زیبایی ‌با قیمت‌های پایین‌تری انجام می‌شود اما تعداد قربانیانشان هم به‌مراتب بیشتر است. به‌گفته دبیر انجمن جراحان پلاستیک ایران، بیش از ۱۶۰۰صفحه در اینستاگرام انجام اعمال جراحی زیبایی را تبلیغ می‌کنند.

فاطمه محمدی، جامعه‌شناس هم در این‌باره می‌گوید: «جراحی‌های زیبایی تا آنجا که به اصلاح یک نقص و عیب بپردازد، خیلی هم مفید و عالی محسوب می‌شود. دهه‌های گذشته را به یاد آورید؛ زمانی که برخی افراد به‌دلیل نقص‌های مادرزاد لب‌شکری‌ یا انحراف چشم، منزوی و افسرده می‌شدند و یا از ازدواج و اشتغال دوری می‌کردند. بنابراین جراحی‌های پلاستیک و زیبایی، با اصلاح نقایص ظاهری آنها، بسیار هم مفید عمل کرده‌اند.»

او رفتارهای زیبایی‌جویانه مبتذل را آسیب عنوان می‌کند و می‌گوید: «زمانی جراحی‌های زیبایی ‌نامتعارف و افراطی می‌شوند که نظام اجتماعی، آن را طلب و تقاضا کند. بخشی از این نظام اجتماعی، خود افراد هستند؛ افرادی که معمولا از خود ناراضی هستند. ناراضی‌اند چون استعدادشان را کشف نکرده‌اند و یا در محیطی ناسالم قرار گرفته‌اند. در این شرایط، این افراد، درصدد پرزنت چهره خود در عرصه‌های مختلف برمی‌آیند تا دیده شوند.»

به‌دلیل همین اثرگذاری گسترده رسانه‌ها در ساخت هویت، میزان محبوبیت و مطلوب‌بودن افراد فقط و فقط در چهره‌شان خلاصه می‌شود. به‌عبارتی ساده‌تر، در حال حاضر تعریف بسیاری از افراد در همه کشورها با توجه به تفاوت‌های فکری و فرهنگی از زیبایی چهره، یکسان و یکدست است؛ طبق معیار و سلیقه‌ای که رسانه‌ها برای ما ایجاد کرده‌اند، فرد زیبا به فردی گفته می‌شود که بیشترین تعداد جراحی‌های زیبایی را انجام داده باشد و دست‌کم شبیه یکی از سلبریتی‌های سینمایی یا انیمیشنی باشد.

در واقع عناصر زیبایی‌شناختی هستی فراموش شده و جایش یک‌سری عناصر و المان‌هایی پدیدار شده که همگی ساختگی و فیک هستند. این یکسان‌سازی سلایق، پیامد دیگری هم دارد و آن اینکه نگاه ابزاری به افراد به‌ویژه بانوان خواهیم داشت؛ ابزاری برای نمایش، تبلیغ. جراحی‌های زیبایی افراطی در واقع ناشی از فعالیت انحرافی اینفلوئنسرهایی‌ است که هویت ساختگی زن را در زندگی‌های ناواقعی و مجازی به تصویر می‌کشند و در قامت الگوهای جذاب و خواستنی ظاهر می‌شوند. فراموش نکنیم این افراد که مبلّغ هویت‌های ساختگی هستند، از این طریق امرار معاش می‌کنند و ملاکشان میزان درآمد و سودآوری خودشان است نه سلامتی و زیبایی واقعی سایر افراد.

پشت‌پرده افزایش عمل‌های نامتعارف؛ از لب شتری تا دماغ خوکی

منبع:همشهری آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • یونس IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  36 1
  چهره واقعی والدین رو باید از کودکانشان فهمید!
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   13 2
   بچه ها همه بی ریخت پدر و مادر هم شکل قورباغه
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   4 4
   فکرکنم برعکس گفتی!
  • DE ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   1 0
   خدا وکیلی بعد از عمل دیگه نمیشه بهشون نگاه کرد چون زشت تر میشن و یک حالت مصنوعی دارند ولی در آینه که نگاه میکنند اونقدر خوشحال میشن که ...
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  21 2
  در جوامع غربی ۲۰ سال پیش این کارها رو می کردند، عده ای در داخل تازه می خواهند به آن بیماران برسند، خدا شفاشون بده‌.۱۷
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   12 0
   طوری شده که اگر چشما را هم میتوانستند . انگاری همه از یک کارخونه در اومدن ... عوق و عق
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  22 0
  پولهای حرام و بادآورده بایدم خرج این قبیل اعمال شود!!!!
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  16 0
  فقط کمبود محبت و دیده شدن وسلام
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   9 3
   برای شوهرپیداکردنه
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   7 3
   برای شوهرپیداکردنه
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   7 4
   برای شوهرپیداکردنه
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   1 0
   ۱۱۰۷ اتفاقا اینا شوهر دارند
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   3 2
   ۱۱۰۷ روناک یونسی و الهام حمیدی و نیوشا ضیغمی و شیلا خداداد و ....شوهر دارند کلی عمل کردن
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   6 1
   14:07 کاملا صحصیح است . قیافه قبل و بعد عملشان مقایسه شد. حالا بعد شوهر وفا نمیکنند میروند سراغ بعدی ها. بهاره رهنما کلکسیون شوهر داره .
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  17 0
  وقتی این همه آدم احمق درجامعه داریم خب معلومه که جمعیت کلاهبرداران هم میره بالا
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  15 2
  همه ی این عمل های جراحی زیبایی به سه دلیل صورت میگیره:1- یافتن همسر 2- پیرزن هایی که میخوان وانمودکنن هنوزجوان هستند. 3 - برباددادن پولهای حرام (بادآورده را باد میبرد)
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  14 1
  بااین کارهاشون جامعه را به گند کشیدن! خب از روی قیافه وچهره پدرومادرتون معلوم میشه که شما چی بودین!
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  4 9
  الگوی ما باید افرادی مانند حسن روحانی و جواد ظریف و اسحاق جهانگیری و حداد عادل و علی اکبر ولایتی باشند. بدون عمل زیبایی بدون ورزش و اندام مناسب و ... به چه مقاماتی رسیدند.
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   0 1
   خداشفات بده فکرت از بنیان خرابه به نظرت باید قیافه خوشگل باشه تا به مسئولیت سیاسی اجتماعی داشته باشی؟!!!
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   0 1
   خداشفات بده فکرت از بنیان خرابه به نظرت باید قیافه خوشگل باشه تا به مسئولیت سیاسی اجتماعی داشته باشی؟!!!
  • همشهری IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   2 0
   صد البته که هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند و نیازی به جراحی ندارند مثل اسحاق جهانگیری !!!!!!! و البته بقیه !!!!!!!
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  10 1
  مثلا بااین کارها میخوان از لولو بودن نجات یافته و به هلو تبدیل شوند.
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  5 2
  این هم یک راه نجات از زشتی وپلیدی است!
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  5 8
  وقتی ساده ترین تفریح رو از این مردم دریغ میکنید بالاجبار راههای دیگه انتخاب میشه ، چاره ای هم نیست فعلا که همه در حال زدن هستند
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   5 0
   خب تو هم برو خودتو گوش خ ر ی کن
  • تینا IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   10 2
   خفه شو بابا همش همه چیو الکی ربط میدین مردم چه تفریحی ندارن مگه پارتی نمیرین؟ این عملاهم از طرف قشر مرفه آنتالیا برو هستش نه مردم‌فقیر
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
   3 0
   منظورت ازتفریح پارتی های مختلط است؟؟؟برو گمشو و حرف مفت نزن
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  8 1
  بااینگونه عمل جراحی میخوان به مترسک و ربات و.....تبدیل شوند
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  7 2
  نتیجه گسترش سریالهای ترکی و کره‌ای و ماهواره و فیلتر شکن
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  اگه اینها رو بگیرید دیگه طرف زیبایی نمیرن
 • کارمند ساده IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  6 0
  از دریچه مالیات ستانی اگر نگاه کرده شود بسیار عالی است؛ می دانید پزشکان چهره شده جراحی بینی روزی 4 عملی انجام می دهند که برای هر نفر 50 میلیون تومان دریافت می کنند و می شود ماهی 6 میلیارد تومان درآمد خالص؛ خالص از این جهت که پولی دریافت نمی کنند که به حسابی شخصی و یا بانکی جراح چهره شده برود بکله : 1- یا شمش و سکه طلا دریافت می کنند یا 2- کارت به کارت مخصوصا اگر بنام دیگران باشد یا 3- دلار و یاارزهای خارجی می گیرندو ... که همه ی اینها به دو دلیل اتفاق می افتد : 1- قراردادی که وزارت بهداشت برای جراحی های بینی قرار داده توافقی است بین زیبا جو و جراح پزشک چهره شده و 2- صرافی ها ؛ زیرا طرح دارند به نام قرارد داد خدمات پزشکی که بابستن این قرارداد بین زیبا جو و پزشک جراح چهره شده و خودشان، صوری و با دادن یک مالیات بسیار بسیار کم بیمارستانی مابقی به شکل ارز هر جای دنیا که پزشک خواست واریز می کند.... و تو خود بخوان حدیث مفصل از ردیابی این دور زدن وزارت اقتصاد و مالیات ستانی از همه مخصوصا زیباجو و پزشک جراح چهره شده و.... و اینکه توریسم درمانی که برای هر زیبا جوی خاری عمل زیبایی بینی که 100 میلیون تومان دریافت می شود به اشکال فوق الذکر....
 • ابراهیم IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  10 1
  عقده عقده عقده
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  0 0
  نون ندارن بخورن اونوقت میرن از راه.....عمل زیبایی چندمیلیونی انجام میدن
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  5 1
  اینها همه ش نتیجه پولهای حرام باد آورده و اختلاس های نجومی مسوولان و نبود نظارت بر تراکنش‌های میلیاردی فساد بانک‌های ربا خوار و موسسات اقتصادی و تعلل دستگاه قضایی در برخورد با مفسدان دان درشت و رها شدن قشر جوان در این وانفسای نبود کارهای فرهنگی
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  5 0
  امام علی ع می فرمایند چقدر برای انسان زشت است که باطنی نادرست وظاهر زیبا باشد
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  کاش برای دندان های شان هزینه می کردند
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  فقط احمق ها دست باین قبیل عمل جراحی میزنن
 • رضا IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  متاسفانه اینها دچار نوعی بیماری روحی وروانی هستن .که دائما درخودشون احساس کمبود دارن . وباید درمان شون
 • احمد...... IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  1 5
  پزشکی که سالها زحمت کشیده ودرس خوانده( منظورم سهمیه دارها وپزشکانی که درپردیس درس خوانده اند،نیست!!!) حق دارد اکنون درآمد زایی کند.زیر گلوی هیچ کسی ، کارد نگزاشته اند که مجبور به عمل خاصی شود!! هرکسی هم که عمل زیبایی انجام می دهد،قطعا میل به زیباترشدن دارد، پولش راهم خودش می دهد وبه هیچ کسی، هیچ ربطی ندارد!!یاد بگیرید درامور کاملا خصوصی دیگران، فضولی نکنید.عده ای واقعا عمل لازم هستند وعده ای هم برای زیباترشدن مطابق بامعیارهای خودشان، این کار راانجام می دهند.پزشک هم هرقدر پول می گیرد،نوش جان خودش وخانواده اش. اگرشما هم عرضه دکترشدن دارید، بسم الله!! الان اینجا حمله کرده اید وپزشکان راهم متهم می کنید، اگرخودتان هم دکتر بودید ،بیشترتان ازهمین راه، پول در می آوردید!! ادای آدم های خوب رادرنیاورید لطفا!
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
   1 0
   اگه اسمتو میگذاشتی احمق برازنده تربود!!!
 • تارا IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  5 0
  پول حرام خرج این کارها می شود
 • الناز۱۷ساله BR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  6 0
  خداجون تو، صورتمو به سلیقه ی خودت( که دوست داشتی) آفریدی سلیقه ی تو رو با هیچی عوض نمیکنم
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
   1 0
   خداوند وجودتو حفظ کنه دخترایران
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  1 0
  بااین همه درآمد بذار بخشی از آنرا هم خرج زیبایی بکنن تا کاسبیشون بهتروبیشتر بشه!!!!!!!!!!!
 • محمد IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  4 0
  از خدا دور شدن مساوی بت سرگردانی در امواج سهمگین توهمات دنیاست
 • محمد IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  3 0
  فقرفرهنگی پشت صحنه این عملهاست که در نتیجه سرفروبردندر آخررسانه های دشمن است
 • BR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  3 0
  اینا همونان که میگن پول نذریها و مراسم عزاداری امام حسین عليه السلام رو بدین فقرا
 • رضا IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  0 0
  تنها علاج رفع کمبود شخصیت مطالعه هست وقتی سرانه مطالعه در ایران ۵ دقیقه هست بیش از این انتظار نیست
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  0 0
  با عمل دماغ با دهان باز نفس میکشن که کلی آلودگی وارد ریه هاشون می‌شود و شب ها تنگی نفس کم خوابشون می‌کند و اینم بیماری ایجاد می‌کند
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  0 0
  نه عمو جان اینا علائم طغیانه ... بل هم اضل
 • من ایرانیم IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
  2 0
  پوچی و پوچ گرایی فردی و مسری سر آغاز پوچی و انحطاط و سقوط یه جامعه ست، اما چه بر سر ما ایرانی ها آمده؟ و این سناریو سر درازی داره،خانواده ایرانی در لبه پرتگاهه و جیزی تا سقوطش نمونده،سقوطی خیلی بدتر از سقوط خانواده در غرب.
 • عبدالله IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
  2 0
  اللَّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَرِیضٍ.
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
  0 0
  اینا عجوزه های جامعه هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس